conomie somber ndanks matiging hierschs/driS® Politiebonden eisen maatregelen I )esrelHd vermageren? hel ]entraal planbureau: 3385^4 PERSSPIEGEL Rellen afgekeurd Zeker 57 doden bij onlusten in Kaboel Westerse ambassadeurs blijven weg bij Russische 1 mei-parade GASTRO FIBRAN Ie uis net no$ Hier 'itmk-je dpul Kritiek Wiegel op NOS DAG VAN DE ARBEID MASSAAL GEVIERD binnenland buitenland H y- Lichtpunten 5 Mei L STEM VAN VRIJDAG 2 MEI 1980 T11 \iristine Deutekom, jan bij de uitvoering IVercii's Requiem via ersum 2 vanavond. B1 Mei, dag van de arbeid. 1*1 I ^sreiniging de laatste Balans van ontluisterde oranjedas tten op van de furie, die ten "F m, koninginnedag als een Eprnado door de hoofdstad ^asde. Op het stadhuis [aakte burgemeester Po lk de balans op. Commis- Ls van politie Rhoodes >t doodsbang te zijn, dat ,'politie in de toekomst jar harde wapens moet gijpen. „Ik bedoel hiermee •woon schieten", verdui- jiijkt hij voor de AVRO- [jcrofoon. [in Den Haag voert minister In Binnenlandse Zaken Wie- w overleg met zijn naaste me- Werkers over de gevolgen Ln de ernstige onlusten die in isterdam voor vele miljoe- |en guldens schade hebben jngencht. Kernvraag: moet [politie in het vervolg wor- ln gemachtigd om strenger te treden tegen relschop pers Tussen neus en lippen beweegt de bewinsman zich - alweer voor de AVRO-micro- foon - op het terrein van zijn collega van CRM, als hij spreekt over het „schandelij ke" optreden van de NOS, de VARA en de lokale zender Stad-Amsterdam. Hij kan zich voorstellen, dat er een nader onderzoek naar het gedrag van die zendgemachtigden wordt ingesteld. Bij de VARA in Hilversum maken ze op de dag van de ar beid ook de balans op: vele honderden telefoontjes met woedende luisteraars, die het „alternatieve Oranjepro gramma" op Hilversum 2 niet hebben kunnen waarderen. En honderden, die daarom geen VARA-lid meer willen zijn. Bij de NOS en andere media, zoals de dagbladen, regent het op de morgen van 1 mei ook telefoontjes van overwegend bozen mensen, die maar niet kunnen begrijpen waarom de NOS de „prachtige, ontroe rende" plechtigheid in de Nieuwe Kerk enkele malen onderbrak met beelden van de gevechten metEn dan volgen kwalificaties, die men beter niet kan herhalen. De gezamenlijke politiebon den telegraferen minister Wie gel dat, „nu voor iedereen dui delijk zichtbaar de grenzen zijn overschreden" en dat ze daarom op korte termijn - bin nen een paar dagen - een ge sprek met de minister willen over de vraag hoe het nu verder moet. Het zal iedereen duidelijk zijn dat de gebeurtenissen in Amsterdam nieuwe vragen oproepen, waar geen enkele burger en gezagsdrager om heen kan. Vragen als „Hoever mag de politie gaan zonder de door de grondwet gegaran deerde burgerlijke vrijheden in gevaar te brengen En „Waar eindigt de vrije nieuws garing en waar begint de dic tatuur van het gesproken woord, dat via de VARA-mi- crofoon de op rellen beluste jongeren opzweepte De belangrijkste vraag lijkt echter die over de alom zo ge roemde verdraagzaamheid van Nederlanders. Want op 30 april was in de hoofdstad wei nig van die verdraagzaamheid te merken: een zeer kleine groep krijgt het voor elkaar het feest van een grote meerder heid fors te verstoren. En ver draagzaam zijn bepaald ook niet de reacties vanuit die meerderheid, die het stilzwij gen doorbreekt met oproepen om „het gajus" van NOS, VA RA en Stad-Amsterdam voor eens en altijd goed aan te pak ken. Het is een teken aan de wand, dat een minister als Wiegel in dat koor de hoogste noot zingt. Want voor journa listen, van welk medium dan ook, is het de taak bij wat voor gebeurtenissen dan ook, jour nalistiek te werk te gaan. En dan kan men het verstoren van Beatrix'feest scherp afkeuren, het verstoren op zich is een simpel nieuwsfeit. Dat moet worden gemeld, niet meer, maar ook niet minder. Men kan de NOS dan ook niets verwijten. Wat dat be treft zou het goed zijn als een minister als Wiegel z'n woor den wat zorgvuldiger kiest. Journalisten zijn er niet om via de nieuwsvoorziening-sec reclame te maken voor of tegen de inhuldiging van een vorstin. Het verwijt, dat men de rellen niet naar het buitenland had mogen exporteren omdat het daar een „schandalige indruk" maakte, is even onterecht als het voor de VARA-microfoon oproepen van ontwikkelingen, die men zelf niet in het hand heeft. Het past zeker een nader on derzoek te laten instellen naar de manier, waarop de VARA samen met Stad-Amsterdam het alternative Oranjefeest heeft gevierd. Het is de vraag of beide omroepen strafrech terlijk in de fout zijn gegaan wegens het „oproepen" tot strafbare feiten. In ieder geval is het moreel onaanvaardbaar en graaft men op een dergelijke manier zelf het graf van de persvrijheid. De reactie blijft dan ook niet uit. Minister Wie gel legde daar gistermorgen de eerste getuigenis van af. Het gevaarlijke van een si tuatie, als we nu kennen is, dat de reactie reactionair wordt en politiecommandanten - overi gens om begrijpelijke redenen - meer aan eigen veiligheid gaan denken, dan aan de es sentiële vrijheden van de bur ger. Het onvoorwaardelijk be pleiten van gericht schieten op demonstraten, die zich niet aan de rechtsorde houden, houdt een evengrote bedrei ging voor die rechtsorde in. Of om met de nieuwe ko ningin te spreken, de te genstander is geen vijand: In een vrije en veelvormige samenleving als de onze is het onontkoombaar dat te genstellingen ontstaan en ook tot uiting komen. Maar voor de oplossing is onont beerlijk de tegenstander niet te zien als vijand, maar als drager van een andere mening". Koningin Bea trix, 30 april 1980. PIETEB JAN DEKKERS 'n Roemeens natuur- produkt op eiwitbasis, zonder koolhydraten en calorieën. Gastro Fibfan vervangt uw maaltijd niet maar vermindert de eetlust. Bij apotheek, drogist of reformhuis. m (ADVERTENTIE) Lexington MSI ""MSSl!!!!1' VC irgsr BREDA - De rellen en demonstraties, die 30 april tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix plaatsvonden, vinden wei nig genade in de ogen van een aantal Nederlandse dagbladen. De meningen van Trouw, Volkskrant, NRC, Het Vrije Volk en De Telegraaf variëren van het „omstreden symbool Beatrix" „dag van contrasten" tot „oorlog" en „schandvlek over Volgens TROUW is er te veel gezegd en geschreven over te verwachten acties en daardoor is de spanning al leen maar verhoogd. De commentator van dit blad vindt dat de schuldvraag niet alleen bij de krakers moet "orden gezocht. De kernvraag is volgens Trouw waar die groep van daan komt die zo graag rellen wil schoppen zodra de gele genheid zich daarvoor voor doet. De koningin hoeft zich niet ontmoedigd te voelen door de gebeurtenissen, al dus Trouw, omdat die agres sie niets te maken heeft met de gevoelens omtrent de mo narchie en de nieuwe konin gin. DE VOLKSKRANT ziet de i,kroningsveldslag" niet als een wandaad van kleine groepen, die het feest wilden bederven, maar deze „kwam voort uit een symboolfunctie van de monarchie die leeft bij voor- en tegenstanders en die 'n de Nieuwe Kerk wegge poetst werd". De jongeren vochten tegen een vertoning die de onrechtvaardige ver houdingen in de samenleving 'eek te benadrukken, aldus de Volkskrant. We moeten ons niet laten intimideren door de grimmi ge beelden die door de 'v.-reportage van de inhul- d'gmg heenschoten; erwaren in de hoofdstad ook vrij markten mogelijk schrijft de NRC. Het was volgens dit dagblad een dag van con trasten en de ongeregeldhe den vormden een illustratie bij de opmerking van Beatrix dat tegenstellingen in onze maatschappij tot uiting ko men. HET VRIJE VOLK vond de rellen met een prijs van meer dan honderd gewonden te kostbaar. De oorzaak van de ongeregeldheden ligt volgens deze krant in het slappe be leid van de gemeente Am sterdam en in het gespannen klimaat dat er - dank zij de media? - in de hoofdstad heerste. „de overgrote meerderheid van Nederland heeft de troonswisseling op 30 april in feestelijke stemming meege vierd", schrijft De Telegraaf, „zogenaamde kraakgroepen versterkt met extreem linkse politieke lieden ontketenden in het Amsterdamse centrum een regelrechte straatter reur". Het blad concludeert dan: „Wat Amsterdam be leefde was een uitbarsting van anarchistische terreur, die te wijten is aan het maan denlange te slap beleid van het hoofdstedelijke gemeen tebestuur, waardoor kraak groepen straffeloos alle rechtsregels met voeten kun nen treden", aldus De Tele graaf. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Ondanks het feit dat de meeste Nederlan ders er dit jaar geen cent op vooruitgaan in hun inkomen, blijft onze economie bergafwaarts gaan. Het Centraal Planbureau voorspelt een somber 1980, waarin: de werkloosheid stijgt tot boven de 225.000 mensen (nu zijn dat er 210.000)., er weer meer geld moet wor den uitgetrokken voor sociale uitkeringen, onder meer omdat er veertigduizend mensen in de WAO (arbeidsongeschikt) of de VUT (vervroegd pensioen) gaan., de inflatie met anderhalf procent toeneemt tot boven de zes procent., ons bedrijfsleven uiterst zwak blijft en e de woningbouw een diepte punt bereikt. Met dit negatieve beeld komt het Centraal Planbureau dan tot de conclusie, dat simpele economische realiteit gebiedt, dat aan offers niet kan worden ontkomen. Aanspraken op de nationale middelen kunnen niet worden gehonoreerd", al dus het planbureau dat vindt dat het kabinet nog meer moet bezuinigen. Uit reacties van werkgevers en werknemers blijkt dat men het onderhand allemaal wel weet wat betreft de sombere voorspellingen, maar dat de politieke oplossingen voor de problemen nog ver uiteen lig gen. Namens de werkgevers vroeg het VNO om meer lucht voor het bedrijfsleven en het CNV zei namens de werkne mers dat de loonmatiging niet automatisch tot meer werkge legenheid blijkt te leiden, vooral niet als men de positie van de Nederlandse gulden zo hard en hoog houdt. FNV- voorzitter Wim Kok vindt dat ook en vroeg om aanvullend stimulerend beleid. Of de voorspellingen van het Centraal Planbureau uitko men, hangt voor een belangrijk deel af van de toestand in het buitenland en met name de economie in de Verenigde Staten. De toekomst van de Neder landse economie hangt af van internationale ontwikkelin gen, zoals olieprijzen, inflatie en rente-ontwikkelingen. Planbureau-directeur C. van den Beid verwacht een „milde recessie" in de Verenigde Sta ten, waarvan de ontwikkeling van de rentestand erg belang rijk is voor ons land. Vooral de investeringen lij den onder de hoge rente: „De bedrijfsinvesteringen dalen met twee procent. Daarnaast neemt de produktie nauwelijks toe en ook de winsten krimpen in. Het is daarom, gegeven deze drie negatieve factoren, niet ondenkbaar dat de bedrijfsinT vesteringen dit jaar verder on der druk komen te staan. De kans daarop wordt nog groter wanneer in het verder verloop van dit jaar de rente op het huidige hoge peil zou blijven", aldus het Planbureau dat geen schattingen durft te geven over de hoogte van de rente de rest van het jaar. Duidelijk blijkt ook uit de cijfers dat de hoge rente fnui kend is voor de woningbouw. Volgens de cijfers van het Planbureau stort de markt volkomen in elkaar en worden er minder dan negentig dui zend huizen gebouwd. Het ka binet was van plan er 106.000 te bouwen. Van den Beid ziet ook enkele kleine lichtpuntjes in de zwarte toekomst. Dank zij de loonstop wordt de concurren tie positie van Nederland iets beter ten opzichte van het buitenland, het verlies op de betalingsbalans (het verschil tussen wat we in - en uit - voeren) daalt tot een miljard gulden (was vier miljard) en dank zij de bezuinigingen van het kabinet is het financie ringstekort (het geld dat de overheid moet lenen omdat de schatkist leeg is) niet verder gestegen. Ondanks deze kleine posi tieve punten, blijft het beeld verder negatief. Het Planbu reau constateert dat er weer meer geld aan de sociale uit keringen wordt besteed en Van den Beid zegt dat hij zich kan voorstellen dat men denkt om de stijging van de sociale pre mies achter te laten lopen bij de stijging van de inkomens. De ravage in Amsterdam nan de onlusten op konin ginnedag. i m bmnlisO 00 "I (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - De gezamenlijke politiebonden willen binnen enkele dagen een gesprek met de ministers van binnenlandse zaken en justitie naar aanleiding van de gebeurtenissen eergis teren in Amsterdam. De Nederlandse politiebond, de Algemeen Christelijke po- litiefederatie en de Vereniging van hogere politie-ambtena- ren eisen, dat „nu voor ieder een duidelijk zichtbaar de grenzen zijn overschreden", op korte termijn maatregelen worden genomen om voortaan gebeurtenissen als die op Ko ninginnedag 1980 te voorko men. Een kleine minderheid, al dus de politiebonden, heeft kans gezien de binnenstad van Amsterdam te herscheppen in een slagveld waarbij vele hon derden, deels zeer ernstig ge wonden vielen en vernielzucht en plundering hoogtij vierden. Met verbijstering hebben de bonden vastgesteld, dat er vele bewuste aanslagen werden ge pleegd op lijf en leven van de dienstdoende politiemensen. „Aanslagen, die veelal volko men ongestraft moesten blij ven", aldus de bonden, die hieraan toevoegen dat ze dan ook grote bewondering hebben voor de zelfbeheersing van de betrokken politiemensen. De NOS heeft volgens vice- premier Wiegel erg onverstan dig gehandeld door tussen de televisiebeelden van de inhul diging door reportages te brengen over de rellen in Am sterdam. Het gaf volgens hem niet alleen naar buiten toe, „of naar het buitenland", een heel slecht beeld, „maar het geeft ook een niet eerlijk beeld, want het toont niet aan dat de meer derheid van de Amsterdamse bevolking van dat soort rad draaiers niks wil weten", zo verklaarde Wiegel. „Als men dan toch dat soort rellen uitzendt, speelt men al leen maar die raddraaiers in de kaart". Wiegel verklaarde weinig tijd te hebben gehad om naar de gecombineerde uit zending van de VARA en radio Stad Amsterdam te luisteren. „Ik heb wel begrepen dat de VARA de 30ste april heeft mis bruikt om daar een program ma aan te wijden waarvan ik me niet kan indenken dat ook vele socialistische luisteraars zo'n programma op prijs stel len. Ik denk dat het VARA-be- stuur zich toch echt eens er op moet gaan bezinnen of dit kan. Ik vind dat dat niet kan". De bewindsman zei zich voor te kunnen stellen dat zijn collega van CRM, mevrouw Gardeniers, met het VARA- bestuur gaat.praten, „want dit is allemaal zo onwijs geweest". De NOS wijst de kritiek van de hand inzake de rellenre- portages van Koninginnedag. De raad van beheer, het dage lijks bestuur van de NOS, heeft gisteren gezegd dat het opne men van flitsen van de rellen in de uitzendingen over de inhul diging van koningin Beatrix op de wijze waarop dat is gebeurd getuigt van een juiste journa listieke opvatting. Overigens vindt de raad van beheer wel dat de ongeregeld heden in de hoofdstad „zeer betreurenswaardig" zijn. De verslaggeving van de NOS-te- levisie ,,is geen plaats voor het verzwijgen van gebeurtenissen van deze omvang. De verslag geving als zodanig mag niet worden opgevat als een waar- de-oordeel van de NOS", aldus de raad van beheer. Naar aanleiding van de kri tiek die van vele kanten is geuit over het gecombineerde alter natieve radioprogramma van de VARA en radio Stad Am sterdam op Koninginnedag, heeft een woordvoerder van de VARA gistermorgen gezegd van mening te zijn dat deze uitzending een goed journalis tiek produkt was. „De mensen die ons verwijten maken dat we het programma op deze wijze hebben gemaakt hadden het ons moeten verwijten als we het niet zo hadden gedaan", aldus de woordvoerder. Over de gedachte van mi nister Wiegel van binnen landse zaken, dat mogelijk diens collega Gardeniers van CRM over dit programma met het VARA-bestuur moet gaan praten, zei hij: „Daar zijn we niet bang voor". -A e J V 15 Na een herfst plus winter van een paar weken is het weer voorjaar geworden. De seizoe nen volgen elkaar zeer snel op dit jaar. We denken nu allemaal dat het steeds lekkerder wordt en de zomer voor de deur staat, maar zo is het niet meer tegen woordig. Ik voorspel nog nachtvorst in mei en een ha- gelbuitje in juni. Verder harde wind en kouwe regenbuien in de maand juli. Dit jaar vier hittegolf jes. Rond pinksteren en dan nog drie verspreid over de zomer. Meer verklap ik niet, want anders gaat iedereen in dezelf de weken met vakantie. Het moet een beetje spannend blij ven. Vanaf 1980 worden de vier seizoenen niet één keer per j aar maar één keer per maand af gewerkt. Och, 't is even een kwestie van wennen. Het is een beetje lastig met kleding. De winterjas kan bij voorbeeld nooit naar boven, 's Morgens kan de zon schijnen als een gek, 's avonds loeit een gure wind door de schoorsteen. Ga nooit de deur uit zonder je regenlaarzen en een dikke trui mee te nemen. Wie zich daar aan houdt, kan best een leuke zomer beleven. Er zijn al heel handige t- shirts in de handel met een in- en uitneembare wollen voe ring. Begrijpt u het allemaal? MERIJN (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI - Tenminste 57 Afghaanse studenten zijn ge dood en meer dan honderd zijn gewond bij botsingen tussen studenten en met scherp schietende Russische troepen tijdens vijf dagen van anti- Sovjet-demonstraties in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Dit is uit doorgaans betrouw bare bron vernomen. Bij de ongeregeldheden, die de ergste sinds februari wer den genoemd, zouden drie- tot vierhonderd personen zijn gearresteerd. Volgens het bericht waren de Russische troepen ingezet om dat Afghaanse soldaten wei gerden te schieten op hun met stenen gooiende landgenoten. De bron meldde verder dat tij dens de onlusten door Russi sche helikopters het vuur was geopend op een menigte op het terrein van de universiteit van Kaboel. Diplomatieke bronnen in de Indiase hoofdstad New Delhi zeiden dat de demonstraties kennelijk waren bedoeld tegen de viering van de tweede ver jaardag van de communisti sche machtsovername. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU STUTTGART TEHERAN MADRID OSLO PARIJS De jaarlijkse 1- meiparade op het Rode Plein in Moskou begon gisteren met het aan de Sovjet-Russische lei ders voorbijtrekken van dui zenden met vlaggen zwaaiende burgers. Onder de gasten ont braken de ambassadeurs van alle Navolanden op Frankrijk en IJsland na. De parade werd afgenomen door tien leden van het polit bureau die, met een fit uitzien de president Leonid Breznjev op de ereplaats, op het mauso leum voor Lenin stonden. Naast Breznjev stond premier Alexei Kosygin, die de parade van 7 november op het Rode Plein had moeten missen we gens ziekte. De diplomaten van de Na volanden waren weggebleven uit protest tegen de Sovjet- Russische interventie in Af ghanistan. Bij zijn komende bezoek aan de Sovjet-Unie, waarvoor nog geen datum is vastgesteld, zal bondskanselier Helmut Schmidt er bij dit land op aan dringen eindelijk met de te rugtrekking van zijn troepen uit Afghanistan te beginnen. Zij horen daar niet thuis, zo zei hij gisteren op een 1-meima- nifestatie van het overkoepe lende Westduitse vakbondsor gaan DGB (Deutsche Ge- werkschaftsbund) in Stutt gart. Duizenden Iraniërs hebben gisterochtend deelgenomen aan 1-meibetogingen, waar van een rede van ayatollah Khomeiny later op de dag een hoogtepunt zou vormen. Al in de vroege ochtenduren verzamelden zich grote aan tallen Iraniërs om marsen te houden. Zij werden aange spoord door openbare functio narissen, die waarschuwden dat het land voorbereid moet zijn op een Amerikaanse aan val. In Oslo hebben jongeren in de nacht van woensdag op donderdag in het centrum van Oslo slag geleverd met de poli tie en aanzienlijke schade aan gericht. Het is het derde ach tereenvolgende jaar dat er in Oslo in de nacht voorafgaande aan de eerste mei rellen zijn. De 1-meiviering in Madrid, die in het verleden onder Fran co vaak op botsingen tussen politie en demonstranten uit liep, verliep nu rustig. Verder waren in Spanje ongeveer 200 demonstraties belegd door de vakbonden, maar er waren geen berichten over ongere geldheden. CPN-fractievoorzitter Mar cus Bakker heeft ernstige kri tiek op het „onzalige idee" de 30ste april te prolongeren tot koninginnedag. Hij gaf daar van gisteravond blijk toen hij in Utrecht sprak op een CPN- bijeenkomst, gehouden in het kader van de 1-meiviering. Volgens Bakker heeft men hier een unieke kans gemist, door niet de vijfde mei - als een niet aan een persoon gebonden dag - uit te roepen tot een wer kelijk algemeen nationale feestdag. Volgens Bakker is de vijfde mei het symbool van het beste van wat het Nederlandse volk denkt en wenst. Diepe tegenstellingen die de grote linkse Franse vakbonds centrales verdelen hebben er toe geleid dat de traditionele 1-mei-optocht in Parijs don derdag niet het gebruikelijke beeld opleverde van de vak verenigingsleiders die zijde aan zijde aan de kop van de stoet door de straten trekken. Voor het eerst sedert zeven ja ren hebben de grote bonden elk hun eigen optocht en betoging gehouden.

de Stem | 1980 | | pagina 3