mkke leuk zaterdag weer open W erkgevers oneens met looningreep DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Toren te breda - bergen op zoom - etten-leur - goes - hulst - oosterhout - Roosendaal - terneuzen - vlissingen l Amerikaans boksteam komt om bij vliegramp JONKVEER |lhc Isles of Scitly I GELIJKE KANSEN MAN EN VROUW OP ARBEIDSMARKT Mohammed Hatta overleden Matst., vr sterreiclier ners 020-767868 éHOtf* en zo In weekeinde volop zon OPLOSSING KLOKKENBERG 14 tlm 23 maart amstsrdam Nieuwe acties FNV 15 MAART 1980 120è jaargang no. 19130 3 te ËTiHMMT 2000 m2 nieuwbouw :e in units vanaf 360m: Toestand Tito verslechterd Voorbereiding acties bij NS gaat door Rosalyn Carter vlucht uit brandend hotel Lichtzinnig Khodesië op 18 april onafhankelijk Havens A 5,1 Kleintjes" in De tem„ Hater zoveel bijzondereen lessante aanbiedingen in loan Elite dag weer uitgeversmaatschappij de stem b.v. directie: dr. w.a.j.m. harkx. drs. j.h.m. brader. hoofdredacteur l. leijendekker. ABON.PRIJZEN; 15.51 PER MAAND - 46.20 PER KWARTAAL - 179.- PER JAAR - LOSSE NUMMERS 0.65 0MHHM katernen Dr. Zeldenrust tegen invoering van de stopkogel. Op binnen-/buiteniand 2 de reden waarom. e aflevenngskosten f 285,-. iots aan bod laat irrosserie-garantie ;n een heel jaar kilometers, dan Voor het eerst sinds 420 jaar komt er weer een Spaanse Ikoning naar Nederland. Het is Juan Carlos. Een discipel van iFranco, maar sinds de dood van de dictator ,,de motor van [de democratie". Voorpagina Vrijuit. De socialisten hebben nog steeds een kater van de I .rampzalige" formatie van 1977, maar zij zijn bereid hun hand in eigen boezem te steken. Kanker is de meest gevreesde volksziekte in onze sa menleving. Kanker kan ook niet uitgebannen worden zoals met een aantal andere ziekten is gebeurd. Kanker wordt ml een beheersbare ziekte, zo meent dr. Lou Smets, bui tengewoon hoogleraar in de experimentele oncologie. Venster-pagina. Een merkwaardige eilandengroep met een even merkwaardigë gemeenschap: de Scilly-eilanden ten [zuidwesten van Engeland in de Atlantische Oceaan. Ëonder motorgeronk met alleen het lied van de 'meeuwen op de achtergrond. Een uithoek met een eigen levensritme, dat zorgvuldig bewaakt wordt. Er is nog nooit een schilderij voor bijna dertig miljoen gulden verkocht. Dat staat te gebeuren met het doek Castor en Pollux van de hand van Leonardo Da Vinei. De Zwitser Erich Meili, die eerder records behaalde op dit gebied, zit daar weer achter. Met recht spreekt hij van „het duurste schilderij van de wereld". Wie kan dat betalen? Uiteraard niemand minder dan een oliesjeik. Wij betalen er dus aan mee. Inde kleine Stem zijn de wonderlijke avonturen te lezen an een mal parkietje. "S in bedrijfs- en woonruimten weg 6, amsterdam-z, telex 18143 Freek de Jonge wil liever niet al te veel zeggen over de [eukmetBram Vermeulen, maar praat wei uitgebreid over in nieuwe levensfilosofie en zijn one-man-show ,,De ko liek". Thijs Libregts stapt aan W eind van dit seizoen trainer over van het .nietige" Excelsior naar „grote" PSV. Toch is %ns hem het verschil 'werken bij beide clubs Jet zo groot. Op Sport r*tra een interview. 3RENLAAN 20 illa grens) is o.a. zeer gunstig elweg), Bergen op Zoom antastische villa te koop ntree, hal 12 mz, toilet, illedige ingerichte eiken ners, deur naar terras van implete badkamer, awijk. Zeer goed sging genomen. om op 15 maart te komen rnd om inlichtingen en iriaal of bezichtiging op een Thijs Libregts MERIJNTJE mruyter 01650-37915 l ook"'1 01804-15644 I BELGRADO - Een Slo waakse woordvoerder heeft journalisten laten weten dat zij zich gereed moeten houden voor een belangrijke perscon ferentie. Daarin wordt waar schijnlijk het overlijden van president Tito gemeld. Hoewel de mogelijkheid van Tito's dood niet genoemd werd was de verklaring op zich ver bazingwekkend omdat de functionarissen tot dan toe geweigerd hadden zich uit te laten over mogelijke maatre gelen die genomen zouden moeten worden in het geval van Tito's overlijden. Zijn toestand is „zeer slecht". (Van onze weerkundige medewerker) Een front dat eergisteren boven Oost-Nederland tot stil stand kwam en weer terug ging bewegen naar het westen, bracht vooral in het zuidwesten nogal wat regen. Er achter stroomde droge, iets koudere lucht uit Duitsland binnen, waarin de temperaturen in West-Brabant maar tot zes graden konden oplopen. In de nabije toekomst zijn er gunstige ontwikkelingen te verwachten. De wind draait verder naar zuidoost en voert daarbij warmere lucht uit Zuid-Duitsland aan; de bewolking neemt af. De middagtemperatuur stijgt vooral zondag naar tien a twaalf graden. Ook maandag en dinsdag lijkt het droog en zonnig te zijn. (Van onze redactie binnenland) LEIDEN - Het Academisch Ziekenhuis in Leiden start over enkele weken met de be handeling van kinderen met leukemie door beenmerg transplantatie. Maandag wordt daarvoor een speciaal gebouwde afdeling in gebruik genomen. De behandeling zal zich vooral richten op kinderen tot ongeveer veertien jaar met zo genaamde niet-lymfatische leukemie, een type leukemie dat naar de huidige stand van de wetenschap ongeneeslijk is. Volgens prof. dr. L. van Doo- ren, hoofd van de kinderkli niek van het AZ, valt niet te voorspellen of met deze be handeling resultaten zullen worden geboekt. Dit soort beenmergtrans plantatie is in feite een vervolg op beenmergtransplantaties bij kinderen met aplastische anemie, een ziekte waarbij het beenmerg ophoudt met werken en dus ook geen bloed meer wordt aangemaakt. Van de 19 kinderen, die in Leiden sinds 1973 met dit middel zijn ge holpen, zijn er 10 volledig her steld. a In Amerika is wel geëxperi menteerd met dit soort trans plantaties voor kinderen met leukemie. Het voorlopige re sultaat: een waarschijnlijk langdurige overleving bij 50 tot 60 procent van de gevallen. De donor is meestal een broer of zus van de patiënt. Het beenmerg wordt via bloed transfusie aan de patiënt door gegeven. Daarna is het zaak het beenmerg een aantal maanden te laten aangroeien. Voorwaarde is wel, dat de pa tiënt volstrekt geïsoleerd wordt in speciale isolatieka mertjes. Hart kliniek dinsdag (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL/UTRECHT - Ondanks de toezegging van de directie van de Nederlandse Spoorwegen dat ze zich .zal houden aan de in de CAO ge maakte afspraken en dat er geen sprake is van een perso neelsstop bij de NS, gaan de FNV-vervoersbonden door met het voorbereiden van spoorwegacties. Maandag aanstaande wordt m het Gildenhuis in Roosen daal (aanvang 20.00 uur) zo'n bijeenkomst gehouden. Zolang minister Tuijnman niet zwart op wit de garantie geeft dat er 300 man bij mogen komen bij de NS, blijft de FNV, aldus een woordvoerder, twij felen aan de haalbaarheid van de toezegging van de NS-di- rectie. (Van onze redactie buitenland) WICHITA (Kansas) - Rosa lyn Carter, de vrouw van de Amerikaanse president, moest gisteren hals over kop het hotel verlaten, waar zij de nacht doorbracht, omdat een verdie ping lager brand was uitge broken. Het gebeurde in Wi chita, in de staat Kansas, waar ze was om campagne te voeren voor haar man. Mevrouw Carter verbleef op de achtste etage, samen met een aantal democratische lei ders. Die mochten zich pas in veiligheid stellen nadat me vrouw Carter heelhuids het hotel had verlaten. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Men denkt voorlopig nog niet aan brandstichting. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - De problemen die bijna twee weken geleden tot sluiting van de hartkliniek van de Klokkenberg in Breda leidden, zijn opgelost. Dinsdag kan er weer met hartoperaties begonnen worden. Chirurgen en cardiologen zeggen in een gisteravond uit gegeven verklaring weer het volste vertrouwen in elkaar te hebben. Er is inmiddels een leidinggevend team gefor meerd bestaande uit dr. P. van der Schaar, dr. Te Riele, dr. Van der Starre, mevrouw Kemps (manager) en de Ameri kaanse dr. Wukasch (supervisor). )eze teamgenoten heb ben overeenstemming bereikt over werkafspraken en ver antwoordelijkheden. Volgens een toelichting van de voorzitter van het bestuur van de Klokkenberg L van den Akker zijn de problemen ont staan doordat er kwantitatief „een onderbezetting was bij cardiologen en anesthesisten". Bepaalde taken moesten in uren dat met name in de nabe handeling op de afdeling in tensive care een anesthesist gemist werd door andere mensen overgenomen worden. Die werkzaamheden werden weliswaar, volgens Van den Akker, gedaan door mensen die daar toe opgeleid waren, maar niet door de mensen die daarvoor aangesteld waren. his wa Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7,50 kinderen tot 14 jaar f 5,- De voorzitter van de Klok kenberg zegt dat een derde anesthesist in dienst genomen zal worden, terwijl de heer Te Riele benoemd is als cardio loog die in dienst bij de Klok kenberg komt. Het feit dat de hartkliniek niet over een eigen man beschikte bleek op een ze ker moment een breekpunt. Met de benoeming van dr. Te Riele is het zo geregeld dat hij eerste cardioloog is en dat vanuit het team van het St.Ig- natiusziekenhuis voeding aan het team gegeven wordt. „Mensen dreigden in de hui dige samenstelling overwerkt te raken. Dat samen met ver halen over mensen die door schuld van de Klokkenberg zouden zijn overleden hebben ons er toe gebracht verleden week de zaak tijdelijk te slui ten", aldus Van den Akker. Hij zegt verder dat ook tech-f nische problemen (haperende apparatuur) tot een voortijdige stop hebben geleid. In een eerste reactie zeggen de belangenverenigingen op gelucht te zijn over de hervat ting. K. Thies, voorzitter van de Henk Fievetvereniging is „erg gelukkig met de oplos sing. Te Riele is de goede man als vaste cardioloog". Wel zegt Thies dat hem de zaak een stop van de operaties niet waard leek. Hij noemt dat een licht zinnig besluit van het bestuur. Van Overveld van de Hartpa tiëntenvereniging zegt dat het mogelijk moest zijn een oplos sing in de personele bezetting eerder te bewerkstelligen. „Als de nu aangedragen oplossing de goede is dan is dat mis schien een troost". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Vandaag treedt de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen in werking. Iedereen die op de arbeidsmarkt gediscrimi neerd wordt, kan naar de rechter stappen om zijn of haar gelijk te halen. De nieuwe wet verbiedt werkgevers om bij het aannemen of ontslaan van personeel verschil te maken tus sen man en vrouw. Ook in personeelsadver tenties mag geen verschil meer gemaakt wor den. Het verbod heeft eigenlijk maar twee uit zonderingen. Zo mag er wel verschil gemaakt worden tussen man en vrouw als dat noodza kelijk voor de functie is. De toneelvereniging die een acteur voor King Lear zoekt, is dus niet verplicht ook actrices op te roepen. Verder mag er wel positief gediscrimineerd worden, om bestaande ongelijkheden op te heffen. Vrouwelijke postbodes zullen bijvoor beeld voorgetrokken kunnen worden bij man nelijke sollicitanten. Als een werkgever in een advertentie of bij een sollicitatie toch discrimineert kan de kla ger naar de rechter stappen of naar de com missie gelijke behandeling van mannen en vrouwen, die is gevestigd op het Ministerie van Sociale Zaken in Den Haag. (Van onze redactie buitenland, WARSCHAU- - Alle 87 in zittenden van een Iljoesjin- vliegtuig van de Poolse maat schappij Lot zijn gisteren om het leven gekomen, toen het toestel vlak bij het vliegveld van de Poolse hoofdstad neer stortte. Onder de slachtoffers zijn 22 leden van het Amerikaanse amateur-boksteam, die in Po len wedstrijden zouden gaan spelen. Volgens ooggetuigen dook het toestel honderd meter bo ven de grond ineens naar be neden en boorde zich in een voormalig fort aan de rand van het vliegveld. Er zou zich aan boord een explosie hebben voorgedaan. In het zuiden van Turkije stortte gisteren een Ameri kaans militair vliegtuig neer. Alle 18 inzittenden vonden de dood. Het waren Amerikaanse militairen of hun familieleden. SALISBURY (RTR) - Rho- desië zal op 18 april de onaf hankelijke staat Zimbabwe worden. Dit heeft de Britse gouverneur lord Soames vrij dag bekendgemaakt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/AMSTERDAM - De grootste werkgevers organisatie in ons land, het Verbond van Nederlandse On dernemingen VNO, wijst een deel van de loonmaatregel van het kabinet af. Het gaat vooral om de beperking van de incidentele loonstijging. Het VNO noemt die beperking „onrealistisch" en „onwerkbaar". Er valt volstrekt niet mee te werken, aldus VNO-voorzitter Van Veen. Gisteren, de dag na het af kondigen van de loonmaatre gel, zijn de FNV-acties tegen het loonbeleid van de regering fors uitgebreid. Niet alleen in de industrie gingen bedrijven „plat", ook in de bouw braken stakingsacties uit. Door een actie bij een betoncentrale in (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA - Gister avond is op 78-jarige leef tijd overleden één van de belangrijkste Indonesische leiders, Mohammed Hatta. Hij lag sinds eind vorige maand in een ziekenhuis in Djakarta. Hatta, geboren op West- Sumatra, was vanaf zijn jeugd al actief in de natio nalistische beweging, die de onafhankelijkheid van het voormalige Nederlands- Indië nastreefde. In 1927 werd hij in Nederland, waar hij studeerde, gear resteerd, maar een jaar la ter weer vrijgelaten. In 1932 keerde hij naar Indië terug en richtte daar een nationalistische partij op. Twee jaar later werd hij door de Nederlandse be windvoerders in Indië weer opgepakt. In 1935 ging hij in ballingschap, op een af gelegen eiland. Daar werd hij in 1942 door de Japanse bezetters in vrijheid ge steld. Samen met Soekarno riep hij vlak voor de Japanse ca pitulatie de republiek In donesië uit. Hij was van 1945 tot 1956 vice-presi dent van Indonesië. Van 1948 tot 1950 was hij ook premier. Sinds 1956 do ceerde hij aan verscheidene universiteiten. Eindhoven is het werk op zeker 40 Brabantse bouwplaatsen vertraagd. Voor volgende week staan nog meer acties op stapel. Zo wil men de restauratie van het paleis Het Loo stilleggen. Bij de Schelde in Vlissingen-Oost heeft men in beginsel besloten ook te gaan staken. De datum is echter nog niet vastgesteld. Een ernstig conflict dreigt in de Rotterdamse havens. De vervoersbond-FNV heeft de havenwerkgevers laten weten dat de haven volledig „plat" gaat als de werkgevers zich bij de komende cao-onderhapde- lingen zullen gaan verschuilen achter de loonmaatregel. De FNV-bond vindt dat de werk gevers die maatregel „straal moeten negeren". Die werkge vers hebben inmiddels al laten weten zich wel aan de loon maatregel te zullen houden. VNO-voorzitter Van Veen is zwaar teleurgesteld over de inhoud van de looningreep. .„Albeda gaat ervanuit dat er ruimte is voor onderhandelin gen tussen de sociale partners, maar dat is een fictie. Wij zien die ruimte niet", aldus Van Veen. Daardoor kan de man die zich extra heeft ingespan nen of extra grote verantwoor delijkheid heeft gedragen niet beloond worden. Van Veen voorziet grote moeilijkheden als de regering aan die beper king van de incidentele loon stijging vasthoudt.

de Stem | 1980 | | pagina 1