Het Englandspiel ,Visie van L. is onjuist' Mevrouw Brave-Maks onthult nieuwe feiten Afkeer een tegen spraak Onjuist Geheimhouding Ware broeders? Breder verband Successen Honds DAG ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 15 - Jeroen Henneman derijen, tekeningen, ob n en grafiek) en Benjamin (schilderijen, gouaches ngen en grafiek). Ge' d: woensdag t/m zondae 13.00-18.00 uur (t/m 24 tus). Openbare biblio- - Spuistraat 22 - Ten- telling „Vrouwen te met foto's van Berden Manen. Een beeld van "en van buitenlandse emers in ons land. Ge- d: maandag van -21.00' uur, dinsdag t/m ag van 10.00-21.00 uur dag van 10.00-12.30 uur 14 augustus). seum de Schotse Huizen lai 25-27 - Expositie van van Gelder met water- n van Leen Quistmet ge ide keramische unica. Ge- d: maandag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur, zaterdag 4.00-17.00 uur (tot 17 au- Grote Kerk - Land er kerken. Geopend: da ks van 10.00-17.00 uur, ag van 13.00-17.00 uur 14 september). ELWAARDE apen van Zeeland - 14.30 chieting. DORPE de Cock -14.00 u: Schie- LLENDAM ntoonstellingscentrum a Expo - Zuidzijde Ha- lietsluizen - Permanente sitie over de Deltawerken kaart van Nederland over aterloop in ons land; ma te Haringvlietsluizen; en filmpresentatie en "eiding in het binnenste het Haringvlietsluizen- plex. Geop. dag. 0-17.00 uur. GEN OP ZOOM xytheater, 14 en 16 u. lebook. a.l. 18.45 en 21.15 ne flew over the cuckoo's 16 j. Luxortheater, 14,16 8.45 u. Hair. a.l. 21.15 u. Er nog drie smachtenden r u. 18 j. ES randtheater, 14 u. Nieuwe nturen van Dik Trom. a.L n 21.30 u. Mad Max. 12j. "-AUW 0 u. schieting op staande pen. J H r'* Was het Englandspiel dat issen 1942 en 1944 het le ut kostte aan 54 van de 59 tdropte Nederlandse lenten (en veel anderen) in bedrog-operatie van de tgelsen? Probeerden ritse geheime diensten, et name de Special Ope- (door Jacques Levij) De sfeer in de Nederlandse topgroep in Londen was echt Nogal wat ministers wilden het snel met de Duit- ers op een akkoordje zien te gooien. Anderen keken de et uit de oorlogsboom. Slechts enkelen wilden tot het iterste vechten. LST te Koning van Engeland, 18.45 en 21 u. Een moord- ïdiet. 12 j. 14,16.15 en 18.45 Dame of death. 12 j. 14.30, 15 en 19 u. Poesjes uit het adijs. 18 j. 16.15 en 21 u. De orpioen prikt raak. 16 j. 21 The thirty nine steps. 12 j. stadsherberg, 14.30 u. lieting. Exposities, zie zaterdag. tEWACHT F. de Kind, 14.30 u. schieting. van Rumste, 15 u. schieting. lMSWAARDE [)e vierjaargetijden, 14.30u. üeting Sociëteit De Vrede. DDELBURG Exposities, zie zaterdag. FSTBURG ^edeltheater, 14 en 20 u. 0". 16 j. >SENISSE Café Hermans, 15 u. socie- tsschieting. RNEUZEN Luxortheater, 16 en 20 u. t laatste ultimatum. 12 j. 20 Kramer versus Kramer, a.l. 45 u. Rocky 2.12 j. 16 u. n's party. 16 j. 13.45 u. ornroosje. a.l. JSSINGEN Alhambratheater 1,14 u. Dik om en het circus, a.l. 19 en 30 u. „1941". 12 j. Alham- atheater 2,14, 19 en 21.30 u. inhattan. 16 j. Exposities, zie zaterdag. SERE Exposities, zie zaterdag. TELLEND AM Exposities, zie zaterdag. liekerken zie onder -k.-kerkdiensten. ichouwen-duiveland aamstede - Zaterdag ID ïr en zondag 10.00 uur en ..30 uur. enesse - Zaterdag 19.00 uur zondag 9.30 uur en li-"0 rr. ierikzee- Zaterdag 19.00 uur zondag 10.00 uur. NOORD-EN ZUID-BEVELAND amperland - Molenweg abij camping De Molenhoek, aterdag 19.00 uur en zondag 1.00 uur. .ortgene - Pompweide, ernardstr. bij raadhuis za^ rdag 17.00 uur. Parochieket' en zie r.-k. kerkdiensten. CADZAND oeristenkerk - Zaterdag 9.00 uur en zondag 10.00 uur. Executive (SOE), de DMfctèrs mét dit Neder landse onderdeel van hun opboutty yen sabotage groepen en verzetslegers op het Europese vasteland in de waan te brengen dat (ook) in Nederland een in vasie werd voorbereid? Het lijkt niet langer onwaar schijnlijk. De officiële ge schiedschrijving kon tot nu toe met die veronderstel ling niet uit de voeten. Ze had zich te houden aan de bekende feiten. Die duid den erop 'dat de enorme stommiteiten in het Lon dense milieu, ook van de Nederlandse ballingschap, de zijn geweest van het van het spel. Dat lijk dilettantisme de zaak van het Duitse is geweest. Daarop dr. L. de Jong zijn schiedschrijving episode in zijn werk. Dat doet Rep die in opdracht NCRV-televisie vier jaar studeerde en onderzocht hoe de feiten lagen in die spionagetragedie. Maar de twijfel bleef. Allerlei niet te verklaren feiten en fouten deden een andere achter grond vermoeden. Daarop zinspeelt, bijvoorbeeld, niemand minder dan de den Doolaard Hij, en ge- reisjournalist, in mei 1941 in Lon den. Werd er verbonden aan radio-Oranje (Lou de Jong werkte daar ook). Hij verbaasde zich onmiddel- het feit dat een on- r als Frangois de Haagse 'n betaald inlich- niet alleen van Wilhelmina was, tevens de leidingge vende man van de Neder landse centrale inlichtin gendienst. Van 't Sant ge noot het volle vertrouwen van de Britse inlichtingen dienst. De keurige heren van het Foreign Office (Buitenlandse Zaken) ech ter vonden het maar niets dat zo'n omstreden figuur de belangrijkste onofficiële adviseur was van een be vriend staatshoofd. de Franpois van 't Sant Mevrouw Brave-Maks ais officier van het Rode Kruis A. den Doolaard Van 't Sant informeerde de ritten over „onbetrouwbare" misters en figuren in het Ne- trlands kamp. Over de echtlust van Wilhelmina ver eerde niemand in het onze- ere. Dat gold ook voor Ger- randy - na de desertie van De jeer minister-president - en nkele anderen. Al met al was et niet zo'n wonder dat de ritten die in de eerste oor- igsjaren met hun ruggen te en de muur stonden - een in- asie in hun land leek op han en-elk middel gebruikten o hun greep op de Neder- andse regering te versterken, a de winter van dat voor ons and eerste oorlogsjaar, 1940, 'erd mevrouw M.H. Jones- 'aks via 'n Britse inlichtin- endienst geplaats op het bu- eau van het secretariaat van «lhelmina. Aanvankelijk als Waalster. In dat gebouw was de centrale inlichtingen- l'wst ondergebracht. Alles w door elkaar. Ze werd tn vertrouwelinge van Van 't ant. Ze kreeg voor hem grote 'aardenng. Ze ging er her- aaldelijk werk doen voor 'uhelmina. Een aan adoratie 'enzende bewondering kwam aarmt voort. Dat blijkt uit het loakje dat ze schreef en dat Phngs is uitgegeven. Het "aagt de onschuldige en «etszeggende titel „De konin- 'nin Londen". Ze bundelt er aar reeds veel eerder geschre- w oorlogsherinneringen in. helmina duldde geen tegen spraak. Tot zover het beeld dat mevrouw Brave - toen Jones - schetst. Haar wat dames weekbladachtige bewondering voor de vrouw Wilhelmina - niet gespeend van milde kri tiek op de eigengereidheid van koningin Wilhelmina - geeft de bekende contouren van deze vorstin en vrouw wat duidelij ker omlijning. Het bevat een serie verhel ende anekdotes over het °en en 'aten van de koningin «ae entourage van Wilhelmi- ense»ijke documenten trua 6611 vrouw die door op- edmg en ervaring majestei- )k was, keihard ook en die Peelden" W6g glng en spel le meende door God li» jpen te zijn „haar" volk en t„ on,derdrukking te moe- ™gtóden naar een staat- gestel dat een betere Xrlnm bood dan het voor- vastgelopen parle- Een vrouw die l 7leVan makheid ken- ïimmo t de buitenwereld het blijken. En die i9«Wü1k0nerSl bljna St6edS ter. toen Ho °P'fggen- pas la- lerhro j 'lfkoppige Fries ach als minister- loor hem ■fd "gewerkt werd 'oen veriJnl^^P61 gegeven. Ussen joelde de verhouding orstin en hem. Wil- De zakelijke wijze waarop zij vaardig het intrigeachtige milieu schildert van die Ne derlandse top-in-ballingschap geeft het beeld dat we er al van hadden dankzij heel wat publikaties nog wat meer perspectief. Ze vertelt, onder andere, nooit een woord te hebben geloofd van de verha len dat Van 't Sant verraad zou hebben gepleegd en dus de kwade genius geweest zou zijn van het Englandspel. Daarmee bevestigt zij wat anderen, on der wie Den Doolaard, DeJong en Rep, al hebben geschreven Van 't Sant was een man van Wilhelmina. Haar was hij on voorwaardelijk trouw. Hij vroeg zijn Britse inlichtingen vrienden om een vertaalster. Dat werd mevrouw Jones- Brave. Aangenomen kan wor den dat Van 't Sant wist dat zij, de Nederlandse van geboorte, als spionne door de Britse in lichtingendienst was geplaatst bij de top van de Nederlandse regering-in-ballingschap. Haar man was verbonden aan het bureau van de Britse poli tieke recherche. Toen ze dienst wilde nemen bij de Britse Ma rine Vrouwenafdeling, besliste haar man anders. Hij zat toen bij de Marine Inlichtingen dienst. Z'n vrouw kwam bij Wilhelmina en Van 't Sant te recht. In dat bureau kreeg ze veel kennis van, vaak vertrou welijk, zaken. Wat zij in ver band daarmee nu vertelt over het Englandspiel tilt haar herinneringen ver uit boven de doorsnee-verhalen over vor sten en vorstinnen. •Mevrouw Brave-Maks in haar Londense tijd. Reeds haar inleiding duidt op een heel andere achter grond van het spel dan De Jong en Rep op grond van de hun bekende feiten aannemen. Ze schreef haar hoofdstuk over haar visie op dat spel, nadat in 1979 veel daarover was ge- Dubliceerd. „Want hoewel het mij niet is gegeven deze jammerlijke toe dracht van een enkel oorlogs gebeuren te verklaren - ik was en ben er trouwens gevoels matig zo bij betrokken dat ik niet objectief zou kunnen blij ven - is het mij ook n iet gegund mij neer te leggen bij de conclusie dat de vele honder den slachtoffers van dit Spiel ten offer vielen aan „kapitale blunders" en zelfs „criminal negligence" aan Engelse zijde, dat gebaseerd op de „thans beschikbare gegevens". Aldus schreef de Jong in 1979 de aan gehaalde woorden. Met andere woorden: zij acht de door de Jong gegeven visie op het spel onjuist. Ze merkt op dat slechts de Engelsen de hele geschiedenis van dit spel zul len moeten schrijven. „Zo ooit de verplichting tot geheim houding met betrekking tot - we vertalen - die dingen die bijdroegen aan de uitvoering van de politiek van de regering van zijne majesteit, maar die niet konden worden toegege ven - zal worden opgeheven." Liever geen conclusies, zo lang de hele waarheid niet is ont huld, merkt ze op. In datzelfde voorwoord dankt zij hen die haar hielpen, met raad en daad, het boekje te schrijven. Die wensten naamloos te Olij ven. Maar waarom die geheim zinnigheid? En waarom is de explosieve stof die nu ineens op de proppen komt door haar - of haar aponieme informan- ten - zoveel jaar achtergehou den? Kortom, wat nu onthuld wordt over het Englandspiel duidt erop dat ook de Neder landse Parlementaire Enquê tecommissie destijds door de Engelsen een rad voor de ogen is gedraaid. Ze vertelden dat alle stukken over dat spel ver brand waren. Maar mevrouw Brave-Maks citeert een zo'n stuk letterlijk! En wat voor 'n stuk! Het is de tekst van een geheim telegram (15-8-1942) - het Engelandspel was toen vijf maanden aan de gang - aan de Nederlandse minister van Justitie, dr. Van Angeren. Van 't Sant had de Britten gevraagd hem, die minister, in te lichten. Het stuk is getekend door de chef van de Britse geheime dienst, Seymour. De tekst luidt, vertaald: „Geachte dr. Van Angeren. Op verzoek van de heer Van 't Sant stuur ik u hierbij kopieën van de meest recente telegrammen van onze mensen. Hoogachtend Sey mour. (We vermoeden dat al deze berichten zijn gestuurd door de Duitsers)." Die toe voeging is onthullend! gevoel te hebben „dat wij hier allemaal voor de Duitsers zit ten te werken". Ze reageert verbijsterd. Van 't Sant en zij kwamen er niet uit. „Zo gaven wij die strijd tenslotte maar op én legden ons neer bij de ge dachte dat de enige verklaring een driedubbelspel van de En gelsen moest zijn. Zij wisten het immers?" Toen Van 't Sant wanhopig klaagde dat de En gelsen dat hem hadden moeten vertellen, was haar antwoord veelzeggend. „Dan hadden wij onze rol niet goed gespeeld", antwoordde ik op dit punt wel wat geleerd hebbend van mijn man. Geen conclusies dus, zegt mevrouw Brave, tot we alles weten. Mevrouw Brave-Maks zegt te vermoeden dat de Britten al eerder hadden gewaarschuwd. Een mening die, zo vertelt ze, wordt ondersteund door wat Van Angeren, een angstigmaar nuchter man, 27 juli 1942 al had opgemerkt. Hij zei toen: „Zijn wij er wel zeker van dat wij met de ware broeders heb ben te doen." Let ook öp het feit dat mevrouw Brave zelfs de datum nog weet. Waar heeft zij die vandaan? Ook Van 't Sant, zo blijkt uit haar verhaal, had zijn momenten van grote twijfel. Op een ochtend zei hij tegen haar het afschuwelijke Den Doolaard trekt die in de nieuwe druk van zijn „Leven van een landloper" (eind 1979) ook niet. Hij breidde wel zijn hoofdstuk over zijn Londense ervaringen aanzienlijk uit. Om mythevorming tegen te gaan en sommige figuren recht te doen, zegt hij. Ook omdat meer feiten bekend zijn geworden sinds de vorige druk. Hij zet het werk van de Special Ope rations Executive en de op dracht die die dienst van Chur chill kreeg in breder dan alleen het Nederlandse verband. Die opdracht was: sabotage van de Duitse oorlogsinspanning én de opbouw van verzetslegers in de bezette landen. Opdat die bij een invasie de vijand de pas konden afsnijden door vernie ling van wegen, bruggen enz. „Het ging er S.O.E. dus om het volslagen nieuwe concept van de totale oorlog en het totale burgerlijke verzet waartoe Engeland in zijn uur van hoogste nood bereid was, naar het vasteland te exporteren. Slechts één land heeft, buiten S.O.E. om, dit concept eigener beweging toegepast: Joegosla vië dat zichzelf bevrijdde ten koste van 1.700.000 doden." Dan schrijft Den Doolaard, onder andere: „Om het Eng landspiel, deze droeve neder laag van SOE-Dutch (vert. SOE-Holland), in het juiste perspectief te zien dient men te bedenken dat deze dienst el ders in Europa ondanks veel tegenslagen ook aanzienlijke successen heeft geboekt. In Frankrijk hebben SOE-groe- pen vanaf medio 1942 (toen begon ook het Englandspiel, red.) de Duitse oorlogsmachine doorlopend gesaboteerd. De Franse „armée secrète", het geheime ondergrondse leger, in honderden nachtvluchten door SOE bewapend, telde kort na de invasie 300.000 man, waarvan er 24.000 sneu velden in hevige gevechten in de Dordogne, de Corrèze en het Vercorsmassief, waar een ware volksopstand 20.000 man Duitse troepen vasthield, plus een complete pantserdivisie. Deze FFI sneed tenslotte tien Duitse divisies af en dwong hen tot overgave. Ruim 65.000 door SOE bewapende Ita liaanse partizanen bevrijdden in bliksemoperaties de steden Milaan, Turijn en Genua. De Belgische saboteurs waren ui terst actief en het was een Bel gische SOE-agent die op het nippertje, door snel ingrijpen, praktisch alle haveninstalla ties van Antwerpen redde. De Denen, oorspronkelijk tam en willoos, vormden vanaf 1944 een ondergronds legertje dat van SOE de taak had gekregen de 200.000 man Duitse bezet tingstroepen vast te houden wanneer Montgomery's legers door zouden stoten naar de Oostzee." Toen de Duitsers 36 Deense verzetsleiders grepen en gevreesd werd dat ze zou den doorslaan tegenover de Duitse Gestapo, bombardeer den de Britten hun gevangenis in het hartje van Kopenhagen. Dertig van die leiders konden ontsnappen. En passant wer den bij die luchtaanval 87 schoolkinderen en 27 nonnen gedood. Dozijnen mensen werden gewond. Aldus Den Doolaard. En hij stelt dan de vraag of vanuit Brits stand punt en in het raam van die offers elders in Europa de drukte over de 54 doden van het Englandspiel in ons land gerechtvaardigd is. Een vraag die na de onthulling van me vrouw Brave mogelijk een on verwacht perspectief heeft ge kregen. Moesten de Duitsers in de waan worden gebracht dat de geallieerden ernstig dach ten aan een invasie in Neder land? Als door zo'n misleiding Duitse strijdkrachten werden gebonden, was dat „offer" van enkele tientallen levens gering. De onthulling van mevrouw Brave-Maks doet plotseling allerlei onplaatsbare stukjes van de legpuzzel die Eng landspiel heet hun inpassing vinden. De waarheid mocht dan immers niet bekend wor den. Dat verklaart waarom enkele ontvluchte gedropte agenten toen ze na veel narig heden in Londen terugkwa men geïsoleerd werden, hun verhaal van verraad niet kwijt konden en gedegradeerd wer den. Dat verklaart de hondse wijze waarop admiraal Furst- ner en de chef van het bureau inlichtingen, de Bruyne, Ge rard Dogger ontvingen die als Engelandvaarder en leider van de ordedienst in Nederland zich bij hen meldde. Niemand wilde zijn rapport aannemen. Waren het allemaal wel fouten aan Nederlandse kant? Werd daar het Britse spel misschien meegespeeld door enkele fi guren? Vragen en nog 'ns vra gen. Wat mevrouw Brave- Maks over dat spel op tafel legt wekt echter het vermoeden dat de tijd is gekomen om het boek over het spel opnieuw te schrijven. En te laten uitzoe ken wie over nieuwe gegevens beschikt en ze achterhoudt. Waarom is dat dan zoveel jaren gebeurd? En is er misschien meer sprake van een „Eng- landgame" dan van een „Eng landspiel"? Foto's beschikbaar gesteld door uitgeverij De Walburg Pers Zutphen. Geraadpleegde literatuur: M.H. Brave-Maks: „De koningin in Londen" (Uitg. Walburg-Pers); A. den Doolaard: „Het leven van een landloper" (Uitg. Querido. vierde druk); Jelte Rep: „Englandspiel. spionagetragedie in bezet Nederland 1942-1944" (Uitg. Van Holkema en Warendorf); Dr. L. de Jong: „Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog". Dl. V-ll, dl. 9-I en II (Uitg. M. Nijhoff); Parlementaire Enquête Com missie: Regeringsbeleid 1940-1945" 'Dl. IV).

de Stem | 1980 | | pagina 17