E Naar de voetsporen van James Herriot CO ,B5sr ZUIDtëDEl EXPERTISE EVEN UITBLAZEN Programmaleiding TROS verbiedt op laatste moment uitzending Top-50 firn Taxaties, e schaderet VVD-senator woest over scheldwoorden op boycot-affiche Nieuwe aanval op de Labour-extremisten WAimAMTUVOORUW KLEURENFOTO'S? Dit ja groenten in de opt PAPIFB VOOR UW PEN Bloot Amsterdamse binnenland buitenland MET WIM KOCK Skeldale House Speurtocht Pelgrims Zionisme Theater Teveel geweld en teveel bloot f3,86 fj<70 Kalshoven 8 Bred Correspondentie? 4801 BX Breda Telefoon 076/879: Telex 54872 van vrijdag 1 augustus DE STEM VAN ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 Op bewolkte, regenachtige dagen zijn de woeste hoog ten van de Yorkshire Dales van een buitengewone som berheid. Veel mensen kunnen er niet tegen en raken er gedeprimeerd door. Als het regent of mistig is hebben zelfs de andere zo paradijselijke dalen weining uitnodigends. De spaarzame dorpen liggen er dan grijs en gesloten bij. Ner gens echter kan de wereld zozeer van aanschijn verande ren ais in de Dales, wanneer de zon door de wolken breekt. Sr* Majestueuze vergezichten, het een nog adembenemender dan het andere, op de naar de verre einder wegrollende hoogten, worden er afgewis seld met telkens weer verras sende uitzichten op de diepe, langgerekte dalen met hun glinsterende rivieren, goudgrij ze dorpen en duizenden kilo meters muurtjes van los gesta pelde stenen in grillige patro nen opklimmend tot over de heuvelkruinen en karakteristiek voor dit landschap. Dit's zomers prachtige, maar in de winter nauwelijks te be heersen land, is wereldbekend geworden door de overal zeer populaire Britse tv-serie „All creatures great and small", over het veeartsentrio Farnon, Herriot Farnon. Hier in deze Dales, op de boerderijen die verspreid liggen tegen de la gere hellingen, beleefde vooral James Herriot zijn kleine, maar voor miljoenen tv-kijkers boeiende en vermakelijke avonturen. Pas dertig jaar na dato, toen hij vijftig was, begon Herriot zijn herinneringen op te schrijven. Nu is hij een zestiger en voert, nog steeds samen metSiegried Farnon, inmiddels ook 68, de veeartsenpraktijk in „Darrowby" (Tristan Farnon ging later bij het ministerie van Landbouw werken en is nu ge pensioneerd. Hij woont in Har- rowgat, ook niet ver van de Dales). Askrigg in Wensleydale is de plaats waar het hoge grijze huis staat dat in de tv-serie als Skel dale House is gebruikt. Het staat nu leeg, maar binnen, achter de bestofte ruiten wordt er druk gerommeld. Het lijkt alsof mrs. Hall de voordeur heeft open laten staan. De steeg naast het huis is voor de tv-kijkers verrassend gemak kelijk te herkennen als de plek waar hij Herriot of een van de anderen vele keren in de auto heeft zien stappen. In de Wensleydale Craft Shop, pal naast dit Skeldale House, wor den de boeken van James Herriot verkocht en voorts prentbriefkaarten, dozen tof fees en bonbons met een af beelding van Skeldale House erop. Zo profiteert de midden stand, op bescheiden wijze, van de Herriot-rage die deze zomer in de Dales nog is aan gewakkerd door het verschij nen van Herriot's laatste boek, vorig jaar oktober en nu al aan zijn zevende druk toe. Al eerder kwamen er men sen speciaal naar de Yorkshire Dales om de plekken te zoeken waar Herriot over schreef of waar de tv-camera's hadden gefilmd. Het merendeel van de mensen moest dat op de gis doen en er zich mee tevreden stellen „het typische Herriot- landschap" te hebben door kruist. Daarin heeft Herriot's jongste boek verandering ge bracht. Het heetJames Her riot's Yorkshire", is voorname lijk toeristisch van opzet, bevat schitterende (vrijwel allemaal bij zonneschijn gemaakte) fo to's en geeft eindelijk, bij zorg vuldige lezing met een goede gedetailleerde kaart van het gebied erbij, uitsluitsel over al lerlei lokaties die voor Herriot- adepten relevant zijn. Dat kunnen plekken zijn waaraan de echte Herriot dier bare herinneringen heeft maar ook lokaties, gekozen voor de tv-serie voor de verfilming van die herinneringen. Zo is er de smalle weg over de Moors die et Swaledale verbindt met Langthwaite in Arkengathdale. Die weg met zijn schuimende rivierovergang en het bruggetje in Langthwaite kent iedere tv- kijker. In het begin van elke af levering heeft hij er James "en Siegfried over zien rijden, la chend en grappend terwijl de herkenningsmelodie van de serie werd gespeeld. Bijdeford (zo heet in Engeland een brugloze kruising van een weg met een rivier, staan nu, gedu rende de zomermaanden, zon der onderbreking auto's van in de loop van de middag zullen we ze nader leren kennen. We zien ze terug in Reeth en in Langthwaite, in Grinton en in Leyburn, in West-Witton en in Horsehouse. Kortom: het blij ken Herriot-pelgrims te zijn, net als wij. Naar Darrowby zoeken de mensen niet meer sinds Her riot's laatste boek uit is. Dar rowby bestaat niet. „Het is een beetje Thirsk, een vleug Rich mond, iets van Leyburn en Middleham en vooral een stuk van mijn eigen verbeelding", schrijft hij. Hij zwijgt zorgvuldig over de juiste lokatie van het echte Skeldale House (als dat zo heet in werkelijkheid), waarin hij en Farnon nog steeds praktijk uitoefenen. In zijn boek toont hij er slechts fo to's van de achterzijde van, mét het bovenraam waaryit Helen (niet de actrice Carol Drinkwa ter, maar de echte mrs. Herriot en overigens al bijna vijftig jaar geleden!) hem nawuifde wan neer hij via de achtertuin op weg ging voor zijn ronde langs de boeren. Acteur Christopher Timothy die de rol van de jonge Ja mes Herriot speelt met in zijn armen „oomzeggertje" Tricky Woo. (Lees het verhaal hiernaast). toeristen geparkeerd. Kinderen brengen hun moeders tot wan hoop en woede door zonder de schoenen uit te trekken door de ford te waden. Behalve de lokaties die door de tv werden gebruikt zijn er ook nog die van de bioscoop film. Het daarin gebruikte Skel dale House bijvoorbeeld, staat weer een dal verder naar het noorden dan dat van Askrigg, namelijk in Reeth, Swaledale. Voor de jongste in ons gezel schap is dat uitermate verwar rend evenals de identiteitsver wisseling die steeds ontstaat wanneer je rijdt van een filmlo- katie naar een plek waar de echte Herriot al bijna vijftig jaar geleden iets deed wat zijn be wonderaars aanspreekt, zoals de genoeglijke pub The Wens- leydale Heifer" in West Witton, waar hij vaak met zijn vrouw Helen en vrienden dineerde. In het gastenboek van The Punch Bowl Inn" te Low Row, Swale dale zoekt de jongste naar de naam Siegfried Farnon. „Je moet Robert Hardy opzoeken", zeg ik, „de man die Siegfried Farnon spéélt". The Punch Bowl Inn verwierf zijn opname in de Herriot-route dankzij de voorkeur die Robert Hardy had voor deze herberg, als verblijfplaats, voor de pe rioden waarin er in de omge ving gefilmd moest worden. Het is lunchtijd en de gelagkamer zit vol als wij binnenkomen voor een bij deze tijd en plaats zeer passende Ploughman's lunch. De waard staat nog niet naast zijn schoenen door de aange wakkerde belangstelling voor zijn zaak. Hij neemt genoegen met vier en een halve gulden voor zo'n stevige kaas-brood- pickles-en-sla-lunch. De men sen die er zitten zijn nu allemaal nog vreemden voor ons, maar Voor de aandachtige lezer valt uit het boek wel op te ma ken waar dat huis staat: in- Thirsk of in het daar tegenaan liggende Sowerby. Hét grote vakantievermaak voor velen is dit jaar het zoeken naar de echte praktijk. Gelukkig voor Herriot en Farnon willen de meeste speurders er niet aan dat die zó ver als Thirsk van de Dales vandaan kan zijn gele gen. Zij zien over het hoofd dat Herriot's beschreven herinne ringen vooral de beginperiode van zijn loopbaan betreffen en die bracht hij grotendeels door in Leyburn en omgeving, „uit geleend" door Siegfried Far non aan diens vriend en collega Frank Bingham, die de tv-kij kers kennen als Ewan Ross. Om zelf naar Thirsk te gaan, hadden we geen tijd. We had den voor één dag genoeg ge zien van Herriot's wereld en het gekke is dat we de man zelf niet zouden hebben herkend, wa ren we hem tegen gekomen. Christopher Timothy daarente gen zouden we ongetwijfeld hebben opgemerkt. Want de televisie heeft James Herriot herschapen naar het beeld en de gelijkenis van Christopher Timothy. Volgens het ANP-bericht in „De Stem" van 31 juli j.l. heeft Israël op de Vrouwenconfe rentie in Kopenhagen een grote nederlaag geleden. Een trieste vergissing. Een smade lijke nederlaag is geleden door al die westerse, christelijke, progressieve, geëmancipeerde en andere vrouwen die te laf waren om haar stem te ver heffen tegen de anti-joodse beslissing om zionisme op één lijn te stellen met racisme en andere kwalijke zaken. Het gedrag van onze afvaardiging in deze kan alleen maar wor den omschreven als bescha mend, schijnheilig en weer zinwekkend. En wie verantwoordt deze tonnenkostende lugubere grap? Van de antisemitische Oostbloklanden hpd men niet anders kunnen verwachten. De positie van de vrouw is door dergelijke absurditeiten echt niet gediend. Raar, dat deze discriminerende beslissing werd doorgedrukt door vrou wen die tot de meest achterlij ke en vernederde op die con ferentie behoorden. Immers in de Arabische landen worden de meisjes bij de geboorte al achtergesteld bij him broer tjes. Gehuwde vrouwen kun nen met groot gemak worden verstoten al heeft de man zich nog zo misdragen, hij krijgt toch altijd de kinderen toege wezen. De man heeft seksueel recht op de vrouw en heeft recht op h aar gehoorzaamheid. Voor mannen is overspel vrij spel; voor de vrouwen kan 't de doodstraf opbrengen. De barbaarse clitoridecto- mie is nog sterk in gebruik. In de meeste Arabische landen bedraagt het analfabetisme onder de vrouwen 85%. Met de persoonlijk-hygiënische toe standen is het vaak niet beter. De joodse vrouwen in de Arabische landen worden nog mateloos erger gediscrimi neerd. Ze kunnen straffeloos worden verkracht en ver- mm .LEZERS REAGEREN OP DE STEM/ALGEMEEN SPELREGELS BRIEVEN VOOR DEZE RUBRIEK VOLLEDIG ONDERTEKENEN GEEN 8RIEVEN OP RIJM HOU HET ZO KORT MOGELIJK PUBLICATIE BETEKENT NIET DAT DE REDACTIE HET AUTOMATISCH MET UW MEN ING EENS IS moord. De joden mógen óf geen onderwijs volgen, öf alleen maar lager onderwijs. Ze mo gen hun stad niet verlaten, geen overheidsfuncties bekle den, geen auto rijden, geen te lefoon hebben en moeten ex treem hoge belastingen beta len. Nergens is de toestand van vrouwen zo deplorabel als in de Arabische landen. De con ferentie deed daar niets aan. Enkele journalisten liepen als kwijlende reuen achter een loopse teef, een moordenares achterna, wier emancipatie- ideaal was: te mogen moorden als mannen. Voor onze afvaardiging kunnen we alleen maar ver achting hebben vanwege de laffe en laakbare houding. P. Marijnissen Rucphen Naschrift redactie: in het zelfde door de geachte brief schrijver aangehaalde bericht staat dat Nederland tegen het opnemen van het zionisme in het actieprogram stemde en toen dat er toch in kwam zich van stemming heeft onthouden over het gehele actie-plan.) Drs. Anton de Man heeft (in De Stem van 30 juli j.l.) geen 'bezwaar tegen een flinke dosis theater in de landspolitiek, als het publiek maar voldoende aan zijn trekken komt. Het geen, gezien de geschiedenis van D'66 nauwelijks iemand kan verwonderen. Ons staat in elk geval aanzienlijk meer in formatie, c.q. vergelijkings materiaal ter beschikking dan Plato's tijdgenoten. Een vraag is wel in hoeverre het publiek, in zijn onnoemelijke verschei denheid terzake tot deugdelij ke interpretaties in staat is. Enerzijds wordt het immers geacht de politiek serieus te nemen, anderzijds schijnt het slechts oog en oor te hebben voor het opwindend specta culaire. Waarvan ten onzent, behoudens enig oppositioneel vuurwerk als dat van Goud- zwaards verontruste Gideons bende maar weinig blijkt ge boden Overigens moet er, sedert de presentatie van het „ethisch reveil" toch wel wat ten goede zijn gekeerd. In dit verband zij gewezen op de sensationale ommezwaai van een ideologi sche karate-specialist als Arie Groenevelt; althans op diens bekering tot het vrij simpele inzicht, dat welvaart eniger mate afhankelijk is van pro- duktie en afzet. Ziet men desondanks de le den van dit kabinet als helden en heldinnen in een tragedie, dan lijkt Van Agt slechts ver antwoordelijk voor de regie; wel allerminst voor het jolige gasbel-optimisme onder zijn illustere voorgangers. En misschien is Van Agt's relatief ongelofelijke populariteit juist wel toe te schrijven aan een wat omzichtiger en bedacht zamer optreden. Zo men wil aan de kater, ons door het flit sende standwerk van allerlei veelbelovende demagooche- laars opgeleverd. Of men de grootste staatslieden onder de beste komedianten zou moeten zoeken wordt hoe dan ook reeds vrij algemeen betwijfeld. L. Pison Breda (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - WD-senator Zoutendijk is boos geworden over de woorden stomme trut, klootzak op een anti-apartheidsaffiche van de met overheidsgeld gesubsidieerde Boycot Outspan Aktie. Het Eerste-Kamerlid heeft hierover vragen gesteld aan minister De Koning (Ontwikkelingssamenwerking). Het gaat hier om een zwart op wit gedrukte affiche met de tekst „Stomme trut, klootzak, waarom doet u niks tegen apartheid tegen Zuid-Afrika". Het Kamerlid vindt dit schel den en vraagt zich af of dit met overheidsgeld gesubsidieerd moet worden. Hij wil, dat de minister de actiegroep „op het ongepaste van de tekst op de affiche" wijst. In een reactie zegt E. du Plessy, coördinator van de Bóycot Outspan Aktie, dat de vragen van Zoutendijk „ner gens op slaan". „De bedoeling van dit affiche is die mensen te bereiken, die anno 1980 nog voor apartheid zijn of nog nooit iets tegen dat verfoeilijke systeem hebben ondernomen", aldus de actievoerder. „Het gaat om termen die inmiddels ingeburgerd zijn in het Ne derlandse taalgebruik. Geen enkel woord is daarnaast af doende om de apartheid in Zuid-Afrika te veroordelen", zegt Du Plessy. De anonieme, negatieve reacties tot nu toe op het affi che - samen met de positieve ruim 50 - zijn volgens Du Plessy juist afkomstig van de groep mensen waarop de affi che gericht is: „Die hypocriete mensen, die nog altijd zeggen: „Wij zijn tegen apartheid", maar er dan verder niets doen. De positieve reacties uiten zich meestal in het bestellen van affiches. Du Plessy haalt het voorbeeld aan van een do minee, die 50 affiches tegelijk bestelde onder het motto: „Er zitten genoeg van die mensen in mijn kerk, maar dat kan ik niet van de kansel zeggen, dus doe ik het maar op deze ma nier". De Boycot Outspan Aktie ontvangt in 1980 aan over heidsgeld bijna 116.000 gul den. Dit gebeurt via de natio nale commissie ontwikke lingssamenwerking en be wustwording (NCO). Dat geld mag de Boycot Outspan Aktie echter alleen gebruiken voor specifieke projecten en voor twee betaal de krachten. „Daar mogen wij geen affiches van laten druk ken. Dat betalen wij uit de op brengsten van andere affiches, die wij hebben laten drukken en tegen betaling hebben ver spreid. Dat wij dat geld niet voor affiches mogen gebruiken ligt zelfs schriftelijk vast in een overeenkomst met de NCO", aldus De Plessy. Hij verwacht niet, dat mi nister De Koning tegenover de actiegroep enigerlei actie gaat ondernemen. „Overigens", zegt hij, „elke minister die niet voor uitvoering van de door de Tweede Kamer aangenomen motie Scholten over de olie boycot tegen Zuid-Afrika is komt in aanmerking voor de kwalificaties op de affiche". (Van onze verslaggever) HILVERSUM - Het zal in de historie van de Neder landse omroep slechts hoogst zelden zijn voorgekomen dat een tv-programma pas een kwartier vopr de uitzending door een veto van bovenaf uit de ether is gehouden. Dat gebeurde donder dagavond wel met de TROS top 50. Om kwart voor ze ven besloot de TROS-pro- grammaleiding de hele uit zending te schrappen, om dat zij het filmpje rondom het nummer „Butcher Ba by" van de Amerikaanse new-wave-groep The Plasmatics volstrekt onge schikt achtte voor het gro tendeels zeer jeugdige publiek van TROS top 50. Aangezien het toen te laat was om het gewraakte filmpje op de montagetafel uit het programma te knip pen, werd de kijker tussen zeven en acht een aflevering van „de Man van Atlantis" voorgeschoteld. Ofschoon Antony Kroon- berg, producer van de TROS Top 50, het met de gang van zaken niet eens was, kon hij niets anders doen dan zich neerleggen bij de beslissing van de pro grammaleiding. „Dat film pjevan The Plasmatics ging inderdaad erg ver. Je zag mensen met mitrailleurs op een publiek inschieten, bommen die in auto's ont ploften en cirkelzagen die apparatuur vernielden. Daarnaast heeft de zange res van die groep, Wendy O'Williams, de gewoonte met ontbloot bovenlijf op te treden en ook dat was dui delijk te zien. Ik kan me wel voorstellen dat de pro grammaleiding het niet zag zitten, maar ik persoonlijk had er geen enkel bezwaaar tegen. Ook regisseur Wim van der Linden voorzag geen problemen. De beslis sing om het filmpje niet uit te zenden is uiteindelijk ge nomen door de heer Baay, directeur van de TROS. Of deze affaire nog kon- sekwenties zal hebben voor de betrokkenen, kon An thony Kroonberg gisteren nog niet zeggen. „Wij zullen ons als team achter de TROS Top 50 natuurlijk beraden over de onstane situatie, maar ik geloof dat dit slechts een eenmalig in cident is geweest. Temeer daar de TROS Top 50 in de huidige formule per 1 okto ber ophoudt te bestaan. Re gisseur Wim van der Linden gaat waarschijnlijk weer in Duitsland tv-werk doen en ik ga het komende seizoen met Ralph Inbar een aantal showprogramma's verzor gen. Overigens is de beslis sing om te stoppen al enkele maanden geleden genomen. Die staat helemaal los van hetgeen nu gebeurd is". Het woord „censuur" wilde Kroonberg gisteren niet in de mond nemen: „Ach, zo hoog nemen we deze zaak nou ook weer hiet op. Natuurlijk, we waren er verre van blij mee. Als je een uitzending hebt ge maakt en die gaat om wat voor reden dan niet door, dan baal je natuurlijk. Maar wat heet censuur Ik kan de motieven van de programmaleiding wel be grijpen. Vooral als je weet dat de TROS Top 50 voor namelijk bekeken wordt door kinderen tussen zes en achttien jaar". (door Bert van Velzen) LONDEN - Drie voormalige Labour-ministers hebben een frontale aanval gericht op de radicaal-linkse groep in de partij, die volgens hen bezig is Labour naar de politieke ondergang te helepn. In een open brief aan „The Guardian" en „The Daily Mirror" roepen zij hun partij genoten op tot een soort heilige oorlog tegen extreem-links. Dr. David Owen, William Rodgers en Shirley Williams zeggen in hun brief dat de La- bour-Partij voor de ernstigste crisis in haar bestaan staat en zij suggereren dat, als zij de ideologische slag met radicaal linkse elementen in de partij verliezen, het nodig zou kun nen blijken een nieuwe demo- cratisch-socialistische partij te vormen. De drie hebben besloten dat alleen met een grootscheeps offensief de bittere strijd tegen de „extremisten" binnen de Labour-Partij kan worden gewonnen en kan worden voorkomen dat teleurgestelde kiezers zouden gaan deserte ren naar een mogelijke, nieuwe centrumpartij, die is voorge steld door Roy Jenkins. Owen, Rodgers en Williams zijn van mening dat sedert de algemene verkiezingen die Margaret Thatcher en de con servatieven aan het bewind hebben gebracht, de lin kervleugel systematisch heeft geprobeerd een partij-politiek af te dwingen die alleen maar aantrekkelijk is voor een doc trinaire minderheid en die hoogst ontaantrekkelijk is voor een grote meerderheid van de kiezers. De drie verklaren voor een gemengde economie te zijn, voor enig staatseigendom naast een florerende privé- sector, voor een inkomenspo litiek, voor hervorming en niet voor het verlaten van de Ge meenschappelijke Markt, zij zijn voor steun aan de NAVO en voor multilaterale en niet eenzijdige ontwapening. De formatie van een nieuwe centrumpartij wordt door de drie afgewezen, maar de vor ming van een nieuwe sociaal democratische partij zou vol gens hen nodig kunnen blijken. Zij zeggen dat zij niet bereid zijn het land in de steek te laten en over te leveren aan een vaak wrede conservatieve politiek. Er moet volgens hen een aan vaardbaar socialistisch alter natief worden geformuleerd. (ADVERTENTIE) Vergelijk onderstaande prijzen en zie uw voordeel bij BeoPost! aantal gemiddelde prijzen BeoPost prijzen I afdrukken in Nederland (1979!) (afdrukken f 0.60 (afdrukken f 1,08 ontw.kosten ontw.kosten f4,-) 12 opn. f 16,96 20 opn. f25,60 I 24 opri. f 29,92 36 opn. f 42,88 f 2,95 bijdrage porto- en adm - kosten f 2,95) f 13,10 f 17,90 f 20,30 f 27,50 .post /EH R£KEN riAAR DAT~i\ 3nvel°PP {^fJ^^TËITPRlMA isfj bij de tabaks- en «jjj Middelenzaken- STEM uit Brussel _door Mare de Konmrk Degenen onder u die weten wat taboes zijn, doethet misschien deugd te vernemen dat er in België nog enkele be staan. Ze genieten hiervan hun ouwe dag. Homoseksualiteit en euthanasie zijn zelfs non heel kras. En pedofilie - dat was in Nederland geloof ik ie laatste - is in België tot dusver niet eens gesignaleerd, maar mag hier na aankomst op een lange levensavond rekenen. Om de huidige stand van ze delijke zaken in uw zuidelijke buurlandje wat preciezer aan te duiden: blote damesbonten op het smalle Noordzeestrand behoren thans nog juist tot de gevoelige punten. Zij zijn ge. sprek van de dag tussen Knok- ke en De Panne, waar serieuze moeders hun kleintjes voor houden dat ze maar beter naar de „vuule wave" niet kijken De arme schepseltjes moeten de kopjes steeds langdurigerin het zand steken, want de mts- nokini rukt nu ook hier stuitbaar op. Aardig is vooral te zien hoe politie en justitie met het ver schijnsel omhoog zitten. Wanf hoewel de wet het nergens over blote borsten heeft, rangschikt de jurisprudentie ze alleszins onder artikel 385 van het Strafwetboek. Dat stelt met enige geslachtelijke noncha lance: Hij die in het openbaar de zeden schendt door hande lingen die de eerbaarheid kwetsen...". De maximumstraf is één jaar cel of 1400 gulden boete. En feiten die in het bij zijn van kinderen worden ge pleegd kunnen zelfs op drie jaar bajes te staan komen. Zolang er geen rechterlijke uitspraak het vrouwelijke bo venlijf van dit knellende arti kel 385 heeft verlost, acht de procureur des konings zich verplicht de dienstdoende gendarmes op te dragen de overtreedsters te verbaliseren, De geüniformeerde knapen echter voelen weinig voor dit soort confrontaties aan de overvolle waterkant, en heb ben bovendien hun handen vol aan andere zaken. In voorko mende gevallen knijpen ze één oogje dicht en zeggen hooguit: „Madameke, doe uw kleren aan Toch zijn er dit badseizoen enkele dames op de bon gegaan en België ziet met spanning uit naar de nu snel nakende zittin gen van de Correctionele Rechtbanken van Veurne en Brugge. Daar zullen de magi straten in eer en geweten it nieuwe grenzen van het Belgi sche fatsoen trekken. Er zitten nog heel wat juridi sche haken en ogen aan het ontbrekende bovenstukje. De verdediging zal aanvoeren dat een blote buste niet eens een „handeling" is, laat staan ze iets schenden of kwetsen kan en dat in Europa behalve België alleen Italië het er nog moeilijk mee heeft. De rechters daarentegen zullen moeten bepalen of hel enkele slipje de algemeen gel dende norm intussen heeft verlegd en zo niet, of het mis schien speciaal gevaarlijk if voor kinderen. Afgezien nan de conclusie kan de strafbepaling dan nog alle kanten uit. Word' er probatie verleend, komt ei een voorwaardelijke uitspraeh of krijgen de dames strafver mindering wegens „verzach tende omstandigheden?". In afwachting van de uit spraak, die in Veurne nog hei'- anders kan uitvallen dan 's Brugge, houden allerlei orgl- nisaties zich bezig met het i» nemen van standpunten. heeft de Immobiliën Kami' (het Belgisch voor zoiets w Verenigde Makelaars) na el'- moeizame vergadering zie' officieel uitgesproken vól' toelating van „de allerkleinst1 badmode". En de christen-demoent'- sche schepen voor toeristm van Oostende belegde ei> persconferentie om duidelijk heid van de autoriteiten tel sen. „Of men ja of neen ze§ interesseert me niet, maar ll toeristen moeten weten of"-1 hun bh thuis mogen laten", d' dus de stadsbestuurder. Hij had het nog niet eel over de complete naaktloper die hier en daar ook de kop op steken. Vooral in Knokke 4') het natuurgebied het Zuiin worden ze opgemerkt. commissaris va\ politie die zich over de monokin'1 niet meer zo druk maakt, z®j de nudisten nog wel actill willen nazitten. Maar hij mod toegeven dat ze moeilijk DË STEM VAN ZATERDA oen haag - De meerder- hpid van de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan var Z werkgevers- en werkne merscentrales, is het eens me I regeling voor het inhalei L bedrijfssluiting ron< Kerstmis 1980 en nieuwjaar „nis die is voorgesteld door d< directeur-generaal van de ar. Ld van het ministerie van So- i je Zaken. Alleen het CN\ heeft een afwijkend stand pU"'t gaat daarbij om eer eventuele bedrijfssluiting oj maandag, dinsdag en woens vangen zijn. „Als ze onze die"' sten zien aankomen s. ze over de grens van Nedet' land (ADVE (Van onze parlementair) redactie) DEN HAAG - De op-I pervlakte aspergegrond in Nederland is dit jaar iets gedaald in vergelijking mei 1979. Vorig jaar was hel areaal asperges 2372 ha terwij 1 dit jaar 30 ha mindei werd gemeten. Dat blijkt uit de voorlo pige uitkomsten van de CBS-landbouwtelling, die in mei van dit jaar is gehou den. Uit de metingen is ver der naar voren gekomen, dat de totale oppervlakte groenten in de open grond is afgenomen van 44.825 hectaren in '79 tot ongeveer 44.420 ha dit jaar. Dat be tekent een vermindering van één procent. Een flinke daling deed zich voor in de teelt van augurken (van 902 ha tot 640 ha of 29 procent) en knolselderij (van2115ha tot 1350 ha. kolom slotkoersen vorige beur: 2e kolom slotnoteringen van giste tctieve aandelen Ihoid Ikzo IBN ^*>ro bank loi Kalis jordtsche petr. »rd petr.pief. jbevier-NDU «aia ^•Gron-Hyp. "bt Brocadei Beton Groep 71,50 Wogovens CLM 73,40 ,75,00e 23,80 23,80 312,00 312,00 88,20 87,50 08,80 67,10 91.90 92,50 213,70 214,00 210,00 209,10 236,00 238,00 137,80f 137,70 78.10 78,00 32,50e 32,50e 03,10 63,40 58,00 71,50 17,00e 17,10 toivfflie 83'50 05.50 '«.Nederl.».. '50 169,90 J^Joyd Groep liTo 19,40 19,40e 179,00 178,50 bilip, kliv.30) ■°beco °<Umco jolinco taeato NU® ver •f-bexit VNU ^rSlevu, 104,00 104,70 167,00 196,50e 115,90 H5J0 121,20*122,00 83,50 83,50 54,40 54,30 279,50 279,00 11.51 19.51 19.51 19.9 9.75 9.59 9J59 9.59 9.25 9.99 9J99 8.75 8.75 8.75 8.75 8.75 8.59 8.59 8.59 8.59 8.59 8,25 8,25 8,25 8.25 8.99 8.99 8.99 8.99 8.99 8.9 i

de Stem | 1980 | | pagina 4