Uitbesteden bouw ponton valt slecht tuxe hotel oor icholieren Diamanten paar Oost burg rstaat-ie Rijkswaterstaat' handhaaft besluit Zeeuwse afvaardiging merkte in Amsterdam weinig van de rellen Geïntegreerde seftaoi in Rilland van Politie verspreidt folder in Sluiskil bouwkunde :raar igbouwkunde faritiem Instituut loopt Britannia )uitse volks- lansgroep in s Heerenhoek ij ze re s Beeldende kunst op de Zeeuwse scholen Geen krakers Tijd Hard Drie keer Auto tegen muur: twee gewonden Jammer Zonnig hoogwater waterstanden v> i", A 51 nd Interieur, de sfeer- rs, aan de Mijlweg 79 Rijksweg Rotterdam- n voorbij de tunnel van V OéO.Q.O 1 HCIOR tl CMt flCO DE STEM VAN VRIJDAG 2 MEI 1980 T8 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/SLUISKIL - Met het verspreiden vann (huis aan huis) folders doet de gemeentepolitie van Ter- neuzen een nieuwe poging om klaarheid te brengen in de zaak van de vermiste Raymonda Danneels uit Sluiskil. Vanaf vandaag ontvangen alle bewoners van Sluiskileen folder met daarop an de ene kant een aantal gegevens en foto's van Raymonda, en aan de andere kant een aantal vragen omtrent de verdwijning van het 7-jarige meisje. Het is nu twee weken geleden sinds Raymonda voor het laatst gezien werd. Alle gegevens en tips die sinds die tijd binnen zijn gekomen, hebben tot nu toe nog geen concreet aanknopingspunt tot het opsporen van het meisje opgele verd. „We willen de bevolking van Sluiskil op deze manier benaderen omdat er tijdens het huis aan huis onderzoek misschien belangrijke informatie achter is gehouden. Mensen die dachten „Ach daar kan de politie niets mee doen", kunnen nu rustig het een en ander op papier zetten en dat kan voor ons heel belangrijke informatie opleve ren", aldus rechercheur De Groot, die met het onderzoek belast is. VLISSINGEN (ANP) - De Stichting Zeevaartschoolbelangen, e instelling, die de belangen behartigt van studenten van het [aritiem Instituut De Ruijter in Vlissingen, heeft donderdag I ei bet grootste hotel van Vlissingen gekocht. Het betreft hier itel Britannia op de Boulevard Evertsen. rONIE HOOL M gens uitbreiding van het aan- en op voor: chnische vakken en tekenen i de bevoegdheid wis- en na- echnische vakken en tekenen de bevoegdheid wiskunde of betrekking op een volledige 0 dagen richten aan de direc- Vattweg 9, 4622 RA Bergen 36023. Het hotel zal gebruikt wor- en als aanvullende huisves- ng voor ouderejaarsstuden- »n. De hogere zeevaartschool Vlissingen telt momenteel 00 leerlingen. De meesten van en, die uit het hele land af- omstig zijn, wonen op het in- s HEERENHOEK - De blitse volksdansgroep „Win er Tanzgruppe Ruwetal" irengt van 15 tot 18 mei op litnodiging van de Klompen- iansers een bezoek aan Heerenhoek. Vrijdag 16 mei wordt er ge- lanst in „De Geveltjes" te Heerenhoek, niet alleen door Klompendansers en hun luitse gasten maar ook door rndabes uit Hansweert en de lansgroep voor ouderen uit s Gravenpolder. Zaterdag 17 nei begint om 13.30 uur een iptreden in de Jeugdhoeve te 1 Heerenhoek voor alle be- aarden uit de gemeente Bor- ele. de Stichting Katholiek iergen roept kandidaten op van de per 27 mei a.s. erschapsverlof ontstane tooi voor basisonderwijs, Zevenbergen. iicitaties met uitvoerige opgave van referenties, in te zenden aan het hoofd ol, de heer J.C. van Ginne- Zevenbergen. ijd en overal, iedereen leest ternaat van de zeevaartschool in Vlissingen. Volgens directeur G.K. Brouwer van deze school was er in verband met de verander de structuur van dit hogere zeevaartonderwijs, waardoor de leerlingen langer op school moeten blijven, een uitbrei ding van de studentenhuisves ting nodig. De geplande nieuwbouw zou 4,5 miljoen gulden hebben ge kost, bovendien bestond er vanuit de Vlissingse gemeen teraad nogal bezwaar tegen het feit, dat deze nieuwbouw opnieuw een stuk van de bou levard zou opslokken. In Vlis singen voelt men meer voor woningbouw op die plaats. De overname van hotel Bri tannia zal geen nadelige gevol gen hebben voor de 30 man personeel. Het hotel en het bij behorende restaurant zal nor maal voor het publiek geopend blijven. Met de uitbreiding van de school zelf zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Directeur Brouwer van de zeevaartschool wilde niet zeg gen voor hoeveel geld het hotel in handen van de stichting is overgegaan. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG/GOES - De werkgroep 'educatieve tentoon- tellingen' van de Zeeuwse Culturele Raad gaat bij wijze van 'roef drie kleine tentoonstellingen van beeldende kunst samen- lellen. Die tentoonstellingen zijn bestemd voor de hoogste klassen van 'et basisonderwijs, de onderbouw van het lager beroepsonder- wjsen het vormingswerk. Het is de bedoeling dat de exposities 'anaf september beschikbaar zijn. Scholen of organisaties voor het vormingswerk, die belang stelling hebben, kunnen nu al contact opnemen met de werk- [roep, zodat ze bij de uitwerking van het project kunnen worden letrokken. De eerste drie tentoonstellingen gaan over 'land- chap', 'kijken naar vorm' en 'gewone dingen'. Het zijn kleine «toonstellingen van maximaal tien kunstwerken. De opzet is dat de exposities ongeveer een maand in een school Jijven, zodat de leerlingen aan kunst op school gewend raken, 'en school kan één tentoonstelling krijgen, maar ook twee of alle bie. Gratis, de enige tegenprestatie, die de werkgroep verwacht, s dat de scholen hun bevindingen met 'Kunst op school' aan de Wkgroep laten weten. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND KANTOREN: Temeuzen, Nieuwstraat 9,4513 CV Terneuzen, Postbus 145, 1530 AC Terneuzen, 01150-17920 (4 lijnen); Hulst, Steenstraat 14, 1561 AS Hulst, 01140-13751 (3 lijnen); Goes, Klokstraat 1,4461 DC Goes, 61100-28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 08.15-12.30 en 13.30-17.00 uur KlTIEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda, maandag t/m Wijdag van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur 076-222555. GEEN KRANT ONTVANGEN? Bek u dan voor nabezorging het rayon kantoor. Uitsluitend buiten kantooruren: Zeeuws Vlaanderen •1140-144(8. Midden Zeeland (11((-14(44. SERVICEPUNTEN: Axel, Boekh. Passage, Passage 13, 01155-1208; Biervliet: B. Duyserinck, Schoollaan 9; Breskens: mevr. Baas, Rozenstraat 13, 01172-1269; Kloosterzande; mevr. Neve, W. Alexanderstraat 4, 01148-2250; Koewacht; Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39, 01146-242; Oost burg: Sig. Mag. Dhaenens, Burchtstraat 11,01170-2532; Sas van Gent: Fa. Vereecken, Poeldijk 18, 01158-1300; Temeuzen: Superm. v.d. Velde, Win kelcentrum Zuidpolder 01150-13950. Buis AANSLUITINGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redactie: R.Th. van der der Helm, Melkweg 40, Oostburg, 01170-3370; plv. chef en redacteur West- '■veuwsch-Vla anderen: J. Jansen, De Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554; algemeen redacteur Zeeland: G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle, •1102-2320. Redacteur Midden-Zeeland; J.A. Meertens, Churchillstede '2-40, Goes, 01100-23700; redacteur Kanaalzone: W. Reijn, Nieuwstraat 9, Temeuzen, 01150-17920; redacteur Ooat-Zeeuwsch-Vlaanderen: H. Post- na, Walmolenstraat 12, Hulst, 01140-14159 en E. Verstraeten, Moer- schansstraat 128, Hulst, 01140-16755; reportageredacteur en redacteur Midden-Zeeland: P. de Schipper, 01154-1556; fotojournalist Zeeland: C.J. de Boa-, Zeldenrustlaan 8, Temeuzen, 01150-13137sportredactie Zeeland: n Koomen, Zeldenrustlaan 1, Temeuzen, 01150-12981. Advertentie-ex- ploitatie: Inspecteur Zeeland: C. Menu, 01150-95839. (Van een onzer verslagge vers) OOSTBURG - Het echt paar Van Pamelen-Tem- merman uit Oostburg vierde gisteren het diamanten bruiloftsfeest. Dat gebeurde met een drukbezochte recep tie in hotel Victory in Oost burg. Niet alleen familieleden, vrienden en kennissen kwa men daar het diamanten paar gelukwensen, ook toonde het Oostburgse gemeentebestuur belangstelling en waren er gelukstelegrammen van de commissaris van de koningin en van koningin Juliana, voor wie dit een van haar laatste activiteiten als staatshoofd moet zijn ge weest. De beide echtelieden, zo bleek ook gisteren, verke ren in een goede gezondheid. Ze wonen nog zlfstndig in een huisje in Oostburg. De heer en mevrouw Van Pamelen (hij is 82, zij 79) zijn geboren en getogen West- Zeeuws-Vlamingen. Hij werkte z'n leven lang op het land en woonde al die tijd in de polder. Het diamanten paar heeft drie kinderen, tien kleinkinderen en zeven ach terkleinkinderen, die giste ren bijna zonder uitzonde ring ook present waren. De heer en mevrouw Van Pamelen-Temmerman worden geluk gewenst (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - In tegen stelling tot de miljoenen tv- kijkers, hebben de vele Zeeu wen die als gasten de plechtig heden in Amsterdam op 30 april bijwoonden, tijdens hun ver blij f op De Dam weinig ge merkt van de straatschenderij en en veldslagen. „Ik heb ei genlijk 's avonds op de tv pas kunnen zien hoe het er daar aan toe is gegaan", aldus de heer P. de Vliegere uit Hulst. Wel had hij bij het verlaten van Amsterdam -de bus reed over het Waterloplein- gemerkt dat er enorm veel vernield was. „Het leek wel of er een frais door de straat getrokken was. Ook lag er enorm veel kapot glas". Oud-politieagent R. van Kruijssen uit Eede -die veel waardering had voor de orga nisatie zowel in Amsterdam als in de provincie Zeeland- zei dat hij zich nauwelijks kon in houden toen zo'n 60 jongelui probeerden de dranghekken op de Dam omver te gooien om de afzeztting te foreren. „Ge lukkig voor die jongelui wist de politie hen tegen te houden. Zou dat niet gebeurd zijn dan hadden er onherroepelijk do den gevallen. Want dat boe roepen en rookbommetjes gooien schoot bij ons, de feest gangers, in hetverkeerde keel gat". Volgens de heer Van Kruijssen is de hele houding van de reltrappers terug te voeren op het feit dat zo'n 15 jaar geleden de Damslapers werden geaccepteerd. „Toen hadden ze de politie rustig hun gang moeten laten gan. Dan was dit nu niet gebeurd, maar hoe is het nu? Politie-agenten moeten zich alsmaar beheer sen, maar zich daarbij onder tussen wel op hun smoel laten slaan. Ik begrijp er niets van", aldus de 66-jarige oud wachtmeester van de rijkspo litie. Mevrouw Van Hoecke-Tee- leruit Philippine heeft maar heel weinig gewerkt van de Mevrouw Van Hoecke-Tee- ler uit Philippine rellen. „Natuurlijk toen we 's morgens in Amsterdam aan- kamen zagen we een heleboel jongelui met tasjes en helmen rondlopen. Ze waren echt op pad om de boel in de war te sturen, dat zag je meteen. Maar voor de rest hebben we niet veel gezien. Ik heb me wel geërgerd aan wat ik gezien heb. Deze jongelui waren be slist geen krakers. Toen we op de Dam zaten was ik wel blij dat er mariniers aanwezig waren. Stel je voor dat die hele horde me menen op je afkomt. Ondanks alle ellende die zich in de binnenstad afspeelde, he ik echt genoten. Zoiets maak je maar één keer in je leven mee twaalf jaar, wat hebben die ermee te maken", vroeg hij en moet je dat dan laten ver zieken door een stelletje op roerkraaiers? Ik vond het een fijne ag". De reactie van de heer Dees uit Waterlandkerkje klonk weer iets anders: „Ik schrok toch wel toen ik vanmorgen de krant opensloeg. Dat het zo erg was daar had ik geen idee van. In Amsterdam hebben wij daar weinig van gemerkt omdat wij steeds op de Dam waren. Als ik het zo lees vind ik dat de politie goed heeft opgetreden. Dat tuig, want zo noem ik die snotjongens maar, moet geen poot aan de grond krijgen. Ik vraag me af of dat op zo'n dag wel past. Mevrouw Holtrop uit Hein- kenszand We hebben maar een konin gin laten we er trots op zijn. Ik vind de hele situatie dieptreu- rig. En als het dan maar kra kers waren dan hebben ze nog enig recht van spreken want het is daar aar een rotzooitje in Amsterdam wat huisvesting betreft. Maar kereltjes van zich geërgerd af. „En dan al die gewonden. Het ergste vind ik het voor die agenten. Je zal maar politieagent zijn van daag de dag en dan zoiets op moeten lossen. Wat een bende. Dieptreurig, ik heb er geen an dere woorden voor". Hoewel mevrouw P.J. Hol- torp (31) uit Heinkenszand van de eigenlijke plechtigheid nauwelijks iets heeft kunnen zien („enkel een glimp van beatrix en Claus") had ze het gebeuren op de Dam toch niet graag willen missen. „De hele sfeer die je op zo'n dag in Am sterdam proeft, zowel de goede als de slechte, dat is toch wei uniek", meent zij. „Ik zal dat toch m'n verdere leven wel blijven herinneren". Dat e rel len zijn geweest, waar ze zelf praktisch niets van heeft ge merkt, vindt mevrouw Holtrop jammer, maar schuldigen zegt ze niet aan te willen wijzen. „Als de krakers de aanzet heb ben gegeven kan ik dat ergens wel begrijen. Woningnood zo als in Amsaterdam is iets ver schrikkelijks". Voor dr. P. de Koe uit Goes is het totaalbeeld dat hij uit Am sterdam heeft meegeomen heel anders dan hetgeen, naar hj later ontdekte, op de v-kijker was overgekomen. „Voor ons gevoel was alles heel onge stoord verlopen", aldus dr. De Koe, die zijn aanwezigheid op de Dam meer als een „dienende taak", zegt op te vatten. "Wij waren het publiek en dat moet er tenslotte ook zijn". De ongeregeldheden voert hij te rug op „agentje pesten at is geëscaleerd" en volgens hem kan dat alleen maar de kop in worden gedrukt wanneer de samenleving het politie-optre- den gaat accepteren. RILLAND - Rilland mag met ingang van het schooljaar 1982/83 beschikken over een geïntegreerde openbare basis school en krijgt voor het realiseren daarvan een rijksvergoe ding. Dit deelde wethouder J.A. Nieuwenhuyse dinsdagavond mee tijdens de gemeenteraadsvergadering van Reimerswaal. Hij had deze, naar zijn zeggen onverwachte, toezegging ge kregen tijdens een gesprek op het ministerie van onderwijs in Den Haag. Doorslaggevend bij deze positieve beslissing zou het voor stel van B en W zijn geweest, dat door de raad werd goedge keurd, om op 1 augustus 1981 tot het stichten van een open bare kleuterschool in Rilland te komen. Namens de ouders van 38 kleuters was hiervoor een verzoek ingediend. De wet schrijft in totaal 30 kleuters voor om tot het stichten van een kleuterschool te mogen overgaan. (Van een onzer verslaggevers) ZIER1KZEE/SLIKKERVEER - Rijkswaterstaat is niet van plan de beslissing de ponton voor de mattenlegger „Cardium" door de Howaldtswerke in Kiel (West-Duits- land) te laten bouwen, terug te draaien. Tegen de beslis sing om de order in Duitsland te plaatsen is door de werven in het Rotterdamse havengebied, die deze opdracht zijn misgelopen omdat zij te duur waren, fel geprotesteerd. De „Cardium" is, zoals wi] woensdag uitvoerig hebben bericht, nodig voor de aanleg van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschel- de. „Dit besluit is definitief; het contract met het Duitse bedrijf is al gesloten", zo deel de een woordvoerder van Rijkswaterstaat ons desge vraagd mee. De „Cardium" kost een klei ne honderd miljoen, de bouw van de ponton 17 miljoen. De andere onderdelen voor het schip zullen bij Nederlandse bedrijven - onder meer werven worden besteld. Rijkswater staat en Dosbouw, de aanne merscombinatie die de stormvloedkering bouwt, zul len het schip zelf afbouwen. De drie Nederlandse werven waaraan prijsopgaaf was ge vraagd, te weten IHC-Holland (Slikkerveer), Boele (Bolnes en RSV-Rotterdam), lagen met hun prijs vele tientallen mil joenen boven de raming. Bo vendien zouden zij volgens Rijkswaterstaat niet op tijd hebben kunnen leveren. En tijd en geld zijn voor ons zeer belangrijk, wij kunnen ons gewoonweg niet veroorlo ven meer geld voor die boot uit te geven. Vanmorgen is de uit voering van de plannen verder ingevuld", aldus de woord voerder van Rijkswaterstaat. Vooral bij IHC, waar evenals bij de andere werven in dit ge bied veel Westbrabanders werken, is de klap hard aange komen. De centrale onderne mingsraad van IHC heeft al protest aangetekend bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, Scoiale Zaken en Economische Zaken. De in Breda wonende Laurens Rijs- houwer vertelde ons dat de IHC in 1978 met steun van de overheid is opgericht. Het plan was de „Cardium" bij Gusto- Staalbouw in Slikkerveer, een onderdeel van IHC, te maken. „Wij waren de laagste in schrijver en zijn op het gebied van de bouw van baggersche pen gespecialiseerd. Juist de bouw an de ponton is het meeste werk". Rijshouwer vindt het „maar gek" dat dezelfde overheid die IHC twee jaar geleden de hel pende hand toestak, nu een grote order in Duitsland plaatst. Commentaar van Rijkswa terstaat: „IHC heeft maar liefst drie keer de kans gekre gen. Er is drie keer prijsopgaaf gevraagd, en alle drie keren (Van onze correspondent) ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag zijn twee personen gewond geraakt toen de auto, waarmee zij reden, met hoge snelheid van de Merdijk geraakte en een verkeersbord en een muurtje ramde. De personenauto, bestuurd door D.J.v.d.W. uit Zierikzee, werd geheel vernield. De bestuurder en zijn echt genote werden door de voor ruit naar buiten geslingerd en zijn beiden opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis te Zie rikzee. was de werf te hoog. Boven dien kon IHC niet op tijd leve ren". Ook bij Boele is, evenals bij RSV, de teleurstelling groot. Directeur C. J. Boele deelde ons gisteren mee, toch nog te zullen proberen een deel van de order binnen te halen. Dat de Duitsers goedkoop kunnen werken vindt hij niet verwon derlijk. De Duitse werven worden volgens hem vanuit de regio's flink gesteund. „Ik vind het buitengewoon triest dat deze order naar Duitsland gaat". „Wij kunnen best wat nieuwbouw gebruiken", aldus de heer Boele. Hij zei het erg jammer te vinden dat Rijks- waterstaat-Dosbouw na het afspringen van de onderhan delingen met IHC geen contact meer met zijn werf heeft opge nomen. „Misschien hadden wij in conbinatie met IHC iets kunnen doen". Directeur Boele vindt het te meer jammer dat zijn werf de opdracht niet heeft gekregen omdat zijn bedrijf pas een grote order uit Engeland, waarvoor het de laatste was, is misgelopen. De Engelsen be sloten te elfder ure de order in eigen land te houden. „Deed men dat hier ook maar", aldus de heer Boele. NIEUWVLIET - Donder dagmiddag omstreeks 14 uur werden strandgangers gea larmeerd door een surfer, die in moeilijkheden verkeerde. De reddingsboten Tuimelaar uit Cadzand en Javazee uit Breskens voeren daarna uit om hulp te bieden. Toen zij echter op de plaats des onheUs aan kwamen, bleek de surfer zich zelf in veiligheid te hebben ge bracht. Wie het geweest is is op dit moment niet bekend. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond. Droog en zonnig. Middagtempera tuur van 14 graden op de wadden tot 18 graden in het bin nenland. Krachtige noordoos tenwind Vooruitzichten voor zater dag en zondag, Droog en zonnig. Middagtemperatuur on geveer 16 graden. Morgen, zaterdag 3 mei - Bergen op Zoom 6.21-18.41 Hansweert 5.35-18.08 Terneuzen 5.04-16.25 Vlissingen 4.40-17.00 Wemeldinge 6.33-18.48 Konstanz 330 plus 1, Rhein- felden 261 min 3, Maxau 500 min 2, Plochingen 194 min- 8, Mannheim 349 min 15, Stein- bach 215 min 22, Mainz 371 min 7, Bingen 231 min 11, Kaub 283 min 14, Trier 283 plus 3, Koblenz 286 min 14, Keulen 382 min 18, Ruhrort 466 min 9, Lobith 1088 min 2, Pannerdense kop 1051 min 2, Nijmegen 888 plus 3, IJsselkop 945 onv., Eefde IJssel 472 plus 13, Deventer 344 plus 13, Ka- terveerr-Spooldersluis 78 plus 7, Borgharen 3934 plus 28, Belfeld 1128 plus 4, Grave be neden de Sluis 510 plus 9.

de Stem | 1980 | | pagina 13