Amateurkunst de Redoute Uitgangscriteria van het welzijnsjargon cel buitenlanders Brugge entebeurs PLAATSELIJK NIEUWS Gent viert 800 jaar Gravesteen Kouwe stak(k)er streek4 Weekenddienst Istemredactie ONTDEK DE VERSCHILLEN St. Jansteen Sluiskil htot1C1)dagllaprl1 Belangstelling mannenkoor van Oostburg SKW houdt vrij podium in Westdorpe B.enW. van Reimerswaal naar Den Haag Tafeltennis voor scholieren Eede Hulst DE BOER OP I,E STEM VAN ZATERDAG 22 MAART 1980 stad T10 ecialiseerde assau vragen wij Toezicht Kredietwezen I SAS VAN GENT - Het be jaardentehuis De Redoute in Sas van Gent gaat zijn deu ren wijdopen zetten voor I amateurkunstenaars die hun I werken willen exposeren. Volgens directeur P. van Langevelde heeft dit initia tief een drieledig doel: de kunstenaars hebben een unieke gelegenheid hun creaties te laten zien; mensen van buiten komenmeer in De Redoute en: de bewoners zelf komen in aanraking mét de kunst en mét de bezoekers. Op deze manier hoopt de di rectie het bejaardentehuis toegankelijk te maken voor iedereen en krijgen de bewo ners niet de idee te leven op een eiland. Vooral de ennismaking met de kunst ziet Van Lange velde voor „zijn" bewoners wel zitten. De eerste expositie is in middels al aan de gang. Tot en met eind april laat de Sasse amateur-schilder H. de Bliek zijn werken zien. Deze expositie is iedere dag ge- oped van 09.0-21.00 uur. In Gent wordt dit jaar het bestaan gevierd van een wel I zeer massieve klomp stenen: I het Gravesteen, ooit ge- I bouwd door graaf Philips I vanElzas. Dit oude kasteel in I het stadscentrum van Gent is I verder bekend als geboorte- I plaats van keizer Karei V in I 1500. Ter gelegenheid van het I "Gravesteen-jubileum" heeft het stadsbestuur van I Genteen aantal exposities en aktiviteiten op touw gezet. I Zo begint er op 19 april en I tentoonstelling „800 jaar I Gravesteen". In deze exposi- I tie wordt in hoofdzaak de I nadruk gelegd op de woon- I enwerkfuncties die het Gra- I vesteen de afgelopen eeuwen gekend heeft. Die functies varieerden I van grafelijke residentie tot Voor redactionele aange- I iegenheden kunt u zich dit weekeinde wenden tot de heer E. Verstraeten, 01140-16755. B.g.g. 01150-12535 of 01170-3370. gerechtshof en zelfs fabriek. Op 23 mei begint in het mu seum voor Volkenkunde aan de Kraailei een expositie "Om en rond het Graves teen". Aan de hand van volkspenten, ansichtkaarten en krantenartikelen zullen een aantal typische aspecten van het Gravesteen worden belicht. Het welzijnsjargon - is dat een moeilijk woord? - blijft een bron van vermaak en er gernis. In alleszins democra tische discussies daarover aan de basis is maar zelden sprake van applicatie van het harmonieodel. Bent u er nog? Dan laten we u even meelezen in het personeelsblad van de ge meente Oostburg. Ambte naar Jo sSmeets - onder meer bezig met welzijnstaken - had de goede gedacht te om in het voorlaatse nummer zijn collega's een beetje wegwijs te maken in de wir war van nieuwe welzijns wetten en bepalingen. Het resultaat: een tamelijk gede gen overzicht van wat er al lemaal aan de hand is, echter met een kennelijk onvermij delijke serie welzij nstermen. En dat is de man, die meende zich van zijn beste kant te laten zien, door wat kopij te leveren voor het blad, niet overal in dank afgenomen. Niet alleen hekelde raads lid J. de Vries een belangrijk deel van de inhoud van het verhaal, maar ook kreeg Smeets in het laatste num mer een draai om zijn oren van schoolhoofd David Ma- SLUISKIL - Staken gaat niet altijd in je kouwe kleren zitten. Donderdagmorgen in alle vroegte was het gemeen koud en eigenlijk meer weer om je nog maar eens lekker om te draaien in je warme bed in plaats van te staan koukleumen bij een kille fa- briekspoort. Deze stak(k)er zette dan ook ijlings zijn capuchon op. Hierbi kameraadschappelijk geassisteerd, want capuchon en bril kwamen kennelijk met elkaar in conflict. En zoiets los je dan gezamenlijk op. lipaars uit Oostburg. Malipaard vult een blad zijde met een verhaal waarin de uitgangscriteria duidelijk getoetst zijn aan de relevante beleidsaspecten en de acti viteiten van de gefrustreer den van onze maatschappij. De eerste zin maakt alles al duidelijk: „De intonatie van de vraag: Wat is dat nou? (het motto van Smeets' verhaal) maakt het alert". En zo kab belt het verder tot de laatste zin: „Of is met toch nog niet alles duidelijk?". Vraag aan Jo Smeets: „Voor die welzijnsplanning staat de bevolking toch al niet massaal op de stoep. Wordt je er niet helemaal moedeloos van als je ook nog dergelijke kritiek te verdu ren krijgt?" „Dat niet, maar ik kreeg wel een beetje schaamrood op m'n kaken toen ik de reactie van Malipaard las. Achteraf gezien heeft hij ge lijk. Ik heb dit verhaal te moeilijk gemaakt.". Een belofte van verbete ring dus, maar Smeets laat zich toch niet helemaal in de hoek drukken. „Het wel- zijnswereldje heeft een tech nische terminologie in ontwikkeld die ook recht van bestaan heeft, evengoed als bijvoorbeeld die van stede bouwkundigen. Je moet wel proberen om dat meer ge meengoed te laten worden zodat iedereen weet waar je over praat". Wij houden hem aan deze uitgangscriteria. -apoqtsod uea jeeq !)uai jooa uiaojq !s;qoaj sejpsod !apoq;sod uea mi| !uappiui uajpoM tuoiejued do daaajs !}ad fuiooq uea pEjq ISbja !s5[uq }ua) a lajinq Bejaardenbond - De katho lieke bond van bejaarden en gepensioneerden afdeling St. Jansteen houdt woensdag 23 april de jaarvergadering in „De Warande" in St. Jansteen. Het programma begint om 10.00 uur met een eucharistie viering met zang door het be jaardenkoor. Na afloop is er gelegenheid om een kaartje te leggen, en om 12.00 uur wordt er een koffiemaaltijd geser veerd. Omstreeks 13.30 uur begint dan de jaarvergadering waarbij ondermeer bestuurs verkiezingen op het program ma staan. De heren C. van Aert en E. van Remortel zijn aan de beurt om af te treden, maar stellen zich herkiesbaar. Door het vertrek van mevr. Van Overloop, het bedanken van de heer T. van Boven en het over lijden van de heer A. van Rat tingen moet ook in die vaca tures worden voorzien. Kandi daten kunnen zich tot 13 april opgeven bij secretaris E. van Ruymbeke. Om alle bejaarden in de gelegenheid te stellen de ze vergadering bij te wonen, worden wordt er een bus inge zet. Deze vertrekt om 9.00 uit Heikant, om 9.20 uur te Abs- dale en om 9.40 uur in Kapel- lebrug. Fiets-in - De werkgroep vastenctie Sluiskil en de werk groep samenleven houden een fiets-in op zaterdag 29 maart ten bate van Nicaragua. Dit derde wereld-project onder het motto Geen zaad, geen oogst, geen leven, waarvoor de Zeeus-Vlaamse parochies met 100.000 gulden borg staan, wordt met nog meer activitei ten gesteund, de kinderen van Sluiskil krigen vanaf de vrij dag sponsorformulieren waarmee ze huis-aan-huis gaan om zodoende een sponsor te krijgen voor dit project. De fiets-in, die in samenwerking wordt gehouden met Zand straat en Sas van Gent, ver trekt uit Sluiskil om 13 uur vanaf het Gildehuis richting Hoek. De mensen van de Zandstraat vertrekken vanaf de school richting Philippine zodat daar de samenkomst wordt verwacht van alle fiet sende groepen. De fietstocht is 23 kilometer lang. Kaarten - Dinsdag 1 apri1 om 13.30 uur wordt de uitsla; van de kaartcompetitie, ge houden door de Stichting Wel zijn voor Ouderen, bekend ge maakt. Tegelijkertijd worder de kampioenen gehuldigd. Te vens wordt die middag nog eer prijskaarting gehouden als sloi van het seizoen. Indien men geen kaartliefhebber is, kan men meedoen aan sjoelen en bingo. Keisje - Woensdag 16 april maakt de Stichting Welzijn voor Ouderen een busreis naar de Stockmans Hoeve in Sijsele (België). De deelnemers kun nen daar het landbouwmu seum bezichtigen, een wande ling maken langs een unieke verzameling park- en ater- voels, kippen enkonijnen. Men vertrekt vanaf het ir. Lelyplein te Sluiskil om 13.30 uur. Deel nemers kunnen zich opgeven bij de heer Duine. ^an onze correspondent) - De zevende drank- en lentebeurs F dit jaar gehouden van 5 f" april in het Boudewijn- L e brugge. De officiële r "ig wordt 5 april om 15 fcrv'"0'" t'00r t'e Beer Oli- L anneste, gouverneur van ^Vlaanderen. Er is een I,. ,aantat exposanten uit anden. Behalve uit Bel lini? ?cc®er'and, ook uit Frankrijk, Pakis- Rootland enzovoorts. ?ls bedoeling van deze en 'entebeurs, cara- ii envakantieshow, zo ic hm!u te tonen wat er Pfce ?utkBjk- en velerlei ierïen verschenen is. bovendien allerlei L? ,jke attracties, zo- -w taiïwedstrijd voor P fessionekn, een mo- PEevpo!nZ0V00rts-Er worden tivacht ^°'000 bezoekers "Wriiij, tentoonstelling i l)ks toegankelijk van OOSTBURG - Het West- Zeeuwsch-Vlaamse Grego riaans Mannenkoor kan zich de laatste tijd in een toene mende belangstelling verheu gen. Het aantal koorleden be draagt momenteel 24 en is af komstig uit vijf verschillende kernen in West-Zeeuwsch- Vla anderen. Dat het zingen in het Grego riaans gewaardeerd wordt, blijkt wel uit het feit dat het koor geregeld kerkdiensten opluistert in Schoondijke, Slijkplaat, Groede, Hoofd plaat, Sluis, Biervliet en uiter aard Oostburg zelf. Het oudste koorlid is 72 jaar en het jongste 17. Ook de maandelijkse repe tities, die meestal in de achter zaal van De Poorter plaatsvin den, worden prima bezocht. De eerstvolgende optredens zijn paaszaterdag in Oostburg en eerste paasdag in Breskens. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Het sociaal cultureel werk SKW) houdt zondag 6 juli een vrij-po- diummanifestatie in een tent bij zaal Concordia. Popgroepen, muziekgroe-, pen, kleinkunstenaars en an deren kunnen dan optreden op voorwaarde dat ze meehelpen bij de verkoop van entree- kaarten. De toegangskaarten kosten tien gulden per stuk. De deelnemers strijden voor een eerste, tweede en derde prijs. In totaal is daarvoor 2000 gul den beschikbaar. Ze kunnen gebruik maken van een ge luidsinstallatie, waarvoor het SKW zorgt. De manifestatie begtin om 14 uur en duurt tot 23 uur. Belangstellenden moeten zich voor 20 april in laten schrijven bij het SKW Westdorpe, postbus 55 Sas van Gent. Men kan voor inlichtin gen terecht bij Guido de Mayei (telefoon 01158-1318) en bij Thep Speusens (01158-1763 na 18 uur). DEN HAAG - Het college van B. en W. van Reimerswaal wordt uitgenodigd 17 april naar Den Haag te komen voor een gesprek over problemen in de mossel- en oesterteelt. Dat heeft de vaste Tweede-Kamer commissie voor de visserij gisteren besloten. Commissie voorzitter Peter Roels (PvdA) zal dit besluit nog overbrengen aan het college van B. en W. van Reimerswaal. Het college had de vaste Tweede-Kamercommissie uit genodigd voor een werkbezoek aan Yerseke om de problemen in de oester- en mosselteelt te bespreken. De commissie heeft gisteren overwogen, dat enkele jaren geleden de commissie er nog op bezoek is geweest. Voorts zijn naar het oordeel van de commissie de proble men voor een deel bekend bij de commissie. Vandaar het besluit om B. en W. uit te nodi gen naar Den Haag te komen om de zaken nog eens uiteen te zetten. (Van onze tafeltennismede- werker) MIDDELBÜRG - Van de in totaal 166 schoolteams die hebben deelgenomen aan de strijd om het Zeeuws basis scholenkampioenschap tafel tennis is de Mariaschool uit Kloosterzande tenslotte op een eervolle vijfde plaats geëin digd. Na de voorrondes in maart jongstleden hadden de 12 schoolteams zich weten te plaatsen voor de eindronde, die deze week in de Slaghvaert in Middelburg is gehouden. Zeeuwse kampioen werd op nieuw, voor de derde maal in successie, de Startbaan uit Vlissingen, die met Oudelande in de Paauwenburgschool uit Vlissingen op 3 mei Zeeland gaat vertegenwoordigen in de strijd om de nationale titel. De Heilig Hartschool uit Kloos terzande werd in de finale eer vol zevende in een toernooi, dat werd georganiseerd door de afdeling Zeeland der Ne derlandse Tafeltennis Bond. De Grensrakkers - Uitslag bolling bij mevrouw De Gee- ter: 1. A. Sierens-E. van Rie-J. de Vreeze, 2. C. van Quekel- berghe-L. Reijbroeck-Th Voet, 3. J. Evers-R. Reij- broeck-M. de Smet, 4. C. Bau- wens-J. Goethals-J. Claeijs, 5. R. Lampo-A. Breijaert-A. Pallet, 6. A. Verstraete-E. Kerkhove-P. Martens, 7. O. de Rooze-C. marclé-R. de Vriend. De Grensbollers - 1. G. Dhoore-R. de Vriend-A. Min- naert, 2. E. van Rie-Th. Voet-E. de Sloovere, 3. P. Haegeman- E. Minnaert-A. Blondeel-A. Sierens-J. Claeijs, 4. A. Pollet- W. de Taeiie-H. Verstraete, 5. A. Dhoore-W. Gijsel-R. de Geeter, 6. A. de Baets-H. Her- wegh-S. van Parijs, 7. P. Lari- daen-P. Martens-F. van de Dries, 8. O. Rodts-A. Stan- daert-R. Dhont, 9. C. van Rie- P. van Maele-J. Blondeel. Luchtbuksschieting - De eerste open luchtbuksschie ting in café Bigodes trok dit seizoen meer belangstelling dan vorig jaar. Uitslag: hoge vogel J. de Waal, eerste zijvo gel V. Ivens, tweede F. Reunis, J. de Waal schoot ook nog ne gen kleine vogels, F. van Puij- velde 4 en P. Stevens 2. Bouw- en houtbond - De bouw- en houtbond afdeling Hulst hield een geslaagde amusementsavond. Daarbij werden diverse gezelschaps spelen beoefend, zoals kaar ten, pieren en tritsen. Uitsla gen: kaarten: 1. J. de Booy - J. Burggrave, 2. A. Blommaert - A. Luycks, 3. P. Boon - E. Blommaert, 4. H. Blommaert - J. Otjes, 5. J. v.d.Veeke - J. Passemier. Pieren: 1. A. Rombout, 2. J. Blommaert, 3. J. Blommaert, 4. G. van Raemsdonck, 5. L. Janssens. Tritsen: 1. J. Blommaert - Heye, 2. Boone - Smet, 3. P. Buisse, 4. B. Wullems, 5. E. Otjes - Leenknecht. door Jan Oggel Boeren en tuinders laten na een tamelijk lange periode van betrekkelijke rust weer be hoorlijk van zich horen. Onlangs kwa men in Zwolle zo'n 9.000 boe ren bij elkaar, gisteren hielden ze in Den Bosch een grote pro testvergadering en vandaag is Bleijswijk het verzamelpunt van duizenden boeren en tuin ders. In een tijd waar, naar hel schijnt, iedereen in moet leve ren komt zo'n protest wellicht wat ongeloofwaardig over. Daar hoort dus enige verdui delijking bij. De gedachte van de Europe se gemeenschappelijke markt is in landbouwkringen vrij vlot aangeslagen. Men zag duide lijk de voordelen van een rui mere markt zitten. Daarop in spelen betekende bovendien meer zekerheid. Een van de uitgangspunten van de ge meenschap was immers de garantie van een redelijk in komen. De problemen kwamen van twee kanten. In de eerste plaats kwam de eenheid in Eu ropa nauwelijks op gang. Het bleef steken bij het gemeen schappelijk landbouwbeleid. In andere sectoren - sociaal, fiscaal, monetair - lukte het niet erg. Dat leidde tot span ningen tussen de lidstaten. Met kunst- en vliegwerk werd ge probeerd de gaten te dichten. De landbouw werd deson danks het waterhoofd van de Europese gemeenschap. Met alle nadelen vandien. In de tweede plaats leidde het sti muleren van de voedselpro- duktie en het goed daarop in spelen van de boeren (vooral in Nederland) tot overproduktie in bepaalde sectoren, vooral bij de zuivel. Volgens de gemaakte afspraken werd deze overpro duktie tegen een gegarandeer de prijs uit de markt genomen door de EEG. Dat ging steeds meer geld kosten. Geprobeerd werd daaraan een halt toe te roepen. Het doel was immers bereikt. Om een markteven wicht'te bereiken werd geko zen voor het niet meer volledig compenseren van de kosten stijgingen. Het antwoord van de boeren was nog efficiënter produceren om het inkomen op peil te houden. Het gevolg was echter ook weer meer produk- tie. En dat was nou net niet de bedoeling. Kortom, het werd een afvalrace. Honderddui zenden boeren in Europa moesten afhaken. En het eind is nog niet inzicht. Het probleem bleef echter: te veel produktie. Te duur, vonden de politici. Bij gebrek aan andere oplossingen bleef men het be proefde middel van de geld kraan dichtdraaien hanteren. De boereninkomens kwamen steeds meer onder druk te staan en bleven fors achter bij de loontrekkenden die er ja renlang wel op vooruit zijn ge gaan en steeds mochten reke nen op een automatische prijs compensatie. Er zijn nu niet zo gek veel boeren meer over. De inkomens konden met steeds harder werken - dat wil zeggen door produktievergroting - enigszins op peil worden ge houden. Dit kan niet blijven duren. De rek is er nu bij de boeren uit. De gezinnen staan onder grote geestelijke en li chamelijke spanning. Nu dan de Europese com missie met zijn voorstel van 2,4 procent prijsaanpassing op nieuw ver onder de objectief berekende kostenstijging van 7,9 procent zit, worden de boe ren voor de zoveelste maal met een inkomensdaling gecon fronteerd. Het tekort is de laat ste 4 a 5 jaar opgelopen tot zo 'n 20 procent. Dat wordt niet meer geaccepteerd. Het gaat de boeren op dit moment uit drukkelijk niet om een verbe tering van het inkomen. Maar de achterstand mag niet nog groter worden. In een tijd van veel grote en harde acties heeft de land- en tuinbouw er zelfs veel moeite mee dezelfde weg op te gaan. Het doel is ook we zenlijk anders. Dat is een van de redenen waarom men voorlopig gekozen heeft voor een gepast protest in eigen kring. Een protest om duide lijk te maken dat het land- en tuinbouwbeleid is stukgelopen en dat er andere wegen gezocht zullen moeten worden. De boe ren die er nu nog zijn, willen dat blijven. In feite een dood gewoon menselijk verhaal.

de Stem | 1980 | | pagina 21