Sociale onrast Mi Cokes- fabriek verdeelt bonden destem ook vraagtekens achter optreden demonstranten grantl in kleuter schooltje Terneuzen Vaartuigen in moeilijkheden op Hestersr helde CNV: „FNV-ACTIE ONVERANTWOORD FNV-ZEELAND: Pro vine ie voert geen sociaal- economisch beleid^ Roethof: „ME in Borssele fout Opbrengst Sasse vastenactie gestegen tot bijna 10 mille Miieu-actie hengelaars een scouting Aardenfotirg Terneuzen Weer actie tegen kern centrale op regen hoogwater Icier van drie kinde- het voetlicht, ter- Id buiten in de auto %en. Toen we twee iioesten verzorgen, In kindermeisje aan Bien. Welke moeder |euk..? pen, wé wisten dat Suwkanten bij ons len. Een weg terug \erniet. Het publiek Izijn greep en omge- t konden we er ook buiten. Ook niet piet geringe mkom- roddel het tweetal in het gezicht bte Hermien als eer- kwetst verschool ze |r de bijbel. Waar kte, sloeg zij een niet, dat Hermien te vroeg overleden ie liefde van God is Icht. Zij was god- floeken was er niet er in ons vak juist werd geketterd, maar zeker heeft lm ij teruggebracht Ier". aart 1971 lijkt Gert In voorgoed te heb- len voor Hermiens Inaar het Kruis, Aan lts Nieuwsblad geeft lerlaatste interview, tournees zingt hij er en luider het Avé be aflevering ^t): ,,Het is de die het later ver vaardig een eigen ;d na aanvanke- 'net „De Neder- Machine" te heb- m. pee staan zeven ivaarm Solution ivoudiger en wat gesponnen last ;eluid is vrij open n waarschijnlijk nmerciële succes ;letje „Canyon to n Solution-zan- ïllemse, de heren ken gezet, is in het Gro- dbroek opgeno- Engeland, onder Gus Dudgeon 'om Barlage en es weten zich op zers goed te be- lat is al het halve iet symfonische anouds vervullen s sax van Barlage jke rol. „It's only is anders dan de -eert geen ver maar wel een iolidatie van een ibel muzikaal ni- RK VELLENGA (Van onze correspondent) TERNEUZEN - In het hou- ,.neenklassige kleuterschool laan de Willem Andnesen- Lt te Terneuzen is zondag middag brand ontstaan waar- Zhmlijk doordat kinderen Jerhetgebouw vuurtje had den gestookt. De brandweer bestreed het vuur met twee spuiten. Aan de buitenkant wn de school was vrij veel (Van onze correspondent) AARDENBURG - Scouting Aardenburg heeft zaterdag een grote milieuactie gehouden samen met de hengelsportver eniging Aardenburg. Niettegenstaande het slechte weer trok jong en oud naar Stierskreek, het bekende viswater nabij de Elderschans te Aardenburg, en daar werden niet minder dan 70 zakken vuil verzameld, plus nog een flinke lading voor de wagen van de gemeentelijke reinigings dienst, die voor dit doel door het gemeentebestuur beschik baar was gesteld. Door deze actie werd de kreek, waarin elk jaar 1500 kg pootvis uitgezet wordt, vakkundig schoonge maakt. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Het tien meter lange zeiljacht „Blue Bird" van de Brusselaar A. G. raakte vrijdagavond, op weg van Antwerpen naar Breskens, de moeilijkheden op de Wes- terschelde. Ten gevolge van de harde wind en de zware regen ral liep het in het Gat van Os- senisse 2 omhoog op een zand- Eerst zaterdagmiddag om twaalf uur, bij opkomend wa ter, kwam het vlot. Daar de schroef van de hulpmotor de fect was geraakt, moest het door de sleepboot „Westdiep" van de Unie van Sleep- en Reddingsdiensten naar de ha ven van Terneuzen worden Ten gevolge van de hoge zee gang, raakte eveneens vrijdag avond op de Westerschelde de duwboot „Santa Cruse" en de Bakken Ra 21 en 22 in moei lijkheden. Dê sleepboot „Bet sy" van Willem Muller bracht het convooi de haven van Ter neuzen binnen. Het convooi was met een lading steenkool' op weg van Hansweert naar Terneuzen. Toen een van de hakken water maakte, moest sleepboothulp worden inge roepen. De weersverwachting van het KNMI: Vanuit het zuid westen toenemende bewol king, mogelijk gevolgd door "gen. Middagtemperaturen ongeveer 11 graden. looruitztchten voor maan dag en dinsdag: Eerst opklaringen, later "eer regen. Middagtempera- "fen omstreeks II graden. Morgen, dinsdag 1 april op Zoom Hansweert Terneuzen Gissingen Wemeldtnge 4.12 en 3.40 en 2.51 en 2.31 en 4.24 en 16.26 15.58 15.06 14.45 16.37 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het FNV-district Zeeland heeft zulke ern stige kritiek op de periodieke rapportage over het sociaal-eco nomisch beleid van de provincie, dat de vakbeweging er zelfs aan twijfelt of er wel sprake is van een beleid. Dit schrijven de FNV- districtsbestuurders Wim Pel en Tjeu Strous in een brief aan de gedeputeerde en provinciale staten van Zeeland. De vakbondsbestuurders ve gen de onlangs uitgekomen so ciaal-economische beleidsnota van de provincie onder tafels als zijnde „onvolledig, on nauwkeurig, onduidelijk en negatief"De opgesomde reeks van economische knelpunten wordt door de briefschrijvers „een willekeurige verzameling (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL - De sociale onrust die vorige week de kop opstak bij de Cokesfabriek houdt niet alleen de directie en de leden van de industriebond FNV verdeeld, maar vormt ook een tweespalt tussen deze bond en de industriebond CNV. Districtsbestuurder S. Jorritsma van het CNV heeft geen goed woord over voor wat er vorige week is gebeurd en voor de rol die de FNV daarbij speelde. „Op de manier van de FNV kun je niet met elkaar omgaan. Dat is niet praten met het mes op tafel, maar met het mes op de keel", zegt hij, in navolging overigens van de directie. W. Waumans, districtsbestuurder van de FNV wil niet te veel zeggen over „het gezwets van het CNV". Hij adviseert zijn collega enkel „om maar eens te gaan praten met de mensen bij de ovens". De onrust bij het Sluiskilse bedrijf, die volgens Waumans al geruime tijd sluimert, barstte woensdag en donder dag in alle hevigheid los, toen een gesprek tussen directie en FNV-vertegenwoordigers niets opleverde. Waar de bon den tot nu toe zorgvuldig voor waakten, gebeurde toen wel: de ovens werden in de steek gelaten. Pas toen de directie een afspraak maakte met de bond om vandaag (maandag) weer te onder-handelen op ba sis van het eisenpakket van de FNV, ging het personeel mor rend weer aan het werk. Dat pakket bestaat onder meer uit: 560 gulden netto op jaarbasis (afgekeken van de NSM), twee extra vakantiedagen en an derhalf procent bijzondere beloning voor vuil werk. Jorritsma: „Dat is niet ge presenteerd als onderhande lingspakket, maar als keiharde eis. Wij vinden dat onverant woord, zeker nu we de inhoud van de loonmaatregel nog niet precies kennen". Hij wil een conflict liever buiten de deur van de Cokesfabriek houden. De positie van dat bedrijf is internationaal gezien wankel. Dat de ovens vorige week m de steek werden gelaten, vindt Jorritsma onverantwoord. Bo vendien neemt hij het Wau mans kwalijk, dat deze er don derdag niet bij was toen er werd gestaakt. Waumans wil enkel reageren met zijn lezing van wat er vori ge week allemaal gebeurd is. De grote achterstand van de DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND «tJJTOBEN: Terneuzen, Nieuwstraat 9,4531 CV Terneuzen, Postbus 145, Hukt01150-17920 (4 li jnen); Hulit, Steenstraat 14, 4561 AS 0UOO-28f»n "13751 (3 hJna1): Goa' Klokstraat 1, 4461 IK Goes, "030 (3 lijnen). Maandag t/m vrijdag 08.15-12.30 en 13.30-17.00 uur vrudan *^*ro08üiEN: Advertentie-exploitatie: Breda, maandag t/m 076-222555 °0"20 00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uui Belt U dan voor nabezorging het rayon- OIMO-Maqb buiten kantooruren: Zeeuws Vlaanderen savirp» Mjdden Zeeland 01100-14944. Biervhprn^^*1^Axel, Boekh- Passage, Passage 13, 01155-1208; 13 0l17'ö- ^yserinck, Schoollaan 9; Breskens: Mevr. Raas, Rozenstraat ÖÜ48 oosterzande: Mevr. Neve, W. Alexan derstraat 4, burg o „50; Koewacht: Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39, 01146-242; Oost- VereertT1^8 Dhaenens, Burchtstraat 11, 01170-2532; Sas van Gent: Fa. kelcwit^f' 18, 01158-1300; Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Win- c®tnim Zuidpolder 01150-13950. d^WLUniNGEN Redactie: Chef Zeeuwsche redactie: R.Th van 40' <^0stbur8* 01170-3370: plv. chef en redacteur West .'ren: J. Jansen, De Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554; 01102.^7.5 Dacjeur Zeeland: G. van Berkel, Voorburcht 37, KapeUe, "Mo nedacteur Midden-Zeeland: J.A. Meertens, Churchillstede -8030; redacteur Kanaalzone: W. Rei jn, Nieuwstraat 9, ma. Walm' i 15ö-17920; redacteur Oost-Zeeuwach-Vlaanderen: H. Post- Kh«irata3e?5tra®t '2. Hulst, 01140-14159 en E. Verstraeten, Moer- 8- Hukt, 0114,0-16755; reportageredacteur en redacteur "feBon /Tu p- ^hipper, 01154-1556; fotojournalist Zeeland: C.J. 8 KoompJT^^daan 8, Terneuzen, 01150-13137sportredactie Zeeland: P'oiUticr "ldennistlaan 1, Terneuzen, 01150-12941. Advertenbe-ex- ■c^ecteur Zeeland: C. Menu, 01150-95839 Cokesfabriek qua beloning en andere voorzieningen ten op zichte van andere bedrijven in de kanaalzone, is volgens hem de bakermat van de onrust. Het gebaar van de Sluiskilse NSM, die begin vorige week het personeel 560 gulden netto toezegde (en inmiddels is te ruggefloten door de loontech- nische dienst) was de bekende druppel. Een spontane actie, kon nog net worden voorko men, maar toen het gesprek van woensdag niets opleverde, legde men er massaal het bijl tje bij neer. „Wij hebben toen de mensen gewaarschuwd: redt in ieder geval de ovens, maar we hebben ook de direc tie laten weten dat we niet voortdurend bij de poort kun nen staan om acties tegen te houden. Als de directie dat wil, moet men maar over de brug komen", aldus Waumans, die er donderdag inderdaad niet bij was, maar zegt wel voort durend telefonisch contact te hebben gehad met zowel Sluiskil als het hoofdkantoor van de industriebond. Volgens Waumans ziet het personeel nu reikhalzend uit naar het over leg van maandag. Hij verte genwoordigt bij die gelegen heid overigens zowat 300 van de ruim 400 werknemers van de Cokesfabriek. Zeehengelwedstrijd - De hengelaarsvereniging ONI (Ontspanning Na Inspanning) opende het nieuwe seizoen met een zeehengelwedstrijd voor haar leden. Deze werd gehou den in de Westerschelde nabij de Terneuzense watertoren. Er waren 108 deelnemers. Na af loop werden in het clublokaal café La Belle Vue in totaal 27 prijzen aan de winnaars uit gereikt. De uitslag was als volgt: 1 R. Hermans met 235 punten, 2 P. van Diermen 163, 3 J. Cousin 147, 4 G. Hamelink 136,5 J. deBlaeij 120,6 R. Smit 103,7 P. Herremans 99,8 J. van Houdt 99, 9 F. Herremans 94, 10 J. de Ruijter 92. MIDDELBURG - Het blij ven doordraaien van de kern centrale bij Borssele wordt op nieuw onderwerp van een de monstratie. Zaterdag 26 april zal er in Middelburg een lan delijke manifestatie worden gehouden, op touw gezet door onder meer het Landelijk Energie Komitee, het Energie Komitee .Zeeland, de VMZ, de Hervormde Jeugdraad en een aantal linkse politieke partij en. De actie gaat om 12.00 uur op het Damplein van start en wordt gevolgd door een de monstratieve tocht, die zal lei den langs het hoofdkantoor van de PZEM en de vergader zaal van de Zeeuwse Staten. Er worden demonstranten uit het hele land verwacht. SAS VAN GENT - Uit de overweldigende belangstelling bij het afscheid van de laatste vijf zusters van de congregatie van Franciscanessen bleek wel, dat de „nonnetjes" altijd een be langrijke plaats in de Sasse gemeenschap hebben ingenomen. Niet minder dan 400 mensen hebben gistermiddag de vijf laatste zusters de hand gedrukt en hen overladen met eerbe wijzen. Onder hen o.a. burgemeester en wethouders, zeld van hun echtgenoten. Namens de parochieraad sprak pastor Erpelinck en namens de Michaëlschool A. Martens, die de zusters een schepentrek ker en een fotoboek overhandigde. Dit afscheid van de vijf zusters betekende het einde van 115 jaar kloosterleven in Sas. rijp en groen" genoemd. Het provinciaal bestuur krijgt het verwijt te horen, dat de orga nisaties en instellingen die de gegevens voor de nota moesten aandragen maar zeer weinig tijd is gelaten, terwijl de pro vincie daarentegen vele maan den nodig heeft gehad om de nota te presenteren. Reden voor de FNV-ers om te vragen: „Bent u überhaupt wel gereid om een beleid te voeren?" De opmerking van het pro vinciaal bestuur dat „de ver wachte groei van de diensten sector voor Zeeland weinig soelaas zal bieden" is bij de briefschrijvers niet in goede aarde gevallen en wordt door hen als uiterst negatief be stempeld. Ook schrijven de districts bestuurders niet te begrijpen waarom het provinciaal be stuur er niet voor ijvert, dat er in het kader van de spreiding der rijksdiensten ook aan Zeeland wordt gedacht. „De vestiging van een betrekkelijk kleine afdeling kan voor onze provincie grote betekenis heb ben", zo menen zij. SAS VAN GENT - De Vas tenactie in Sas van Gent loopt als een trein. Dit weekeinde is de pot voor Nicaragua aardig voller geworden door de fiets- in en een grote bazar. Ondanks het slechte weer zaterdag waren er toch 200 fietsers, die samen zorgden voor een opbrengst van met minder dan 4000.-. Zondag werd in de Roselaer een grote bazar gehouden met als hoogtepunt een Ameri kaanse verkoop en een rom melmarkt. Mede door het grote aantal bezoekers was daar de opbrengst 's avonds na de tel ling 2.500. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het PvdA- Kamerlid dr. H. Roethof blijft erbij dat de Mobiele Eenheid in Borssele onterecht hard tegen demonstranten is opgetreden, al vraagt hij zich ook af of de betogers niet over de demo cratische schreef zijn gegaan. Roethof voelde minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) en diens collega De Ruiter (Justitie) vorige week aan de tand over het optreden van de mobiele eenheid tegen de monstranten van de actiegroep BAN, die zich hadden vastge ketend aan de hekken van de kerncentrale in Borssele om te beletten dat nieuw personeel naar binnen kon. De ministers vonden het op treden correct. Ze hebben Roethof echter niet overtuigd. Op een bijeenkomst van de in dustriebond FNV in Utrecht zei Roethof afgelopen zater dag: „Men kan zich afvragen hoever men in zijn pogingen als actievoerder mag gaan om een kerncentrale tot sluiting te dwingen, als nog geen maand voordien een overgrote meer derheid van het parlement zich tegen een dergelijke sluiting heeft uitgesproken. Begrijp me goed, voor mij persoonlijk mocht het ding dicht en ik heb mijn stem ook in die zin uitge bracht. Dan vraag ik mij af in hoeverre enkele tientallen, eventueel enkele honderden activisten, in hun ijver tegen deze duidelijke parlementaire beslissing mogen gaan. Ik kan daaromtrent niet het laatste woord spreken. Het zal in de praktijk meer dan eens geval voor geval moeten worden af gewogen. Ik vind uiteraard wel, dat een kleine minderheid van activisten niet tegen alle democratische spelregels in haar wil aan de grote meerder heid mag opleggen". „Dit alles geeft echter een Mobiele Eenheid nog niet het recht om er op een dusdanige manier tegen geweldloze de monstranten op los te hakken als in Borssele het geval is ge weest. Men laat op mensen ook geen honden los. Honden die nen uitsluitend voor bewa kingsdoeleinden", aldus de jurist Roethof in Utrecht. BERGEN OP ZOOM Roxytheater - 20 u.: Spet ters, 16j.. Luxortheater-20 u.: Escape to Athena, 12j.. Markiezenhof - „Kermis in. het Markiezenhof". Expositie* rond het kermisgebeuren (t/m 12 apr.), „Merklappen van Cita van Santen". 18e tot begin 20e eeuw (t/m 31 mrt.). Dag. van 14.00-17.00 uur. Stadhuis - Kunstwerk van de maand van dhr. L. Weijts uit B.o.Z.. Geop. ma. t/m vrij. 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur (t/m 31 mrt.). GOES Grandtheater-20 u.: Exit 7, 16j. HULST De koning van Engeland - 14.30 u.: Joy, 18j„ 20 u.: Spet ters, 16j„ 20 u.: Killerfish, 16j 20.15 u.: Life of Brian, 12j.. W. Blommaert - 15.00 uur: schieting. St. Liduinazieken- huis - Uitzendingen Radio Nightingale op vr. 20.00-21.00 uur, za. 15.00-16.30 en 20-21 uur, zo. 15.05-17.00 uur, di. 19.45-22 uur, woe. 19.45-21.45 DE KLINGE De Herleving - 15 u.: Schie ting Schuttersmaatschappij. MIDDELBURG Schuttershof - 20.30 u.Film „Les Petites fugues". Zeeuws Kunstenaarscen trum, Molstraat 13 - Piet Rij ken: overzichtstentoonstelling van schilderijen en tekeningen (t/m 28 maart), M. Gilles, teke ningen en bo'ekuitgave (tot 10 april). Geop. di. t/m vrij. 10.00-12.00 uur en 14.00-17.30 uur, wo. en vrij. bov. 19.00-21.30 uur, zat. 9.00-12.30 en 14-16 uur. Zo. 14-17 uur. OOSTBURG Ledeltheater - 20.00 uur: Spetters, 16j.. TERNEUZEN Luxortheater - 20.00 uur; Laat de dokter maar schuiven, a.l., '20.00 uur: Rabbi Abraham in het wilde westen, a.l.. Woningbouwvereniging - Tekeningen en collages van Anny Blewanus. Geop. dag. 9.00-16.00 uur (t/m 31 maart) Koffiehuis Galerie „Artikof" - 8 etsen georganiseerd door Freddy Repko (van 8.00-18.00 uur, zo. gesloten) (t/m 31 maart). VLISSINGEN De Piek -21.00 uur: het jaar 36 (film). Alhambratheater I - 20 uur: Killerfish, 12j.. Al hambratheater 2 - 20 u.: Spetters, 12j. Galerie Marquis, Nieuwen- dijk 15 - Gerard Verdijk ex poseert tekeningen. Geop.: woe. t/m zond. van 13.00-18.00 uur. (t/m 26 april)

de Stem | 1980 | | pagina 5