3ER POEL "'"I Hulst: van burcht naar stad 8.00 uur ia Janseniusschool over wereldoorlog ji fw? Tentoonstelling streekmuseum geeft beeld van historie Hulst Oudste stadszegel dateert uit 1238. JlS ACTIVITEITENAGENDA $dag) DA LIJN LADA A 65 ÏIJF "•ivji .y.s •$ipl vj ,s$ •.wX"' 2 %\Y. yV:.<'V.*' De gemeente Hulst viert dit jaar het 800-jarige bestaan van de stad. Maar de geschiedenis van Hulst is al veel ouder. De ten toonstelling, die afgelopen zaterdag door burgemeester P. Molt- hoff in het streekmuseum werd geopend, geeft dan ook niet alleen een beeld van de streek rond de twaalfde eeuw, maar gaat ook verder terug. Voorzitter K. Brand van de museumcommissie heeft er een schat aan informatie bijeengebracht over de eerste eeuwen van de Hulsterse historie. De uitgebreide teksten die van de tentoonstelling deel uitmaken zijn ook terug te vinden in een drietal boekjes, die voor belangstellenden in het museum ver krijgbaar zijn. Een van die boekjes handelt over het ontstaan en de eerste stedelijke rechten van Hulst. Het vertelt dat de naam Hulst in een kroniek van de St. Baafsabdij te Gent samen met Assenede, Boekhoute en Axel al genoemd wordt onder het jaar 936. Het eerste schriftelij ke bewijs van het bestaan van Hulst is een akte van 1108. Daarin schenkt de bisschop van Utrecht onder meer de „kapel van Hulst" aan het ka pittel van St. Salvator. Zoals bij vele steden in Vlaanderen werd ook het begin van de stedelijke ontwikkeling van Hulst gevormd door een voor-stedelijke versterking. Volgens de tekst bij de ten toonstelling bestond deze ver sterking uit een burcht die in de 9de of 10de eeuw zal zijn gesticht als strategisch puntop de overgang van oude zand gronden naar schorrengebied aan een geul die in verbinding stond met de Honte, de huidige Westerschelde. De burcht moet ook als vluchtplaats heb ben gefungeerd voor de bewo ners uit de omgeving. Het oorspronkelijke burchtterrein is nu nog goed te herkennen. Zowel de hoogteverschillen als het stratenpatroon en archeo logische vondsten laten zien dat de burcht zich moet heb ben bevonden in het midden van de huidige binnenstad tussen de Vestdijkstraat, Bontehondstraat, Basiliek en Grote Zwanestraat. Vanwege de veiligheid en de ligging aan bevaarbaar water vestigden zich rond de burcht mettertijd kooplieden en ne ringdoenden. Zo ontstond een op de schorren in Hulster Am bacht graasden. De grondstof voor de zoutbereiding werd gewonnen uit de moeren, die zich in duizenden gemeten rondom Hulst uitstrekten. Daar werd de „zoute darinc" gestoken, die na drogen, ver brand werd. De as „selas", werd vermengd met zeewater. Door koken (uitdamping) werd zout van een hoogwaardige kwaliteit verkregen. Rond het midden van de twaalfde eeuw moet de ge meenschap zich zo duidelijk van de bewoners van het plat teland hebben onderscheiden, dat men behoefte kreeg aan privileges of rechten, waar door het bestuur kon worden geregeld en de handel kon worden beschermd en bevor derd. Het eerste initiatief daartoe moet de machtige Vlaamse graaf Philips van den Elzas hebben gegeven, die wellicht de rijkste vorst van de christenheid kan worden ge noemd. Hij stichtte tal van steden en verleende bestaande neder zettingen stadsrechten. 1180 wordt genoemd als j aar waarin hij Hulst een eerste tolvrijheid gaf. Hij voerde niet alleen een „progressieve" economische politiek, die de ontwikkelin gen van steden ten goede kwam, maar hervormde ook het bestuur van de steden via een wetgeving, die werd vast gelegd in keuren en die door de daaropvolgende graven steeds verder werd uitgebreid. De tentoonstelling in het Hulster streekmuseum laat de ontwikkeling van de privileges en de wetgeving te Hulst over een reeks van eeuwen uitvoerig zien door middel van foto's van oude charters, en afgietsels van originele zegels. Zo vindt men er ook een vergrote foto afbeelding van het oudste Hulster stadszegel, dat uit 1238 dateert en te vinden is in de Archives Nationales te Pa rijs. HENK POSTMA handelsnederzetting. Omdat er binnen de burcht geen plaats was om waren op te sta pelen en te verhandelen wer den rond de burcht markten opgericht: de Vismarkt, waarschijnlijk de oudste markt, de Schapenmarkt, Beestenmarkt, Houtmarkt, Broodmarkt en tenslotte voor de ingang van de burcht de Grote Markt. De meeste van deze pleinen bestaan nu nog. Aan de rand van de burcht bij de \.smarkt werd een kapel gebouwd, die naar St. Pieter werd genoemd. Volgens een veel later opge tekende volksoverlevering zouden de Noormannen in Hulst een kapel verwoest heb ben, die tussen 1071 en 1093 door graaf Robrecht de Vries weer werd herbouwd. Deze bewering is tot op heden echter niet wetenschappelijk beves tigd. Omdat het burchtterrein geen ruimte bood voor het bouwen van een grotere paro chiekerk, werd deze (vermoe delijk in het begin van de der tiende eeuw) opgericht aan de voet van de versterking, bij de ingang van het burchtterrein. Later werd daar ook het stad huis gebouwd. In en rond de burcht moet langzamerhand een economi sche bedrijvigheid zijn ont staan, die op het omringende platteland niet op zo'n grote schaal voorkwam. De handel concentreerde zich rond het vervaardigen en verhandelen van voornamelijk laken en zout. De grondstof voor het la ken, de wol, werd geleverd door de honderden schapen die Mevrouw Brand toont een vergroting van het oudste nog gave Hulster stadszegel, dat dateert van 1238. De viering van 800 jaar Hulst Stad brengt in de komende maand mei weer vele activiteiten met zich mee. Dagblad De Stem presenteert daarom in samenwerking met de Stichting Hulst 800 jaar stad op deze maandelijkse pagina een agenda. Verschillende evenementen konden tot stand komen dank zij de speciale subsi dies, die het gemeentebestuur via de stichting beschikbaar heeft gesteld. GYMNASTIEK Zaterdag 3 mei: RKHAV houdt het clubkampioenschap gymnastiek Zeeuwsch Vlaanderen in de gymzaal van de LTS. Aanvang 10 uur. DODENHERDENKING Zondag 4 mei: kransleggingin de burgerzaal van het stadhuis, herdenkingsdienst voor alle gezindten in de baseliek, stille tocht naar monument aan de Glacis met kranslegging. De dodenher denking begint om 18.45 in het stadhuis. CONCERT Zondag 4 mei: De werkgroep Uit (SCZ) haalt het Belgisch saxofoonkwartet naar Den Dullaert voor een koffieconcert Aanvang 11.30 uur. BEVRIJDINGSDAG Maandag 5 mei: Het Oranjecomité heeft een speciaal pro gramma opgesteld. VNG-ZEELAND Woensdag 7 mei: De afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten houdt de jaarvergadering in Den Dul laert. RADIO Vrijdag 9 mei: Rechtstreekse uitzending van KRO-radiopro- gramma met Hans van Willigenburg, KRO-orkest en solisten. Aanvang 11.45 uur. Gratis kaarten via Dagblad de Stem/ZVK. LEZING Vrijdag 9 mei: Lezing door P.J. Brand over Het Economische leven in Hulst, vroeger en nu. Aanvang 20 uur in de Burgerzaal van het stadhuis. Toegang gratis. MUZIEKFEEST Zaterdag 10 mei: Muziekfeest op touw gezet door het Hulster majorettenpeleton De Vossen i.s.m. Hulst Promotion. Negen korpsen geven uitvoeringen en shows in de binnenstad. Van 14 tot 17 uur. COOPERTEST Dinsdag 13 mei: RKHAV houdt coopertest op de sintelbaan van het gemeentelijk sporpark. Aanvang 19 uur. VOETBAL Donderdag 15 mei: HW '24 houdt Drie Provincieën - vetera- nentoemooi. Deelname zes clubs. Aanvang 12 uur. Toegang gra tis. KERMIS Zaterdag 17 tot en met dinsdag 20 mei: kermis op de Markt. DE PIJPERS Zaterdag 17 mei: Middagrondgang van Zuidamerikaanse Jeugdband de Pijpers uit Vlaardingen door de binnenstad. Orga nisatie Hulst Promotion. VOETBAL Zaterdag 17 en zo. 18 mei: HW '24 houdt Bart Mentzy - Jeugdvoetbaltoernooi met zes clubs. FANFARE Zondag 18 mei: Koffieconcert in Den Dullaert door Clingse fanfare Weldoen door Vermaak. Aanvang 11 uur. VOETBAL Zondag 18 mei: Trimvereniging Hulst houdt voetbaltoernooi op OZO-velden met tiental niet bij KNVB aangesloten clubs. Aanvang 9.30 uur. WIELRENNEN Dinsdag 20 mei: Wielerkoersen in de binnenstad. 13.30 uur; liefhebbers, 15 uur: Amateurs. ZAALVOETBAL Woensdag 21 mei: HuZaVo tegen Nationaal Militair zaalvoet balteam in den Dullaert. Aanvang 19 uur. BEJAARDEN Donderdag 22 mei: Bejaardenmiddag in Den Dullaert. Optre dens door de verschillende bejaardenbonden uit de gemeente met zang en volksdansen. Aanvang 13.30 uur. HOSANNA Zaterdag 24 mei: Middagrondgang door Axelse drumfanfare Hosanna. Organisatie Hulst Promotion. VOETBAL Zondag 25 mei: Internationaal 800-toernooi voor eerste en tweede elftallen met HW '24, Bladella, St. Pauwels (B) en Viel- brunn (Did) op HW-terrein. Aanvang 13 uur. ATLETIEK Maandag 26 mei: Pinksteratletiekwedstrijden op gemeentelijk sportpark. Aanvang 13.30 uur. ORGELCONCERT Vrijdag 30 mei: Orgelconcert door Lynne Davis uit Parijs in de basiliek. Aanvang 20 uur. Oranisatie commissie Zomerorgelcon- certen. FRANS VLAANDEREN Zaterdag 31 mei: Frans-Vlaamse Culturele Dag in de burger zaal van het stadhuis. Aanvang 9.45 uur. ATLETIEK Zaterdag 31 mei: Pupillencompetitie op touw gezet door RKHAV op gemeentelijk sportpark. Aanvang 13.30 uur. Aan de hand van oude charters kan men zich een beeld vormen van de ontwikkeling van de Hulster stadsrechten. „In 't begin van de Tweede Wereldoorlog, nog voor de Duitse inval waren in de om geving van St. Jansteen en Clinge Nederlandse militai ren ingekwartierd. Toch kwam de oorlog voor de mensen in deze streek on verwacht: Zij hadden niet gedacht dat de Duitsers 't land waar hun ex-keizer Wilhelm 2 verbleef, zouden aanvallen". Zo omschrijven de vijfdeklassers van de Jansenius scholengemeen schap in Hulst de situatie voor het begin van de Duitse bezetting, die in deze streek enkele dagen later begon en een flinke tijd eerder afgelo pen was dan in de rest van Nederland. Ze hebben hun relaas opgetekend uit de mond van Oost-Zeeuwsch- Vlamingen, die de bezetting in de streek rond Hulst be wust hebben meegemaakt. De vijfdeklassers van de Janseniusscholengemeen- schap hebben zich aan de hand van dit soort gesprek ken een beeld trachten te vormen van de situatie in Hulst tijdens de Tweede Wereldoorlog. Daaruit zijn talrijke werkstukjes voort gevloeid, waaruit blijkt dat er zich in het land van Hulst geen grote gevechten hebben voorgedaan, maar zich wel tal van opmerkelijke tafere len hebben afgespeeld, met name naarmate de bezetting langer duurde. „Het gedrag van de Duit sers, zo schrijven Tosca, Do rothy en Vivian, was in 't be gin gemoedelijk, maar hoe langer hun verblijf in deze dorpen (Sint Jansteen en Clinge, red.) duurde des te baziger en brutaler ze wer den. De houding van de plaatselijke bevolking ten opzichte van de Duitse be zetters verslechterde nog meer toen jonge mannen naar Duitsland moesten gaan werken. Om daaraan te ont snappen trokken uit deze streek veel jongens naar het noorden des lands om daar bij boeren onder te duiken". De scholieren vermelden ook dat deze „arbeidseinsatz" een belangrijke impuls heeft gegeven aan verzetsactivi teiten. Uit de mond van een boe renechtpaar tekenden de scholieren op, dat landbou wers bomen van de Duitsers moesten kappen en die als palen in het land moesten slaan om het landen van En gelse vliegtuigen te voorko men. „In 1942 werden de Hulsterse boeren ingescha keld om materiaal aan te voeren voor de bouw van bunkers in de Clingse polder (de resten van deze bunkers zijn daar nu nog te vinden)". De boeren moesten de Duit sers trouwens ook op allerlei andere manieren helpen. (Zo vorderden ze paarden, wa gens, etenswaren en slaap plaatsen). Een man uit het verzet vertelde scholieren, dat de bevolking over het algemeen de houding had „van het zal wel weer over gaan". Dat kwam vooral omdat ze van de Crisis Controledienst, de Archeologische vondsten vertellen over de geschiedenis NSB en de politie (die nood gedwongen met de bezetter moest samenwerken), weinig te vrezen hadden. Met name de politie in Clinge beschikte over lieden die zich verzetten tegen alles dat Duits was.. De NSB-ers zouden trouwens weinig slimme lieden ge weest zijn. Wanneer de landwacht (NSB-ers) een optocht hield waagden ver scheidene Hulstenaars het daarmee te spotten. Zo liep een man met een bezem ach ter de optocht aan „om de boel op te ruimen als die'n bucht voorbij is", Een ander zong uit de Marseillaise „contre nous de la tiranie". De patrouillerende Duitsers vonden het tafereel kennelijk ook leuk want ze lachten De „slechte Duitsers" be vonden zich vooral bij de Gestapo in Terneuzen. „Die beschikte over zeer gevaar lijke lieden". Het verzet ma nifesteerde zich vooral toen de Duitsers mannen gingen zoeken voor tewerkstelling in Duitsland. Vanuit het ar beidsbureau in de Steen straat zouden vele mannen getipt zijn om op tijd onder te kunnen duiken. Ook werden daar medische verklaringen vervalst. Een zekere dokter A. van Loij zou in totaal 109 mannen uit Duitsland heb ben gehouden door ze met allerlei listen ziek te verkla ren. Zo bracht hij urine van een vrouw die aan een nier kwaal leed in de blaas van jonge mannen, die ter keu ring moesten. Op het hoofddistributie kantoor in hotel Van Leuven te Kloosterzande werden voedselbonnen voor onder duikers vervalst. Het verzet had zich met name ontfermd over het lot van onderduikers en Engelse piloten. Ze over vielen het distributiekantoor in Kloosterzande om voor hen aan bonnen te komen en het gemeentehuis te Rapen burg om persoonsbewijzen te bemachtigen. Een grote man binnen het verzet was Rudolf Fassaert, die uiteindelijk is omgekomen. De bevrijding van de streek bracht nog de meeste commotie teweeg, hoewel de Polen ongehinderd binnen konden trekken. Daar waren echter hevige gevechten buiten het Land van Hulst aan voorafgegaan. Tijdens beschietingen van de basi liektoren, waar de Duitsers een uitkijkpost hadden, vie len slachtoffers voordat de toren werd geraakt. Tijdens de bezettingsjaren hadden neervallende V-l raketten voor veel angst gezorgd en slachtoffers gemaakt. Ook vond op het Hulster station de beschieting van de trein St. Niklaas-Terneuzen door Amerikaanse jagers plaats. De trein werd door zeefd. Enkele scholieren schrijven: „Iedereen was al uitgestapt behalve de machi nist, die NSB-er was. Zijn helper stapte wel uit en wilde hem overhalen om mee te komen. De NSB-er ant woordde echter: „Het zijn de onze. Hij werd prompt dood geschoten".

de Stem | 1980 | | pagina 27