I iten en Democraten met links programma ten strijde tegen republikeinen ©iih J\ EVEIM UITBLAZEN mê Carter nadert Reagan weer ly Superrits in Bazel Superstar op toernee KNIL Wegwerp- handel w m Stwm Uilen Week er t PAPÏKB VOOR UW PEN o\ Amsterdamse Et binnenland buitenland t r ^v.:.?Vv I MET mm KOEK Politieke mode Vredestaal Op de Bon Gijsen I De JVH geeft een prima optefeSinS voor een prima vak. Van vijdag 15 augustus 11 „Grap" Hirosjima DE STEM VAN ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 STEM VAN ZATERDAG 16 AUG Het probleem van zich op stapelende voorwerpen, die je toch nooit meer gebruikt, neemt in welvaartstaten vaak groteske vormen aan. De rommel, die met verhuizingen, grote schoonmaakbeurten en aanverwante rampen te voor schijn komt, is soms gigantisch. Het plaatst je voor ettelijke di lemma's, maakt schuldgevoe lens wakker en in feite weet je nooit of je de juiste beslissing hebt genomen. Zoals de man, die een oud pistool vind, niet kon besluiten of hij het zou houden of weggooien en er zich uiteindelijk mee door het hoofd schoot. In de Verenigde Staten heb ben ze voor dit welvaartsver schijnsel een aardige oplossing gevonden, vooral in de week einden zie je op talloze plaat sen in het land geïmproviseer de bordjes hangen, waarop wordt aangeduid dat ergens in de buurt een moving-sale, een yard-sale ofwel een garage- sale wordt gehouden. De aanduidingen geven aan, dat de verkoping te maken heeft met een op handen zijnde verhuizing dan wel dat men de „rommel" om wat voor reden dan ook in tuin of garage heeft uitgestald. De grote kranten brengen op zaterdagen en zondagen vaak hele pagina's, waarin deze „sales" worden aangekondigd. Het idee achter deze verko pingen is dat wat voor de één overtollig is voor de ander nog best eens een praktische waarde kan hebben. Vooral in de sectoren gereedschappen, kinderspeelgoed en sportarti kelen komt dat nog al eens voor. Maar je vindt er ook meu belen, boeken, lampen, kleden, sieraden en zelfs wel eens een overbodig geworden automo biel. De aangeboden artikelen, zijn bijna altijd keurig geprijsd, de kinderen des huizes maken soms van de gelegenheid ge bruik om via de verkoop van verfrissingen een extra zak centje te verwerven en de op brengst van zo'n verkoping kan net genoeg zijn voor een klein extra vakantietripje, een uit bundig etentje of de aanschaf van een prijzig artikel, dat wel iswaar begeerlijk, maar niet opvallend nuttig is. Op die manier wordt de cirkel dan weer rondgemaakt en is toch weer een klein poginkje gedaan om het wegwerpme- chanisme te doorbreken. (Dick Toet, Washington). '2,fc: m I Wist u eigenlijk dat er een Vereniging van Verzamelaars van Maten en Gewichten bestond? Ik niet totdat ik een brief kreeg van Omèr de Wilde uit Clinge. Het is een internationale vereniging met ruim driehonderd leden in Nederland, België, Duitsland, Engeland, Zwitser land en de Verenigde Staten. Omèr de Wilde is er ook lid van, schrijft hij. Gewichten in allerlei soorten zijn het doelwit van zijn verzamelwoede. Hij heeft ze in koper, ijzer, porselein, zink enz. Mevrouw Houben-Dols uit Ter- heijden houdt het liever op jo kers. „Van kaartspelen, wel te verstaan", meldt zij er voor alle zekerheid bij. Volgens haar zijn er maar weinig mensen die dat doen. Jaren geleden las zij er eens over in de „Margriet" en nog niet zolang geleden praatte een „verzamelfanaat" erover op de tv. „Ziekelijk vond ik die manier van verzamelen", schrijft zij. „Deze heer spaarde ook jokers, niet alleen de beeldjes maar ook de rugkan ten. Dit doe ik niet". Ongeveer tien jaar is me vrouw Houben nu bezig met haar verzameling. Alle kennis sen zijn ervan op de hoogte en ze weten dat zij altijd een volle dige stok kaarten geeft in ruil voor een joker. Zij heeft er nu zo'n zestig. „Hopelijk sta ik niet voor joker, nu ik deze jokerver- zameling opbiecht", zo besluit zij haar brief. Corrie en Jo Koek (geen fa milie) zij twee zussen die in Et- ten-Leur wonen. Zij verzame len kunstkaarten waarop twee vrouwen staan afgebeeld. In musea schijnen die rijk voorra dig te zijn. „We verzamelen niet fanatiek hoor! Meer occa sioneel", schrijven ze. Behalve dat, verzamelt het tweetal ook hanen in allerlei vormen. De in spiratie hiervoor ontleenden zij aan hun eigen familienaam die je kunt verfransen tot (Ie) Co- que, hetgeen dan weer haan betekent. Over een vriendin vermelden zij nog dat deze madonna-afbeeldingen spaart. Zij heeft er al meer dan twee duizend. De nog steeds niet kapot te krijgen musical „Jesus Christ Superstar" zal volgende week en na acht jaar niet meer in Londen worden opgevoerd. De laatste van de 3.357 vertonin gen vindt plaats op 23 augustus. Jesus Christ Superstar is uitsluitend opgevoerd in het Palace Theatre, dat was zo in de contracten vastgelegd. Nu zal de musical grootscheeps ,,de provincie ingaan", te beginnen in maart 1981en gezien het aantal aanvragen wordt daar ook veel van verwacht. De musical was eerst op Broadway in New York in première gegaan, en toen naar Londen gekomen. In die stad hebben twee miljoen mensen de voorstellingen gevolgd en bedroeg de opbrengst tot nu toe meer dan 7 miljoen pond. Superstar is vertaald in 11 talen en opgevoerd in 22 landen. Verschillende lezers zijn zo attent geweest op enigerlei wij ze te referern aan mijn eigen verzamelobject uilen. Jos Duijnstee uit Breda stuurde me zijn ex-libris dat een fraaie en zeer wijze uil too.nl. Hij deed er een briefje bij waarin hij ter loops mijn collega Merijn op de korrel nam op een wijze die mij een sardonisch soort plezier bezorgde. Merijn sloeg echter terug door me een niet voor publikatie geschikt briefje te to nen dat hij zojuist van een be wonderaarster had ontvangen. De paardenschilderes Toos Smeele uit Breda biedt mij „een dot van een uiltje" aan, vervaardigd in Saskatoon, Taiwan. „Maar", schrijft ze, „ik moet er wel wat voor terug hebben. Ik verzamel namelijk alles wat des paards is, zoals boeken, platen, postzegels, prentbriefkaarten, reclame, lu- cifermerken enz. Kortom: alles waar een paard op staat". Ik heb in de gauwigheid nog niets „des paards" kunnen vin den, maar ik kijk er naar uit. En dan was er nog die ano nieme inzender die mij verraste met een mooi plaatje van twee uilen. Voor vandaag moet ik het hierbij laten. U houdt er echter nog een heleboel tegoed want de stapel brieven van verza melaars groeit nog dagelijks. Een gedeelte van de artistieke decoratie in een ondergronde winkel bij het Centraal station van Bazel bestaat uit een enor me ritssluiting. Hoewel de foto doet vermoeden dat de rits open en dicht kan, berust dat niet op waarheid, het blijft slechts decoratie. Omdat ik mij voor een dag of wat buiten de landsgren zen zal bevinden, verschijnt volgende week deze ru briek niet. Op dinsdag 26. augustus hoop ik er weer te zijn. an •«1 (Door Dick Toet) NEW YORK - „Als Kennedy eerder zulke toespraken had gehouden als tijdens de con ventie, zou het misschien veel anders gelopen zijn", aldus een teleurgestelde Kennedy-aan- hanger na afloop van de demo cratische conventie in New York. Maar Kennedy heeft niet eerder zulke verhalen gehou den en president Carter verliet Madison Square Garden als de winnaar. Maar zelfs al zou Kennedy dagelijks dergelijke inspire rende verhalen hebben gehou den, dan nog is het de vraag of hij een schijn van kans gehad zou hebben tegen Carter en vervolgens tegen Reagan. Want Kennedy's geroemde toespraak van dinsdagavond mag dan, hoewel niet gespeend van oratorische handigheidjes, velen hebben geïmponeerd, zijn daarin ontvouwde visie is bepaald niet geheel in over eenstemming met de meer al gemene stemming in het land. Kennedy's nadruk op volle dige werkgelegenheid, waarbij hij kennelijk geneigd is wat meer inflatie op de koop toe te nemen, is bepaald niet hetgeen de gemiddelde Amerikaan vol gens de opiniepeilingen voor ogen staat. Niet dat de Ameri kanen zich in het geheel niet zouden bekommeren om zo'n acht miljoen werklozen, maar het zijn er „slechts" acht mil joen, terwijl de voortdram- mende inflatie een effect heeft op bijna elke Amerikaan. Wat Kennedy wèl bereikte was dat het toch al vrij pro gressieve programma van de Democratische Partij een nog wat liberale aanblik kreeg en wellicht het meest linkse pro gramma is, dat ooit door een van de grote Amerikaanse partijen op papier is gezet. Overigens zijn Amerikaanse partijprogramma's doorgaans een kort leven beschoren en liggen ze volgens sommige cy nici nog eerder in de prullebak dan tijdens de conventie mas saal gebruikte stickers. Ken nedy heeft ook een duidelijke optie gehouden op 1984, maar dan dient zich de komende vier jaar toch een krachtige wen ding voor te doen in de „mood" van de Amerikaanse kiezer. President Carter heeft tij dens de conventie vrijwel ge heel aan zijn faam beant woord. Hij heeft een uiterst geheide organisatie achter zich, kan bogen op veel betere resultaten van zijn beleid dan bijna iedereen buiten zijn di- In De Stem van vorige week zaterdag klaagde de voorzitter van de OSL-stichtingen, de heer Ego, over de politieke mode in Nederland die zich' meer bezighoudt met de mis daden gepleegd door fascisti sche regeringen dan die ge pleegd door die van commu nistisch geregeerde landen. Dit naar aanleiding van protesten tegen de aanwezigheid van een Chileens schip in Nederland. De voortdurende anti-com munistische propaganda heeft reeds lang geleden zulke waanzinnige vormen aange nomen dat men in links-actie ve kringen terecht er geen moer zin heeft meer in heeft om weer mee te schelden op het communisme om dan weer mee te helpen nieuwe en nog smeri gere moordwapens te verzin nen en te rechtvaardigen. Wil men zich terecht ver zetten tegen Oostblokpraktij- ken, dan blijkt men snel door die hysterie opgeslokt te wor den, en gebruikt te worden door de propaganda van wes terse bewapeningsmaniakken; zie het Sjranski-tribunaal en de Boycot van de Olympische Spelen, men protesteert te recht naar het Oosten maar vergeet dan weer het Westen aan de kaak te stellen. Mijnheer Ego is nu al die publiciteit rond Afghanistan vergeten (men sprak van een nieuwe wereldcrisis), al die massa's krante-artikelen over de Sovjet-Unie van de laatste weken. Terwijl het hier vele malen eerder de politieke mo de is om fascistische misdaden of onfrisse praktijken van „be vriende" landen door de vin gers te zien. Zie bijv. de Ame rikaanse manipulaties in het bijna volledige fascistische Zuid-Amerika of de levering van wapens door Nederland aan Indonesië (volgens een Pa poea-leider hebben ze 100.000 mensen vermoord). Het lijkt mij dat de terreur van deze „bondgenoten" zo hier en daar de misdaden van de linkse dictaturen wel knap overtreft. Op één punt heeft mijnheer Ego gelijk, namelijk dat het Westen veel te berustend rea geert op de massamoord van twee miljoen Cambodjanen. Maar naar mijn mening heeft dat te maken met het feit dat de Rode Khmer tegen de Vietna- mezen is, dus tegen de Russen, en zo voor het Westen geen in teressant propagandapunt meer is. Overigens denk ik dat je moeilijk democratische bij dragen kunt verwachten van deze uiterst-rechtse OSL-club. Die in haar krant „Sta Vast" (ofzo) regelmatig laat blijken dat zij een land als Zuid-Afri- ka zien als een „mogelijke bondgenoot". De bloedige on derdrukking van de zwarte be volking wordt door hen ver zwegen, berustend aanvaard' of gerechtvaardigd. De 600 doden van Soweto zijn voor hen niet genoeg om zich af te keren van deze racisten. J. Eimersen Breda „Hoe beter geweldsappa raat, hoe minder kans op ge bruik' stelt legerpredikant ds. Baas in „De Stem" van 9 au gustus 1980. Wanneer je zo'n LEZERS REAGEREN OP DE STEM/ALGEMEEN SPELREGELS BRIEVEN VOOR DEZE RUBR,EK VOLLEDIG ONDERTEKENEN GEEN BRIEVEN OP RIJM HOU HET ZO KORT MOGELIJK PUBLICATIE BETEKENT NIET DAT DE REDACTIE HET AUTOMATISCH MET UWMENING EENS IS artikel leest wordt het je be nauwd om het hart. Is het waar dat kerkmensen zo nog durven spreken? Is dat vredestaal? Afschrikkingsevenwicht. Is dat de realiteit onder ogen zien? Ds. Baas vindt dat het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) te weinig rekening houdt met de realiteit van de wereld situatie. Waarom vindt hij dat? Omdat het IKV de realiteit an ders beoordeelt dan hij? In zijn publieke stellingna- me doet ds. Baas alsof er twee blokken bestaan: het leger aan de ene kant, met legerpredi- kanten en aalmoezeniers incluis, die er allemaal zo over denken als hij - en de kerken waar ze er anders over denken aan de andere kant. Niets is minder waar. Er zijn er genoeg binnen het leger die het leger nooit met een „slot dat voor veiligheid zorgt" zouden dur ven vergelijken. Laten we eens een andere vergelijking maken: een amb tenaar op een postkantoor stelde voor dat er, ter voorko ming van overvallen, een soort guillotine zou worden opge steld. Overvaller komt binnen, steekt hoofd door loket, 'n druk op de knop en floep, over valler geveld. Zo simpel. Maar het mocht niet. Dat is geen vei ligheidsslot meer. Dat is een vernietingswapen. Zoiets moet het leger dan wel zijn. En iedereen voelt het - dat mag ook niet. In een afschrikkingsevenwicht blijf je de ander als een dreiging zien. En zolang dat het geval is, kun je nooit verder komen. Dan kun je alleen maar verder bewapenen. Dat is een reali teit. En als je dat onder ogen durft te zien dan wil je dat er overal in oost en west gepraat wordt, met iedereen. Dan moet je elkaar aanspreken over deze zaken, steeds opnieuw. En daarom is het goed dat er een IKV is en elk jaar opnieuw een Vredesweek. ÏKV-kern Breda Met belangstelling las ik uw stukje „prinses Christine en echtgenoot in conflict met Salzburgse agent" en uw op merking „misverstand door taalprobleem". Hierop heb ik de navolgende bemerkingen: 1) Taalproblemen behoeven bij deze mensen in dit geval niet voor te komen. Ik veronderstel, 'dat prinses Christina (kind van een Duitse vader) toch wel be hoorlijk die taal zal verstaan en spreken en het laatste ver onderstel ik ook van een hotel manager. De gewone burger man kan tijdens zijn vakantie nog wel wat Duits brabbelen. 2) Geen wonder, dat de poli tie zo handelt, als de persoon in kwestie zijn kaken op elkaar houdt en in niets medewerking wil verlenen. Die agent heeft m.i. zijn plicht gedaan; hij was verantwoordelijk voor de orde in de binnenstad. Waarom moeten er disciplinaire maat regelen tegen hem worden ge nomen; omdat de heer Guil- lermo zich niet aan de regels wil houden? Hoe handelt men in zulke gevallen met een ge wone burger? Waarom moet de afkomst van zijn echtgenote er aan te pas komen en zijn eigen nationaliteit en beroep? Waar om kroop de politie in zijn schulp, toen men dit alles ver nam? Werd hier „klasse-justi- tie" toegepast? 3) Waarom weigerde de heer G. een dure parkeergarage te betalen? Ik denk dat hij en zijn echtgenote wel een centje achter de hand hebben! 4) Waarom kon de Neder landse consul niet tijdig om een doorlatingsbewijs vragen, dan waren die onaangename situaties voorkomen? 5) U schrijft: „Prinses Christina en haar echtgenoot tijdelijk in hechtenis geno men". Spreekt daar niet wat sen satie uit? Ze hebben toch niet achter slot en grendel gezeten? Al met al... om een gewone burger wordt in ons land niet zoveel drukte gemaakt. Fout?... op de bon! C.H.J.M. Michielsen Breda geen openbare uitspraken meer te doen over ambtsoplei dingen wilde de theologische hogeschool van Heerlen van de gelegenheid gebruik maken om priesters in het bisdom van Roermond aangesteld te krij gen die aldaar een opleiding hadden gekregen, een oplei ding waar de bisschop het niet mee eens is. Hoe kon de bisschop van Roermond anders reageren dan hij gedaan heeft. En aan wie de schuld van het zich niet houden aan afspraken. De overeengekomen afspraak leek door de theologische hoge school gebruikt om de bis schop van Roermond erin te laten lopen. Toen moest hij spreken en handelen zoals hij gedaan heeft. J.H. Rutges Den Haag Toen overeengekomen was De berichten als zouden alle ex-Knil'ers akkoord gaan met een eenmalige uitkering van 7.500 gulden, berust op een misverstand. Slechts een klei ne minderheid gaat ermee ak koord. De overgrote meerder heid wil iets anders. We willen die 7.500 gulden wel als voor schot, maar willen in totaal 16.500 gulden, het bedrag waar we recht op hebben. Wij doen opnieuw een op roep aan alle ex-Knil'ers en ex-burger-gedetineerden om hiertegen te protesteren. Er zijn twee bijeenkomsten: op zaterdag 6 september in het Congresgebouw in Den Haag en op zaterdag 20 september in recte aanhangers wil doen ge loven en komt nog altijd even minzaam en integer als saai en weinig inspirerend over. En dat laatste is vooral een probleem, omdat de landspo- litiek in de Verenigde Staten zich vooral via het televisie scherm presenteert. De tv- verslaggeving is met name op een conventie van een ver pletterende indringendheid. De drie grote commerciële omroepen hebben elk zo'n dui zend man op de been om elk detail regelrecht de huiskamer in te zenden. Ze zijn op zoek naar drama en als ze dat niet vinden, maken ze het desnoods zelf. Vier jaar geleden bracht Carter het drama zelf binnen door als bijna volslagen onbe kende naar de top van de de mocratische partij te klapwie ken. Maar inmiddels is na zo'n 3,5 jaar duidelijk geworden dat Carter geen grote tv-per- soonlijkheid heeft, in ieder ge val veel minder dan Kennedy en ook minder dan de via de filmcamera's binnengerukte Ronald Reagan. De democratische conventie onderscheidde zich ondanks de overeenstemming en carna valeske uiterlijkheden in aan zienlijke mate van de re- publiekeinse conventie, die vorige maand in Detroit werd gehouden. De democraten be dreven politiek met even chi.| HILVERSUM (ANP) - otische als boeiende gevechtesfc overlegorgaan van de om het gelijk, de republikein(|F - deden alle moeite om in „Ronald Reagan Show" el]# gelijkenis met een politieke partij te vermijden. Kreeg de republikeinse coi. ventie de ideeën van Reaga middels een strakke organiss. tie opgedrongen, bij de demo. craten kreeg Carter een aante] niet geheel welkome van de conventie te slikken Dat zal er in ieder geval wel t« leiden, dat de Amerikaan# kiezer een duidelijk beuztj krijgt voorgeschoteld. .gionale omroepen in ons £d R.O.O.S. pleit in een ,ta, die bedoeld is als een jdrage aan de politieke scussie over streekradio, wr het realiseren van 23 [gionale omroepen in de omende tien jaar. Uitgaande van de financiële ileidsvoomemens van de mi- ster van CRM en van de ge- ichte, dat de meerkosten uit- uitend uit een verhoging van omroepbijdrage zouden jten worden gefinancierd, ou dat volgens het plan bete- rtnen dat die omroepbijdrage Hoe die keuze zal uitvallen) 1990 bij een zendtijd van wee tot drie uur per dag voor leze regionale omroepen 11,47 [ulden hoger zou moeten zijn. [Als men rond 1985 al een rijftiental regionale omroepen erealiseerd zou hebben, dan ou m dat jaar de omroepbij- age al 7,10 gulden hoger eten zijn. Beide bedragen ijn overigens gebaseerd op geschat prijspeil van 1982. op dit moment in de versli verte nog niet voorspelbaai Carter wint op dit momei terrein. Zijn achterstand O] Reagan is teruggelopen van! punten naar 14. Een verdol economisch herstel en di publiciteit van de convent»! kunnen de huidige kloof no; wat verder dichten. Georjt Bush, Reagans kandidaat voo; het vice-presidentschap] doorbrak vorige week de tij dens de conventie in Detroit] opgebouwde republikein# zelfverzekerdheid door „eeoj zeer spannende race" te voor spellen. En dat lijkt op ditmo. ment de meest realistisch voorspelling. (ADVERTENTIE) R.O.O.S. laat daarbij na- ckelijk de mogelijkheden sn van een groter beroep op omroepreserves en de ïerreclame. Het plan pleit ikelijk voor landelijke tanciering, waarbij volgens l.O.S. de financiële conse- lenties van de ontwikkeling tn streekradio behoren te orden afgewogen tegen an- re prioriteiten binnen een tenhangend mediabeleid de landelijke overheid. Ook in Uw omgeving begint medio oktober weer de cursus café bedrijf van de SVH. Hèt opleidingsinstituut voor wie straks wil voldoen aan de vakbekwaamheidseisen voor het cafébedrijf. Want de SVH organiseert haar horecacursussen al bijna 35 jaar. Ze komt rechtstreeks uit de horeca voort. Tegen betrekkelijk lage cursusgelden krijgt U 'n prima opleiding: een cursus van dé vakmensen. mm M am m EX168 Na 7 cursusdagen of 14 ochtend-/middag-/avond- lessen, kunt U het officiële examen afleggen voor het diploma cafébedrijf. Ook voor cursussen als Restaurantbedrijf en Handelskennis kunt U bij de SVH uitstekend terecht. Postcode/Plaats. 1Stuur mij alle inlichtingen over de SVH-opleiding voor hel diploma cafébedrijf. Naam- Adres I SVH Horeca-opleidingen, Johan de Wittlaan 8, 2517 JR Den Haag. In envelop zonder postzegel aan: ISVH. Antwoordnummer 965. 25(H) WL l)en Haag aarmee ook worden aantas- ttg van de programmatische "hankelijkheid en bedrei- tig van de bedrijfsmatige htinuiteit volgens R.O.O.S. orkomen, ds een mogelijke versprei- bg van de regionale zenders feft het plan een indeling in s volgende 23 gebieden: Biesland, Groningen, Dren te, Noord- en Zuidwest- verijssel, Twente, Veluwe, ichterhoek, Arnhem/Nijme- "!n en Zuidwest-Gelderland, bord- en Midden-Limburg, ■lid-Limburg, Zuidoost-Bra- «t, Noordoost-Brabant, dden-Brabant, West-Bra- nt, Zeeland, Rotterdam/ ijnmond, Den Haag/Leiden, |id-Holland-Oost, Utrecht, oot-Amsterdam en Het Pi, IJmond/Zaandam/ larlem, kop van Noord- Olland/Alkmaar en tenslotte s IJsselmeerpolders. lij de plannen is R.O.O.S. er, mals de minister van CRM r-de NOS in 1975 al in nota's lebben gedaan, vanuitgegaan, "K het verzorgingsgebied van een regionale omroep niet te groot mag zijn. De afdeling schriftelijk onderwijs it erkend door het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, d.d. 19 01 1979, kenmerk VO/OV/SFO 503$ motel Posteljon in Bunnik. Aanvang 13.00 uur. Namens de werkgroepen Noord-Brabant, Noord-Hol land en Zuid-Holland. J. Claproth, Leiden. de de pa (Va In Tilburg en elders hebfcel* kolom siotkoersen vorige ze de dag herdacht, dat 2. kni„„, atoombom viel op Hiro olom slotnotenngen van Hebben ze ook herdacht, t de Amerikanen heel ÏSt. Duitse steden hebben gebonj bardeer d? beurs, gisteren. teve aandelen ld Met ontsteltenis heb ik ken nis genomen van het artikel in De Stem van 5 augustus j.l. over de „grap" in Zeeland met een vat radio-actief afval. Ik vraag me wel eens af wat zijn dat nou voor mensen die zoiets doen. Ik kan het me nauwelijks voorstellen dat volwassen, in telligente mensen denken, dat dit respect afdwingt. Binnen kort hoort men wel meer van ons, zeiden ze. Ja natuurlijk, het Nederlandse politieke stelsel stelt iedereen in de gele genheid om zijn mening via democratische weg naar voren te brengen. De actie op het strand van Valkenisse was uitstekend ge slaagd, beweren ze. Nou, pro ficiat hoor. Knap werk. Het Nederlandse volk staat en bloc achter jullie rellenschoppers, D.G.M. Joosten Halsteren. Toen ze dat hier in Euro;? deden, juichten ze allen. ®f meer bommen hoe liever, wa'l de vrijheid kwam daardoor:!" zicht". Nou wij in het verre Oostej waren ook erg blij, datdeJsfj pen door de knieën gWj want in de kampen in Zuijj Oost-Azië verrekten de Bif sen van honger, ziekte martelingen, maar daar derfS hier niemand aan. Het waso"| zo ver van je bed he? Wij daarginds waren blij dj de Amerikanen kwamen. ker, het was erg voor de J'J panse bevolking maar het m onze vijand, net als de Duitsef toen. Ik hoop, dat dit niet« eens gebeurt, maar veel vf,l trouwen heb ik er niet in. B. de Vries Roosendaal 74,60 -74,80 22,60 22,80 324,00 326,00 87,80 88,00 68,60 .69,00 96,50 ,9U,10 214,80 217,40 210,10 212,40 234,50 237,00 138,50 137,00 74,90e 74,70 29,20e 28,20 eken h„u, 57'90 58,10 «enHoldi„s 52,30e 52,80 "««on Groep 72,50 73,40 16,50e 18,60 67,00 67,80 ed.ru.j l70'10 «72,20 117,00 117,00 87,50 87,80 239,90 240,40 7,90e 6,80e 45,50 41,80 42,60 18,20e 18,20f 180,50 181,50e 104,60 104,80 168,50 170,60e 114,90 115,20 120,10 121,70 85,20 85,10 51,50 51,50 267,501 268,50 P*on.IIyp, I Brota de» ■®ken I-Olie [Joyd Groep 1 Holding Holding 4^8 Hctrt. >div.80) Staat] ll.M Ned. 8f 18.58 Ned. 74 1».5» Ned. 84 14.M id 81» »:7Sid74 9 56 id 71-1 9.54 id 74-2 9.54 id 8«-»4 9.25 id 7«-84 9.04 id 75 4.44 id 7tL»4 8.75 id 75 8.75 id 75-2 8.75 id 74-9lj 8.75 id 79-94 8.75 id 79-8l{ 8.59 id 75 8.59 id 75-2 8.59 id 78-93 8.59 id 78-88 8.59 id 79-84 8,25 id 74-94 8,25 id 77-42] 8,25 id 77-43 8.25 id 79-8] 8.44 id 4» 8.44 id 74-95 4 id 71-44 8.44 id 741 4 id 79H 8.44 id 74m l 8.M id 74-41 8.44 id 77-41 8.44 id 77-81 4 id 78-84

de Stem | 1980 | | pagina 4