iten LTS Terneuzen toch zeker van nieuwbouw „Noodplan werkte vrijwel vlekkeloos" Volvo is in uw buurt Lter ;se men Koninklijk goud voor M. Bombelijn Zuster Marie - Johanny nam afscheid van ziekenhuis SCHOOL IN 1983 KLAAR Expo in stadhuis over WO 2 W elzijnsplanning West-Z-Vlaanderen duurder in 1980 Oostburg DOW NA GASONTSNAPPING17APRIL: H. F. van Oosterhout. I VOLVO I Terneuzen Westdorpe Diploma-uitreiking cursus douanewetgeving Natte tocht van blinden naar Sluis Jeugdvastenactie voor SOS-kinderdorpen Stelregel Onwetendhid Viering van be vrij dingsdag in Zandstraat Hoek-Totaal loopt gesmeerd DE STEM VAN VRIJDAG 2 MEI 1980 T12 [2j. 22.30 u: De stier doet hét} treer 16j. Bibliotheek - Oostkant 1 derklappententoonstelling |De Gouden Naald" van Li-I felle. Geopend tijdens de ope-l lingstijden van de bibliotheek! |t/m 24 mei). HJSSINGEN Galerie Marquis - Nieuwen-f üjk 15 - Tentoonstelling Sjeil Henderickx, schilderijen, te-l Leningen, papier-maché-ob-l Jecten. Geopend: woensdag t/l 1 zondag 13.00-18.00 uur(t/m| juni). ïSTDORPE Voormalig Gemeentehuis .1 114.00-17.00 u: Tent.I I.Zeeuwsch-Vlaanderen in del oorlog" 1940-1945. ZANDVLIET Martinushoeve - Spaansel lolenstraat - Tentoonstelling! ilarcel Veldeman, schilderij.1 len, monotypen en tekeningen t IGeopend: maandag t/m zater-l l| dag 14.00-20.00 uur, zondag! 110.00-20.00 uur (t/m 18 mei) |s TELLE ND AM Tentoonstellingscentrum „Delta Expo" (Zuidzijde Ha-I |ringvlietsluizen) - Permanente! expositie Deltawerken metl kaart van Nederland over wa-l Iterloop in ons land; maquette! lanngvlietsluizen; dia- Ifilmpresentatie en rondleiding fin het binnenste van het Ha-| ingvlietsluizencomplex. Da-1 gelijks geopend van 10.00 tot I 117.00 uur. opzet van het multifunctioneel I centrum. Zoals bekend zou dat aanvankelijk worden onder gebracht in het nog overeind I staande gedeelte van het oude ziekenhuis aan de Lange- straat. Nu zijn B en W echter I tot de slotsom gekomen dat dit gebouw beter helemaal kan I worden gesloopt en dat er complete nieuwbouw moet volgen, inclusief een nieuwe' bibliotheek. De financiële commissie buigt zich vrijdag ook over de subsidie voor 1980 ten behoeve van de Stichting Streekjeugdcentrale (SJQ. Volgens het Oostburgse voor-1 stel zouden de drie West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten I samen ruim 265.000 gulden op tafel moeten leggen. Plaats en functie van de SJC in het wel zijnswerk komen dit jaar nog I niet in discussie. Dat is pas mogelijk als er een welzijns-l plan voor West-Zeeuws- Vlaanderen op tafel ligt. Wat betreft de bijdrage aan SJC- evenementen is men de stich ting gedeeltelijk tegemoet ge komen. De SJC wilde een aan zienlijk hogere bijdrage in de kosten van de kindervakan tieweek. Wilden de gemeenten aanvankelijk niet verder gaan dan een stijging met 3,5 pro cent ten opzichte van 1979, nu gaat men uit van een verhoging van 7 procent. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL - Zuster Marie- Johanny heeft afscheid geno- men van het Elisabethzieken- huis in Sluiskil. Daarna heb ben vrienden en bekenden af- Combinatiespel De Vrede te Sas van Gent en De Reisduif te Sluiskil met 347 duiven (1286.19 mpm): 1. C. van Dam, 2., 6. en 9. B. van de Berghe, 3., 5. en 7. G. Snelders, 4. J. dePuij allen uit Sas van Gent, 8. A. de Caluwé en zoon uit Sluiskil. 10. R. Velleman uit Sas van Gent. Nieuw Leven te Koewacht met 145 oude duiven (1238.91 mpm): 1., 8. en 10. R. van Hijf- te, 2. en 3. A. Mattens, 4. en 9. L. Seghers, 5. J. de Bruijne, 6. W. van de Bilt, 7. W. Verbiest. Met 101 jaarlingen (1238.91 mpm): 1., 2. en 3. R. van Hijfte, 4. J. de Block, 5. P. Mannens, 6. Ch. Suy, 7. W. Verbiest, 8. P. de Waele, 9. J. Verschuren, 10. G. Jansens. Uitslag wedvlucht groot Hulst met 996 oude duiven 1246.36 mpm): 1. E. Sturm uit Heikand, 2.1. Merckx uit Clin- ge„3. E. van Goethem uit Sint- Jansteen, 4. R. Hendriks, 5. J- Goossens, 6. P. Antheunis, 7. H. Everaard allen uit Hulst, 8, E. Verschuren, 9. D. Nice, 10- Cl. Thuij allen uit Heikant. Met 646 jaarlingen (1238.95 mpm): I. Th. Peeters uit Hulst, 2. R. van Essen uit Sint-Jansteen, 3. E. Verschuren uit Heikant, 4 L. Herwegh uit Heikant, 5. L Blommaert uit Hulst, 6. A- Bisschop uit Graauw, 7. E. Sturm, 8. W. van Vlierberghen beiden uit Heikant, 9. P. Vos en zoon uit Clinge, 10. A. de Vliegher uit Heikant. scheid genomen van het ge zicht van het hospitaal. Im mers: jarenlang was zij de eer ste die de patiënt ontmoette als hij het ziekenhuis betrad. Zuster Marie-Johanny be gon in 1952 in Sluiskil. „Ik zat er toen helemaal alleen. In die tijd kende je nog iedereen. Het was allemaal nog niet zo groot", zo vertelt ze. „Nu is dat wel anders. We zaten nu al met zes man". „Ja, ik ben een van de laatste religieuzen die nog in het zie kenhuis werkten. Er zijn er nu nog twee. Het eeft overigens niet veel invloed op de sfeer in- het ziekenhuis gehad dat er steeds minder religieuzen werken". ,,Ik vind het niet zo erg dat ik er nu mee ophoud. Het moet allemaal zo jachtig en zakelijk dat het prettige er wel wat van af is", zo beluit de scheidende receptioniste. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Een dag na de oranjefeesten kon giste ren bij de LTS in Terneuzen opnieuw de vlag uit. Eindelijk kregen directie en bestuur absolute zekerheid over het doorgaan van de nieuwbouwplanne. Nog binnen een maand zal het miljoenenproject worden aanbesteed. Meer tijd hoeft dat niet te kosten, want de plannen zijn al sinds december kant en klar en officieel goedgekeurd. De nieuwe LTS verrijst aan I de noordelijke rand van het plan Oudevaart (bij 't Zwaan tje). De eerste fase moet in 1982 klaar zijn, het totale complex een jaar later. Een telefooontje uit Den Haag maakte gisteren op de school een einde aan een maanden durende periode van onzekerheid. Leek het er vorig jaar oktober op dat niets meer de nieuwbouw in de weg stond -de schoolleiding bracht de plannen toen trots naar bui ten-, korte tijd later trapte het mmistrie alweer op de bezui- mgingsrem. „Maar we zijn aan de bel blijven trekken. In januari kwam er hier een ambtenaar persoonlijk kijken en die is gillend vertrokken. We zijn al jarenlang een krepeergval met I al die dependances, maar het leek erop dat het p as toen goed doordrong tot Den Haag", zet voorzitter H. Veling. Volgens directeur C. Meijer heeft ook de druk van de Zeeuwse ka merleden Eversdijk en De Voogd, het Terneuzense ge meentebestuur en verontruste ouders een steentje bijgedra gen. De school loopt nu geen risi co meer dat de plannen op nieuw worden teruggedraaid. De architect is sinds gisteren al paraat, de aannemer zal spoe- (Van onze correspondent) TERNEUZEN - In hotel Rotterdam wordt vanavond om acht uur een bijeenkomst gehouden, waarop de officiële j diploma-uitreiking zal plaats vinden van de cursus douane wetgeving Zeeuws-Vlaande- I ren. Deze uitreiking zal geschie den door drs. R.C.E Barbé, lo co-burgemeester van Terneu zen. dig volgen. De nieuwe school zal 750 leerlingen kunnen huisvesten. Op de dagschool zitten er op het ogenblik 800. Er wordt echter rekening ge houden met een lichte terug gang. In de overgangsperiode blijven hoogstwaarschijnlijk drie noodlokalen beschikbaar. De LTS moet op het ogenblik ook onderdak bieden aan 150 part-timeleerlingen. De avond-LTS telt 100 leerlingen. (Van onze correspondent) SLUIS - Door de vereniging voor Vrijetijdsbesteding, Sport en Ontspanning voor Visueel Gehandicapten te Blankenberge, werd voo' de zevende 'iWaal een rljwieltocht voor blinden gehouden. Op verzoek van de blinden en hun begeleiders, werd na het eerste bzoek, weer Sluis als reisdoel gekozen. Er waren tachtig deelne mers, die via Zeebrugge, Heist, Westkapelle, Hoeke, langs het kanaal Sluis-Brugge naar Sluis trokken met de bedoeling daar rond het middaguur te arriveren. Door het slechte weer ontstondechter een aan zienlijke vertraging op het tijdschema. Hierdoor kwam de voorziene ontvangst door het Sluisse gemeentebestuur in het water te vallen. Wel werd door het gemeen tebestuur de koffie bij de broodmaaltijd aangeboden. In verband met het slechte weer werd besloten de rit belangijk in te korten, zodat onder an dere een bezoek aan Retran- chement kwam te vervallen. Begeleid door een patrouille van de rijkspolitie, vertrok de groep rond 14 uur via St. Anna ter Muiden naar Knokke. (Van onze correspondent) HOEK - Op initiatief van een aantal medewerksters van de openbare lagere school De Wegwijzer, werd door de ka tholieke leerlingen van deze school een „eigen" vastnactie gehouden ten bate van het werk in de SOS-kinderdorpen in Honduras. De opbrengst, 152 gulden, werd overhandigd aan de heer H. Wijnja it Ter- neuzen, de contactpersoon in Zeeuws-Vlaanderen voor het SOS-werk. Deze toonde zich blij verrast met de actie en het resultaat. Hij dankte de initiatiefneem sters en de kinderen voor hun bijdrage en tastbaar bewijs van hun aadwerkelijke soli dariteit met de zo erg veel min der bedeelde kinderen in de derde wereld. Het bedrag wordt overgemaakt aan de SOS-kinderkliniek in San Ro- que, waar niet alleen kinderen uit de vier Hondurese SOS- kinderdorpen worden verzogd, maar ook arme omwonenden. Tenslotte kregen alle kinderen een kinderdorpkrantje mee waarin ze meer over „hun" project konden lezen en een SOS-sticker. De bedoeling is om de actie het volgend jaar, maar dan in ruimer schoolver band, te herhalen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - Gister middag is M.C. Bombelijn op I zijn eerste „rustdag" konink- lijk onderscheiden met de ere medaille in goud behorende bij 4e Orde van Oranje-Nassau. De heer Bombelijn was tot 30 I april secretaris van de ge meente Sas van Gent en daar- voor 40 jaar in dienst van de i 'oen nog zelfstandige ge- meente Philippine. In aanwezigheid van o.a. het I voltallige Sasse ambtenaren- I korps, Zeeuws-Vlaamse colle- a-secretarissen en oud-bur- I gemeesters, ging burgemeester W. Dusarduijn nog eens terug m het 50-jarig verleden van Maurice van 't stadhuis", zo als velen hem in Philippine kennen. De Sasse burgervader ging daarbij terug tot in de be ginperiode van Bombelijn toen 4e Philippiense gemeenteraad I n 1931 besloot „volontair" Bombelijn een salaris toe te kennen van ƒ3.- per week. Via functies gemeente-ontvan- I ger en waarnemend gemeen tesecretaris in Philippine is M.C. Bombelijn op 1 mei 1970 tot secretaris benoemd van de gemeente Groot Sas van Gent. De voormalige Sasse secreta- ns, die gebruik maakt van de zogenaamde VUT-regeling, pas o.a. bestuurslid van de Burgemeester Dusarduijn speldt de heer Bombelijn de versierselen op. plaatselijke duivenvereniging, oprichter van de fanfare St. Cecilia en meespelend lid van dit muziekgezelschap en ge zworene van de Verenigde, Braakmanpolders. J. Bockstael, die sprakl na mens de gemeenteraad, noem de Maurice Bombelijn „de ver persoonlijking van beschei denheid". Namens het voltal lig Sasse ambtenarenkorps sprak P. Goossens, terwijl de heer A. van Pagee de gevoelens van alle Zeeuws-Vlaamse se cretarissen vertolkte. Dijk graaf R. Barbé van de Verenig de Braakmanpolders roemde zijn gezworene om zijn me ning, die hij nooit onder stoe len of banken heeft gestoken, maar toch de argumenten Vuil anderen op hun waarde wist te taxeren. Vele namen nadien de gelegenheid te baat om de se cretaris en zijn vrouw de hand te drukken. Vooral de openbare recep ties in het gemeentehuis van Sas van Gent en later in Phi lippine werden zeer druk be zocht. (Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN-In het stad huis van Terneuzen is tot en met 10 mei een tentoonstelling te bezichtigen over de tweede wereldoorlog. De expositie is ruim opgezet: behalve aan het Zeeuws-Vlaamse is ook aan dacht aan het nationale en in ternationale aspect van de dramatische gebeurtenissen besteed. De tentoonstelling is tot stand gekomen dankzij de in spanningen van de Stichting Anne Frank en enkele Terneu- zenaren. De heerJ.L. Platte uit Terneuzen heeft uit zijn ver zameling een vijftigtal foto's en enkele tientallen pamfletten, aankondigingen en verorde ningenbeschikbaar gesteld. De her J.F. de Mul uit Zaamslag leende zes schilderijen van ei gen hand uit en foto But uit Terneuzen heeft twintig foto's vergroot die een beeld geven van Terneuzen tijdens de oor log. De tentoonstelling is ge opend tijdens de kantooruren van maandag tot en met rijdag van 9 tot 12 uur en van 13 tot 16.30 uuur, op zaterdag 3 mei en zaterdag 10 mei van 14 tot 16 uur. Die openingsuren gel den ook voor bevrijdingsdag. Tentoonstelling - In de hal van het gemeentehuis van Oostburg staat momenteel de door de Anne Frank Stichting uitgegeven tentoonstelling Wereldoorlog 2 opgesteld. De ze tentoonsteling is te bezich tigen tot en met 16 mei. Op werkdagen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 22 uur. De tentoon stelling bevat circa 200 foto's, format 80 bij 110 cm. (Van een onzer verslagge vers) TERNEUZEN - Het nood plan van Dow Chemical heeft na de gasotsnapping van donderdag 17 april vrijwel vlekkeloos gwerkt. Er deden zich wel enkele tekortko mingen voor, maar die waren niet van invioed op de be strijding van de noodsituatie. Het bedrijf betreurt het dat vooral buiten het fabriek sterrein d indruk gewekt is dat er een algemene evacua tie heeft plaatsgevonden. Dow ontkent dat in een „za kelijk verslag" van de gas- ontsnaping, opgenomen in de bedrijfskrant die dit week einde verschijnt. Over het al dan niet eva cueren van personee zegt Dow: ,Da is zeer zeker niet het geval geweest en ligt ook niet in de gegeven alarmen besloten. Natuurlijk zijn in het C-gebied (noordelijk deel terrein, red.) de bij het ge- biedsalarm horende maatre gelen genomen, wat ook in hield dat alle niet bij de be strijding van de noodsituatie betrokken personen zich naar bepaalde vezamelpun- ten hebben moeten begeven. Het algemene alarm bete kende geen evacuatie". Evacueren betekent vol gens woordenboeken -groot heid wijlen J.H vn Dale uit Sluis- echter het „ontruimen van gebouwen en of terrei nen", een feit dus dat zich bij Dow wel degelijk voordeed. Volgens de reconstructie in de bedrijfskrant „Dow Hier en Daar" kwam er na een plant-alarm een gebiedsa- larm en tenslotte een alge meen alarm. Alle drie proce dures houden in dat perso neelsleden zich in een con trolekamer melden of zich naar een verzamelpunt bege ven zoals dat in het noodplan is aangeduid. Dat gebeurde ook. Bij de lekkende gasbol bleven slechts een veertigtal direct betrokkenen achtr. Elders ging men naar de verzamel punten of naar de controle kamers om op verdere orders te wachten. Een aantal afde lingen bleef echter gewoon doorwerken zich blijkbaar niet bewust van de voor schriften van het noodplan. Het algemeen alarm werd, aldus Dow, hofdzakelijk ge geven om een algemeen rookverbod op te leggen, werken met open vuur te stoppen en alle verkeer op het fabrieksterrein til te leg gen om daarmee mogelijke ontstekingsbronnen voor zich vespreidend gas tot een minimum te beperken. Dat alles onder het motto door Dow betiteld als een gulden stelregel: beter te vroeg dan te laat ingegrepen. In het kader van het alge meen alarm nam ook de ge meente Terneuzen maatre gelen. De inwoners van het buurtschap Boerengat, hon derd meter van de terrein- grens, werden gewaar schuwd om hun ramen te sluiten om zodoende het ontsnappende butadieen gas buiten te houden. Dow-per- soneel dat zich tussen het be drijf en het buurtschap in de reukzone bevond stak in tussen rustig een sigaret op. Dow vermeldt dit niet in haar verslag, maar spreekt wel over „schoonheidsfoutjes die niet te voorkomen zijn bij zo'n grote operatie" Inmiddels is gebleken dat zich buiten de Dow-hekken geen verontrustende gascon- centraties hebben voorge daan. Dat het ontsnappende gas te ruiken was (tot buiten het terrein geroken, red.) noemt Dow „zeer wel moge lijk". Het bedrijf geeft toe dat het voortdurend alarmerend loeien van de sirenes zowel binnen als buiten de fabriek verontrustend werkt: „Het is echter de zeerste manier om zolang een alarmsituatie duurt er iedereen op het be drijf blijvend van te door dringen dat die situatie nog niet beëindigd is. Het tijdens de alarmsituaties uitscha kelen van de sirenes zou tot misverstanden binnen het bedrijf kunnen leiden". In de namiddag van 17 april huilden de Dow-sirenes bijna twee uur ononderbro ken. Tot in de wijde omge ving, niet aleen in Boerengat, maar vooral ook in Hoek leidde dat tot grote onge rustheid, veroorzaakt door onwetendheid, over hetgeen zich bij het hemiebedrijf in de Nieuw-Neuzenplder af speelde. Velen werd het eerst wat duidelijker toen ze de volgende morgen de krant la zen. Dow zegt inmiddels lering te hebben getrokken uit de oorzaak van de asontsnap- ping: een insteekbuis in de gasbo die tegelijk loskwam met een thermometer die vervangen moest worden. Op korte termijn zullen stappen ondernomen worden om tot een verbeterde thermome termontage te komen, mede op aandringen van de Ar beidsinspectie overigens. Verder verzamelt het bedrijf uit alle afdelingen informatie over het gebeurde tijdens de alarmprocedure. In een rondschrijven aan afdelingshoofden en chefs, stelt de Veiligheidsafdeling van het bedrijf dat deze in formaties nodig zijn voor een volledig rapport in het kader van de Wet op Bedrijfszelf bescherming, „waardoor het alarm als een jaarlijkse oefe ning beschouwd kan wor den", aldus het stencil. „Dit is zo'n realiteit geweest, een betere oefening kun je je niet wensen, al klinkt dat ook een beetje vreemd",aldus giste ren desgevraagd een woord voerder van Dow Chemical. PdS (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De welzijns planning kost de drie West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten dit jaar ruim 30.000 gulden meer dan aanvankelijk was voorzien. Het totaalbedrag komt volgens de laatste bere kening uit op 80 mille, terwijl (Van onze correspondent) ZANDSTAAT - De viering van bevrijdingsdag op 5 mei begint in Zandstraat om tien uur 's morgens met voetbal wedstrijden, die worden ge houden op een terrein acher de kerk. Er kan worden deelge nomen door een ieder die de lagere school heeft verlaten. Om 14 uur gaat een fietsen- rally van startvoor jongens n meisjes uit de hoogste klassen van de lagere scholen en het voortgezet onderwijds. Voor de leerlingen van de laagste klassen van de lagere school is er om die tijd een speurtocht. Verder zijn er in Het Paulus- huis kaartwedstrijden en wedstrijden in sjoelen voor dames. Omstreeks 17 uur volgt de prijsuitreiking van de ver schillende gehouden evene menten. (ADVERTENTIE) automobielbedrijf Stationsweg 6 HULST Tel. 01140-13191 het nog geen 50.000 gulden was opgevoerd op de begrotin. Een voorstel van b en w van Oostburg om de begroting te veranderen wordt vandaag (vrijdag) dan ook besproken door de financiële commissie. Uit het stuk blijkt dat de welzijnsplanning in 1979 nog maar 31.00 gulden kostte. De fore stijging dit jaar is een ge volg van het flink toegenomen aantal vergaderingen, meer en duurder drukwerk en niet in de laatste plaats de begeleiding door een beroepskracht. Voor volgend jaar verwacht men opnieuw een kostenverhoging. Wandelen - De wandel sportvereniging De Vrijbuiters uit Terneuzen heeft met succes deelgenomen aan de Vijfde Instuiftocht van de wandel sportvereniging Vremdieke te Hoek. Door De Vrijbuiters werd deelgenomen aan de 5,10 en 25 kilometer, met als resul taat een eerste prijs plus een wisselbeker. Zaterdag 3 mei wordt aan de Zandmars in Middelburg. Collecte - De jaarlijkse col lecte ten bate van de Neder landse Hartstichting heeft in Westdorpe een bedrag van ƒ889,97 opgebracht. De inza meling werd evenals voor gaande jaren gehouden door bestuur en leden van de voet balvereniging Ria. Feestavond - Het parochieel gemengd koor hield in de zaal van Het Oud Raedhuys de jaarlijkse feestavond, nadt eerst een maaltijd werd ge bruikt, hebben de leden van het zangkoor met hun echtge noten of verloofden de avond verder in een gezellig samen zijn doorgebacht. De omlij sting hierbij was in handen van De Erpelkappers uit Axel, on der leiding van de heer Diele- (Van onze correspondent) HOEK - De tweede dag van de Hoek-Totaal-feesten stond gisteren in het teken van jeugd en ouderen. Vooral de ouderen uit geheel Groot Terneuzen, waren gisteravond in groten getale present in de feesttent onder de draaiende molen. Ongeveer 300 ouderen ge noten van een optreden door het duo „Perry Cavello en Do- rien Mijksenaar" en het orkest The Williams. Zij zorgden er voor dat de dansvloer geen mi nuut onbezet bleef. Het programma vermeldde ook een kaart- en biljartwed strijd in de bejaardensociëteit en daar was het miss Hoek- Totaal, Corrie de Ritter, die de prijzen uitreikte. De kleuters en lagere schoolleerlingen uit Hoek kwamen ook niets tekort. Zij bezochten een Vlaamse ker mis, de tentoonstelling en be keken de pas gerestaureerde molen. De tweede uitgave van de Hoek-Totaal-feesten schijnt nu al de vorige te overtreffen. Dat is de mening van voor lichter Henk Wijnja. Vooral de gerestaureerde molen in Hoek is een geweldige trekpleister en als bewijs dat hij ook nog malen kan, worden er zakjes meel verkocht. De warme bak kers in Hoek bakken ze in ieder geval bruin met meel uit eigen molen. Vandaag (vrijdag) zal de veetentoonstelling de nodige belangstellenden naar Hoek trekken. Deze „veemarkt" be-" gint om 10.00 uur op de Molen dijk. In de grote feesttent zal mor genavond vanaf 20.00 uur een zogenaamde gala-avond wor den gehouden met medewer king van het 25-man sterke John White's Big Band en zal de Vlaamse tv-presentator Luc Appermont optreden als kwisleider in een kwis waar aan Hoekse verenigingen deel- ■■ifl

de Stem | 1980 | | pagina 17