VS definitief niet naar Moskou zomer vakantie Frans Andriessen: onbuigzaam politiek vakman SS» Ultimatum aan Russen afgelopen ïllehrands: reld in met wnode-besluit JOGGENDE JIMMY VN-Commissie in weekeinde naar Teheran IJeïrelud feeling» wan stee! kriit geen sraartegpld (M10< yaRKE uit Moskou in gevaar binnenland 'rikacties Huren voort RAPPORT: Z.-Afrika kernmacht in't kort Lid AC/DC overleden T11 NEW YORK (AP) - Een Amerikaanse fe deratie heeft geweigerd smartegeld toe te kennen aan een vrouw, die beweerde door buitenzintuigelijk meevoelen" enorme pijn te hebben geleden toen haar tweeling zus bij de luchtramp van Tenerife om het leven kwam. Rechter Robert Ward zei geen gronden te hebben gevonden waarop samrtgeld kon worde - "gekend aan Martha Burke, die in ha n.ing te Fremont in de Ameri kaans aat California vertoefde, toen twee Boeings 747 vanPanam en de KLM op 27 maart 1977 op de luchthaven van Tene rife met elkaar in botsing kwamen. Haar tweelingzus, Margret Fox, was een van de 280 slachtoffers die de ramp eiste. In zijn uitspraak vocht hij de bewering van de vrouw, dat „het delen van pijn" een bekend fenomeen is bij tweelingen, niet aan. Hij besloot echter dat door haar aan gedragen argumenten voorbij gaan aan de specifieke richtlijnen die het Amerikaanse recht aangeeft betreffende de wettelijke aansprakelijkheid. (Van onze verslaggever) I DEN HAAG - Kardinaal Jillebrands gaat in de ver- Ichillende dekenaten van zijn [shorn met mensen praten de bisschoppensynode, laar alvorens het veld in te [aan, wil hij de mening horen lasmensen die in staat wor- (Van onze redactie binnenland) I ROTTERDAM - De indus- liebond FNV heeft gisteren in let Rijnmondgebied voor de lerde achtereenvolgende dag lelies gevoerd tegen de loon- laatrcgel van het kabinet. Het Ing daarbij om de bedrijven |\namid (350 werknemers), ivo (175) en Frans Swart- Itllt' (50). Ilndustriebondbestuurder ietNas zei tijdens een bijeen- Jomst in de kantine van de ■erf HVO dat er zeker lang jarige harde acties zullen ko ten wanneer het kabinet de |aderhandelingsvrijheid van vakbeweging nog langer fcperkt. „Het zal dan zeker Ir. bij een 2^,-uursstaking l'ijven", aldus Nas. ag organiseert de In- lustriebond FNV demonstra- bijeenkomsten bij de ïetaalbedrijven Van Tol (100 |erknemers) Holland Electro I, Rietschoten en Hou wens 0) en Deutz (120). Aan die Ijst wordt nog een chemisch peclrijf uit het Rijnmondgebied ■gd. De naam daarvan l'üde men echter nog niet ont- jullen. De Bouw- en Houtbon ten van de FNV organiseren idaag een werkonderbre- ig op het woningbouwpro- KtZevenkamp in Rotterdam- post. I De werknemers van Stork pi m Nieuw Vennep, Tevema i Amsterdam en Werkspoor fusel in Weesp hebben zich gisteren uitgesproken voor een ll-uursstaking binnen enkele pen te houden. Het door gaan van die stakingen is vol- Jffls een woordvoerder van de Industriebond FNV mogelijk fel afhankelijk van de verdere ^wikkelingen in het kabinet. mevrouw Hannie van ^eeuwen, voormalig AR-Ka- periid heeft haar werkzaam- peden in de CDA-werkgroep Jaciale zekerheid opgeschort, pewil eerst duidelijkheid over F" aantal bestuurlijke en be- I eidszaken in het CDA voordat Pe eventueel zal besluiten haar P'k te hervatten. den geacht de reacties op de synode te kunnen peilen. Hij zei dit gisteren in Den Haag op een bijeenkomst van hoofdredacteuren. „Wij bis schoppen moeten nodig eens opnieuw voor de.tv of in de krant om het hele gebeuren van de synode in zijn context toe te lichten", aldus de kardi naal. Hij zei dat in antwoord op enkele kritische vragen over het gebrek aan communicatie tussen de synodedeelnemers en hun achterban over de slechte ontvangst van de synodebe sluiten. Grote waarde hechtte de kardinaal aan het groepspro ces van eenwording kerssyno de onder de bisschoppen. Hij ontkende, dat het synodedo cument aan de bisschoppen is opgedrongen. Zij hebben dat stuk zelf opgesteld aan de hand van ontwerpen van hun secre tarissen. De paus had het stuk zonder enige verandering on dertekend. „Ik heb de bespre kingen bijgewoond, ik weet dus wat er in staat", had hij gezegd. De Paus, die volgens kardi naal Willebrands de bespre kingen voor tachtig had bijge woond, had aanvankelijk niets willen zeggen. Maar al gauw had hij gemerkt, dat een vol komen zwijgen van de Paus een grotere druk óp fiet 6eraad zou leggen dan af en toe spre uken. Bij dit laatste had hij zich gevoeld in zijn vroegere func tie van jeugd aalmoezenier in Krakau, aan wie jongelui ook jonggehuwden, hun proble men voorlegden". „Huwelij ken van mensen die hun mond open doen, lopen niet stuk" had de paus gezegd, „dat ge beurt eerder bij mensen die helemaal niets zeggen". Vooral de Curiekardinalen hadden zich verwonderd over de grote vrijmoedigheid waarmee de Nederlandse bisschoppen hun onderlinge verschillen bespra ken. Kardinaal Willebrands ver klaarde dat hij het gevoel van zich bedreigd voelen bij som migen groeperingen kon in denken. Maar hij ontkende dat de hiërarchische van het syno dedocument mocht worden uitgelegd als een autoritaire inslag. Integendeel, de bis schoppen is op diverse punten op hun plichten gevvezen, bij voorbeeld op het belang van de geloofszin van de gelovigen bij de verkondiging en van hun religieuze ervaringen in de kathegese. Hij verklaarde ook dat de bisschoppen willen doorgaan met de gegroeide praktijk van de medewerking van de niet-priesters in de pastoraal, met name van de zo genaamde pstorale werkers. De Amerikaanse president Jimmy Carter had er juist een stukje joggenopzitten toen een fotograaf hem ontdekte en onmiddellijk een kiekje maakte. Carter snelde daarop in draf naar de wachtende limousine met een hand voor zijn hoofd. ADVERTENTIE tr' - ■rjxw&s-'.0& -v j{--'ös 'n,. •».- 1$ -.••• - want een goed advies is de halve reis Breda Ginnekenstraat 120, tel. 076 - 224323/ 224310. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/NEW YORK - Zuid-Afrika heeft waar schijnlijk op 22 september 1979 een kernbom tot ontplof fing gebracht en kan binnen een kort tijdsbestek een kern wapenarsenaal bezitten. Dit staat in een rapport dat giste ren is gepubliceerd door de „wereldcampagne tegen sa menwerking op militair en kerngebied met Zuid-Afrika" en het centrum van de V.N. te gen apartheid. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK - De VN-com- missie, die in het leven is ge roepen om de beschuldigingen van Iran tegen de voormalige sjah te onderzoeken, vertrekt het komend weekeinde naar Teheran. Dit heeft de secreta ris-generaal van de volkeren organisatie, Kurt Waldheim, gisteren in New York meege deeld. Waldheim zei dit nadat hij een telegram had ontvangen van de president van Iran, Abolhassan Bani-Sadr, waarin deze liet weten dat de uit vijf leden bestaande inter nationale commissie welkom was. Waldheim zei verder, dat geen tijdstip is vastgesteld voor de vrijlating van de Ame rikaanse gijzelaars, die sinds 4 november in de Amerikaanse ambassade m Teheran worden vastgehouden. De commissie mag met elk van de vijftig gij zelaars praten, aldus Wald heim. Hij zei ook, dat de com missie wat haar werkzaamhe den betreft niet aan een ter mijn gebonden is. De vijf leden blijven in Genève tot hun ver trek naar de Iraanse hoofd stad. De commissie is samen gesteld uit vertegenwoordigers van Frankrijk, Syrië, Algerije, Venezuela en Sri Lanka. Zij zullen nadat hun onderzoek voltooid is verslag uitbrengen aan Waldheim. Het rapport gaat vervolgens naar de Vei ligheidsraad. frac.„wil, dat de VN-com- missie een onderzoek instell naar misdaden die 'onder hel. bewind van de sjah zouden zijn gepleegd. Het wil tevens, dat de commissie „25 jaar Ameri kaanse inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Iran" in haar onderzoek betrekt. De Verenigde Staten hebben kennis genomen van de ver klaring van secretaris-gene raal Waldheim over de vor ming van een internationale commissie die „de grieven van Iran moet onderzoeken en die een oplossing moet zoeken voor de crisis tussen Iran en de Verenigde Staten. Dit maakte het Witte Huis gisteravond be kend. In een officiële verkla ring wordt verder gezegd, dat deze commissie „geen tribu naal" zal zijn. „De interpreta tie van de Verenigde Staten is, dat de commissie de grieven van beide partijen zal onder zoeken en daarover rapport aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties zal uitbren gen. De Verenigde Staten hebben niet de bedoeling zich in de za ken van Iran te mengen, maar zij staan op de snelle terugkeer van de 53 Amerikanen die ille gaal in Teheran worden vast gehouden", aldus het commu nique. (Van onze redactie buitenland) BONN - De Ver enigde Staten zullen niet deelnemen aan de Olympische Zomer spelen in Moskou. Dit is gisteren in Bonn be kend gemaakt door Hodding Carter, de woordvoerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken. Hij deed de mededeling op een persconferentie in Bonn na afloop van de besprekingen tussen de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance en zijn West- duitse collega Hans-Dietrich Genscher over de crisis in Af ghanistan. „Dit besluit is onherroepe lijk. Wij zullen niet deelnemen aan de Olympische Spelen van deze zomer", aldus Hodding Carter. Hij voegde er aan toe dat het ultimatum van een maand, dat president Carter heeft gesteld aan de Sovjet- Unie om zijn troepen uit Af ghanistan terug te trekken, gisteren afliep en dat er geen tekenen waren dat de Russi sche troepen zullen worden teruggetrokken. „Vandaag is de dag. Er zijn duidelijk geen tekenen dat de Sovjet-Unie zijn troepen uit Afghanistan terugtrekt", al dus Hodding Carter. De Ame rikaanse woordvoerder ver klaarde verder dat meer dan vijftig landen de Verenigde Staten hebben doen weten niet van plan te zijn deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou. De helft van dat aan tal regeringen heeft dat stand punt reeds openbaar gemaakt. West-Duitsland wil de beslis singstermijn tot half mei voor zich uitschuiven. Het Amerikaans Olympisch Comité, dat de Amerikaanse vertegenwoordiging al dan niet in moet schrijven, heeft in een officiële verklaring laten weten dat het niet gehaast wil worden bij een besluit om te boycotten. Het USOC zegt dat niet zal reageren op Carters besluit voor de algemene le denvergadering van 11 tot en met 13 april a.s. in Colorado Springs. De afgevaardigden hebben dan het laatste woord. Volgens gisteren uit Kaboel in New Delhi ontvangen be richten hebben Russische pantsereenheden drie dorpen in Afghanistan kapot gescho ten en ruim 300 mensen gedood bij wijze van vergelding voor het optreden van de moham medaanse opstandelingen te gen het regime. Een ooggetuige van een van deze acties vertelde dat de Russen dergelijke systemati sche vernielingen sinds 9 fe bruari uitvoeren in de omge ving van Baghlan, hoofdstad van de provincie met dezelfde naam in het noordoosten van het land. onze parlementaire redactie) jen' haag - Een keihard jwtiek vakman. Dat is rar. I 'a,,s Andriessen (50), die in U carrière "iend en vijand Ij ""'"dcre malen verraste Ito'!! een verloren positie |ic'na onmogelijke zaken V e wacht te slepen. Steeds L, Weer vraaS: wan- L' deze politieke peke- r Zlin hand overspelen. jongensachtige Frans Irirt 'lesfn (-.Ik heb mijn hele den onder een baby- I, kreeg de politiek al met Paplepel in. Zijn vader, W.J. Wan fessen was een KVP-er Lorrnaat. De eerste politie actie van de indebouw- (directeur katholiek Estituut volkshuisvesting) Andriessen, tfoetdeS 'a0 UtrechtPr°VlnCiale Stat6n [W,!?6! werd hij lid van de tar I amer> waar hij een u* kroonprinsen van >DtroÜ Werc*en' na een kort bct,en van Veringa, in 1971 •iJ u°0rZlttff van de KVP Hl] voldeed aan de ver wachtingen van de KVP-top, die hem naar zijn hoge positie had geleid: „Onze Frans" werd de politiek leider van de KVP. In de fractie en in de Tweede Kamer leerde men Andriessen al snel kennen als een allround politicus, die zijn vak verstaat. Hij streefde steeds naar het maximaal haalbare resultaat, als dat niet via het harmonie model te bereiken was, legde hij het mes op tafel. Een kei hard onderhandelaar. Zijn twee grootste en meest opmerkelijke successen zijn de benoeming tot minister van Financiën en het binnenhalen van een bezuiniging van tien miljard gulden. Na de val van het kabinet- Den Uyl leek Andriessen op eens buiten de prijzen te val len. De hoofdrol van CDA- lijsttrekker (en later premier) was weggelegd voor Van Agt en de tweede prijs, het door Andriessen zo geambieerde fractie-voorzitterschap van het CDA werd in de wacht ge sleept door Aantjes. Den Uyl wilde de KVP-lei- der niet op het ministerie van Economische Zaken en in Den Haag hield men al rekening met het vertrek van Andries sen: of naar het bedrijfsleven of gouverneur in Limburg. Toen echter Van Agt en VVD-er Wiegel in een Haagse bistro snel een kabinet in el kaar timmerden, was Frans Andriessen opeens terug: op vallender dan ooit, als minister van Financiën en daarmee de spil-op-de-achtergrond van de CDA-VVD-coalitie. Verwacht werd dat An driessen, die het aan primaire Mr. Andriessen vakkennis ontbrak, snel uit zou glijden op het ministerie van Financiën. Dat gebeurde echter niet, Andriessen leek zich helemaal op zijn departe ment terug te trekken (zijn manier van politiek bedrijven gebeurt in het isolement) en het lukte hem zowaar om een bezuiniging van tien miljard gulden door het kabinet (en later ook door het parlement) te krijgen. Met de opdracht van tien_ miljard ombuigen stapte An driessen het kabinet in en dat standpunt verdedigde hij net "zolang tot iedereen ermee ak koord ging. Dat was zijn ma nier van werken: nieuwe crea tiviteit en buigzaamheid hoef de je van Frans Andriessen niet ■te verwachten: één idee, maar dat moet er dan ook door ko men. „Politieke intuïtie" noemde hij het zelf, maar zijn bewon deraars geloofden dat hij het einddoel van te voren vaststel de en daar dan gewoon op af ging. „Wat je doet, moet je goed doen", zei Andriessen en die uitspraak typeerde hem: geen mooie idealen, maar ge woon politiek werkman. De vraag is of hij het met zijn bezuiniging van vier miljard gulden dit keer zijn eigen ca paciteiten van onderhandelaar heeft overschat. Hij moet het van te voren toch geweten hebben: als ik verlies, ben ik politiek uitgespeeld. Maar FNV-voorzitter Wim Kok heeft al eens gezegd dat de toe komst toch niet somber is voor de politieke rot: „Loopt het fout dan is er voor Andriessen als oud-minister van Finan ciën natuurlijk wel een baan in het bedrijfsleven". TV-beelden (Van onze correspondent) LAKE PLACID - De Amerikaanse boycot van de zomerspelen zou de wereld ook wel eens van televisiebeelden van het olympisch gebeuren in Moskou kunnen beroven. De Amerikaanse televi siegigant NBC, die 85 miljoen dollar betaalde voor de exclusieve t.v.-rechten van „Mos- kóu", overweegt namelijk ernstig om zich bij de boy cot aan te sluiten. Deze week worden, zoals een functionaris van NBC in Lake Placid bevestigde, tientallen medewerkers, die ook voor Moskou wa ren aangetrokken, ontsla gen. NBC betaalde aan de organisators in Moskou overigens al 45 miljoen dollar voor het aanbren gen van technische voor zieningen. Ruim 12 mil joen dollar van het bedrag dat NBC op tafel moet brengen komt terecht in de kas van het IOC. Vol gens Monique Berlioux, de directrice van het IOC, zou het wegvallen van die bijdrage een ramp bete kenen voor de internatio nale olympische bewe ging. MINISTER van Aardenne van Economische Zaken heeft de (voorlopige) algemene ener- gieraad (AER) gevraagd advies uit te brengen over de moge lijkheid en wenselijkheid van invoering van progressieve gastarieven. Pas na het ont vangen van dit advies zal de regering komen met een defi nitief standpunt. MINISTER Pais van Onder wijs en Wetenschappen is van plan het aantal afgestudeerden in de toekomst als een van de maatstaven te hanteren bij het toewijzen van geldmiddelen aan universiteiten en hoge scholen, aldus het weekblad van de universiteit van Am sterdam, Folia Civitatis. AS *2 Oliecrisis, economische cri sis, identiteitscrisis, crisisbe heersing, kabinetscrisis! Bin go.' Het leven staat bol van de crisissen dan wel crises, maar dat lijkt weer te weinig op cri sis. Iedereen heeft er de mond van vol, in Den Haag met in het minst. Maar Van Agt weet daar wel raad mee. De hele Tweede Ka mer roept hem ter verant woording, wil weten wat de plannen nu precies zijn en wat doet meneer de premier? Hij wandelt op zijn dooie gemak naar de American Chamber of Commerce en deelt daar mee wat de plannen zijn. Zo weet ik er nog wel een paar. Het kabinet besluit nog vijf kerncentrales in Nederland neer te poten. De heer Van Agt deelt dit besluit mee tijdens de ledenvergadering van de car navalsvereniging De Veulpoe- pers. Het kabinet besluit de steen- kolenmij m Limburg weer te openen. De heer Van Agt neemt de trein naar Oost-Gro- ningen en zegt tegen de ver enigde werklozen aldaar: „Dames en heren, ik heb een blij bericht voor u. We gaan de mijnen weer openen. Een goe de werkverschaffing voor Zuid-Limburg, waar ook al zo veel werklozen zijn". Het kabinet besluit de oorlog te verklaren aan Munster, Keulen en Parijs. De heer pre mier deelt dit mee tijdens de bingo-avond van de gezamen lijke Nederlandse glazenwas sers, beter bekend onder de naam „De rappe lappers". Voelt u 'm? Zo doet dit kabi net dat. Tssss. Dit lijkt duidelijk buiten de rechtsorde. En dat grijs is echt of zoiets. Toedeloe. MERIJN LONDEN (UPI) - Bon Scott, lid van de Australische hard rock groep AC/DC is gisteren na een nacht zwaar gedronken te hebben dood in zijn auto ge vonden. Dit heeft de politie meegedeeld. De politie heeft, in afwachting van de resulta ten van een onderzoek, nog geen doodsoorzaak opgegeven. ADVERTENTIE m

de Stem | 1980 | | pagina 3