De VARA van de advertenties Elk Sand mot eigen presentatie op het Songfestival Goes won liet Stedenspei dus straks weer anderhalf uur ellende L IN TWEEDE WERELDOORLOG „Greta Garbo haalde atoomgeleerde weg voor Duitsers konden toeslaan' gtextiel Samenstelling: Eagsaa loom a n» fè Dirk Volloaga Oude glorie Geen Ophouden Pilotes? Socrates Punten Voorbij celcentrum Vismarkt 1Hulst aopend vanaf 10 Oö 01140-4871-4374 loten. 4TENKAMP) en iedereen i/of in alle rust s, maar dat ;leine uurtjes aantje eten, vertellen wat 01170-3347 de gemeente- ingaande 22 fe nd bezwaren in teerde staten van Middelburg. ister voornoemd, an den Heuvel DE STEM VAN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 Snort* Sinds eind december vorig Ijaar is de VARA aan een fikse >ehorende teke- 0 ter inzage ter mtelijke ontwik- zand. ester voornoemd /an den Heuvel lulariteitsactie bezig. Ad vertenties van bijna een halve pagina grootte moeten de lezer „toebrengen het een en ander 9p te zoeken in de gids van de VARA. Elke donderdag bonkt hét, het bonkt van het slaan op je eigen borst. Op 20 december ï0rig jaar verscheen de eerste estra grote advertentie „Twee «eken VARA". Hoort hoe de VARA zichzelf aanprijst: „Ho- geomroepen vangen veel wind. Jammer. Maar het is niet an- djis. Daarom vandaag eens geen gezeur, maar iets over gewone programma's. Want «ij zelf vinden dat onze VARA toch nog altijd iets meer is om „aar te luisteren en te kijken, 'jan er voortdurend over te kleppen. Zomaar een greep, op Ideze pagina. U zult verbluft jijn over wat er nog meer te beleven valt". Werkelijk verbluft! „Een Ihalf uur Willem van Hanegem. IVoetbal '80 zendt het uit. De schrijft een uitgebreid, ■bijzonder portret". „Jerney (Kaagman. Van Earth Fire. lOokdat1" (Nog, voeg ik er aan ■toe). „Iedere week in de VARA- Dat de nazi's in de tweede lureldoorlog niet aan de ont wikkeling van een atoombom (toekwamen is voor een deel te janken aan ex-filmactrice Greta Garbo, die daartoe sa menwerkte met de leiding van pel geallieerde spionagewerk. Dat schreef in de Toronto Star lauteur William Stevenson. Garbo zorgde er met haar (belangrijke connecties in Scandinavië voor dat atoom geleerde Niels Bohr uit Dene- marken werd gesmokkeld (loordat de nazi's zich konden |meester maken van zijn ■atoomgeheim. gids vast: Popster of Popgroep. Met fijn gevoel voor de bes ten!" Het radioportret van Wim Sonneveld wordt ook on der des lezers aandacht ge bracht. „Gabri de Wagt en Wim lbo over de artiest die bij de VARA z'n onvergetelijke typen maakte (staan ook op VARA-gram LP's!)". Opge poetste oude glorie. Wim Kan staat er ook nog bij, en één po litiek onderwerpje. De aan kondiging van een tv-pro- gramma over vrouwenkies recht. De VARA trekt de kij kers èn de lezers met vedetten uit de sport- en de showwereld. Donderdag 17 januari wor den de lezers weer getracteerd op het gepats van de VARA. „Wonderlijke zaak, die VARA. Gaat bij iedereen over de tong, maar levert bij voortduring wèl altijd opnieuw het opmer kelijke talent van Nederland. Historisch gesproken en over de toekomst. Daar kunnen we van op aan. „Zo is 't toe vallig ook nog eens een keer". Legendarische vernieuwing van de TV. Opmerkelijke fi guur daarin Peter Lohr. Pre senteert nu De Rode Salon. „Oude Glorie tussen aanha lingstekens. Waarom was Pe ter Lohr opmerkelijk? Waarom was het legendarische ver nieuwing? De lezer heeft er het raden naar. Het wordt niet ge zegd, want zo fraai was het ook weer niet. Peter Lohr las op 4 januari 1964 het beruchte „Beeldreligie" (over tv als nieuwe godheid) voor, wat een rel in het Nederland van toen tot gevolg had. Het programma bleef ondanks e1?n serie scheldbrieven bestaan, maar op 30 november 1966 draaide de VARA-leiding het pro gramma de nek om. Een „in terview" met een nepburge- meester Van Hall van Amster dam schoot de leiding in het verkeerde keelgat. In een boekje schreven Blokker, Fer- dinandusse en Frankel Frank (van het team van „Zo is 't") ter afscheid: „Van 9 november 1963 tot en met 30 maart 1966 heeft in Nederland een sati risch televisieprogramma ge naamd „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" bestaan. Dat kon toch maar. Dat kon toch maar niet. „Legendari sche vernieuwing van de TV? Waar is er dan nog een sati risch programma? De ver nieuwing is al weer oud, is weer weg. Alleen Koot en Bie doen nog aan satire, als ex- VARA-coryfeeën bij de VPRO. Verder niets. Het opmerke lijkste talent is allang weg bij de VARA. Weer een week later wordt het nog leuker. De VARA zegt: „Misschien wel eens aardig om over na te denken: wat zou de omroep zijn zonder VARA?" Tja, daar zeg je me wat. De VARA geeft zelf het antwoord maar om misverstanden te voorkomen. „Een zeer dikke 500.000 gezinnen (De VARA zag afgelopen jaar de aanhang van 544.-770 tot 537.635 slin- ken-AvP) zouden een andere gids moeten nemen. En dat is wel wennen! Geen gekrakeel meer over de democratisering van zo'n omroep. Geen ge duvel meer over „Haagse Kringen", dat nu weer „Wat voor weer zou het in Den Haag zijn" wordt. (Heette Haagse Kringen vroeger dan ook al Wat voor weer zou het in Den Haag zijn?-(AvP). Met de nieuwe Henk van Hoorn. Geen rotjongens meer van de VARA met hun actualiteiten en com mentaren waar je je ziedend over kunt maken. Geen eigen wijze filmkeuze meer. Geen Haan meer op je scherm, geen rare Koos Zwart. Geen Sonja Barend meer. Geen irritant Voetbal '80, geen ....Varameer? Wat een duffe boel eigenlijk. „Geen Pin'okkio meer, geen Dick Turpin meer, geen One- din Line meer. Of toch? Een andere omroep neemt ze ge woon over. Helemaal een lacher wordt de klets van de VARA op 31 januari. „Dahls wereld: de Schandpaal. Met Joan Collins en Sir John Gielgud. Let in de ze aflevering van de wereld van Ronald Dahl vooral eens op de actrice Joan Collins. De Gids licht u uitvoerig in over deze prachtige vrouw, die haar leeftijd niet prijsgeeft". Het riekt hier naar Privé. Het nieuwe politieke pro gramma: „Wat voor weer zou het zijn in Den Haag. In plaats van Haagse Kringen, maar we gaan onversaagd voorwaarts, want het presenteren van ac tualiteiten op ongewoon frisse manier, is een eigen VARA re cept. Met Jan Tromp, terrier- interviewer (interviewt Tromp dan alleen terriers?-AvP). En de nieuwe ex-Den Haag Van- daag-man Henk van Hoorn". Ongewoon fris, vergeet het maar. Nog nooit heb ik drie man zo zenuwachtig zien pra ten en handelen als Tromp, Van Hoorn en „centrale pre sentator" Paul Witteman. De verwachtingen waren hoog gespannen, dank zij de „on versaagd voorwaarts" gaande advertentiecampagne. Er zat niets in. Het was sfeerloos, krampachtig. Ze moesten en zouden de heren politici (wouwen waren er niet) pak ken. Ik zie ook liever een hard interview in plaats van bij voorbeeld de koffieklets van TROS-man Bruyns met Van Agt. Maar wat Van Hoorn deed was geen hard interview,. Het was op het treiterige af. Als kijker nam je er niets van mee. Van Agt klapte dicht en zei bijna niets meer en wekt zo weer sympathie bij de mensen die het zielig vinden dat Van Agt niets kan zeggen. minister Albeda. Tromp had de beschikking over een handmi crofoon erutrok na drie woor den het elektronisch speelgoed voor de mond van een van de werknemers weg, bedacht zich en hield hem weer voor de Groningec-zijn mond. Wat de man zei ging verloren. Het moest zeker flitsend zijn, maar door korte gesprekjes kwam er geen duidelijkheid. Het draait om Jan Tromp, het draait om Henk van Hoorn. Ze zitten met ondeugende gezichten te kij ken: „Kijk eens wat ik durf te vragen" en draaien zenuw achtig op hun stoel. Als de VARA nu eens niet ging zeuren over „die gewone programma's" en over die gids met een of andere Popster of Popgroep op de middenplaat, en zichzelf eens niet op de borst klopte door te zeuren over vergeeld programma's die „legendarische vernieuwing inhielden, maar eens echte goede programma's ging ma ken. Dat zou een hele verbete ring zijn. Jan Tromp interviewde een aantal Philipswerknemers en AD VAN POPPEL. loening aan het op de ruimtelijke eraad in zijn ver eelt besloten te sn worden voor- ebieden: Stevenson is de auteur van |„a man called Intrepid", ■waarin de oorlogsavonturen worden beschreven van de in |Canada geboren topspion sir 'William Stephenson. De nu 74 jaar oude en in New |Vork wonende Garbo was een de filmsterren en be roemdheden die in de oorlog Stephenson werden in- fechakeld, afdps Stevenson. Kinder de andere acteurs en (actrices waren David Niven, Myrra Loy en Dame Vera Lynn. De rapporten die Garbo (kreeg van haar Scandinavi- - connecties leidden tot il legale wegen naar Noorwegen Denemarken, waar Bohr frerkzaam was. „Greta Garbo zorgde voor het kanaal langs hetwelke de I Britse atoomfysicus sir James (Chadwick een krachtig per- I soonlijk beroep op professor Bohr kon doen", aldus het ar tikel van Stevenson in de To ronto Star. „In de harde winter van 1942 bereikte dit beroep, gericht aan Peter, Bohrs codenaam, van Jarlen, de codenaam voor Stephensons groep, de Deense geleerde". Volgens de schrijver werd deze boodschap gevolgd door een tweede van de zijde van de Britse regering, microscopisch en verborgen in een sleutelbos, waarin Bohr bijzonderheden werden gegeven over een ont snappingsweg naar Stock holm, waar hij onder de hoede zou worden genomen door de connecties van Garbo. Vanuit ..Zweden werd Bohr naar Schotland gesmokkeld aan, boord van een Mosquito- bommenwerper van de Britse luchtmacht. Hij stikte nog bij na aan boord toen zijn zuur stoftoevoer tijdens de vlucht per ongeluk werd afgesneden. Bohr zou daarna een be langrijke rol spelen bij de ont wikkeling van de atoombom voor de Verenigde Staten. Het Zweedse dagblad Ex- presser heeft vorige week soortgelijke onthullingen ovei oorlogswerk van Greta Garbo gedaan. |{4ccos>s«oaoecoosecooosooocc«ace>aeacoooscoBcooceoocosc<»90ooociQ>oooQisose5 öezi. Maggie McNeal met Louis Neefs et team dat op verzoek van de NOS Zl9 is met het organiseren van het Euro- Songfestival, dat op 19 april in het aa®se Congresgebouw wordt gehouden, j. entee.9t een nieuwe vorm van presenta- ren"\r '!ec^es en uitvoerenden te creë- zocht U de deelnemende landen ver- - na te gaan of het mogelijk is een eigen T,a^e^atnce °f presentator met de ploeg kad Maag te sturen. Die zou dan in een nener van filmpjes of foto's iets meerkun- hed Verte^en over uitvoerenden en het 9ian teraard kan dit plan alleen door- alle deelnemende landen op het °erzoek i Naast die nieuwe vorm van presentatie moet er dan ook nog eens een Nederlandse centrale figuur worden aangewezen om een en ander aan elkaar te praten. Wie dat moet worden is nog niet bekend. Er zouden zeker nog vier kandidaten voor deze post zijn. Intussen zijn door componisten en tekst schrijvers 120 liedjes ingestuurd, waaruit het liedje moet worden gekozen dat door Maggie McNeal voor ons land op het festi val ten gehore zal worden gebracht. De jury is begonnen met het selecteren en zal waar schijnlijk nog voor het einde van deze week het winnende liedje bekend kunnen maken. Voor het actief meedoen aan spelletjes ben je bij mij aan het verkeerde adres, terwijl ik aan het' passief gadeslaan van een dergelijk vermaak al he lemaal een bloedhekel heb. Vandaar dat het door de creatievelingen van de NCRV uitgedokterde Ste denspei nog nimmer tot mijn huiskamer was doorgedrongen. Tot afgelopen vrijdag dan, want toen kwam Goes uit te gen Nederhorst den Berg en omdat de Zeeuwse centrum gemeente Goes sinds een maand of vijf het oord is waar ik woon en van waaruit ik redactionele operaties voor deze krant uitvoer, achtte ik het mijn burger plicht om meer dan ander half uur van mijn kostbare tijd op te offeren om dit spektakel gade te slaan. Nauwelijks was ik om klokslag halfnegen op mijn ribfluwelen driezitsbank neergestreken, of ik werd al bij verrassing genomen. Een aantal volwassen mensen, vermomd als een reusachtige kartonnen teckel, draafde door een hal op weg naar een onduidelijke installatie waaraan bordpapieren beenderen hingen. De bege leiding werd verzorgd door een schreeuwende zestig plusser met een pet op, die steeds opnieuw weer iets riep van vriendelijk welkom en hoe spannend het allemaal wel was. Nauwelijks was ik van de ze sensatie bekomen of de camera toonde ons een an dere locatie: HET INWEN DIGE VAN HET Goese stad huis, waar de gemeentelijke top zenuwachtig zat te glim men achter een tafel, bemoe digend toegesproken door de eeuwig blonde coryfee Judith Bosch. Op haar aanwijzing zwenkte het beeld om mij enige tienden van seconden een blik te gunnen op een op gepoetste massa, die de raad der wijzen werd genoemd. Even meende ik in mijn onschuld dat een of andere dronken regisseur in Het Gooi ons tracteerde op een mixture van meerdere pro gramma's, maar nee, het hoorde er allemaal bij. Wat was namelijk het geval: Een panel van zeer deskundige lieden stelde vanaf weer een andere locatie een serie van onmogelijke vragen en daar moest die raad der wijzen dan maar met een antwoord op komen. Tja, die vragendat ging dan zo. Sportdeskundige Burgemeester Hubervan Goes en NCRV's Judith Bosch nemen een antwoord door. Gemeentesecretaris Hoste kijkt angstig toe. Weer fout! Dick Bruynestein: „Welke bekende sport hebben we in 1929 van de Belgen afgeke ken?" „Jeu de pilotes" (of zo iets), riep burgemeester Hu- ber van Goes blij in de mi crofoon. Het bleek tenslotte ijshockey te zijn, maar neem dat zo'n raad van wijzen maar eens kwalijk. Tenslotte werd er gevraagd naar een „bekende" sport en dan gaan je gedachten toch eerder uit naar jeu de pilotes (of zo iets). Ook Riek (Saartje) Schagen had een hele goeie: „Welke acteurs hebben in de loop der jaren de burgemeestersrol in Swiebertje gespeeld?". En daar ging de raad der wijzen weer. Alle namen van Ne derlandse acteurs die de af gelopen twintig jaar actief zijn geweest werden opge dreund (inclusief die van Joop Doderer nota bene), maar steeds moest Saartje Schagen weer het hoofd schudden: „Helaas, ook dit maal niet goed". Terug naar de Arnhemse Rijnhal waar die man met zijn pet weer in beeld kwam. „Socrates", ving ik op en daar stonden twee mensen in oud-Griekse outfit met tus sen zich in een paar boven maatse kartonnen dozen. „Wat Socrates?", dacht ik, maar die naam bleek niet belangrijk te zijn, het ging om die kartonnen dozen. Eén van die ouwe Grieken stond op een plank boven een wa tertje en zijn maat aan de an dere kant op de oever. Tussen beiden in weer die kartonnen dozen. De grap was dat die plank steeds verder achteruit gedraaid werd, waardoor ten lange leste de dozen of, wat veel leuker was, een der Grieken in het water duvel de. Goes verloor dat onder deel trouwens, als ik me goed herinner. Hoewel ik van pure ellende toen al een bijzetta feltje (a raison van 137) in elkaar had geramd, kon ik niet meer terug. Gekluisterd zat ik aan het scherm, want een dergelijk toppunt van infantiliteit zie je zelfs op de televisie niet elke dag. De puntentelling kon ik door al dat overschakelen van locatie naar locatie al lang niet meer volgen, dus moest ik blindvaren op spel leider Dick Passchier die, als een rots in de spelletjesbran ding, zo af en toe een stand doorriep. Daar kwam de Rijnhal weer. Grote sterke mannen liepen het beeld in, pronkend met hun biceps. Ze duwden een auto voor zich uit en hoera, Goes brak bijna het record. Ja, die Zeeuwse sportploeg zat prima in el kaar, maar een kunst was dat natuurlijk niet als je bedenkt dat Goes zesmaal zoveel in woners telt als Nederhorst den Berg. Schakelen: HET Goese stadhuis met burge meester Huber in close-up. Hij diende de titel te noemen van de film waarvoor oor spronkelijk „Don't fence me in" was geschreven. Ik hing aan de lippen en luisterde minutenlang naar de keelklanken van de burge meester. Ik kon er geen film titels uit brouwen, maar de stelster van de vraag, Annie de Reuver, blijkbaar wei. Met een medelijdende glimlach over zoveel domheid schudde ze het hoofd: ALWEER FOUT. Plotseling was alles voor bij en kon ik niets anders doen dan Dick Passchier op zijn woord te geloven dat Goes had gewonnen en waarschijnlijk nog in de fi nale zit ook. Met een verwil derde blik keek ik om me heen, op zoek naar een slachtoffer. Maar mijn vrouw had uit pure doodsangst de kamer al lang verlaten en de dichtst bijzijnde tafel (afge zien van het al kapotte bij zettafeltje) is gemaakt van spoorbiels. Met een welge mikte schop raakte ik de kat. Goes in de finale, dus binnen niet al te lange tijd weer een avondje kijkplezier. CO MEERTENS ue denktank aan het werk in het Goese stadhuis. De vragen waren moeilijk en de missers dan ook legio. >4912 IJzendijke

de Stem | 1980 | | pagina 9