ieuwe actie egen erncentrale FLKE DAG DE STEM Bezuinigingen rijkspolitie doen trimmers de das om Laatste schooldag Zeeuwse kleuters Maritieme Expo in Vlissingen Vrijgelaten om te kunnen trouwen van Toeristische wegwijzer" in Breskens hekelt de gemeente Tuijnman: bijdrage voor onderzoek watervoorziening ZW-Nederland Dodelijk ongeval in Sluis ZON Schipper verdronken risch lasser rgon-arc lasser In de ketel- en itenbouw worden veel vaardige metaalsoorten past, die uiterst secuur len gelast met behulp van edelgas. nstructie- ïkwerker de Schelde z'n rt ophalen aan het n inbedrijfstellen iverse soorten laratuur en werktuigen. Schilder det schilderen van apparatuur voor tcentrales vereist nogal vat vakmanschap. gesprek praten kunt u n. Maak daarom iet onze personeel- kennismakines- aag alles wat u imstmogelijkheden er! ;er documentatie, coupon. Bon o.o.o.o \tZ: administratie PZEM ontregelen waterstanden izc lasvakmensen, jk werkzaam in de e van pijpen en i van stoomketel- :s, worden hoge ;n gesteld. O ntatie over het werken bii •langstelling voor de functie ider postzegel zenden aan limer 20.4380 WB Vlissingen j ïsen. Ë)H ZATERDAG 12 JULI 1980 t8 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Als protest tegen de plannen voor de bouw van een tweede kerncentrale te gisele en om te trachten de eerste gesloten te krijgen, start het Energie Komitee Zeeland (EKZ) in ptember de actie „Stop kernenergie nou, door giroblauw". Door andere organisaties zal deze landelijk worden gevoerd. Doel is om via het betalen in de elektriciteitsrekening et een blauwe girobetaal- jart of een groene bankbe- alkaart, in plaats van met de ibruikelijke acceptgirokaart, itomputeradministratie van ■diverse elektriciteitsprodu- siten (in Zeeland dus de ZEM) te ontregelen. Auto- atische afschrijvingen zou den dan moeten worden geblokkeerd. Daarnaast geeft het EKZ nog een aantal sug gesties om het de administratie van de PZEM zo lastig moge lijk te maken, zoals betaling in drie of meer fasen, het niet vermelden van het verbrui kersnummer, betaling vanaf verschillende rekeningen tot aan een daadwerkelijk weige- is een goed begin voor een abonnement op De Stem NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam Adres Poslcode/Plaats Betaalt: 0 15.51 per maand Of: 0 46.20 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter ot 0 Baddoek. Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsfuren naar Dagblad De Stem antwoorder 112. 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-222555 Grootste regionale dagblad van Zuid-West-Nederland dagblad voor zuidwest Nederland ^NTOREN: Temeuzen, Nieuwstraat 9 4513 CVTerneuzen, Postbus 145, '530 AC Terneuzen 01150-17920 (4 lijnen); Hulst, Steenstraat 14, 4561 AS Juist, 01140-13751 (3 lijnen) Goes Klokstraat 1,4461 IK Goes, 01100-28030 lijnen). jjANTOOBUBEN: Maandag t/m vrijdag 08.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. BITTEN KANTOORURENAdvertentie-exploitatie Breda, maandag t/m Jjdag van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur [76-222555. geEN KRANT ONTVANGEN? Belt u dan voor nabezorging het rayon- jantoor Uitsluitend buiten kantooruren: Zeeuws Vlaanderen ,U40.14498. Midden Zeeland 01109-14944. jjttVICEPUNTEN: Axel, Boekh. Passage, Passage 13, 01155-1208; lervliet: B. Duyserinck, Schoollaan 9; Breskens: mevr. Baas, Rozenstraat J. 01172-1289; Kloosterzande; mevr. Neve W. Alexanderstraat 4, 148-22 50; Koewacht: Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39; 01146-242; Oost- ,urgSig. Mag. Dhaenens, Burchtstraat 11 01170-2532; Sas van Gent; Fa. ®«cken, Poeldijk 18, 01158-1300; Terneuzen; Superm. v.d. Velde, Win- "Itentrum Zuidpolder 01150-13950. !|bSAANSLUITINGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der P™, Melkweg 40, Oostburg 01170-3370; plv. chef en redacteur; West- •ttuwsch-Vlaanderen: J. Jansen, De Kwakkel 1, Zaamslag 01153-1554; toe® redacteur Zeeland; G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle, '102-2320. Redacteur Midden-Zeeland; J. A. Meertens, Churchillstede •40 Goes 01100-23700; redacteur Kanaalzone F. Dey, Val 24, Zaamslag, eL 01153-2019; redacteur Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: H. Postma, Wal- "Jenstraat 12, Hulst, 01140-14159 en E. Verstraeten, Moerschansstraat p 'Halst 01140-16755; reportageredacteur en redacteur Midden-Zeeland at Schipper 01154-1556; fotojournalist Zeeland: C. J. de Boer, Zelden- fltlaan 8, Terneuzen 01150-13137: sportredactie Zeeland: A. Koomen, •""enrustlaan 1, Terneuzen 01150-12941: Advertentie-exploitatie. In kleur Zeeland: C. Menu, 01150-95839. ren om de GKN ((-Gemeen schappelijke Kerncentrale Nederlandj-bijdrage te vol doen. Het is de bedoeling dat de actie wat Zeeland betreft in Middelburg begint om zich dan geleidelijk over de rest van de provincie te verspreiden. Eerst zullen huis aan huisfol ders worden verspreid met na dere informatie. Het EKZ zegt bijzonder ver ontwaardigd te zijn dat door het plannen van twee nieuwe kerncentrales in Nederland de regering „voor de zoveelste maal een poging doet om de bevolking voor een voldongen feit te plaatsen nog voor de maatschappelijke discussie over kernenergie is gestart". Men wijst er in dit verband op dat de provinciale staten van Zeelandzich al in 1977 hebben uitgesproken tegen de vesti ging van een tweede kerncen trale in de provincie. Volgens het EKZ is de beste strategie tegen de bouw van een tweede centrale het ter discussie stel len van de twee al in bedrijf zijnde kerncentrales te Dode- waard en Borsele. De landelijke actie „Gi roblauw" richt zich allereerst op Dodewaard, omdat deze niet-commerciële kweek reactor van weinig belang is voor de elektriciteitsproduktie en daardoor gemakkelijker te sluiten zou zijn dan Borsele. „Is Dodewaard eenmaal dicht, dan zal de aandacht verlegd moeten worden naar Borsele", aldus het EKZ. De PZEM maakt zich voor lopig niet al te veel zorgen over de aangekondigde actie. „Na tuurlijk kan het lastig voor ons worden wanneer er veel men sen aan mee zouden doen", meent PZEM-directeur ir. M. D. Dalebout. „Het zou een hoop meer werk betekenen, maar meer ook niét". Overigens zegt de PZEM-directeur moeilijk te kunnen geloven dat een derge lijke actie tot het sluiten van de kerncentrales zou kunnen lei den. (Van een onzer verslaggevers) GOES/HULST/TERNEUZEN - Ook voor de Zeeuwse kleuters is de grote vakantie aange broken. Gisteren gingen ze voor de laatste maal dit seizoen naar school en dat ging traditie getrouw gepaard met een afscheidsfeestje. Op alle kleuterscholen in de provincie bespaarden de „jufs", in de meeste gevallen geholpen door een aantal moeders, zich wel kosten maar geen moeite om het de kinderen naar de zin te maken. Uit de vele kleuterscholen kozen we ditmaal de openbare kleuterschool De Hanekam in Goes-Noord, waar de kinderen in fantasiekledij moesten verschijnen om zich tegoed te doen aan een pannekoekenmaaltijd. Dat de kleuters een en ander op prijs stelden, lieten ze merken door de grote stapel pannekoeken, die op voorhand was gebakken, in een fors tempo te verorberen. De kleuterscholen openen op maandag 25 augustus weer hun deuren voor de start van het nieuwe schooljaar. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - De stad Vlissingen heeft een speciale relatie met het water. Dat komt niet alleen tot uitdruk king op de boulevard of via het standbeeld van Michiel de Ruyter, maar ook via allerlei activiteiten, die zich aan de Vlissingse waterkant afspelen. Deze activiteiten krijgen de komende weken extra aan dacht tijdens een groot opge zette Maritieme Expositie in het Maritiem Instituut De Ruyter aan de Boulevard Ban- kert. Het gaat om een tentoon stelling, waarbij niet alleen bedrijven, maar ook instellin gen die „van de zee leven" op de voorgrond treden. De ten toonstelling die alle drie ver diepingen van het Maritiem Instituut omvat, is een initia tief van de Stichting Vlissingse Actiefonds. Volgens voorzitter G. Geelkerken van de Stich ting VAF gaat het er vooral om de Vlissingers maar ook de toeristen te tonen wat deze Scheldestad op nautisch en maritiem gebied te bieden heeft. „Zo'n tentoonstelling als de ze hoort gewoon bij Vlissingen. Bovendien is het een prima slechtweeraccommodatie, iets wat met die regen van de laat ste tijd hard nodig is". Overi gens denkt zijn organisatie er over om in Vlissingen een per manent maritiem gebeuren in te richten. Geelkerken: „Maar MIDDELBURG Na jaren trekken van de ene slechte behui zing naar de andere, had zijn vriendin eindelijk een huis in Axel gekocht, waar hij in kon trekken. Maar dat bleek een miskoop, het was een krot. En toen op 11 april van dit jaar, terwijl hij stond te wassen de elektrische bedrading begon te roken, werd het hem te veel. Hij ging naar de zolder, drenkte een lap in verfverdunner en gooide er een brandende sigaret bij. Hij verliet daarop het huis dat in brand vloog. o Het inrichten van de tentoonstelling dan moet je wel de ruimte heb ben en die is er nog niet. Het oude arsenaal aan de visserha ven zou wat ons betreft ideaal zijn".. De expositie in het intituut De Ruyter, die vandaag wordt geopend, duurt tot 1 augustus. Medewerkenden zijn onder meer de scheepswerf De Schelde, de Koninklijke Mari ne, het bergingsbedrijf Van den Akker, de sleepvaart hob byclub Lekko, het havenschap Vlissingen, de Zeeuwse Visse- rijschool en natuurlijk het Maritiem Instituut. Deze op leiding voor zeevarenden toont op haar stand een groot aantal navigatie-instrumenten, mo dellen van schepen en een draaimodel van een scheeps- bouwwerf anno 1700. Tijdens de tentoonstelling zijn er doorlopend film- en vi deovoorstellingen. Voor de be zoekers is er nog een extra at tractie. Wie naar de expositie komt kijken maakt namelijk kans op een vaartochtje met een van de loodsboten of met een dienstvaartuig van de rijkspolitie te water. De Mari tieme Expo in Vlissingen is op weekdagen van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur geopend. Za terdag is de openingstijd van 14 tot 17 uur. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS - „Te bezich- tingen: verpeste kuststrook. Inlichtingen; de Maatschappij voor Projectontwikkelaars en gemeentebestuur B.V. Geniet van de vrije natuur in uw eigen bungalow of in de tennis, bow ling, midgetgolf, video, disco". Zo luidt de tekst van het bord dat de Natuurbescher mingsvereniging „Ut Duumpje" gisterenavond de monstratief bij de veerhaven van Breskens plaatste. Deze „toeristische wegwij zer", die geplaatst is bij de af slag naar Cadzand, vertelt de toerist wat hem te wachten staat: „Een kuststrook verpest met torenflats en hoogbouw". „De gemeenten houden de projectontwikkelaars wier doel het is om de toerist zoveel mogelijk geld uit de zak te kloppen, de hand boven het hoofd. (Van een onzer verslaggevers) HULST - De bezuinigingsplannen bij de rijkspolitie dreigen verschillende trim- en wielerevenementen in Zeeuwsch-Vlaanderen de das om te gaan doen. Omdat men bij de rijkspolitie na melijk richtlijnen heeft gekregen om het aantal overuren drastisch te beperken, zullen organisators van trimwedstrijden in een aantal gevallen geen beroep meer kunnen doen op de medewerking van de politie, omdat er eenvoudigweg geen manschappen beschikbaar zijn. Bij met name de wat grotere evene menten wordt vaak de hulp van de politie ingeroepen om bij het passeren van de renners gevaarlijke kruispunten en we gen af te sluiten om zodoende de veilig heid van de renners niet in gevaar te brengen. Ook de begeleiding van wed strijden door motorrijders van de rijks politie komt op losse schroeven te staan vanwege de bezuinigingen op het aantal kilometers. De nieuwe regeling bij de rijkspolitie houdt in dat er maximaal 160 uur per vier weken mag worden gewerkt. Tot voor kort mochten er maximaal 24 overuren worden gemaakt, die dan werden uitbe taald. Dat kan nu echter niet meer. Alle overuren moeten, indien enigszins moge lijk, worden teruggegeven in vrije tijd. En dat binnen die vier weken, zodat de werktijd van 160 uur niet wordt over schreden. Dat heeft echter wel tot gevolg dat de rijkspolitie allerlei nevenactivi teiten, zoals de medewerking aan trim- en wielerevenementen, moet gaan beperken. De eerste wedstrijd die daardoor niet door kan gaan is de Omloop van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen voor trimmers, die op 6 september zou plaatsvinden. De organiserende sportvereniging St.-Aloy uit Graauw heeft van de wedstrijd af moeten zien omdat er geen politiemensen beschikbaar zijn. De organisatie gaat van het standpunt uit dat de veiligheid van de renners belangrijker is dan de wedstrijd en zonder politie, zo meent men, kan die veiligheid niet worden gegarandeerd. Als alternatief heeft men nu voor 6 september een andere koers op touw gezet. Een rit over ongeveer 100 kilometer voor A-ren ners en ongeveer 80 kilometer voor B- renners. Het parkoers slingert zich over de polderwegen tussen Graauw en Nieuw-Namen en omdat daar niet al te veel verkeer is, kan de organisatie met eigen mensen zorg dragen voor de veilig heid van het parkoers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat is bereid zonodig een bijdrage te leveren in de kosten van het door de landbouw noodzakelijk geachte onder zoek naar alle aspecten van de zoetwatervoorziening in Zuidwest-Nederland. De minister heeft dit meege deeld in antwoord op vragen die waren gesteld door het Eerste-Kamerlid mr. J.F.G. Schlingemann (WD). De be windsman verklaarde tevens dat over een onderzoeksvoor stel betreffende de watervoor ziening van de landbouw in middels overleg wordt gevoerd in een interdepartementale werkgroep die zich bezighoudt met de problemen in de zuid westelijke delta. Mr. Schlin gemann had de minister gewe zen op het rapport van het landbouwschap waarin bere kend wordt dat gebruik van zoetwater in de land- en tuin bouw een gemiddelde meerop brengst zou geven van 26 mil joen gulden per jaar en in een droog jaar zelfs van 79 miljoen. SLUIS - De 21-jarige Fransman D.M.C. Ruminy uit de Belgische plaats Bondy is vrijdagmorgen door een ver keersongeluk bij het Zeeuwsch-Vlaamse plaatsje Sluis om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op de provinciale weg Buitenlust toen de man met zijn auto in de rechterberm terechtkwam, de macht over het stuur verloor en aan de linkerkant van de weg tegen een boom botste. Het slachtoffer overleed ter plaat se. Zijn medepassagier liep een hersenschudding op en is op genomen in het ziekenhuis. Voor die opzettelijke brandstichting, maar vooral voor de gevaarlijke situatie waarin twee bejaarde mannen waren gekomen, die in een ca ravan vlak bij het huis woon den, moest C.H. (30) uit Hulst zich vrijdag voor de Middel burgse rechtbank verant woorden. Uit het psychiatrisch rap port bleek dat H. nogal snel in paniek is en zich dan niet rea liseert wat hij doet. Pas als hij weer rustig is, beseft hij wat er is gebeurd. Tegenover de pre sident van de rechtbank, mr. J. Mulder verklaarde H. dat hij veel rustiger is nu hij kontakt heeft met de reclassering. De officier van justitie mr. W. Mijnssen eiste een straf van vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk en een proef tijd van twee jaar. H. heeft al twee maanden gedetineerd ge zeten, maar werd vrijgelaten om met zijn vriendin, die zwanger is, te kunnen trou wen. Mr. Mijnssen: „Ik vind het eigenlijk dat hij te kort heeft gezeten, maar de situatie is nu eenmaal zo dat de ver dachte vrij is en die moet je niet terugdraaien". De verdediger van H., mr. Brands, had graag gezien dat zijn cliënt, behalve een vrij willig kontakt met de reclas sering ook hulp van een psy chiater kreeg toegewezen. Maar dat kon de rechtbank volgens de officier van justitie niet opleggen. De rechtbank deed onmiddellijk uitspraak en vonniste conform de eis van de officier. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: In de ochtend wat regen of motregen, maar van het westen uit opklaringen. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Matige tot vrij krachtige wind, windkracht 4 tot 5 uit west tot noordwest Vooruitzichten voor zondag en maandag: Eerst af en toe zon, later weer regen. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. TERNEUZEN - De 62-ja- rige schipper W.L. Winssen uit Antwerpen, schipper van het Belgische binnenschip Paola, is vrijdagtegen de avond omgekomen. De man s is vermoedelijk in het gangboord van zijn schip gestruikeld, overboord ge slagen en verdronken. De Paola is in de afgelopen week al in het nieuws geweest, daardat het schip al twee keer heeft vastgezeten op de Wes- terschelde. 1 Konstanz 479 plus 4, Rhein- felden 403 min 31, Maxau 718 plus 49, Plochingen 174 min 17, Mannheim 544 plus 26, Steinbach 170 min 4, Mainz 459 plus 6, Bingen 311 plus 2, Kaub 391 plus 1, Trier 385 plus 39, Koblenz 390 min 2, Keulen 511 plus 2, Ruhrort 592 min 1, Lobith 1217 min 15, Panner- dense Kop 1179 min 15, Nij megen 1014 min 15, IJsselkop 1051 min 14, Eefde IJssel 618 plus 8, Deventer 484 plus 2, Katerveer/Spooldersluis 160 mm 2, Borgharen 4287 plus 196, Belfeld 1358 plus 132, Grave beneden de sluis 590 plus 62. mU

de Stem | 1980 | | pagina 13