V WSTER) Expositie over strijd op Znid-Beveland 1940 NIEUW: DE JETF0IL PRESTATIE OOSTENDE-HART VAN LONDEN RECHTSTREEKS TEGEN 80KM/UUR Dorpsraden in Oostburg houden welzijnsenquête Slotreis Stichting Welzijn ouderen Provincie maakt fietsvoorzieningen bij Goes Vrouwenraad voor W.Z.-Vlaanderen bij De Hoop IN GEMEENTEHUIS KAPELLE èt Ferries pmswaarde EEN FOTO JIT DE STEM BESTEM TOT UW DIENST drijf .V. i zilveren jubilaris OOISTEEN IN ZIJN KLASSE j markten politierapport Terneuzen Voorzitter VVV West-Z.-Vlaanderen Optimisme over zomerseizoen B. en W. van Terneuzen: Woningen Hoek niet zonder meer slopen" Beurs in Sluiskil Stal Mosselman sterk in Deurne Grote Markt Goes vrijdag afgesloten voor verkeer Veroordeeld voor diefstal gereedschap Staat er een foto in ci stern, waarvan u graa() een afdruk (raster 60) 2oa ontvangen Als de foto van onze eigen fotodienst is, kan de kram daar voor zorgen. Wat te doen Knip de foto met onder, schrift en eventueel be. geleidend artikel uit de krant. Vermeld plaatsingsda- turn, naam en adres. Betaal f 5.- per afdruk (Gegarandeerde be- taaicheque, Euroche que of girobetaalkaart meezenden). Zend alles - binnen één week - naar één van de kantoren van De Stem. (Vermeld op de enveloppe .Fotodienst"). U kunt ook terecht aan de balie van het Stemkan- toor. U ontvangt binnen vier weken de foto thuis. Bij vonnis der Arrondis sementsrechtbank te Breda d.d. 9 mei 1980 is in staat van faillisse ment verklaard Inter nationale Zonwerings industrie PVBA, geves tigd te Essen (België), Heikantstraat 147, haar bedrijf uitoefenende te Etten-Leur, Nijver- heidsweg 13. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. A.H.Q. Goossens, rechter in voormelde rechtbank, en tot curator is aange steld mr. J.A. Decker, advocaat, Oude Breda- seweg 64, 4872 AG Etten-Leur. De curator vagen. Dat zie je bij Een interieur waar send automobilist h ogende r, de radio, de handgrepen, farming, kunststof embekrachtiging. r. Hij kost luzere proefrit kunt n. BREDA Roosendaal. Boulevard 2, ctor. hoornstraat 15, 3011 WD DE STEM VAN WOENSDAG 14 MEI 1980 T12 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - Een dezer da- een verspreiden de dorpsraden van diverse kernen in de smeente Oostburg een enquê teformulier onder de bevol king De opzet van deze en- quée, di uitgaat van een van de i subwerkgroepen van de regio- naie werkgroep Welzijnsplan- c. Bakker (Van onze correspondent) TERNEUZEN - In de kanti ne van de Handel-Industrie en Scheepvaartmaatschapp De Hoop BV te Terneuzen, werd je huidige chef-laborant C.C. Bakker, gehuldigd wegens zijn 25-jarig dienstverband. Na mens de raad van bestuur voerde ir. J. van der Pejl het «oord en memoreerde een aantal gebeurtenssen uit de loopbaan van de heer Bakker. Deze loopbaan is in feite de I geschiedenis van het labora torium, omdat de jubilaris de eerste laborant was. Voorts memoreerde ir. Van der Peijl [enkele nevenactiviteiten van i jubilaris, zoals zijn lerar- I schap aan decursus beton- technologie, zijn lidmaatschap van diverse commissies en werkgroepen, alle werkzaam op het gebied van de beton- I mortel- en betonwarenindus- trie. De heer Bakker is ook al I geruime tijd betrokken bij het I opstellen van voorschriften en Jkwliteitseisen voor allerhande I bouwmaterialen- en stoffen. I Tenslotte is de heer Bakker I zeer actief in het maatschap pelijk leven, met name in de 1 gereformeerde kerk te Terneu- Namens de vereniging van {handelaren in bouwmaterialen tin Nederland, werden de jubi- I lans en oorkond en een zlveren I gedenkpenning overhandigd. I Voorts kreeg hij de gebruike- I lijke enveloppe met inhoud, en leen geschenk van zijn naaste [medewerkers. Aan het einde [sprak de heer Bakker een dankwoord. ning in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, is om nu eens pre cies uit te vissen welke wesen er bijde bewoners leven ten aanzien van hun welzijn. Deze enquête wordt niet ge- houdean in de gemeente Aar denburg waar enkele jaren geleden al een soortgelijk on derzoek onder de bevolking heeft plaats gevonden. Ook de bewoners van Schoondijke krijgen het kleurrijke formu lier, dat bestaat uit zes bladen, niet in de bus omdat daar nog voldoende gegevens over de bevolkingsbehoeften zijn. De dorpsraden zijn erg nauw betrokken bij dit onderzoek. Zij staan grotendeels borg voor de verspreiding en het ophalen van de fomulieren. Alle gege vens worden gerangschikt en zo doorgespeeld aan de regio nale werkgroep. In september zullen alle gegevens verzameld worden zodat in oktober de uitslag bekend gemaakt kan worden. De vragen hebben toepassing op alle leden van het gezin. Voor de leeftijdsgroep van twee tot en met vijf jaar wordt de ouders onder andere ge vraagd of ze het belangrijk vinden of er in hun kern een peuterspeelzaal komt. Logisch dat voor de groep d ouders oe- ten antwoorden. De leeftijds groep van 13 tot en met 18 ordt rechtstreeks benaderd. Ge vraagd wordt aan elke activi teiten ze graag deelnemen. Ze kunnen kiezen uit Sport en Spel, Handenarbeid, Creatief bezig zijn, Knutselen. Soort gelijke vragen worden ook de ouders gesteld met als aan vuling of zij leidinggevende functies ambiëren. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE - In verband met de speciale herdenking van de Franse militairen, die tijdens de meidagen veertig jaar gele den op Zuid-Beveland zijn gesneuveld, is gisteren in de hal van het gemeentehuis van Kapelle een tentoonstelling geopend, waarin de rol die de ze Franse troepen speelden centraal staat. Dat het juist de Fransen waren, die in de strijd op Zuid- Beveland tegen de elitetroepen van de SS de kastanjes uit het vuur moesten halen, kan men uitgebreid nalezen in de Zeeuwse oorlogsgeschied- schrijving van L.W. de Bree „Zeeland 40-45". Terwijl de Nederlandse troepen, uiteen geslagen en gedemoraliseerd, richting Walcheren vluchtten, rekenden ze er, volgens De Bree, met een „vanzelfspre kend soort lompheid" op, dat de Fransen, gelegerd langs het Kanaal door Zuid-Beveland, de Duiters wel zouden tegen houden. Dat lukte niet. In de late ochtend van 16 mei 1940 stak de Waffen-SS op drie plaatsen het kanaal over en kwam het in en rond Kapelle, Wemeldinge en Schone tot ver bitterde gevechten met de on geveer 1500 man tellende Franse strijdkrachten. Zeker 75 Fransen verloren hierbij het leven. Overigens zijn op de Franse militaire begraafplaats in Ka pelle niet alleen deze militai ren begraven, maar alle Franse soldaten, die tijdens de oorlog Een overzicht van de tentoonstelling in Kapelle. in ons land zijn gesneuveld. Dat waren er in totaal zo'n 600. Omdat menig stoffelijk over schot inmiddels alweer naai Frankrijk is overgebracht lig gen er in Kapelle momenteel nog 224 militairen begraven. De tentoonstelling kan van daag en vrijdag nog worden bezocht tijdens de openingsu ren van het gemeentehuis en 's avonds tussen zeven uur en half tien. zaterdag wordt, zoals be kend, een herdenkingsplech tigheid op de militaire be graafplaats gehouden waarbij naast hoge Franse en Neder landse militaire autoriteiten ook prins Bernhard, de Franse ambassadeur en de commissa ris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, aanwezig zul len zijn. I (ADVERTENTIE) De Jetfoil Is een revolutionair vaartuig dat zich op zijn draag' vieugels verheft en stabiel en veilig op het water glijdt. Met alle topkomfort voor de reiziger Afreis vanuit Oostende. Na een prettig-rustige I cvertocht van 3V2 uur (drinks en shopping tegen speciale Soord" prijzen) wordt aangelegd vlakbij de Tower Bridge, ■'•aar bus, metro, taxi's bij de hand zijn Zowel voor een Piezier-of zakenreis, neem voortaan de prettigste I an de snelste weg per Jetfoil Tot 6 overtochten per dag. Vraag de trochure met de afvaarturen aan uw reisbureau. ngen voorbehouden. iert N.V. te Voorschoten. vucnaiaan-8400 Oostende - Bëlgie-Tel 09.32.59.32 02,02-Telex 81456 |[_Wet de Jetfoil is de reis naar Londen even aangenaam als het verblijf Gouden bruiloft - Met een H. [os m de parochiekerk van tswaarde begon voor het j"® echtpaar Christien IWyzer-Fruytier en René pyzer, resp. 77 en 76 jaar een stralende dag. De H. "erd opgedragen door hun tsterzoon, een van hun vier "«eren, pastoor in Uithoorn. iarna nam het echtpaar «en blij tijdens een drukke Eptie van zes tot acht uur in j/'teafé Claessens alle feli- 'ues van dorpelingen en be- ,"en in ontvangst, in totaal '2o'n 200. Om 19.00 uur leen de fanfare Vrijheid wacht, die het echtpaar serenade bracht en tot on eer 20.00 uur de receptie •muziek omlijstte. Namens wpsbewoners van Lams- Ne werd een prachtige va- et' aangeboden, tesamen ■een tv-kastje. N amens zijn ets sprak de priesterzoon dankwoord tot alle aanwe- 4 Daarna werd de avond '°ten met een gezellige 'r Vo°r familie en genodig- MIDDELBURG, 12 mei - Aardappelen Bintje bo. 33-35, gr. 12, Furore bo. 46. Appelen Golden Delicious II 70/80 78, 60/70 52-55, tomaten AI 254 All218, BI 240-252,Bil 207, Cl 175-180, kasandijvie I 121-132, kasandijvie II 82-108, natuurspinazie 74, kassnijbonen 601-637, krom 403-434, ramenas bos 56-57, radijs 25-81, rabarber 43^-47, selderij bos 26-49, uien kg 48-51, kassal 28/29 II 24-32, 23 n 20, 22 I 26, 18/20 II 17, komkommers 61/76 II 81, 51/61 II 68, 41/51 I 79-84, II 54-63. Bloemen: Petunia's 12-20, Afrikanen 11-20, Ijs bloemen 12, Duizendschoon 15-16, Begonia's 12-14, Bellis 10-15. Paprika kg 393—517.Prei 26-32, rode kool L.0-34, knolselderij kg 5-8, kasbloemkool 6 II159 afw. 68, 8 II121, komkommers 36/41II 39, 31/36 II 43, stek grof kg II 56, stek fijn kg II 21, win terbloemkool aanvoer 30.000 stuks: 3 II 189, 4 I 167-184, II 122-166, afw. 71-114, 6 I 125-168,11 87-153, afw. 35-98, 8 I 110-136, II 62-127, afw. 41-76, 10 I 81-88, II 48-87, afw. 36-62, 12 II 40-59, afw. 35^2, 15 afw. 35. KRABBENDIJKE - 13 mei Golden Delicious I 80/90 91-1.07, 70/80 85-1.02, 65/70 66-76, 60/65 36, II 80/90 65-1.01, 70/80 73-93, 65/70 44-71, 60/65 27-39, Winston I 75/80 1.03-1.21, 70/75 1.10-1.25, 65/70 77-1.01, 60/65 49, 60/70 72, H 75/80 75-1.00, 70/75 76-99, 65/70 58-86, 60/65 23-51, Goudreinette II 75/85 1.11, 70/75 12.05, 65/70 65-75, 60/65 36, Conference Voorverkoop 80 ton, R 65/75 1.56, 55/65 1.46-1.51, 45/55 86, aanvoer 25 ton, I 65/75 1.66, 55/65 1.57, II 65/75 1.46-1.58, 55/65 1.30-1.48, 45/55 63-78, St.-Remy H 70/80 85, 60/70 77, AXEL - In het Perebooms- gat nabij Axel brandde de riet- kraa over een oppervlake van enkele hectare af. De brand was ontstaan over de grens en had zich to het Nederlandse gedeelte uitgebreid. De Axelse brandweer wist tenslotte het vuur te bedwingen. ZANDSTRAAT - Een vrachtauto van de firma C. uit 's-Gravenpolder kwam door onbekende oorzaak in de Zan- straat tegen de omheining van de woning van V., Zandstraat 6 terecht. De materiële schade was aanzienlijk. MIDDELBURG - In de nacht van maandag op dinsdag is een inbraak gepleegd in een boekwinkel in de Lange Delft. De daders zijn via een WC- raampje dat twee meter boven de begane grond is binnen ge komen. Er worden vermist drie boeken van 69.50 per stuk, drie boeken van 108 per stuk, drie boeken van 16 0 per stuk, twee boeken van 250 per stuk. Van de daders ontbreekt elk spoor. De recherche stelt een onderzoek in. Hervormde Kerk - De belang stelling voor de maandag ge houden bingo-avond in de op- standingskerk ten bate van het fonds voor het nieuwe orgel en het te herstellen dak van de hervormde kerk in de Terneu- zense Noordstraat was vrij be hoorlijk. De opbrengst bedroeg 800 gulden. Met het bingospel en de loterij waren mooie prijzen te winnen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG - „Wij zijn optimistisch over het komend seizoen. De mensen zijn vroeger dan in andere jaren gaan reserveren en ook de belangstelling voor de periode buiten het hoogseizoen is bevredigend". Dit zei gistermiddag de voorzitter van de streek-VW West-Zeeuwsch-Vlaanderen, J. Schippers, tijdens de officiële ontvangst van de deelnemers aan de jaarlijkse excursie op het gemeentehuis van Aardenburg. Tijdens deze ontvangst bood de heer Schip pers het eerste exemplaar aan van de nieuwe uitgave met toeristische tips uit het land van Cadzand aan burgemeester drs. W. Lockefeer. De heer Schippers deelde mee dat de streek- VW, dit in navolging van de VVV Oostburg, gaat beginnen met een contactblad. Dit om de banden tussen bestuur en leden nauwer aan te halen en die leden directer en sneller te kunnen informeren. De heer Schippers sprak zijn be zorgdheid uit over de ophanden zijnde Delta werken in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij hoopte dat, voor tot uitvoering wordt overgegaan, ook de WV zijn zegje zal mogen doen. „Wij moeten ons landje gezellig houden", zo meende hij. De excursie gisteren werd gehouden - zoals steeds eens in de drie jaar het geval is - in Aar denburg. Het gezelschap, bestaande uit bijna 60 deelnemers, bezocht eerst dehervormde kerk in St.-Kruis, waar dominee Valck een uiteenzet ting gaf. Vervolgens bezichtigde men het nieu we multifunctionele gebouw in Eede om ten slotte naar Draaibrug te gaan, waar in het café van de familie Schout bezichtiging en uitleg plaatsvond van het aloude mortierorgel. De ex cursie werd besloten met een gezellig diner in hotel De Roode Leeuw te Aardenburg. (Van een onzer verslaggevers) HOEK - Het college van B. en W. van Terneuzen is bereid de woning Langestraat 1 in Hoek te slopen om het uitzicht van de straat die van de molen naar de markt loopt op de kruising te vergroten. Wel zal er op deze plaats een nieuwe woning verrijzen, maar die zal zodanig smaller worden dat de verkeersveiligheid toch verbeterd wordt. Dit collegevoornemen bete kent dat B. en W. niet ingaan op een verzoek van enkele honderden Hoekse inwoners om de panden Langstraat 1 en 3 af te breken. Het gemeente bestuur is van mening dat daardoor een onaanvaardbaar groot gat zou vallen op de Markt. Een en ander komt in de vol gende vergadering van de commissie openbare werken van Terneuzen ter sprake. In (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL - Voor de Sluis- kilse speelweek wordt donder dagmorgen 29 mei een kin derkleding- en speelgoedbeurs gehouden in het Gildehuis in Sluiskil. Drivierde dee van de obrengst gaat naar de verkoper zelf, eenvierde zal gebruikt worden voor de Sluiskilse speelweek. Tijdens de beurs is kinderp- van aanwezig. Goede, schone kleding en speelgoed kan ge bracht worden naar het Gilde- buis, Ilja Ronkes, Dorstlaan 26of Maria de Pooter, P. Pol derstraat. Inleveren is moge lijk tot 22 mei. (Van onze paarde- sportmedewerker) KRUININGEN - Het con- cours-hippique-seizoen 1980 werd voor de hackney-rijders geopend met een clubdag van de Nederlandse Hackney Club te Deurne. Stal Mosselman uit Kruiningen kwam er direct goed voor de dag. In de open klasse klein maat moest „Nic- kery Boy", gereden door A. Mosselman, weliswaar zijn meerdere erkennen in Ashley Bachelor van Cees Schalkers uit Kortenhoef, maar mevr. Mosselman zou voor een re vanche zorgen. In het dames nummer reed zij „Nickery Boy" zonder discussie naar de zege. Mede door zijn prestaties te Deurne is „Nickery Boy" opgenomen in de voorlopige Nederlandse selectie, die gaat deelnemen aan de hackney- wedstrijden in het Zuidengelse Ardingly. Diu i»1 (Van onze correspondent) SLUISKIL - De afdeling Sluiskil van de Stichting Wel zijn voor Ouderen houdt don derdag 29 mei haar jaarlijkse slotreis. Er zal een bezoek worden gebacht aan d Vlaams Ardennen en zijn schilderach tige dorpjes en steden. Bezocht worden Etikhovc-Maarke- daal, Scorisse, Flobecq Ronse, Kluisbrg en Oudenaere. Vertrokken wordt 's mor gens om kwart voor acht vanaf het ir. Lelyplein. In het plaatsje Schorisse wordt ge stopt voor een koffiepauze bij „Moeder Stiene". Vervolgens gaat de tocht door de bosrijke en heuvelachtige omgeving van La Houpe naar Kluisberg, waar voor de bejaarden een middagmaal klaarstaat, waar na er gelegenheid is een wan deling te maken. Omstreeks 16 uur hoopt men in Oudenaerde te arriveren. Daar zal een bezoek worden gebracht an het stadhuis, dat bekend staat als een der mooi ste in België. Omstreeks kwart voor acht in de avond wordt het gezelschap weer in Sluiskil terug verwacht. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het provinciaal be stuur gaat in Midden-Zeeland verschillende fietsvoorzienin gen aanleggen. Het betreft een fietspad tussen Wilhelmina- dorp en de weg Zeelandbrug- Goes (kosten 755.000 gulden), en een fietspad langs een deel van de weg 's Gravenpolder- Hoedekenskerke plus de ver betering van een gevaarlijke bocht in deze weg (kosten 730.800 gulden). De provincie neigt er verder toe een fietstunnel aan te leg gen bij een nieuw kruispunt bij Goes, dat ontstaat door het doortrekken van de weg Zee- landbrug-Goes naar rijksweg 58. De tunnel zou aangelegd worden in de zuidelijke berm van de weg Goes - 's Heer- Arendskerke. Als dit plan wordt uitgevoerd komt de pro vincie gedeeltelijk tegemoet aan enkele suggesties van het PPR-actiecentrum Goes, dat om enkele fietspaden en fiets- tunnels bij de nieuwe weg heeft gevraagd. De provincie wil het echter wel bij die ene tunnel laten. De andere voorzieningen vindt men overbodig. De provinciale statencommissies voor finan ciën en voor polders en wegen gingen gisteren unaniem met deze visie akkoord. De commissies zetten ook het licht op groen voor de rondweg Biggekerke. Ze maakten een bedrag van 2.530.000 gulden vrij voor het grondwerk en 145.000 extra voor de grondverwerving. Verder ging men akkoord met een aanvullend bedrag van 107.000 gulden voor verkeers lichten op de aansluiting van de laan van St. Hilaire op de weg Zierikzee-Haamstede. die vergadering wordt even eens besproken hoe de molen en het buurthuis de Hoekse Rakkers meer tot het gebied van de Markt kunnen worden betrokken (Van een onzer verslaggevers) GOES - In verband met de- Ronde van Midden-Zeeland zal de Grote Markt in Goes vrijdag 16 mei tot 's middags drie uur niet beschikbaar zijn om te parkeren. Volgens de Goese gemeente politie zal er tussen 12 en 22 uur tevens een parkeerverbod worden ingesteld voor de Van Dusseldorpstraat (gedeelte tussen Bergweg en de Graaff- straat), de Graaffstraat, 's- Heer Elsdorpweg en Schim- melpenninckstraat. Het rij- verkeer van en naar Goes-oost kan gebruikmaken van een doorlaatpost aan de Kamper foeliestraat. OOSTBURG De V rouwen- organisaties en vrouwengroe pen in West-Zeeuwsch-VIaan- deren komen dinsdag 3 juni om 19.30 uur in het gemeentehuis te Oostburg, voor de tweede keer bijeen teneinde te komen tot de oprichting van een vrouwenraad voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De hierbij betrokken orga nisaties zijn het CDA, Vrou- wenberaad, de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond, de Gereformeerde Vrouwenbond, het Katholie Vrouwengilde en de Katholieke vrouwenorga nisatie van de NCB. Op die avond zal de voorzitster van de Zeeuwse Vrouwenraad, me vrouw D.M. Bloos-Steenhui zen eveneens aanwezig zijn. MIDDELBURG - Het slechte weer op 28 december van het vorig jaar had vier Brabantse bouwvakkers van hun werk de kroeg ingedreven. De daar geconsumeerde drank deed de drie broers M., H., en H. C. G. M. en hun maat W. van G. echter geen goed. Zij kwa men op het idee om de tocht vanuit Oost-Brabant naar 's- Gravenpolder goed te maken door een grote hoeveelheid gereedschap uit een loods aan de Prunesstraat te ontvreem den. M. M. en W. van G. stonden gisteren voor het eerst voor de politierechter. De tweeling broer van M. M. en zijn oudere broer achtten het niet nodig zich te verantwoorden, zij hadden de rechtszaal al wel eens eerder van binnen gezien. Het verschil van inzicht tussen de twee helften van het kwar tet werd tevens het verschil in veroordelingen. De wel verschenen ver dachten kregen één week voorwaardelijk en een geld boete van vijfhonderd gulden. Politierechter mr. J. Kolkman, die sprak over „het verstop pen" van het andere tweetal, veroordeelde de broers H. G. M. en H. M. tot de straf zoals die geëist was tegen alle vier de verdachten: twee weken ge vangenisstraf, waarvan één week voorwaardelijk. Een middenstander uit Borsele had naar eigen zeggen wat zitten slapen toen hij een andere weggebruiker „aan tikte" en er niet bij stil gestaan dat hij een aanrijding veroor zaakt had. Zijn nummer was echter op de plaats van het on- gelukje, de Hoofdstraat in Borsele, al genoteerd. De zakelijke en privé-be-' slommeringen van J. J. T. wa ren ten tijde van het incident echter groot, 's Morgens had zijn vrouw een galaanval ge kregen, hetgeen niet alleen privé lastig was, maar ook moest de middenstander nu alleen de vlak voor Kerstmis zeer drukke zaak runnen. De Eolitierechter toonde erg veel egrip en veroordeelde J. J. T. na een eis van drie maanden voorwaardelijke rijontzegging en 450 boete tot 300 en geen ontzegging.

de Stem | 1980 | | pagina 19