Herdenking iiint van Zeeland IVE ELKE DAG s ,Heroïne-slag9 voor rechtbank Eis van zeven maanden voor zware mishandeling Hl AKERS Medische hulp voor passagiers veerboten Buurtonderzoek Sint Jansteen zonder resultaat IS [KERS [ETTERS Enorm# belangstelling voor start Oostburgse 24 uur IENDE IDE ÏLP rWEE EEUWEN ZELFSTANDIG 10NETAIR BELEID ggeï perschef landbouwschap 4BERG JW B.V. W arm waterstanden hoogwater A 65 ll de petrochemische 3. projekten in België klisatie en snelheid de inen maken. len van bovenstaande fodat wij u nadere in- verdere arbeidsvoor- Emer, tel. 076-223377. 4813 AV Breda i bewoners is de funktie Irwacht dat men: hverzorgende of zieken- l met de oudere mens. Iran de bewoners. Lrbeidsvoorwaarden over- Iktrice van genoemd huis. 124700. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 T8 DEN HAAG - De heer E.C l uit Gouda wordt per 1 september de nieuwe perschef pan het Landbouwschap. De [heer Oggel is 40 jaar oud en is tot 1 september werkzaam als toofd van het Bureau Voor lichting en Public Relations t de Drinkwaterleiding der (emeente Rotterdam. bt in Tilburg werken. En er Ir de banen voor talentvolle lept. I ontwerpstudie voor lisuele kommunikatie, zoekt lutive. Lvakman die, fkteur, zelf bepaalt wat hij J zijn taak zó veelomvattend lehoorlijke omschrijving van |diomensen net zo goed kan ~at hiervoor flink wat kennis idelijk zijn. meer over deze job. 3-320526 of 351452 of sstraat 19 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De oprichting van de munt van Zeeland, dit jaar precies vier eeuwen geleden, wordt de komende maanden op speciale wijze herdacht. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft het initiatief genomen tot een aantal herdenkingsactiviteiten: een tentoonstelling in het Zeeuws Mu seum over de munt van Zeeland, een of meer lezingen en de heruitgave van publikaties over Zeeuwse munten en penningen. De oprichting van de munt van Zeeland in 1580 was een gewichtige daad, waarmee de is een goed begin voor een abonnement op De Stem NIEUWE ABONNEE-BON" Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Betaalt. 0 15.51 per maand Of: 0 46.20 per kwartaal Hij zi] ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang tk graag: 0 Parker |Otter ot 0 Baddoek Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem antwoordnr 112 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-222555 egeld 110-162979. Na 18.00 uur. heer Emmers, tel. 01620- 22129.' Grootste regionale dagblad van Zuid-West-Nederland 3 ni- NIEUW SCHOOLJAAR, NIEUWE KOS TEN. AVON STEEKT EEN HANDJE TOE. MEVROUW. Bi) Avon vindt U een prettige biiverdien- ste. enkele uurties per week en in een sektor die U echt aantrekt de schoonheids- produkten Interesse0 Stuur gewoon vrijblijvend deze bon naar Avon Benelux b.v.. Nieuwezijds Voor burgwal 326-328, 1021 RW Amsterdam. i dagblad voor zuidwest nèderland I KANTOREN: Terneuzen, Nieuwstraat 9 4513 CVTerneuzen, Postbus 145, ^530 AC Terneuzen 01150-17920 (4 lijnen); Hulst, Steenstraat 14,4561 AS «uist, 01140-13751 (3 lijnen) Go«» Klokstraat 1,4461 IK Goes, 01100-28030 I (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 08.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. I BUITEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie Breda, maandag t/m I vrijdag van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur I 076-222555. I GEEN krant ontvangen? Belt u dan voor nabezorging het rayon- kantoor. Uitsluitend buiten kantooruren: Zeeuws Vlaanderen I *1146-14418, Midden Zeeland «11*0-14144. i servicepunten: Axel, Boekh. Passage, Passage 13, 01155-1208; B Biervliet; B. Duyaerinck, Schoollaan 9; Breskens: mevr. Baas, Rozenstraat 1 mi 0U72-1269; Kloosterzande; mevr. Neve W. Alexander straat 4, I «1148-2250; Koewacht: Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39; 01146-242; Qost- I f)UlK Sig. Mag. Dhaenens, Burchtstraat 11 01170-2532; Sas van Gent; Fa. Poeldijk 18, 01158-1300; Terneuzen; Superm. v.d. Velde, Win- I '«centrum Zuidpolder 01X50-13050. I HDISaansLUITINGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der I "«ra, Melkweg 40, Oostburg 01170-3310; Dlv. chef en redacteur, West- I W8Ck-Viaanderen: J. Jansen, Dg Kwakkel 1, Zaamslag 01153-1554; fi1® redacteur Zeeland; G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle, fn Redacteur Midden-Zeeland; J. A. Meertens, Churchillatede „,Goe,°l 100-23700; redacteur Kanaalzone F. Dey, Val 24, Zaamalag, '■,«153-2019; redacteur Oost-Zeeuw ach-Vla an deren: H. Foatma, Wal- 12> 01140-14158 en E. Vera traeten, Moerachanistraat p gRulst 01140-18755; reportageredacteur en redacteur Midden-Zeeland ni.n SchiPPer 01154-1558; fotojournalist Zeeland: C. J. de Boer, Zelden- z7w Terneuzen 01180-13137; sportredactie Zeeland: A. Koomen, *™aenruatlaan 1, Terneuren 01150-12941: Advertentie-exploitatie. In- ■pecteur Zeeland: C. Menu, 01150-95839. provincie zich voor meer dan twee eeuwen van een eigen monetair beleid verzekerde. De instelling, waar munten en penningen werden geslagen, werd opgericht door de staten van Zeeland. De daad maakte onderdeel uit van het streven naar een zo zelfstandig moge lijke positie binnen de federa tie van provinciën, die een jaar eerder tot stand was gekomen. De oprichting vond dan ook plaats tegen de zin van prins Willem van Oranje en de stater van Holland. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen heeft inmiddels bij het provinciaal bestuur aan geklopt met het verzoek om fi nanciële steun voor het houden van de tentoonstelling. Men kampt namelijk met een be grotingstekort van 15.000 gul den. Daarvan zou de provincie 12.500 en de gemeente Middel burg 2500 gulden moeten be talen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dit bedrag er graag voor over, want zo schrijven ze aan de staten, het gaat om de herdenking van een destijds uitermate belangrijke provinciale dienst, die meer dan twee eeuwen lang heeft bestaan. Volgens de Gedepu teerde Staten gaat het om een waardevolle expositie, waarin de fraaie numismatische ver zameling met zijn fraaie mun ten van de Romeinse tijd tot heden en de historie- en gilde- penningen voor het voetlicht komt. De provinciale staten zullen op 5 september over de subsidie beslissen. De exposi tie wordt gehouden van 13 september tot 4 oktober. Be halve munten en penningen zullen ook boekwerken, teke ningen en voorwerpen met be trekking tot de munt van Zee land te zien zijn. Wat de heruitgave van eer der verschenen publikaties betreft: het gaat om een studie „geschiedenis van de munt van Zeeland" door J. Broekema en om een bundel artikelen over Zeeuwse munten en penningen door Marie de Man, conserva trice van het munt- en pennin genkabinet van het genoot schap in de eerste helft van de ze eeuw. Er zal ook nog een penning uitgegeven worden, een naslag uit 1586, waarop voor het eerst de Zeeuwse lijfspreuk „luctor et emergo" voorkomt. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen heeft ten behoeve van de herdenkingsactivitei ten een commissie gevormd, waarin ook vertegenwoordi gers zitten van het rijksarchief, de provinciale bibliotheek, hel Zeeuws Museum, de numis matische kring Zeeland en de Nederlandse Bank. Theo Koomen verslaat het trimmen vanaf de motor. (Van onze correspondent) OOSTBURG - Vier a vijf rijen dik stonden de toeschouwers gisteravond aan het Oost- burgse Ledelplein toen Theo Koomen het startsein gaf voor de zevende uitgave van de 24 uur. Een startschot, dat overigens ach terwege bleef, want hoe handig Theo ook met de microfoon overweg kan, met schiettuigen schijnt hij allesbehalve goed overweg te kunnen. Het mocht echter de pret niet druk ken, want de bontgekleurde meute, bestaan de uit 32 ploegen van vijf man had duidelijk trek in het spektakel. Nadat Koomen dus het gezelschap dan maar had weggepraat nam hij plaats op een motor, die door Adrie Jan sen werd bestuurd. Op deze manier verzorg de de radio- en televisiecommentator een ooggetuigeverslag van het eerste kwartier van de 24 uur. Een 24 uur, die al in de eerste klassementsproef een trimronde, een ver rassing teweegbracht. Immers van de twee favoriete ploegen, Wiskerke en Jansen- van Dixhoorn-Cauwels verspeelden laatstge noemde belangrijke puntjes. Johan Krap reed lek, kreeg spoedig een ander rijwiel, maar de concurrentie zat bepaald niet meer op zijn terugkeer te wachten. Een trio, be staande uit Frank Gommers-Wiskerke, Piet van Hullen- van Kouteren/Van Fraassen/ Citroen/Dieleman en Harrie Thijssen van het Luifeltje spurten voor de eerste puntjes. Een spurt, die een zege opleverde voor Thijssen, voor van Hullen en Gommers. Daardoor behaalde Gommers voor zijn ploeg belangrijke puntenwinst op Krap, die zijn moedig doorzetten met een tiende plaats beloond zag worden. Het waren echter nog maar de eerste schermutselingen, want de strijd duurde op dat moment nog 22V2 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De kapi teins van de veerboten op de Westerschelde en de betrokken agenten beschikken sinds eni ge tijd over een dienstaanwij zing voor medische hulp aan passagiers. Daarin staat dat de veerboten, die nog in de fuik liggen of zich binnen de ha venhoofden bevinden, niet naar de overkant van de Schelde mogen varen wanneer blijkt dat passagiers medische hulp nodig hebben. Er moet dan eventueel naar de fuik te ruggevaren en gewacht wor den tot de opgeroepen ambu lance is gearriveerd. Wanneer het schip zich al op de rivier bevindt, wordt van geval tot geval bekeken of ver der - dan wel terug wordt ge varen. Het ligt verder in de be doeling het veerbootpersoneel gelegenheid te geven voor het volgen van een reanimatie- cursus. Van het personeel dat de cursus heeft gevolgd mag worden verwacht dat het bij confrontatie met een slacht offer van bijvoorbeeld hartin farct, verdrinking, verstikking vrij snel passende hulp kan bieden. Dat blijkt uit een rap port van de directeur van de provinciale stoombootdien sten. Het rapport werd opge steld naar aanleiding van de besprekingen over een sterfge val, dat op 2 april van dit jaar op de veerboot Breskens-Vlis- singen plaatsvond. Volgens het rapport hebben de nabestaan den van het slachtoffer laten weten dat het gebeuren heeft geleid tot onjuiste en ongewil de publiciteit over de kwali teiten van de bemanning. Zoals bekend leidde het voorval destijds tot een klacht van een bootpassagier, die nogal wat deining veroor zaakte. Het ligt in de verwach ting dat ongeveer 200 perso neelsleden per jaar de reani- matie-cursus gaan volgen. Daarvoor dienen organisato rische en financiële maatrege len te worden getroffen. (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN - De politie is gisteren niet veel wijzer ge worden bij het zoeken naar de oorzaak van de brand in de voor malige Spar-winkel te Sint Jansteen, waarbij N.R. uit Hulst zware brandwonden opliep. Een buurtonderzoek door de recher che heeft gisteren geen belangrijke nieuwe gegevens aan het licht gebracht. Technisch onderzoek heeft uitgewezen dat er van een gasont ploffing of kortsluiting geen sprake kan zijn geweest. „Er blijven twijfels over het ontstaan van de brand"aldus een politiewoord voerder, die zei dat nu wordt gewacht op de verdere onderzoeks resultaten van de technische recherche. Zoals gemeld ging aan de brand een hevige ontploffing vooraf, waarna N.R., die als enige in het pand vertoefd zou hebben, brandend naar buiten vluchtte. De gewonde man, die momenteel in het brandwondencentrum te Beverwijk behandeld wordt, heeft tegen de politie verklaard dat hij een sigaret had gerookt en daarna in slaap was gevallen totdat hij door het vuur gewekt werd. Het gebeuren heeft in Sint Jan steen tot nogal wat geroddel en geruchtvorming aanleiding gege ven, vooral omdat bekend is dat zich enige tijd geleden in het pand een ruzie heeft afgespeeld tussen de man en de enige be woonster van het pand. De politie gelooft echter niet dat er enig verband met die ruzie bestaat. MIDDELBURG - „We beginnen aan een soort veldslag", met deze woorden opende de presidente van de Middelburgse recht bank mr. S. Noteboom, vrijdag de zitting van de meervouwdige kamer. In twee zaken stonden vijf jonge mensen terecht, die, zoals de presidente het noemde „verslaafd zijn aan heroïne en handelen om het eigen gebruik te bekostigen. De officier van justitie mr. A. Besier eiste tegen de verdachten gevangenisstraf fen die varieerden van 18 tot 16 maanden. Op 13 augustus doet de rechtbank uitspraak in beide zaken. Als eerst verschenen A.J. (28) en A.K. (27) beiden uit Vlissin- gen. Zij waren begin mei aan gehouden, nadat de politie een tijdlang het huis van J. in de gaten had gehouden, waar druk zou worden gehandeld. Bij beiden werd bij aanhou ding een flinke hoeveelheid heroïne en cocaïne aangetrof fen, waarvan ze echter ont kenden dat die voor de handel bestemd zou zijn. Ook werden ze ervan beschuldigd dat ze re gelmatig gezamenlijk naar Amsterdam en Rotterdam reisden om daar spul te halen. Beiden ontkenden dat ze met de verdovende middelen han delen en schoven de handel in eikaars schoenen. Aan de hand van getuigenverklaringen meende de officier van justitie dat zonneklaar was dat de he roïne wel degelijk werd door verkocht. Wat betreft K. vond hij dat er minder bewijzen voorhanden waren en eiste te gen hem een straf van 7 maan den met aftrek. J. vond hij een „gevaar voor andere mensen", die hij door de handel tot ver slaving bracht", en wij zien hier in Zeeland steeds meer de gevolgen van heroïnegebruik". J. is al eerder met de justitie in aanraking geweest vanwege verdovende middelen. Mr. Be sier eiste tegen hem een on voorwaardelijke straf van 18 maanden met aftrek. De raadsman van J. mr. M. Huis man vocht in zijn pleidooi de getuigenverklaringen aan. „Getuigenverklaringen in dit soort zaken moeten met de no dige vraagtekens worden be zien omdat de getuigen veelal zelf verslaafd en onder invloed zijn. De heroïne-scène is zeer complex. Hij vond een minder zware straf op zijn plaats omdat J. naar de Jellinekkliniek wil. „Als J. gemotiveerd is om af te kicken is een lange gevange nisstraf niet de juiste methode om die motivatie in stand te houden". In de zaak tegen de MIDDELBURG - „Dat er gevochten wordt, is te begrij pen soms, maar dat je met een schroevedraaier gaat steken is intens gemeen. U was alle twee door het dolle heen". Dat zei vrijdag de presidente van de Middelburgse rechtbank, mr. S. Noteboom tegen M.L. (25) en J.B. (19) die terecht stonden omdat ze in de nacht van 10 op 11 mei in Goes een landgenoot van M„ die uit Marokko komt, zwaar hadden mishandeld. Het slachtoffer K. was ge schopt, geslagen en met de schroevedraaier gestoken. De officier van justitie mr. A. Besier: „Ze hebben hem be handeld als een aardappelzak, ze hebben geschopt en gesto ken waar ze hem konden ra ken". Hij eiste een straf van 7 maanden waarvan 2 voor waardelijk en een proeftijd van 2 jaar. Volgens de verkla ringen van de verdachten was M. de week tevoren bedreigd door K. In de tenlastelegging werd aangevoerd dat M. en B. de bewuste zaterdag op pad gegaan met de bedoeling K. een aframmeling te geven. Ze kregen hem inderdaad te pak ken en verwondden hem zoda nig dat hij met een schedelba- sisfractuur en diverse steek wonden in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Beide verdachten ontkenden dat ze van te voren hadden doorgesproken was ze zouden doen als ze K. zouden tegen komen. De raadsman van M., mr. D. Olie, vond dat de zaken tijdens de rechtszitting heel anders werden voorgesteld dan het in werkelijkheid was toegegaan. Toen het slachtoffer die zater dag in een café in Goes de twee verdachten ontmoette, was hij begonnen met bedreigingen, onder meer met een schroe vendraaier. De zware verwon dingen, waardoor K. een her senoperatie had ondergaan, waren niet door verdachten toegebracht, maar door een onbekend gebleven persoon, die tevoren K. met een voor werp op het hoofd had gesla gen. „En", zo zei de raadsman, „K. is tot twee keer toe uit het ziekenhuis weggelopen, daar door is zijn toestand duidelijk verslechterd". Hij vond dat er sprake was van een „ordinai re" uit de hand gelopen vecht partij. Hij vond dat M. vrij ge pleit moest worden of in ieder geval een aanzienlijk minder zware straf zou moeten krij gen. Ook de verdediger van B. pleitte voor een minder zware straf dan de officier had geëist. Vooral omdat B., die nu in voorarrest zit, dan nog terug naar de school kan om zijn op leiding af te maken. „Kan hij dat niet, dan sta ik er niet voor in, dat u hem hier niet nog eens terug zal zien", aldus mr. B. Verhoeven. De rechtbank doet in deze zaak 13 augustus uitspraak. drie verdachten uit de Middel burgse scène, waarbij aan zienlijk kleine hoeveelheden verdovende middelen werden aangetroffen eiste de officier tegen de 29-jarige W.M. 6 maanden met aftrek en tegen M.S. (29) en S.O. (35) ieder 9 maanden gevangenisstraf met aftrek. S. en O., die uit Rotter dam komt, maar een tijdlang bij S. in huis heeft gewoond werden van een gezamenlijke handel beschuldigd. De raadsman van O. mr C. de Wit bracht in zijn plei dooi naar voren dat O. het slachtoffer is van de grote dealers die buiten schot blij- Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Zonnige perioden en mogelijk een regen- of onweersbui. Minimum temperatuur ongeveer 14 graden. Middagtem- peratuur van omstreeks 22 tot 27 graden. Zwak ke tot matige wind uit zuidoost tot zuidwest Vooruitzichten voor zondag en maandag: Eerst enkele buien, later meer opklaringen. Koe ler DEN HAAG - De water hoogten van vrijdagmorgen, meegedeeld door Rijkswater staat: Konstanz 484 min 2, Rheinfelden 349 min 7, Maxau 631 min 12, Plochingen 146 min 8, Mannheim 497 min 2, Steinbach 176 min 12, Mainz 442 min 14, Bingen 298 min 12, Kaub 376 min 16, Trier 323 min 27, Koblenz 366 min 30, Keulen 489 min 21, Ruhrort 582 min 13, Lobith 1208 min 8, Pannerdense Kop 1168 min 9, Nijmegen 1005 min 9, IJssel- kop 1044 min 7, Eefde IJssel 598 min 12, Deventer 469 min 16, Katerveer-Spooldersluis 157 min 16, Borgharen 3950 min 39, Belfeld 1190 min 28, Grave beneden de sluis 526 min 7. Morgen, zondag 3 augustus B. op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 9.11 en 21.35 8.38 en 20.55 7.54 en 20.17 7.30 en 19.54 9.15 en 21.33 Maandag 4 augustus B. op Zoom 10.15 en 22.44 Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 9.36 en 22.02 8.56 en 21.26 8.34 en 21.03 10.10 en 22.34

de Stem | 1980 | | pagina 11