Eindzege Karpov Bouwens nog twee jaar bij Feyenoord Uitst De k Van Agt in de Tour Weinig nieuws onder de zwemzon Wereldrecord Vergova Youssef, Slecht Ris opz'nZmtsers. Hennie Kuiper: Oppassen voor mijn klassering' Winst voor Günthardt UI venhout' zonder Hinault 99 99 Nederlaag Blanckaert Toeristisch Moskou Killanin slaat terug Kaagweek Overwin ning Carlo Stee SNELLE OPGAVE VAN BENT LARSEN Nadeel Geen kans DE STEM VAN DINSDAG 15 JULI 1fl80 BE STEM SPORT STEM VAN DINSDAG 1i DOOR -JOHAN VAN DE VELDE- Het was gisteren een dag dat het weer hard werken geblazen was. In tegenstelling tot zon dag moest ik nu in het begin al alles geven, omdat Joop bij de beklimming van de Galibier in moeilijkheden verkeerde. Van de val tijdens de beklimming naar Pra-Loup had hij stijve spieren overgehouden. In de eerste kilometers begreep ik overigens niet wat er aan de hand was. Ik keek steeds maar om en dacht: Waar blijft Joop toch? Uiteindelijk dook hij op en toen zag ik meteen dat hij niet goed draaide. Nadat we een uurtje gereden hadden, was hij echter weer de grote Zoetemelk. Hij begon steeds soepeler te draaien. Dat was maar goed ook, want bijna alle gevaarlijke mannen waren in middels vertrokken. We heb ben er behoorlijk aan moeten trekken om weer aansluiting te krijgen. Daarna was er ook ge noeg werk aan de winkel, want het was zaak om geen groten de gelegenheid te geven te ont snappen. We hebben dan ook heel wat gaatjes dicht moeten rijden. Door al die inspannin gen zat ik bij de beklimming van de laatste col niet meer zo fris. Kapot was ik echter nog allerminst. Ik ben gewoon in mijn eigen tempo naar boven gegaan. Er komen tenslotte nog twee bergetappen, waarin Joop mij nodig kan hebben. GSTAAD (ANP) - Heinz Günthardt heeft in Gstaad in de uitgestelde finale van de open Zwitserse tenniskam pioenschappen de Australiër Kim Warwick met 4-6, 6-4 en 7-6 verslagen. Günthardt is de eerste Zwitser die dit kam pioenschap op zijn naam brengt. De als nummer drie ge plaatste Günthardt en War wick (zesde geplaatst) werkten gisterochtend de finale af, die zondag vanwege voortdurende regenval was uitgesteld. Beide spelers kwamen tot één set winst (6-4). Warwick had in de derde en laatste set zes keer de mogelijkheid de zege binnen te halen, maar de Zwitser over troefde hem uiteindelijk in de tie-break met 7-1. Günthardt won dit jaar al eerder de inter nationale toernooien van Rot terdam en Johannesburg. Brazilië heeft zich in Avilles geplaatst voor de finale van het toernooi om de Galeabeker. Israël werd met 4-1 verslagen. In de finale ontmoet Brazilië Tsjechoslowakije. Canada versloeg Roemenië met 4-1 en speelt de finale te gen Chili. Oostenrijk boekte een dui delijke overwinning (5-0) op Hongarije en ontmoet in de halve finale Argentinië. De andere halve-finalisten zijn Groot-Brittannië en Italië. (ADVERTENTIE) nvefla Lekker zondersuiker. Slechts lOkalorieën perglas LtXMÜi gewone frisdrank ca. 100) Minister President Dries van Agt was gisteren pre sent in Serre-Chevalier om de start van de Tour-etappe naar Morzine mee te ma ken. Alvorens de renners op weg gingen, sprak hij met enkelen van hen. Zo ook met nationaal kampioen Johan van de Velde uit Rijs- bergen. (Van onze sportredactie) ULVENHOUT - Bernard Hinault heeft het aanbod om morgen (woensdag) in het 25ste Internationale Wieler- gala van Ulvenhout te starten, afgeslagen. Hinault liet via manager Jan Derksen weten dat hij tijdens de Tour De France nergens zal koersen. Niet alleen omdat zijn knieblessure de gelegenheid moet krijgen om met rust te genezen, maar ook omdat de Fransman een blessure aan het zitvlak heeft. Het is gedaan MORZINE - „Het is gedaan." Hennie Kuiper prevelde die woorden wel driemaal voor zich uit, toen hij uitreed achter de finish en wat afwezig in de verte staarde. De droom van Kuiper is uit. Na zijn formidabele race in de Hel van het Noorden en zijn indrukwekkende prestatie in de tijdrit van Damazan naar Laplume mocht de Puttenaar nog hoop koesteren op de eindzege. De serieuze confrontaties met het hooggebergte hebben geleerd dat hij wat dat betreft geen enkele illusie meer mag koesteren. Nadat Kuiper in de zware Pyreneeënrit al tekenen van verzwakking op de bergen had vertoond - hij was toen blij dat hij het tempo voor aan bij kon houden - viel hij zondag en gisteren door de mand. Zondag kwam hij in de laatste beklimming, naar Pra-Loup, in de problemen en verloor zestien seconden op de concurrentie. Giste ren was de schade veel gro ter. Aan Zoetemelk moest hij 1.31 prijsgeven en aan Martin zelfs nog meer: 1.46. Verschillen die nog aan zienlijk groter waren ge weest als Kuiper niet met grote durf de afdalingen had gereden. Twee dagen achter elkaar afhaken hebben duidelijk ge maakt dat Kuiper op 31-jarige leeftijd heeft afgedaan als klimmer. En dat impliceert nagenoeg dat Kuiper nooit de Tour zal winnen. Calamiteiten zouden hem alleen nog de hoogste eer in de wielersport kunnen brengen, zoals ook de ze keer hoewel hij tóch maar 3.05 achter ligt op Joop Zoete melk. „Als Joop op een dag te voet zou gaan. Maar dat hoop ik niet voor hem en ik zie het eerlijk gezegd ook niet gebeu ren. Ik moet trouwens zelfs al oppassen voor de tweede AMSTERDAM (ANP) - De wereldkampioen schaken, Anatoli Karpov uit de Sovjet-Unie, heeft gisteren door een zege op de Deen Bent Larsen in de kroongroep van het IBM- toernooi in Amsterdam gewonnen. De met wit spelende Larsen gaf na de 23ste zet op. Karpov werd door deze overwinning onbereikbaar voor de op een half punt achter staande Jan Timman. De Nederlander gaf zijn par tij tegen Hort na de winst van Karpov meteen re mise, waardoor hij op de tweede plaatst eindigt. Anatoli Karpov is de te rechte winnaar geworden van het laatste IBM- schaaktoernooi. De wereld kampioen leed slechts één nederlaag, tegen de Hongaar Ribli. Maar ook Jan Timman en de tweede grootmeester met een Nederlandse natio naliteit, Genno Sosonko, kunnen terugzien op een schitterend toernooi. Tim man kwam in de slotronde remise overeen met de Tsjech Vlastimil Hort, ook al omdat door de winst van Karpov verder strijden geen effect meer zou sorteren. Timman kwam met een score van ne gen uit 14 op de tweede plaats en Sosonko die in zijn laatste partij Van der Wiel versloeg, bezet met acht punten de derde plaats. So sonko verwierf dit totaal door slechts twee overwin ningen, maar liefst 12 remi ses. De twee triomfen werden in de sensationele slotfase behaald. Hort eindigde als vierde met IV2 punt, vol doende voor een grootmees terresultaat. Karpov: eindzege in IBM-toernooi. Van dit resultaat bleef de Rus Dolmatov, door een re mise in de slotronde met Ribli, juist een half punt verwijderd. John van der Wiel zal zich nog eens moeten gaan bewijzen in een derge lijk sterk gezelschap. Opval lend was het zeer matige re sultaat van de Deense groot meester Bent Larsen die met ZVi punt als laatste eindigde. De Deen heeft echter tijdens dit toernooi moeilijkheden gehad met zijn ademhaling, die zijn concentratie sterk heeft aangetast. Kroongroep: Hort (Tsj) - Timman (Ned) Vi-ViVan der Wiel (Ned) - Sosonko (Ned) 0-1, Larsen (Den) - Karpov (Sov) 0-1, Ribli (Hon) - Dol matov (Sov) V2-V2. De eindstand is: 1 Karpov 10 punten, 2 Timman 9, 3 Sosonko 8, 4 Hort 7V2, 5 Dolmatov en Ribli 7, 7 Van der Wiel 4, 8 Larsen 3Vi. plaats, want Martin is gevaar lijk dicht bij gekomen." Hennie Kuiper de grote ver liezer. „Maar dat vind ik zelf niet", aldus Kuiper. „Ik ben van mening dat je in de wie lersport niet kunt verliezen. Je kunt er alleen maar in winnen. Ik vind het ook niet belangrijk of ik nou als vijfde of als twee de in Parijs eindig, hoewel ik natuurlijk liever tweede word. Als ik voor mezelf maar weet dat ik mijn best heb gedaan. En wat dat betreft kan ik me tot nu toe geen verwijten maken." Hennie Kuiper de grote win naar. Het had zo kunnen zijn als hij en zijn gezellen na de beklimming van de Galibier de geloste Joop Zoetemelk in de vernieling hadden gereden. Maar dat zat er niet in. Kuiper: „Het was een nadeel voor ons dat De Muynck en Peeters al weg waren en later ook Ber- naudeau nog wegreed. Als zij hadden gewacht, hadden we veel beter een vuist kunnen maken en dan had Joop serieus in de problemen kunnen ko men. Hoewel iedereen zich volledig gaf, was het nu vrijwel ondoenlijk, doordat we veel wind op kop hadden. De Ra- leighploeg, waarin Knetemann goed kan organiseren, was eenvoudig te sterk voor ons." Kuiper de verliezer. Het be gon zich al af te tekenen op de Col de la Madeleine. In het be gin van de klim werd de Putte naar al gelost om met 1.11 achterstand op de groep met Zoetemelk over de top binnen te komen. Die situatie her haalde zich op de laatste col, de Joux-Plane. Nauwelijks was de stijging begonnen of Kuiper moest er af. „Ik weet niet wat het is", vertelde Kuiper. „Inzinkingen heb ik niet gehad. Ik bleef ook steeds op ongeveer dezelfde afstand achter de voorsten. Ik heb moeten lossen door tem poversnellingen. Ik kan niet meer zo accelereren op de ber gen als vroeger." In de laatste afdaling kreeg Kuiper geen kans meer om zich te herstellen. Dan haalt ieder een het maximale er uit. „Het is niet anders, ik moet me er bij neerleggen", aldus Kuiper, die nog even illustreerde dat hij alles had gegeven om onheil te voorkomen. „Van het land schap heb ik niets gezien. Dat zag ik gewoon niet meer." BUSSEL (AFP) - De Ne derlandse deelnemers aan de strijd om de open kampioen schappen tafeltennis van Rijssel hebben het niet verder dan de halve finales gebracht. In het dubbelspel ging de combinatie Van Swier-Van Spanje in de halve eindstrijd ten onder tegen de Zweden Waldener en Akesson: 10-21, 12-21, 20-22. In het enkelspel voor meisjes moest de Neder landse Blanckaert het afleggen tegen Wenzel uit West-Duits- land: 19-21, 21-18, 21-6. Sa men met haar partner Van Gennip werd Blanckaert in de halve finale van het meisjes dubbel verslagen door de Westduitse combinatie Balt- zer/Kirschner: 21-23, 15-21. AMERSFOORT (ANP) - De derde dag van de Neder landse zomerkampioenschappen zwemmen in Amers foort onderscheiden zich in niets van de gebeurtenissen op de openingssessies. Opnieuw eisten Annemarie Ver stappen, Hans Kroes en Gerard Smit een titel voor zich op. Enige nieuwkomer in dit gezelschap was Marijke de Groot. Voor het overige be palen de deelnemers zich voornamelijk tot hard zwemmen in de ochtendse ries, want daarin is voor elke jaargang veel blik te verdie nen. Bij velen ontbreekt echter het heilige moeten in de avondseances. De show van de avond stal opnieuw de 15-jarige Hans Kroes uit Lisse. Na in de morgen temidden van zijn leeftijdgenoten al zijn eigen adspirantenrecord van 1.57.04 op 1.56.59 te hebben gebracht op de 200 meter vrije slag, bevestigde hij in de avondfinale opnieuw zijn superioriteit: winst en weer een jeugdrecord, nu in 1.56.48. In de zwak bezette finale (drie zwemmers onder de twee minuten) ondervond hij slechts tegenstand van Gerard Smit en Frank Drost, net als hijzelf te licht bevon den voor een plaats in de Olympische afvaardiging. De ambitieuze Kroes, een pupil van trainer Wim Geurtsen, zwemt in Amersfoort alleen om te winnen. Aan gemiste olympische kansen en de aanstaande Europese jeugd kampioenschappen gaat hij op dit moment geheel voor bij. Annemarie Verstappen van de Bossche zwemvereniging is ook begonnen bij een club waar de trend beslist niet gericht is op topprestaties. Haar zwemwieg stond bij Treffers in Rosmalen. Na haar overgang naar Den Bosch groeide ze snel naar de nationale top. Vorig jaar nog met bescheiden klasseringen, maar in deze jaargang uit groeiend naar een veelvraat. Ze was de snelste van alle rugslagzwemsters, daarbij streekgenoot Ingrid Esser met geringe marge ver slaand: 1.06.06 om 1.06.71. Ook de ploeg voor de Euro pese jeugdkampioenschap pen krijgt steeds meer ge stalte. Naast Miranda Tijhuis en Petra van Staveren (200 meter schoolslag), Joke Sandbergen (100 vlinder) en Annemarie Verstappen en 'Hans Kroes werd het aantal uitgereid tot zeven door toe doen van Ronnie Baars (200 vrij) en Marijke de Groot. De jongste telg uit de Utrechtse zwemfamilie De Groot eiste alle aandacht op door haar overwinning op de 200 meter vlinderslag. Een nummer waarop de kampioene van vorig jaar Anneke van Kraay derde werd, de favoriete Berber Kamstra wegens ziekte niet aan de start kwam en de 100 meter winnares Ineke Ran aan inhoud te kort kwam. (Van onze correspondent) ROTTERDAM - Karei Bouwens heeft gisteren zijn con tract bij Feyenoord met nog eens twee seizoenen verlengd. Bouwens was de laatste speler van de stadionclub wiens contract nog moest worden verlengd. Jan Kroeze uit Nieuwkoop, Rotterdam een aangepaste oefenmeester derdeklasser ARC uit Alphen aan den Rijn, heeft een eenjarig contract getekend als hulptrainer bij Sparta. Kroeze, die de plaats van naar AZ'67 vertrokken Hans Eykenbroek inneemt, volgt de A-trainerscursus van de KNVB. Feyenoord is gisteren zonder Luuk Balkestein afgereisd naar het Limburgse trainings kamp in Meyel. De ex-voor stopper van Sparta heeft tij dens zijn vakantie op Majorca een zweepslag opgelopen in het rechterkuitbeen. Balke stein zal de komende week in een looptraining volgen. Voor de Noordamerikaanse voetbalcompetitie zijn drie wedstrijden gespeeld. De uit slagen zijn: Ford Lauerdale Strikers - Edmonton Drillers 3-2Chicago Sting - Rochester Lancers 4-1; Minnesota Kicks - Tulsa Roughnecks 2-1. Cruz Azul heeft voor de tweede achtereenvolgende keer het voetbalkampioen schap van Mexico behaald. Zondag won Cruz Azul in Mexico-stad de tweede fina lewedstrijd met 3-0. In Leon had de ploeg al met 1-0 gewon nen. SOFIA (AFP) - De Bulgaarse Maria Vergova heeft tijdens atletiekwedstrijden in Sofia het wereldrecord discuswer pen verbeterd. Vergova wierp de 1 kilogram zware schijf 71.80 meter, dertig centimeter verder dan de Oostduitse Eve- lin Jahl, die houdster van het wereldrecord was. Op 4 juli was Vergova al aardig in de buurt van het wereldrecord gekomen. Zij wierp toen 70.60 meter. De verrichting van Vergova betekende het 25e wereldre cord in dit seizoen. De door braak van Maria Vergova, een 29-jarige secretaresse van 1 meter 81 die 100 kilogram weegt, naar de wereldtop vond plaats in 1974, toen zij de af stand van 68 meter 48 over brugde. De Bulgaarse „reuzin" was vier jaar geleden in Mon treal de voornaamste rivale van Olympisch kampioen Evelin Jahl uit Oost-Duits- land. Vergova veroverde na harde strijd de zilveren me daille voor wereldrecord houdster Faina Melnik uit de Sovjet Unie, die haar torenho ge favorietenrol als ballast er voer en met haar vierde plaats niet in de medailles viel. Dit seizoen heeft Vergova zich voor honderd procent ge prepareerd op de Spelen in Moskou. Daar wil zij haar car rière afsluiten met het hoogste eremetaal in haar discipline. Proeven van bekwaamheid legde de Bulgaarse zwaarge- wichte eerder deze jaargang al af met worpen in de 69 en 70 meter. Tijdens atletiekwedstrijden in Raahe (Fin) heeft de Fin Antti Kalliomaki het pols stokhoogspringen gewonnen met een hoogte van 5,66 meter. Kalliomaki stelde daarmee het Finse record scherper, dat hij in juni op 5,63 meter had ge bracht. Op de wereldranglijst van 1980 neemt de Fin de achtste plaats in. Aanvoerder is de Fransman Thierry Vigneron met de wereldrecordhoogte van 5,75 meter. (Van onze speciale verslag^.J ver) MOSKOU In Moskou zjjg| meer stadions dan theaters e nog meer musea. Dat blijkt uill de toeristische gegevens, dit het organisatiecomité van dt Olympische Spelen heeft ver. strekt. Moskou telt 26 theaters, 4;| stadions, 65 musea, 116 bio-1 scopen, 200 kranten en tijdschriften op een bevolkmgt van meer dan acht miljoen in.l woners.. Volgens de publikatie I heeft de hoofdstad van del Sowjet-Unie, waarvan de| stichting wordt gedateerd 1147, meer dan achthonderd! parken, 720 voor iedereen toe. I gankelijke tuinen en honderd I boulevards. Deze nemen onge. veer 40 procent van de be schikbare ruimte in. Omgere-I kend is er per inwoner 20 vier-1 kante meter groen beschik- baar. De stad wordt omgeven I door een 109 km lange ring. weg, die het doorgaande ver keer uit het centrum houdt Volgens de publikatie is Mos kou mede zo'n schone stad," omdat de Sowjet-Unie he! eerste land ter wereld is, het gebruik van klopvaste ben-1 zine voor automobielen in dt grote steden en recreatiege- bieden heeft verboden. Dit i gebeurd, omdat is aangetoond dat de looduitstoot kanker verwekkende deeltjes bevat. Ook het probleem van del watervervuiling is volgens de publikatie in Moskou grondig aangepakt. 1200 zuiverings-1 installaties zorgen ervoor, 1 het water van de Moskwa aan-1 zienlijk helderder is dan rivieren, die door andere in-1 dustriële centra stromen. Het waterverbruik is in Moskou het hoogst van de hele wereld; 650 liter per dag per inwoner. I De grote trots is het stedelijk metrostelsel met 104 stations, waarvan dagelijks zeven mil joen mensen gebruik maken. De sportaccommodaties zijn I nogal ongelijk verdeeld overde verschillende takken van sport. Tegenover de 44 sta dions voor voetbal en atletiek, waarvan het Leninstadion met een tribunecapaciteit van 103.000 toeschouwers het grootste is, staan 800 basket balvelden, 400 voetbalvelden en slechts 200 tennisbanen. Voorts zijn er 170 skicentra, 139 hockey- en ijshockeyvel- den en 36 zwembaden. di heb misschie - Youssi 1 wai n. D Hoe 1 ja: t Youssi va c deelni zei trainei he: H komei studi t zi 1 koge Sp ir - si. 1 gevaa g (Van onze speciale verslagge ver) MOSKOU-Lord Killanin is bij de opening van het 83e con gres van het Internationaal j Olympisch Comité onverwacht fel van leer getrokken tegen de j beide grootmachten, de Ver enigde Staten en de Sovjet- Unie, de politici in het alge meen en ook tegen zijn eigen comitéleden. Cyrus Vance, de inmiddels afgetreden Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken kreeg te horen dat zijn zwaar politiek getinde redevoering in Lake Placid van een half jaar geleden tegen hemzelf heeft gewerkt. Moskou, zo hield de Lord zijn gastheren voor, heeft de Spelen niet gekregen als er kenning voor de politieke waarden van een systeem Voor de merendeels bejaarde IOC-leden, die diep weggezakt zaten in de pluchen stoelen van het met goed behangen Bols- joi-theater moet het een hele verrassing zijn geweest, datde Lord hen openlijk de schuld gaf van een deel van de moei lijkheden, waarmee de Olym pische beweging worstelt. „Ik ben altijd al van mening ge' weest, dat er te veel vlagver toon en nationalistische uitin gen bij de Spelen zijn geweest Maar ik was in de minderheid- De huidige gebeurtenissen hebben mij op een ondubbel zinnige manier in het gelijk gesteld," aldus de Lord. WARMOND (ANP) - De re genboogzeilers van Friesland hebben maandag in de tweede race van de traditionele wed strijd tegen Holland in de 60e kaagweeg toegeslagen. Vier Friezen passeerden de finish alvorens de eerste Hol lander binnenvoer. Winnaar van de race werd Luud Hot Door dit resultaat leidt Fries land halverwege de wedstnf denreeks met grote voor sprong. In de individuele re genboogklasse behaalde Mar tin Heineke zijn tweede zege ia evenzovele races. MOSKOU-Er zijn van mensen die altijd pech •- ben Uiteraard, of miss wel ju'st in de sP°rtwerel< pPn van die sportieve peel vogels is de Egyptenaa youssef Nagui Assaad. 2ijn carrière lijkt sprookje, maar voor is zijn geschiedems een nachtmerrie geworden droom begon zo mooi. wel het alweer vijftien geleden is, herinnert Y01 zich het nog als de dag gisteren. Hij wilde aan Olympische Spelen deel men. En wel op een numme dat in zijn vaderland exotisch is: het kogelstote Assaad begon te trrJ- Oost-Duitsland bood ontwikkelingshulp, mocht naar Leipzig waar hij „sport" ging ren en werd ingewijd in hogere geheimen van de ven kilo zware ijzeren 1" Toen de Olympische I len van München voor deur stonden, bevond de meter lange en 100 kilo zwa super afgetrainde atleet Egypte zich op de ze plaats van de wereldranglij met een stoot van 20.71 ter. Youssef was een ge\ lijke outsider, men was waarschuwd. Drie uur voordat „zij: nummer zou beginnen hoo de Youssef dat zijn land Spelen boycotte. Vanwege (Van onze speciale ver MOSKOU - Vijf dagen voo de Olympische Spelen van Mi Niet een zomers buitje, maar de plensregen die gepaard gr De bewoners van Moskou e len gistermorgen onder een c (dek wakker. De sportliede lOlympisch dorp zijn aangeko de voor de tijd van het jaar u [temperatuur. Met name de a len Zuid-Amerika constatere (Van onze VLISSINGEN - Tijde MAC „Scheldegouwen" heeft de 29-jarige Dick d I beste Zeeuw. In de 500 t Kapellenaar via een derd naar een fraaie derde pis De op zijn Maico furieus dende De Kunder moest alli de reeds als favorieten gesta Henk van Mispel en John Keulen laten voorgaan. A Keulen zegevierde na een gevecht in de eerste mam over Van Mispel. Laatst, noemde trok echter in de tw de manche alle registers oj en verwees zijn naaste riv toen naar de tweede pla: Van Mispel, die in deze laai manche een snellere tijd afdrukken dan Van Keulen de eerste manche, werd da door eindoverwinnaar. Na Hick de Kunder deden ook Zeeuwen Leo Ovaa en Hf Aarnoutse in deze halve 'erklasse behoorlijk van zj apreken. In het veld van deelnemers finishten zij 1 Poctievelijk als zesde en achtste. MAC Scheldegouwen voor deze traditionele cross Jaren achtereen op Hen vaartsdag werd gehouden het duingebied bij Oostkat 'Van onze sportmedewerk AXEL - Carlo Steel, ''else nieuweling, pakte gelopen zondag opnieuw doemen. In Eeklo stond oor geen maat op zijn sp in dezelfde plaats kwal °°k de junioren in het sti Perk. Arnold Claeys reed 1 zesde plaats en Ab Piancke kwam als twaa °ver de streep. Beiden zate ®en achtervolgend peloton locht maakte op twee vluel Ne in de slotfase waren SI>apt.

de Stem | 1980 | | pagina 8