B i II 11 Zeker half mil joen volwassenen Ieren nog heel wat bij 11 mei, zit ei Spieke VRIJHEID: VECHTEN VOOR VRIJHEID VOOR IEDEREEN \bUerolletfes WEEKBLADEN de stem van vrijdag 2 me! 1980 Sbinn@rBfis&irs«3 de stem van vrijdag CPN Vrouwen UIT DE Rationeel 1914 Steeds meer PAPIFR VOOR UW PEN Ongelooflijk. Doe haar een groot plezier en schenk een mooie vergroting van de kinderen. Ingelijst en al. Onvergetelijk mooi. Bij de fotovakzaak bent u aan het juiste adres. Dan bent u zeker van kwaliteit. Van stipte en snelle levering. En vergeet het ontbijt op bed niet Colcs mn Eysden Bomvrij Corn. Verhoei De PTT laat verstek gaan op koninginnedag en op 5 mei, maar de krant niet, die is er! Ook op de ochtenden die direct op de feestdagen volgen. Dat betekent dat bij kranten ook op die feestdagen gewerkt wordt. Nu hoeft u geen medelijden te hebben, want wij krijgen daarvoor een compensatie die alles zins redelijk is en zowel uit geld als uit vervangende vrije tijd kan bestaan. Bij de krant menen ze nu eenmaal dat een feestdag aëen reden is om mensen ver stoken te laten van de informa tie waarop ze recht hebben. De PTT hanteert zoals we merken, wat dit betreft lossere normen. En lang niet meer uitsluitend op koninginnedag en 5 mei (het geen niet neerkomt op twee dagen doch slecht op 1,2 dag per jaar). Ook rond de jaarwis seling draaide het service-ap paraat van de PTT op hoge toeren om ons postontvangers te verzoenen met maatregelen die tenslotte neerkwamen op een beperking van de service. Uit dit alles moet u nu ook weer niet de conclusie trekken dat de krant ,,er altijd is". De dagbladen met hun eigen dis- tributie-appraten ja. Maar zo dra de krant op zijn weg naar de lezer afhankelijk wordt van an dermans diensten, dan loopt het mis. Zo blijkt Breda als het om de distributie van weekbla den gaat, heel wat verder van Amsterdam te liggen dan vijf kwartier sporen. Weekbladen die je 's woensdagsmiddags overal in de Randstad kunt ko pen, zijn in de Bredase ver kooppunten op donderdag morgen pas beschikbaar. Met Engelse zondagsbladen is het zelfs nog gekker gesteld. Aan het Bredase station kun je die pas op maandagochtend krij gen en d an moet je niet te vroeg komen anders zijn ze nog niet uitgepakt! In de binnenstad kun je zelfs pas op dinsdagmorgen een Observer of een Sunday Times kopen. Enfin, u weet nu hoe het komt dat dit wekelijkse weekbladen overzicht pas verschijnt, zo'n veertig uur nadat op de radio al summier is meegedeeld wat er in die bladen staat. Deze week heeft de koninginnedag (waar op de PTT immers niet werkte) extra roet in het eten gegooid. Sommige redacties hebben er voor gezorgd dat hun bladen, door wat vroeger te verschij nen, nog vóór het klokgebeier van de 30ste april te bestemder plaatse zouden zijn. Andere hebben zich bij de postloze dag neergelegd en komen zelfs voor deze donderdagse rubriek te laat. ELSEVIERS MAGAZI NE. HERVORMD NEDER LAND, DE GROENE AM STERDAMMER, ELSEVIERS WEEKBLAD. NIEUWSNET; u moet ze missen in dit overzicht. In VRIJ NEDERLAND deze week veel aandacht voor het communisme. In een uitvoerige beschouwing wordt geconclu deerd dat het Eurocommunis- me zoniet een doodgeboren kind is dan toch reeds in de wieg is gesmoord door bijvoor beeld de Sovjet-inval in Afgha nistan. Het Nederlandse com munisme, de CPN, wordt eveneens onder de loep ge nomen. Er verandert veel in die eens zo statische partij. Een klinkend bewijs daarvan is het interview dat CPN-voorzitter Hoekstra het blad toestond. Nog niet zo lang geleden im mers was VN een van de meest gehate bladen in CPN-kring. De CPN heeft blijkbaar een nieuwe koers uitgezet, „maar weet nog niet precies waar heen", voegt VN er aan toe. Jules de Corte praat met Bi- beb en klinkt daarbij nogal bit ter: „Ze zien mij als iemand die de ondergang van de wereld niet alleen verkondigt, maar ook ambieert", zegt hij en na de lezing van het interview is men geneigd te zeggen: „Geen wonder". In zijn honende kritiek blijkt De Corte weinig origineel hoewel zeer welbespraakt: „Sacharov kreeg tenminste wel een flat. Als ze hier zeggen: ga naar Oldenzaal, dan moet je daar twintig jaar op wachten". Een goeie eigenlijk wel. VN kijkt naar de moeilijke po sitie waarin de mannenbroe ders van de ARP zijn geraakt na de duidelijke sollicitatie van Van Agt naar een tweede ambtstermijn. Zij willen Van Agt niet eens als lijsttrekker en zoeken naar een alternatieve ARP-man. Wie? De Koning, waarschijnlijk landelijk de be kendste ARP-er? Ze komen zelfs op Job de Ruiter, de mi nister van Justitie. VN daar over: „Job de Ruiter is de man van het midden die kan voor komen dat het CDA afglijdt naar het conservatisme en de oppositie. Met dit soort ge dachten wordt écht gespeeld in de ARP. Een bewijs hoe stuur loos de mannenbroeders zijn geworden". Interessant is de bijlage van VN die gaat over de rol van de vrouw in de bezet tingstijd. Niet alleen als ver zetsheldin maar ook als huis vrouw, vrouw van een ver zetsman of onderduiker, gastvrouw van ondergedo ken joden of andere door de Duitsers gezochte landge- gevaren de groeiende fru stratie in Amerika kan lei den. Veel aandacht voor de noten etc.. In de HAAGSE POST stelt columnist Hofland in indrin gende bewoordingen voor de president van de Verenigde Staten diplomatiek onder curatele te stellen, niet alleen door de bondgenoten maar ook door de Russen, die tot nu toe nog niet begrepen schijnen te hebben tot welke •De Sjah. Carter. „Operatie Fiasco", de mis lukte ontzettingspoging in Iran. Verder het laatste en zéér onthutsende deel van een uit Washington Quar terly overgenomen studie over „Carter en de val van de Sjah", een zogenaamde insi de story over het beangsti gende geklungel van een su permacht op het mijnenveld van de internationale machtspolitiek. HP heeft ook D'66 aan een soort studie onderworpen, uit gaande van de vraag: hoe ver werken de Democraten '66 hun razendsnelle groei van acht naar wellicht twintig zetels en van 300 naar 13.000 leden? Een van de conclusies luidt dat „de bindende factor in D'66 dan ook niet van structurele aard is maar van culturele aard. Het is", met andere woorden, „een stijl van werken, een ma nier van denken, die moeilijk valt te definiëren, maar waar van niettemin valt te zeggen dat het een rationele, ordenende, praktische manier van denken is.... Het brengt iets de-poliii- serends (-) dat kennelijk grote groepen begint aan te spre ken". Beleggers leggen het blad uit waarom ze niet meer bereid zijn geld in Amsterdam te ste ken. ,,U zou morgen ook vreemd opkijken als uw auto plotseling gevorderd werd". Op het omslag van DE TIJD staat een vriendelijke Jan Ruijter met achter zich de Mo- zes en Aaronkerk. Ruijter, een van nature zachtaardige pas tor, dook op het Waterlooplei n op als een actieve pleitbezor ger van Marokkaanse asiel zoekers. „Links en toch geluk kig", dat kan dus. Naar aanleiding van het Lek- kerkerkse gifschandaal schrijft DE TIJD over een soortgelijk schandaal in Deume. „Daar dumpte een wethouder tonnen cyanide-afval en kreeg nadien de portefeuille milieuzaken". Uit de reportage rijst een som ber beeld op: „En zo dient zich een donker, hardnekkig ver moeden aan: er zouden wel eens een tweede en een derde Deume, en een tweede en een derde Lekkerkerk kunnen be staan, maar we weten niet wéar. Misschien kunnen de diensten Openbare Werken en de vui (transportondernemin gen eens hun boeken doorbla deren". Hoofdredacteur Arie Kuiper een van president Carter's krachtigste verdedigers in de Nederlandse journalistiek moet nu, na het „fiasco van 1980" tot zijn kennelijke spijt ook afha ken: „Want een Amerikaanse president die voor het front van de wereld demonstreert dat de supermacht Amerika door de malle fratsen van een idioot in Teheran is gedegradeerd tot de status van papieren tijger, een reus op lemen voeten, zo'n president wordt een recht streekse bedreiging voor de wereldvrede". Merkwaardig genoeg wordt één pagina verder de uitdruk king „reus op lemen voeten" ook gebezigd tot de Sovjet- Unie. De zwakte van de „Mili taire reus" komt voort uit inner lijke onzekerheid, aldus DE TIJD. („Rusland probeert in nerlijke zwakte te over schreeuwen"). Van de dank zij Helmuth Schmidt wereldbe roemd geworden Amerikaanse politicoloog Mi las Kahler (Schmidt ontleende zijn bijna dagelijks aangehaalde 1914- citaat aan deze prof.) weten we inmiddels dat staten die inner lijke onzekerheid paren aan grote militaire kracht juist extra vatbaar zijn voor crises en conflicten. Door sommige commenta toren wordt inmiddels gezocht naar mogelijke verbanden tus sen demislukte militaire actie in Iran en iets veel grotere dat president Carter op stapel had staan en waarvan het drama in de woestijn slechts een ge strand onderdeel was. Con- standse gaat in DE NIEUWE LINIE wel erg ver met de ver onderstelling dat „de stunt met duistere bijbedoelingen" moet worden gezien als een poging Khomeiny te ontvoeren en niet om de vijftig gijzelaars uit de miljoenenstad Teheran te ha len. Door JACQUES LEVY Er zijn minstens een half miljoen volwassenen Nederlandse vrouwen en mannen die nog wat leren in hun vrije tijd. We noemen dat, heel deftig, volwassenen-educatie. Hetgeen gewoon wil zeggen dat die mensen mondelinge cursussen volgen (bijna 300.000), schriftelijk onderwijs (200.000), of om iets voor het vak dat ze uitoefenen bij te leren of gewoon omdat ze ergens belang stelling voor hebben cursussen volgen die korter dan zeven maanden duren (20.000). geen einde te komen aan zijl spraakwaterval. Hij opent de lopende band wat er in het| onderwijs maar geopend worden. En slingert zijn, niell altijd voldragen, meningen dil wereld in. Dat heeft al heel wall irritatie gewekt. Hoewel heil gekrakeel om wat hij allemaal Dat heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek voor het schooljaar 1978/1979 'ns laten uitknobbelen. Dat lijkt zo eenvoudig, dat uvt uitkie nen, maar dat is het niet. Er is namelijk vrijwel nergens pre- ciese informatie over die vol wassenen-educatie te krijgen. Die cijferaars van het bureau zeggen dan ook onomwonden dat er waarschijnlijk veel mcei d n een half miljoen mensen aan die educatie mee doen. Maar zij houden zich liever aan de veilige kant. Zeker is in ieder geval dat steeds meer mensen in hun vrije tijd „iets" gaan doen. Bo vendien hebben die rekenaars geen vat kunnen krijgen op de cursisten die 'n particuliere cursus volgen of 'n bedrijfsop leiding die niet vodoor de overheid wordt gesubsidieerd. En volksuniversiteiten en volkshogescholen moesten ze ook buiten beschouwing laten. Het gevonden cijfer is dus aan de erg lage kant. Maar goed, die groep die wél ivs geteld bestaat uit 309.000 mannen en 207.000 vrouwen. Ruim zestig procent van die leergierigen volgt een of andere cursus die opleidt voor 'n beroep of waarin beroepsvaardigheden worden aangescherpt. Veertig procent volgt schriftelijke cursussen. Belangwekkend is dat 57 procent van die mensen on derwijs volgt op het niveau van mavo, lts, enz. 27 procent leert op het niveau van havo, voor bereidend wetenschappelijk onderwijs of mts en zestien procent ziet wat in cursussen op het niveau van bet hoger beroepsonderwijs of het we tenschappelijk, dus universi tair, onderwijs. De cijfers zeg gen ook iets over het niveau dat die volwassenen al hebben als ze aan zo'n nieuwe opleiding beginnen. Het zijn vooral de mensen die om de een of andere reden in hun jonge jaren de kans niet hebben gekregen, of die niet hebben benut, om te leren die nu naar mondelinge opleidingen gaan (66 procent). Anderen hebben kennelijk meer mogelijkheden in het volgen van schriftelijke cur sussen. Van de kleine 300.000 vrou wen en mannen die 'n monde linge opleiding volgen - mavo, vormingswerk, leerlingwezen, lager beroepsonderwijs, havo, vwo, middelbaar beroepson derwijs of hoger beroepson derwijs - is bijna dertig pro cent twintig jaar of jonger. Ruim twintig proeent is 21 tot er, met 25 jaar, zeventien pro cent 26 tot en met dertig jaar. 22 procent is ouder dan dertig jaar. Nog 'n percentage dat veelzeggend is; dertig procent van de vrouwen die een of an dere mondelinge opleiding of cursus volgen is ouder dan dertig jaar. Tweemaal zoveel, als bij de mannen. Heel opval lend is dat ongeveer 75 procent van de vrouwen die overdag een moeder-mavo bezoeken, ouder is dan dertig jaar. Staatssecreataris drs. K. de Jong praat al sinds het moment dat hij, onder van Keinenade, op onderwijs kwam, heel wat af. Vooral de laatste tijd lijkt er zegt de laatste tijd vermindert is. Vermoedelijk wordt hij in de onder wijs-wijs niet al tt ernstig meer genomen. Wie te veel wil beweren beweert op een gegeven moment niets meer. Onlangs liet hij, in Ape], doorn, weer zo'n nietszeggen de kreet los. Tenminste als we] het heel korte persbericht van zijn ministerie mogen geloven. En waarom zouden we niet? De Jong, best een beminnelijk mens hoor, zei daar "de ver worvenheden van het vor-| mingswerk voor jeugdigen] moeten optimaal worden inge bouwd in het kort middelbaarl beroepsonderwijs. Dat is, dunkt ons, nietszeg gend. Merkwaardig dat nie mand daar meteen vroeg wal die verworvenheden dan zijn en hoe ze kunnen worden inge bouwd. Of meende drs. De Jong die vraag voorkomen te hebben door zijn mededeling dat hij dat aan de orde zal stellen, duidelijk nog wel, in een beleidsbrief aan de Tweede Kamer? We zijn benieuwd ot dan die geheimtaal wordt ont cijferd. Wie weet? Het is allemaal echt gebeurd. De capaciteit van het concen tratiekamp Auschwitz bedroeg na de inspeelperiode ruim 8000. Toen een keer meer dan 9000 MANNEN, VROUWEN, KINDEREN vergast waren, heette dat het dagrecord. Streefgeval was 10.000 per dag. 10.000. Dat is op papier niet meer dan driekwart centime ter lang en twee milimeter hoog. Want het werkte niet eens met vellen vol streepjes; met turven wie er binnen (ADVERTENTIE) LEZERS REAGEREN OP DE STEM/ALGEMEEN SPELREGELS BRIEVEN VOOR DEZE RUBRIEK VOLLEDIG ONDERTEKENEN GEEN BRIEVEN OP RIJM HOU HET ZO KORT MOGELIJK PUBLICATIE BETEKENT NIET DAT DE REDACTIE HET AUTOMATISCH MET UW MENING EENS IS Hoe is dit soort voorlichting door een grote Nederlandse bank mogelijk, dacht ik, na kennismaking van de adver tentie inzake het Amro conti- nu-crediet in De Stem van woensdag 23-4-80. Hier wordt de aanschaffing van een gloednieuwe auto, met geleend geld, in woord en beeld voorgespiegeld aan een echt paar, waarvan de geldelijke draagkracht, normaal ver be neden de aan te gane verplich tingen ligt. Jan en Annie be schikken over een drie jaar ou de auto, die zij te klein vinden en die zij voor een grotere, vier-deurs willen vervangen. Zij hebben weinig spaargeld over na gezinsuitbreiding. Voor deze transactie zal, reke ning houdend met 2000,- spaargeld toch minstens 5000,- moeten worden bij- geleend. Vergelijken wij hun netto inkomen met dat van een be jaard echtpaar (opa en oma), met niets als A.O.W. en 30,- huursubsidie per maand, bei den incl. vacantiegeld en aan nemend dat de kinderbijslag het eerste jaar volstaat voor de voeding van de kleine. Jan krijgt in het handje ca. 1878,-; opa, na betaling zie kenfonds 1455,-. Verschil 423,-. Hiervan moet Jan be talen.' aflossing en rente conti- nu-crediet 195,- en auto kosten 1000 km a 0,25 incl., all-risk verzekering en excl. afschrijving 250,-; totaal 445,-. Jan komt in het nadeel ten opzichte van opa voor 22,-. Opa heeft bovendien, met zijn bejaardenpas aan zienlijke korting bijdiverse culturele vermakelijkheden en heeft logischerwijze met oma, vanwege hun leeftijd aanzien lijk geringere behoeften dan Jan en Annie. Opa en oma kunnen wel netjes ieder het zijne geven, als er tenminste niets bijzonders gebeurt, anders moet van zelfsprekend de bijstand op de proppen komen. Wat nu te denken van de vol gende kreten in de adverten tie? 1. „Als je je auto toch moet inrijden, maak je er toch met een een aardig tochtje van?" Tracteert de Amro op benzine? Jan en Annie hebben de mis schien gekke gewoonte ook nog te willen eten. 2. „Verder krijg je elke maand een duidelijk overzicht thuis gestuurd, zodat je weet hoe je ervoor staat". Je betaalt in feite als je de rente zou bere kenen, zoals Jan en Annie die op hun eigen spaarrekening kregen, nl. lx per jaar, nog meer dan 18% 's jaars. 3. „Je hebt kortom geld ach ter de hand voor onverwachte uitgaven". Dat geld kun je dan weer opnieuw lenen tegen het zelfde percentage. Opa en oma gaan in zo'n geval naar de bij stand. 4. „De rente is fiscaal af trekbaar". Als Jan geen bouw vakker is (vacantiebonnen), zal hij hier meestal niets aan hebben. Het voordelige tarief voor zijn vacantiegeld bij de loonbelasting, geldt niet als hij een T-formulier zou willen in vullen. Bovendien moet hier eerst nog een drempel voor de eerste 100,- teruggaaf wor den overschreden. Een goede raad aan Jan en Annie: Misschien kan Jan door studie zijn inkomen wat pro beren te verruimen of kan An nie, als de zorg voor de baby wat minder wordt er wat bij gaan werken. Zo lang zal het kleine 3 jaar oude autootje, uitsluitend w.a. verzekerd, het moeten volhouden. Je hebt dan in plaats van „een veilig ge voel" je toekomst op verant woorde wijze veilig gesteld en kunt vanzelfsprekend veel ple zier met de nieuwe auto bele ven, zonder jezelf en de kleine tekort te moeten doen. Het be drag aan vaste lasten dat van je nettoloon afgaat voor je je eerste hap eten kunt kopen is groter dan je denkt. H. van Wijk Baarle-Nassau kwam of wie een bepaalde controle passeerde. Daarvoor was geen tijd en het hoefde ook helemaal niet. Ze kwamen met wagonladingen tegelijk: per transport het ronde getal 2000, zo gemakkelijk was dat. Wat zijn getallen? Je stelt je er niets bij voor. Neem liever je hele straat, tel het aantal be woners, 50 of 75 of misschien wel 125. Denk die allemaal samen voor je huis op de stoep en dan linksom mars, richting gaskamer. Onvoorstelbaar, jawel. Het is ook niet echt, het gebeurt niet. Vermenigvuldig die 50 of 75 of misschien wel die 125 vele, vele malen, tot 8000 of meer-en dan is het wèl waar, dan is het echt gebeurd: onvoorstelbaar. Bij Yad Vashem op de Berg van de Herdenking in Jerusa lem brandt een grote eeuwige vlam voor zes miljoen doden in de grauw-grijze mozaïekvloer zijn de namen van de 22 groot ste vernietigingskampen vast gelegd. Dat is alles watje moet weten en je kunt het niet be vatten. Je loopt in het aangren zende museum langs de docu menten en de foto's, die stap voor stap proberen te verdui delijken hoe het werd uitge dacht, hoe het begon, voort ging, hoe het werkte en wat het teweeg bracht. En het gaat je verstand te boven. Buiten onder de bomen van de Laan der Rechtvaardigen lees je de bordjes met namen van niet-joden, die hun leven waagden om joden te redden. Dat roept beelden op, die je kunt vatten. Vervalsen van persoonsbewijzen, overval op een kuis van bewaring, aansla gen op Duitsers, op Nederland se verraders, onderduikers op een weggetimmerd stuk zol der. Allemaal acties van men sen, van groepen, van vereni gingen die zich metterdaad - vaak tot de dood - verzetten tegen de uitroeiing, dapperen die de machinerie probeerden tegen te houden. Al lukte dat soms maar fracties'van secon den, ze déden er iets aan. Ook dat moet voor eeuwig worden bewaard en doorgegeven, zo besliste het Israëlische parle ment de Knesseth op 19 au gustus 1953, de wettelijke ge boortedatum van Yad Vashem als verzamelpunt van het grote gedenken. „Bi] het woord joden moetji altijd meteen aan doden den ken, dat is niet eerlijk tegen over de velen die nu leven." Ik weet niet meer waar ik dat ge lezen heb, maar ik ben er blij mee. Je hebt dit besef nodig om niet uitzichtloos stil te blijven staan, om vooruit te zien. Zoals de joden in Israël en mèt hen ie joden over de hele wereld met dat monument van Yad Vas hem in hun midden werken aan de toekomst. Op die ma nier? Zo krampachtig? Met voorbijgaan aan andermans verlangens? Dat wordt gezegi en misschien moet dat ook wé steeds herhaald worden in het belang van Israël zelf. Maat alleen als de getallen in je we zen gegrifd staan, kun je be grijpen welke onvervangban betekenis een historische plek grond kan hebben, een eigen land om te werken en te wonen, om te leven en te sterven - i# onaangetaste vrijheid. Vrijheid, daar weet ik van zeggen we. Dat vieren we te genwoordig nog om de vijl jaarde bevrijding van 5 mei 1945. Om de vijfjaar één dag! Er is toch veel méér te vieren- Niet alleen dat we - toen - vrij werden, maar vooral dat we rtti aUe dagen en ieder uur vrij zijn. Je kunt daar niet elke dag een feestje omheen bouwen, dat zou te dol worden. Boven dien moet zuinig omgespron gen worden met feest- en vier dagen om hun speciale karak ter niet te ontkrachten. Misschien kunnen we op de ze manier in dankbaarheid on ze vrijheid vieren door diezelf de vrijheid te bevechten voor iedereen en overal - altijd. Als alles volgens plan vi negen depots in Noord-Du opgeslagen. Genoeg munit dagen aan een stuk tegen Iv die zich niet echt kwaad n Onlangs heeft staatssecre taris Van Eekelen (Defensie het eerste opslagterrein (met een oppervlakte van 20 hecta re) officieel in gebruik gesteld De opzet is precies hetzelfde als van de depots voor he Amerikaanse leger in Zuid- Limburg. Ook hier worden d< bouwkosten betaald door hei NAVO-infrastructuurfonds. terwijl Duitsland de grond le vert. De exploitatie komt ten! laste van het Nederlandse de fensiebudget. Het enige verschil is, dat ir Zuid-Limburg geen munitie wordt opgeslagen. De kogels, granaten en andere projectie len die de Amerikanen in Ne derland opslaan, komen in Emmen. Staatssecretaris Van Eekelen hamert daar onver moeibaar op. „Er komt geen munitie in Zuid-Limburg. Dus ook geen nucleaire. Als men dat niet gelooft, kan ik praten als Brugman, dan helpt het niet. Maar eigenlijk ga ik met deze informatie buiten mijn boekje. We geven normaal ge sproken geen inlichtingen ovei de plaats waar atoomwapens liggen. Ik mag niet zeggen waar ze liggen, maar als ik vertel waar ze niet liggen, hoef je maar de plaatsen af te stre pen om erachter te komen waar ze wel liggen. Daarom: als iemand mij vraagt: mag ik komen kijken of er nucleaire opslag is, zeg ik nee, maar als iemand mij vraagt: mag ik ko men kijken naar de conventio nele opslag, zeg ik: je bent wel kom". In 22 „iglo-bunkers" liggen de kisten munitie in onafzien bare, kaarsrechte rijen opge slagen. Klaar voor onmiddel lijk gebruik. De metersdikke bunkers zijn bomvrij, maar uiteraard niet tegen een vol treffer bestand. Mocht dat echter gebeuren, dan vliegt de lading munitie kaarsrecht de lucht in, want het dak is met opzet relatief zwak gemaakt. Daardoor lopen de ernaast lig gende bunkers geen gevaar te ontploffen. De opslagplaats is gebouwd volgens strenge NAVO-nor- men. Er ligt geen blikje smee rolie of het is door de NAVO goedgekeurd. De afstand tus sen benzineopslag en munitie opslag moet minimaal 600 meter bedragen. De wegen op het terrein zijn geen centime ter te smal of te breed. Bewa king (met honden), afrastering, onderhoud, alles gebeurt vol gens de strikte uniforme voorschriften. Niets wordt aan het toeval overgelaten. „In geval van een oorlog moeten onze troepen zo snel mogelijk naar het front. Vroe ger moest het leger dan ook nog alle voorraden meenemen, Wat is het soms toch moeilijk menten bij een betoog uit elkaai het Jeroen Brouwers rumoer on maakt omdat ze een hoofd zont prijs aan Verhoeven is ter discus Brabander is. En als Verhoevei denkt met onder meer de uitdru slaat dat ook nergens op. Ik kan me daar kwaad om maken. Met des te meer plezier meld ik daarom dat ik me bij het lezen van het nieuwe hoek(je) van Comelis Verhoe ven: „Tractaat over het spie ken" (uitg. Ambo- 12,50) niet kwaad heb gemaakt. Inte gendeel; instemming bij het le ren van deze boeiende be schouwing; teleurstelling bij rijn slotconclusie: „hoe trad- tioneler een opleiding is, hoe meer gericht op eruditie, des te meer toekomst heeft zij". Verhoeven weet, als docent 'i het middelbaar onderwijs, daarover hij het heeft als hij schrijft over „het onderwijs als Producent van schijn!" Zijn kritiek op de vernieuwing van dat onderwijs als ontaard in

de Stem | 1980 | | pagina 4