wa uit Zweedse puzzel Europese pendub Op reis naar India (6) I 1 DE OPLOSSING STAAT OP PAGINA SHOW EN ZO <=9 Neem nou Ierland II personeel Wandelen ui 94-' Boten en hotels, farmhouses Inteerde jukten als wijn bvestigd te Jnering van Idoor de'bin- Imachine- functie aan [ime ervaring, iternatio- bebied. Ities worden |gemoet gezien Organisatie J.V., &2 AA Utrecht Een wereldwijd geves tigde specialist op het ke kommunikatie. Fabrikant fuktieapparatuur waaronder pieermachines en de daarbij jlheden eri hulpmiddelen, sks aan de gebruiker zoals 'i, grote en kleine kantoren boeken wij een met buitendienst ervaring |t/m 28 |aar Roosendaal en omgeving. Drmachinebranche kan een [isjniet noodzakelijk, ling wordt door ons verzorgd. pgelijkheden bi| een solide in aantrekkelijke provisie- Ireklame) van de zaak Idaire voorzieningen pee samen te werken jkt in een expansieve sektor. ld gesprek kunt u telefonisch It opnemen met de heer letner B.V., Mi|kenbroek 16, Ifoon 076-14 22 52. igelijkheden voor: male basissalaris een jen vervoer te zorgen, i afstandsvergoeding iijen). salaris ontvangt u bij een jaarlijks vast te stel de en 22 vakantiedagen. dan telefonisch kon- Blokvoort, toestel 366, of schrijf n de sectie Personeels- >us 8, 5120 AA Rijen. onmaatschappij B. V. is een iming van het Zweedse ricsson. lederland telt ruim 1000 •erdeeld over vestigingen rdam en Voorburg, en verkoopt tie- en signaalapparatuur. VAN ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 Deze grappige postbode is het symbool van de „Europese Vriendschaps Post". Dat is een soort gratis penclub die jongens en meisjes van heel Europa met elkaar in contact brengt. Als je tussen twaalf en twintig jaar oud bent en je kunt al een beetje Frans of Engels schrijven kan je er aan meedoen. De Europese Vriendschaps Post werd vijf jaar geleden in Parijs opgericht door de „Salon de l'enlance" en het voorlichtingsbureau van de Europese Gemeenschap. Zij bedachten het volgende doel: 'Laat het bouwen van een verenigd en vredig Europa niet alleen over aan diplomaten, politici en zakenmensen, doe er zelf ook iets aan... In vijf jaar tijd zijn er al meer dan honderdduizend jonge Europeanen op deze manier met elkaar in contact gekomen. Dus, als je tussen twaalf en twintig jaar oud bent en je wilt schrijven met een Franse, Belgische of Engelse jongen of meisje van dezelfde leeftijd, schrijf dan een briefkaartje naar: '-,,Post Européenne de l'amitié", B.P. 109, no. 75017 Paris (France). Zet er verder je naam, voornaam, leeftijd, volledig adres en je hobby's op. En dan maar afwachten of je leuke reacties krijgt. Je kunt alleen in Frans of Engels schrijven. Het geeft niet als dat een beetje gebrekkig is. Dat zal dan een goede oefening voor je worden! In ons vervolgverhaal, dat werd geschreven door de tienjarige Viatrix Potters uit Oosterhout, leren we het dagelijkse leven in India al een beetje kennen. Vandaag het zesde deel... Als ik de volgende morgen wakker word, ga ik eerst weer water halen met Conchita en Carmenika. Dan zegt moeder dat we even naar binnen moeten komen. Binnen vertelt ze mij en de anderen wat wij misschien kunnen doen. We zouden kunnen gaan wandelen en dan zouden we alle drie wat lekkers mee krijgen. Dat vinden wij heel leuk. In een mandje sdoet moeder vier cassavekoeken. een potje met rijst, een klein kannetje water en achttien geldstukjes. O ja, ook stopt ze vijf theedoeken, een lekkere koek en een stukje taart in mijn schoudertas. Dan vraag ik aan Conchita of Maliwin en Kamuela ook mee mogen. Zij zijn mijn beste vriendinnen. Ja, het mag! Vlug ga ik ze halen. Al gauw komen beide meisjes er aan. Malvin heeft een mandje met tien vissen, vijf rijstkoeken en twee flesjes buitenlandse limonade aan haar arm. Kamuela heeft ook een mandje waar drie cassavekoeken, een pannetje met saus en een ander bakje met wat groente inzitten. Ze heeft ook een vuursteen bij zich. Jarig O. wat is dat lekker. Dan mogen we gaan. Ik vraag aan Carmenita waarom we eigenlijk zo'n wandeling gaan maken. Ze geeft geen antwoord. Onderweg eten we af en toe wat lekkers. Als we een paar uur hebben gelopen door een prachtig landschap komen we bij een grasveld. Op het grasveld leggen we de theedoeken. Daar leggen we al het eten op. We bewaren ook nog wat. Voor de terugweg. Als ik ga zitten beginnen de andere meisjes ineens ,,Lang zal ze leven" te zingen. En dan ineens weet ik weer dat ik vandaag jarig ben. Ik krijg van alle meisjes een cadeautje. Na het eten gaan we terug naar het dorp. Als ik 's avonds in het dorp ben krijg ik nóg zes cadeautjes. Bij elkaar heb ik een heleboel gekregen: een rok, rode slippers, een mooi boek, een mes, een ander boek, een doos kralen, een klos garen, stof, naaigerei en een enveloppe met geld. Ik heb me nog nooit zo gelukkig gevoeld als vandaag(wordt vervolgd). ■WSSSSSSSr""! Iris van Beurden uit Breda heeft deze mooie kabouter gete kend, die op vakantie gaat. "elnjg tJiuli het- Zelfde rijks daalder' half bloed alleen zang Europe aan ïinne- !oos____ minne- de lezer heil schilder stuk menlijk vertrék denk beeldig goede kennis opstap- plank water in Friesl. Frans schrij ver rivier in Limburg schuine stand wate ring muziek noot kande laar t gekheid luister reiger achtige vogel Indisch dorp oude maat opgeld bijbelse figuur pro- fesso paptgul op de wijze van voor zetsel deel v.e. vaar- pauaen- naam Jong schaap stad ln Italië vulkaan op Sicilië Engels bier vloei baar gerecht Duitse NV Uvrei- k necht meer voud oog holte Hebben wij u de vorige week meegenomen naar de Ierse kust van Quilty Co Clare (drie kwartier rijden van Shannon) dit keer gaan we wat noordelij ker. Westport, Achill en Clifden om precies te zijn. En al gaan we dan naar Ierland om te vissen, het is goed oog te hebben voor het prachtige land schap, de mensen, vriendelijk van nature, en de vele bloemen. Ierland wordt wel eens het Groene Eiland genoemd, het is waar, het merendeel is groen, maar trekt men erop uit dan ontdekt men al snel dat er veel meer is. De mooiste bloemen kan men er tegenkomen. Hele hagen fuchsia's, hortensia's, gaspeldoorn en vele mediterrane en (zelfs!) arctische planten. Een verscheidenheid welke snel over het hoofd wordt gezien. Vooral de Burren, een maanlandschapachtig gebied in de buurt van Gort (Co Clare) is wat dat betreft zeker de moeite waard. Ook het prachtige Connemara zal ongetwijfeld vele harten stelen. Opvallend is dat hier vele landgenoten wonen en op vakantie gaan, zonder dat dat hinderlijk in het oog loopt. Westport dus. Vanwege de wind (tot 8 Beaufort) werd besloten inde baai voor anker te gaan, hetgeen ons onmiddellijk kwam te staan op het vangen van grote hoeveelheden hondshaaitjes. Ook roggetjes kwamen er boven. Alles werd onmiddellijk weer in vrijheid gesteld. We vingen ook een aardig congertje van 1 m. 36. Topper van de dag was ongetwijfeld het vissen op monkfish. Monkfish of schoorhaai is een vis die het midden houdt tussen een haai en een rog. Het beest verblijft bij voorkeur in ondiep water, hetgeen te vinden was in de baai. Nauwelijks waren we op de plaats gearriveerd of de reels liepen ratelend af ten teken dat meerdere schoorhaaien het aas hadden geno men. Die vis heeft een enorme bek, zodat het beest niet gemakkelijk kan worden gehaakt met de in verhouding kleine haak (model slagershaak). Hans van Loenen (Beet) had het genoegen er in te slagen een schoorhaai vastte slaan, waarna het beest onmiddellijk aan de oppervlakte verscheen en aan boord werd gewipt. Vechten doen ze niet, vandaar dat de schippers inde regio van Westport er nauwelijks op vissen en daar ook een onderlin ge afspraak over hebben lopen. De vissoorten die verder driftend vanuit Westport kunnen gevangen worden zijn pollak, koolvis, kabeljauw, doorn haai, tope! (grondhaai) leng, steenbolk, wijting en poon. Op de grond, voor anker, wordt gevist op rog (stekelrog) skate (zeldzaam), kathaai, honds haai, tope en verder pollak, poon, kabeljauw, makreel en koolvis. De boten in Westport zijn zonder uitzondering goed te noemen, bemand met be hulpzame en kundige schippers. Van het vissen vanuit Achill Sound (Co Mayo) kwam niet veel, er stond veel wind en schipper Joe Kilbane had er geen zin in. Achill Island en Curraun schiereiland nabij Mulranny bieden de sportvisser een schijnbaar oneindige reeks plaatsen om het kantvissen te beoefenen. Zeeforel en pollak, kabeljauw, zeebaars, lipvis en koolvis behoren er tot de mogelijk heden, terwijl vanaf de vele zandstrandjes behoorlijk veel schol, bot en schar kan worden gehaakt. Dit gebied, zowat de meest westelijke punt van Ierland in het noordwesten is eigenlijk volledig onontdekt. Ruig en erg gevarieerd biedt het elk wat wils. Opvallend hoeveel trekkende wandelaars hier verblijven. Het is dan ook zeker de moeite waard hier eens te experi menteren. Boot- en kantvissen zijn beide waarschijnlijk tot de beste van geheel Ierland te rekenen, maar zoals gezegd experimenteren is voor degene die er de tijd voor heeft het antwoord. De laatste dag van ons verblijf in Ierland werd besteed aan het vissen vanuit Clifden, gelegen in het westelijke kustgebied van de Connemara. Daar de zee nogal hoog liep werd besloten tot grondvissen. Eerst was echter makreel nodig, vandaar dat toch driftend werd gevist. Al snel bleek dat de vis het redelijk deed en het grondvissen werd dan ook maar enkele uren beoefend. Er kwamen mooie pollakken boven, goede kabeljauw en kleine koolvis. Bij het grondvissen werden enkele congers bovengebracht en verder veelal pollak (op de verenpaternoster). Ook de rest van de dag werd aan driftend vissen besteed wat regelmatig vis opleverde, al was het dan niet in overweldigende hoeveelheden. Dat kwam voornamelijk door de sterke wind en het dode getij. De wind blies de boot zo snel voort dat er nauwelijks sprake van was om dichtbij de bodem te vissen. Dat kon alleen met een betrekkelijk dunne lijn (12 en 20 ponds) en zwaar lood 350 tot 500 gram. Het risico vast te lopen op de rotsachtige bodem moest maai voor lief worden genomen, anders kon men het vis vangen wel vergeten. Neem daarom naar Ierland als u de gelegenheid heeft grote stukken lood mee in uw handbagage, op veel afgelegen plaatsen kan men het niet kopen. Gedurende de gehele week van onze vistrip naar Ierland heeft het weer zich uitzonderlijk goed gedragen. Terwijl men in ons vaderland letterlijk verzoop, had Ierland het goed met ons voor. Veel zon, af en toe wat regen en wat wind. Trouwens het steekt de leren bijzonder dat men op het Nederlandse televisiejournaal telkens laat zien dat de depressies van Ierland komen. Dat kan wel zijn, maar in het land zelf heeft men daar alleen in de hogere gedeelten last van. De kust is vrijwel altijd zo weer door de zon beschenen. Het weer wisselt in Ierland enorm. Wie naar Ierland gaat om bruin te worden komt soms aan het verkeerde adres, soms niet. Wij hebben er een aardig kleurtje aan overgehouden. Prima weer, leuk vissen, vriendelijke mensen en uitstekend voedsel (al kan ik over de Ierse Instant koffie geen hoi roepen) maken van een Ierse vistrip al gauw een genoegen. Hotels, bed and breakfast en farmhouses genoeg om het een ieder naar de zin te maken. Quilty Co Clare. Clonmore lodge. John Daly Tel: Quilty 20. Boot: Martin Macmahon, Woodlawn Drive Killonan, Castletroy Co Limerick, Ireland tel. Quilty 64. of Ennis 065/21366. Verder: Clonahinchy House, Quilty tel. 81 Westport Co Mayo. Boten: De Finnaun. Francis Clarke Tel. 459. Lady Helen. Reg Roynon tel: Carrowholly715. Maid of Clew Bay. PadraicConlontel. 371Alle boten voorzien van veiligheidsmateriaal. Hotels Ryans hotel, Clew Bay, Westport 'Hotel. Voor meer informatie Irish Tourist Board Baggotstreetbridge Dublin 4 of Paddy Bums Westport Boat Club The Quay Westport, County Mayo Ire land.

de Stem | 1980 | | pagina 23