Teruggang erkgelegenheid eel meer bemoeienis et gezondheidszorg Ik heb alleen geleefd voor het onderwijs «verzicht van trekkingen staatsloterij miljoen aai «rijzen De vraagt meer aandacht voor toerisme en recreatie ERKGROEP ZEEUWS-VLAANDEREN: J anseniussc ho ol neemt afscheid van conrector er spelers er kansen Staatsloterij IISS-VERKIEZING OP tCHUURFEEST SCHOONDUKE llNG DE MIST IN VAN DUITS VISHANDEL BROEDER LIBERATUS NEEMT AFSCHEID CLEMENS-MAVO HULST VREES VAN INTERCOMMUNALE: ;en prijzen bil elkaa in. KREEFTEN OESTERS PALING en FOREL HULST Axel Bankbiljetten in enveloppe gevonden Onze lezers lezen graag f Ook over uw zaak. Het bevredigt hun behoefte aan NFORMATIE ptaatbosbeheer fn Steltkluut Buiten vrede Hengelwedstrijd voor scholieren Jeugd vist om kampioenschap Hulsterloo STEM VAN DONDERDAG 19 JUNI 1980 T9 Eindcijfer(s) of lotnummer(s|: Totaal prijzenbedi 791 861 037881 056581 057391 059851 088181 097401 097401 32 542 094542 3 039543 086483 092653 092653 54 84 564 844 6684 014174 014174 053734 061654 85 7615 016545 030075 030075 049035 56 009466 056976 057986 7 277 457 083477 58 468 025518 057678 9 09 019 6049 016399 091859 30 90 040 340 970 005520 029910 057900 40 5.0 10.00 100.0 5-OOoJ 2.0 500.C 5.001 79 50.075 ■Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS - De inter- Lniunale vereniging van het [jad van Waas vindt dat er u, op middellange termijn rote moeilijkheden op de ar- ■idsmarkt in dit gebied afte ken. Men vreest een (ver- (ere) daling van het aantal ar- jeidsplaatsen in de textiel- en dedingsector, de scheeps- 25.011 5.011 1 oo.oi J 1.051 100.01 2.001 5.000 2.051 1001 1.000 2.001 250.01 4.000 2.000 50 100 25.000 5.000 10 60 1101 2,0101 50.010 5.0101 50 50 100 400 200 5.0CC 2.0 2.000 >t meer dan één prijs is gevallen, is r van de hoogste gewonnen prijs het ig vermeld. De prijzen zjjn dus al Zetfouten voorbehoudt»! OOO - zijn aan kansspelbelasting ze belasting bedraagt 25%,en wordt agen in mindering gebracht. 00.000,- wordt „schoon" uitgekeerd keer (wér) mee. En speel dan eens meer loten kopen en heeft u dus rkoop begint maandag 4 auguatu» t gaan k>tart| gehouden. aren staan in de Gouden Gids. iro kan ook. ro hebt, kunt u hele loten per giro kaakt u zoveel maal f25,- over als u m. Als het bedrag vóór 't eind van deze I ostrekening is afgeschreven, speeltu laand mee. Een paar dagen voor de rijgt u dan uw lotnummer(s) thuis- het gironummer: 5151 in.v. College terii. Den Haag. U kunt de Staatsloten) oor automatische afschrijving (11 k£C' per jaar). Aanvraagformulieren telefonisch opvragen: 070-469647. en worden na de derde trekking jw rekening gestort. 070-469647. bouw- en bouwnijverheid. Dit terwijl de actieve bevolking nog steeds toeneemt. In 1979 waren er in het Waasland 50.552 arbeids plaatsen. Een stijging van 2.824 t.o.v. 1973, terwijl de ac tieve beroepsbevolking echter met 3.500 is toegenomen. Als mogelijke oplossingen ziet de intercommunale een geza menlijk optreden van de Waaslandse gemeenten voor maatregelen ter bescherming van de textiel- en kledingin dustrie en de scheepsbouw. Zij wijst daarbij ook op het belang van de ontwikkeling van de linker-Scheldeoever, terwijl stadskernvernieuwing en ver nieuwbouw een gunstig effect kan hebben op de werkgele genheid in de bouwsector. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG - Maandag 23 juni zal de staatssecretaris van Economische Zaken een werkbezoek brengen aan Zeeuwsch-Vlaan deren. Naast een bezoek aan het 800-jarig Hulst en de Kamer van Koophandel te Terneu- zen, zal de staatssecretaris ook West- Zeeuwsch-Vlaanderen bezoeken. West- Zeeuwsch- Vlaanderen zal de aandacht vragen voor het toerisme en de recreatie. Met name de toeristische accommodatie staat in de be langstelling. West-Zeeuwsch-Vlaanderen is een van Nederlands geïsoleerd gelegen vakantiegebied. Het ontbreekt in dit gebied aan recreatieve voorzieningen met name voor de slechtweer-recreatie. De toerist in West- Zeeuwsch-Vlaanderen is vrijwel volledig voor andere dan strandrecreatie aangewezen op de Vlaamse steden en Vlaamse kust. Het West-Zeeuwsch-Vlaamse bedrijfsleven heeft een initiatief genomen om de aanwezige knelpunten in de recreatieve voorzieningen zoveel mogelijk weg te werken. Daartoe is de commissie openluchtrecreatie West- Zeeuwsch-Vlaanderen onder voorzitterschap van de oud-burgemeester van Oostburg, de heer A. Schipper, samengesteld. Deze com missie, die tot doel heeft het toeristisch aan bod in het gebied te verbreden, zal maandag 23 juni om 14 uur door de staatssecretaris worden geïnstalleerd in hotel De Schelde te Cadzand- Bad. (Van onze correspondente) SCHOONDIJKE - Het schuurfeest tijdens de zomer feesten te Schoondijke gehouden, is ondanks het uitblijven van de miss-verkiezing en de minimale deelname aan het play-back-festival, toch een succes geweest mede dankzij het uitstekende orkest de Survivalls. De deelnemende groepen aan de play-back, brachten op een charmante manier hun Abba of Luc-act. De jury waaronder ook één der leden van de Survivalls, had het niet gemakkelijk wat 1 de beoordeling betrof. Luv 2 met Milly Jacobse, Andrea Quiryns en Ingeborg Rijnvoet, behaalden de eerste prijs met 94,5 punten. Zij mochten een bedrag van ƒ1609,- aan waardebonnen in ontvangst nemen. Luv X met Mona Minderhoud en Marjo lein Gijs en de groep Abba met Inge van Espen, Peter Basting, Ellen Minderhoud en Mark den Hollander eindig den beiden op de tweede plaats met 78 punten. Zij mochten een bedrag van ƒ120,- aan waardebonnen mee naar huis nemen. Voor de puzzeltocht voor kinderen van 2 tot 12 jaar kwamen ruim 100 kinderen opdagen. Uitslagen: 2-4 jaar: 1. Gerard van Zwieten, 2. Saskia Beeke, 3. Ronnie Koster. Kleuters: 1. Marijke Tresonie, 2. Judith van de Hoofd, 3. Annet Verkruisse. Lager onder wijs: 1. Anneke de Poorter, 2. Sandy Jacobse en 3. Carolien deClerck. Aan de oriëntatieloop voor de jeugd van 12-16 jaar hebben een 30 deelnemers zich gewaagd. Uitslag: X. Chris Dietzel 90 punten, 2. Pascal Ringoot 86,3. Karin van Espen 83 punten. Ook de braderie en rommelmarkt trok vooral 's morgens een grote belangstelling, zowel van de Schoondijkenaren als van de zijde van de toeristen. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE - De werkgroep gezondheidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen vraagt in een brief aan de gemeentebesturen in deze regio zich actief bezig te houden met de (eerste lijns) gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Gewezen wordt op het wetsontwerp voorzieningen gezondheidszorg, waarin de gemeenten de nodige taken en bevoegdheden worden toebedeeld met betrekking tot de aard, omvang en spreiding van de eerstelijnsge zondheidszorg (ertsen, apothekers, tandartsen, verpleegkundigen). „Om te voorkomen dat wij straks in Zeeuwsch-Vlaanderen de boot missen dienen de gemeentebesturen nu al een aanvang te maken met het ontwikkelen van een actief beleid", zo staat in de brief te lezen. Aanleiding voor gemeente lijke bemoeienis vindt de werkgroep ook het volgens haar grote aantal klachten met betrekking tot de hulpverle ning. Vooral wordt echter ge doeld op de tekorten in Zeeuwsch-Vlaanderen aan huisartsen, tandartsen en wijkverpleegkundigen. Voorts op de weinig overzichtelijke en optimale situatie op het terrein van apothekersvoorzieningen. In de brief wordt erop gewezen dat Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren gemiddeld één huisarts heeft op 3239 inwoners (lan delijk gemiddelde een huisarts op 2600 inwoners, wens staatssecretaris Veder-Smit een huisarts op 2400 inwo ners). „Gevoeglijk mag worden aangenomen dat hier sprake is van een ongewenste situatie", aldus de werkgroep. De Ka naalzone en West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn wat dit betreft beter bedeeld, respectievelijk 1 op 2267 en 1 op 2113 inwoners. Wat betreft de wijkverpleeg kundigen wordt de Kanaalzo ne een probleemgebied ge noemd. Tien wijkverpleeg kundigen voor 56.000 inwo ners, terwijl de landelijke norm 1 wijkverpleegkundige op 3450 inwoners is. De apo thekersvoorziening wordt ook niet optimaal genoemd. „Schrijnend is het tekort aan tandartsen. In Nederland ge middeld een tandarts op 3600 inwoners, in West-Zeeuwsch- Vlaanderen een tandarts op 5070 inwoners, Kanaalzone een op 7084 en Oost- Zeeuwsch-Vla anderen 1 op 6507. „Concreet betekent dit dat b.v. een gemeente als Axel een tandarts tekort komt (op dit moment twee voor 12.000 inwoners). Overigens is niet duidelijk hoe het precieze aantal patiënten per (tand) (huis)arts is. „Het zou wense lijk zijn indien de gemeente besturen deze gegevens eens zouden opvragen". De werk groep dringt bij de gemeenten aan op een snelle aanvang van het ontwikkelen van een beleid gericht op het wegwerken van de tekorten. Na een grondige inventarisatie zou een volgen de stap moeten zijn het ont wikkelen van een gemeentelijk vestigingsbeleid voor eerste lijns hulpverleners. Volgens de werkgroep kan dit omdat in de wet op de uitoefening van de geneeskunst nergens sprake is een recht op vrije vestiging. Overigens is de gemeente Le lystad door het aannemen van een vestigingsverordening op gespannen voet komen te staan met de belangenorganisaties van medische beroepsbeoefe naars. „Deze vrezen", aldus de werkgroep „aantasting van hun monopoliepositie. Wij zijn met de gemeenteraad van Le lystad van oordeel dat het be hartigen van het algemeen be lang verder gaat dan de speci fieke belangen van artsen", al dus de werkgroep. Ten aanzien van de z.g. tweedelijnsgezond heidszorg (ziekenhuizen etc.) dringt de werkgroep er bij de gemeentebesturen op aan de totstandkoming van één zie kenhuisorganisatie voor Zeeuwsch-Vlaanderen te be vorderen. (ADVERTENTIE) Dagelijks levende Achter de kerk Telefoon 01140-13914 Soos alleenstaanden - De maandelijkse bijeenkomst van de soos voor alleenstaanden te Axel wordt gehouden zaterdag 21 juni in De Halle te Axel. Het dansorkest The Musicmakers zorgt voor de muziek. Verder wordt er bingo gespeeld en ene loterij gehouden. AXEL - Bij de rijkspolitie te Axel kan men inlichtingen krijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: witte schoen, bruine knipportemon- nee met inhoud, zwart leren briletui met rose bril, oranje sleutelhanger met opschrift „Zeeuwse bondsspaarbank", zwarte knipportemonnee met inhoud, bruine sleutelhanger met drie sleutels, zwarte por temonnee met inhoud, zwart Ieren sleuteletui met drie sleutels, sleutelhanger van huid met vier sleutels, licht bruin portemonneetje met in houd, bruinrood lmipporte- monnee met inhoud, gouden zegelring met inscriptie J S, sleutelhanger met J. met vier sleutels, bruine sleutelhanger met drie sleutels, halsporte- monee, sleutelhanger met C met sleutel, sleutelhanger met penning en sleutel, kleur bruin, bruine sleutelhanger met fietssleutel, bril met glas, stalen montuur, ring met vier sleutels en een flesopener, halsportemonnee met huis sleutels, gouden dameshorlo ge, bril met metalen montuur, huissleutel, armbandje met inscriptie Marijke, zilveren schakelarmband met horloge merk Helioon, zilveren bede larmband met 5 bedeltjes, fijn- gevlochten armband met wit goud, kinderhorloge met double bandje, goudkleurig schakelarmband, twee huis sleutels, bankbiljetten in en veloppe, witte leren voetbal, blauw etui met 7 sleutels, rode knipportemonnee. De scheidende conrector drs. J. van Gemert. (Van onze correspondent) HULST - De R.K.-Jansenius Scholengemeenschap te Hulst neemt vrijdag 20 juni afscheid van conrector drs. J. van Gemert. De scheidende conrector is al vanaf 1946 aan de school verbonden. Hij werd toen benoemd tot leraar Duits, een vak waarin hij ook het afgelopen jaar nog negen uur per week les gegeven heeft. De heer Van Gemert gaat nu met vervroegd pensioen. Zonder werk is hij voorlopig echter nog niet, want hij heeft een woordenboek voor de Duitse taal geschreven en dat moet nu eenmaal voortdu rend bijgewerkt worden. De heer Van Gemert zegt altijd met plezier voor de klas te hebben gestaan, hoewel hij de veranderin gen in het onderwisj niet altijd toejuicht. Het feit, dat het VWO nog slechts zeven verplichte vakken kent voor het eindexamehpak- ket, noemt hij een vervlak king van het onderwijs. In theorie geeft het' VWO-di- ploma toegang tot alle uni versiteiten in Nederland, maar in werkelijkheid vor men de zogenaamde „pak ketten" volgens hem een beperking. Het is de heer Van Gemert verder opge vallen dat de jongeren vroeger veel leergieriger waren dan tegenwoordig. Hij denkt dat dit te wijten is aan het feit dat er nu meer afleiding is, alleen al de verschillende media heb ben in zijn ogen een grote invloed op de jongeren. De scheidende conrector heeft in de eerste klassen nooit lesgegeven. Als gevolg van de Tweede Wereldoorlog krijgen de leerlingen daar namelijk nog steeds geen Duits. De heer Van Gemert vindt dat overigens wel prettig omdat de leerlingen dan wat volwassener zijn. De heer Van Gemert werd in 1917 in Heesch bij Nij megen geboren. Zijn studie Duits £aan de universiteit van Nijmegen werd door de Tweede Wereldoorlog een tijd onderbroken. In zijn studietijd gaf hij overigens al les aan het CanisiuscoEe- ge te Nijmegen. Nadat hij in 1946 afgestudeerd was, werd hij benoemd aan de Janseniusschool te Hulst. Zijn afscheid krijgt daar de nodige aandacht. In de aula van de school wordt van 17.30 tot 19 uur een receptie gehouden. De leerlingen hebben de hele dag vrij. 's Ochtends verzorgen de leerlingen volksdansen Bovendien treedt dan het schoolorkest op, waarbij verschiEende leerlingen hun muzikale talenten via een solo-optreden zullen laten zien. pat een onzer verslaggevers) (HULST - De boze gezichten F He ambtenaren van jhatsbosbeheer en de leden I® de natuurvereniging De ■teltkluut, zijn weer opge- |«wd, Na een in een „prettige Bei" verlopen gesprek, is er Pn beide kanten meer begrip ftstaan voor de benadering de natuurbescherming. Meh natuurlijk blijven er i schillen van inzicht", zo 'staart een woordvoerder Kw steltkluut, „maar we r °en hetzelfde doel voor pen daarom is het goed dat „,2e 2aak hebben uitge- uf Moeilijkheden tussen de f pwdsinsteUing en de na- Fhefhebbers, ontstonden L^P artikel in het vereni gd De Steltkluut, I ln scherpe kritiek op de EÜv5 ambtenaren van [««bosbeheer werd geuit, r16 kritiek is eigenlijk aan LI e adres", erkent EL ..Want het werk vande b'c.?aren 's terug te voeren beleid van Staatsbosbe- fcfkent nu ook dat er een f» 's van uitgangspun- L'j 'aatsbosbeheer heeft een L ere doelsteUing dan alleen lb,., natuurbeschermen. I ««bosbeheer toonde zich i gesprek bereid enige 1 van De Steltkluut in bj ,e8Uls te nemen. Zo moet L Public relations vanuit r verbeteren en wordt het L, 'aet de regionale groe- z°als de natuurver- verstevigd. Broeder Liberatus. (Van een onzer verslagge vers) HULST - Er wordt wel gezegd dat de jeugd bruta ler is geworden, maar ik merk daar niets van. Ze zijn hier altijd beleefd, keurig en netjes. Er zal best veel veranderd zijn, maar omdat jezelf de vernieuwingen meebeleeft heb je dat nau welijks in de gaten. De jeugd verandert en je ver andert zelf mee" zegt broe der Liberatus Weterings (64). In de eerste week van juli neemt hij afscheid als direc teur van de Hulster r.-k. Cle mens mavo. Het zal voor broe der Liberatus geen gemakke lijk afscheid worden, want 24 jaar lang is de school zijn hart en ziel geweest. „Bij mij, zegt hij, is onderwijs alles. Ik heb helemaal geleefd voor het on derwijs". Broeder Liberatus heeft steeds veel aandacht proberen te besteden aan de contacten met de leerlingen, ouders en leerkrachten. „Ik probeer ze re volgen, zegt hij, achtergronden te achterhalen en oplossingen te bieden. Ten slotte ben ik er om te zorgen dat de kinderen die naar deze school komen er ook met een diploma afgaan. „Er wordt wel gezegd dat de leerlingen te- genwoordiger ongemotiveer der zijn dan vroeger. Als dat zo is dan zoek je naar middelen om die gemotiveerdheid te krijgen". Broeder Liberatus heeft de indruk dat dat alles op zijn school wel gelukt is, want volgens hem is er sinds de op richting van de school in 1956 toen hij als directeur benoemd werd wezenlijk niet veel ver anderd. „Het gaat hier nog net zo rustig toe als anders" zegt hij. Toch heeft de Clemens ma vo in de 24 jaar van zijn be staan een snelle ontwikkeling doorgemaakt. In het eerste jaar begon men met 40 jongens in een klas van de vroegere land bouwschool in de binnenstad. De school voorzag destijds in een lacune omdat er voordien voor jongens in het land van Hulst nog geen Mulo opleiding bestond. Na een paar maanden moest men verhuizen naar een zaal van het inmiddels afge broken groot patronaat. In 1959 verhuisde de Clemens mavo naar het huidige school gebouw aan de Zandstraat, dat destijds ook nog gedeeltelijk als lagere school dienst deed en dat inmiddels flink is uitge breid. De school telt momen teel een 350-tal leerlingen, zo wel jongens als meisjes. Broe der Liberatus is bij dat alles zo nauw betrokken geweest dat zijn naam onverbrekelijk aan de school is verbonden. Tijdens zijn 40-jarig onderwijsjubi- leum werd hij uit waardering voor zijn verdiensten voor de school benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Broeder Liberatus heeft zich op school vooral bezig gehou den met lesgeven in de vakken Frans, Engels en aardrijks kunde. Hoewel hij zich de laatste jaren eigenlijk alleen met het directeurschap hoefde te bemoeien gaf hij per week nog steeds één Engelse les in de eerste klassen. „Daardoor, zegt hij, leer je de kinderen kennen, ik wil nu eenmaal te midden van de leerlingen zijn". De scheidende directeur werd bijna 65 jaar geleden in Oosterhout geboren. Voor zijn aanstelling te Hulst werkte hij 18 jaar in het lager onderwijs te Amsterdam en Amstelveen. Ook gaf hij nog enkele jaren les op de ulo te Amstelveen. Op donderdag 3 juli vindt het af scheid op school plaats, een dag later wordt in de school een openbare receptie gehou den. Iedereen kan hem dan vanaf 18.30 uur de hand komen drukken. Wat broeder Libe ratus daarna met zijn vrije tijd gaat doen weet hij nog niet. Daar maak ik me nog geen kopzorgen over, zegt hij, ik tuinier nogal graag en mis schien spring ik af en toe eens op de fiets". 1 AXEL - De jeugdcommissie van de hengelaarsvereniging Geduld Overwint Alles (GOA) uit Axel, houdt zaterdag 21 ju ni een hengelwedstrijd voor scholieren. Hieraan wordt deelgenomen door alle leerlin gen van de lagere scholen in de gemeente Axel. Verwacht wordt dat zater dagmorgen zo'n kleine hon derd leerlingen aanwezig zul len zijn. De wedstrijd wordt gehouden op de kleine kreek en begint om negen uur. Zowel individueel en in schoolver band zijn er prijzen te winnen. AXEL - De jeugdleden van de hengelaarsvereniging GOA (Geduld Overwint Alles) visten op de kleine kreek een hengel wedstrijd meetellend voor het jeugdkampioenschap van de vereniging. Winnaar hiervan werd Patrick Tangelder met 270 punten, 2. Jan Fonds 140, 3. Peter Schram 130, 4. Edwin Tangelder, 5. Mario Maas, 6. Eric Deij, 7. Rudy van Damme, allen met 120 punten, 8. Wil- mar de Bruijn 100 punten. Voetbal - Vrijdag 20 juni houdt v.v. Hulsterloo in zaal 1 Thilleman de algemene jaar- vergadering. Aanvang 19.30 uur. Uit de agenda blijkt dat vijf bestuursleden aftreden en zich door allerlei oorzaken niet meer herkiesbaar stellen. In verband met zijn leeftijd treedt 1 ook voorzitter Van Vlierberghe 1 af. Het bestuur wenst nu een aanvulling van vier of vijf personen.

de Stem | 1980 | | pagina 19