Vakantie-overweging: De prijs van een pittoresk landschap OLIr OOI Politiek asiel in Duitsland nu moeilijker UW ANWB ADVISEERT: Leerkr de bre en bet< Kleine bouwbedrijven kwetsbaar EVEIM UITBLAZEN Varkensdressuur AL UW KLEURENFOTO'S ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT Minimumloon 2 pet. omhoog PAPIKR VOOR UW PEN VIJFJARIG ONDERZOEK: binnenland buitenland Prijs Park Snowdon foskou gelo Vergiftigde koffie Russisch Onwaardig KNIL-salarissen Let dus op Scottex. Met fotozegels! )issidenten Neem ook 'n goede reisverzekering. De Internationale Reis- en Krediet brief zorgt voor hulp, op het moment dat het nodig is, maar betaalt niet alle onvoorziene kosten. Daarvoor is een goede reisverze kering onmisbaar! Kom naar't ANWB-kantoor. jo Vandaag demc ^°lidair DE STEM VAN DONDERDAG 19 JUNI 1980 Net als zoveel mensen zie ik al enige tijd met groeiend ongeduld uit naar de vakantie. Niet uit nieuwsgierigheid of zo, want ik kan het gebied waar we naar toe gaan, zó voor u uittekenen. We gaan er al voor de tiende keer heen. De bergen liggen er al eeuwen lang onwrikbaar bij en in de onpeilbare diepte van het Bala- meer huist nog altijd de geheimzinnige vis die zelden wordt gezien maar van wiens bestaan men zich kan overtuigen in de gelagkamer van de White Lion Royal, waar het enige exemplaar dat sinds mensenheugenis uit het'meer is opge- hengeld, op sterk water wordt bewaard. Niet dat de tijd er stil staat, in het midden en noorden van Wales. De Volvo en de Volks wagen hebben ook daar de Rover en de Hillman verdron gen, maar veel uiterlijke teke nen van verandering hebben we er de afgelopen tien jaar niet opgemerkt. Dat is op zichzelf een geruststelling want het geeft je de illusie dat er tenmin ste één plek is op de wereld die niet met geweld wordt ontwik keld. Ook de mensen lijken er hetzelfde te blijven, levend in een tempo dat bepaald wordt door de typische tred van de boer die een heuvel beklimt om zijn schaapjes te tellen: lang zaam maar gelijkmatig, op het oog ontspannen en daarom bedrieglijk krachtig, zoals we merken als we eens een keer meeklimmen. Omdat we er al tien jaar ko men, hebben we er ook veel mensen leren kennen. Vrien den gemaakt zelfs. Van hen hoor je dingen die je in het pen sion, op de camping of in de lounge" van een herberg nooit verneemt. Bijvoorbeeld over de prijs die de bewoners moeten betalen voor de schil derachtigheid van hun land. Toeristen, niet gewend aan het tempo van dit land en evenmin aan het verschijnsel schaap als verkeersdeelnemer, rijden per jaar meer dan tienduizend schapen dood. Altijd op stille, eenzame wegen zodat „het geen zin heeft" om te wachten tot er iemand langs komt om mee af te rekenen. De boer en eigenaar heeft niet eens het nakijken want het kan dagen duren eer hij zijn bebloede bundel wol langs de weg vindt. Zo groot is dat land nu een maal. Op zijn smalle, kronkelende, soms steile, maar steeds wëer met voorbeeldige zorg gepla veide weg naar de stilste plek jes die op de Britse eilanden nog voorhanden zijn, moet de toerist soms tientallen hekken openen en sluiten. Die staan daar om te voor komen dat de schapen, die een duizelingwekkend grote ruimte hebben om af te grazen, des ondanks te ver afdwalen. Me nige toerist wordt dat gedoe met die hekken teveel, al heb ik in de afgelopen jaren niet zon der voldoening kunnen vast stellen dat juist Nederlanders en Duitsers er bijna een ritueel van maken om de op verweer de bordjes geschreven verzoe ken het hek te sluiten please, op te volgen. Het land van de boeren móet wel groot zijn want het is nave nant onvruchtbaar. Het is zó groot in feite, dat omheiningen maken een te grote last bete kent. Kwetsbaar en toeganke lijk ligt het erbij. De boeren ac cepteren de picknickende en zelfs wandelende toeristen op hun almen, maar verzoeken ze wel beleefd ,,de plattelandsco de" (verkrijgbaar bij elk VW- kantoor en afgedrukt in vrijwel elk gidsje) in acht te willen ne men. De meeste toeristen doen dat ook, maar onbewust bren gen ze soms nog flinke schade aan waarin de boer moet be rusten. He,t land is overigens schit terend. Diepe, groene valleien scheiden bruine, met rotsblok ken bezaaide heuvels van el kaar. Glinsterende beken storten zich van de hoog oprij zende, oeroude steenformaties van ver voor de laatste ijstijd. Donkere bossen, aangeplant De dierentuin van BrooMield (VS) heeft een „Dieren in Ac- tie"-show waarvan vooral de kinderen verrukt zijn. Allerlei dieren vertonen kunstjes tot zelfs het varken „Lassie" toe. „Lassie" voert een show op die een circusleeuw niet zou misstaan, zo verzekeren kenners. om de dunne aardlaag op de hellingen vast te houden, heb ben de volwassenheid bereikt en huisvesten reeën, dassen, uilen en uitsluitend grijze eek hoorns die de oorspronkelijke, inheemse rood-bruine geheel hebben verdreven. Wijd ver spreid over dit golvende, soms bijna ten hemel klimmende land liggen grijze, uit blokken hardsteen opgetrokken dorpen waar de toeristen en de winke lende boerinnen Welsh rarebits en scones eten bij de thee. Daar drijven de heren Jones, Davies, Roberts, Owen en Wil liams hun bescheiden nering. Het telkens opduiken van de zelfde namen in al die dorpen duidt niet op winkelketens en de heren zijn meestal ook geen familie van elkaar. De mensen in Wales heten nu eenmaal bij na allemaal zo. Omdat het dus zo'n prachtig land is werd het uitverkoren als National Park van Buitenge wone Natuur-schoonheid en Snowdonia genoemd, naar Snowdon, de majestueuze piek die door een minder milieulie- vende generatie is gekroond met een naar lysol stinkend café. Stedelijke samenlevingen zijn verzot op nationale parken en omdat zij - waarschijnlijk terecht - eisen dat „het laatste restje natuur dat we nog heb ben" bewaard blijft, zijn de boeren onbezoldigde park wachters geworden. Er mag uiteraard niets. Geen silo's en geen fabriekjes. Alleen de ou de, negentiende eeuwse wol weverijen mogen blijven. Die maken deel uit van het ge koesterde erfgoed (heritage). Het leven moet er blijven zoals het altijd geweest is, hetgeen betekent dat de mensen daar steeds verder achterblijven bij het levenspeil waaraan de ge nieters van het nationale park gewend zijn. Het nationale park heeft geen werk voor zijn eigen kin deren. De mensen hebben niet voldoende geld om op te kun nen bieden tegen de genieters van het park, die er best een tweede huisje willen hebben. Als Jones, Owen en Williams sterven of met pensioen gaan, komen hun winkeltjes bijna on vermijdelijk in handen van vreemdelingen, zodat er wéér een paar toonbanken minder zijn waaraan men in de moer staal van gedachten kan wis selen. Zo wordt het nationale park, blijkbaar zonder dat iemand het merkt (op een handvol verhit geraakte jonge nationalisten na) van zijn werkelijke identiteit beroofd. Wat ik hier beschrijf doet zich natuurlijk niet alleen in Wales voor. Overal in Europa waar nationale parken zijn betalen de bewoners meer dan hun rechtvaardig deel aan de ge neugten en de gemoedsrust (ze sparen immers natuur!) van de stedelingen. Daar eens even aan te den ken als we de komende weken door zo'n schilderachtige streek trekken, zal de vakantie niet bederven. (Van onze sociaal-economisch redacteur) DEN HAAG - Het minimumloon en het minimumjeugdloon gaan per 1 juli met twee procent omhoog. De verhoging is 0,9 procent lager dan wanneer het gebruikelijke systeem zou zijn doorge. voerd. Deze matiging hangt samen met de algemene loonmatiging op grond van de loonmaatregel van de regering. Per 1 jnauari zal de 0,9 procent aan de normale verhoging van het minimumloon per die datum worden toegevoegd. De Tweede Kamer heeft deze week het wetsontwerp, dat de verhoging regelt, goedgekeurd. Wanneer de Eerste Kamer binnenkort ook zijn fiat aan het wetsontwerp geeft, zullen de bedragen I per 1 juli als volgt luiden. x bruto per weefc (was 421,50) (3 89,90) (358,30) 3 26,70) I (295,10) I (295,10) (231, (2 0 0,20) I Leeftijd bruto per maand 23 jaar en ouder 1862,90 (was 1826,50) 429,90 22 jaar 1723,20 (1698,50) 397,70 21 jaar 1583,50 (1552,50) 365,40 20 jaar 1443,70 (1415,50) 333,20 19 jaar 1304,-- (1278,60) 300,90 18 jaar 1304,-- (1278,60) 300,90 17 jaar 1024,60 (1004,60) 236,40 16 jaar (voll. werkweek) 884,90 (867,60) 204,20 16 jaar (3-daagse werkweek en 2 dagen part. leerplicht) 530,94 520,56) 122,52 hp STEM VAN DONDERDAG 1 (Door Leo van HOTEL ROSSIJA is met ,'intig restaurants en cU /isseldienst niemand toel Lsje heeft het grootste ho (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - Het Westduitse kabinet heeft gisteren tot een aantal maatregelen besloten die moeten dienen om de steeds grotere stroom van mensen die in de Bondsrepubliek asiel zoeken in te dammen. Gebleken is namelijk dat slechts minder dan tien pro cent werkelijk om politieke redenen hun land hebben verlaten en dat het grootste deel wordt aangetrokken door de economische voordelen die een verblijf in Duitsland met zich meebrengt. Buitenlanders die asiel vra gen zullen voortaan de eerste twaalf maanden geen arbeids vergunning meer krijgen. Dit wordt in hun voorlopige ver blijfsvergunning vermeld om eventuele werkgevers er attent op te maken dat zij illegaal handelen wanneer zij deze mensen toch in dienst nemen. Ook krijgen de asielzoekers het eerste jaar geen kinderbijslag meer zoals tot nu toe gebrui kelijk was. Eerder deze week hadden de fracties van de regeringspar tijen SPD en FDP in de Bonds dag een wetsontwerp inge diend dat waarschijnlijk nog voor het zomerreces zal wor den aangenomen en dat voor ziet in een verkorting en ver eenvoudiging van de gerechte lijke procedure t.a.v. asielzoe kenden, zonder dat het grond wettelijk principe van het recht op politieke asiel erdoor wordt aangetast. Andere maatregelen tegen onechte immigratie staan op stapel, zo als een visumplicht voor men sen uit Turkije (het grootste contingent asielzoekenden), India en Bangladesh alsmede een uitkering in natura in plaats van de gebruikelijke fi nanciële bijstand. Dit jaar zouden minstens 150.000 mensen naar de Bondsrepubliek zijn geko men als er geen maatregelen getroffen zouden zijn gewor den. Je kunt er flink verdwalen, ma jaja's (etagedames die je kamer (120,12) aek - ook 's nachts - thee se erkopen) zetten je weer op het eeft een overdekt zwembad, je istische buitenlandse kranten roet je margarine op je brood sm Rossija is bijzonder gunstig ■legen, want vanaf het balkon »b ik een prachtig uitzicht op =t Kremlin en recht tegenover jjn kamer, aan de andere ant van de rivier de Moskva aat een fabriek met een leus metershoge letters die er Een twijfel over laat bestaan it je in de Sovjet-Unie ben: Communisme wil zeggen:alle acht aan de Sovjets en de ektrificatie van het hele nd". Lenin heeft dat al in 117 gezegd. Hoezeer hij gelijk id blijkt, wanneer je avonds over het Rode Plein opt en onwillekeurig toch ■ïmponeerd wordt door de illumineerde torens met ovjet-sterren van het Krem- jo de re de aa he zi; aa bï w< zc m he (Vervolg van pag. 1) „Een maniak? Dat is wel ze ker. Wij hebben zelfs een heel sterk vermoeden, wie het ge daan kan hebben". Serveerster Dorien van de Berge van het Rotterdams café „King Char- ly" op de Van Oldenbarnevelt- plaats bij de Lijnbaan was zelf dinsdagmiddag ook bijna een van de slachtoffers geweest van vergiftigde koffie. Ze ver telt van haar angstige ervarin gen. „Het is dat mijn koffie koud was geworden, en dat ik het na de eerste slok direct wegge gooid heb. Nee, niet omdat het vreemd smaakte, of zo. Ik zat met twee collegaatjes koffie te drinken, aan de bar. Er moet iemand iets ingegooid hebben, een maniak, ja noem hem maar zo. Na drie kwartier werd mijn ene collega, die haar kopje he lemaal leeggedronken had, in- In Leo van Vlijmen's Est- landse reisimpressies komen een paar ontsierende vergelij kingen voor, die aan onzorg vuldigheid doen denken. Mo gelijk heeft schrijver een hekel aan mr. G.B.J. Hiltermann, hetgeen hier, noch in Rusland verboden is. Maar diens pre sentatie botweg voor te stellen als equivalent aan die van de eerste de beste sovjetcom mentator, zoiets kan nauwe lijks geloofwaardig klinken in oren die ooit eens per ongeluk naar Hiltermann hebben ge luisterd. De man heeft immers weinig van een geprogram meerde papegaai, waar bij wij ze van spreken slechts uit kwam wat een ander er had in gestopt. Bij al zijn flair wel haast griezelig-objectief in zijn beschouwing zal hij ook niet gemakkelijk toevlucht nemen tot het voorgebakken soort opinievormerij, waarin sommigen onder zijn collega's zich nogal eens willen verlie zen. Merkwaardig genoeg blijkt Hiltermann's als regel toch wel gefundeerde kritiek doorgaans veeleer op westerse machthebbers en toestanden gericht dan juist op de Russi sche. De weinig flexibele, wel „monolithisch" genoemde structuur van het Sovjet-regi me is overigens geen uitvin ding of vooroordeel van G.B.J.H., doch een constant gegeven. Waar men, de toe stand in de wereld besprekend maar moeilijk omheen kan. Uit het verhaal van de heer Vlij men tenslotte nog dit juweel tje: „Zoals overal elders zijn ook in Estland kerkgang en al coholgebruik recht evenre dig". Zo er al ooit een oorzake lijk verband was aan te tonen tussen veelvuldig kerkbezoek en het z.g. marathondrinken: Voor wat Nederland aangaat valt b.v. het eertijds zo popu laire borreltje-na-de-Hoogmis thans toch wel te verwaarlo zen! Schrijver heeft zich ken nelijk nog niet verdiept in de desbetreffende statistieken. Breda L. Pison LEZERS REAGEREN OP DE STEM/ALGEMEEN SPELREGELS BRIEVEN VOOR DEZE RUBRIEK VOLLEDIG ONDERTEKENEN GEEN BRIEVEN OP RIJM HOU HET ZO KORT MOGELIJK PUBLICATIE BETEKENT NIET DAT DE REDACTIE HET AUTOMATISCH MET UW MEN ING EENS IS Het artikel over de Mobiele Eenheid in de Stem van 12 april is ons inziens een journa listiek onwaardige vertoning. Na een opsomming van punten van kritiek op het optreden van de ME volgt als conclusie: „Zij die gewoon eerlijk en open zijn, zeggen: het is goed dat er ME is". Uw redactrice blijkt het nogal moeilijk te hebben met het uit elkaar hou den van haar eigen opvattin gen, het beeld dat de ME van zichzelf heeft en het beeld van hen die met het optreden van de ME worden geconfronteerd. Het artikel is volgens ons een grote hymne aan de ME. Er wordt niet ingegaan op de oor zaak van de problemen die de ME in het leven riepen. Daar waar zelfs de Nederlandse Po litiebond op haar congres in gaat op de eenzijdige belan genbehartiging van speculan ten tegen de belangen van mensen die het slachtoffer zijn geworden van een falend wo ningbouw- en verdelingsbe- leid, meent de schrijfster door te moeten gaan met haar onge nuanceerde steun aan de ME. Een dergelijke manier van be richtgeving vinden wij zelfs voor een dagblad als De Stem beneden peil. Het is een regel rechte klap in het gezicht van vooral diegenen die zich ver zetten tegen de gevolgen van het regerings- en overheidsta len. Namens PSP Breda B. Nauta. NASCHRIFT REDACTIE: Straatterreur kan nooit een geoorloofd middel zijn om te protesteren tegen het over heidsbeleid. Volgens kranteberichten zijn de fracties van de grote partijen tot een voorlopige overeenstemming gekomen om bij het debat over de KNIL- salarissen een voorstel in te dienen om een eenmalige uit kering te verstrekken van 7.500,-. Hopelijk hebben de woorden van minister Wiegel: „Dat we in deze zaak buiten gewoon wijs moeten hande len" enige indruk gemaakt. Het formele argument dat de Nederlands-Indische regering een eigen rechtspersoonlijk heid bezat, valt m.i. wel dege lijk aan te vechten. De oorlog werd door de Nederlandse Re gering verklaard aan Japan en niet door Nederlands-Indië; militairen van het KNIL heb ben getekend bij de koloniale troepen zowel in als buiten Europa. Eretekens a.a. werden verstrekt namens H.M. de ko ningin. In december 1941 deed Koningin Wilhelmina een be roep op haar landgenoten in de tropen hun plicht te vervullen en beloofde dat na de oorlog alle geleden schade zou wor den vergoed. De overdracht van Nederlands Oost-Indië vond niet plaats door de Ne derlands-Indische regering maar door Nederland. Bij de overdracht werd niet gerept over de schulden aan het KNIL, wegens gederfd soldij. Indien de Nederlandse Rege ring in het parlement besluit dit geval af te doen door het geven van een aalmoes, maakt zij zich mede schuldig aan ver duistering en kan zij beter plaats maken voor eerlijke mensen (indien beschikbaar). Roosendaal, G. Verstraten (Gep. AOOA KNIL) GIMIfê! Het duurste van fotograferen is ontwikkelen en afdrukken. Voor 12 kleurenfoto's betaalt u al gauw f 15,- en voor 24 kleurenfoto's zo'n f 24,-. Uitgerekend die kosten neemt Scottex nu voor z'n rekening. Let op de Scottex fotozegels en informatie op de volgende verpakkingen: Scottex tissue toiletpapier. Frisgeurend, sterk en zacht in wit en fraaie kleuren. Scottex tissue huishoudrollen decor. Sterk, super-absorberend, met rode of groene appeltjes decoratie. Scottex tissue zakdoekjes. 4- Lagen zachtheid. In handige 10x10 verpakking. eens misselijk en met de mi nuut meer ziek, tot ze in een soort roes raakte. De andere serveerster, die niet al haar koffie opgedronken had, kreeg na nog een halfuur dezelfde verschijnselen". De serveer sters werden, met twee klanten die in de zaal van het café zaten en ook onwel werden, naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Serveerster Dorien ging met ze mee: „Ze bleven, hoewel ze in een soort coma waren geraakt, vreselijk actief. De doktoren, het hele medi sche team dat er bijgehaald werd, stonden voor een raad sel". De serveerster weet heel ze ker dat het niet aan de koffie, de suiker of aan de melk gele gen kan hebben. „Uit een volle pot koffie gaan zeker vijftien kopjes. Die pot is gewoon ver der leeggeschonken en nie mand heeft buiten die vier er gens last van gehad. Dat geldt ook voor de melk en wat de suiker betreft: vier foute zak jes op een doos van duizend, dat zou wel heel toevallig zijn". Dorien denkt aan een „rot- geintje" van een bepaalde klant, die een uur of drie bij de bar van „King Charly" rond hing. „Een man van een jaar of veertig, een onduidelijk, alle- —Volgens Ljoedmilla ga ik daags persoon. Nee, een echt >ar het Tretjakov-museum. goed signalement hebben we "(heb eerlijk opgebiecht dat ik niet. Hij hing wat om ons heen, 'ja] eeris geweest ben, maar de speelde af en toe aan de gok- mnnio i automaten. Hij heeft aan de bar een colaatje gedronken en één koffie". Gistermiddag laat had de Rotterdamse politie nog geen enkel houvast. Politiewoord voerder Bouman: „Eerst moe ten we met de twee serveer sters praten, die net uit het zie kenhuis ontslagen zijn. Pas als we een bruikbaar signalement hebben, kunnen we een foto montage maken". Wat voor goedje in de koffie gezeten kan hebben, ook daarvan was in Rotterdam nog niets bekend, Vanuit de Rotterdamse politie kwam gistermiddag het be richt dat het om een 30- a 35- jarige Duits sprekende man zou kunnen gaan. De Amsterdamse politie commissaris G. Toorenaar vermoedt dat de dader poeder of druppels gebruikt die hij in de koffie of in de suiker doet. Een Amsterdamse hoofdin specteur en twee rechercheurs zijn intussen naar Düsseldorf vertrokken. Daar willen ze de vergiftigingszaken doornemen met hun Duitse collega's. Vori ge week werden daar identieke gevallen van vergiftiging ge meld. (ADVERTENTIES) waarschijnlijk mooie ïco- jiverzameling rechtvaardigt k in haar ogen een tweede zoek. cl VI de ze ta de ki m he he he ni ni ki ne AMSTERDAM (ANP) - In tali de meester voor de klas ontbrek naar Den Haag trekken om daai verbetering van de kwaliteit daa het eerst in de geschiedenis van king van deze aard gehouden- Daar is volgens de ABOP dan ook alle reden toe omdat het met de werkgelegenheid 'n het onderwijs zeer slecht is gesteld, terwijl er op hetzelf de moment dringend be hoefte bestaat aan verbete ring van de kwaliteit van het >nderwijs. Momenteel zijn ongeveer 16 000 leerkrachten in het gehele onderwijs zonder werk. Per 1 augustus zullen daar als AMSTERDAM (ANP) - Door dat zij een zwakke liquiditeit en solvabiliteit hebben, loopt het voortbestaan van kleine bouwbedrijven gevaar, hoewel zij doorgaans rendabel zijn. Dit is de conclusie van een rapport van het Economisch Instituut voor de Bouwnijver heid (E1B) te Amsterdam over de financiële structuur van een aantal klein bouwbedrijven. Het EIB heeft een onderzoek ingesteld naar de financiële positie van bouwbedrijven die gemiddeld niet meer dan 20 mensen in dienst hebben. De financiële bedrijfsgegevens zijn verzameld over een perio de van vijf aaneengesloten ja ren: van 1973 tot en met 1977. De basis van het onderzoek werd gevormd door 300 jaar rekeningen van 78 bedrijven. Een illustratie van de wan kele liquiditeit van kleine bouwbedrijven is de termijn, waarop zij vorderingen op op drachtgevers laten uitstaan. Niet minder dan gemiddeld 50 dagen verstrijken tussen het moment van factureren en in casseren. Hiertegenover staat, dat bouwbedrijven op hun beurt ook niet vlot van betalen zijn. Krediteuren verstrekken hun krediet voor een periode van gemiddeld 78 dagen, maar de ze vorm van financieren is vanuit een oogpunt van kos tenbeheersing niet erg aan trekkelijk. Veel leveranciers passen een kredietbeperking toe. Zowel de debiteuren- als de krediteurentermijn kunnen worden beperkt. Dit zal de li quiditeit, de solvabiliteit en niet in de laatste plaats de rentabiliteit ten goede komen, aldus het EIB. Naarmate bedrijven in ver houding tot hun eigen vermo gen steeds meer aangewezen zijn op financiering met vreemd vermogen, verslechtert hun solvabiliteit. Dit kan na delig zijn voor de rentabiliteit, die over het eigen vermogen wordt behaald. Oorzaak is wat men een negatieve werking van het hefboomeffect noemt In 1974 bijvoorbeeld, was* rentabiliteit van het tola" geïnvesteerde vermogen bij onderzochte bedrijven positie! (gemiddeld 3,1 procent). Des' ondanks werd als gevolg va" de financieringsstructuur en' daarmee samenhangend - omvang van de rentelasten °P het eigen vermogen een verb® geleden van 2,5 procent. U het onderzoek is gebleken, o vooral de kleinste bedrijve hier gevoelig voor zijn. nog eens 2.000 bijkomen er niet snel wat gebeurt. bn volgend jaar lopen 3.000 mensen in het onderwijs de ar|s hun baan te verhezen. eze werkloosheid zou naar "et oordeel van de ABOP niet ig zijn als er voortvaren der zou worden gewerkt aan e noodzakelijke verbetering an de kwaliteit van het on- erwijs. Nog steeds zijn de assen bijvoorbeeld te Vi ^'assen met 30 of meer "deren zijn geen zeld- vr?wei<L De kinderen uit de de d' ten dreigen daar er ®uPe van te worden omdat aak onder meer op het ,led van taalonderwijs een achterstand bestaat. Pmbleem wordt nog ver- o door het grote aantal kin- juist op die volks- c 1 c c 1 1 t l k a I h v Y c t c 0 k r h s F t 1 c s ^"Nederlandstalige scholen. zeriu bonden van onderwij st Personeel vinden dat snii?es aan twee kanten kan Jden: Kleinere klassen en Vms00dnodie' ktyu ng VerbètertnVan het onderwijs rneer peren en bovendien ven. In 1 c z b ;e onderwijs- kunnen de onderwijs en bovendien eerkrachten werk ge- su^'Jfele plaatsen hebben irm. aden en oudercom- es van scholen zich soli-

de Stem | 1980 | | pagina 4