mms Solistenconcours Zeeuwse bond &NF in Kapelle Inpassing van totaalvisie Oosterschelde Hulsten stadhui soldatei 3HH Ontzegging van rijbevoegdheid voor drie jaar Bond landpachters Beveland opgericht FNV zet aan tot staking op 4 maart KI JRT MIDDEN-ZEEUWS Uitslagen schifting IN RUIMTELIJK BELEID Fokkersavond fff' li Kapelle stad politierapport Sluis markten 'hindering ïrand Straff DE STEM VAN WOENSDAG 27 FEBRUAR, 1980 (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE - De Zeeuwse bond van de koninklijke Ne derlandse federatie verzorgt zaterdag 15 maart in „De Vroone" te Kapelle het vierde provinciale solistenconcours. Eerder werd al in Terneuzen en Middelburg om de eer van de beste solist gestreden. In de introduktie-afdeling komen enkel leden van „Voor uit" uit Waarde voor het voet licht. Het zijn Suzette Blok, Althoorn, Jeaninne Jacobusse, bariton, M. Wondergem, Trompet, K. Sonke, trombone, Anja Jansen, bugel en P. Cor- nelisse op cornet. Derde afde ling: Elma Polderman van „Rillandia" uit Rilland op cor- hoorn, Ineke Koeman (trom pet), Caroline van Weele (bu gel), Rianneke de Vlieger (alt hoorn), Rino Jansen (trombo ne) en H. Koeman (cornet), al len van „Vooruit" uit Waarde en M. Hoogstrate, A. Koeman, L. Marteijn (allen bugel), C. Maijer (althoorn), E. Poleij, A. de Rooij, C. Koeman en J. Nelis (allen cornet) van „Mozart" uit Yerseke. Tweede afdeling: An nie Bom op cornet („Rillan dia"), J] Hoogstrate op trom bone („Mozart"), Marja Schipper op bugel, J. Jansen bes bas en A. Verburg, bariton (allen „Vooruit") en tenslotte P. Freijtel van „OKK" uit We- meldinge op tuba. Eerste afde ling: M. Koeman op bugel H. Roet ing op eufonium en Maai ke Koeman op bugel (allen van „Vooruit"), V. Dagevos op trompet en M. Lindenbergh op bugel en Maarten Burger, ba riton (allen van „OKK") Ada de Waard op cornet, Annelies Mallekote op bugel, Elian Reijerse op tuba (allen van „Ons Genoegen" uit Kapelle) en J. v.d. Vrede op trombone en Marieke Luteijn op klarinet (beiden van „Rillandia"). Vaandel afdeling: G. Tazelaar GOES - Er van uitgaande, dat in de stuurgroep Oosterschelde tussen rijk, provincie en gemeen ten overeenstemming kan worden bereikt over een totaalvisie voor het Oosterscheldegebied, zal de vraag beantwoord moeten woi den hoe die totaalvisie kan worden ingepast in het ruimtelijk beleid van deze drie bestuursniveaus, rekening houdend met ieders verantwoordelijkheden en bevoegd heden. Dat stelt de voorbereidings commissie bestuurlijke zaken van de stuurgroep Ooster schelde in een nota over de in passing van de totaalvisie voor de Oosterschelde in het totale ruimtelijk beleid. Voor de in passing op het niveau van de rijksoverheid pleit de nota voor opneming van de rele vante beleidslijnen in bij te stellen en nieuw te ontwikke len structuurschetsen en -schema's. Wat betreft de inpassing op provinciaal niveau wordt een voorkeur uitgesproken voor de vaststelling door Provinciale Staten van een provinciale beleidsnota voor de Ooster schelde, die zo spoedig moge lijk moet worden verwerkt in de diverse streekplannen. Om dat de ontwikkeling van de herziening van het streekplan Midden-Zeeland evenwel grotendeels gelijktijdig plaatsvindt met de opstelling van de totaalvisie voor de Oosterschelde, is het volgens de voorbereidingscommissie bestuurlijke zaken gewenst om door middel van een goede coördinatie beide projecten ^naar inhoud op elkaar af te stemmen. In de nota worden verder aanbevelingen gedaan die spe cifiek betrekking hebben op de coördinatie met de herziening van het streekplan Midden- Zeeland. De uitwerking van het streekplan zal volgens de voorbereidingscommissie moeten plaatsvinden in ge- meer.. elijke bestemmings plannen. Deze vormen het sluitstuk, omdat daarin con creet wordt aangegeven wat in het Oosterscheldegebied al dan niet kan worden gereali seerd en omdat deze bindend zijn voor de burger. AARDENBURG - Dins dagmorgen heeft men in Aar denburg en Sluis op de provin ciale en rijkswegen een snel heidscontrole gehouden. Nabij Aardenburg bleek iedereen zich goed aan de snelheid te houden en werd ook geen mens bekeurd. Nabij Sluis in de St. Annastraat waar een toegesta ne snelheid van 80 km is, wer den elf bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten die een te grote snelheid hadden. De snelheden varieerden van 92 tot 106 km. In totaal werden hier 175 auto's gecontroleerd. BORSELE - De rijkspolitie groep Borsele heeft met de aanhouding van twee 20-jarige jongemannen E.M.K. en R.G.N., beiden afkomstig uit Middelburg, een 20-tal dief stallen in woningen en auto's in de omgeving van Heinkens- zand opgelost. Zij hebben in middels de diefstallen bekend. Zij pleegden deze diefstallen hoofdzakelijk in de weekein den en ontvreemden dan geld en cheques. De cheques wer den verzilverd voor eigen ge bruik. De daders zijn in verze kerde bewaring gesteld. HULST - Ten gevolge van een aanrijding op het kruis punt Hogeweg/Absdaalseweg te Hulst, dinsdagmorgen om halfacht, werden twee perso nenauto's beschadigd. J.J. uit Hulst wilde, komende vanaf zijn woonplaats de Hogeweg oprijden en moest daarvoor links afslaan. Op de rechter- rijstrook stond de auto be- (Van onze correspondente) MIDDELBURG - Vijf we ken gevangenis en drie jaar niet rijden eiste officier van justitie mr. Besier donderdag tegen de 41-jarige Z.K. uit Vlissingen. K had het bont gemaakt. Op 3 juli viel hij in Vlissin gen op door zijn merkwaardig rijgedrag. Bij aanhouding bleek de man teveel te hebben gedronken, maar de bloed proef weigerde hij pertinent: niemand komt aan mijn lijf al dus K. op het politiebureau, mijn bloed is bovendien iets heel persoonlijks en dat sta ik aan niemand af. Waarmee de man zich een dubbel pro ces-verbaal op de nek haalde. Overigens bleek bovendien de auto niet verzekerd, waarmee hij zich schuldig maakte aan een derde strafbaar feit. Op 11 november herhaalde zich het verhaal: twee auto's total-loss en één zwaar beschadigd. Nu stemde de man wel toe in een bloedproef: 2.57. Maar boven dien was wederom de auto niet veizekerd. En bij dat alles kwam nog het feit dat K. al en kele malen eerder voor derge lijke feiten was veroordeeld. Het is duidelijk aldus de offi cier van justitie. U smijt er met de pet naar en dat moet nu maar eens afgelopen zijn. Po litierechter mr. Kolkman was bereid iets af te doen van de gevangenisstraf: 4 weken oor deelde hij en 3 jaar ontzegging vaoor het rijden onder invloed en het weigeren van de bloed proef en daarbij kwam een boete van 300 gulden, 5 dagen hechtenis en nog eens drie maanden ontzegging voor het veelvuldig onverzekerd rijden. stuurd door J.V. uit Sint Niklaas (B). Bij het passeren raakte de auto van de Hulste naar de Belgische auto. De be stuurders bleven ongedeerd MIDDELBURG - Maandag 25 februari werd in de avond uren in de gemeente Middel burg met zijn personenauto aangehouden als verdacht van vervoer van drugs de Middel burger R.E.N., oud 30 jaar. In zijn auto werd ruim 300 gram hasj en 10 gram cocaïne met een verkoopwaarde van in to taal 5500 gulden aangetroffen. In afwachting van een beslis sing van de officier van justitie is N. in verzekerde bewaring gesteld. OOSTBURG - In het ge bouw van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft men inge broken. Door het forceren van een raam is men binnengeko men. Er is een klein bedrag aan geld verdwenen, maar er is wel een grote ravage aangericht. Door Rijkspolitie en recherche wordt een onderzoek inge steld. SAS VAN GENT - Ter hoogte van de ingang van de glasfabriek op rijksweg 252 te Sas van Gent, ontstond bij een a'narijding tussen twee perso nenauto's aanzienlijke schade. Mevrouw D.E.P. uit Gent, die in de richting van het centrum reed, moest stoppen voor een auto, die linksaf het fabriek sterrein wilde oprijden. De bestuurder van de achter haar komende auto, M. de S. uit Moerbeke, bemerkte te laat de stilstaande auto en reed er aan de achterzijde tegen. De be stuurders bekwamen geen verwondingen. Bingo - Voetbalvereniging SV Sluis houdt vrijdag 29 fe bruari in de Raadskel der vanaf 19 uur een bingo-avond voor leden en andere belangstellen den. Ruilbeurs - De Sluisse ver zamelaarsvereniging De Col lectie houdt zaterdag 1 maart in de Raa dskel der vanaf 10 uur een ruilbeurs van postzegels, munten, ansichtkaarten enzo voorts. Om 15.30 uur is er een speciale veiling en om 16 uur een verloting. Uit vogeltellingen in eht Deltagebied is gebleken, dat de visetende vogels daar in aantal sterk zijn toegenomen. De grootste aantallen treft men aan op de afgesloten bekkens. Het gaat hier vooral om de fuut, de kuifeend en de tafeleend, waarvan de aan tallen nu ongeveer stabiel zijn. Van dodaars, aalscholver, brilduiker en middelste zaag- bek nemen de aantallen nog steeds toe. Dit is te lezen in het laatste nummer van de Drie maandelijkse Berichten over de Deltawer ken, waarin ook artikelen staan over de vor deringen van de Deltawerken en het onder zoek naar de bestrijding van eutrofiëring. Een blijvend verlies is opgetreden bij die soorten vogels, die in grote aantallen voor kwamen in de brakwatergebieden van het Krammer-Volkerak en rond de Ventjagers platen. Het gaat hier vooral om de wilde eend, de wintertaling, verschillende ruiter- soorten en de kluut. In het onderzoek zijn tien vergelijkende tellingen verwerkt die in de jaren zestig en zeventig zijn gehouden on der meer dan vijftig vogelsoorten in het Deltagebied. Opvallend is dat de laatste ja ren een groei van het aantal vogels is gecon stateerd bij het Veerse Meer. Deze zeearm is al bijna twintig jaar afgesloten en het zou voor de hand liggen, dat hier een min of meer stabiele toestand zou ontstaan. Dat blijkt echter in het geheel niet het geval. Vooral de visetende vogels en steltlopers nemen in aantal toe, al vormen zij slechts een klein deel van wat opde Oosterschelde voorkomt. Voor deze veranderingen hebben de biologen van de Deltadienst geen goede verklaring kunnen vinden. In de Grevelingen, dat van zout getijde bekken tot een meer met stilstaand zout wa ter is geworden, is het aantal steltlopers van 40.000 afgenomen tot 4000. In de ondiepe gedeelten hebben zich grote zeegras- en wiervelden ontwikkeld, die voedsel bieden aan duizenden knobbelzwanen, rotganzen en eenden. Voor de eenden is er bovendien veel voedsel op de drooggevallen platen. In het Grevelingenmeer leven veel vissen, waarop door de vogels wordt gejaagd. In de ze tijd van het jaar zijn er grote concentraties futen van meer dan 10.000 exemplaren. De bodemfauna onder water heeft zich voor een groot deel kunnen handhaven. In de diepere delen, wordt hier door steeds meer duikeen den gefourageerd. In het gebied van Krammer en Volkerak, waar het zoutgehalte in het water is toege nomen als gevolg van de sluiting van de Vol- kerakdam, is het aantal steltlopers - vooral scholeksters - toegenomen van 10.000 tot 40.000. Dit is vooral het gevolg van de toe name aan bodemdieren. Door verandering in samenstelling van bodemdieren is van een paar ruitersoorten het aantal teruggelopen. De kleine zwaan, een zeldzame soort uit de arctische streken, neemt in het Deltagebied toe. De meerkoet komt in aanzienlijke aan tallen voor op Veerse Meer en Grevelingen. Ook op de drukbevaren Westerschelde ko men uiteenlopende vogelpopulaties voor, afhankelijk van de overgang van zout naar brak water. Vooral eenden zijn in het Ver dronken Land van Saeftinge zeer belangrijk. De vogels die het van brak water moeten hebben, gebruiken het Deltagebied voorna melijk op doortocht. Voor hen is in het noor delijke Deltagebied veel verloren gegaan, waardoor hun aantallen daar sterk zijn te ruggelopen. Bij de vogels die het echt van zeewater moeten hebben, hebben zich grote verschuivingen in aantallen voorgedaan tussen de bekkens onderling. Maar het totaal aantal vogels in het Deltagebied is nauwe lijks veranderd. (Van een onzer verslaggevers) GOES - In Goes is onlangs de afdeling Bevelanden van de bond van landpachters en hy potheek boeren in Nederland opgericht. Tijdens de oprich tingsvergadering verklaarde de provinciale voorzitter, J.J Mol, dat deze afdeling noodza kelijk was geworden omdat het aantal leden van de bond, met name op Zuid-Beveland, de laatste tijd sterk toenam. Het afdelingsbestuur ziet er als volgt uit: D A. van Oeveren uit Verseke, voorzitter, J.M.L. Bosselaar uit Ellewoutsdijk, secretaris/penningsmeester, J.A.W. Wisse uit Kamperland, tweede voorzitter en M.J. Mol uit Waarde en M.J. Noteboom uit 's Heer Arendskerke, overi ge bestuursleden. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Op 4 maart, wan neer de Tweede Kamer debat teert over de door de regering voorgenomen loonmaatregel, zal in verscheidene bedrijven in Zeeland het werk voor 24 uur worden neergelegd. Dat althans verwacht de FNV, die deze week op diverse plaatsen voorbereidende actievergade ringen houdt. Op de voorlopige lijst van ondernemingen die gedurende een etmaal plat zullen gaan staat een tiental grote bedrijven in Midden- Zeeland. Er wordt gewerkt aan een actieplan in Zeeuwsch- Vlaanderen. Op de actielijst in het Mid denzeeuwse staan onder meer de koninklijke De Schelde in Vlissingen, Hoechst Holland in Vlissingen-Oost, de RSV-gie- terij in Middelburg, M en T International de Total raffina derij, Rietschoten en Houwens, het Rotterdams zandstraat be drijf, Bronswerk en Hertel, alle in Vlissingen en de AKF in Goes. Op dinsdag 4 maart wordt door Vlissingen een grote demonstratieve optocht gehouden. Ook in Terneuzen is men iets dergelijks van plan. FNV-voorzitter Wim Kok riep maandagavond in Vlissingen op tot een massale actie tegen de beleidsmaatregelen van het kabinet- Van Agt. Wanneer de Kamer op 4 maart de rege ringsvoorstellen aanneemt zullen er, zo voorspelde Kok, scherpere acties van FNV-le- den volgen. „Vrije onderhan delingen blijven het onaan tastbare recht van de vakbe weging. De regering probeert ons eerstgeboorterecht af te pakken. Iedere dag dat het ka binet- Van Agt aanblijft is een ramp voor ons land", aldus de FNV-voorzitter Als alternatieve maatrege len tegen nationale verarming noemde Kok herziening van de aardgascontracten, overheids controle op de winsten van oliemaatschappijen op gas- en oliewinning, een forse belas ting op zeer hoge inkomens en beperkingen van de aftrek baarheid van hypotheekren tes. „Het is onaanvaardbaar dat de bezuinigingsmaatrege len in hoofdzaak de gemiddel de en lagere inkomens zullen treffen terwijl de rijke heren buiten schot blijven", zei Wim Kok. Verwacht wordt dat op 4 maart zes- tot zevenduizend FNV-ers de straat op zullen gaan om tegen de regerings maatregelen te demonstreren. Intussen hebben zich gisteren op bouwbedrijven in Midden- Zeeland reeds korte werkon derbrekingen voorgedaan be doeld als prikacties met het oog op 4 maart. Bestuurders van de bouw- en houtbonden van het FNV hebben een be zoek gebracht aan de bouw van de rioolzuivering in Vlissin gen, de bouw van de Vendet in Vlissingen, de nieuwbouw van het havenkantoor in Vlissin gen, het bouwproject De Spine in Goes, de werkplaats van het bouwbedrijf Schrijvers in 's- Heer Arendskerke, de bouw van een hotel in Zoutelande en tweeobjecten van Slavenburgs bouwbedrijf in Vlissingen. Op deze objekten werd het werk gedurende een kwartier tot een half uur neergelegd. Woordvoerders van de bouw en houtbonden FNV zeiden optimistich gestemd te zijn over de actiebereidheid van hun leden. In de loop van deze week staan werkonderbrekin gen op werken in Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest van Zeeland op het programma. WEMELDEN GE - De hand boogvereniging „St. Andries" gaf een schieting op de liggen de wippen in Hotel „Smits", er waren 44 schutters die voor dit concours inschreven; Uitslag van de eerste wip; Hoofdvogel C.D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme; eerste zijvo gel J. Hense van Ons-Genoe gen uit Oudenlande; tweede zijvogel E. Engels van Een dracht uit Vlissingen; eerste kal E. Engels voornoemd; tweede bovenkal P.T. de Graaf van Vios uit 's Heerenhoek; eerste onderkal Mevr. Hense van Ons-Genoegen uit Oude- lande; tweede onderkal E. En gels van Eendracht uit Vlissin gen; eerste klep J. de Koeyer; tweede klep H. v. Stee beiden van Dian uit Yerseke; derde klep C.D. Raas van Vooruit gang uit Kwadendamme; Meeste kleine vogels A.A. Geense van Zorgvliet uit Elle woutsdijk; zeven vogels; De vliegende vogelprijzen waren voor H. v. Stee van Diana uit Yerseke en G. M. Geense van Eensgezindheid uit's Heeren hoek; Uitslag van de tweede wip; eerste hoofdvogel H. de Fouw van Vooruitgang uit Kwadendamme; tweede hoofdvogel A. de Jonge-Rijk van Willem-Teil uit Ovezande; eerste zij vogel J. de Koeyer van Diana uit Yerseke; tweede zij vogel A. de Jonge-Rijk van Willem-Teil uit Ovezande; derde zijvogel P. Pantus van Zeelandia uit O verzande; vierde zijvogel A.A. Geense van Zorgvliet uit Ellewouts dijk; eerste kal R. Vergouwen van St. Andries uit Wemeldin- ge; tweede kal Ko. Vermuë van Jacoba van Beieren uit Goes; HULS van „Wilhelmina" uit Colijns- plaat op trombone, Elian Reij erse (tuba) en Annelies Malle kote (bugel) van „Ons Genoe gen", M. Zuidijk (trombone), J. Korsuize (eufonium) en C. Nouse (bariton) van „Excel sior" uit Kloetinge. Het con cours in „De Vroone" begint om 10 uur. GOES, 26 februari - Granen zaden en peulvruchten. All prijzen boerenschoon en fran. co lev eringsplaats. Tarwe ba- sis 16% 46,-- 46,50 per 10) kg. Zomergerst basis 16°/, 44,50 - 45,- per 100 kg. Ha ver basis 16% 39,25 - 40,25 per 100 kg. Erwten (kleine groene) 71,- - 74,- pei 100b kg. Schokkers 65 71,—per 100 kg. Capucijners 54,--61,- per 100 kg. Brui. ne bonen (nieuwe oogst, vrii van grond en halve, 18% vocht; tot 120,- per 100 kg. Karwi; (boerenschoon) 195,- 205,- per 100 kg. Karwij (prima doorsnee kwaliteit] 217,50 per 100 kg. Exclusie] BTW. Aardappelen: Bintje, velds- gewas, directe levering af be drijf 12,- - 15,- per 100 0 mm - opwaarts, binnen" landse kwaliteitseisen 13, 16,- per 100 kg. Notering Rotterdamse Beurs 25 februar; 1980: Bintje, 35-50 mm 13,51 - 14,50 per 100 kg. 50 mm opwaarts 25,50 - 27,- per 100 kg. Voederaardappeler 8,- per 100 kg. Exclusie! BTW. Uien: Zaaiuien, directe ie. vering op auto geleverd 0 -ƒ 0,33 per kg. ExclusiefBTW. Vlas: Ongerepeld, goedt kwalitieit, op auto geleverd 0,35 - 0,45 per kg. Exclu sief BTW. Hooi en stro: Weidehooi 300,- - 325,- per 1.000 kg Dijkhooi 225,250,- per 1.000 k.g Raaigrassen 150, per 1.000 kg. Erwtenstro (klein groen) ƒ150,- per 1.000 Bonenstro 115,- per 1.000 Tarwestro/ 110,-per 1.000 Gerstestro/ 140,-per 1.000 kg. Haverstro 100,- per 1.000 Schokkerstro 115,-per I j kg. Exclusief BTW. Hulst geniet de twijfelachtige eer een teden te zijn in vaderlandse geschiedenis, m ruzies werden menigmaal over de hoofd litgevochten. Het ene garnizoen was vaak :en ander marcheerde alweer naar binnen mgenoegen van het stadsbestuur dat de scl gaan van de troepen steeds leger zag w |en van al die soldaten kostte namelijk h Het hoeft geen betoog, dat de Hulstenaa net heiwee terugblikten naar de tijd dat e 'ingswerken nog geen sprake was en er weinig strategisch belang werd gehecht. Tijdens de strubbelingen tussen aartshe le Gentenaren, toen Hulst in 1485 een tijdj lents garnizoen, was men het zo beu dat ring naar Gent trok met het verzoek om de j imper voltooide vesting, die met enorme kc nogen slopen. Dat ging natuurlijk niet dooi :n Maximiliaan in de zomer van 1485 de s1 laarmee ook het Gentse garnizoen zich lulstenaars opgelucht adem. Krabbendijke, 26 febr. 1980 Voorverkoop Conference 65/75 122-123, I 55/65 98-101, II45/55 60-62, 80 ton. Aanvoer Golden Delicious I 80/91 75-81, I 70/80 57-61, I 65/70 36-38, II 80/90 49-72, H 70/81 38-56, II 65/70 27-36. Verpakt I 75/80 76, I 70/75 66-68, 131 ton. Winston 180 68,175 55-71 I 70 51-72, I 65 40-46, II 40-67, II 70 33-53, II 65 33-36 32 ton. Cox's Or. Pippin I 127, I 70 125-129, I 65 90,1 46, II70 52-98, II65 44-75, H6( 26-34, 49 ton, Rode goudren. 75/85 62, 4 ton. Laxton's Sup 1175/8543, 3 ton. Goudrenetl 70/75 45-47, II 65/70 33, 5 ton Conference 1165/75 119-124 60/65 104-111, n 55/60 82-94 II 55/65 93-97, 41 ton. Doydi Cornice I 80/90 121-125, 70/80 136-137, I 65/7 114-125, H 80/90 93-117, 70/80 116-131, H 65/70 90-9' II 60/65 73-90, 50 ton. St.- my H 70/80 96, H 60/70 87 II 50/60 33,6 ton. Industrieap pels ƒ22,60; totale aanvoe 19.479 colli. De vreugde was echter maar van zeer k inverwacht trok op zaterdag 2 juli een Eng uanschappen de vestingstad binnen. Hij Iracht van de Gentenaars bezetten, zo luidt 'eel kabaal met slaan en steken baande de t; weg naar de markt. Daar begon men, ond :apitem, met pijl en boog het vuur te opene naar op de markt of de rondomheenliggei Het resultaat van deze onzinnige uitsp: lurgers de dood vonden en dat er binnen kt ;ewonden vielen. De Engelse kapitein en zi ichter geen genoeg van krijgen. Zij kregel itad te ga an plunderen. Nadat ze de vrouw i ïadden afgerost was de maat bij de Huslte lare mannen werden opgetrommeld, maar ;enoeg overwicht te hebben om de aanvall in zijn soldaten te kunnen weerstaan. De noodklok werd dan ook geluid en t aenigte mensen van buiten de stad de Huls ferd het de Engelse kapitein toch te heet c rok zich met zijn manschappen terug in ht leteen in staat van verdediging gebracht icht had het de kapitein daarbij niet ontbri laars konden vanuit hun kwetsbare positi .ïtrichten. Toen dan ook al snel enkele burg rider een regen van pijlen die vanuit he 'erzamelde menigte werd afgeschoten, ve laar andere oplossingen moest worden ge: ieckte' iOO TERNEUZEN - Donderds! 28 februari houdt het WE (warmbloedpaardenstam boek) afdeling Zeeland, eei praatavond. De praat voorlichtingsavond wordt houden in De Caisson te Ka pelle-Biezelinge en begint 01 halfcht. Op deze avond zal een inlei 'ding worden gehouden door dl heer Van de Sompele, vooral ter van het Belgisch! warmbloedpaardenst amboek. Hij zal belichten hoe men c België werkt en tevens zijn ïi' sie naar voren brengen, wl: betreft de warmbloed fokken; zoals die in Nederland is WPN-verband plaatsvindt Behalve leden zijn ook and® belangstellenden van hark welkom. GOES - Werkbezoek gedepu teerde De gedeputeerde P.G. van den Bosse brengt vrijdag 29 februari in gezelschap van de economisch adviseur M.F. de Jonge een werkbezoek aan Goes. De heer Van den Bosse zal een aantal bedrijven be zoeken in Goes-stad, 's-Heer Arendskerke en Lewedorp. GOES - Clubmatch kynologen - De kynologenclub Zeeland houdt zaterdag 1 maart een clubmatch voor rashonden in de veilinghal van de VVZB aan de Fruitlaan te Goes. Circa 300 honden, verdeeld over 90 ras sen, zullen dan door een team van zeven keurmeesters op schoonheid worden beoor deeld. Als extra attract' wordt ook een gedrag- en hoorzaamheidswedstrij d houden. De match zal 0,1 kwart over tien worden opend door burgemeester H#' ber van Goes. KOUDEKERKE - CBTB ZLM - De CBTB-kring Wal cheren houdt dinsdag 4 ma" een gezamenlijke ledenverga dering met de ZLM in hot" Walcheren te Koudekerke. 0 deze bijeenkomst, die om 19-J uur begint, zullen de rappor'J over de verbetering van waterbeheersing op Walcit" ren en in de Nieuwlandpold"* worden besproken en toef' licht door ir. H. Visser en heer K. Dekker. Tijdens een met spoed op touw gezette net vrijwel algemene stemmen besloten inde raad dan maar in brand te steken. 1 naatregel. Het resultaat overtrof echter al ngelse kapitein en het merendeel van zijn Ie vlammen om. De enkelingen die zich achten door uit de ramen te springen, werd lulstenaars opgewacht en zonder verdere lood. Tijdens de tachtigjarige oorlog ontwric itrijdgevoel de Hulster samenleving. Even ven had men toen ook af te rekenen me 'ftewel de pest, een verzamelnaam voor en] neestal dodelijke ziekten, die zo gevTeesc lever de wat minder schrikaanjagende bei voor gebruikte. De leerlingen van klas 2a 'an de Hulster Josephmavo ijn ter gelegenheid van Hulst jaar stad in de boeken ge- 'ken om te achterhalen wat iet uitbreken van de pest in luist voor gevolgen had. ■De pest ontwrikte een tijd 'g de samenleving", schrijft an de Klerk. „De pachter van 'e accijnzen beklaagde zich bij stadsbestuur, dat zijn ont- angsten ver bij de pachtsom en achter bleven". Dat kwam inidat verschillende bedrij en, brouwerijen en bakkerij- n dicht moesten. In de gezin- ®n van de uitbaters waren iamelijk besmettingsgevallen eeonstateerd. En dat hield in, iedereen volstrekt bij hen 'll kuur* bleef. Volgens Isa- a Verburg werden nog al ens besmettingsgevallen ge- eim gehouden. „Vooral door ,e winkeliers en marskramers. a)a, die moesten toch hun Jood kunnen verdienen", neldt ze. Pe Josephmavo-leerlingen Jn er niet achter gekomen hoe en de besmettelijke ziekten robeerde te genezen. Wel en er volgens hen strenge omschriften uitgevaardigd de uitbreiding van de pest ;fnto gaan. Petra Hemelaar 1 rijft: „Iemand die in een smet huis woonde, mocht ie^en °P straat komen als hij witte roede van een el lang J^lch droeg. Dit is een lange itok van ongeveer 70 centime- De huizen die besmet wa- lan I?oesten gesloten zijn en n de gevel van de huizen la een „strowisch" (twijg) gen. Het was verboden uit zulke hui: werpen. I van hetz worden, begraven chirurgijr bracht of niet aan ven". Be\ waarin d< ken moch kerken, openbare zen bege\ mie over daarmee ken nadat gestorven de laatste De men de ziekte plaats be Block ver tijds banj ting zich graafplaa spreiden] Op het gels stond cien Vers men dez< men gege: na verban tien jaar" uitgedeeh mochten haarden „Deden z hun huis den". Toch tr rij zich s voorschri: straat bes

de Stem | 1980 | | pagina 18