1 IT olkencentrum werkt nii ook in Zeeland In Zeeland meer kolenverwerking ZWAKZINNIGENZORG UITBREIDEN MET SUBSIDIE VAN CRM Gift voor Tjasker Raad volksgezondheid Zeeland Prostituee -Iberoofde Specificatie kosten PZEM is niet openbaar Rustig weer )T0 STEM ff AT IW DIENST 3uw moe aatstetijd? agen Lourdes gen Montreux 9 dagen itenriik - Tirol 10 dagen Oostenrijk - Karintid dagen Spanje Wed. Hoefnagels klanten MINISTER VAN AARDENNE: Terneuzen Importkolen T weehonderd ongevallen in 1979 op W esterschelde Philipsdam Informatie -avond project Egpte- W -Z -Vlaanderen waterstanden hoogwater A 62 J een foto in De paarvan u graag uk (raster 60) zou In to van onze eigen et is, kan de krant Er zorgen. Wat te lie foto met onder- 1 en eventueel he lend artikel uit de eld plaatsingsda- haam en adres. f 5.- per afdruk krandeerde be- jeque, Euroche- pf girobetaalkaart snden). [les - binnen één [naar één van de van De Stem. i op de enveloppe fenst"). bok terecht aan de j an het Stemkan- angt binnen vier tie foto thuis. lig ijzer misschien? de enige niet zijn. vooral voor bij n die veel energie ken. Ze vergen alles hzelf, maar vergeten accu op te laden, vonder dat ze zich )elen.Weet u wat Elke dag een glas uster Bloed wij/i. een bijzondere 1 wijn die ijzer en W ook de andere mineralen bevat die een mens nodig heeft. Vraag er eens naar bij uw drogist of apotheker. geregistreerd geneesmiddel itel/Camping Reis VRAAGT ONS EISPROGRAMMA loorstraal 302-314 efoon 01650-34635 02 VT Roosendaal LE asiing van uw IIFTELIJKE N fBUSNUMMER ■LING BELDEN REDACTIONELE N TEM rBUS 3229 MB BREDA I. DE REDACTIE ij hebben onze piekuren inder dringende zaken - FONISCH 0 iist te bereiken EN 10.00 EN 12-00 I 0 EN 15.00 UUR naam (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Sinds gisteren zijn de Zeeuwse gemeentebesturen, gemeentelijke I sociale diensten, gewestelijke arbeidsbureaus en ook (rijks)politie over het werk van de Stichting Tolkencentrum Brabant en Limburg ingelicht. Zoals bekend gaat deze stich ting zijn werkzaamheden uitstrekken over Zeeland, iets wat mettertijd in de naamgeving ran de stichting tot uitdrukking zal komen. iooI of enige jaren lar (Van onze correspondente) MIDDELBURG - „Het op- Jlichten van klanten die met een (prostituee mee gaan is een ui- liermate kwalijke zaak" vond Ide officier van justitie mr. Be llier Hij requireerde dinsdag l'oor de politierechter in de laak tegen het 20-jarige meisje ■RL. en haar 23-jarige vriend |R S., beiden uit Vlissingen. S. liiein een Vlissingse bar zo nu I® dan behulpzaam was had l'an L. de sleutel van haar flat met het en samen |»eisje een plan uitgewerkt om klanten van de inhoud van hun jakken te ontdoen. S. zou zich mee bezig houden. Dief stal oordeelde officier van jus- t'tiemr. Besier en voor wat het Jtwsje betrof: medeplichtig heid. Mr. v.d. Wijst merkte op ■atS. „spelender wijs en min :0'meer onder invloed van het meisje op het slechte pad was Wraakt". Mr. Adriaanse die jt'WrL. optrad vocht dit stand- Wit fel aan. Integendeel aldus Ne raadsman S. had het meisje in een haat-liefdever- itouding overgahaald zich te Prostitueren. Zelf moest zij ge- jioegen nemen met zo nu en paieen fooi die in haar rokken J'erd geworpen, aldus mr, l'Miaanse. Het meisje werd enslotte door politierechter t0r- Kolkman veroordeeld tot ftn boete van 400 gulden, S. I-reegeen boete van 750 gulden 2 weken voorwaardelijk t een proeftijd van 2 jaar. De afgelopen maanden heeft de stichting haar diensten al aangeboden, zodat men in Zeeland kon kennis nemen van de werkzaamheden, die onder meer zijn bedoeld om commu nicatiestoornissen tussen de alleen hun eigen landstaal sprekende gastarbeiders en di verse instanties en instellingen waar men de betrokken taal niet machtig is, op te heffen. Via het ministerie van Volks gezondheid zijn ook artsen, ziekenfondsen en kruisvereni gingen van het werk van de stichting officieel op de hoogte gesteld. In Nederland zijn momen teel een zestal tolkencentrums werkzaam. Zowel het minis terie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne als dat van CRM subsidiëren het werk van de tolkencentrums. Een daar van is gevestigd in Eindhoven en het is deze stichting -die na drie jaar experimenteel te zijn geweest haar bestaansrecht bewezen heeft- die op verzoek van de twee ministeries de diensten uitbreidt tot Zeeland. Het tolkencentrum beschikt dagelijks tijdens de kantoor uren over mannelijke en vrou welijke tolken voor Turks, Marokkaans en Arabisch. Desgewenst kunnen ook an dere talen „vertolkt" worden. Wie met een taalprobleem wordt geconfronteerd, kan het telefoonnummer van het tol kencentrum draaien en vragen naar een tolk voor de betref fende taal. De tolk treedt dan op als tussenpersoon die alle vragen en antwoorden in beide richtingen kan overbrengen. Hulpverleners in de curatief medische sector kunnen gratis gebruik maken van de diensten van hef tolkencentrum. Om ook andere hulpverleners in staat te stellen op een gemak- DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND KANTOREN: Terneuzen, Nieuwstraat 9, 4531 CV Temeuzen, Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 01150-17920 (4 lijnen); Holst, Steenstraat 14, 4561 AS 01140-13751 (3 lijnen); Goes. Klokstraat 1, 4461 IK Goes, 01100-28030 (3 bin en). JANTOOBUEEN: Maandag t/m vrijdag 08.15-12.30 en 13.30-17.00 uur HUTTEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda, maandag t/m ""idag van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 18 30-21.30 uur "6-222555. Men krant ontvangen? Belt U dan voor nabezorging het rayon- ^toor. Uitsluitend buiten kantooruren: Zeeuws Vlaanderen «1140-14498. Midden Zeeland 01100-14944. SESVICEFUNTEN: Axel, Boekh Passage, Passage 13, 01155-1208, Biervliet: B. Duyserinck, Scboollaan 9; Breskens: Mevr. Baas, Rozenstraat t3, 01172-1269; Kloosterzande: Mevr. Neve, W. Alex an derstraat 4, 01148-2250; Koewacht: Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39, 01146-242; Oost- uurg: Sig.mag. Dh&aiens, Burchtstraat 11, 01170-2532; Sas van Gent: Fa. ^ereecken, Poeldijk 18, 01158-1300; Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Win kelcentrum Zuidpolder 01150-13950. UUlSAANSLUrnNGEN: Redactie: Chef Zeeuwsche redactie: R.Th. van "elm. Melkweg 40. Oostburg, 01170-3370; plv. chef en redacteur West- /eeuwsch-Vlaanderen: J. Jansen, De Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554; redacteur Zeeland: G. van Berkel, Voorburcht 37. Kapelle, ,*®0, Redacteur Midden-Zeeland: J A. Meertens. Churchillstede *46. Goes, 01100-28030; redacteur Kanaalzone: W. Reijn, Nieuwstraat 9, emeuzei, 01150-17920; redacteur Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: H. Post- Walmolenstraat 12, Hulst. 01140-14159 en E. Verstraeten. Moer- ,.^atraat 128, Hulst, 01140-16755; reportageredacteur en redacteur d r^t-Zeeland: P. de Schipper, 01154-1556; fotojournalist Zeeland: C.J. r?®. Zeldenrustlaan-8, Terneuzen, 01150-13137; sportredactie Zeeland: Koomai, Zeldenrustlaan 1, Temeuzen, 01150-12941. Ad verten tie-ex ploitatie: Inspecteur Zeeland: C. Menu, 01150-95839. keiijke wijze kennis te maken met de werkwijze van de stichting, zullen vooralsnog alle telefonische tolkdiensten voor Zeeland gratis verricht worden. Mocht in bepaalde ge vallen het onmogelijk blijken een tolkdienst telefonisch te laten verlopen, dan kan een afspraak gemaakt worden voor een persoonlijke tolk dienst. Het Tolkencentrum is te bereiken onder nummer 040-433554 of 433998. Vissers blokkeren de sluis in Bruinisse BRUINISSE - Zes pa lingvissers uit Bruinisse houden sinds dinsdag morgen halftien de sluis bij Bruinisse bezet. Ze blokkeren daarmee de toegang tot de Grevelin- gen, waar woensdag en donderdag door de mos selvissers op halfwas mosselen gevist zal wor den. De palingvissers en de sportvissersorganisaties de Deltafederatie, die de Grevelingen gezamenlijk gepacht hebben sinds veertien jaar, hebben grote bezwaren tegen dat vissen op mossels. De mosselvissers gebruiken daarvoor namelijk kor ren, die over de grond sle pen. De sport- en paling vissers zijn bang dat daardoor grote schade aan de visstand wordt toegebracht, met name aan de jonge vis, die zich tussen de mosselen op houdt. Het Ministerie van Visserij heeft volgens de paling- en sportvissers overigens het recht niet om het pachtwater nog eens aan anderen, in dit geval de mosselvissers, in gebruik te geven. De zes palingvissers hebben nu het recht in eigen hand genomen en de sluis bij Bruinisse geblokkeerd. De actie richt zich uit sluitend tegen de mossel vissers, de binnenvaart mag wel passeren van de actievoerders. De rijks politie in Bruinisse die toezicht houdt op de sluis zegt de zaak onder con trole te hebben. De pa lingvissers hebben een gesprek aangevraagd met het Ministerie van Land bouw en Visserij om zo te bewerkstellingen dat de vergunning aan de mos selvissers wordt inge trokken. De paling- en sportvis sers hebben ook gedreigd om via een kort geding de toestemming ongedaan te maken, maar omdat bet vissen op jonge mossels deze week al begint zou een uitspraak in kort ge ding toch te laat komen voor de ingreep van deze week. ZAAMSLAG - Het dag verblijf voor geestelijk ge handicapte kinderen de Tjasker aan de Molenstraat heeft gistermiddag een be drag van 500 gulden ontvan gen. Dit bedrag werd door mevrouw Vesseur uit Ter neuzen onder couvert over handigd aan de hoofdleidster van de Tjasker, mevrouw J. Gijsen-Hurkmans. Deze gift was mogelijk ge worden door de opbrengst van de in de maand oktober 1979 in de gemeente Terneu zen gehouden Zeeuwse col lecte. Deze bracht 6700 gul den op, waarvan 18% in ei gen gemeente geschonken mag worden aan één dezer of soortgelijke instellingen of stichtingen. Reeds eerder de ze maand viel een dergelijk bedrag ten deel aan de Inva lide Sportvereniging te Ter neuzen. Voorzitter van de Stichting Geestelijk Gehan dicapte Kinderen in Zeeuws- Vlaanderen, de heer P. Apers uit Koewacht, zei in zijn wel- komswoordt tot de delegatie blij te zijn met dit bedrag dat gebruikt kan worden voor activiteiten waarvoor geen overheidssubsidie wordt ge geven. Activiteiten waarvan wij met de leidsters van de Tjasker denken dat ze nuttig zijn voor de kinderen die wij ondanks hun handicap zeker niet het etiket sukkels willen aanmeten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Er is een goede toekomst voor kolenver- werkende activiteiten in Zeeuwsch-Vlaanderen. De func tie van Terneuzen als kolenhavcn wordt uitgebreid. Dat blijkt uit de gisteren door minister Van Aard enne (Econo mische Zaken) gepubliceerde kolen-nota. Het kolènverbruik zal de komende jaren flink toenemen in Nederland. Nu is het kolen- verbruik (exclusief de cokes kolen) ongeveer anderhalf miljoen ton per jaar. Maar rond de eeuwwisseling zal dat zo'n 26 miljoen ton zijn. In de toenemende aanvoer is een niet onbelangrijke rol weggelegd voor Terneuzen. „In principe komt Terneu zen in aanmerking om een deel van deze kolenaanvoer op te vangen", aldus minister Van Aardenne. Op het moment wordt de haven van Terneuzen voornamelijk gebruikt voor in de buurt gevestigde gebrui kers. De Cokesfabriek in Sluiskil is een van de twee grote verbruikers van cokes kolen (de andere is Hoogovens) en heeft speciale faciliteiten in Terneuzen. Maar in de toekomst is voor Terneuzen een belangrijke rol weggelegd, aldus minister Van Aardenne. „De goede bereik baarheid van Antwerpen en Rotterdam laat weliswaar weinig ruimte voor een groot schalige rol van de Schelde- delta bij de kolenaanvoer of doorvoer. Dat neemt niet weg, dat de bestaande infrastruc tuur reeds thans geëquipeerd is voor kolenontvangst en doorvoer (naar Sluiskil) van schepen tot maximaal 70.000 dwt. Ook is terrein voor ver dere havenontwikkelingen beschikbaar. Deze ontwikke lingen zouden zich niet uit sluitend tot de op- en overslag van kolen behoeven te beper ken, maar ook gericht kunnen zijn op kolenverwerkende ac tiviteiten. Daarnaast zal ook de doorvoer naar het achter land steeds een overflow functie jegens Antwerpen be houden", aldus minister Van Aardenne in zijn kolen-nota. Hij vervolgt: „Een sterke stijging van de Belgische be hoefte aan importkolen wordt thans niet voorzien. Een ty pisch regionale voorzienings- rol kan voor deze havens (in het Scheldebekken) zijn weg gelegd, zeker waar het kolen- stromen uit minder ver gelegen produktiegebieden betreft", aldus minister Van Aardenne in zijn gisteren gepubliceerde nota. VLISSINGEN - Vorig jaar zijn er op de Westerschelde ruim tweehonderd scheep vaartongevallen gebeu* 4. Bij de ongelukken wat,232 schepen betrokken. Dat blijkt uit cijfers die de RACON, de vereniging van radarperso- neel, heeft opgesteld. De getallen hebben slechts betrekking op het gebied waarbinnen Vlissingen Radio werkt. De vele ongevallen bin nen de havenhoofden van Vlissingen, Breskens, Sloeha- ven en Terneuzen en de klei nere havens, zijn niet in de cij fers opgenomen. Bij de 88 ongevallen die ge beurden met zeeschepen wa ren 114 vaartuigen betrokken. In 39 gevallen ging het om een stranding, terwijl er toch meestal (31 keer) een loods aan boord was. Er vonden 26 aan varingen plaats. Op 38 van de 52 betrokken boten waren loodsen aanwezig. Opvallend is het relatief kleine aantal ongelukken dat gebeurde bij slechte weers omstandigheden. Nog niet de helft van het totale aantal in cidenten geschiedde bij slecht zicht of stormachtig weer. Bij mist gingen 29 schepen de fout in, daarbij 23 ongelukken ver oorzakend, en bij windkracht zeven of meer kwamen onge veer 25 vaartuigen in moeilijk heden. In zes gevallen kwam het tot een aanvaring. Stranden is het meest voor komende verschijnsel bij de ongelukken met binnenvaart schepen. Van de in totaal 115 incidenten was in liefst 106 ge vallen stranding de oorzaak. Ook hier blijken de weersom standigheden weinig invloed op het aantal ongelukken te hebben: bijna dertig gevallen vonden plaats bij slecht weer. Overigens moet worden opge merkt dat jachten ook tot de binnenvaart gerekend zijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De commissie Lichamelijk Zieken van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland advi seert de raad aan GS een positief ad vies uit te brengen omtrent het ver zoek van de Stichting School voor Ge zondheidszorg Opleidingen De Beve- landen en Schouwen-Duiveland meer lesruimten beschikbaar te stellen voor de opleiding van verpleegkundigen in de zwakzinnigenzorg en later voor de opleiding van b-verpleegkundigen. De gevraagde uitbreiding van les ruimten is nodig in verband met het verzoek van huize Den Berg in Goes om de opleiding voor z-verpleegkun- digen volledig te gaan verzorgen. Het gaat om circa 80 leerlingen. Huize Den Berg wenst bovendien in 1983 te be ginnen met de opleiding van rond 60 leerlingen tot b-verpleegkundige ten dienste van het nieuwe psychiatrisch ziekenhuis in Goes. De commissie Lichamelijk Zieken meent verder dat St.-Philipsland zich na de voltooiing van de Philipsdam voor wat betreft ziekenhuisvoorzie ningen zal richten op Zierikzee omdat de afstand naar Zierikzee sneller te overbruggen zal zijn dan die naar Ber gen op Zoom. De commissie merkt nog op dat dit een argument te meer is voor het voortbestaan van het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee. Tholen zal zich ook na de voltooiing van de Oes- terdam voor wat ziekenhuisvoorzie ningen betreft blijven richten op Ber gen op Zoom. Immers de reisafstand van Tholen naar Goes zal belangrijk meer tijd vergen dan de afstand van Tholen naar Bergen op Zoom. De commissie wil dat het provinciaal be stuur van Zeeland nagaat wat de be volking van Tholen en St.-Philipsland over deze zaken denkt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Bij even tuele sluiting van de kerncen trale Borssele kan Péchiney Nederland in Vlissingen-Oost op basis van het contract met de PZEM niet langer rechten doen gelden op stroomlevering op basis van nucleaire kosten. Voor de PZEM zou dat jaar lijks een hogere last van onge veer 60 miljoen gulden beteke nen. Een nadere specificatie van dit bedrag kan de PZEM niet geven omdat daarmee es sentiële onderdelen uit het contract tussen Péchiney Ne derland en de PZEM aan de openbaarheid prijs zouden worden gegeven. Dat ant woordden GS op vragen van de statencommissie voor econo mische aangelegenheden. GS zeggen er begrip voor te heb ben dat de PZEM als contract partner geen meer gespecifi ceerde cijfers mag verstrek ken. GS zeggen verder op een vraag naar de financiële con sequenties van de behandeling van rookgas van een nieuw te bouwen kolencentrale in Borssele dat het mogelijk is de ze rookgassen te ontzwavelen. Er zijn en worden daarover reeds studies in ons land ver richt. Globaal werden de ex ploitatie van een rookgasont- zwavelingsinrichting voor een kolencentrale van 600 mW in 1977 geraamd op 15 a 20 pro cent van de kWh-prijs uit deze centrale. Dit zou circa 1 cent per kWh uitmaken. Dit getal moet volgens GS echter meer als een indicatie dan als abso luut gegeven worden be schouwd. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE - Woensdag 5 maart wordt in Schoondijke een informatie-avond gehou den over het leerproject Egypte-West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Dat gebeurt om 19.30 uur in zaal Laus Deo. De landelijk secretaris van de Raad voor de Zending, ds. A. de Haan zal bij die gelegen heid iets vertellen over de Koptisch Evangelische Kerk in Egypte, waarmee onder meer de provinciale hervormde jeugdraad in Zeeland goede contacten onderhoudt. Vanuit die jeugdraad is ook het initiatief ontstaan van het leerproject, waar inmiddels jongerengroepen, parochie- en kerkeraden uit heel West- Zeeuwsch-Vlaanderen bij be trokken zijn. Er is een initia tiefgroep leerproject Egypte- West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de grond gekomen. Op de informatie-avond zal ook worden verteld wat die groep tot nu toe heeft bereikt. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: In de ochtend nog mist of laaghangende bewol king, in de middag en kele opklaringen. Mid- dagtemperatuur onge veer 7 graden, maar in hardnekkige mistgebie- den enkele graden lager. Weinig wind. Konstanz 306 min 1, Rhein- felden 235 min 5, Maxau 465 min 15, Plochingen 154 min 1, Mannheim 315 min 16, Stein- bach 178 plus 5, Mainz 344 min 6, Bingen 202 min 6, Keulen 361 min 10, Ruhrort 438 min 5, Lobith 1061 min 10, Panner- dense kop 1029 min 8, Nijme gen 870 min 15, IJsselkop 922 min 9, Eefde IJssel 480 min 20, Deventer 357 min 17, Kater- veer-Spooldersluis 80 min 9, Monsin geen opgave. Borgha ren 3976 min 11, Belfeld 1167 ong.. Grave beneden de sluis 516 min 2. De stuw te Driel wordt in de loop van deze och tend weer in bedrijf gesteld. Morgen, donderdag 28 febr. Bergen op Zoom 2.10-14.33 Hansweert 1.35-14.01 Terneuzen 0.54-13.16 Vlissingen 0.29-12.52 Wemeldinge 2.15-14.32

de Stem | 1980 | | pagina 13