Polen willen geen afstand meer doen van welvaart Politieke strijd los gebarsten Opbt nodii chem Zomer in Warschau (1) Studie- loting w.s.w. REGERING VOOR HARDE DORBER: PAPTER VOOR UW PEN Commissie Amsterdamse de stem van dinsdag 15 juli 1980 binnenland buitenland de stem van dinsdag Ramp Zwarte markt Arbeidsmoraal Paradijs Vrouwenconferentie: „Parkeren Apartheid (3) Olieboycot (4 en slot) Ongeloofwaardig Priesterwijding Postma van maandag 14 juli So WARSCHAU - War schau beleeft een uitzon derlijk slechte zomer. „We hebben nog geen avond buiten kunnen zitten", klagen ze in de Poolse hoofdstad. „Vorig jaar was het mooi, warm en droog, bijvoorbeeld in ju ni, toen de paus hier was." Het gebrek aan zon is niet het enige verschil met een jaar geleden. Wiesiac Witc- zak, iets hoogs op het minis terie van Buitenlandse Za ken zegt al ongevraagd dat het economische klimaat in Polen het laatste jaar weer verslechterd is. En Ryszard Pyciak, een charmante gast heer van Interpress meent, dat als het zo doorgaat, de situatie uitzichtloos is. Dat werpt de vraag op: „Waarom doet de regering dan niets?" Ryszard vindt: „Als ze het maar verstandig zouden doen, zoals bijvoor beeld de Hongaren. In Hon garije start men maanden te voren met een brede maat schappelijke discussie, waarbij men de mensen pro beert duidelijk te maken waarom loonmatiging en prijsverhogingen noodzake lijk zijn en pas dan worden er maatregelen genomen. Als dit hier ook zo zou gebeuren, denk ik dat velen overtuigd zouden worden. Want nu zit onze economie in een heilloze spiraal." Het gesprek met Ryszard vindt plaats twee dagen voordat de Polen zich door een nieuwe onverwachte ramp voelen bezocht: de vleesprijzen gaan omhoog. Er is geen „brede maat schappelijke discussie" ge weest en het heeft zelfs niet in de krant gestaan. Pas toen de Polen al twee dagen lang meer geld voor hun vlees hadden moeten neertellen begonnen de massamedia er voorzichtig enige aandacht aan te besteden. Inmiddels had men zeker in Warschau bijna de grens van een vleesoproer bereikt, niet alleen omdat „een hon gerige Pool een woedende Pool" wordt, maar ook om dat de Polen zich voor de zo veelste maal overrompeld voelden. „Vijfendertig jaar na de oorlog willen we het eindelijk wel eens goed heb ben", zegt Jan Brzezinski die me, zwart, in zijn privé Fiat 125 van het vliegveld naar mijn hotel rijdt, een afstand van twaalf kilometer, voor de luttele prijs van vijf harde Nederlandse guldens. Zou ik betaald hebben met Poolse zloty (die muntaanduiding betekent letterlijk nota bene „goudstuk") dan had ik bijna het viervoudige moeten be talen. Jan Brzezinski werkt op de bouw en komt met vijfdui zend zloty schoon per maand naar huis. Hij vertelt: „Daar van kan ik mijn gezin niet onderhouden. Mijn vrouw werkt ook; ze is verpleegster en krijgt 2500 zloty per maand. Dat is ook niks. Onze twee kinderen gaan overdag naar de crèche en ik verdien 's avonds wat bij met m'n autootje. Als ik een beetje geluk heb vang ik vijfen twintig mark per dag extra; op de zwarte markt levert dat in zloty ongeveer een weekloon op. Maar soms ga ik met dat geld ook naar de deviezenwinkels om eens iets Zodra de zon even doorbreekt lopen de terrasjes op het marktplein van de oude stad in Warschau stampvol. Aardbeien en kersen zijn er volop voorradig. De inwoners van Warschau hoeven er niet eens voor in de rij te gaan staan. te kopen wat je in de gewone winkels niet kunt krijgen." Het probleem van de Poolse economie is de grote tolerantie die de Poolse re gering heeft. Tegenover 35 miljoen Polen in Polen zelf wonen er nog eens 17 miljoen in het westen, waarvan bijna 12 miljoen in de Verenigde Staten. Er is dus vrijwel geen Poolse Pool die niet ergens op de wereld een familielid heeft dat zo nu en dan wat dollars, marken of franks opstuurt. Zelfs in de officiële douaneverklaring die elke buitenlander bij zijn inreis in Polen moet invullen staat of ficieel geschreven, dat „bui tenlandse valuta in onbe perkte hoeveelheden aan Poolse ingezetenen ter hand mogen worden gesteld". Dat vraagt gewoonweg om illegale transacties en bete kent bijvoorbeeld dat de Poolse staat van elke wes terse bezoeker die naar Polen komt slechts vijf dollar aan deviezen per dag opstrijkt. In andere Oosteufopese staten ligt dit bedrag op minstens vijftien dollar per dag per persoon. Officieel krijg je vijftien zloty voor een gul den; op de zwarte markt bij na het viervoudige, maar soms ook maar eenderde van de officiële wisselkoers, als je namelijk in de wisseltruc stapt - ook in Polen gaat li beralisatie met criminaliteit gepaard. Er zijn twee variaties in de wisseltruc, maar het grond patroon is hetzelfde. Je wordt op straat benaderd door een jongeman die je net iets meer dan de officiële zwarte koers biedt, bijvoor beeld 6000 zloty voor 100 gulden. Hij telt je het bedrag uit, waarbij hij opvallend veel biljetjes van 50 zloty heeft. Als hij is uitgeteld ko men er nog 100 zloty tekort. Maar de man is „eerlijk", grijpt in zijn zak om een laatste 100-zloty-biljet te pakken en ruilt zijn pakje bankbiljetten tegen het Ne derlandse honderdje. Wan neer je twee of drie straten verder je buit nog eens gaat natellen, blijkt de schurk alle grote bankbiljetten gehou den te hebben en ben je met 10 biljetjes van 50 zloty blij ven zitten. De variatie bestaat uit het weliswaar overhandigen van het hele bedrag, maar op het laatste moment vingervlug wegtrekken van de grote bankbiljetten die onderop liggen. „U moet nooit op straat geld wisselen", had Jan Brzezinski al gezegd. Goede vrienden in War schau, Ewa, Maria, Tadeusz en Mieczyslwa, ze klagen al lemaal over de steeds dalen de moraal. Ewa zegt: „Ik be grijp niet dat een volk dat in de oorlog zo moedig en eens gezind was nu alleen nog maar uit individualisten be staat die slechts aan zichzelf denken". Mieczyslwa con stateert: „Er wordt op het werk alleen maar geslam- pamperd. Als je vier arbei ders op de bouw ziet, zitten er twee wodka te zuipen. Er zijn projecten waar ze al meer dan een j aar mee bezig zijn en die ook over een jaar nog niet klaar zullen zijn." Maria wijt de malaise ook voor eengroot deel aan de drankzucht. „Er wordt verschrikkelijk ge dronken en zelfs de steeds stijgende drankprijzen blij ken geen echte rem te zijn." Tadeusz, die een van de katholieke voormannen is en zelf geen alcohol drinkt heeft enig begrip voor het alcoho lisme dat in Polen om zich heengrijpt. „De mensen ra ken vertwijfeld omdat het toch allemaal niets uithaalt en daarom grijpen ze naar de fles. Wij Polen kunnen goed werken en hard werken ook, maar we moeten er wel iets bij kunnen winnen. De rege ring verlangt van de bis schoppen dat zij de gelovigen een arbeidsmoraal bijbren gen, maar de kerk weigert dat en mijns inziens terecht. Want de kerk redeneert: ar beidsmoraal, natuurlijk, maar dan moeten de arbei ders er zelf ook geestelijk en materieel beter van worden. En dat zien we niet zitten. We hebben weliswaar enorm veel vrijheid, veel meer dan de mensen in de DDR of Tsje- choslowakije of in de Sovjet- Unie. Maar er is nog geen vrijheid genoeg." En Ewa: „Geen vrijheid genoeg? Kijk maar naar al die Polen die voor een paar weken of maanden naar het buitenland gaan. Ze komen allemaal weer terug. Geen een blijft er ginds. Nee, het ligt bij ons niet aan de mate van vrijheid; we zijn te egoïstisch geworden, we denken alleen nog maar aan onszelf. Relatief hebben we het veel te goed gehad en niemand wil nu nog inleve ren. Het welvaartsdenken heeft zich van ons meester gemaakt." Na het gesprek met Ewa, weer buiten op straat, breekt tussen twee stortbuien de zon even door. Warschau ziet er opeens anders uit. De mensen lijken fleuriger, goed ge kleed, modieus, tassen met aardbeien slepend, een ijsje likkend of op weg naar een glaasje van iets sterks. In vergelijking met andere Oosteuropese landen is Polen inderdaad een paradijs. Men heeft er echter te veel aan de westerse welvaart kunnen snuffelen om er plotseling afstand van te willen doen. Voor de regering zal het een harde dobber zijn om de Po len duidelijk te maken dat de tering eindelijk naar de ne ring moet worden gezet door Leo van Vlijmen (Van een onzer verslaggeefsters) KOFTNHAGEN - De tweede wereldvrouwenconferen tie in Kopenhagen is nog maar amper begonnen of <j politieke strijd is al losgebarsten. En Nederland speelt e een heel actieve rol in. Het gevecht is ontbrand tussen J westerse landen en de „Groep van 77," bestaande uit H ontwikkelingslanden. Het twistpunt heet weer „Israël' Wat is er aan de hand Cuba heeft - met in zijn kielzog de „Groep van 77" - een amen dement (voorstel tot wijziging) ingediend voor paragraaf 5 van het ontwerpprogramma- Wereldactieplan. In paragraaf 5 wordt voorgesteld een eind te maken aan alle systemen die vrijheid en onafhankelijkheid van mensen in de weg staan en vervolgens noemt het ontwerp dan: kolonialisme en neo-ko- lonialisme, apartheid en dis criminatie. Door toedoen van Cuba, dat hierin gesteund wordt door de andere ontwik kelingslanden, is daaraan toe gevoegd: Zionisme (het streven naar behoud van de joodse staat). Zoals bekend heeft Neder land dermate goede betrek kingen met Israël dat deze toe voeging niet gedoogd kan wor den. Ons land heeft ook aange kondigd zich van stemming te zullen onthouden als er vol gende week over Palestijnse vrouwen gestemd wordt, om dat men weigert de vrouwen de dupe te laten worden van de Midden-Oostenproblematiek. Dank zij Cuba is het zionisme- probleem echter buiten de vrouwenzaken gebleven. Een van de gedelegeerden de Palestijnse Laila Khalu Enkele jaren geleden wast, betrokken bij een aantt vliegtuigkapingen. Tegen lm komst naar Kopenhagen is Denemarken geprotesteerd (Vervolg van pag. 1) Naar leden van de Neder landse delegatie meedeelden bleek hen pas gistermorgen dat de „Groep van 77" het pijnlijke onderwerp al helemaal aan het begin van de conferentie ter tafel wilde brengen. Alle voorstellen en amendementen worden eerst besproken in aparte groepen alvorens er in een plenaire conferentiever gadering over gestemd wordt. Het behandelen van een der gelijk pijnlijk onderwerp aan het begin van de vrouwencon ferentie zou leiden tot een openlijke tweestrijd en alle overige agendapunten, zoals bijvoorbeeld toetsing en bij stelling van het Wereldactie plan, dat in 1975 in Mexico is aangenomen, en de drie be langrijke thema's arbeid, ge zondheid en onderwijs, doen verbleken. In de eerste verga dering heeft Nederland samen met de westerse landen gepro beerd daar een stokje voor te steken. En nu is er het compromis uit de bus gerold: Op zijn vroegst pas donderdagavond, na de eerste plenaire vergadering, komt het omstreden amende ment in de voorbesprekingen aan de orde. De tweede ple naire vergadering staat name lijk pas na het weekeinde op de agenda. Uit mededelingen van twee delegatieleden valt af te leiden dat hiermee twee zaken zijn gewonnen: De conferentie klapt niet bij het begin al uit elkaar (zij duurt officieel tot 30 juli): Inde komende paar dagen is het tijd voor gesprekken waar door mogelijk wat scherpe kantjes van het Cubaanse amendement kunnen worden afgeschaafd. Over blijft 28 procent het aantal studieplaatsen vooi de „mindere broeders", die hit moeten hebben van loting. Dt vrouwelijke en mannelijke gt. gadigden loten daarbij ieder voor de helft van het aantal plaatsen. Omdat zich minder meisjes dan jongens aantnel. den betekent dit een bevoor. deling van de vrouwelijke kandidaat-studenten. Ook oud-militairen worden bevoorrecht omdat ze „in lands belang een aantal jaren hebben verloren en dus in hel nadeel zijn", aldus Pais. Hun lotingskansen verhouden ziek tegenover de overige manne lijke kandidaten als tweestaai tot één. Vijf procent van het aantal voorradige plaatsen wil mi nister Pais reserveren voor zondere gevallen, „bijvoor beeld mensen die een aants jaren in de verpleging hebbel gewerkt" 99 Aan de selectie mag een stu dent slechts één maal deelne men. Mist hij de drie geb kansen, dan valt hij definitiel uit de boot. Daarmee wil bewindsman het verschijnsel van de „parkeerstudies' gengaan, waarbij iemand laat inschrijven voor een an dere studierichting in de hoop later alsnog te kunnen „swit chen". De wettelijke maat blijft vijf jaar van kracht, in dien de beide kamers erna akkoord gaan. Daarna word! bekeken of de toelating tot alk studierichtingen (in totaal zot tachtig) op deze wijze most geschieden. Jaap Vayssier eindigt zijn brief in De Stem van 10 juli met de voorspelling van een zwarte stoomwals. Hij kan daarin wel eens gelijk krijgen; uit de statistieken valt af te le zen dat de blanke wereldbe volking een langzame zelf moord pleegt door pil en aborteurs. Tegenover de on rustbarende geboorteafname bij blank staat de schrikba rende geboortetoename bij zwart, bruin en geel. De blanke gezinsplanning loopt uit op een planmatige genocide. Als de zwart-rasistische wals in beweging komt stopt hij beslist niet bij de blanke Zuidafrika ners. Dit stopt zelfs niet voor een blanke meneer Jaap Vays sier of zijn kinderen of klein kinderen. Jammer voor die blanken, jammer voor die zwarten, want ook die zullen zonder de door de blanken ontworpen en onderhouden techniek niet in het paradijs belanden. We mogen dan in de puree zitten met energie- en milieu problemen. Het genezen van ziekten en bestrijden van hon ger enz. in de zogenaamde der de wereld kan slechts met be hulp van deze blanke techniek. Maar dat mag je niet hardop zeggen. Wij moeten blijven roepen „Weg met ons", al zit ten we tot onze nek in het moeras. De gelijkheidsa postelen komen met him leuke vredesprookjes wel ver achter de werkelijkheid aangestrom peld. Zij zijn blijkbaar door marxistische theoriën volledig ingepakt. Marx zelf had zijn stempel klaar liggen voor deze lieden: „Nuttige ideoten". Is het toeval dat de blanke Rho- desische minderheid zich ver zette tegen de zwarte vloed golf? Is het toeval dat de blan ke Zuidafrikaanse minderheid zich verzet tegen een zwarte machtsovername? Indien de blanke Zuidafri kaners in 1652 in Nederland gebleven waren, zouden hun nakomelingen hier misschien tegen de Zuid-Afrikaanse blanken ageren. Maar laten we eens afwachten hoe de Neder landers zullen reageren wan neer de zwarte wals in dit landje arriveert, waar we de Surinamers in thuisland Bijl mer opgestapeld hebben C. van den Burg, Breda. -LEZERS REAGEREN OP DE STEM/REGIONAAL SPELREGELS BRIEVEN VOOR DEZE RUBRIEK VOLLEDIG ONDERTEKENEN GEEN BRIEVEN OP RIJM HOU HET ZO KQKT MOGELIJK PUBLICATIE BETEKENT NIET DAT DE REDACTIE HET AUTOMATISCH METUWMENING EENS IS Naar aanleiding van het de bat over de olieboycot van Zuid-Afrika het volgende. Het valt voor ministers en Kamer leden met hun minimum-top salaris blijkbaar niet mee om voor ons te denken en rond te komen. Dat weten alleen de modale- en minimum-inko mens. Deze heren moeten te veel voor ons denken Daarom zouden ze ook 26 gul den extra moeten krijgen. Breda W. Brouwers Tot voor kort waren er nog mensen, die vonden dat de huidige regering nog enige ge loofwaardigheid bezat. Na de Nacht van Scholten te hebben meegemaakt (al was het maar via de tv) zullen velen aan het twijfelen zijn gegaan. Aan de ene kant een komisch schouwspel: bijvoorbeeld die meneer, die geen mond open deed, behalve als hij een sui kerklontje tot zich nam. Later hoorde ik dat het de minister van Buitenlandse Zaken was. Wel een verstandig man, net als meneer Koekoek, want de een deed zoals gezegd geen mond open, de ander verliet tijdig de zaal. Ze lieten de rest maar wat aanrommelen en de den alsof ze niets met de zaak te maken hadden. Toch dacht ik dat ze door ons worden be taald om wel iets te doen. Ja, gelachen hebben we wel. Er waren echter ook zielige za ken. Zoals de manier waarop de minister-president zijn standje moest verdedigen, neerbuigend naar de WD en naar een deel van het CDA. Het feit dat de fractievoor zitter van het CDA tot drie maal toe zijn „trouwe" aan hang tot de orde moest roepen, was toch wel een teken aan de wand. Dit alles noemt men kennelijk „politiek". Maar moet men werkelijk zoveel moeite doen om het leven van een stervende te rekken? Het gebeurde allemaal met verkiezingen in het vooruit zicht. Er wordt wel beweerd dat de heren politici zich tegen die tijd zo gunstig mogelijk voordoen. Dat is nu dan niet erg gelukt. Integendeel, het was anti-propaganda, zowel wat betreft de CDA-WD- coalitie als het CDA zelf. Het zou mij niet verbazen als dat straks stemmen gaat kosten. J. Noordhuizen Fijnaart Priesterwijdingen zijn een zeldzaamheid geworden in Nederland. Onlangs (30-5) werden er toch zes tegelijk ge wijd. Vreemd geval. Onze re gionale pers, anders als de kip pen erbij om al wat nieuws is - vaak tot onbenulligheden toe - te publiceren, zweeg in alle talenwant het gebeurde maar in Rolduc door het zwarte schaap van het Neder landse episcopaat. Alleen wanneer er van hem iets te sig naleren valt dat negatief uit gelegd kan worden, dan wordt het breed vermeld; soms nog gelardeerd door insinuaties. Met die zes neomisten kwam het totaal van door mgr. Gijzen in zijn ambtsperiode sinds 1972 voor het bisdom Roer mond (de reguliere priesters niet meegerekend) op 39 (ne genendertig). Van nu af volgen er jaren van tien of nog meer. „Aan de vruchten kent men de boom". Gedurende acht jaar kreeg het bisdom Roermond bijna evenveel priesters bij als de andere bisdommen samen, namelijk 32 tegenover 33. Ruim driemaal zoveel als Den Bosch dat nochtans 400.000 katholieken meer telt. Tussen 1973 en 1980 doctoreerden er van Roermond (Rolduc) acht priesters in de theologie: vijf tien in Bonn, één in Leuven, één in Regensburg en één in Rome. Enkele anderen zijn nog bezig met hun proefschrift. In de andere bisdommen is er in de laatste tien jaar geen enkele promotie geweest van een jon ge priester. Deze gegevens zijn ontleend aan „Inzicht", tijd schrift voor internationale in formatie, mei 1980. Ik ver trouw dat uw redactie, die prijs stelt op objectieve infor matie, dit positieve nieuws ook eens wil vermelden zonder de schaar te gebruiken. E. Buys, o.c. Oudenbosch. De kranten hebben nauwe lijks ingehaakt op een pijl snelle maatregel van de staatssecretaris van Sociale Zaken inzake halvering perio dieke verhogingw.s.w. Dat heeft me verbijsterd in een zaak die tienduizenden treft, mensen die toch al voor wat betreft hun loon ver beneden modaal verkeren. Daarenbo ven betreft het nog een groep die zich moeilijk kan verdedi gen omdat hun loon toch er gens een verkapte sociale uit kering is waar weliswaar vol waardige arbeid voor wordt geleverd. De wet ik doel nu even op artikel 19 van de Wet Sociale Werkvoorziening - beschouwt hen als werknemers, waarvoor wat hun dienstverband betreft een aparte constructie is be dacht. Men leze er de Memorie van Toelichting eens op na: de bewindsman vernoemt hen daar als „gehandicapten" die bijzondere zorg behoeven. De huidge staatssecretaris, als maar belust op méér bezuini gingen, moet dan ook gedacht hebben: „Daar hebben we weer een groep die weinigharf kan terugslaan". Voortvaren! en met een snelheid die ieder een verwonderde, lanceerde hij zijn bovenvermelde maar regel. Die snelheid stak w'l schril af bij de voorzichtig' manouevres van een minister van Binnenlandse Zake» m.b.t. zijntoppers: de VIPS"11 onze mallotige samenleving Mijn gewone timmerma®' verstand bevroedt wel 'ejs daarachter, maar men vin® het misschien weinig wet®' schappelijk onderbouwd: ,,D' lieden die elkaar eerst de vet!' kluiven hebben toegeworp® zullen elkaar ondersteunen tö op het schavot". Dat is eens solidariteit. Jac A. van Hassel, Roosendaal. Omdat ik hiervoor aa sproken wordt, stel ik he prijs mee te delen, dat het ing0 zonden stuk in De Stem dinsdag 8 juli jl. van de heer Postma niet van mij is. Er staat ook geen relatie tot nul naamgenoot. Y. Postma Zorgvlietstraat 275 Breda. DEN HAAG-Begin 198 onverwerkbaar chemisch onverwerkbaar chemisch borgen moeten worden, afval geschat op ruim 45 vestigingsplaatsen voor A ,0 de Dit alles schrijft de commis sie opslag niet-verwerkbai chemische afvalstoffen in ee „interim-advies opbergplaat sen niet-verwerkbare chemi sche afvalstoffen uit de mid dencategorie" aan ministe Ginjaar (Volksgezondheid e: Milieuhygiëne). De ministe heeft het advies gisteren aan d Tweede Kamer aangeboden ei wil daarover begin septembe een mondeling overleg met d vaste kamercommissie voo milieuhygiëne hebben. De commissie werd inge steld, nadat het de bewinds man duidelijk was geworden dat de provincies Noord-Bra bant, Limburg, Gelderland ei Overijssel niet wensten mee t< werken aan een plan van de chemische industrie om on verwerkbaar chemisch afva op te slaan in de hogere zand lagen van genoemde provin- (Van onze redactie buitenland) DETROIT De plaats, waa de republikeinse partij vana vandaag haar conventie houd met het oog op de verkiezingei van 4 november, lijkt voora tactisch gekozen. De partij dii historisch niet zo'n grote aan hang heeft onder de werkendi bevolking en onder de negers komt bijeen in Detroit in Mi chigan. De hoofdstad van di Amerikaanse auto-industri( heeft een zwarte burgemees ter, Coleman Young, terwij van de 1,5 miljoen inwoner: een meerderheid van 60 pro cent neger is. Daarnaast ver keert de auto-industrie in een ernstige crisis, wat de werk nemers van de grote fabrieken naar de republikeinen kan lokken. Algemeen verwacht men dat het rustig zal toegaan. In het weekeinde ontstond enige animositeit toen bleek dat de partij niet langer steun betuigt aan een amendement op de grondwet dat gelijkheid van vrouwen en mannen waar borgt, een programmapunt, dat sinds 1940 voorkwam in het manifest. Ronald Reagan, wiens be noeming tot kandidaat voor het witte huis een formaliteit is, zou de onrust de kop in kun nen drukken door een vrouw tot zijn „running mate" te kie zen. Onder de kandidaten voor het vice-presidentschap aan de zijde van de oud-gouverneur van Californië is een uiterst competente vrouw: de 52-jari- ge Anne Armstrong die tijdens h"t presidentschap van Gerald le kolom slotkoersen vorige 2e kolom slotnoteringen van beur giste Actieve aandelen «4,20e ABN 22,80 7™ 297,00 r®ev. 84,30 F* 65'50e Kak» 84 co P"dtiche petr. 208,70 uvrdtsche petr.p 206,00 Ellevier-Nuu 220,50 r»" 134,00 ï'-Gron.Hvp. 58,60 H Brocede» 30,00 JJemekcn 59 40 Holdinj 53^40 «"U.Beton Groet 63,00 KIM0™"* 18-70 NedH Bd?r,anden 110,40 Groep 86,40 feHo'db* S° P.Ï?°Sd H°'din| 39,90 PLtt^Holdin,37'00 S«»iv.«.) 17'8°f IT**® 173,60 103,60 •oiinco 160,50 ffiWo 113,60 {^«ver i2l,20e ejAJezU VNU 84,90 torn?' 49,30 216,00 64,40 23,10 298,20 85,10 65,70e 84,60 208,50 206,00 220,00 135,50 58,90 30,10 58,10 52,80 63,80 16,70 65,50 166,80 Ul,20f 86,30 226,50 10,20 40,40 38,00 17,80 173,50 103,60e 160,50 113,70 121,86 84,20 49,00 215,50 11.5 10.5 10.5 *75 9.50 9.50 9.50 9.25 9.00 9.00 8.75 8.75 8.75 8.75 8.75 8.50 8.50 8.50: 8.50 8.50 8.25 8.25 8,25 8.25 8.00 8.00 8.00 8.0# 8.0# 8.# 8.0 8.##

de Stem | 1980 | | pagina 4