deelt Wessig flinke klappen uit Dames turnen mens-onterend Sebastian Coe epgelucht en blij L DE STEM BIJ DE OLYMPISCHE SPELEN Handboogschutters zorgen voor verrassing AAN JACEK WSZOLA Rey: titel in halfzwaar .A. W. VR00ME R VERKOPEN: PROFESSOR LUDWIG PR0K0P; Verrassend goede prestatie op marathon Indo Hulp bij trimmen 4 3 L STEM VAN ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 en semi-overheidsinformatiël louders van Hulst brengen ter d de gemeentesekretarie ter in- net bijlagen van: Iweg 6 te Nieuw-Namen om ver- Hinderwet tot het oprichten van >n -mesterij annex mestopslag op 6 te Nieuw-Namen; g 65 te Hulst om vergunning in- it tot het oprichten van een land- lerceel Tolweg 65 te Hulst; llestraat 12 te Heikant, om ver- e Hinderwet tot het oprichten van j annex mestopslag op het per- Heikant; ndustrieweg 13 te Oostburg, om e de Hinderwet tot het oprichten innex koelinrichting, op het per- 1 te Hulst. a dagtekening van deze bekend- sn ieder de gelegenheid schrifte- het verlenen van deze vergun- ïet gemeentebestuur. ag 4 augustus 1980 te resp. a r, c 15.10 uur en d 15.15 uur in Ie Bellingstraat 14 te Hulst, een en gehouden waarbij mondeling lliging van dit verzoek kunnen rop gevestigd, dat inwoners van /an een aangrenzende gemeente sgeving, als bedoeld in artikel 9 dt gedaan, later slechts tot beroep ij in persoon of gemachtigde op de zijn verschenen. Andere belang- t dit betreft volstaan met het tijdig jke bezwaren. ïeester en wethouders 1st, jemeester P. Molthoff retaris J. F. van Denderen. tuur van het waterschap rengt ter openbare kennis, tus 1980 gedurende veer- 'iffie van het waterschap, Hulst, ter inzage van de ergelegd en in afschrift of 3 der kosten verkrijgbaar is ijziging van de begroting over het dienstjaar 1979 en ng van de begroting 1980. leze begrotingswijzigingen kunnen binnen acht dagen noemde termijn schriftelijk in worden ingediend bij de sring. stuur van het Waterschap Hulster Ambacht, n Collot d'Escury, dijkgraaf C.B. Ysebaert, griffier. TEM SPORT 12 0 E RSP E LEN MMW voor langere tijd ivereen nacht antoren over heel *ouwd advies, nlijke situatie en 3INNENSTAD HULST [ustus 1980 des namiddags 2 aan de Overdamstraat 7 te n de gemeente Hulst rein gelegen aan het Gods- traal bekend gemeente Hulst 809 en 2221, beiden gedeel- Ljke grootte van ongeveer 1 rein gelegen aan het Gods- rtstraat te Hulst, kadastraal ulst sectie A nummers 2222, ;ed., ter gezamenlijke grootte 52 centiaren; e sub 1 en 2 genoemde perce- zal overeenkomstig de voor- istemmingsplan „Koekebak- en/of kantoorruimte moeten tomen voor rekening van de 1981. nd te aanvaarden na betaling e daarover verschuldigde om it omzetbelasting binnen 30 nnen 6 dagen na de veiling. en inzage kadastraal plan ten nr. A.W. Vroome, 's-Graven- ïl. 01140-14355*. i Gerard Nijboer (links), Cierpinsky en Dzhumanazarov op het ere-podium. Ffijboer: zilver met gouden glans (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU - Waldemar Cierpinski, de Oost- Iduitser die voor de tweede keer in zijn carrière I Olympisch goud op de marathon veroverde, vertelde na afloop eerlijk dat hij er niets van had [begrepen. „Nijboer was voor mij de grote ver gassing". „Ik had amper van hem I gehoord. Ik wist wel dat hij I in Amsterdam snel was ge weest, maar dat zei mij toch niet alles". De net afgestudeerde 24-ja- I rige student in de sociale psy- I ihiatrische verpleegkunde I werd inderdaad dè sensatie I van het meest tot de verbeel- g sprekende onderdeel van de atletiek, de marathon. Hoewel de inwoner uit Raalte pas zijn vierde marathon in zijn loopbaan liep, handhaafde I hij zich wederom moeiteloos vooraan. Na een werkelijk schitteren de race mocht hij dan ook te recht op het erepodium klim men om door Lord Killanin en Adje Paulen de voorzitter van de internationale atletiekfe- deratie met een zilveren me daille te worden gehuldigd. Zilver met een gouden rand! Nijboer bleef er nuchter onder. „Ik ga eerst maar eens een baantje voor halve dagen zoe ken", sprak de atleet, die een ongelooflijke prestatie lever de. Uit het niets te voorschijn gekomen veroverde hij zich een fraaie positie aan het in ternationale atletiekfront. (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU - Piramides van vlees en bloed bij de gewich- theffers. Ze kunnen niet eens meer normaal lopen, omdat hun tonvormige dijen in de weg zitten. Dwergen bij de worste laars, die eruit zien als lelijke ongeproportioneerde gnomen. Uitgehongerde kinderen bij het dames-turnen om de groei in te dammen. „Deze prestatiesport is I onmenselijk," zei gistermor- I Son in Moskou de Oosten- I rijkse professor dokter Lud- wig Prokop, voorzitter van I de wereldbond van spor- I tartsen en lid van de medi- I sche commissie van het In- I ternationaal Olympisch Co- I "uté. „De mensen worden I gemanipuleerd. Ze worden I gedwongen hun biologische I grenzen te overschrijden." I Onder de twijfelachtige j Olympisch leuze: „sneller, noger, sterker" worden vol- I gens Prokop met de hulp van vooral spierversterkende mannelijke hormonen de grenzen van het prestatie vermogen, die onder normale omstandigheden allang be reikt zijn, opgeschoven. Dit gebeurt speciaal bij de tien- I .f1mPers en de werpers in de I atletiek, de roeiers en de ge- I ^'chtheffers. Deze prepara- en zijn ,j00r ongezon(je 'Jwerkingen nog gevaarlij- J® de vroeger gebruikte I n®nolica, omdat ze op jonge I al impotentie veroor- I en bij 25-jarigen °eilijkheden met de pro- 1 s aat (een oude-mannen- I Waal) met zich meebrengen. I „rrJujven krijgen problemen et de menstruatie en gaan mannelijke trekken verto nen. „Dat zijn arme, ongelukki ge, verhongerde en gekwelde meisjes," was Prokops me ning over de turnsters. „Het dames-turnen is mensonte rend. Weliswaar zijn ze door' een bepaald systeem gese lecteerd, maar ze moeten zes uur per dag trainen om daar na haast niets te eten te krij gen. Ze moeten afvallen vol gens de trainer. Dat noem ik een kwelling." Volgens Prokop is het ook door toediening van hormo nen mogelijk om de groei te remmen. „Als een arts dit doet, is hij een misdadiger." Tweederde van de turnsters moet om gezondheidsrede nen voortijdig met de sport stoppen, de meesten hadden op dat moment nog nooit aan een grote internationale wedstrijd deelgenomen. Pro kop wil de minimum leef tijdsgrens optrekken. De Oostenrijker was geschrok ken van een kleine enquête onder de Olympische top- turnsters. Op de vraag naar hun grootste wensen ant woordden de meesten; „Op zondag een keer uitslapen," en „met andere kinderen mo gen spelen". Zijn eerste optreden in En schede vorig jaar leverde hem een nationale titel op. In New York legde hij de befaamde Olympische afstand eveneens af in een tijd van rond de 2 urn en 16 minuten. In april tijdens de marathon van Amsterdam waar hij zich voor de Spelen moest kwalificeren, liet hij de op één na snelste tijd in de ge schiedenis noteren: 2.09.01 uur. Alleen de Australiër De- rek Clayton was in 1969 sneller geweest (2.08.34). Uiteraard werd in Nederland onmiddel lijk getwijfeld of de afgelegde afstand wel juist was geweest. In Moskou snoerde Gerard Nijboer de monden van de cri tici. Terwijl atleten als Viren, Lismont en 'Koh, allemaal ge respecteerde lange-afstands- lopers, moesten afhaken handhaafde Nijboer zich zo moeiteloos dat zijn coach Bob Boverman later zou verklaren: „Het was ongelooflijk. Hij maakte een geweldige indruk. Liep zelfs op kop van de groep. Ik moest hem duidelijk maken niet te veel werk voor zijn re kening te nemen". Nijboer grinnikte toen hij daaraan werd herinnerd. „Ik had dit natuurlijk ook niet verwacht. De afgelopen twee dagen heb ik last gehad van darmstoornissen. Een uur voor de start had ik nog maagkram pen en zwaar diarree". Misschien was het daarom wel gelukkig dat de wedstrijd in de beginfase werd geken merkt door een „wandeltem po". Pas na tien kilometer die werden afgelegd in 31 minuten en 16 seconden ging het tempo werkelijk omhoog. Daarvoor was de Rus Kotov verantwoor delijk. Hij rende enige tijd met zes seconden voorsprong voor de kopgroep van pakweg twintig man uit. Daarbij be vonden zich naast Nijboer ook nog alle andere Russische cracks. Toen er evenwel wat heu veltjes moesten worden geno men kreeg Nijboer het moei lijk. Bij het keerpunt ging de felle strijd een nieuw stadium in. De Mexicaan Gomez zag zijn kans schoon en nam een voorsprong die tot maximaal dertig seconden opliep. De aanval van de Mexicaan was door de Nederlandse kam pioen overigens niet gezien. „Ik was juist bezig in mijn ei gen tempo terug te komen, want die Russen bleven de snelheid maar opdrijven". De kopgroep werd door die de marrages behoorlijk geredu ceerd. Ook Lasse Viren en Ka- rel Lismont konden de Russen niet meer bijbenen. Maar waar de twee laatstge noemde atleten faalden, daarin slaagde Nijboer. Hij kwam weer keurig terug. On der het toeziend oog van de tienduizenden militairen die de dubbelfunctie van bewa ker-toeschouwer hadden, be reikte de strijd ongeveer vijf kilometer voor het einde, de alles beslissende fase. Nijboer beslot de aanval te openen. Met de wind in de rug voerde hij het tempo nog meer op, waardoor de laatste concurrenten voor de keus kwamen van afhaken of het risico nemen een paar duizend meter verder te „ster ven". Gomez werd pijlsnel achterhaald. Even bleef Nij boer alleen aan de leiding. Toen verscheen in de achter grond Waldemar Cierpinski. De Oostduitser, die ook twee keer had moeten lossen, vond op tijd zijn ritme terug. Hij voede precies het tijdstip aan om Nijboer te attaqueren. Nij boer, die zich maandenlang met steun van zijn trainer Arend Karenbeld heeft voor bereid, vertelde daarover; „Hij liep tè snel om nog te kunnen aanpikken. Ik moest me laten terugvallen". Het gevecht dat hij vervolgens om de zilveren medaille voerde, tekende zijn karakter. Zijn enige over gebleven concurrenten waren de Russen Dzhumanarov, Moseyev en iets meer op ach terstand Kotov. Ondanks deze numerieke overmacht weiger de Nijboer door de knieën te gaan. Als laatste loste hij Dzhumanarov om uitbundig toegejuicht als tweede het Le- nin-stadion binnen te stuiven. „Ik ben verbaasd", sprak hij lachend. „Ik had alles ver wacht, maar dit niet". De at leet die grote waarde hecht aan het eten van snelgroeiende groenten in combinatie met bijvoorbeeld brandnetel en paardebloemblad bleef on verstoorbaar. Coach Bob Boverman die de strijd van na bij had gevolgd, was veel meer opgewonden: „Het was on voorstelbaar wat Gerard presteerde. Hij ging opnieuw door de pijngrens, alsof het helemaal niets voorstelde. Zesde of zevende worden was al grandioos geweest. Van een plak hebben we alleen maar durven dromen"! In de vreugde bleef het on opgemerkt dat de tweede Ne derlandse deelnemer Cor Vriend een minder gelukkige wedstrijd liep. De Eindhove- naar, die goed was geacht voor een plaats bij de eerste twintig, moest al na vijftien kilometer lossen. Hij had zijn dag niet en moest toezien hoe de kopgroep met Nijboer in de gelederen langzaam maar zeker ver dween. Vriend werd uiteinde lijk 41ste in 2.26.41 seconden. Dat kon de feestvreugde in het Oranje-kamp uiteraard niet drukken. (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU - „Opgelucht". Zo voelde Sebastian Coe zich. „Opgelucht en blij". Wat dreigde een nachtmerrie te worden ontlaadde zich tenslotte toch nog in een vreugdekreet. Niet Steve Ovett, maar Sebastian Coe won de Olympische 1500 meter-finale. En daar had het aan het begin van deze week niet naar uitgezien. „Ik zat diep in de put na mijn nederlaag op de acht honderd meter", vertelde de atleet uit Sheffield gister avond na zijn gouden race. „Ik was naar Moskou geko men om de 800 meter te win nen. Maar zaterdagavond werd vorige week een enorme teleurstelling voor mij. Ik heb erg veel moeite moeten doen om die te verwerken". Na enkele dagen was „Seb" er zo'n beetje over heen. „Ik heb veel met mijn vader gepraat en samen zijn we tot de conclusie gekomen dat een dergelijk slechte race maar eens in de zoveel tijd kan voorkomen. Nooit meer dan een keer per week. Dat gaf me weer een beetje moed". De terugkeer van het zelf vertrouwen bij Coe etaleerde zich al in de series en in de halve finales van de 1500 meter. En in de slotloop van deze afstand was hij weer helemaal de oude Coe. „Steeds speelde in mijn ach terhoofd dat het niet zo mocht gaan als op de 800 meter. Daarom ben ik direct na de start maar in de voorste gelederen gaan lopen". Coe nestelde zich naast de Oostduitser Straub en samen hielden zij in de beginfase het tempo aan de trage kant. Toen Straub ongeveer hal verwege versnelde scheurde het veld. „Dat was gunstig voor mij, want ik merkte dat Steve in het tweede gedeelte liep", aldus Coe en Straub becommentarieerde zijn de marrage met: „Ik vreesde de Dolle vreugde bij Sebastian Coe na zijn revanche op Ste ve Ovett. eindsprint van Coe en Ovett, daarom probeerde ik maar vroeg ze allebei kwijt te ra ken". De poging van de Oost duitser mislukte echter. Want Coe, die hij niet had kunnen lossen, spurtte in de laatste ronde weg als van ouds. „Ik wist niet hoever ik voor lag op Steve. Ik heb wel een paar keer omgekeken, maar ik zag hem niet. Daar om ben ik maar zo hard mo gelijk doorgegaan. Na de fi nish was ik wel verrast dat Steve derde was geworden. Maar ja, in mijn eindsprint heb ik negentiende van mijn gouden medaille verdiend". Sebastian Coe gaat inieder geval door met actief de atle tiek te beoefenen. „Ik wil er in 1984 in Los Angeles ook weer bij zijn. De hele sfeer van zo'n Olympische finale is toch geweldig. Al dacht ik daar een week geleden wel anders over". En over Steve Ovett, die hem zo als hij zelf een week eerder ook had gedaan, slechts met een handdruk gelukwenste: „Steve heeft zich net zoveel opofferingen getroost als ik om hier iets te bereiken. Drie tot vier uur trainen per dag, dat is toch niet niks. Dit keer was ik de gelukkige, vorige weekhij. O, wat ben ik blij. Ik weet nu tenminste dat ik het nog kan". Harris Varmaulen Pator van Pultan Wil Kastor (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU Cees Floris, de coach van de mini-handboogequi pe legde de vinger op de lippen. „Niet praten", zei hij ten over vloede tegen de wachtenden. „Het komt er nu even op aan". Het verzoek om stilte was best voor te stellen, want Tini Reniers was aan een indrukwekkende opmars bezig en had al zijn concentra tie nodig om de pijlen naar het hart van de roos te jagen. De handboogschutters mo gen na drie van de vier dagen tevreden zijn. Ze staan alle twee op het bord, dat de acht besten aangeeft. Tini Reniers staat zevende met 1775 punten na 216 pijlen en Carry Floris is eveneens zevende en doet wat schuttersprestaties aangaat nauwelijks voor hem onder want zij kwam tot een totaal van 1753. „Als we het zo hou den dan ben ik dik tevreden", zei coach Floris en dat is best begrijpelijk, want wie had nu verwacht dat de Nederlandse schutters zich zo trefzeker zouden tonen Carry Floris heeft daar geen problemen mee. Nooit gehad ook. „Ik vind het natuurlijk leuk op de Olympische Spelen goed te presteren, want ik kan niet zeggen dat het iets bijzon ders is. Ik ben tenminste geen moment zenuwachtig geweest. Meer dan de spanning die ik voor iedere wedstrijd nodig heb, heb ik niet gevoeld". Toch had Carry Floris al haar zelfvertrouwen nodig op de derde dag van het schut- tersfestijn. Zij schoot op de ze- Gerd Wessig scheert over wereldrecordhoogte (2m36) naar het goud. (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU - Het hoogsprin gen blijkt een uiterst boeiend nummer. Regelmatig wordt deze atletiekdiscipline verrast met de komst van een nieuw talent. Het is typisch een nummer waarop atleten van rond de twintig jaar tot de beste prestaties komen. In Montreal verraste de toen pas 19-jarige Pool Jacek Wszola de wereld door Olympisch goud te winnen voor geheide favorie ten als de Canadees Greg Joy en de Amerikaan Dwight Sto nes. In Moskou werd Wszola zelfs het slachtoffer van het fa voriet zijn. Niet hij, maar de tot dusver nauwelijks bekende 20- jarige Oostduitser Gerd Wes sig ging met het goud strijken. Wszola leed gisteravond een dubbele nederlaag, want hij raakte ook zijn wereldrecord, dat hij overigens deelde met de Westduitser Dietmar Mögen- burg, kwijt. Wessig wipte over de lat toen deze op 2.36 lag. En dat was een verbetering van het oude record met 1 centi meter. Gerd Wessig had gister avond duidelijk de vorm van de dag. Tot dusver was hij niet verder gekomen dan 2.29 me ter. Daarmee verbeterde hij het Oostduitse record dat op naam stond van Rolf Beilsch- midt, die buiten de ploeg voor Moskou was gevallen. De pro gressie van Wessig is trouwens toch opmerkelijk, want vorig jaar was hij niet verder geko men dan 2.23 meter. Het wereldrecord hoog springen heeft de laatste jaren een fantastische ontwikkeling doorgemaakt. Nadat de legen darische Valerie Brumel het in 1963 het op 2.28 had gebracht, moest men tot 1971 op een nieuwe verbetering wachten. Pat Matzdorf werd opgevolgd door zijn landgenoot Dwight Stones, die het record zelfs driemaal verbeterde. Het jaar 1977 was het jaar van Vladimir Jatsjenko. De Rus bracht het record op 2.34 meter. In Moskou schitterde hij door afwezigheid. Jatsjen ko, de meest talentvolle sprin ger van deze generatie ge noemd, kreeg te kampen met een ernstige blessure en moest aan zijn knieën worden ge opereerd. Hij is daar nog altijd niet van hersteld. Dit seizoen is een glorietijd voor de internationale hoog springers. Op 27 mei bracht Wszola in Eberstadt het record op 2.3 5. Een dag later evenaar de de Westduitser Dietmar Mögenburg in Rehlingen die hoogte. Ook in dit geval gaat het om een zeer jeugdige atleet, want Mögenburg is pas 19. Duitsland beschikt blijkbaar over een goede bodem voor het hoogspringen. Want achter Mögenburg staat in het Westen Trannhardt te trappelen en naast Wessig heeft de DDR de beschikking over Freimuht. Die veroverde in Moskou brons. En de leeftijd van Frei muht: 18 jaar. ventig meter een paar series minder goed en kwam tot een' totaal van 263, tien minder dan op de eerste dag. „Een techni sche fout", legde ze uit. „Ik schoot met een knikkende pols en dat heeft me punten gekost. Merkwaardig, want de eerste series gingen goed, maar ja niemand schiet vier dagen perfect". Het herstel kwam op de zes tig meter. Tien meter dichter bij kwam zij tot een produktie van 600 precies, waarmee haar totaal op 1753 kwam. Er zitten voor de Goirlese nog promo tiekansen in, want nummer vijf, de Poolse Maria Szeliga, heeft maar dertien punten meer. „Een medaille zie ik niet zitten, maar ik wil graag mijn best doen nog wat te klim men". Wat Tini Reniers die derde dag presteerde, grenst aan het ongelooflijke. Meestal is de derde dag de zwakste van de Liesselnaar, maar hij zorgde voor de uitzondering. Op de negentig meter kwam hij tot een totaal van 277 en dat was maar liefst 29 punten meer dan toen hij hier in Moskou voor het eerst de boog spande voor die afstand. Reniers, die de eerste dag finishte als vijftien de, daarna opklom naar de twaalfde plaats werd met een zesde plaats de verrassing van de dag, ook al omdat hij de Ita liaanse wereldrecordhouder Santé Spigarelli ver achter zich liet. Het hoge niveau kon Reniers op de zeventig meter niet handhaven. Hij kwam nu tot 293 punten en dat was tien punten minder dan bij zijn eerste poging. Daardoor moest hij een plaats prijsgeven. „Maar er komt nog een dag. Jammer, dat ik in de eerste FI- TA de negentig meter zo slecht geschoten heb, want anders had ik nu bij de eerste drie ge staan. Het is er nu wat te laat voor. Hoewel natuurlijk, ik blijf hopen. Wellicht heb ik wéér het geluk, net als op de tweede dag, dat mijn voor naamste tegenstanders zwak schieten en ik net niet. Het zou toch voor mij een aardig af scheid zijn van de internatio nale schutterij". MODKOU - De Fransman Thierry Rey is winnaar gewor den in de categorie halflicht- gewicht (tot 60 kilogram). Hij versloeg in de finale de Cubaan José Rodriguez. Brons was voor de Hongaar Kineses en de Rus Amizh. De uitslagen. Halve finales: José Rodriguez (Cub) wint met Ippon van Tibor Kineses (Hon), Thierry Rey (Fra) wint met Yuko van Armaby Amizh (Sov). Finale: 1. Thierry Rey (Fra), 2. José Rodriguez (Cub), 3. Tibor Kineses (Hon) en Aramby Amizh (Sov). MOSKOU - „Ik zal instruc ties doen uitgaan dat geen en kele militair u iets in de weg zal leggen, want ik beschouw het als een olympische prestatie om van het ene wedstrijdtoneel naar het andere hard te lopen in plaats van de bus te nemen". 3 m

de Stem | 1980 | | pagina 9