I980DE STEM SPORT Slecht weer in Moskou ZOMERSPELEN MOSKOi Nederlandse ambassade IN 1 mi sluit de spelen buiten Uitstekende prestatie De ktinder «f31 Wedstrijden voor de Zeeuwse jeugdselecties „ZWITSERSE CONDITIE" VOOR ZEEUW GERARD BRAS Youssef, de pechvogel Toeristisch Moskou Killanin slaat terug Kaagweek I VAN DINSDAG 15 JULI 1980 I (Van onze speciale verslagge. ver) MOSKOU - In Moskou zijn meer stadions dan theaters en nog meer musea. Dat blijkt uit s de toeristische gegevens, die I het organisatiecomité van de Olympische Spelen heeft ver. strekt. Moskou telt 26 theaters, 44 stadions, 65 musea, 116 bi0. scopen, 200 kranten en 3000 tijdschriften op een bevolking van meer dan acht miljoen in woners.. Volgens de publikatie heeft de hoofdstad van de Sowjet-Unie, waarvan de stichting wordt gedateerd op 1147, meer dan achthonderd parken, 720 voor iedereen toe gankelijke tuinen en honderd boulevards. Deze nemen onge veer 40 procent van de be schikbare ruimte in. Omgere kend is er per inwoner 20 vier kante meter groen beschik baar. De stad wordt omgeven door een 109 km lange ring weg, die het doorgaande ver keer uit het centrum houdt, Volgens de publikatie is Mos kou mede zo'n schone stad, omdat de Sowjet-Unie het eerste land ter wereld is, dat het gebruik van klopvaste ben zine voor automobielen in de grote steden en recreatiege bieden heeft verboden. Dit is gebeurd, omdat is aangetoond dat de looduitstoot kanker verwekkende deeltjes bevat. Ook het probleem van de watervervuiling is volgens de publikatie in Moskou grondig aangepakt. 1200 zuiverings installaties zorgen ervoor, dat het water van de Moskwa aan zienlijk helderder is dan van rivieren, die door andere in dustriële centra stromen. Het waterverbruik is in Moskou het hoogst van de hele wereld: 650 liter per dag per inwoner. De grote trots is het stedelijk metrostelsel met 104 stations, waarvan dagelijks zeven mil joen mensen gebruik maken. De sportaccommodaties zijn nogal ongelijk verdeeld over de verschillende takken van sport. Tegenover de 44 sta dions voor voetbal en atletiek, waarvan het Leninstadion met een tribunecapaciteit van 103.000 toeschouwers het grootste is, staan 800 basket balvelden, 400 voetbalvelden en slechts 200 tennisbanen. Voorts zijn er 170 skicentra, 139 hockey- en ijshockeyvel- den en 36 zwembaden. (Van onze speciale verslagge ver) MOSKOU Lord Killanin is bij de opening van het 83e con gres van het Internationaal Olympisch Comité onverwacht fel van leer getrokken tegen de beide grootmachten, de Ver enigde Staten en de Sovjet- Unie, de politici in het alge meen en ook tegen zijn eigen comitéleden. Cyrus Vance, de inmiddels afgetreden Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken kreeg te horen dat zijn zwaar politiek getinde redevoering in Lake Placid van een half jaar geleden tegen hemzelf heeft gewerkt. Moskou, zo hield de Lord zijn gastheren voor, heeft de Spelen niet gekregen als er kenning voor de politieke waarden van een systeem. Voor de merendeels bejaarde IOC-leden, die diep weggezakt zaten in de pluchen stoelen van het met goed behangen Bols- joi-theater moet het een hele verrassing zijn geweest, dat de Lord hen openlijk de schuld gaf van een deel van de moei lijkheden, waarmee de Olym pische beweging worstelt. „ft ben altijd al van mening ge weest, dat er te veel vlagver toon en nationalistische uitin gen bij de Spelen zijn geweest. Maar ik was in de minderheid De huidige gebeurtenissen hebben mij op een ondubbel zinnige manier in het gelijk gesteld," aldus de Lord. WARMOND (ANP) - De re genboogzeilers van Friesland hebben maandag in de tweede race van de traditionele wed strijd tegen Holland in de 60e kaagweeg toegeslagen. Vier Friezen passeerden de finish alvorens de eerste Hol lander binnenvoer. Winnaar van de race werd Luud Hof Door dit resultaat leidt Fries land halverwege de wedstri]- denreeks met grote voor sprong. In de individuele re genboogklasse behaalde Mar tin Heineke zijn tweede zege in evenzovele races. MOSKOU - Er zijn van die Lensen die altijd pech heb- I ben- Uiteraard, of misschien wel juist in de sportwereld. I jen van die sportieve pech vogels is de Egyptenaar ïoussef Nagui Assaad. Zijn carrière lijkt een I sprookje, maar voor Youssef I is zijn geschiedenis een ware I nachtmerrie geworden. De I droom begon zo mooi. Hoe- I wel het alweer vijftien jaar ,eieden is, herinnert Youssef zich het nog als de dag van Listeren. Hij wilde aan de I Olympische Spelen deelne men. En wel op een nummer, Idat in zij" vaderland zeer exotisch is: het kogelstoten. begon te trainen. Oost-Duitsland bood hem ontwikkelingshulp. Hij mocht naar Leipzig komen, waar hij „sport" ging stude- ren en werd ingewijd in de hogere geheimen van de ze- I ven kilo zware ijzeren kogel. Toen de Olympische Spe- jen van München voor de I deur stonden, bevond de 1.90 meter lange en 100 kilo zware 1 super afgetrainde atleet uit Egypte zich op de zesde I plaats van de wereldranglijst t een stoot van 20.71 me- ter. Youssef was een gevaar- lijke outsider, men was ge- waarschuwd. Drie uur voordat „zijn" I nummer zou beginnen hoor- I de Youssef dat zijn land de Spelen boycotte. Vanwege de WIL KESTER politiek van Israël ten op zichte van de Palestijnen. YOUSSEF, DE ARABIER. Vier jaar later, Assaad had zich weer nauwgezet voor bereid op de Spelen van Montreal. Maar zijn vader land schaarde zich aan de kant van de Afrikaanse lan den, die voor de opening van de Spelen uit Canada ver trokken, omdat Nieuw-Zee- land niet van deelname werd uitgesloten. Aanvankelijk leek Egypte niet aan de boy cot mee te doen, want het stuurde bij het bokstoernooi enkele deelnemers in de ring. Maar na twee dagen, het ko gelstoten stond op het punt te beginnen, keerde men weer terug tot de harde lijn. YOUSSEF, DE AFRI KAAN. Ook deze tegenslag ver werkte Assaad als een echte sportman. Vorig jaar ging hij weer fanatiek in training. Want zijn droom moest toch eens uitkomen. Helaas, dit jaar, in 1980, volgt zijn presi dent de Amerikaanse presi dent. De kwestie-Afghanis- tan, we weten er alles van. De kogelstoter van de boorden van de Nijl is niet meer naar Leipzig gegaan, maar naar de andere kant, de Duitse Bondsrepubliek. Ook een politieke wisseling van de wacht. Bij de kwalificatie wedstrijden voor Moskou stootte hij de kogel 20.07 meter weg, een respectabele afstand. Van enige concur rentie in Egypte was dan ook geen sprake. Hij is weer uit stekend in vorm. YOUSSEF, DE MOSLIM. Hij is inmiddels 34 jaar oud, kalend, een krans haar rond zijn schedel. „Tja, er moet toch ook vrede in de wereld zijn. Daar kan ik niets aan veranderen", zegt hij. En wat nu? Assaad gaat nu trai nen voor de wereldcupwed strijden. Daar, in Rome, is het mogelijk dat hij ze alle maal ontmoet. De sportlie den, die hij in 1972, 1976 en 1980 moest boycotten. Als er tenminste niets tussenkomt. In Rome zal hij dan beves tigd krijgen wat hij eigenlijk altijd al heeft geweten. Dat het alles bij elkaar aardige mensen zijn. Maar eigenlijk had hij zijn droom al zoveel eerder in vervulling willen zien gaan. YOUSSEF, DE PECHVO GEL. (Van onze speciale verslaggever) j MOSKOU - Vijf dagen voor de opening van ■(Olympische Spelen van Moskou regent het. piet een zomers buitje, maar een voortduren- It plensregen die gepaard gaat met storm. De bewoners van Moskou en omgeving wer- bn gistermorgen onder een dreigend wolken dek wakker. De sportlieden die al in het blympisch dorp zijn aangekomen, klagen over Ie voor de tijd van het jaar uitzonderlijk lage ■temperatuur. Met name de atleten uit Afrika lm Zutd-Amerika constateren tot hun schrik, dat het kwik in de ochtenduren bij 7 graden Celsius was blijven steken. De verwachtingen zijn voor de komende da gen weinig beter. Radio Moskou voorspelt voor de Olympische steden Moskou en Tallinn: regen en storm. In de stad Moskou werd gis termorgen 12 graden Celsius gemeten. De wind in de hoofdstad van de Sovjet-Unie draait voortdurend. Alleen onverbeterlijke optimisten verwachten dat zaterdag tijdens de openingsplechtigheid de zon boven het Le ninstadion zal schijnen. Anderen stellen sub tiel: „Er zullen van hogerhand de nodige kli matologische maatregelen worden genomen". 1 1 MOSKOU - De politiefunc tionaris met duidelijk Aziati sche trekken tuurt ingespan nen op een plattegrond van Moskou. De vraag hoe hotel Rossia te bereiken is, is voor hem duidelijk even moeilijk te beantwoorden als voor de vra gensteller. „Zulke merkwaar dige dingen komen in deze da gen regelmatig in Moskou voor", aldus een functionaris van de Nederlandse ambassa de in Moskou. „Ze hebben ze ker zo'n twintig- tot dertigdui zend politieagenten van ver buiten Moskou laten komen, die hier net zo min de weg we ten als welke buitenlander ook. De binnenstad van Moskou is momenteel een zwaarbe waakte veste. Een schoonge veegde veste ook, want alle fi guren die op een of andere ma nier het Russische bewind zouden kunnen bekritiseren, zijn uit de binnenstad verdwe nen. Ze zijn uit zichzelf ver trokken of hebben een, laten we maar zeggen, vrij dringend verzoek gekregen om Moskou tijdens de Spelen te verlaten". Daarna haast de ambassa deman zich te verklaren dat hij echt niet meer kan of mag zeg gen. Een magere oogst dus, maar zijn houding steekt nog gunstig af bij die van zijn col lega, die zich even tevoren als vertegenwoordiger van de am bassade had aangediend. De Nederlandse regering heeft in derdaad te kennen gegeven dat - noodsituaties daargelaten - geen enkele medewerking zal worden verleend aan sportlie den of journalisten die tijdens de Spelen in Moskou zijn. Maar zelfs de opperste am bassadeursbaas, minister Van der Klaauw, zal hoogstwaar- HARRY VERMEULEN schijnlijk niet hebben bedoeld dat Nederlanders die in Mos kou een bezoek aan hun eigen ambassade brengen, gedwon gen worden om hun conversa tie in een hok van twee bij drie meter te voeren, waarbij ze niet eens een stoel krijgen aan geboden. „Door vergaderingen die er momenteel bij ons gaan de zijn, kan ik u niet beter ont vangen", verontschuldigt zich de ambassadefunctionaris, nadat hij na een halfuur tot het oordeel is gekomen dat zijn houding bepaald niet in de richting van gastvrijheid wijst. Zijn onwil om te praten is aan vankelijk even groot als zijn demonstratie van slecht gast heerschap, maar na enig aan dringen laat hij zich toch ver leiden tot enige uitspraken die aangeven hoe de officiële hou ding van de Nederlandse rege ring ten opzichte van de Spelen en nog meer die van de am bassade tot die van de Neder landers in Moskou is. Dat Van Agt momenteel - evenals zijn collega's van Frankrijk en West-Duitsland - tijdens de Spelen met vakantie is, wijt hij aan een toeval, al kan hij zich wel indenken dat buitenstaan ders deze toevalligheid moge lijk in twijfel trekken. Op de •sr. A (Van onze sportmedewerker) VLISSINGEN - Tijdens de nationale motorcross van IlIAC „Scheldegouwen" die in Vlissingen werd gehouden beeft de 29-jarige Dick de Kunder zich gemanifesteerd als Leste Zeeuw. In de 500 cc klasse voor junioren reikte de Lapellenaar via een derde plaats in beide manches tevens J «aar een fraaie derde plaats in de eindstand. De op zijn Maico furieus rij- le, maar daarvoor dit keer geen toestemming had gekregen was nu te gast bij MSV De Uitlaat aan de Engelandweg. Dit circuit is aanmerkelijk langer dan dat in Oostkapelle en bij normale weersomstan digheden ook sneller. De zware regenval van de laatste weken beperkte echter deze laatstge noemde mogelijkheden aan zienlijk. Op het drassige ter rein werd het uiterste van de renners gevraagd. Vooral de laatste plensbuien in de vroege zondagmorgen hadden roet in het eten gegooid. En omdat ook het bezoekersaantal (slechts een 1000 motorfans stonden langs het circuit) terwijl men in Oostkapelle meestal kon re kenen op 5 a 6000 toeschou wers, hadden de organisators de wind niet in de zeilen. Niettemin hebben de aanwezi gen toch wel kunnen genieten van interessante duels. Het klapstuk van de dag, de wed strijd voor 125 cc senioren, die meetelde voor het nationaal kampioenschap bracht bij- ip. voorbeeld veel spanning. Van IÜVPl*wïn de 42 deelnemers in deze klasse I M i W111" verstevigde de 20-jarige Henk - Seppenwoolde zijn leiderspo- sitie door een nieuwe zege. Hij O won de eerste manche overtui- CJ gend en reikte naar een vierde l^ariO 31001 plaats in de tweede manche. Genoeg, om zich eindoverwin naar te kunnen noemen omdat zijn naaste concurrent Theunis Boersma niet verder kwam dan een tweede en een vijfde plaats in de manches. De pas 18-jari- ge Eric van Veghel deed het met een derde plaats in de eindstand uitstekend in dit selecte gezelschap. - WÊ tót lende De Kunder moest alleen le reeds als favorieten gestarte tak van Mispel en John van I Keulen laten voorgaan. Van Muien zegevierde na een fel gevecht in de eerste manche I* Van Mispel. Laatstge- «remde trok echter in de twee- re manche alle registers open ei verwees zijn naaste rivaal |;?en naar de tweede plaats. Mispel, die in deze laatste I reanche een snellere tijd liet (.drukken dan Van Keulen in re eerste manche, werd daar- |loor eindoverwinnaar. Naast reek de Kunder deden ook de 'eeuwen Leo Ovaa en Henk |»arnoutse in deze halve li- «klasse behoorlijk van zich -preken. In het veld van 28 relnemers finishten zij res- Mevelijk als zesde en als achtste. MAC Scheldegouwen dat ,0°rdeze traditionele cross die |,«ren achtereen op Hemel- i. rtsdag werd gehouden in rel duingebied bij Oostkapel- yvilS#' iü re Dick de Kunder stijlvol in actie. door machinepech werd uit geschakeld. De Souburger was daardoor zichtbaar gedepri meerd en kwam ook in de tweede manche niet aan de bak (19e). Jaap Verton werd nu de best geklasseerde Zeeuw (vierde) een bijzonder goede prestatie. De zege in deze klasse ging zoals werd ver wacht naar Willem Jan Ver doold die op zijn Yamaha een eerste en een tweede plaats be haalde in de manches. Uitslagen: 500 cc junioren: 1 Henk van Mispel (Driebergen) op Montsea, 2 John van Keulen (Lelystad) Maico, 3 Dick de Kunder (Kapelle) Maico, 6 Leo Ovaa (Ritthem), 8 Hank Aar- noutse (Vlissingen). 125 cc se nioren: Nationalen en inter nationalen): 1 Henk Seppen woolde (Rijssen) op Honda, 2 Theunis Boersma (Bergen) Honda, 3 Eric van Veghel (Oss) Suzuki, 4 Albert Ensing (Apel doorn) EMS, 5 Koos Mulder (Veendam) KTM. 250 cc ju nioren: 1 Willem Jan Verdoold (Nieuwerkerk aan de LJssel) Yamaha, 2 Jaap Haaker (Bad- hoevedorp) Suzuki, 3 Ferry Oskam (Woerden) Suzuki, 4 Jaap Verton (Haamstede) en Frans Haaker (Badhoeven- dorp). De klasseringen van de ove rige Zeeuwen waren: 6 Peter de Kunder (Kapelle), 7 Hans van de Sande (Vlissingen), 10 Sjaak Meulmeester (Koude- kerke), 13 Jaap Geldof (Vlis singen), 14 Ad Meerman (Vlis singen), 19 Jan Berendsen (Vlissingen), 24 Rob van Leeuwen (Vlissingen). (Van onze sportmedewerker) ^ELCarlo Steel, de ,_l se nieuweling, pakte af lopen zondag opnieuw de In Eeklo stond er ttt ?een maat op zijn spurt. In dezelfde plaats kwamen de junioren in het strijd- Arnold Claeys reed naar 0 zesde plaats en Ab Ver- jaPcke kwam als twaalfde ''er de streep. Beiden zaten in 11 achtervolgend peloton dat 1 c|tt maakte op twee vluchters e in de slotfase waren ont- Bij de 250 cc junioren waar 34 renners zich hadden gemeld had de Zeeuwse crack Floor van Dommelen bepaald zijn beste dag niet. Van Dommelen was overigens onfortuinlijk in de eerste manche waarin hij GOES - In het kader van het Jeugdplan KNVB afdeling Zeeland zullen er in de ko mende maanden weer een aantal wedstrijden worden gespeeld tussen selectieteams uit de regio. Op 26 augustus staat bijvoorbeeld op het terrein van de V.V. Nieuwland geprogram meerd een wedstrijd tussen Walcheren en West-Zuid Beveland en op 2 september vindt op het terrein van de V.C. Cortgene de ont moeting plaats tussen Schouwen en West- Zuid-Beveland. De jeugdscout voor West-Zuid-Beveland Giel Bruël uit Goes heeft reeds 16 namen be kend gemaakt van spelers die tot zijn voorlo pige selectie behoren. Dat zijn dan allemaal B1 junioren. De formatie ziet er als volgt uit: doelverde- digers: Peter Huls (Robur), Aike Verweij (Kloetinge), en Gilbert Voet (Patrijzen). Ver dedigers: Frits Huijskens (Lewedorpse Boys), GisbertBot (Kloetinge), Wim de Vrie (Goes) en Ronnie Krijger (Goes). Middelvelders: Pedro de Marco (Kloetinge), Jan Kees de Jonge (Heinkenszand), Wim Peters (Patrijzen), Ad Spelier (Robur) en Martin Harte ('s-Heer- Arendskerke). Spitsen: René Kooymans (Ro bur), Johnny Groen (SSV), Martin Korstanje (Goes) en Dicky Lansen (SSV). Een constructiewerker bevestigt een aanwijsbord. Geen overbodige luxe omdat de vele agenten in Moskou zelf niet eens de weg weten, laat staan buitenlanders. vraag of hij weet hoeveel Ne derlanders er tijdens de Spelen in Moskou verblijven, moet hij een ontkennend antwoord ge ven". Ik zou het echt niet we ten. De mensen die naar Rus land vertrekken geven zich niet bij Buitenlandse Zaken op. Wij bemoeien ons overi gens officieel niet met landge noten die voor de Spelen hier zijn. Zij kunnen ons wel berei ken voor consulaire aangele genheden. Bij ongevallen en dergelijke staan wij altijd voor hen klaar". Niet alleen op deze wijze brengt de Nederlandse rege ring tot uitdrukking dat ze de boycotgedachte aanhangt. De kaarten voor de Olympische wedstrijden die voor het am bassadepersoneel reeds waren gekocht, zullen in ieder geval niet worden gebruikt. Het am bassadepersoneel zal de wed strijden niet bezoeken. Zelfs de Olympische attaché in Moskou - aanvankelijk een lid van het ambassadepersoneel - is ver vangen door een lid van de Ne derlandse Olympische delega- (Van onze sportmedewerker) WEMELDINGE - De be kende Zeeuwse atleet Gerard Bras uit Wemeldinge is met zijn clubgenote van het Goese AV'56 Suus Verstelle en een twaalftal leden van de Belgische club Duffel naar St.-Moritz vertrokken. Het gezelschap gaat daar overigens geen vakantie houden maar serieus bouwen aan een betere conditie. Dat gebeurt dan in de Zwitserse plaats op een hoogte van 1800-2000 meter. Gerard Bras zet uiteen: „Omdat daar veel minder zuurstof is dan elders kan trainen onder der gelijke omstandigheden ef fectief werken en het presta tieniveau opvoeren. Je creëert dan namelijk meer rode bloedlichaampjes wat weer inhoudt dat het bloed meer zuurstof gaat opnemen en dat is uiteraard voor elke sportman belangrijk". Bij zijn Belgische vrienden waarmee Gerard Bras in trainingskamp gaat, bevin den zich onder anderen ook Luc Wijns en Dirk Geens, die in Zeeland al lang geen on bekenden meer zijn. Het ge zelschap blijft veertien da gen in Zwitserland en Bras stelt zich daar heel wat van voor. „Ik krijg nu de kans om mijn conditie op scherp te stellen en ik ga er alles aan doen om dat te verwezenlij ken". Hoewel Bras niet tot de absolute top in Zeeland be hoort reikte hij toch reeds naar zeer behoorlijke pres taties, waaronder een triomf in de Middelburgse Singel loop. Momenteel ligt zijn specialiteit op de 800, 1500 en 3000 meter. Zijn beste tij den op genoemde afstanden zijn respectievelijk 1.56.4, 3.55.3 en 8.33.6. De nu 27-jarige Gerard Bras begon zijn atletiekcar- rière in 1968 toen hij lid werd van AV'56. Overigens was hij een jaar daarvoor al geam bieerd voor deze tak van sport. Als LTS leerling stak hij toen reeds veel op van de sportleraar aan deze school Hans Lindenbergh. Laatst genoemde had toen namelijk een zogenaamde competitie dauwtrappen op poten gezet voor speciale liefhebbers. Dat gebeurde dan elke vrij dagmorgen in alle vroegte, dus voor de lesuren. Linden bergh trok dan met zijn jon gens de paden op en bossen in en wel in een flink tempo. „Een hele fijne tijd," herin nert Gerard Bras zich nog, „en we hebben daar veel van opgestoken". Bras is trou wens niet de enige atleet die voortgekomen is uit „de school" van Lindenbergh. Ook andere bekende Zeeuwse atleten als de in middels naar Australië geïmmigreerde Cees van Dalen en Jan de Bart, om er maar een paar te noemen, hebben daar de eerste kneepjes van het vak geleerd. tie, een man die uiteraard nog nooit met het werk als zodanig te maken heeft gehad. „We hebben na de beslissing van de regering om ons van de Spelen te distantiëren alle lopende zaken afgewerkt", zo verklaart de ambassademan. „Daarna hebben we opdracht gekregen om ons van ieder officieel commentaar te onthouden. Ik kan u dus ook geen inlichtin gen verstrekken. Maar ik zou zeggen: probeert u de dingen gewoon eens uit. Wie weet hoe ver u komt". -

de Stem | 1980 | | pagina 9