iADERIE- MEUZEM De akkerbouw staat met rug tegen de muur ï!ö®i Woning in Brouwershaven mag wel vakantiehuis zijn OPENBAARHEID BESTUUR VOORUITGANG Muziekleerlingen maakten plaat „Verbreding zorgvuldig faseren" I Viehmm attrakties iet ve Relatienota beïnvloedt aankoop van natuurgebied Raad Borsele: ZLM-LEDENRAAD: LEGENDE ONTZENUWD: Napoleon plantte linde niet Frans schip vlot- getrokken Peer weer Irukte op Jet Kanaal tekening uit streek Kwadendamme Minister Tuijnman over Kanaal Zuid-Beveland: becialist tel.01150 94263-13543] f- r VAN DONDERDAG 5 JUNI 1980 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - Een dijk- huisje aan de Blooisedijk 6 in Zonnemaire mag wel als zo merwoning gebruikt worden. Deze conclusie kan getrokken worden uit de uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag, waarbij werd vernietigd het besluit van de gemeenteraad van Brouwershaven om be zwaren tegen een beslissing van burgemeester en wethou ders van Brouwershaven on gegrond te verklaren. Mevrouw G. Sinke-Lijk uit Utrecht kreeg in juli 1978 te maken met een afwijzing door het college van B en W van Brouwershaven van haar ver zoek om ontheffing van de be paling van de gebruiksveror- dening Brouwershaven, waarin het verboden is in de bebouwde kom woningen te gebruiken als zomerwoning. Haar bezwaren tegen die be slissing werden door de ge meenteraad van Brouwersha ven van de hand gewezen. Collecte - De collecte te Kwadendamme gehouden ten bate van de Nederlandse Hartstichting heeft een bedrag van 406,85 opgebracht. De afdeling rechtspraak oordeelde echter anders. De kleine woning werd in 1932 gebouwd door de vader van de huidige eigenaresse met sloop afval van een voor verkeers maatregelen gesloopte land- bouwschuur. De woning was nogal vervallen geraakt door verwaarlozing. De gemeente redeneerde, dat met behulp van renovatie de woning weer in overeenstemming met de al daar geldende bouwverorde ning was te brengen. De ge meente werd echter door me vrouw Sinke verweten geen technisch onderzoek te hebben gedaan naar de staat van de woning en niet onderzocht te hebben of aanpassing van de woning aan de bouwverorde ning economisch wel haalbaar was. Inclusief overheidssubsi dies zou het pand na renovatie per maand ruim 500,- huur moeten opbrengen. Mevrouw Sinke achtte het uitgesloten, dat iemand dat voor een klein huisje aan de dijk zou betalen. Volgens de afdeling recht spraak had de gemeente wel degelijk het financiële aspect moeten meewegen. Men had zich inzicht moeten verschaf fen in de kwaliteit van de wo ning. De hoogte van de kosten van noodzakelijke verbeterin gen en de verhouding tussen kosten en baten bij het op nieuw verhuren van de woning als permanent te bewonen wo ning. Daar de gemeenteraad dat niet had gedaan, vernietig de de afdeling rechtspraak het besluit van de gemeenteraad. TERNEUZEN - Tot nu toe onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woens dag ingebroken in het Zel- denrustcollege aan de Zel- denrustlaan. Men kwam het schoolgebouw binnen door het verbreken van een ruit. De buit bedroeg slechts enkele kwar tjes (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele had gister avond, geheel tegen de eigen natuur ih, aan een uurtje genoeg om de weinig lijvige agenda af te werken. Discussies werden er niet gevoerd en het enige punt waar de fracties iets langer bij stil wensten te staan, was de gemeentelijke verordening openbaar heid van bestuur. De CDA'er G. de Lange verklaarde dat het nieuwe devies „alles is openbaar, behoudens verplichte geheimhouding" hem en zijn fractie uit het hart gegrepen was. Hij deelde zichzelf en zijn mede-raadsleden schouderklopjes uit door mee te delen dat Borsele op het punt van openbaarheid al enige tijd voorop loopt, vergeleken met andere gemeenten in en buiten Zeeland. De nieuwe verordening noemde hij „een vooruitgang in democra tisch functioneren", waarbij hij echter waarschuwend het vin gertje hief „dat het geen bureaucratie mag worden". Ook PvdA/PPR-fractievoorzitter P. J. Vollaard noemde open baarheid van bestuur een onmisbaar onderdeel van de democra tie. Hij zei echter van oordeel te zijn dat openheid niet zozeer een kwestie van verordeningen is, als wel van de mentaliteit van de bestuurders. „Daar hangt het van af of deze wet inderdaad een bijdrage zal zijn aan een beter bestuur", aldus Vollaard. DEN HAAG - Minister Tuijnman (Verkeer en Water staat) vindt het nodig de „uit voering van de werkzaamhe den voor de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland zorgvuldig te faseren". Tege lijkertijd schrijft hij bij zijn streven te blijven de uitvoering van de werken aan de verbre ding van het Kanaal door Zuid-Beveland „min of meer gelijktijdig" met de overige Oosterscheldewerken te laten geschieden. De minister laat dit weten in antwoord op vra gen van de Zeeuwse CDA- Tweede-Kamerleden Evers- dijk en Beinema. De bewindsman drukt zich in de beantwoording van de vragen van de kamerleden iets voorzichtiger uit over mogelij ke bezuinigingen op de werken voor de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland dan vorige week in zijn beant woording van vragen uit de Eerste Kamer. Toen schreef de minister letterlijk, dat de wer ken aan de Oosterscheldedam niets te lijden hebben van de bezuinigingsoperatie van drie miljard gulden, maar dat de uitvoering van de verbreding van het Kanaal door Zuid-Be veland „getemporiseerd" zou worden. De kamerleden hadden zich in hun vragen voornamelijk verontrust getoond over het tempo van taxatie en aankoop van gronden en huizen voor die verbreding. Volgens de minis ter geschieden de taxaties en aankopen in geregeld tempo. Hij laat weten, dat inmiddels van acht bedrijven de lang- bouwgronden en gebouwen getaxeerd zijn en in zeven ge vallen is overeenstemming bereikt. In Hansweert-Oost zijn inmiddels 170 huizen en een bejaardentehuis getaxeerd en in ongeveer 160 gevallen in overeenstemming bereikt. Minister Tuijnman schrijft, dat taxatie en aankoop afge stemd moeten woruen op de „fasering der werken". Tot nu toe is geld in voldoende mate beschikbaar, aldus de minis ter, voor de aankoop van gron den. Hij wijst erop, dat uit gangspunt voor taxatie en aankoop het tijdstip is waarop de gronden nodig zijn voor het werk. De minister herhaalt nog eens wat hij al eerder de Eerste Kamer liet weten, namelijk dat het verbeteren van het kanaal gedeelte ten zuiden van de Vlakebruggen voorrang heeft. Dit houdt verband met de ur gentie van de verbetering van de waterkerende functie van de sluizen in Hansweert. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De aankoop van natuurgebieden door natuur beschermingsorganisaties wordt beïnvloed door de rela tienota, waarin globaal het ,4 beleid wordt uitgestippeld voor gebieden waarin zowel de belangen van landbouw als J natuur moeten worden ge- diend. De gebieden die onder deze nota vallen moeten na- melijk worden aangekocht 'ji door de stichting Beheer J Landbouwgronden, terwijl agrarische gebieden met een natuurwetenschappelijke waarde die niet onder de rela tienota vallen niet meer aan- koopbaar zijn. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1979 van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Ook i werd de opervlakte van het potentiële aankoopgebied van de stichting ingekrompen, als gevolg van nieuwe afspraken tussen de aankopende orga nisaties. In de eerste helft van 1979 werden door de stichting vier j aankopen verricht in de Yerse- ke Moer. Tezamen met de gronden die de stichting Be- J heer Landbouwgronden in 1978 in opdracht van Het Zeeuwse Landschap aankocht, is nu 60 ha veilig gesteld. In i West-Zeeuwsch-Vlaanderen werden plantrechten verwor- ven op de Oude Zeedijk, het Noordmansdijkje, de Schen- J keldijk en de Polderdijk, ter- wijl op Tholen overeenstem- j mmg werd bereikt over de aankoop van 62 ha gronden. 1 Het Zeeuwse Landschap heeft nu in totaal ongeveer j 4000 ha natuurgebied in be heer, verdeeld over tientallen objecten die verspreid zijn over de hele provincie. Voor een oppervlakte van 3046 ha zijn inmiddels beheersplannen 4 gereed of in voorbereiding. jrmen zijn en uitgevoerd lo.a. oranje, groen, jerrood. lonele toepassing |l, kantoor, enz. ;n vernieuwde, iblik. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - Wanneer het huidige landbouwbeleid wordt voortgezet zal binnen één boerengeneratie de gespecialiseerde landbouw ten onder zijn gegaan. Alleen parttime boeren en gemengde bedrijven zullen dan nog in staat zijn akkerbouw uit te oefenen. Er zijn vergaande maatregelen nodig wil de Nederlandse akkerbouw, die nu met de rug tegen de muur staat, nog uit het slop geraken. Maatregelen die met name gezocht moeten worden in de structuur van de bedrijfsgrootte, de concurrentiepositie en de zoetwatervoorziening. ill lilt a t Öe P'aato; 'pname in de Sint Jacobuskerk in Vlissingen (Van een onzer verslaggevers) school Leerlingen van de Zeeuwse Muziek- ip J,,^ernstig uit heel Zeeland, zijn gisteren massaal !'ngseSMlllno*OOIlp'aat Sezet. Dat gebeurde in de Vlis- ?eti ac°ouskerk. Een zeshonderdtal muziekleerlin- 'e8istrer€>er JJrese"1 om muzikale prestaties te laten S'Haakt dil»sdagavond werden al enkele opnamen Snhe?damm°^00np'aat verschijnt in elpee-vorm ter gele van het 25-jarige bestaan van de Zeeuwse Mu ziekschool Men wil er minstens 1500 exemplaren van per sen. Waarschijnlijk zal de elpee ook via de winkels worden verspreid. De grammofoonplaat zal werken bevatten, die deze we ken op verschillende plaatsen in Zeeland tijdens openbare concerten ten gehore worden gebracht. Bij de opnamen waren betrokken een koorgroep, een blokfluitgroep, een accordeonorkest, een koperensemble en een groep AMV- leerlingen samen met het Zeeuws Jeugdorkest. Ondanks de grote omvang van het gebeuren hadden de opnamen gis teren een goed verloop. De linde, die niet door Napoleon geplant kan zijn (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE/ WEMELDING - De legende dat de zeer oude linde in de Kaarspolder tussen Yerseke en Wemeldinge daar door Napoleon zou zijn geplant, is ontzenuwd. Dit fraaie verhaal is naar het rijk der fabelen verwezen toen de prachtige boom gistermorgen ten offer viel aan de dijkver zwaring. Nadat de linde was omgezaagd constateerden W. de Munck en A.P. Koudstaal, vegetatiekundigen van het Delta Instituut te Yerseke, „slechts" 140 jaarringen, zodat de boom derhalve nooit door Napoleon kan zijn geplant. De overlevering wilde dat de keizer na de vorming van het koninkrijk Holland als een Franse vazalstaat een be zoek aan Zeeland zou hebben gebracht per schip en tussen Wemeldinge en Yerseke aan land was gegaan. Om de be volking hieraan blijvend te herinneren zou Napoleon op die plaats een linde hebben laten planten. De herkomst van de boom is waarschijnlijk veel prozai- scher. Daar de reus exact de grens markeerde tussen de voormalige gemeenten Yerseke en Wemeldinge is de boom daar hoogst waarschijnlijk indertijd als grenspaal neerge zet. Een manier van gebiedsmarkering die in de vorige eeuw m Zeeland zeer gebruikelijk was. Jammer blijft het natuurlijk wel dat de Napoleon-legènde nu een fabel is geworden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Elf sleep boten hebben woensdagmor gen het Franse containerschip „Gaugin" vlot getrokken. Het 13,800 ton metende schip liep dinsdagavond in de buurt van Borsele in dichte mist aan de grond. De Gaugin die geladen met containers op weg was naar Antwerpen mocht woensdag na onderzocht te zijn door Rijkswaterstaat zijn weg naar Antwerpen vervol gen. IkaPELLE, 4 juni - Aard- „er doos van 200 gram I f[16 II 54-76, kasaard- j' „èrdoosvan200 gram II fj 93-1.01, kas rode bessen doos van 150 gram M-2.40, bosuien I 62-65, II I boskroten 73. lifflNEUZEN,4 juni-Sla 1: Bloemkool a: 161 b: 106 c: hl Per bos: selderij 53. Lelie 38-1. Bospeen ri;92. Kroten 65-76. Uien "per doos: aardbeien L®. Per kilogram: Eer- |jalgen (grote) 152. Eerste- L (kriel) 112. Bintjes 13. 105-174. Andijvie 46-50. Lien 117. Peulen 940-1260. [barber 50-51. Savooiekool Ll2. Spinazie 59-65. Spits- 72-79. Kassnijbonen L.440. Waspeen 203-219. (ii een onzer verslaggevers) Dit sombere toekomstbeeld werd tijdens een in Bergen op Zoom gehouden ledenverga dering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij ge schetst door H.C. van der Maas, voorzitter van de ZLM- akkerbouwcommissie. Vol gens Van der Maas dient er op zeer korte termijn een natio naal zelfstandigheidsbeleid te komen evenals een aanpassing van het Europese marktbeleid, terwijl de produktiviteit moet worden verhoogd. Hij wees erop dat in de jaren zestig en zeventig meer dan de helft van de Nederlandse ak kerbouwers onder de zware economische druk is bezwe ken. „Hoe lang kunnen we als ZLM-akkerbouwers deze af valrace nog volhouden?" zo vroeg Van der Maas zich af. Daarbij doelde hij tevens op de zowel nationaal als binnen de EG tegemoet geziene noodza kelijke schaalvergroting in de gespecialiseerde Nederlandse akkerbouw. Bij bestendiging van het huidige beleid zal bin nen 10 a 20 jaar de minimaal vereiste bedrijfsoppervlakte zijn toegenomen van 30 tot 90 ha. De ZLM-ledenraad onder- schreeef de toekomstvisie van Van der Maas volledig en sloot zich unaniem aan bij de voor gestelde maatregelen. VLISSINGEN - In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in de LEAO-school in de Verlengde Bonedijke- straat. Er is een raam uit de sponning verwijderd, waarna nog enkele binnendeuren ge forceerd werden voordat de daders binnen waren. Drie bandrecorders, een filmprojector, een elektroni sche kassa, een elektronische rekenmachine, twee schrijf machines en een zakrekenma- chine worden vermist. Voorts werden in de Jeugdherberg in de Breewaterstraat een ze vental diefstallen gepleegd. DOMBURG - Afscheid bij Kinderzorg - De economisch directeur van de vereniging Kinderzorg Zeeland, Th.A. Schimmel, zal tijdens een re ceptie op vrijdag 4 juli in kas teel Westhove te Domburg af scheid nemen. Na 25 jaar gaat de heer Schimmel wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd Kinderzorg verlaten. Tijdens de receptie, die wordt gehouden van 15 tot 17.30 uur, kan men tevens kennis maken met zijn opvol ger, J.J.A.M. Vermaat. GOES - Huurvoorlichting - Het buurtwerk Goes-Zuid houdt vandaag in samenwer king met het ministerie van volkshuisvesting een voor lichtingsbijeenkomst over de nieuwe huurverhoging in wijkgebouw De Pit aan de Ap pelstraat. De voorlichter van het ministerie, Johan van der Meer, zal tijdens deze avond die om 20 uur begint, meer in formatie verschaffen. GOES - Van Beijerengroep - Voor de tweede achtereenvol gende maal heeft de Hertog van Beijerengroep uit Goes de eerste plaats behaald in een voetbaltoernooi voor Zeeuwse scoutinggroepen. Nadat de Goesenaren moeiteloos win naar waren geworden in hun poule versloeg men in de fina le, na een spannende wed strijd, de Naereboutgroep met 2-0. Bij de meisjes ging de overwinning naar de pad- vindsters Ridder van Maelste- de uit Kapelle. Er namen in totaal twaalf ploegen deel aan het toernooi. MIDDELBURG - Openbare orde - De vaste commissie voor openbare orde en veiligneid van de gemeente Middelburg komt vandaag vanaf 17 uur bijeen in het stadhuis. Aan de orde komt onder meer het te volgen beleid met betrekking tot de bescherming van de be volking. MIDDELBURG - Bevolking - Uit het statistisch jaarover zicht van de gemeente Middel burg over 1979 blijkt dat er in tegenstelling tot de voorgaan de jaren weer sprake is geweest van een bevolkingsgroei. Er kwamen vorig jaar 562 inwo ners bij, daar er zich meer mensen in de gemeente vestig den dan er vertrokken. In de jaren 1977 en 1978 was er een vertrekoverschot. Het ge boorten-overschot daalde op nieuw en wel van 150 in 1978 tot 122 in het afgelopen jaar. WOLPHAARTSDIJK Rondweg - In het dorpshuis te Wolphaartsdijk zal' maandag 16 juni een informatie-avond worden gehouden over de aanleg van een rondweg. Zoals bekend zijn er drie mogelijk heden: doortrekking van de Stadseweg naar de Aardebol- leweg/Muidenweg, doortrek king van de Van Oeverenstraat in de richting Molendijk/Zui derlandweg of doortrekking van de Oude Kade om de Fre- dericuspolder heen. De voor lichtingsbijeenkomst begint om 20 uur. TERNTUZEN - De drukte idehavens van Gent en Ter- Uien is weer toegenomen. Er (Keerden in de eerste vier janden van dit jaar 142 zee- iepen méér de sluizen van neuzen dan in dezelfde pe- idevanhetvorig jaar. Ook de benvaart nam behoorlijk It: ruim drieduizend „nieu- jt" binnenschippers passeer- tn met hun boot de sluizen. (Overigens kan deze toene- Ing vertekend zijn door de Iteming van de recreatie- lar.bij de cijfers van de bin- invaart. Echter: ook het ge- EEtreerde tonnage kende p behoorlijke stijging:, met [geveer een kwart meer dan Irig jaar kwam dat op bijna ptienmiljoen ton te liggen. In taal werden 22.350 binnen- lartschapen geregistreerd. [Hettonnage van de zeesche- engroeide veel minder. Werd Ide eerste vier maanden van [?9eencijfer van 12.575.000 leggezet, nu was dat maar Ijffl 300.000 ton méér. In to- jalnammen3.024 zeeschepen laar. -nps 4 juni-Aardappelen ÏÏGT 2,01, DR L14, KL S kassnijbonen KM 1,90, kl K kroten bos kl 1 0,91, rlkoolkll 1,94, kl 2 1,41, poolkas kl I 0 89 2 56 12 1,73, glassla stuk kl I Uil, uien bos kl I 0,51.

de Stem | 1980 | | pagina 25