lelgië grote errassing van et toernooi Clemence aan basis van zege Engeland Finale bereikt bikkelhard duel ME - België in de finale tegen West-Duitsland. Wie had Log op gerekend. Niemand toch. Ook de Belgen niet die na atste fluitsignaal van scheidsrechter Gardio als gehypno- [d elkaar aanstaarden en enkele momenten nodig hadden ^onverwachte succes (0-0) naar juiste waarde te schatten. •scorer DOOR ROMAIN VAN DAMME VAN DONDERDAG 19 JUNI 1980 op 3000 tn2 showruimte j Opblaasbare badjes Barbecues Slaapzakken Strandartikelen I Tuinschommels Droogmolens Kampeer- accessoires Reparatie aan tenter Tentenfabriek nwering 17-19, Breskens Tel. 01172-166 ZONDAGS GEOPEND Vanuit België 00.3111721665 EINDSTAND België 3 1 2 0 4 3-2 Italië ..3 1 2 0 4 1-0 Engeland 3 1113 3-3 Spanje .30121 2-4 Een van de felle duels tijdens het treffen tussen Italië en België. Luc Millecamps (België) en Francesco Graziani gaan beiden tegen de grasmat bij de strijd om de bal. (opeigen vertrouwde grond in Rome uitgeschakeld, iluurd naar de kleine finale in Napels, waar het met bslowakije mag vechten om de troostprijs. Dat Italië mistroostig af. Schoof de schuld af op België dat (ad afbraak voet bal speelde, maar desondanks voor jassing van de laatste voetbaldecennia zorgde. «de duivels hadden er alleen maar van gedroomd. rookje kent immer een tóe, België geloofde Eet in de goede afloop Lwtbalsprookje dat in fl-1 tegen Engeland, t was. De tweede pMilaan was nog suc- 2-1 tegen Spanje iter plotseling levens- alekansen aan de Ita- voetbalhorizon op- Het werd de verras- erke Belgen ietwat i de neus. Guy Thijs wel na de triomf op stoer uitgeroepen: fckken we ook, we gaan (finale", maar toch. Bescheiden voerden de Belgen aan de vooravond van de be langrijke wedstrijd tegen gastland Italië in het Romeinse Stadio Olympito dan ook aan dat eigenlijk alles tegenzat. Een geweldig fanatiek publiek, de Portugees Antonio Jose da Silva Garido als scheidsrechter, bekend staand als een thuisfluiter eerste klas. Het maakte België, in Italië slechts gesteund door een veertigtal supporters wat angstig. Hoop was er echter wel. Immers, een remise was voldoende om voor de grootste verrassing van het toernooi te zorgen. Vandaar dat de ge moedelijke maar slimme bondscoach Guy Thijs zijn maatregelen had genomen. Erwin Vandenbergh ondanks zijn 39 goals in de Belgische competitie en daarmee Euro pees topscorer nog te licht voor een dergelijk Europees toer nooi, werd door Thijs be schermend naar de dug out ge haald. Raymond Mommens, de 21-jarige middenvelder van SK Lokeren, completeerde het elftal. Want, weet ook Guy Thijs, op dat middenveld wordt een wedstrijd beslist. Daardoor hield België slechts twee spitsen over. De in Italië uitstekend spelende Brugge- naar Ceulemans, waarvoor al heel wat Italiaanse en Spaanse clubs belangstelling hebben getoond en Swat van der Eist, de eerste Belgische Amerika- ganger. Desondanks kroop België niet als een angsthaas in de defensie. Enige terughou dendheid was er wel, maar waar het maar enigszins mo gelijk was werd er aangeval len. Veelal liepen de uitgezette patronen via de slimme vete raan Wilfried van Moer, die aan zijn inzicht ook een enor me vechtlust koppelde. Dat was ook wel nodig om zich te gen een weer opnieuw keihard opstellend Italië enigszins staande te kunnen houden. Zo presteerde Inter-speler Oriali het Van Moer in kort tijdsbe stek zowat driemaal finaal on der de graszoden te schoppen. Zwaaiend en driftig gebarend spoedde Garido zich telkens naar de plek des onheils, maar eenmaal daar aangekomen leed de Portugees aan geheu genverlies. Althans de plek waar hij de gele kaarten opge borgen had werd pas in de dertigste minuut ontdekt. Toen toverde Garido Oriali eindelijk een gele kaart voor. Het was echter niet voldoende om de verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. Want ook België liet zich niet onbetuigd. Wenste regelmatig met gelijke munt te betalen. Bruggenaar René Vandereycken sleepte er zelfs wat meer uit. Hij was er verantwoordelijk voor dat de Italiaanse spelmaker Antog- nioni geblesseerd moest afha ken. Terwijl de Belgische mid denvelder nog stond na te den ken over zijn verkregen gele kaart stapte Baresi (Inter Mi lan) als vervanger het veld op. Intussen had België Dino Zoff, met zijn 38 jaar de oudste spe ler van het toernooi, wel enkele malen op de proef gesteld. Renqin, een technisch erg be kwame verdediger, dwong de Juventus-keeper tot een spec taculaire sprong, terwijl even later Swat van der Eist een Italiaans been op zijn weg vond. Italië, dat Cabrini op nieuw uit de ploeg gelaten had, stelde daar niet veel meer te genover. De formatie van de emotionele Enzo Bearzot schakelde namelijk te weinig over naar een hoger tempo Bovendien bood België het Italië-in-balbezit erg weinig speelruimte. Toch moest Jean- IID (UPI) Een parle- kmissie heeft gisteren kleine meerderheid hel wetsvoorstel dat M van buitenlanders [Spaanse sportwereld [perken, te ondersteu- Jan Ceulemans „vliegt" over een Italiaanse verdediger. ®issie, bestaande uit 'jen op het gebied van i cultuur, stemde met «tegen vijftien stem- ihet voorstel. De wet haal ontworpen met op de situatie in de 'treld. Als het voorstel •ent doorkomt, kun- i'-ohs voortaan met re- tetemming een bui- contracteren. Marie Pfaff enkele malen in actie komen. Twee maal zelfs erg nadrukkelijk toen Grazia ni van dichtbij kon inschieten. duele hoogstandjes geen plaats was. Voor Italië begon de tijd echter te dringen. Ongeveer 60.000 tifosi raakten bijna hysterisch omdat een uitste kende Pfaff maar niet wilde capituleren. Italië werd er gek van. Beukte tot de laatste mi nuut tegen een België dat Van den Bergh alsnog liet invallen voor Mommens, en Van der Eist nog geel zag oogsten. Te vergeefs echter. Het Belgische sprookje is nog steeds intact. Slowakije tegen Nederland schakelde België over op puur afbraakvoetbal dat slechts af en toe onderbroken werd dooi een verdwaalde bal waarmee Jan Ceulemans pal na de her vatting zowaar nog een uitste kende actie bedreef. Maar Swart Van der Eist slaagde er echter niet in Ceulemans' pass te verzilderen. Die Belgische oplevingen waaraan de murw gebeukte Van Moer, René Ver- heyen (SK Lokeren) verving hem, niet meer deelnam, waren echter te spaarzaam. Steeds groter werd de Italiaanse druk. Enzo Bearzot, die Oriali ten gunste van Altobelli (Inter Milan) in de kleedkamer ach tergelaten had, stond meer voor dan in de dug out. Schreeuwend, gebarend wilde hij als het ware persoonlijk de rood-zwarte muur slopen. Ita lië, opgezweept door een fana tieke aanhang, bleef echter wel alle voorradige middelen ge bruiken om dat doel te berei ken. Intimiderend, schoppend en slaand werd getracht een bres te slaan in de muur waar van Renqun de steen vormde. Garido, die de onzichtbare Causio geel gaf wegens na trappen, bleef er te weinig aan doen. Wat overbleef had wei nig meer met voetbal te maken. De finaleplaats werd uitein delijk betwist in een ordinaire schoppartij waarin voor rag fijne combinaties en indivi- Naarmate de wedstrijd vor derde liet België echter steeds meer het plan om toch wat aan te vallen varen. De linies we ken terug en klitten zich samen voor het doel van Jean-Marie Pfaff. Vandaar dat het wed strijdelement meer en meer vervaagde. Evenals Tsjecho- wil (AFP) - Het we- op de 100 meter, dat or Loedmilla Kon- 1 «I Leningrad werd komt niet voor erken- Nmerking. Dit werd t. O' de Russische at- r bekendgemaakt. M werd de prestatie ptijeva met behulp Fonische tijdwaar- egistreerd, maar er k« ,nis hfoto gemaakt P "dratijeva liep op 3 seconden over de [!t| hetgeen eenhon- dan het oude r™. dat met 10.88 op nf-,van de Oostduitse NAPELS - Spanje heeft aan negatieve promotie voor het eindtoernooi om het wereldkampioen schap van 1982 in eigen land gedaan door in de strijd om de Europese titel zonder winst te blijven. De laatste wedstrijd voior groep twee ging gisteren in Napels voor slechts tienduizend toeschouwers met 1-2 verloren tegen Engeland. Daardoor werd Spanje in de groep laatste met slechts een punt, behaald in een hoopbiedend gelijkspel in de openingswedstrijd tegen Italië. Engeland boekte de eerste overwinning van het toernooi na een gelijkspel met België en een nederlaag tegen Italië. ploegen in de eerste helft een Juanito en Carrasco voor Car- vermoeide indruk. Uitblinker denosa. Trevor Brooking zorgde in de 19de minuut voor het enige Dat had vrijwel onmiddel- hoogtepunt door de bal na lijk de gelijkmaker tot gevolg, aangeven van Woodcock ach- Na een overtreding van doel- terArconada te schieten (1-0). man Clemence tegen de sole- Meer dan een serie hoekschop- rende Zamora kende de Oos- pen konden de Engelsen voor tenrijkse scheidsrechter Erich de pauze niet afdwingen. De Linemayr Spanje een straf- Spanjaarden waren enkele schop toe. Daaruit werd het malen gevaarlijk met tegen- door invaller Dani in de 48ste stoten, maar met name Juanito minuut 1-1. Vijf minuten later en Santillana faalden in de af- mocht Dani opnieuw van elf werking. meter inschieten, nadat Wat- Na de hervatting zette de son Saura ten val had ge- scheidende coach Kubala alles bracht. Dani legde de bal in op e e n kaart. Hij bracht twee dezelfde hoek, maar Linemayr verse, offensief ingestelde besliste dat de strafschop spelers in de ploeg: Dani voor moest worden overgenomen, Engeland had de overwin ning voor een belangrijk deel te danken aan doelman Ray Clemence, die deze keer de voorkeur kreeg boven Peter Shilton. Niet alleen stopte hij negen minuten na rust bij de stand 1-1 een door invaller Dani ingeschoten strafschop, ook bij andere gelegenheden was Clemence paraat Beide coaches, Ron Green wood en Ladislao Kubala, hadden voor deze gelegenheid andere spelers een kans gege ven. Zo speelden bij Engeland nu behalve Clemence ook An derson, Hoddle en Brooking mee. Niettemin maakten beide sHAag Dank zij 'ck in de wed- ?en Nederland ,e Westduitser '»fs nog steeds de het topsco- tijdens het m het Europese "npioenschap in Trevor Brooking maakt het eerste doelpunt voor Engeland na een fraai afstandsschot van McDermott (2-1). De Spanjaarden hadden bij zonder weinig geluk. In de 71ste minuut moest Clemence zich gewonnen geven bij een schot van Saura. Linemayr keurde de treffer echter af, omdat Zamora in buitenspel- omdat Dani bij zijn aanloop te lang had geaarzeld en zijn me despelers te vroeg naar voren waren gelopen. Deze herkan sing liet Clemence zich niet ontgaan. Met een schitterende duik stopte hij de ditmaal in de andere hoek geschoten bal van Dani. De wedstrijd begon steeds meer een open karakter te krij gen en beide ploegen kregen een groot aantal scoringskan sen. De enige, die daarbij suc ces had was de voor FC Köln spelende Tony Woodcock. Hij stond op de juiste plaats, toen Arconada de bal wegstompte positie stond. Negen minuten voor tijd kopte Gordillo tegen de lat. De Engelsen hadden di verse mogelijkheden een derde treffer te laten aantekenen, maar Keegan en Mariner stuitten daarbij op doelman Arconada, die vooral sterk bleek in het tijdig uitlopen. ritlaan bij de Rijksweg ïlo: Oranjestraat 25. °°rde tot nu toe is de enige 1 die produk-

de Stem | 1980 | | pagina 13