IER er een en-leur ngsavond Boosdoener Beter 1,1 Imrrii g) j verhinderd, kom 5 maart a.s. het "Wapen van i/larkt 9, Roosendaal i Voor de gebroeders De Rooij uit Terneuzen is het afgelopen, helemaal klaar. lomplete drankvoor- n koude drankauto- anten voor de distri- zoeken wij op korte ak dan maandag 24 Het kasboek bewijst hetnog geen appeltje voor de dorst. oestel 22. yen, afdichting6n. ur, kompressoren. gereedschap, sn. gus ligt vooru kennis te maken trkt in Etten-Ueur, atalogus met aiie t ons leverings' jt. De Techno- an kwaliteit, ndig advies. De garnalenvisserij ligt op zn achterste. Voor de mannen van de kotters in Zeeland is er nauwelijks nog droog brood te verdienen. Met veel moeite en hard werken halen som migen een minimumloontje. Het dumpen van goedkope Duitse garnalen lijkt de doodklap te worden voor deze visserijtak. Enkele garnalenvissers trokken al hun conclusie. Ze stapten aan wal. „We hebben dit jaar nog geen gulden verdiend. Veertien dagen geleden zijn we voor het laatst wezen vissen en vandaag hebben we de bedden uit de kooien gehaald. Ons schip staat te koop". De 46-jarige visserman Edy de Rooij staat op de oude veerbootpon ton in de Terneuzensc buitenhaven als hij zn relaas doet. Voor hem en zn relaas doet. Voor hem en zn broer Léon (44) is het afgelopen. Helemaal klaar! Vanaf hun vijftiende jaar verdienden ze de kost op de Westerschelde. Eerst nog op een botter en later op de stalen kotter NZ 25, een keurig ver zorgd scheepje, dat de naam ,,'t Zal wel gaan" meekreeg. Maar per 31 maart gaat Edy in een Zeeuws-Vlaams metaalbedrijf werken. Van kwart voor acht 's morgens tot half vijf 's avonds en Léon is al aangenomen bij de Terneuzense Sleepdienst. Sinds maart vorig jaar kre gen de broers de Rooij niet meer dan twee tot drie gulden per kilo garnalen, die ze naar de vismijn in Breskens brach ten, een enkele uitschieter daargelaten. Op 13 maart '79 staat er in hun kasboek nog een kiloprijs 12,49 genoteerd. Op 3 januari van dit jaar lukte het nog een keer om 5 gulden te beuren. En dat terwijl er per dag zo'n 80 tot 150 kilo aan wal gebracht kan worden en ter wijl de stookolie 64 cent per liter kost. Drie jaar geleden was dat 33 cent en brachten de garnalen vaak 15 gulden op. „De prijzen schommelen: van niks tot helemaal niks. Je komt net aan je minimumloon, maar dan werk je wel 12 uur per dag en als er aan boord wat kapot gaat nog veel langer", aldus Edy. De grote boosdoener voor de Nederlandse garnalenvissers is de import uit Duitsland. De Nederlandse vishandelaren kopen de Duitse garnalen voor bedragen variërend van 50 cent tot anderhalve gulden. Om ze vervolgens in te vriezen. Stijgt in Nederland de prijs dan gaat direkt het vriesvak open en dan kan onze eigen visserman naar een goed weekloon fluiten. Ook worden de grotere maar goedkopere garnalen uit India, Sri Lanka en Japan ingevoerd. „Ze zijn niet om te eten, zo slecht van kwaliteit, maar ze worden ver kocht", zo verklaart Piet de Baare, voorzitter van de Bres- kense vissersvereniging „Ons Belang" afgelopen zaterdag en hij voegde eraan toe; „Kwali teit is onze enige redding". Hij toverde de aanwezige vissers de landelijke vangstresultaten van februari voor: gevangen 454 ton meer dan in januari, opbrengst/ 217.000,-minder. Garnalen genoeg dus, maar goede prijzen ho maar De ontwikkeling in de gar-' nalenvisserij roept onwille keurig een vergelijking op met de gang van zaken in de land bouw: Lage prijzen voor de •producent en dure patatten in de marktkraam. Anders ge zegd: er blijft teveel aan de strijkstok hangen. Een voor beeld: voor een kilo gepelde garnaal is drie kilo ruwe vangst nodig. Met een kiloprijs van drie gulden is dat een op brengst van negen gulden voor de visserman. In de groothan del doen de garnalen echter ze ventien gulden en aan de Bel gische kust wordt voor „een. kilo gepeld rustig 1000 francs (70 gulden) gevraagd. Is er nog een oplossing? Edy de Rooij weet er maar één: ze ven gulden de kilo voor de gar nalen en afschaffing van de subsidies die de Duitse colle ga's krijgen. De Bondsregering geeft haar visser een rijksdaal der per kilo aangevoerde gar naal. Het zit er voor de gebroe ders de Rooij niet meer in. Zelf stoppen ze ermee en hun broer die ook op garnalen vist wil proberen z'n kostje te gaan verdienen door in het week einde met sportvissers te va ren. Edy: „Wij hebben het nog eens een jaar aangezien, maar het kan gewoon niet meer. We kunnen er niet eens een appel tje voor de dorst aan overhou den. Daar moeten we nou nog voor gaan werken, aan de wal en dat zal wennen zijn''. De garnalenvissers, die Breskens als thuishaven hebben zitten naar zijn mening veelal voor dezelfde keus". Ze wachten daar op betere tijden, maar ze kunnen blijven wachten. Bo vendien hebben ze het in Bres kens een beetje makkelijker. Ze kunnen er nog eens wat makkelijker kabeljauw van gen voor de kust. Wij van Ter neuzen zijn echte binnenvis- sers van de Westerschelde. We hebben maar één poot onder ons bedrijf en dat zijn de gar nalen". De Rooij noemt in z'n relaas het woord subsidie. Een fictie aldus de Oostburgse wethouder Jan Vergouwe. Via een rijksregeling steunde zijn gemeente indertijd de ver nieuwing van de Breskense vissersvloot. Dat is aardig ge lukt, maar de geschiedenis zal zich niet herhalen. Vergouwe, vorige week tijdens de verga dering van „Ons Belang: „In de tijd dat die regeling van de grond kwam zat er ruimte in de geldmarkt. Nu is het anders. Het geld komt niet zo makke lijk meer uit Den Haag". „On zin", aldus één van de toeluis terende visserslui: „Ze weten het geld niet weg te krijgen: rooie vrouwen, hupse vrouwen affijn noem maar op. Die hoe ven maar te kikken". Is het beeld voor de Neder landse garnalenvisserij som ber, in België staat de vlag er nog wat beter bij. Vooral voor de Belgische vissers die vanuit Breskens of Terneuzen vissen. Schipper Verschrage uit het grensplaatje Bouchaute, eige naar van de kotter „De Enige Zoon" is zo'n man met wie het best „voor stroom" gaat. Hij kan zn vangst echter voor een aanzienlijke betere prijs ver kopen dan z'n Zeeuwse colle ga's. Hij levert niet aan een veiling of vismijn, maar recht streeks aan de afnemers, meestal restaurants. Zn vrouw en een knecht rijden de hele dag af en aan om de verse gar naal te bezorgen. Hij heeft weinig zorgen omdat er weinig aan de strijkstok blijft hangen. De derde schipper die vanuit Terneuzen vist is Levien van Immerseel. Hij denkt er niet aan om op te geven ook al is het geen vetpot Laconiek zegt hij: Dr zijn er meer die erover den ken om te stoppen, maar ik niet. Straks hebben we de Schelde voor ons alleen". Het vooruitzicht om aan de wal te gaan werken lokt hem helemaal niet. Terwijl hij staand op de steiger bedacht zaam z'n netten repareert zegt hij Het vooruitzicht om aan de wal te gaan werken lokt hem helemaal niet. Terwijl hij staand op de steiger bedacht zaam z'n netten repareert zegt hij: „Dit is gezond werk. Van 8 tot 5 bij de Philips werken daar word je ook niet beter van, ook al betalen ze dan je zieken fonds voor je. Dat het slecht gaat, en dat we weinig voor de garnalen krijgen en dat ze duur op de markt hggen daar weet ik van mee te praten. Vorige week was ik in Boom bij Brussel. Daar lagen d'r ook, vijfhon derd francs voor twee-en-half ons. Ik ben vier keer wezen kij ken en ik kon 't nog niet" gelo ven.". Van Immerseel staat ook op de ponton in de buiten haven van Terneuzen. We praten met 'm, kort na het gesprek met de gebroeders De Rooij. Hun besluit kan hij wel begrijpen. Zelf aan wal stappen, nee voor geen goud, ook al moet ie voor z'n karig verdiende duiten om 2 uur 's morgens uit het bed. Het hart van de getaande garnalenvisser spreekt dui delijk als hij besluit: ,,'k Heb in m'n leven ook wel eens voor een ander ge werkt. Dan wist je vrijdag al wat je de andere week aan centen in je handen kreeg. Dan moest je je zakje bij zo'n secretaresse afha len. Da's niks voor mij, nee, steek de moord maar. Wij zijn vrij man". Paul de Schipper, foto's: Cor I. de Boer V, ;erseel: straks de Schelde voor ons alleen 't Gaat niet meer. De garnalen van „De Enige Zoon", in Betgie krijg je er nog een goeie prijs voor

de Stem | 1980 | | pagina 35