[ILJOENENPROJECT JSSrlannen voor ecreatiepark |n Aardenburg Expo Goes heeft poorten geopend Record aantal deelnemers wandeltochten Scheldkanonnade kost \honderd gulden Sluiskil slaapt weer onder grauwe lakens V: Te weinig geld voor research bietenteelt zeevaartschool moeten nog eens zweten /'ff "V Koning-Willem-I- prijs voor firma ï.d. Have in Kapelle Bij kerncentrale I AARDENBURG - Momenteel ligt bij de commissie voor de gemeentelijke bestem- ■ingsplannen in Middelburg een plan ter studie waarin wordt voorzien in een bijna 20 ha Jootrecreatiepark in Aardenburg. Het plan is opgezet door Zeeland BV en is gesitueerd p gronden die direct grenzen aan de Elderschans, Van Eeghenhuis en sportpark in irdenburg. De benodigde grond is goeddeels al eigendom van de betrokken maatschap- I Terneuzen, Nieuwstraat 9,4513 CV Terneuzen, Pc stbus 145, PORTbS. I ïljfp 0| Redacteur Midden-Zeeland: J.A. Meertens, ChurchiUstede I Tern S'01100-23700; redacteur Kanaalzone: W. Reijn, Nieuwstraat 9, I Sa tt)Zen'150-17920; redacteur Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: H. Post- I ^Molenstraat 12, Hulst, 01140-14159 en E. Verstraeten, Moer- |<{Jj18straat 128, Hulst, 01140-16755; reportageredacteur en redacteur I ijb ^ee^an^: P. de Schipper, 01154-1556; fotojournalist Zeeland: C.J. I kK*' ^e^enrustlaan 8, Terneuzen, 01150-13137; sportredactie Zeeland: rij»0?111811» Zeldenrustlaan 1, Terneuzen, 01150-12941. Advertentie-ex- ROETOVERLAST WKE GS Zeeland: Meervaarten kaarten nu ook betalen met cheques ZEEUWSE DRIEDAAGSE DIRECTEUR B.C. BOS (I.R.S.): Middelburg in beroep tegen opslag afval Aanhoudend zonnig waterstanden hoogwater WOENSDAG 14 MEI 198<" r i (Van een onzer verslaggevers) en („Wij hebben een goed ver- luwen dat dit plan tot een ped einde gebracht kan wor- b", aldus burgemeester drs. Lockefeer gistermiddag ens de ontvangst van deel- Imers aan de jaarlijkse ex cursie van de Streek VVV West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het betrokken plan voorziet onder meer in de bouw van 50 tot 60 bungalows in de tweede woningsfeer, het plaatsen van stacaravans, het creëren van MIDDELBURG - Schel- I lend was P.V. (35) uit Yer- sekebij een juwelierster uit zijn woonplaats binnenge vallen. Deze weinig vrien delijke bejegeningen kwa men de mosselkweker gis pen bij de politierechter in j Middelburg op vierhonderd gulden boete te staan, waarvan driehonderd voorwaardelijk. P.V. zag de bui blijkbaar wel hangen, want hij begon politierechter mr. J. Kolk- man te vragen de zaak bui- 'vndepubliciteit te houden. De politierechter zag daar j echter geen enkele aanlei- I ding toe, waarna de man I bijdragen tot de recht zaak beperkte tot de op- merking „Ik heb 't niet ge- d", wat hij te pas en te Mpas herhaalde. De officier van justitie, j Van Nierop, had zich st ter plaatse op de 'gte gesteld van de zaak: „Toen ik de politie belde over de toedracht, kreeg ik te horenmeneer V. is steeds bezig, dit begint uit de hand te lopen". De herhaaldelij ke ontkenningen van de verdachte werden boven dien geloochenstraft door een aantal getuigen, die tij dens de scheldkanonnade in de zaak van de juwelier ster aanwezig waren en voornoemde betitelingen in verklaringen aan de politie hadden vermeld. Het enige wat de ver dachte de politierechter nog te vertellen had, was dat hij nog nooit tegen de vrouw gepraat had en „het kost me nog een dag verlet ook". Dat laatste meldde hij terwijl mr. Kolkman al be zig was het vonnis uit te spreken, hetgeen P.V., conform de eis, vierhonderd gulden boete, waarvan driehonderd voorwaarde lijk, opleverde. PW18I.AD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND I J'0 AC Terneuzen, 01150-17920 (4 lijnen); Huilt, Steenstraat 14, 1 AS Hulst, 01140-13751 (3 lijnen); Go«, Klokstraat 1, 4461 IK Goes, «100-2803 0 ,3 lijnen). jjWToottCBEN: Maandag t/m vrijdag 08 15-12.30 en 13.30-17.00 uur I vh 'j KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda, maandag t/m van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur '«■222555. I ka t KAANT ONTVANGEN? Belt u dan voor nabezorging het rayon- I Uitsluitend buiten kantooruren: - '«0-14198. Midden Zeeland 01100-14944. Zeeuws Vla anderen I «Svicepcnten; Axel, Boekh. Passage, Passage 13, 01155-1208; 1 13 oi B Duyserinck, Schoollaan 9; Breskens: mevr. Baas, Rozenstraat I Dildo Kloosterzande; mevr. Neve, W. Alexanderstraat 4, I Koewacht: Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39, 01146-242; Oost- I Vpp i g' ^a8- Dhaenens, Burchtstraat 11,01170-2532; Sas van Gent: Fa. 1 kal Poeldijk 18, 01158-1300; Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Win- I centrum Zuidpolder 01150-13950. I Sj®AANSLUITINGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redactie: R.Th. van der 12fa Melkweg 40, Oostburg, 01170-3370; plv. chef en redacteur West- I JWsch-Vlaanderen: J. Jansen, De Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554; I facteur Zeeland: G. van BerkeL Voorburcht 37, Kapelle, :teur Zeeland; C.M, enu. 01150-95839. ruimte voor kampeerders en bezitters van toercaravans en diverse speelweiden. „Dit alles ruimschoots in het groen", zo zei de heer Lockefeer na afloop van de officiële ontvangst. Hij wees erop dat het plan aansluit op de gemeentelijke voorzieningen ter plaatse, zo als zwembad, speeltuin en ten nisbanen. „Het is niet de be doeling een soort enclave te stichten, maar onder meer door het aanleggen van een wandelpad om het gehele complex, een voorziening te treffen waaraan ook de Aar denburgers zelf iets hebben. Er moet een wisselwerking ont staan tussen de Aardenburgers en de gebruikers van deze nieuwe accommodatie", aldus de heer Lockefeer. Hij stipte aan dat het toerisme in eigen land een steeds grotere vlucht neemt. „Een extra verdieping in ons eigen gebied kan be langrijk zijn. Het hoofdaccent ligt bij ons wel op de kust, maar een dergelijk object in het achterland kan hieraan ze ker bijdragen. Ook al om de druk op de kust wat te ver lichten". DEN HAAG - Eindexami- nandi van de vierjarige afde lingen Scheepswerktuigkunde van de Hogere Zeevaartscho len (onder meer in Vlissingen) zullen vandaag (woensdag) 14 mei opnieuw examen af moe ten leggen in het vak Motoren en gasturbines deel 1 Dit besluit is gevallen, om dat er „sterke aanwijzingen" zijn, dat enige studenten voor kennis bezaten van de opgaven die zij tijdens dit onderdeel van het centraal schriftelijk examen op 7 mei jongstleden moesten maken. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL - Sluiskil onder vond deze week andermaal letterlijk wat het is om onder de rook van een fabriek te le ven. Een felle zuidoosten wind dreef de roetdeeltjes afkmstig van de cokesfabriek over het kanaal Gent-Terneuzen naar de waslijnen van de Sluiskilse huisvrouwen. Een deel van hen greep dan ook boos naar de te lefoon om bij de gemeentepo litie hun beklag te doen over de stofoverlast. Het bleef echter niet alleen beperkt tot stof. Ook een walm van ammoniak (van de buur- fabriek NSM) bereikte de in middels murw gestookte reu korganen van de Sluiskile be- volkig. De meeste klachte die deze week bij de gemeentepo litie binnenkwamen, gingen echter over de zwarte roet deeltjes die de duurzame ar beid van de meeste huisvrou wen in een mum van tijd teniet deden.Een huisvrouw: „Ik heb een tafeltje in de tuin staan wat ik daarnet afgestoft heb. De stofoek zag roetzwart. Nog een geluk dat ik mijn was niet buiten gehangen heb anders had ik het wel o pnieu w kunnen doen". Normaal gesproken hebben de bewoners niet zoveel last van de fabrieken. „Die oosten wind waait alle troep hier naar toe", kaagt diezelfde huis vrouw. „De klachten -er kwa men er behoorlijk wat binnen- worden weer doorgespeeld naar Openbare Werken", aldus een woordvoerder van de ge meentepolitie Terneuzen. Openbare Werken weet echter nog niet goed wat te doen. „We zijn een onderzoek gestrt. Maar het is een euvel wat al jaren aanwezig is. Of we er iets concreets aan kunnen doen, weet ik met", wilde een af gevaardigde van Openbare Werken wel kwijt. Feit is dat er wel vlug iets aan gedaan moet worden want de Sluiskillenaren gaan letter lijk met het probleem „puf" zoals de roetdeeltjes in de volksmond genoemd worden, naar bed. Als ze de was niet tijdig binnen halen. Op de co kesfabriek was er niemand voor commentaar bereikbaar. VKU. ,tii Expo-organisator A. de Boer overhandigt mevrouw Dijkgraaf van de Goese Vrouwenraad een bedrag van f 999,99 als bijdrage voor een te stichten opvangtehuis voor Vietnamese wezen in Goes. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De vijfde editie van de huis- houdvoorlichtmgsbeurs „Expo Goes" werd gistermiddag geopend door burge meester F.G.A. Huber. Tot en met zaterdag kan men in de veilingballen aan de Fruit- laan weer terecht om kennis te nemen van allerhande nieuwigheden op het gebied van huis, tuin en keuken, maar ook van sport, mode, recreatie en hobby. Naast de com mercie op de beurs zijn ook een aantal ver enigingen met een ideëel doel vertegen woordigd, terwijl stands van de PTT, Veilig Verkeer Nederland en Volkshuisvesting al gemene voorlichting bieden. Wet aantal standhouders bedraagt dit jaar 122 en de helft daarvan is afkomstig uit de regio. Het evenement wordt omlijst door optre dens van de muziekgroepen Enterprise en Extase en van de poppentheaters Parcival en Teatro Cobolzi. Vanavond verzorgt de NCRV-presentator Dick Passchier een quiz, waaraan leden van een zestal Goese sportverenigingen deelnemen. De expo is vandaag (woensdag) en vrij dag geopend van 13.00 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 22.00 uur, morgen (Hemelvaarts dag) van 13.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. Verleden jaar be droeg het aantal bezoekers 37.000. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben besloten dat meer- vaartenkaarten voor de veren Vlissingen-Breskens en Krui- ningen-Perkpolder voortaan betaald mogen worden met girobetaalkaarten en betaal cheques. De statencommissies voor de Stoombootdiensten had hier bij GS al herhaaldelijk op aan gedrongen. Tot nu toe was het regel dat alleen betaald kon worden met geld. Die regeling blijft wel van kracht voor de enkelvoudige overtochten. „De papieren rompslomp zou te groot worden om ook hier betaling met betaalkaarten en cheques toe te staan", aldus het provinciebestuur. Er zijn méérvaartenkaarten voor personen en diverse catego rieën auto's, waarbij onder scheid gemaakt wordt tussen mensen die in Zeeuwsch- Vlaanderen wonen èn andere gebruikers van de veren. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN- Het aantal deelnemers dat heeft inge schreven voor de Interntionale Zeeuwse Driedaagse Wandel tochten op 15,16 en 17 mei is in de 17-jarige geschiedenis van dit evenement nog nooit zo groot geweest als dit jaar. Tot nu toe hebben zich in totaal al 244 deelnemers aangemeld uit Nederland, België, Duitsland en Noorwegen. Dë Wandelsportvereniging Reimerswaal, die voor de or ganisatie van de driedaagse tekent, verwacht echter dat het aantal inschrijvingen aan de start nog wel flink zal oplopen. Morgen (Hemelvaartsdag) worden de wandelaars om 8 uur verwelkomd door burge meester H. Boer van Reimers waal in het Dorpshuis te Krui- mngen. Tijdens deze eerste dag wordt een parkoers door de gemeente Reimerswaal afge legd. Vrijdag wordt gewandeld op Walcheren vanaf de cam ping Oranjezon te Vrouwen polder en zaterdag tijdens de slotdag gaan de deelnemers via Biezelinge en 's Gravenpolder naar Hansweert, vanwaar een gezamenlijke Intocht wordt gehouden in Kruiningen met als afsluiting een vlaggenpa- rade voor het gemeentehuis. Op alle drie de dagen kunnen afstanden van 30, 40 of 50 ki lometer worden afgelegd. Ook voor de Luctor et Emer- go-wandeltochten die op He melvaartsdag rond Kruinin gen worden gehouden zijn veel inschrijvingen binnengeko men. DEN HAAG - Prins Bern- hard zal op 22 mei in het Mid delburgse provinciehuis de Koning-Willem-I-prijs uitrei ken aan ir. D.J. van der Have, het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V. in Kapelle in per soon. Voorzitter ir. A. Helle mansvan de Stichting Willem- I-prijs maakte dat gisteren op een bijeenkomst in Den Haag bekend. De sederd 1960 uitgereikte prijs, een kunstwerk symboli serend de ontplooiing en een oorkonde, is toegekend aan het bedrijf om het feit te eren, dat hier - zij het in drie geslachten - een centrale figuur een be drijf omhoogstiet in de vaart der volken. Het is het belonen van het scheppen van het begin van een nieuw bedrijf, dat niet alleen heeft bijgedragen aan de industriële expansie van Ne derland op nationaal niveau. Met het toekennen van de prijs aan het 300 man perso neel tellend Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel, dat vorig jaar zijn in weten schappelijk opzicht veel los woelend honderdjarig bestaan vierde, wordt een soort traditie doorbroken. Tot nu toe werd de prijs steeds toegekend aan middelgrote of kleine bedrij ven in de mechanische of che mische sector. Oud-directeur A. Dirkzwager, gisteren aan wezig in Den Haag, toonde zich niet alleen zeer verheugd met de prijs, maar tekende er tegelijk bij aan, dat hiermee voor het eerst een bedrijf in de landbouwsector uitgekozen is. Terecht, zo meende de oud directeur van het over de hele wereld opererende bedrijf, want landbouwprodukten maken nog altijd zo'n 37 pro cent uit van het Nederlandse exportpakket. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - De overheid besteedt te weinig geld aan research voor de bie tenteelt. Dat is de mening van de directeur van het Instituut voor Rationale Suikerproduk- tle te Bergen op Zoom, de heer B.C. Bos. De heer Bos vertelde giste ren op een persconferentie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het 1KB, dat vol gende week wordt gevierd, dat het rijk maar tien procent van het budget voor akkerbouw- research voor bietenonderzoek uitgeeft. De bietenteelt beslaat echter wel 20 procent van het akkerbouwareaal in ons land en de meeste landbouwers zijn voor 20 tot 30 procent van hun inkomsten afhankelijk van de bietenteelt. Mede aan de activiteiten van het jubilerende instituut, ei gendom van de suikerfabrie ken Suiker Unie en CSM, is het te danken dat de opbrengst per hectare van 35 ton in 1930 nu tot 48 is gestegen. Eén hectare bieten levert thans 6690 kg (wit) suiker op. In 1930 was dat 4960 kg. Door mechanisatie en ratio nalisatie - ijverig bestudeerd door het IRS - is het aantal manuren per hectare, dat in 1930 350 bedroeg, terugge bracht tot 20. Het IRS onderzoekt met de modernste middelen gewas en grond en houdt zich intensief bezig met research ter bestrij ding van gedierte, dat de biet bedreigt, zoals de groene per- zikluis, die de beruchte verge- lingsziekte veroorzaakt. Voor- ai in Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg heeft men daar erg veel last van. De viering van het jubileum van het IRS is volgende week woensdag in de Flevohof. Er zal onder meer een inleiding worden gehouden door de voorzitter van het instituut, de heer W. Koster uit Axel. Daags daarna is er in Bergen op Zoom een open middag voor relaties. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Evenals Vlissingen gaat ook Middel burg bij de Kroon in beroep te gen de door de betrokken mi nisters aan de PZEM verleende vergunning voor het bouwen van een opslaggebouw voor radio-actief afval bij de kern centrale te Borssele en het uit breiden van de opslagcapaci teit van splijtstofstaven. Het college van B en W van Middelburg volgde hierin de raadscommissie voor volksge zondheid en milieubeheer, die verleden week met zes tegen drie stemmen een advies van deze strekking uitbracht. Een tweede advies van deze com missie om eveneens bij de raad van state in beroep te gaan, zo dat de werking van de verleen de vergunning wordt geschorst totdat de Kroon een uitspraak heeft gedaan, werd door het gemeentebestuur niet overge nomen. Als motief voor het Kroonberoep voert het Mid delburgse college, evenals dat van Vlissingen, aan dat er door de betrokken ministers niet voldoende is ingegaan op de bezwaren die de gemeente te gen het verlenen van de ver gunning heeft aangevoerd. Omdat de gemeenteraad van Middelburg de beslissingsbe voegdheid van aanzien van het al of niet in beroep gaan aan het college had gedelegeerd, hoeft de raad hierover geen uitspraak meer te doen. Zoals bekend verwierp de gemeen teraad van Borsele vorige week een voorstel van. de PvdA/ PRR-fractie om beroep aan te tekenen bij de Kroon tegen het verlenen van de omstreden vergunning. Zonnig en droog. Middagtem pera turen omstreeks 21 gra den. Matige tot krachtige oos tenwind. Vooruitzichten voor don derdag en vrijdag: Zonnig met middagtempera- turen van ongeveer 20 graden. Konstanz 348 plus 1. Rhein- felden 288 min 1, Maxau 521 min 8, Plochingen 165 min 6, Mannheim 374 mm 27, Stein- bach 148 min 1, Mainz 366 min 4, Bingen 227 min 2, Kaub 278 min2,Trier287 min 1, Koblenz 282 min 12, Keulen 378 plus 2, Ruhrort 440 plus 9, Lobith 1050 plus 11, Pannerdense Kop 1014 plus 9, Nijmegen 846 plus 9, IJsselkop 908 plus 8, Eefde IJssel 425 min 4, Deventer 303 min 3, Katerveer/Spoolder- sluis 53 min 5, Monsin 5451 mm 20, Borgharen 3871 min 41, Belfeld 1122 min 23, Grave beneden de Sluis 502 min 5. Morgen, donderdag 15 mei: Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge Vrijdag 16 mei: Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 4.46-17.11 4.19-16.44 3.32-15.55 3.05-15.30 5.03-17.24 5.29-17.57 5.06-17.30 4.16-16.39 3.48-16.16 5.43-18.09

de Stem | 1980 | | pagina 13