GENEESMIDDEL ILLEGAAL GETEST OP HARTPATIËNTEN Kabinet veegt extra wensen van de tafel de stukadoor We liften nooit meer jndag HU tegen an Zeil Nog geen geld voor ex-knillers ENGELSE MEISJES NA HACHELIJKE ERVARING IN GILZE-RIJEN: binnenland buitenland Van der Klaauw: voorwaarden vredesplan te ambitieus Arrestaties op addraaiers oïiceiitreren Alleen Tuijnman mag meer uitgeven IS DICHTERBIJ DAN D BBNDI IBS Vrijspraak advocaat Ethiopië Wapenvondst Ook Wiegel houdt mond Den Uyl: einde aan gijzeling mogelijk toch snel in zicht I lesreiHd Zuid-Afrika doodt 200 Swapomensen in Angola 55 Moe Plotseling T11 vifp-vooi'zitter lel (11 20 Sport. 20.00 Joun,,., 25 Sport. 22.15 VerW s. 22.20 Journaal. 22 25 s rtage. 23.25 01 ogramma. DUITSLAND II 9.15 Kerkdienst. 10.00 amma-overzicht. ij, aloog. Daarna: Docum», ire. 12.00 Das Sonntagsir0» rt. 12.45 Vrijetijdsmagazia .15 Actueel magazine. 134 formatief programma. 14; leuterprogramma. 14^ lurnaal. 14.45 Liefdadi, udsprogramma. 14.50 rachentöter (Welcome >r), Amerikaanse speelffl» >•15 Muzikaal programma 1.15 Journaal. 17.17 Sport» Ugens CDA-vice-voorzit- ïan Leijenhorst heeft de Ualtijd de verenigbaarheid cen bestuursfunctie met Kamerlidmaatschap van hand gewezen. Daarbij aldus Van Leijenhorst, irtage. 18.15 Religieus pt0 t de ontwerp-statuten van amma. 18.30 Natuurfilm 1.00 Journaal. 19.10 par;, lBerlidmaatschap en CDA- entair nieuws. 19.30 Doen stuursfunctieuitsluiten.be- entaire film. 20.00 Katharir. nie, toneelstuk. 22.20 Jon aalensport. 22.35 Gevarieet) toetsingscommissie. :ogramma. 23.35 Journaal. BELGIË NED. UITZ NETI 10.00 Eucharistievierini 1.00 Confrontati 2.00-12.30 Nieuwsoverzicli oor slechthorenden. 14.0 esamstraat. 14.30 Tenue 7.35 Voetbal. 19.30 Emili 9.40 Mededelingen. 19.4 aurnaal. 20.00 Sport. 20,31 Inder ons, blijspel. 22.20 Mn. iekprogramma. NET II 20.20-22.15 Reportage voel ia!. BELGIË FR. UITZ. 11.00 Religieus programmi 2.00 Discussieprogrammi 3.00 Kort nieuws en weerbe icht. 13.05 Klassieke muziek 5.00 Jason and the Argonaut! peelfilm. 16.35 Opera. 17.3 teportage tennis. 18.30 Te enfilmserie. 18.35 Schu neister, tv-serie. 19.29 Weer jericht. 19.30 Journaal. 19.5 Jpelprogramma. 21.15 Les re jelles, tv-serie. 22.40 Journaa het CDA-vice-voorzitter- „vanKVP-voorzitter Van Volgens de eerste man deCHl'. Van Leijenhorst, Xweede Kamerlidmaat- Van Zeil niet te ver ton met het vice-voorzit- scbap politiek binnen het CDA een combinatie van udens een mogelijkheid tot Heffing door middel van ïanLeijenhorst ontkent, dat CDA-kandidaat-voorzitter iikman een soort „manager" 0rdt, terwijl de politieke mvtjes in handen van de vi- Lvoorzitter politiek terecht «den komen. „Bukman irdt onze eerste politieke hij zal ook de fractiever- idenngen bijwonen", aldus Leijenhorst, die hoopt dat KVP tot inkeer komt en Van jl als kandidaat voor het vi- oorzitterschap zal terug- ikken „Er moet een jong en bestuur komen". (Van onze redactie binnenland) UTRECHT/MAASTRICHT - Cardiologen van het St. An- nadal-ziekenhuis in Maas tricht hebben eind vorig jaar een niet in ons land geregi streerd geneesmiddel getest op hartpatiënten. Overigens is er volgens de regionale inspec- teur voor de volksgezondheid „niet met de levens van de pa tiënten gesold". Het gaat om het medicijn L. 9394, dat door de Franse firma Labas is ontwikkeld en dat ritmestoornissen bij hart patiënten moet onderdrukken. Het medicijn wordt momenteel in België en Frankrijk onder zocht op bruikbaarheid. Het illegaal testen van het medicijn is door de Neder landse Hartpatiëntenverem- ging aangekaart bij de vaste Kamercommissie voor Volks gezondheid. Over hoe het medicijn in Maastricht is terechtgekomen, lopen de lezingen uiteen. Vol gens een woordvoerder van de Nederlandse vestiging van La- bas zou L. 9394 door een Luikse hoogleraar vanuit Bel gië zijn meegenomen naar het St. Annadal-ziekenhuis. Vol gens de Inspectie Volksge zondheid en de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging is het middel door Labas wel dege lijk ons land binnengebracht zonder dat het was geregi streerd. EG benadert PLO (Van onze correspondent) VENETIË - De negen EG-landen hebben op het Euro pese topberaad in Venetië geen concreet vredesinitiatief voor het Midden-Oosten genomen. De negen regeringslei ders en hun ministers van Buitenlandse Zaken werden het wel eens over de voorwaarden voor een eventueel Euro pees initiatief. Besloten werd om de kansen daarvan te peilen bij alle betrokken partijen, inclusief de PLO. Volgens minister Van der Klaauw zijn de Europese voorwaarden zo ambitieus, dat er weinig kans op succes is. Met name de wederzijdse uit sluiting van Israël en de PLO lijkt door Europa niet door broken te kunnen worden, al dus Van der Klaauw. De Euro pese verklaring is echter geen doorkruising van de politiek van Amerika en de Camp Da- vid-akkoofiden. misters trekken les uit 30 april onze parlementaire redactie) Concertpodium: Praag Strijkkwartet en Harmonica zoveel mogelijk daders 11.00 (S) Holland Festivi 1980: Collegium Vocale Gen The Harlekin Baroque Orche «orische aanpak komen, stra Amsterdam, m.m.v. vocal 8e politie in staat stelt solisten: Klassieke muziei aanvoerders en (12.00 Nieuws. 12.02 Hollan «ers van de meelopers Festival Journaal). Opera-matinee: uit Vee Makropulos, vanJana eek. 14.00 Nieuws. 14.02 (S lluie- Concerten op de zondagmid dag: 13.00 (i M'eren en hen te identifi- Fragmente ten behoeve van aan- verbalisering en be- Concertgebouworkes met piano: Klassieke muziek (Pauze: 14.55-15.15 Prate over muziek). 16.00-17.00 Musica Nova. BRUSSEL (NED. UITZ. STEREO) 12.00 Nieuws, weerberick en mededelingen. 12.10 Liet programma. 13.00 Nieuw weerbericht en mededeling® 13.15 Opera- en belcantopr» gramma. (14.00 Nieuws). 143 Klankbeeld. 15.00 Spot (17.00 Nieuws en weerbericn 18.00 Nieuws). 18.30 Religie» programma. 19.00 Nieuw, weerbericht en mededeling! 19.15 Liedjesprogr: 21.00 Nieuws. 21.05 Hoorsi 22.00 Nieuws. 22.05 Klassü concert. 23.00 Nieuws 'i r1 r weerbericht. 23.10 Jazzma^BJvJüQ j Q MT zine. 23.40-23.45 Nieuws. IEN HAAG - Bij rellen op ge schaal zal in de toekomst selectief arrestatiebeleid roerd moeten worden. De ilie moet niet de opdracht strafbare feiten aan te den. Wel moet er een orga- ïs één van de lessen die nimsters Wiegel (Binnen- Ise Zaken) en De Ruiter ititie) hebben getrokken uit lellen in Amsterdam op de 'digingsdag 30 april. In otaaan de Tweede Kamer en de beide bewindslieden nogal gedetailleerde be- tipmg van de gebeurte- Nieiiws valt daarin wlijks te lezen. 'elstellen de ministers vast, een selectief arrestatiebe- m Amsterdam niet kon den gevoerd, omdat de 'elc eenheid en de recher- 'rs unnvankelijk volledig 'ag werden genomen door de taak de Dam af te grendelen. Er moet rekening mee gehouden worden dat het opsporingsonderzoek, dat nog steeds wordt voortgezet, leidt tot arrestatie van nog meer relschoppers. Op 30 april is overwogen de radio-uitzending vanuit het kraakpand „De Groote Key- ser" tot zwijgen te brengen. Maar uit vrees voor escalatie van de rellensituatie is daar van afgezien. Door radio „De Groote Keyser" zijn strafbare feiten gepleegd: illegaal uit zenden en het bij herhaling oproepen tot gewelddadig op treden tegen het openbaar ge zag. Ingaande op enkele omstan digheden die hebben bijgedra gen tot het ontstaan en het es caleren van de ongeregeldhe den, leggen de ministers een deel van de verantwoordelijk heid bij de kraakgroepen. De ministers zeggen over het veel besproken radioprogramma van VARA en Radio Stad: „Het heeft bij velen de indruk ge wekt, dat de VARA onvol doende afstand nam van de straatterreur. De regering wil ook een wetenschappelijk on derzoek naar de maatschap pelijke achtergronden van de rellen en heeft daarvoor een miljoen gulden uitgetrokken. V-- -'V1' V .v. ->V 19.01 20.»! BRUSSEL (FR. UITZ) 12.00 Nieuws. Aansl.^u kaal programma. '3', Nieuws. 14.00 Nieuws. "I Nieuws. 15.03 Sport em ziek. (16.00 Nieuws). Nieuws. 19.30 Nieuws. Muziekprogramma. Nieuws. 22.00 Nieuws. 1 Nieuws). 23.40-23.42 Nieuws] NDR/WDR 11.30 Populair co"» 13.00 Nieuws. 13.10 Lie1 programma. 15.00 N1 .j 15.05 Amusements»® 17.00 Nieuws. 17.05 Dans®| ziek. 19.00 Nieuws. '7 Amusementsprogramma 21.15 Amusements»®., 22.00 Nieuws. 22.30 L muziek. (23.00, 24.00, 2.00 Nieuws). 2.05 Lie»® ziek. (3.00 en 4.00 Niefl 4.30 Lichte muziek- Nieuws). maanden geleden vonden mensen, met een me- petector op zoek naar oud oorlogsmateriaal, een grote peelheid wapens in het Limburgse plaatsje Heythuysen. Ze jen hun vondst trouw aan de politie, die de burgemeester I hoogte stelde. Deze op zijn beurt waarschuwde de Jp'ssaris van de koningin in Limburg. Het ministerie van wensie werd vervolgens ingeschakeld. En daarna werd het 1' 'anwege een door de overheid opgelegde censuur. Ipuchten staken „dus" hun kop op: het zouden wapens eciAz'jn. ze zouden in tijden van oorlog gebruikt moeten en door verzetsstrijders, de gevonden en goed verpakte l^t-ütaven waren bestemd om in oorlogstijd gebruikt te r n voor het opblazen van bruggen, fabrieken, centrales "etZQuden zich in ons én andere Europese landen nog L °er9elijke wapenopslagplaatsjes bevinden. Deze zou- llsk- et kabinet-Den Uyl zijn ingericht. FRANKRIJK CULTU1'8 If 5'onze Gevarieerd aio1® jClass'] 12.05 mentsprogramma. Nieuws. 12.45 (S) -- .jji concert. 14.05 Hoorspe- 1 (S) Radioportret. rieerd amusementspr ma. 19.00 Nieuws. -■ Filmrubriek. 20.00 PV» mermuziek. 23.55-' Nieuws. Leervragen en een interpellatie-debatje in de Tweede j0|t ver,Tl0chten geen duidelijkheid te scheppen. Minister Ban w Var! De'ensie wees op het „landsbelang" dat hem Lj eerhield klare wijn te schenken. Hoe zijn weigering F9 wVan 2aken te 9even zich verhield tot het „landsbe- fc6l' enst(e) de heer Scholten ook niet (vertrouwelijk) mee Ben- aan de vaste Tweede Kamer-commissie voor Inlich- |(le["r.e" Veiligheidsdiensten. En die commissie, bestaande Brier 'eiders van CDA, PvdA, VVD en D'66 in de Tweede pluist om toezicht te houden op het reilen en zeilen lïe u '^ndiensten. En het heeft er nu alle schijn van dat 'tokken zijn bij „Heythuysen". mo owning handelt minister Scholten goed fout door tiemo houden' vooral tegenover de Kamer-commissie. optische controle op het overheidsbeleid (de rege- enmmstë toch wel weten wie de wapens daar in de l e grond heeft gestopt en om welke redenen) kan op er niet plaatsvinden. PaSsfMaar ,e zwi)9en °ver het feit dat mogelijk minder "Ouwe lieden dan de brave Limburgers in Heythuy- ergelijke geheime en niet eens zo goed verborgen '-'a9Plaats stuiten. Want dat ze er niet (meer) zijn, is Verheid vast te stellen zolang de regering zwijgt. Algemeen wordt van Israë lische zijde krachtig verzet verwacht tegen de Europese Midden-Oosten verklaring omdat voor het eerst de PLO wordt genoemd in een officieel document. Europa stelt wel als absolute voorwaarde dat de PLO de verdwijning van Israël schrapt als doelstelling en vei lige grenzen garandeert voor de joodse staat. De PLO moet direct bij de vredesonderhan delingen worden betrokken. Andere elementen voor een oplossing in het Midden-Oos ten zoals de EG-leiders die zien, zijn: een algehele vre- desregering moet door de Ver enigde Naties worden be krachtigd; Israël dient de be zette gebieden te ontruimen; de Israëlische nederzettingen vormen een ernstige belem mering voor de vrede en zijn volgens internationaal recht illegaal. De negen regeringsleiders hebben geen beslissing geno men hoe de PLO te benaderen voor consultatie, want de nieuwe EG-verklaring houdt geen diplomatieke erkenning van de Palestijnse Bevrij dings Organisatie in. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mus- kie, heeft gisteren terughou dend gereageerd op de EG- verklaring over het Midden- Oosten. Hij toonde zich tevre den over het nieuws dat Euro pa Amerika niet voor de voeten loopt. „Dat was het signaal waarop wij wachtten", aldus Muskie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bewinds lieden uit het kabinet-Van Agt hebben gisteren hun extra fi nanciële wensen voor dit jaar van tafel gehaald. Dit is mede gebeurd om niet de op te stel len begroting voor 1981 vooraf al in de problemen te brengen. Alleen minister Tuynman (Verkeer en Waterstaat) mag 50 miljoen gulden extra uitge ven wegens de stijging van de energieprijzen, de problemen in het openbaar vervoer en de schade die de winter aan de wegen heeft aangebracht Uit de voorjaarsnota over de toestand van 's rijks financiën blijkt dat het financieringste kort met twee miljoen gulden tot 13,9 miljard gulden is toe genomen. Vice-premier Wiegel noemde dit gisteren „niet zo onbevredigend".' Maar, zo voegde hij eraan toe, de uitga ven zijn wel een miljard hoger dan werd beoogd. Daar staan evenwel weer meevallers te genover. De belastingen brachten 0,6 miljard gulden meer op en uit de met-belastingmiddelen kwam 0,3 tot 0,4 miljard extra binnen. In het grotere finan cieringstekort zijn ook de ex tra uitgaven van 100 miljoen gulden voor volkshuisvesting Publicatie van het Bedrijfschap voor het Stukadoors-hetTerrazzo- en hetSteengaasstellersbedrijf. Informaties 070-60 6910 en de 100 miljoen gulden voor defensie begrepen. Alle tegen vallers zijn er in verdiscon teerd, aldus Wiegel. De voor jaarsnota wordt dinsdag bij de Tweede Kamer ingediend. De vice-premier zei dat het uitgelekte rapport van de SER-economen aantoont dat het met de uitgaven voorzich tig aan moet gaan. De broe kriem moet waarschijnlijk nog een gaatje strakker worden aangehaald, aldus Wiegel. Tussen de bedrijven door was er op de tweedaagse top in Venetië ook tijd voor ont spanning. Hier minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauvj arm in arm met zijn secretaresse Nellie Biemans op het San Gior- gio-plein in de Italiaanse stad. De Zwolse advocaat, mr. J. van W., is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde belas tingfraude. In Ethiopië gaan geruchten van voorbereiding van een aanval op Somalische strijd krachten, die onlangs weer slaags zijn geraakt in de Oga- denwoestijn. Rusland heeft zeer moderne gevechtsheli- kopters naar Ethiopië gezon den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren nog geen groen licht van minister Van der Stee (Financiën) gekregen om de ex-knillers, die in Japanse krijgsgevangenschap hebben gezeten, alsnog hun soldij te geven. De ministerraad is met name bang voor de conse quenties die dat zal hebben voor andere gevallen. Wat moet er dan gebeuren met de Nederlandse dienst plichtige militairen die in de oorlog in Duitse kampen heb ben gezeten, zo vroeg vice- premier Wiegel zich af. Het kabinet wil eerst het debat met de Tweede Kamer, dat don derdag plaats heeft, afwach ten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - Ook vice- premier Wiegel weigert één woord te zeggen over de ge heimzinnige wapenvoorraad, die op vier april van dit jaar ontdekt is in een bos in Hey thuysen. Hij deed vragen die daarover gisteren na afloop van de we kelijkse ministerraad werden gesteld, af met de mededeling, dat „geen woord kan worden toegevoegd aan de opstelling van minister Scholten", die zich verschool achter het staatsbelang. (zie ook commentaar) (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL - Oppositielei der Den Uyl gelooft dat vrijla ting van de Amerikaanse ge gijzelden in Iran binnen af zienbare tijd mogelijk is. Den Uyl zei dit bij terugkeer uit Stockholm waar de Socialis tische Internationale bijeen is geweest en waarop ook de Iraanse minister Gotbzadegh aanwezig is geweest. Op de bijeenkomst zijn geen daadwerkelijke bemidde lingspogingen ondernomen, aldus Den Uyl. V <V Nou, vrijdag de dertiende zijn we goed doorgekomen. En het was nog wel een hele lange, want de nachten stellen deze weken niet veel meer voor. U begrijpt dat wi] in deze tro pische omstandigheden niet optimaal kunnen vlammen, zoals ze dat in sportverslagen noemen. Ik meen nu al te kunnen concluderen dat de natuur op een bijzondere sympathieke wijze heeft ingegrepen. De Ne derlanders die door de hoge vliegkosten niet naar het bui tenland kunnen, worden nu thuis voorzien van Zuideuro pees vakantieweer. Wat klagen die Engelsen toch over dat traangas dat tijdens hun wedstrijd tegen de Belgen werd verspreid. Last van jeu kende oogjes Moeten ze pot- domjne eens kijken naar onze Piet Schrijvers Pietje werd mishandeld door middel van een patserige Griekse trouwring. Vervolgens werd zijn getroffen ooglid zonder verdoving gehecht. Hij beet gewoon even op zijn tan den. Oog om oog, tand om tand. Nog even een woord van waar dering aan het adres van de scheidsrechter die Oranje een strafschop gaf: Prokoppiekop- pie. In welke poule speelt dat Mo lukse elftal eigenlijk Beter recht op het doel af van de tegenstander dan gaan staan voor een goed doel. In het laatste geval weet je nooit waar je geld blijft. Kijk maar naar de Unisof met Danny Kaye in Roosendaal. MERIJN (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD - Zuidafri- kaanse troepen en ge vechtsvliegtuigen hebben af gelopen week een bliksemactie uitgevoerd tegen het hoofd kwartier van de Swapo, de on afhankelijkheidsorganisatie van Namibië in Zuid-Angola. Daarbij zijn ruim 200 Swapo- strijders omgekomen en 16 Zuid-Afrikanen. Dit heeft premier Botha van Zuid-Afri ka gisteren in het parlement meegedeeld. Botha zei dat hij de Swapo hiermee had willen waar schuwen dat Zuid-Afrika zijn strijders overal zal opsporen en vernietigen. (Van een onzer vers) verslagge- BREDA „Liften doen we nooit meer, dat weet ik ze ker", aldus de 25-jarige Christine Jensen uit Enge land. Zij en haar zus Jane Hunter (23) werden in de nacht van maandag op dins dag op een parkeerplaats in de buurt van Gilze-Rijen gruwelijk mishandeld door een Griekse vrachtwagen chauffeur. De meisjes waren op de terugreis naar hun woonplaats in het Engelse Norfolk, nadat zij een bezoek hadden gebracht aan vrien den in Duitsland. „We hadden afgelopen maandag besloten om vanuit Bad Lotz vlakbij München, naar het Belgische Zeebrug- ge te liften", vertelt Chris, „om vandaar met de boot over te steken naar Enge land. Diezelfde middag ont moetten we een Griekse chauffeur, die zei dat hij naar Rotterdam moest, maar ons best naar Zeebrugge wilde brengen. Nou, daar hadden we wel oren naar, want zo'n lift krijg je niet dikwijls. Hij vertelde, dat hij pas 's avonds kon vertrekken, omdat hij eerst nog een partij aardap pelen moest lossen. Hij leek erg aardig. Voordat we ver trokken gingen we nog er gens eten en toen stond hij er bijvoorbeeld op öök voor ons te betalen. Ook aan het begin van de reis deed hij erg zijn best het ons naar denzin te maken". Na verloop van tijd, in de buurt van Aken, werden bei de meisjes nogal moe en be sloten op aandrang van de chauffeur wat te gaan slapen. „Ik werd echter wakker", al dus Chris, „toen ik merkte dat hij allerlei kleine weg getjes nam. Dat was rond twee uur 's nachts en aan de verkeersborden te zien, moest dat in de omgeving van Eindhoven zijn. Toen begon ik te beseffen dat er iets met klopte. Ik dacht dat hij waarschijnlijk die kleine weggetjes had genomen om niet langs een grenspost te komen, maar bovendien wist ik zeker, dat Zeebrugge veel gemakkelijker te bereiken was via België, want daar hebben m'n ouders lange tijd gewoond. Ook mijn zus was inmiddels wakker geworden. Toen we de chauffeur vroe gen waarom hij niet een kor tere weg nam, zei hij dat het al te laat was om nog naar Zeebrugge te gaan en dat hij daarom had besloten eerst naar Rotterdam te rijden". „Na een tijd reed hij de vrachtwagen een parkeer plaats op. Hij zei, dat hij wil de gaan slapen. Mijn zus sliep ook weer, maar ik vertrouw de het allemaal niet zo en bleef wakker". Na een minuut of twintig sprong de man volgens Chris plotseling op en begon zon der enige reden op haar zus ter in te slaan. „Ik wilde haar helpen, maar hij pakte een soort schroevendraaier en begon daarmee op ons hoofd te meppen. We waren ont zettend bang en smeekten hem op te houden, maar hij wist van geen stoppen. Het enige dat hij steeds riep, was „wordt bewusteloos, wordt bewusteloos". Mijn zus raakte ook even buiten be wustzijn. Op een gegeven moment trok de chauffeur mij aan m'n haren naar bui ten. Buiten heeft hij me ver schillende malen hard in de rug gebeten". Toen Jane weer bijkwam, zag ze dat hij een mes in zijn had had. Zij snelde te hulp en slaagde erin hem het mes te ontfutselen. De chauffeur sprong daarop in zijn wagen en reed weg. De Engelse meisjes vluchtten vervolgens het weiland in, omdat ze bang waren dat de man terug zou komen. Aan een restau ranthouder in de buurt vroe gen ze om hulp en heeft de politie gewaarschuwd. De chauffeur, de 33-jarige Griek A.K. uit Athene, kon woens dag in Rotterdam worden gearresteerd. Nadat zij enkele dagen in het ziekenhuis hebben gele gen zijn Chris en Jane gister avond weer naar Engeland vertrokken. Ook via Zee brugge, maar dit keer met de trein. j Ij'

de Stem | 1980 | | pagina 3