IEDEREEN NAAR NAC lm „Het is vijf voor twaalf" ra Addy Brouwers: Gegokten nu bijna verloren Daan Schrijvers: Jeugd heeft meer tijd nodig Frans Vermeulen: Geen kracht meer over IMKR Peter van der Merwe: Geen kwaliteit Cock Luyten: Verkeerde investering GEBREKKIGE ORGANISATIE NAC-TRAINER JO JANSEN: rs pop J Handhaven wordt erg moeilijk jaar n„Casa Waarde vrienden, Hier volgt een oproep: Wil elke voetballiefhebber, die ook maar iets voor NAC voelt, zich vanavond naar het stadion aan de Beatrixstraat te Breda spoeden. Einde op roep. Maar er schuilt na tuurlijk heel wat waarheid in. NAC heeft vanavond een van de laatste kansen om de wel zeer dreigende degrada tie te ontlopen. Winnen van Roda JC betekent dat er weer aansluiting verkregen zal worden met de rest van de onderaan bungelende clubs in de eredivisie. Vandaar dat uw Cor zijn kleine geel zwarte vlag al uit de kast heeft gehaald. Want ik moet er niet aan denken dat „us NAC" volgend seizoen in de eerste divisie acteert. Heer Rob heeft hieronder zijn best gedaan om alles nog eens uit de doeken te halen. En uw Cor moet zeggen dat er geen doekjes omheen gewonden worden. Maar als supporter voor één dag - en dat ben ik vandaag - voel ik me aardig aangesproken. Want wij als aanhang hebben NAC de laatste maanden ook in de steek gelaten. Nu kan ik wel begrijpen dat een wedstrijd als tegen Haarlem thuis niet bepaald kan boeien. Maar als supporter mag je daar niet naar kijken. Of kijken na tuurlijk wel, maar niet meer aan denken. Jongens als Joore, Vreijsen, Lokhoff en ga zo maar door (wel bij elf stoppen, want meer smaken hebben we niet) moet je als aanhanger van NAC aan het hart drukken. Koesteren als een kostbaar kleinood, luidt de uitdrukking. Maar dat is wat overdreven. Nee, we moeten vanavond als één man achter ons „cluppie" gaan staan. Nu hoop ik voor de penningmeester dat het niet bij één man blijft want dat is dus slecht voor de kas sa. Nee, ik bedoel met z'n al len als één vent achter de geel-zwarte jongens gaan staan. Ook als Roda onver hoopt op voorsprong mocht komen, dan nog mogen wij niet vergissen. Ik zal hoogst persoonlijk controleren of een ieder vanavond het NAC- stadion met schor ge schreeuwde keel verlaat. Als ik het bestuur van NAC was dan zou ik potten met honing uitdelen. Of liever gezegd plastic-potjes, want anders wordt er weer gegooid en die asbak heeft al genoeg ellende veroorzaakt. Maar nu even bloedserieus. NAC mag niet degraderen, laten we het daar over eens zijn. Voor het gehele voetbal in Zuid-West- Nederland zou dat namelijk een gevoelige verarming be tekenen. En daar moeten wij met z'n allen voor waken. Dus nogmaals een oproep: Ga toch alstublieft naar NAC vanavond. Want het sein staat op rood en alle beetjes helpen. Met helpende blijdschap van COR HALFSPITS PS. Raasje, Raasje, wat ben je toch een gelukkig baasje. <3G>OOSOSOOOOOsfl lNï vorig jaar onder dc erd gehouden, blijkt ingens als meisjes het eede pinksterdag be- bezoekers van vorig vijl 32% bestond uit gramma voor het 11e Festival (maandag 26 >p twee punten na- vijf groepen, die tot n gecontracteerd, zijn :n, J. Geils Band, The Joe Jackson en Ray- i 't Groenewoudende ers. Voor de twee atsen in het Pinkpop- ma liggen nog ruin jepen in de race, aldus ets, van Bureau Pink- definitieve program- t op 23 april bekend- de dag waarop ook erkoop voor Pinkpop tart gaat. 99 Nova", de vrijetijds- ie verleden jaar we' n-tam in Rotterdam eerst werd gehouden, t jaar niet door. D' ond gepland voor de week van juni, waa' de organisators biet bereidingstijd te kort. jaar wil men de beurs r organiseren, in iunt «gelijk eerder. en, ap groot ten" iruk" van Piet H#n Borgens Fo*J Kopenhag JOHN O'R®1' ,Addy Brouwers: ,,Toch geld isnwezig?" (Van onze sportredactie) TETERINGEN - Volgens Addy Brouwers, van 1968 tot en met 1978 vaste basisspeler van NAC, heeft het bestuurvan de Bredase eredivi sieclub aan het begin van dit seizoen gegokt en nu bijna verloren. „Met het laten gaan van een groot brok routine in de figuren van Goodlass Mohorovic en Budisic heeft men volgens mij kennelijk ge dacht: we proberen het met de jeugd en we zien wel tot hoever we komen. Bij het vertrek van die drie werd niet over geld gesproken, dat was er gewoon niet. Maar naarmate het seizoen vorderde kwamen er steeds meer namen in de krant van voetballers waar NAC belangstel ling voor had. En die jongens komen toch ook niet voor niets in Breda spelen? Dus moest ertoch geld zijn", aldus Addy Brouwers, diezelf dit seizoen nog benaderd werd om zijn rentree in het eerste van NAC te maken. Volgens Brouwers is het begrijpelijk dat de jonge knapen, die nu het eerste van NAC moeten dragen het per week zwaarder krijgen. „Ik heb zelf ook een paar seizoenen meegemaakt dat we constant tegen degradatie moesten knokken. Nu ben ik wat ouder dan die jongens, maar ik had het er al verschrikkelijk moeilijk mee. Dat vreet aan je. Vandaar dat de verjonging geleidelijker aan had gemoeten. Half in het seizoen waren er wel sponsors in Breda die geld beschikbaar wilden stellen. Waarom werden die dan niet voor het begin van de competitie gevonden? Dat vraag ik mij af", aldus Addy Brouwers, die de laatste drie thuiswedstrijden van NAC bezocht en naar zijn zeggen „geen eredivisievoetbal kon bespeuren. Ook bij de tegenstanders niet". Naar de mening van Brouwers is er in het verleden een elementaire beleidsfout gemaakt. Hij zegt met nadruk: „In de eerste plaats moetje er voor zorgen dat het geld op het veld loopt. Daarna moet je pas je accommodatie gaan verfraaien. Zonder prestaties heb je toch niets aan een mooie tribune en een lichtinstallatie". jgip Daan Schrijvers: durven maken". Schulden (Van onze sportredactie) BREDA - Daan Schrijvers, die in 1973 zijn carrière als voetbal ler bij NAC afsloot, zegt het weloverwogen, maar de woorden komen daardoor niet minder hard over. „Alles wat NAC de ko mende weken gaat overkomen, is terug te brengen tot de pen ningmeester. Het zal een verschrikkelijk aardige man zijn, die heel zuinig is op de centjes van de club. Hij zal er echt wel voor zorgen dat NAC over honderd jaar nog bestaat, maar NAC speelt dan wel in de vierde klas van de onderafdeling". De vierentwintigvoudig international licht zijn woorden toe met: „Het wil er bij mij niet in dat NAC als enige vereniging in Nederland in de eredivisie geen schulden durft te maken. Kijk eens naar Sparta. Daar wordt wel even een geheel nieuwe voor hoede bij eikaar versierd zodra de nood aan de man komt. En NEC. De kranten hebben bol gestaan van de slechte financiële situatie van die club. Maar toch slaagt men er in om Guus Hiddink opnieuw aan te trekken. Jo Jansen loopt al maanden te schreeu wen om twee routiniers. Die heeft hij ook nodig. Die jonge gasten, die er nu in staan die zullen er echt wel komen, maar die hebben meer tijd nodig. Nu moest Jo er direct mee starten en dan kan het niet uitblijven dat je in de eredivisie in moeilijkheden komt. Ik zou het echt jammer vinden voor mannen als Joore, De Schepper en Lokhoff als die in de eerste divisie zouden belanden. In de eerste divisie wordt een stuk minder echt gevoetbald en dan gaan die knapen alleen maar achteruit In de eerste divisie kun je geen voetballen leren". (Van onze sportredactie) PRINSENBEEK - Frans Ver meulen, van 1964 tot 1977 vaste keus in het eerste van NAC, heeft voor de komende wedstrijden vande Bredase club, waarinvoor behoud van het eredivisieschap moet worden gestreden, één vrees. „Ik denk dat die jonge knapen het mentaal niet kunnen opbrengen om de beuk er in te gooien", zegt Vermeulen. En legt bat verder uit met: „Ik ben er van overtuigd dat zij dat willen, maar te missen de macht daartoe. Week in, week uit hebben ze dit seizoen een tik op hun neus ge- bad en dat wreekt zich op het mentale vlak. Die jongens zijn suf Nogmaals de bereidheid lllliiWSFSi Frans Vermeulen: Tik op tik". om nog eens alles uit de kast te halen, zal er beslist zijn, maar ik vrees dat zij het niet meer kunnen opbrengen". (Van onze sportredactie) SINT WILLEBRORD - Peter van der Merwe, vanaf zijn ze vende jaar tot aan de dag van vandaag lid van het Bredase NAC, waarvoor hij twaalf sei zoenen het doel van het eerste elftal verdedigde, ziet geen oplossing meer voor de nood situatie waarin zijn club op dit moment ronddoolt. „Ik ga dikwijls kijken, maar ik zou niet weten hoe je met dit materiaal uit deze rotsituatie zou moeten komen. Volgens mij ontbreekt het gewoon aan kwaliteit. Jonge knapen die echt goed kunnen voetballen, moeten zich ook in de eredivi sie kunnen handhaven". Nu gaan er in Zuidwest-Ne derland stemmen op die ver kondigen dat het wel eens ver standig van NAC zou zijn vol gend seizoen in de kop van de eerste divisie mee te draaien in plaats van in de staart van de eredivisie. Met die stelling is Van der Merwe het geheel niet eens". Deze knapen moeten alles doen om toch te proberen Peter van der Merwe: ,,Het valt niet mee om terug te komen". degradatie te ontlopen, want echt niet mee om nog terug te als je eenmaal in de eerste di- komen. Hoe lang heeft Willem visie terecht komt dan valt het II er niet over gedaan?" (Van onze sportredactie) BREDA - Cock Luyten, van '956 tot 1965 bij NAC, daarna War Feyenoord en dan weer van '967 tot 1970 bij de Bredase m. noemt het eenvoudig optel sommetje. Hij zegt: „Als je een hak hebt en je gaat alles verko- P®, terwijl je niets terugkoopt, r."m°et je wel failliet gaan. Als eens alles op een rijtje gaan wen wat er de laatste jaren fout 'Sijegaan dan kan het bestuur «gen zijn biezen pakken". ock Luyten voegt daar echter ®toe dat het te gemakkelijk 1 n om alleen het bestuur de fluidte 9even van de penibele stuaie waarin NAC op dit mo- ent verkeert. „De tendens ett zich al ingezet in het twee- n «atste jaar van Maaskant in Breda. Die man vergat aan de opbouw van de vereniging te werken. Daarna kwam Hans Dorjee. Die kreeg plotseling toe stemming om een miljoen te in vesteren in Storm, Vreijsen, Goodlass en Kersemeijer. Van die vier speelt alleen nog Vreij sen bij NAC. Dan ben je volgens mij slecht met je dure centjes omgesprongen. Dat is dus een slechte investering geweest". Volgens Cock Luyten ligt de slechte positie van NAC op de ranglijst van de eredivisie beslist' niet aan de trainer. Hij: „Zelfs al zet je Michels, Kohn en Rijvers op het trainingsveld van NAC, dan kunnen die drie gezamenlijk er ook niet meer van brouwen. De wet van het huidige voetbal leert dat je jongens als De Schepper en Lokhoff niet ineens op het middenveld alle verant woording kan geven. Die jongens moet je langzamerhand inschui ven, maar niet ineens voor de leeuwen werpen. De kans is dan erg groot dat die brakken naar de verdommenis gaan. Fysiek kun nen ze die taak niet aan. Voet ballen kunnen ze wel, maar ze komen kracht te kort". Volgens Cock Luyten is ook de VVCS schuldig aan de teloor gang van financieel zwakke clubs in de eredivisie. „Je moet tegenwoordig een amateur die de hoofdpoort van het NAC-sta- dion nog niet kan vinden, twaalf duizend gulden salaris betalen. Een jongen die op het veld nog niets bewezen heeft. Dat is toch vragen om verarming van het Nederlandse voetbal...." Cock Luyten op het moment van zijn afscheid bij NAC in 1970 (\an onze sportredactie) BREDA - Nu het Bredase "AC steeds dichter naar de- gfadatie uit de eredivisie jj'K», komt er langzamer- and meer en meer kritiek los JP net de laatste jaren aan de aatrixstraat gevoerde be- e|n. Met name het bestuur Bet ontgelden. Vooral e' feit dat aan het eind van het vorig seizoen routiniers .1 7 acitucu ïuuiuucia s Nikola Budisic en Josip orovic zonder slag of °°t mochten vertrekken, Mdt het bestuur kwalijk nmjmen" hln dan speciaal at gedurende het huidige 7'j"en alsnog getracht werd 'de heren terug te halen aar Breda. Op dat moment was er kennelijk wel geld beschikbaar, terwijl de fi nanciële eisen van Budisic en Mohorovic voor het seizoen als veel te zwaar door het bestuur van de hand werden gewezen. Voorop gesteld dat het te femakkeliik zou zijn om het estuur alle ellende van dit seizoen op de schouders te schuiven, valt echter niet te ontkennen dat er fouten zijn gemaakt. Bijvoorbeeld het gegeven dat het bestuur van NAC heeft toegestaan dat de gemeente Breda een enorme vinger in de pap heeft gekre gen (als voorwaarde bij sub sidieverlening) in de finan ciële huishouding van de club. Door de inmenging van de gemeente had het bestuur wat aankopen van spelers betreft (en dat was geduren de dit seizoen hard nodig) geen vrijheid meer. Het potje transfers was leeg, terwijl een ander potje nog aardig gevuld bleek. Maar daar mocht volgens afspraak met de gemeente niet uit geput worden. Fouten zijn er ook gemaakt in het menselijke vlak. Een goed voorbeeld daarvan is de beoordeling van het bestuur van de verhoudingen binnen de spelersgroep. De afstand tussen bestuur, mannen in het veld en sup porters is dan ook veel te groot. Het NAC-bestuur leeft met de gedachten dat een vereniging binnen het be taalde voetbal geleid kan worden via een keiharde be drijfsvoering. Maar in het voetbal spelen wel degelijk die sentimenten die in het bedrijfsleven met gemak naar de achtergrond kunnen worden gedrongen. Een voetbalbedrijf is namelijk heel wat anders dan een groothandel in dranken, om maar wat te noemen. In die te grote afstand van de „ivoren toren" van het bestuur tot het spelershome zijn fouten in het menselijke vlak gemaakt. Hoe kan het bestaan dat in een voetbalsamenleving een man als Jacques Visschers aan de ene kant optreedt als tussenpersoon tussen spelers en bestuur (leider van het elftal) en aan de andere kant de financiële belangen van een speler (Ad Krijnen) ten opzichte van datzelfde be stuur behartigt. Dat is voet bal in de marge. En die ge brekkige organisatie moet zijn negatieve uitwerking op de prestaties krijgen. Dat is dit seizoen wel gebleken ROB VAN DEURSEN NAC-trainer Jo Jansen: realist en optimist. BREDA - „Het is vijf voor twaalf. Of misschien wel één seconde voor twaalf. We moeten onder ogen zien dat het moeilijk zal worden om ons te handhaven in de eredi visie." Jo Jansen, ook de komende twee jaar volgens contract nog trainer van het Bredase NAC, zegt het heel rustig. Natuurlijk zoekt hij wel eens een stil hoekje op om uitgebreid te peinzen, te pie keren. Maar naar buiten blijft hij de beheerstheid zel ve. Ondanks het feit dat NAC sinds het afgelopen weekein de, waarin de concurrentie in de strijd om de degradatie te ontlopen punten pakte, ter wijl de Bredanaars zonder uit Rotterdam terugkeerden, met een been in de eerste di visie staat. Met nog achte- neenhalve wedstrijd voor de benen (uit tegen FC Twente, Sparta, MW en NEC, thuis tegen Roda JC - vanavond - PEC Zwolle PSV en FC Den Haag plus het restant tegen Feyenoord) staat de Bredase eredivisie-club met drie punten achterstand hulpe loos alleen aan de staart van de ranglijst. Een positie, die de zwartgalligen onder het kijkersvolk al aan het begin van dit seizoen voorspelden. Het verhaal is bekend: door geldgebrek moest het bestuur van NAC routinier Budisic en Mohorovic laten gaan, terwijl wisselvallige Ron Goodlass zelf liet weten geen trek te hebben in voort zetting van het Breda's voet- balavontuur. Jo Jansen, de trainer van NAC, wiens lijstje van verlangens alleen gehonoreerd werd in het be houd van Theo Dierckx, moest het verder klaren met de jeugd. Knapen als Anton Joore, Edy de Schepper, Ton Lokhoff en Wanny van Gils werden plots gebombardeerd tot vaste keuzen in een kei harde voetbalwereld, waar juist dit seizoen de belangen erg ver reiken in verband met het grotere aantal Neder landse clubs dat aan de strijd om Europacup III mag mee doen. door Rob van Deursen Voor Jo Jansen staat het sein nu bijna op rood. Hij: „Als we het redden hebben wij een een wereld-prestatie verricht". En verder: „We zullen in de komende wed strijden op een andere toer moeten. In het begin van de competitie speelden wij leu ke wedstrijden. Steeds kre gen wij complimenten omdat we ook uit aanvallend bleven voetballen. Maar dat leverde geen punten op. Nu zal het anders moeten. Alleen het resultaat telt nog maar. De moeilijkheid daarbij is volgens Jo Jansen de wissel valligheid binnen zijn elftal. ,Het wordt - zo vrees ik - een te zware last voor die jonge knapen. Het valt niet te ver klaren, maar per wedstrijd spelen er zeven van redelijk tot goed en komen er vier niet in het stuk voor. Als dat nu steeds dezelfde vier waren dan zou het in principe ge makkelijk zijn, maar het zijn steeds weer anderen die bui ten de wedstrijd lopen." Wie bij Jo Jansen in zijn hart kan kijken, ziet dat hij zich een beetje in de steek voelt gelaten. Niet alleen door het bestuur van NAC dat steeds maar weer en thousiast aan onderhande lingen begon (Kaiser, Brou wers, Jovasevic, Deijkers, Lubse), maar er niet in slaag de broodnodige aanvulling van routine binnen de poor ten te halen, maar ook door sommige van zijn spelers. En dan met name op sommige momenten door Bertus Quaars en Martin Vreijsen samen met Theo Dierckx de meest gelouterde in j aren van 'het eerste van NAC. Het feit bijvoorbeeld dat Vreijsen in de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht Willem van Hane- gem steeds opzocht omdat Vreijsen kennelijk zijn Feye- noord-tijd, toen hij door Van Hanegem constant gedold werd, nog niet vergeten was. En dat Bertus Quaars in de wedstrijden tegen Feyenoord en Sparta zonodig een man netje moest uitspelen, waar na balverlies en een tegen doelpunt volgde, valt Jo Jansen tegen. Hij: „Deze ploeg is heel moeilijk te coa chen. Door het gebrek aan voldoende routine ontbreekt het vaak aan speldisipline. Bij Den Haag bijvoorbeeld liepen plotseling zes man van ons voor de bal. Dan vraagje toch om een beslissende counter van de tegenpartij. Ik wijs de jongens er vaak op. Hier in het spelershome zit ten ze dan allemaal begrij pend te knikken, maar op het veld lopen ze zichzelf weer voorbij. En als trainer heb je ze dan niet meer bij de hand." Jo Jansen, al weer ander half seizoen aan het bewind bij NAC zegt dat hij een rea list is. Vandaar die kreet „Het is vijf voor twaalf", maar hij claimt ook een brok optimisme van huis uit mee gekregen te hebben. Stelt dan ook tot slot: Ach, we hebben nog niet verloren. De concurrentie is nog in zich en met een beetje mazzel moe ten we het kunnen halen. Maar dan blijft het een we reldprestatie. En mochten we degraderen dan weer zal ik aandringen op geld voor versterking. Vooral in routi ne, want dat blijf ik herha len: dit NAC met een beetje meer routine speelt in de bo venste helft mee..,.'

de Stem | 1980 | | pagina 11