Hervormde j eugdra ad achter actie Borssele VERDACHTE KON NIET BLAZEN ACTIEVER GRONDBELEID IS NODIG IJzendijkenaren emigreren naar Brazilië Arjoanfeest Breskens EERSTE PLAATS VLAANDEREN 1 jngs- JETH IUIS ndige Jïeer geld voor schaapskudde „Als het niet lukt komen we gewoon terug irs Middelburg Graauw streek JGiNGSDlENsr i„De Regenboog" wint schooldamkampioen- schap van Zeeland PvdA-Goes: Geduld Inflatie fist voorde uid sinds 1918 [igteen 3ieke mannen fgingsdienst, om als Ie snel ir B ),- totf ^0.000- |n ervaring sving hogelijke mede- ld IE HAVEN: )EKOMST! ermelding ben korte levens- fo aan Slichting Lstzeedi]k 399. r76688* ;h enhuiste orte termijn lien van i worden aan- erkdagen per ervullen van ensten. ering wordt kenhuiswezen larisrichtlijnen. unctie zijn te >ozen, hoofd A.Velthoven, T16 (Van een onzer verslaggevers) roES - De gemeenteraad (a„Goesvond onderdagavond door B. en W. voorgestelde startsubsidie van 250 aan de sighting Zeeuws Schaaps- demaarwat magertjes. Na teeenvoorstel van de PvdA-er G R Heerebout be amen er maar 750 van te maken. Overigens zette Heerebout wel vraagtekens bij een der doelstellingen van de stich ting, namelijk het instandhou den van Zeeuwse schapenras sen. „Al zeker 180 jaar bestaan er geen Zeeuwse schapenras sen meer", aldus de PvdA-er. „En bestonden ze nog wel dan zouden ze niet waard zijn om instand gehouden te worden". Om zijn betoog te onderbou wen citeerde Heerebout uit een ZLM-boekje uit 1843, waarin een toenmalige schapenspe cialist laat weten dat „het Zeeuwse schapenras een van de slechtste in ons vaderland is, zelfs volstrekt ongeschikt voor de slachtbank". Wel was de socialist het eens met de waarde van de schaapskudde voor het natuurlijk onderhoud van de vele waardevolle dijken op Zuid-Beveland. Ook het CDA kon dit onderschrijven, maar de VVD noemde het bij monde van mevrouw L.J. Mol de Jager „een vreemde zaak dat de stichting het heeft over Zeeuwse schapenrassen, maar de kudde in België aankoopt". De SGP was tegen elke vorm van subsidie omdat de schapen ook op zondag langs de dreven zullen trekken. chten aan ziekenhuis 11 de ■ÊÊMÊmmmËË 'Sé' aHLk.-> MIDDELBURG - Een ge vangenisstraf van twee we ken, en een rijontzegging voor de duur van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een I proeftijd van twee jaar, kreeg de 54-jarige J. van de R. uit Sluiskil omdat hij tot twee keer toe met een glaasje te I veel op achter stuur van zijn auto had gezeten. De eerste keer was dat op 120 augustus in Terneuzen. I Een bloedproef toonde toen aan dat hij een alcoholpro millage had van 2.24. Op 15 november was het weer raak. I Toen werd hij gepakt omdat I hij bij Axel wederom in ken nelijke staat in zijn auto reed. De blaasproef wilde niet lukken omdat, aldus ver- I dachte, hij gewoon niet kon I blazen. Maar de bloedproef 1 wilde hij ook niet ondergaan I omdat hij na de vorige bloe- I dafname drie weken met een I „vreselijk pijnlijke arm" had 1 gelopen. Wel gaf de man toe I „hardstikke fout" te zijn ger I weest, hetgeen politie rechter I mr. Kolkman alleen maar I kon beamen. Op 15 november was hem het rijbewijs afge nomen en dat, aldus raads man mr. Tichelman, is voor de man, die daardoor zijn baan kwijt raakte, al straf genoeg geweest. De eis van de officier van justitie, mr. Nij- meyer, was twee weken ge vangen^ en iaar ontzeggino Omdat de 3é-jarige j.H. uit Terneuzen op 20 november na een alcoholcontrole zijn rijbewijs was afgenomen, moest hij gistermorgen wel met de bus naar Middelburg. Maar, zo liet hij via zijn ad vocaat weten, de bus rijdt niet, en dus kan ik niet ko men. De zaak werd dan ook bij verstek behandeld. Ook H. had na de aanhouding de bloedproef geweigerd. Het is duidelijk dat er voor H. geen enkele verzachtende om standigheid meer geldt, al dus de officier van justitie, mr. Nijmeyer, die een vijftal eerdere overtredingen van de. alcoholwet memoreerde. Zij eis van drie weken gevange nis en een jaar ontzegging werd door politierechter mr. Kolkman dan ook onverkort overgenomen. 'S GRAVENPOLDER - Het Ichooldamkampioenschap van wecland waaraan acht vijftal en, bestaande uit leerlingen Jvan basisscholen deelnamen is gewonnen door „De Regen- loog" uit Tholen. Dit vijftal tam voor het eerst aan de ti telstrijd deel en onttroonde de wllefleur uit Goes dat vele liaten achtereen de titel voor pith opeiste maar nu als derde «eindigde. 1 De deelnemende vijftallen paren onderverdeeld in twee Keepen. De eerste twee van pie groep plaatsten zich voor (eeindstrijd die begon met een praisfinale. De eindstanden gandegroepen waren: groep 1: Pe Regenboog 6 p, 2 Theo Fissen school (Vlissingen) 3, 3. ■Kioetinge schooi 2, 4. Isodores (Lewedorp) 1 p; groep 2: 1. De sprong (Koudekerke) 5 p, 2. De Bellefleur Goes 4, 3. O.L. School Yerseke 3, 4. De Mool- hoek (Kapelle) o. In de kruisfi nale won De Regenboog na spannende strijd met 6-4 en De Sprong versloeg met ruime 10-0 cijfers de Theo Tijssen- school. In de finale had De Re genboog weinig moeite met De Sprong (eindstand 7-3) en voor 3e en 4e plaats streden De Bel lefleur en Theo Tijssenschool. Het werd 6-4 voor de Bel lefleur. Na genoemde clubs kwamen verder in de eind stand: 5. Kioetinge, 6. Yerseke, 7. Lewedorp en 8. Kapelle. De nieuwe schooldamkampioen vertegenwoordigt op 10 mei in Tilburg Zeeland tijdens het gewestelijk kampioenschap. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De Provinciale Hervormde Jeugdraad in Zeeland is het eens met het uiteindelijke doel van de démonstratie bij Borssele, namelijk het sluiten van de kerncentrale. De manier waarop deze actie is gevoerd kan echter niet de goedkeuring van de PHJR wegdragen. De jeugdraad laat dit weten in een rondschrijven, gericht aan een aantal protestants- christelijke organisaties in Zeeland. „Wij geloven dat in ons land andere middelen ten dienste staan om de politici en de publieke opinie te beïnvloe den", meent de PHJR, die ook zegt de manier waarop de de monstranten zijn verwijdert af te keuren, omdat „ons demo cratisch bestel ook andere methoden dan de geweldadige ten dienste staan om een prin cipieel geweldloze demon stratie te beëindigen". In het algemeen stelt de PHJR uiterst verontrust te zijn over de verdergaan commer ciële toepassing van kernener gie. „Het vervult ons dan ook met grote zorg dat de kern centrales door blijven draaien en dat het afval in de nabijheid van de bevolkingscentra wordt opgeslagen", aldus de Her vormde Jeugdraad in het rondschrijven. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Om op een langere termijn woningbouwplannen te kunnen ontwikkelen zal de gemeente Goes een veel actie ver grondbeleid moeten gaan voeren. Bouwplannen dienen jaren van te voren ontwikkeld te worden en daarom moeten voorlopige grondprijzen en bouwlocaties op voorhand be kend zijn. In Goes is dat nog steeds niet het geval. Dit stelde drs. G.R. Heere bout (PvdA) donderdagavond tijdens de Goese gemeente raadsvergadering naar aanlei ding van de presentatie van de nota „woningbouw Goes 1980". Heerebout zei uit deze nota te hebben geconcludeerd dat de nieuwbouw in Goes erg ongelijkmatig is ontwikkeld wat, naar zijn mening, te wij ten zou zijn aan het niet erg gelijkmatige aanbod van grond als gevolg van een te inactief grondbeleid. De VVD- fractievoorzitter mevrouw L.J. Mol-de Jager noemde het ver vangen van 51 premiekoopwo ningen door woningwetwo ningen een opmerkelijke zaak. „Dit brengt stedebouwkundi- ge en financiële gevolgen mee voor de gemeente", zo oordeel de zij. Ook kon ze het niet eens zijn met de extra post van 153.000 ten nadele van de reserve grondbedrjven om de 51 woningwetwoningen te verfraaien. Mevrouw Mol sprak van een „beleidsombui ging" en meende dat dat be- drijfsreserve hier niet voor is bedoeld. Wethouder L.H. de Leeuw kon weinig opmerke lijks ontdekken aan de omzet ting van de premiekoop- in woningwetwoningen. „In de premiekoopsector is een onge kende neergang zich aan het voltrekken", aldus de wethou der. „Landelijk ligt de bouw van dergelijke woningen practisch stil. We moeten wel een ommezwaai maken willen we woningen kunnen blijven bouwen". Dat de verfraaiing van de woningwethuizen uit de reserve grondbedrijven be taald gaat worden noemde De Leeuw een legitieme zaak. „Het is een pot waar de mee vallers van het ene plan ingaan om de tegenvallers van een an der plan te dekken", stelde de wethouder. DZENDIJKE - Arie en Annie Vosters gaan emigre ren naar Brazilië. Wanneer het echtpaar vertrekt staat nog niet vast, want eerst moet het riante huis aan de Statendijk van de hand zijn gedaan. Vorig jaar zijn de Vosters al in Brazilië geweest om poolshoogte te nemen. Paracatu in de staat Minas Gerais wordt de nieuwe woonplaats. Eerder al woon den Arie Vosters en zijn vrouw in Denemarken. In Brazilië willen ze - dat is tenminste datgene wat het tweetal voor ogen staat -so jabonen en rijst verbouwen. Voordat het zover is zal er eerst nog heel wat land „ont gonnen" moeten worden. Arie Vosters had een prima baan als leraar aan de land bouwschool in Schoondijke en ook diens echtgenote had werk. Op de school in Schoondijke kon men Arie nog wel volgen, maar Annie ondervond heel wat onbe grip. „Ze zeiden tegen me wat ik daar moest gaan zoe ken. Je hebt toch een wasma chine en nog meer van die dingen". De drang om iets nieuws op te bouwen kreeg echter de boventoon. Het idee om naar Brazilië te gaan kwam eigenlijk spontaan. „De aanleiding was eigenlijk hetlandblad„De boerderij", waar artikelen over Brazilië stonden, zegt Annie. „Hët sprak ons wel aan en met vrienden spraken we af om het eens te proberen. We zijn overigens wel alleen over gebleven,want de rest heeft er vanaf gezien", zegt Arie Vosters. In Paracatu wonen mo menteel zes Nederlandse ge zinnen. Het gebied ligt ten zuiden van de hoofdstad Brazlia. „Het gebied is aar dig ontwikkeld. Er is een zie kenhuis en een goede school, maar op landbouwgebied is het een vrij onderontwikkeld gebied. Het gebied moet he lemaal ontgonnen worden", aldus de ex-leraar. Brazilië kwam uit de bus, omdat daar de prijs voor de grond erg goedkoop is. „De grondprijs is dermate laag dat het een J BRESKENS - Woensdag 28 mei 1980 wordt in Breskens weer I traditionele Arjoanfeest gehouden, bestemd voor alle kinde- I 'o uit Breskens. Zes jaar geleden kwam het feest tot stand toen R°r/beeldhouwer °mer Gielliet zijn 25-jarig priesterfeest "te en besloot een groot kinderfeest te geven. Tijdens dat feest - el>ecn v'an de jeugdige feestgangers aan de pastoor of dat feest I^J^'ttrik jaar gehouden werd waarop de pastoor bevestigend ij ?maan de nodige financiën te komen, worden er elk jaar enige "ttdemomen. Ook dit jaar zal dat weer het geval zijn. «9 maart zal de jaarlijkse loterij van start gaan met als dprijs een beeldje van de grondlegger van het feest, de twee- I.V k 'S een wandbord vervaardigd door collega/eeldhouwer tetrt tW' ónderen van de r.-k. basisschool leveren de 2e tot en Elk 6 'be priis 'n de vorm van een plantenhanger van macramé. |lrJaar w°rdt door de heer Verduijn van de suikerwerkenfa- |»cer ostel°os het Arjoandrop beschikbaar gesteld dat dan ook wordt verkocht t.b.v. het Arjoanfeest. t°Pdef - ssen go n, visse etóapb;rrr r;.'^'lrrionade, frites enz. Het feest wordt besloten met het L. 'eestdag zelf worde diverse spelletjes gedaan zoals: gooen, nngwerpen, piekspel, grabbelton, touwtje trek- iSj.,',Vlsaen, was ophangen, aankleedwedstrijd, waterestafette, Lm a, PPen.Daarnaast worden de kinderen getrakteerd op ■en van stokbrood. Tijdens het stokbroodbakken wordt de tui» Van de loterii bekendgemaakt en is er een rad van avon- haalbare kaart is om een le vensvatbaar bedrijf op te bouwen. Daar wordt ook geen vee gehouden en dat moet ik juist hebben", aldus Arie. Zijn echtgenote zag er in het begin erg op tegen. „Ik wilde in het begin erg op te gen. „Ik wilde in het begin zeker niet naar Brazilië van wege de politieke situatie daar en vanwege de gedachte aan de rimboe. Dat laatste is me ontzettend meegevallen en toen ik in Brazilië geweest was vond ik het helemaal niet meer zo erg om te gaan". In Brazilië hebben de Ja panners de groententeelt hélemaal in de hand. De Ne derlanders houden zich voornamelijk met de akker bouw bezig. Het zullen ove rigens geen suikerbieten en aardappelen worden. Arie „Nee, sojabonen en rijst moeten het worden, want je hebt daar natuurlijk andere natuurlijke omstandigheden dan hier". De bodem van Paracatu bestaat uit lava, te vergelijk baar is met erg zware klei. „Je hebt er in elk geval aparte ploegen voor nodig, want met de ploegen die wij hier ge bruiken gaat het niet", aldus Arie. Het is overigens niet zo gek dat de Vorsters het agrarisch beroep induiken. Arie Vos ters is een boerenzoon en in dien hij geen broers had ge had zou hij waarschijnlijk de boerderij van zijn vader heb ben overgenomen. De grootte van het stuk land dat men wil gaan kopen is ongeveer driehonderd ft vierhonderd hectare. „Je hebt 300 ha nodig om er iets aan te heliben. Daar komt dan wel bij dat je met knechten moet werken. Sommige denken dan aan uitbuiterij, maar dat is be slist niet waar. Daar geldt immers ook een CAO", meent 'Arie. Toen het echtpaar in Brazilië verbleef heeft men wel ondervonden dat het „haastwerk" - zoals in Ne derland- daar niet aanwezig is. Annie: „We hebben eens drie dagen op een bus moeten wachten en dat is daar heel gewoon. Wij als Hollanders staan al te vloeken als de bus tien minuten te laat is, maar daar hoef je daar in Brazilië niet aan te denken." De bussen waarmee in de streek van Rio de Janeiro wordt gereden zijn erg com fortabel. „Een bar en nog veel meer luxe is er aanwezig voor een prijs van zestig gul den. Dan zit je wel vijftien honderd kilometer in de bus, maar ik vond die bus toch comfortqbler dan het vlieg tuig", zegt Annie. Als het echtpaar naar Bra zilië gaat neemt men alleen het hoognodige mee en wat elektrische apparatuur. De eerste maand zal het tweetal in een hotel of bij kennissen verblijven. Een huis huren is bijna onbetaalbaar. Arie: „Je betaalt daar achthonderd ft duizend gulden huur voor een huis per maand, terwijl de voor vijftienduizend gul den al een erg mooi huis hebt." In Paracatu is men nog niet zover dat er een coöperatie is van bedrijven. Dat laatste houdt in dat de opbrengst van de oogst helemaal af hankelijk is van de kooplust van de mens en uit de direkte omgeving. „Dat is natuurlijk wel link, maar over vijf jaar zal daar ook wel coöperatief gewerkt worden", aldus Arie. Buitenlanders kunnen in Brazilië veel sneller een kre diet krijgen van een bank dan de inlandse bevolking. „Dat gaat overigens helemaal an ders dan bij ons. Je moet eerst wel een stuk grond gekocht hebben anders krijg je geen geld. Je doet er overigens over het algemeen geen slechte zaken mee, want je kunt re-» kenen op een inflatie van vijftig procent. Je betaalt vijftien procent aan rente zo dat je vijfendertig procent van je schuld in je zak kunt steken". Annie en Arie Vorsters zien het helemaal zitten en als het niet lukt komen ze gewoon terug naar Zeeuwsch-Vlaan deren. „Kijk, je kunt alleen je geld verliezen en wat dan nog,. Als de regen op tijd valt heb je een goede oogst en daar rekenen we gewoon op," besluit Annie Vosters EDDY DE SCHRIJVER (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - Op de ze vende speeldag nationale lea gue bowlen tweede klasse in Heerlen, leverde het eerste team van BB Sas van Gent een opmerkelijke prestatie. Met een gemiddelde van 178 pins eindigde het als tweede ge klasseerde De Vlaanderen 1 op de eerste plaats in het dagklassement. Het als eerste geklasseerde tem Schraven ut Breda moest zes punten van haar voorsprong inleveren, en met nog twee wedstrijden voor de boeg heeft dit team nog ne gen punten voorsprong op De Vlaanderen 1. Bij de eerste wedstrijd tegen BC Nijmegen moest De Vlaan deren 1 na winst in de eerste game door verlies van de twee de game twee punten inleve ren. Het zou bij deze twee pu- nen blijven want de wedstrij den tegen Kickers uit Eindho ven en BC Venlo werden beide in 3-0-winst omgezet. Tegen BC Venlo werd de sterkste partij gespeeld, met een ge middelde van 185 pins en wer den beide games met een totaal verschil van 142 pins gewon nen. Algemeen klassement: 1. Schraven uit Breda met 111 punten, 2. De Vlaanderen 1 uit Sas van Gent 102, 3. Butteling uit Den Bosch 97,4. BC Nijme gen met 89 puntn. De volgede wedstrijd wordt gespeeld 20 april in Eindhoven. Een teleurstellend verloop van de laatste speeldag in de derde klasse te Breda, kostte De Vlaanderen 2 haar zesde plaats in het algemene klasse ment. De Vlaanderen 2 wist slechts één van de zes te spelen games te winne. Het verloor met 2-1 van Butteling uit Den Bosch, met 3-0 van Sonne- schein uit Eindhoven en met 3-0 van De Schietspoel uit Til burg. Het zakken naar de ze vende plaats in het klassement betekent voor De Vlaanderen 2 dat het na twee jaar in dederde klasse te hebben gespeeld, de gradeert naar de vierde klasse. Winnaar in de derde klasse werd het team Sinjoor uit Bre da, dat nu promoveert naar de tweede klasse. Genootschap wetenschap pen - Het Koninklijk Zweeuwsch Genootschap der Wetenschappen verzorgt maandag 24 maart een lite raire avond aan de Abdij 11 te Middelburg. Drs. A.J. van Kraaij, wetenschappelijk me dewerker bij de provinciale bibliotheek van Zeeland, zal dan spreken over het onder werp „poëzie en publiek". De heer Van Kraaij ontving in 1976 de culturele prijs van de provincie Zeeland voor zijn dichtwerk. De literaire avond begint om 20 uur. Fanfare - De Graauwse fanfare „Nooit Gedacht" viert vandaag (zaterdag) de jaar lijkse feestdag. Omstreeks halfdrie maakt de fanfare en drumband een rondgang door het dorp en vanavond heeft men om 21.00 uur een dans avond op touw gezet in het ge meenschapshuis. De muziek wordt verzorgd door het dans- j orkest The New Angels. Tuincursus - De Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) afdeling Graauw is met een tuincursus gestart. Mevrouw Bij de Vaate leert de deel neemsters het snoeien en on- - derhouden van rozen en vaste planten. Ook de verpleging van het gazon komt aan bod. Ruim dertig dames doen mee aan de cursus. BREDA - De Bredase recht bank heeft gisteren de 25-jari- ge Willebrorder Jan V. veroor- deeld tot vijf maanden gevan genisstraf, omdat hij bij een caféruzie vorig jaar in zijn - woonplaats een Turk zodanig had geschopt dat deze een dag later aan de verwondingen overleed. Officier van justitie mr. P. van Benthem had een half jaar geëist. De zaak had al eerdei vooi de rechtbank gediend, maai was opgeschort voi* hei uit brengen van een psychiatrisch rapport over V. Het rapport gal aan dat de Willebrorder niet volledig toerekeningsvatbaar was geweest, maar achtte geen bijzonder maatregelen nodig. Voor het in bezit hebben van een flobertgeweer met 97 pa tronen werd V veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf Voor beide zaken had de raadsman, mr. I Woltrmg eer lagere straf bepleit

de Stem | 1980 | | pagina 25