UE STEM. Nieuwe skyline in Cadzand - Bad Glasfabriek Sas over op twee ploegendienst Th. Hazekamp: Zeeland zit lang niet vol" IOR OMBUIGINGSBELEID RIJK Hulst legt LPG- aanvoer aan banden Glasinzameling komt op gang in Zeeland en volle 11% Deschikbaar. da de giro. n van onze spaaragent- te informatie. >stgiro 2275570. gst in ■W. -Neder land Vogeltjesmarkt in IJzendijke Aanhoudend koel waterstanden hoogwater VOETBAL Dr. Jan Hovers; Loek Huibers, respectieveli; 'ote Hppel- voorzitter en secretaris vanf VW, gaan de eerste div sieclub in Venlo op korte te mijn verlaten. Hovers, verleden jaar na eerder vi jaar als voorzitter gefungeei te hebben de draad binnen club wegens de moeilijke f nanciële positie weer opnan verandert van werkkring verhuist daardoor naar randstad. Huibers kan zij§iacht dit drukke werkzaamheden OES - Het bestuur van de Zeeland/West-Noord- bant de Nederlandse ittelers Organisatie (NFO) jaar een over- nie dige appeloogst. Wat pe- langer combineren met het si en pruimen betreft moet cretariaatswerk. emeenten oeten gat elf vullen (Van een onzer verslaggevers) OES - Hoe vullen we het gat dat het ombuigingsbeleid van de rijksoverheid in onze inkomsten vallen? Tal van gemeenten stellen zich deze vraag. De ene gemeente heeft er meer pijn aan dan ndere. Er zijn ook gemeenten die er zelfs beter van worden. Zoals Vlissingen dat door een :re uitkering uit het gemeentefonds niet alleen de mindere inkomsten vanwege het rijk volledig te kunnen dekken, maar zelfs er geld aan overhoudt. een onzer verslaggevers) Ier met matige oogstresul- rekening worden gehou- tmoette hierin eerst Patrick ry Koster uit en won de halve weede geplaatste Vlissingse el in het enkelspel tevens een t gemengd dubbel. De titel in samen met zijn clubgenoot Hans Schuur/Frans Verhulst Samen met Mar ja Wonder- ngd dubbel van broer en zus hier 6-3 6-2. De titel in het natie Els Vogels/Marja Won- titel door een 6-2 6-4 zege op doorgedrongen combinatie Tabak. in het damesenkel in groep D :enszand en Carla Davidse uit ïale met 5-7 7-5 6-2 van Klaas ividse won met 6-4 6-2 van de icha Biondiona. irzitter ir. C. Wondergem de des: herenenkel B: Felius-De 1-6 6-1 7-5. Damesenkel B: !rs-Wondergem 4-6 6-3 6-3. alawane/Thorenaar 7-6 6-4, ig 7-5 4-6 12-10. Damesdub- v/Titiheru 6-2 6-1, Ten Brug- te/Wondergem 6-0 7-6. Ge- ïlius-Vogels/Kupfer 6-1 4-6 Verhulst 6-3 7-6. Herenenkel l-O, Peper-Lampaert 7-6 6-1- inds 6-0 5-7 6-3, Biondina- tkwam naar voren tijdens kringbestuursvergadering ïoes, waar met name de ompet werd gestoken over appelras de Schone van oop(Goudrenette). Op di- percelen blijkt dit ras het derde achtereenvol- jaar vrucht te dra- iwat zelden voorkomt, somberder zijn de voor- ichten bij de Cox's o.p., 'an de vruchtafzetting al op de jonge percelen te ien overlaat. Ook het '«geplante appelras Jona- 'doet het niet zo goed, om- iet te zwaar ruit waardoor weinig vruchten overblij- idanks de goede verwach- m met betrekking tot de -oogst werd erop gewezen ie rui van de vruchten nog voorbij is, zodat er nog 'wijziging kan optreden, inwege de grote pereoogst vorig jaar hebben zich nu fer bloemknoppen ge ld bij een aantal rassen, van invloed zal zijn op de 'resultaten. Ook de schade Wordt veroorzaakt door moeilijk te bestrijden pe- blijkt niet onaanzienlijk ïn. Rassen waarvan wel vedelijke oogst wordt ver- 11 zijn Conference, ®ph de Vienne en St.-Re- Vlissingen kan namelijk als gevolg van de wijziging van de financiële verhoudingwet een hogere uitkering uit het ge meentefonds claimen. De uit kering gebaseerd op het aantal inwoners van een gemeente is namelijk verschoven naar het aantal woningen en daar zit Vlissingen goed in. Het gat dat Vlissingen in zijn inkomsten van het rijk raamt is 425.000 gulden groot. Aan uitkering van het gemeentefonds wordt door de te verwachten verho ging 476.000 gulden ontvan gen. Dit bedrag wordt met te rugwerkende kracht per 1 ja nuari 1980 uitbetaald. Het ge meentebestuur van Vlissingen verwacht wel dat in de meer jarenplanning rekening ge houden zal moeten worden met het teruglopen van de inkom sten uit 's rijks kas. Niet elke gemeente in Zeeland staat er echter zo gunstig voor als Vlissingen. Zoals eerder ge meld zoekt Oostburg het in verhoging van de toeristenbe lasting en van de onroerend goedbelasting teneinde het huidige voorzieningenpeil te kunnen handhaven. Goes heeft op dit moment nog geen dui delijk inzicht in de financiële gevolgen van de ombuiging in 1981. Verwacht wordt dat er in augustus concrete plannen op tafel kunnen komen die dan in de begroting tot uiting komen. Ook Borsele weet nog niet de finitief welke financiële voor zieningen getroffen zullen worden. Wel is al gefilosofeerd op verbetering van de midde len door op renten te besparen. Met name geldt dat voor ver mindering van de rentelast ten aanzien van de begroting van het ontmoetingscentrum. Bij de gemeente Hulst wil men eerst afwachten hoe de ombui ging door het rijk definitief uitwerkt. B. en W. hebben nog geen voorstel over financiële maatregelen op het lokale vlak aan de gemeenteraad gedaan. In Temeuzen worden voor 1980 geen maatregelen ver- lAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ®TOBEN: Temeuzen, Nieuwstraat9,4513 CV Temeuzen, Postbus 145, ®AC Temeuzen, 01150-17920 (4 lijnen); Hulst, Steenstraat 14, *1 AS Hulst, 01140-13751 (3 lijnen); Goes, Klokstraat 1, 4461 IK Goes, '100-2 803 0 (3 lijnen). AVTOORUHEN: Maandag t/m vrijdag 08.15-12.30 en 13.30-17.00 uur "HEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda, maandag t/m 5Üag van 19 00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur '1-222 5 5 5. 'EN KDjANT ONTVANGEN? Belt u dan voor nabezorging het rayon- hloor. Uitsluitend buiten kantooruren: Zeeuws Vlaanderen 1110-14498. Midden Zeeland •1199-14944. bïVICEPUNTEN: Axel, Boekh. Passage, Passage 13, 01155-1208; lervliet: B. Duyserinck, Schoollaan 9; Breskens: mevr. Baas, Rozenstraat 01172-1269; Kloosterzande; mevr. Neve, W. Alexanderstraat 4, "48-2250; Koewacht: Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39, 01146-242; Oost- ""B'Sig. Mag. Dhaenens, Burchtstraat 11,01170-2532; Sas van Gent: Fa. "feiten, Poeldijk 18, 01158-1300; Temeuzen: Superm. v.d Velde, Win- """ttitrum Zuidpolder 01150-13950. "^AANSLUITINGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redactie: R.Th. van der "Helm, Melkweg 40, Oostburg, 01170-3370; plv. chef en redacteur West- fwsch-Vlaanderen: J. Jansen, De Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554; ""leen redacteur Zeeland: G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle, .,--2320, Redacteur Midden-Zeeland: J.A. Meertens, Churchillstede fO, Goes, 01100-23700; redacteur Kanaalzone: W. Reijn, Nieuwstraat 9, ""•"zen, 01150-17920- redacteur Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: H. Post ij Walmolenstraat 12, Hulst, 01140-14159 en E Verstraeten, Moer- :haH8straat 128, Hulst, 01140-16755; reportageredacteur en redacteur «eden-Zeeland: P de Schipper, 01154-1556; fotojournalist Zeeland: C.J. "°,°®.2eldenrustlaan 8, Temeuzen, 01150-13137; sportredactie Zeeland: toornen, Zeldenrustlaan 1, Temeuzen, 01150-12941. Advertentie-ex- O'tatie: Inspecteur Zeeland: C. Menu, 01150-95839. wacht. „We denken er dit jaar wel uit te komen met onze sluitende begroting. Of we in 1981 wel voorzieningen moe ten treffen om de ombuiging door het rijk te kunnen opvan gen, is nog in studie", aldus een woordvoerder van de ge meente Temeuzen. (Van onze correspondent) UZENDIJKE - Zaterdag 26 juli houdt de VW-Uzendijke in samenwerking met de Vo gelvereniging, een grote an tiek-, rommel- en vogeltjes markt. Het evenement duurt van 10.00 tot 16.00 uur en wordt gehouden op de markt te IJ- zendijke. Inlichtingen over het verstrekken van kraampjes kan men krijgen bij het VVV- informatiecentrum, telefoon 01176-1287. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - Tegenvallende verkoopresultaten dwingen de glasfabriek in Sas van Gent om over te schakelen van drie- op twee ploegendiensten. Deze maatregel blijft niet zonder gevolgen voor de portemonnee van de betrokken werknemers. Hun conti- nu-toeslag keldert van 18,7 naar 12 procent. De verwachting is echter dat dat zeer geleidelijk zal gebeuren. De directie heeft deze week een gesprek met de vakbonden. De glasverkoop Sasse bedrijf valt fronten tegen. op het drie (Van onze correspondente) AXEL - In het bejaar dencentrum De Vurssche in Axel werd maandag het 60-jarige huwelijksfeest gevierd van Josephus de Groene en Bertha Maria Aerens. Beiden zijn geboren en getogen in Zuiddorpe en daar hebben ze ook ge woond totdat ze zes jaar geleden een plekje in De Vurssche betrokken. In hun vroegere woonplaats was de heer De Groene zeer actief. Hij zat in to taal in 18 verenigingen, uiteenlopend van een mu ziek- tot de geitenfokver- eniging. Ook maakte hij in vroeger dagen deel uit van de gemeenteraad van Zuiddorpe. Uiteraard moest er ook geld in het laatje komen voor het dagelijkse on derhoud en ook op dat ge bied bekleedde de heer De Groene nogal uiteenlo pende functies. Van 1913 tot 1918 diende hij in het leger, daarna werkte hij tien jaar bij de boer en hij besloot zijn loopbaan bij de cokesfabriek in Sluis kil. Mevrouw De Groene bleef thuis om voor de vier kinderen, die ze kregen, te zorgen. Inmiddels heeft de familie zich flink uit gebreid, want er zijn ook al 13 klein- en 5 ach terkleinkinderen. Te midden van tal van bloemstukken en felici taties, o.a. van het ge meentebestuur en de commissaris der konin gin, troffen zij elkaar al lemaal maandagmorgen om in huiselijke kring en met een gezellig etentje de dag door te brengen. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND - Zeeland zit in de zomer lang niet vol met vakan tiegangers. De provincie kan best nog wat meer rust- en vertier zoekenden herbergen. Die opvatting bracht staatssecretaris Th. Hazekamp van economische zaken gisteren naar voren bij de officiële opening van de herbouwde hotels Noordzee en De Wie lingen in Cadzand-Bad. Hij kreeg onmiddellijk bijval van voor zitter mr. H. Bruyn van de provinciale VVV. Er is minder vraag naar het autoglas uit Sas van Gent, de inzakkende bouwmarkt leidt tot een ver minderde verkoop van 3 mm- glas en het zusterbedrijf van de glasfabriek in Jemeppe (B) schuift minder orders door naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De glasfabriek had de ver minderde vraag naar het au toglas vorig jaar al zien aan komen. Toen hoopte men nog .dat dat verlies zou kunnen worden goedgemaakt door met name meer orders uit België. Die ontwikkeling is echter ook gestagneerd (Van een onzer verslaggevers) HULST - De gemeente Hulst zal binnen de bebouwde kommen geen niwe vestigingen meer toestaan van LPG-stations, terwijl bestaande vestigingen in ieder geval niet meer uitgebreid mogen worden. In overleg met de betrokken ondernemers gaat men het ongelimiteerd vullen van LPG-stations aan banden leggen. „Er is nog veel ruimte hier, er zijn nog genoeg mogelijkhe den voor de recreatie. Waar is het begip vol eigenlijk op ge baseerd? In Friesland en Drente zei men enkele jaren geleden hetzelfde, maar men komt er nu op terug", aldus de staatssecretaris, die daarmee het Zeeuwse beleid van de laatste tijd -„we zitten vol"- regelrecht bestreed, zonder een weerwoord te krijgen. Het gezelschap in Cadzand had er enkel applaus voor over. De heer Hazekamp vond eèn afweging tussen de belangen van natuur, milieu, landschap en recreatie logisch, maar dacht ook dat de laatste tijd de balans te vaak doorslaat naar de „milieukant". „Er moet evenwicht zijn. Je mag een fa cet niet heilig verklaren, zeker niet nu men de mond vol heeft over werkgelegenheid", waarschuwdehij. Volgens hem moet Zeeuwsch-Vlaanderen er meer naar streven om een to taal-pakket aan attractie- punten en accommodaties te bieden. Wat loco-burgemester G. Claeys van Oostburg en verte genwoordiger Arkenbout van Horecaf-Zeeland betreft, was dat niet tegen dovemansoren gezegd. OokVW-voormanmr. Bruyn was blij met Haze kamp's opmerkingen. „We moeten aanvaarden dat je be paalde gebieden lN langs de kuststreek niet kunt uitbrei den. Maar elders is er nog wel degelijk ruimte". Nu de vakantie in eigen land aan po pulariteit wint, vond de heer Bruyn het moment gekomen voor een tweeledig onderzoek: Kunnen er in de kuststreek nog nieuwe moderne hotels bij („die nemen weinig ruimte in beslag)? En is Zeeland niet toe aan de opbouw van een bad plaats met stedelijke allures, naar Belgisch voorbeeld? Dat her en der het bordje „uitver kocht" hangt, bewijst volgens mr. Bruyn dat Zeeland nog al tijd werkt als een „magneet". Dat blijkt uit een notitie, die burgemeester en wethouders naar de gemeenteraad toe heb ben uitgebracht. Het college heeft zijn LPG-beleid op pa pier gezet nadat de zaak aan de hand van een brief door het raadslid B. Martens (PvdA) aan de orde was gesteld. Hulst voert al enige tijd een zeer terughoudend beleid ten aanzien van de uitbreiding van LPG-stations in de bebouwde kommen. Door dit terughou dend beleid en de door de landsgrens zeer sterk stijgende verkoop van LPG zijn LPG- verkopers ertoe overgegaan hun tanks veel vaker uit tank wagens te bevoorraden. Daar bij zou echter de hinderwet vergunning overtreden wor den met name wanneer de ge vulde tankwagens bij de LPG- stations achter de hand wor den gehouden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De inza meling van glas voor herge bruik in glasfabrieken komt in Zeeland langzaam maar zeker op gang. Dat blijkt uit een no titie van de provinciale water staat, die vrijdag wordt be sproken in de provinciale mi lieucommissie. De inzameling op Walcheren is momenteel het grootst. Er staan daar in totaal 35 glas bakken, waarin de inwoners lege flessen of glazen potten kunnen deponeren, goed voor een opbrengst van 600 ton aan gewicht per jaar. Het gaat voor het merendeel om gemeente lijke projecten, waarbij baten in sommige plaatsen naar het verenigingsleven gaan terwijl CADZAND Badplaats Cadzand heeft officieel een nieuwe skyline. Staatssecre taris Th. Hazekamp van eco nomische zaken kwam giste ren de herbouwde hotels De Wielingen en Noordzee ope nen. „Deze accommodatie is een voorbeeld voor overig Ne derland", zei hij. En Ook; „Vanuit een familiebedrijf is hier een aanzet gegeven tot herstructurering, tot een ini tiatief waarbij de Nederlandse economie baat kan hebben". Woorden die hij sprak tij dens een koud buffet in „Noordzee", waaraan enig feestelijk vertoon was vooraf gegaan: het oplaten van bal lonnen en het vrijlaten van zo wat 250 duiven van de plaat selijke vereniging.Dat alles gebeurde onder het toeziend oog van enkele honderden ge nodigden. De Wielingen en Noordzee zijn, zoals bekend, herbouwd omdat de oude hotels moesten wijken voor de Deltawerken. Dat heeft overigens heel wat voeten in de aarde gehad. De onderhandelingen over ontei gening duurden vele jaren. „Het heeft heel wat woorden en hoofdbrekens gekost. Het was een moeizame klimpartij van tienjaar", zei de heer I. de Bruyne van De Wielingen dan ook, mede namens de heer P. Faas van Noordzee. Ook beroepsprocedures, waarvan De Bruyne hoopte dat ze tot een goed einde zullen komen, vertraagden de plan nen. De nieuwe hotels zijn ge bouwd door de BAM uit Vlis singen, naar een ontwerp van de architecten Steen en Tuin- hof. Totale kosten: 10 miljoen gulden. De parapluie beschermde de staatssecretaris zowel tegen de regen als tegen de duiven de gemeente de kosten betaald. Op Noord-Beveland wordt jaarlijks huis-aan-huis door particulieren 125 ton glas op gehaald. In Zeeuwsch-Vlaanderen bestaan in een zestal plaatsen gemeentelijke proefprojecten van beperkte omvang (varië rend van vijf tot één glasbak per gemeente). In Hulst en ook in Honte- nisse is één glasbak geplaatst op initiatief van een vereni ging. Op Schouwen Duivelanc worden in september ongeveer dertig glasbakken geplaatst door de reinigingsdienst. De Zuid-Bevelandse gemeenten en de gemeente Tholen bestu deren de gezamenlijke plaat sing van circa 60 glasbakken. In Zeeland is alleen in de gemeente Sluis, Arnemuiden en St. Philipsland nog geen spoor vam inzamelingsplan- nen of activiteiten te beken- Weersvooruitzichten van het KNMI tot vanavond: Wisselend bewolkt en enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag r Af en toe een bui, ook zonni ge perioden. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Konstanz 438 plus 4, Rhein- felden 359 plus 4, Maxau 604 min 15, Plochingen 137 plus 1, Mannheim 359 min 1, Stein- bach 130 min 2, Mainz 404 plus 4, Bingen 257 min 2, Kaub 319 min 1, Trier 265 plus 10, Koblenz 308 plus 2, Keulen 391 min 4, Ruhrort 451 min 4, Lo- bith 1.066 plus 1, Pannerdense Kop 1.032 plus 2, Nijmegen 865 plus 4, IJsselkop 922 onv., Eefde IJssel 449 plus 4, De venter 323 plus 3, Katerveer- Spooldersluis 69 onv., Monsin geen opgave, Borgharen 3.861 min 51, Belfeld 1.103 plus 3. Grave beneden de sluis 499 Morgen, woensdag 25 juni; Bergen op Zoom 2.19 - 14.50 Hansweert 1.35 - 14.06 Terneuzen 1.00 - 13.29 Vlissingen 0.38 - 13.09 Wemeldinge 2.05 - 14.36

de Stem | 1980 | | pagina 9