mei leid ISA streek rrije tijd 50 Pistool Vredig Bar IEUZÈN I stad ^■j Nederland kijkt naar de hoogvogel ,Wacht U voor d'n sj ampetter Dertig journalisten die de Smokkelroute gaan rijden op uitnodiging van het Evenementeneomité Aardenburg en de verbroederde gemeenten Damme Maldegem en Sint Laureijns. Dat kan nooit goed gaan zult u zeggen: Zo'n tocht door de Vlaamse beemden, waar de stamineekes de grenspalen in aantal verre overtreffen. „Allez 't is daarom da'ge de grens nie' meer ziet". i Krulbollen in het Boldershof. Waar de Belgische verslaggevers in de prijzen rolden De O 5+ C •*- Hoek van NOS-Van Gewest tot Gewest verleidt een figurante met een pluk gras fes ran Sjampetter" van het Belgische Donk maakt zijn opwachting met getrokken luchtpistool De vier genoemde gemeen ten kennen al sinds 1974 de Smokkelroute, een toerist par cours van zo'n 80 kilometer, via oude smokkelpaadjes heen en weer over de grenslijn slin gerend. Om die Smokkelroute zo aan het begin van het zo merseizoen nog eens wat extra onder de aandacht te brengen nodigde het Evenementenco mité Aardenburg afgelopen week de Nederlandse en Bel gische pers uit, inclusief de NOS. „Niet alleen om de Smokkelroute weer eens onder de aandacht te brengen maar ook om de heren van de pers eens uit hun dagelijkse sleur te halen", aldus de motivatie van Eduard de Cuelenaere van het Evenementencomité. Om de heren eens uit hun beslommeringen te halen zet ten de Cuelenaere en de zijnen een prijskamp op touw van Vlaamse volksspelen: krul bollen in Sint Laurêijns, gaai- bollen in Maldegem, vogelpiek in Hoeke en boogschieten, staande wip, in Aardenburg. En zo kon je de heren van de Gazet in het krijt zien treden in het Boldershof van Alfons Roets en bij Griete Pette in café Schuttersgilde in Donk bij Maldegem. Een 84-jarige café houdster in een driehonderd jaar oude kroeg, "t is nog ne süe, die Griete", zo verzekerde er één van de stamgasten. Bij die ouwe „cafédochter" zoals ze ook wel wordt genoemd bleek het goed toeven. Voor haar etablissement, voor de gelegenheid versierd met vlag gen, stond de plaatselijke „sjampetter" het gezelschap op te wachjen. Het bleek een gelegenheidsveldwachter, al hoewel de 'rrlan wel een heus luchtdrukpistool, jaargang 14-' 18 of eerder, presenteerde, dus „wacht u voor d'n sjam petter zulle". En dan was er ook die niet al te zuiver zin gende schoolmeester die met zijn kinderen in het overvolle kroegje een „lied van mijn land" ten gehore bracht ter ere van de gasten. Bij wijze van anticlimax viel prompt één van de kindertjes in zwijm door ademnood. Via dit folkloristisch inter mezzo ging het verder door het vredige Vlaamse land, waarde varkens, op zo'n zonnige dag lui uitgedijd in de wei liggen en waar de koeien een plekje schaduw zoeken onder een boom vroeger was het hier een oord van avontuur. Het ont duiken van de taksen en belas tingen ging er gepaard met vuurgevechten en achtervol gingen. Ingenieuze smokke laars reden er rond met ge pantserde voertuigen geladen met boter, terwijl ze via glij- goten kraaiepoten op de weg deponeerden. Het toneel van het illegaal grensverkeer is nu een toèris- tische attractie geworden met historische plekjes zoals bij voorbeeld het kerkje van Hoe ke, waar de pastoor de bezoe ker uitgebreid vertelt over het bijzondere Romaans-Gothi- sche karakter van dit Gods huis. Op de begraafplaats wisselen grote en kleine zerken elkaar af. „Eeuwige vergun ning" staat er op. Via Hoeke gaat het weer richting Aar denburg, langs het Leo- poldkanaal, een fraai stukje van de route. Onderweg schiet organisator De Cuelenaere een paar keer een verkeerd weg getje in. Hij koos een verslag gever met een snelle auto en ja... dan krijg je dat. Op het schuttersterrein van Sint Sebastian volgt het laat ste onderdeel van de prijs kamp. Daar zie je dan vooral de vertegenwoordigers van de Hollandse pers staan „schut teren" met de pijl en boog. In het begin is het ook wennen aan de pijlen die met een bloedvaart weer naar beneden suizen. Het slot van deze dag is een receptie in het Aarden- burgse gemeentehuis en ja.... jé komt er niet onderuit... een etentje. Aardenburg heeft van alle Zeeuwsvlaamse gemeente per hoofd van de bevolking de hoogste representatiepost op de begroting. De bar in de ruimte direkt naast de raads zaal zal daar wellicht debet aan zijn. Hoe het ook zij, het is er niet minder gezellig om en burgemeester W. Lockefeer is een voortreffelijk gastheer, die een goeie hand van tappen heeft. Op de vraag, hoe je als nette verslaggever zo'n dag aan je lezers moet verantwoor den antwoordt De Cuelenaere: „Ach, zeg dat je hoogstend één glas bier half leeg gedronken hebt". Laten we het daar dan maar ophouden. Oh ja.... en van de Smokkelruimte na tuurlijk niets dan goeds!". Paul de Schipper, tekst en Cor J. de Boer, foto's Vogelpiekgooien in het Belgische Hoeke Pils en Politie in het Boldershof van Alfons Roets A^77 aevwvxvwwxvvv 11 Jfrijdag 16 mei late av, nd S2.30 uur, zaterd. 17 rrioi 1.45 uur, dinsdag 20 mei 1 uur VAAR FANTASIE NAAKTE WERKELIJKHEID WORDT VAN WOENSDAG 14 MEI 1980 Uw met fantasie slaat op hol sexgebeuren. Strikt 18 jaar. er diverse matrassen een lie matrassen steeds gratis 2 pers. 231.- 2 pers. 503." 2 pers 720." 17 verschillende soorten el in 1 als 2 persoons en valiteiten van zeer goed- voorbeelden: 'de nachtrust

de Stem | 1980 | | pagina 21