Cursus voor 'ül Duizenden fietsen op Tweewieler RAI keuken ADVIES: TIJDIG BESTELLEN Paspoort mi openhartig 21 februari DE ONNOZELE elke donderdag extra consumenten-katern Kikker- billetjes Oorzaken. Handige jongens Toeloop. Advies Bouwers s Paspoort Verzamel- beurs bloem en plant Koken Bloeddruk Belasting Haarkj GROENTE WIJZER Aanbod groente cons men (Door Emma Schut) Het schreeuwend tekort aan vakbekwame glaszetters zal langzaam maar zeker worden opgeheven: er is nu een cursus van start gegaan waar schilders en glaszetters die Jrennis kunnen opdoen, die onontbeerlijk is voor het goed en pannevrij zetten van dubbel glas. De Nederlandse Glasbond heeft de cursus samen met de Stichting Vakop leiding Schilders en Stucadoorsbedrijf op touw gezet. Voorlopig nog experimenteel maar de heer J. van der Velde van de Glasbond verwacht zonder meer, dat naast Wad- dinxveen, waar op 5 februari de eerste lessen werden gege ven, ook op andere plaatsen in Nederland dergelijke glas zetcursussen zullen worden gegeven. In Meppel en Vught bijvoorbeeld. De cursus is praktisch gericht, twee volle dagen en nog wat avonden. Een subsidie voor de cursussen is inmiddels via Volkshuisyesting aangevraagd. De heer Van der Velde acht het zeker met uitgesloten dat de cursus in de toekomst een wapen zal zijn in de strijd tegen de beunhazen: „Glas en vooral dubbel glas zetten is een werk van specialisten. Op de markt opereren nu nog beunhazen die soms onbegrijpelijk goedkoop KOMO-ge- keurde dubbele beglazing aanbieden. Dat moet toch er gens in zitten. Bij goed zetten van ramen is dure kit nodig, dito steunblokjes afgestemd op de sponningen, het vraagt zorg naast dure materialen. Dat kan allemaal niet goed koop gebeuren. En als er ellende komt door het verkeerde zetten, dan zegt de fabrikant: in dit geval van mij geen garantie. En de mensen zitten in dat geval met de stukken. Het is goed mogelijk dat er in de toekomst gewerkt gaat worden met een lijst van erkende bedrijven - die deskun dige glaszetters in dienst hebben. Pas als uit die lijst een leverancier wordt gekozen, dan zal men voor subsidie in aanmerking kunnen komen. Net als dat al bij de spouw muurisolatie het geval is", aldus de heer Van der Velde. VAN PATRON BERNARD Lange levertijden voor isolerend dubbel glas door Emma Schut Wie vroeg in de herfst - na de eerste kille, winderi ge dagen - isolerend dubbel glas bestelde, die heeft het deze winter nog met de oude enkele beglazing moeten doen. En dat is best teleurstellend, want als je eenmaal iets gekocht hebt, dan wil je de spullen maar liefst gelijk in huis hebben ook. Zeker als een tijdige leverantie een berg méér comfort en een sympathieke verlaging van de stookkosten met zich meebrengt. van kwaliteit te zijn maar het is het vaak wel. Dubbel glas moet gemaakt worden bij een bepaalde vochtigheidsgraad; de ruimte dient stofvrij te zijn; er is speciale - dure - kit nodig en zo zijn er nog een stuk of wat voorwaarden op te noemen waaraan het glas moet voldoen wil het het betrouwbare KÓ- MO-keur krijgen, Glas met' KOMO-keur is niét alleen ge garandeerd kwalitatief goed, het is bij aankoop ook goed voor het verkrijgen van isola tiesubsidie (waarover later meer). De levertijden van het iso lerend dubbel glas variëren van drie tot zelfs meer dan zes maanden. Al naar gelang de soort. 'Hans Veling adviseur bij SI- TIM glas B.V. uit Dongen geeft een hele reeks oorzaken voor deze toch wel erg lange lever tijden; Om te beginnen stijgt de vraag naar isolerend dubbel glas'mee met de prijs van het gas. En die gasprijs is de laat ste jaren stevig omhoog ge gaan- We hebben daarbij te maken met een jaarlijkse piek. De mensen gaan tegen de herfst pas minder vrijblijvend aan isolatie denken. De maamden september en oktober leveren dus enorm veel aanvragen op. Al die bestellingen kunnen door de fabrikanten niet tijdig worden uitgevoerd. Daarvoor is de capaciteit te klein. Vanaf januari van dit jaar spelen dan ook nog de wette lijke maatregelen mee, die voorschrijven dat nieuw bouwwoningen voorzien moeten zijn van dubbele beglazing van het woonge deelte ,,en al wat daarmee in open verbinding staat". Veel - vooral particuliere - bouwers laten dan gelijktijdig hun hele pand van isolerend dubbel glas voorzien. Dubbel glas is veel arbeids intensiever dan het enkele. Het is maatwerk en het vraagt dus meer tijd en meer aandacht. Niet alleen bij de fabricage; ook bij de plaatsing. De glashandelaren hebben te kampen met een groot tekort aan vakkundige dubbel-glas- zetters. Glaszetten een mooi-weer-beroep. De tijd waarin nu de feitelijke piek valt - de donkere periode - is het minst aangewezen jaarge tijde. Het moet - wil het glas goed gezet worden droog .weer zijn. het mag niet vriezen en wind is ook uit den boze. En tenslotte moeten we niet vergeten, dat we de dubbele hoeveelheid glas nodig hebben voor h"t dichtmaken van de zelfde gaten. Al met al - lange levertijden ten spijt de glasfabrieken beleven gouden tijden. En dat brengt volgens Hans Veling weer heel wat handige jongens in actie, die op zolders en in schuurtjes dubbel glas in el kaar zitten te steken. Uiter aard brengen zijn hun pro- dukten met minder lange le vertijden op de markt Dubbel glas en dubbel glas is twee. Dat wijst de praktijk uit. Het huis- vlijtprodukt hoeft niet slechter De Nederlandse Glasbond heeft uitgerekend dat er in Ne derland nog zo'n vier miljoen meter enkel glas in de ramen zit. Hand over hand is de Ne derlander bereid dat enkele glas in te ruilen voor het isole rend dubbele. De heer K. Vader van glas- handel Mermans in Breda zegt: „Momenteel doen we bijna niet anders dan dubbel glas zetten. De laatste twee jaar is dat ver drievoudigd. Natuurlijk speelt de gasprijs een rol, maar de mensen worden ook meer en meer energie-bewust. Die toeloop op dubbel glas zal nog wel een tijd aanhouden. De moeilijkheden in de leverantie ook nog wel", zo veronderstelt de heer Vader. Hans Veling is ervan over tuigd, dat de problemen voor een deel kunnen worden op gelost, zowel voor de consu ment als voor de fabrikant. „Het gaat minder moeizaam vanaf het moment dat de con sument besluit om niet meer op het allerlaatste moment te be stellen. De piek valt dan weg voor de fabriek en de teleur stelling voor de afnemer. Vei ligheidshalve moet de laatste rekenen op een levertijd van vier tot zes maanden Er is nogal wat tijd nodig voor het opmeten, bestellen, subsidie aanvraag, voor de aanmaak en de plaatsing". Met die lange tijd tussen opmeten en plaatsing zouden trouwens ook de particuliere huizenbouwers rekening moeten houden. Vindt Hans Veling: „Vroeger was het zo, dat het maken van de ramgn een sluitpost was voor de aan nemers. Dat moet nu anders. Al vroeg in de bouw - tegelij kertijd met de kozijnen - moeten de ramen worden ge maakt. zodat de glasman de exacte maat op kan nemen. Anders zit het glas er niet ïjdig De vraag naar duboet isolerend dubbel glas stijgt mee met de prijs van liet gas Vandaag gaan we eens lekker van de hak op de tak springen. Er is weer zoveel correspondentie binnengeko men en O wee ik ontdekte nog een brief van late datum waar ik nog niet op geantwoord heb. Het gaat over kikker-' billetjes. De kleine malse sappige kikkerbilletjes vragen om een subtiele behandeling. Ik vind het een verrukking om kikkerbilletjes te eten en een genoegen om ze te berei den. Een heel normale maar bijzonder fijne bereiding is de volgende: Neem een middelmaat kikkerbil en per persoon, als het om een voorgerecht gaat, een stuk of vijf zes. Neem een royale koekepan en doe daar dan ook weer royaal verse roomboter in. De kikkerbilletjes die uit de diepvries komen hebt ge laten ontdooien en met een propere handdoek wat droog gemaakt. Doe ze in de pan en de gesmolten boter, die echt niet te heet mag zijn. Bestrooi ze met peper en aromat of zout en blijf voortdurend met de pan op en neer gaan, zodat ze lekker aan alle kanten bruin worden. Per persoon hakt ge een teentje knoflook fijn en tijdens het bakken strooit ge dat over de billtjes. Neem dan defies met Pernod en per vijf billetjes doet ge er een dopje Pernod op. Pas op dat de vlam niet in de pan slaat, want de kikkerbilletjes mogen met geflambeerd worden!! Ondertussen hebt ge wat ajuinen aan ringen gesneden en champignons aan schijfjes. Zijn de kikkerbilletjes klaar dan halen we ze uit de pan, doen ze in een schotel en houden ze warm. De braadjus zeven we, zodat de korreltjes knoflook eruit verwijderd worden. De braadjus gaat terug in de koekepan en er gaat dan nog een klontje Ttoter extra bij en hierin gaan we de ajuinringen en champignonschijfjes sauteren. Denk erom op een met al te hoog vuur, want de ringen moeten glazig zijn. Is dat gebeurd, dan maakt ge op kleine bordjes een bedje van de ajuin en de champignons. Strooi daar met ruime hand wat gehakte verse peterselie over en leg er dan de billetjes op en garneer af met een blaadje sla en een kwart citroentje. De kikkerbilletjes eten we met de handen gebruiken daar echt geen vork of mes bij. Wilt ge een andere bereiding dan beveel ik het volgende aan: Ge gaat tewerk op dezelfde wijze, tot aan het moment van het zeven. In dit geval gooit ge de saus en de look weg en gaan de kikkerbilletjes terug in de pan en begiet ze rijkelijk met verse room, zodat ze onderstaan. Laat dat aan de kook komen en zet dan uw vuur lager, zodat het sausje gaat pruttelen. Voeg er nu nog wat look en peper en aromat aan toe en een of twee dopjes Pernod, naar gelang de hoeveel heid billetjes die ge aan het bakken zijt. In laten dikkenen dan uitserveren in mooie bakjes of bordjes, maar in dit geval gaat het ook om de saus, dus geef er een lepeltje bijen zeker ook wat Frans stokbrood!!!! Zo dat waren dan de kikkerbilletjes. Denk erom dat ge ze direct gebruikt na het ontdooien, want ze bederven héél snel. Ja, dan zit ik eigen lijk een beetje met een brief uit Rijen van een heel lieve keukenprinses die in een of ander restaurant een rode saus gegeten heeft en van mij wil weten hoe die te maken, hier kan ik geen antwoord op geven. Ik heb nog een keuken prinses m Hulst, diewm <eên Picardisohe saus vraagt. Ook hier is weer zeer moeilijk een antwoord op te geven, want de keuken van Picardië is zodanig omvangrijk en goed dat er natuurlijk ook daar zovele verschillende koks zijn die weer op hun manier hun sausen maken. Nochthans beloof, ik u een van de komende weken er op terug te komen, want het moet toch een Picardische saus zijn die u hier in Hol land klaar kunt maken, nietwaar? Op mijn vraag naar oude recepten, vond ik tussen de vele brieven daarop één recept van een ragout, dat wel zo bijzonder goed is, dat ik dit in een van de komende weken het ook aan al onze Stem-keukenprinsessen zal leren. Hebt ge moeilijkheden, wel telefoneer eventjes des avonds na 19.00 uur ofwel schrijft ge een klein briefje aan Patron Bernard, Amerika- lei 107, Antwerpen. EINDREDACTIE MARIANNE SCHOGNÊ EN EMMA SCHUT in, met alle ellende van werk- stop, tijd- en renteverlies van dien". Wie isolatie door middel van isolerend dubbel glas over weegt dient nog het volgende te weten; Het Rijk geeft subsidie (tot maximaal 1200,- gulden) voor 30% van de kosten, zolang de ze tenminste de tweehonderd gulden per vierkante meter niet overschrijdt. Wie duurder glas wil krijgt over de meer kosten geen subsidie. Alleen die huizen zijn subsi diabel, die opgeleverd werden vóór 1 april 1979. Subsidietoewijzing vraagt vier tot zes weken. Voordat de toewijzing binnen is, mag niet met de herbeglazing worden begonnen. door Emma Schut Van maandag 25 februari tot en met zondag 2 maart wordt in Amsterdam de Tweewieler RAI gehouden. Een week lang zullen de Europahal, de Zuid- en Westhal van het RAI tentoonstellings centrum vol staan met, al dan niet gemotoriseerde, tweewielers. Een grote attractie voor het publiek vormt ongetwijfeld de verloting van een groot aantal fietsen. Onder het motto „Ieder uur een fiets voor mets" wordt 10 keer per dag een bezoeker de gelukkige eigenaar van een fiets met een winkelwaarde van 550.-. De ruim 150 deelnemers aan de Tweewieler RAI nemen met hun produkten een op pervlakte van 23.000 vierkante meter in beslag. De bezoeker vindt er fietsen, bromfietsen, motorrijwielen, scooters en zijspanwagens. Bestuurders van genoemde vervoermidde len zullen ongetwijfeld grote belangstelling hebben voor de kleding die speciaal voor hen op de markt is. Voorts behoren driewielers, mvalidenwagens, onderdelen en accessoires tot het expositieprogramma. De vorige Tweewieler RAI werd gehouden in 1978 en trok 147.779 bezoekers. De ten toonstelling is op werkdagen geopend van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. In het week end is de Tweewieler RAI al leen overdag voor het publiek toegankelijk. Wist u dat heel wat ge meenten werken met een zo mer- en een wintertarief, als het gaat om het verlengen van de paspoorten. Dat sys teem is destijds ontworpen omdat de beambten van de afdeling Bevolking de stroom aanvragen die binnenkwam juist vóór de grote vakantie niet meer goed konden ver werken. Met een gevarieerd tarief lokt men nu in de win termaanden burgers naar het loket, die het er anders nog even bij hadden iaten zitten. De beloning voor die moeite is globaal genomen een tien tje per paspoort. Een vast be drag provinciaal of landelijk bestaat niet, want de ge meenten mogen zelf hun le ges vaststellen. Wie nu nog wil profiteren van het goed kope wintertarief moet zor gen dat hij zijn verzoek om verlenging voor één maart doet. Wacht er maar liever niet mee tot de allerlaatste dag van februari. U spaart dan weliswaar een tientje uit maar verspeelt een kostelijke dag met wachten in een rij. Op zaterdag 23 februari van 10 tot 17 uur houdt de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" een grote ver- zamelbeurs van munten, stickers, oude boeken, curio sa. suikerzakjes en vele ande re objecten in Musis Sacrinn, Velperplein, Arnhem. Zo'n 16 procent van de huisvrouwen, jonger dan 35 jaar, blijkt ronduit een hekel te hebben aan koken. In de groep van 35 tot 49 jaar is dat cijfer plusminus 7 procent, terwijl bij de oudere huis vrouw 12% liever met achter het fornuis staat. Dat blijkt uit een tweetal onderzoeken dat de Stichting Voorlich tingsbureau Vlees, Vlees waren en Vleesconserven m samenwerking met het Pro- duktschap voor Vee en Vlees heeft laten houden. Vermoedelijk heeft het feit, dat veel jonge vrouwen een eigen baan hebben, veel met die weerzin tegen koken te maken, want de interesse „in een kookboek te neuzen" bestaat in de eerste groep bij zo'n 53% en bij de groep 35-- 49-jarigen 45%. Maar liefst 59% van de jongere huls vrouwen vindt dat zij geen uren in de keuken hoeft te staan, 61% van de huisvrou wen in de groep 35-49 jaar vindt dat en zelfs 66% van de oudere huisvrouwen. De „doodgewone Hollandse pot" is geliefd bij 44% van de jonge vrouwen, 47% van de oudere huisvrouwen en 66% van de groep 50- - 74-jarige huisvrouwen. Er is een nieuw maandblad op de markt verschenen met de veelzeggende titel: „In de vensterbank". De verzorging van al wat groeit en wortels heeft en binnenshuis gehou den kan worden wordt er omstandig in beschreven. Onder meer een moestuin in de kamer en andere moge lijkheden die plantenbakken bieden, maar waar de gemid delde Nederlander nu niet zo snel zelf op komt. Losse nummers kosten 3,95. Voor een jaarabonnement is men 39 gulden kwijt. „In de Ven sterbank", B.V. Uitgeverij Jager Offset Print, Dorp straat 414, Zuid Scharwou- de. Van alles is mogelijk te genwoordig. Zo naaar eet groot-winkelbedrijf inlopen, je hand in een automaat ste ken en je eigen bloeddruk opnemen. En aflezen. Een dergelijk apparaat is over gewaaid uit Amerika en het staat klaar voor gebruik op de afdeling klantenservice van V. en D. in Utrecht. Alser maar voldoende bezoekers van Hoog Cathanjne nieuwsgierig genoeg zijn naar de druk die op hun bloed staat, dan komen (uiteraard) vanzelf meer van die apparaten, zo stelt V. en D. In veel brievenbussen zijn de belasting-aangifte-for mulieren weer binnen gesolo De fiscus wil steeds meer, en steeds gedetailleerder op hoogte gebracht worden van ons financiële wel en wee Natuurlijk kan een belas tingdeskundige ons veiüf" j door de doolhof leiden. Wik11 die centen in de zak houden en toch niet te veel aan df schatkist afdragen dan zotiv een keuze kunnen maken u'1 een serie belastinggidsen. De Belasting Almanak 1980 et Het Belasting ABC 1980»]''' uitgaven van B.V. Uitge versmaatschappij Anno- ventura, Amsterdam kosten respectievelij'1 f 15,50 en f 8,90. Kluwer Uitgeverij heeft de Belastinggids 1980 op 3; markt gebracht voor f 12 jiiiiiiiiiiiihmiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiii PAS VHJ (Van onze verslaggever) mijnheer j ARNHEM Het Neder- lands paspoort, het blauwe j „in- en uitgaansboekje" is j minder openhartig gewor- I den. Konden douanebeamb- I ten tot in alle uithoeken van j de wereld vroeger lezen dat j mevrouw Pietersen ge- I trouwd is met mijnheer Jan- sen; tegenwoordig wordt al- leen haar eigen naam ver- i meld Pas als „mevrouw" het j goedvindt, wordt ook „mijn- heer" in het paspoort ver- i meld. Maar evengoed heeft [mijnheer Jansen tegenwoor- dig het recht de naam van zijn vrouw in het grensdo- cument te laten opnemen. Met deze onlangs ingevoerde wijzigingen is het paspoort een wat meer aan het karak ter van deze tijd aangepast document geworden. Tot voor kort konden douaniers van de doorlaatposten van Opper-Volta tot Ecuador nog lezen dat mevrouw Klaassen de „gewezen echtgenote", dan wel weduwe was van Al eerde „interessa het paspl douane met meer de haark van haar cente wi vooruit ming vai poortwet rie van B nijver aai In die deftig orr wat het p, mee kunt informati wet dient de uit 19 poortinsti woordvoe, landse Za tijd maats veranderc rechtvaari grensdocu .mini mui ii limn min i in Er is op dit moment een flink aantal groenten tegen redelij- I ke prijzen in de winkels te I koop. Alle wintergroenten, I waaronder de koolsoorten I gaan voor redelijke prijzen I over de toonbank. I Een uitschieter in het voor- I deel van de huishoudporte- I ^onnee is nog steeds het wit- I lof. Sinds de teelt op water is de I aanvoer van witlof op de vei- I lingen zo groot geworden dat 1 voor deze groente de omschrij- v,n9 „luxe" geheel verleden I "ld is geworden. 1 l 00r ra-apstelen moet nu nog flink worden betaald, maar de verwachting is dat deze binnen een week tegen acceptabele prijzen verkrijgbi nu nog vo tot de aaA de Duits4 gaat imp belangstei in Nederlt Wie zij\ op bloen moeten n| kool uit Echt dun het momd Wilt u sief eten? kasasperg voor het koop aa?l wel tegen

de Stem | 1980 | | pagina 26