Vereniging Oud-Terneuzen «vil een maritiem-museum „UW BLOED KAN LEVENS REDDEN Sluis in actie voor Gulden-Vliesfeest CHIPPERSBONDEN OVERWEGEN ACTIES .N B.V. ZEEUWS KOERIER [AN 11 TOT EN MET 15 JUNI Televisie lAME ente nisse Schaakclub S. Landau Dam Oogcontact Lonken Bankje A 63 5) fabriceert |iten, Daarnaast flgewerken pvoerd. bntage is de [in geheel 3ië. vel in de snde bouw- Jlerneming Inze, die }r 01150- lij hem Juzen, i Terneuzen, 14318 ^n, winkelpuien, n, profielen, pro- en, kunststofra- 50RTE ERTEREN rUURLIJK ,0NDERDAG 21 FEBRUARI 1980 T35 SLUIS - De toeristenstad |ujs viert dit jaar groot feest, ■tiecomité „Hier is Sluis" zal verband met de herdenking I het 550-jarig bestaan van orde van het Gulden Vlies de uitgave dit jaar van het Manuscript „De geschiedenis i Sluis" van Pieter Meesters Braderie volledig afstem- nen op deze gebeurtenissen. toige week werd het licht op wen gezet en zodoende kan er iet volle inzet aan het „plan" idden Vliesfeesten 1980 ge- ■erkt worden. Ter gelegenheid indit feest zijn er een aantal erkgroepen samengesteld oals de propagandawerk- joep, de evenementenwerk- joep.de financiële werkgroep de Gulden-Vlies-werk- ■oep. Op 7 januari 1430 trad Phi- ps de Goede in het huwelijk iet Isabella van Portugal. Ter elegenheid hiervan werd de -de van het Gulden Vlies in- esteld. Naast deze herden- jng wordt dit jaar het manus- jipt „De gescheidenis van Sluis" uitgegeven en deze twee feiten waren voor Sluis genoeg om er dit jaar stevig tegen aan te gaan. De Stichting „Actie comité, hier is Sluis" kwam vorige week bij elkaar om over het voorlopig programma te praten met alle belanghebben den. „Op deze vergadering waren zo'n zeventig personen aanwezig hetgeen eigenlijk nog nooit gebeurd is" zegt Toon van Beijsterveldt, lid van de werkgroep „pers en propa ganda". Het actiecomité bestaat uit mensen van de horecavereni- ging, de middenstandsvereni ging en de VVV. Het Gulden Vliesfeest komt eigenlijk in de plaats van de jaarlijkse Bra derie. De Sluise Braderie staat volledig in het teken van de Gulden Vliesherdenking, die van 11 tot en met 15 juni zal worden gehouden. Ook dit jaar zal het feest in Sluis samenvallen met de ker mis, omdat het tijdstip erg gunstig valt en de organisatie de samenwerking die al zes jaar bestaat tussen de diverse organisaties zeker niet wil verbreken. Het manuscript „De geschiedenis van Sluis" werd in het oud-Nederlands geschreven door Pieter Mees ters. In de jaren zestig is het pas opgedoken, na een ver dwijnen uit de archieven van Sluis. Om het manuscript uit te kunnen geven moest het na tuurlijk bewerkt worden het geen door A.M. Lauret uit Til burg geschiedde. Het actieco mité in Sluis bestaat nu zes jaar. Elk jaar worden er aller lei evenementen op touw gezet waarvan de braderie de be kendste is. Vroeger is er nogal strijd ge weest tussen Bruggelingen en mensen uit Sluis. Punt van dis cussie was het instellen van de orde van het Gulden Vlies. Professor Dierickx - een er kende historicus - heeft alles tot in de puntjes onderzocht en houdt vol dat Sluis de eer te beurt is gevallen. Toon van Beijsterveldt, Carel van der Plasse en Piet Koster - leden van de propaganda-werk- groep- toonden zich tijdens de presentatie van het program ma erg optimistisch. „We heb ben zes werkgroepen ingesteld om de werkzaamheden goed te verdelen en waardoor de taken niet op dezelfde mensen neer komen" zegt van Beijsterveldt. In het actiecomité zit onder andere burgemeester H. van den Beid die ook als contact persoon tussen de werkgroe pen zal fungeren. De opening van de Guldenvliesfeesten - woensdag 11 juni - zal volledig in het teken staan van het Gul den Vlies. Hierbij zal ook de schooljeugd betrokken worden die verkleed en al zal deelne men waarvoor trouwens prachtige prijzen beschikbaar zullen zijn. Verder komt er een Breugheliaanse maaltijd op de Beestenmarkt - hoe kan het anders - terwijl op muziekge bied er ook veel te beleven zal zijn. Verscheidene muziek korpsen zullen hun bestje toontje laten horen. De taptoe, de rommelmarkt, wapenschil den en het vuurwerk zullen evenals voorgaande jaren niet ontbreken. Verder komt er een De het actiecomité ,,Hier is Sluis". suikerzakjesactie, stickers voor auto's en een grote prijs vraag waar ook weer tal van prijzen mee te verdienen zijn. Het actiecomité hoopt op de komst van de Nederlandse en Belgische televisie. „Het ge beuren heeft een historisch as pect waardoor we denken dat er toch wel belangstelling zal bestaan voor dit evenement. Voor de Nederlandse televisie denken we aan toeristische tips en het programma „Van Gewest tot Gewest", zegt Piet Koster. Het Gulden Vliesfeest gaat natuurlijk ook wat meer geld kosten dan de gewone brade rie. Daarom zal het actieco mité een aanvraag indienen bij de gemeente Sluis voor een garantiesubsidie. Gezien het actieve beleid van deze ge meente zal dat wel op z'n pootjes terecht komen. Op de laatste dag van de herdenkingsfeesten zal er een Show-Ski-Team naar Sluis komen dat enkele demonstra ties weg zal geven. Voor deze show zal gebruik gemaakt worden van een tien meter ho ge mobiele springschans waarvan de springers zich met een snelheid van meer dan vijftig kilometer per uur naar beneden zullen storten. Ook adembenemende salto's staan op het programma. Het ski- -team bestaat uit de Europese kampioen Freddy Wirth, Ro ger Matthieu en Edwin Kurt. De Gulden Vliesfeesten in Sluis zullen ongetwijfeld de moeite waard zijn om eens een* bezoekje te brengen aan dit ge zellig toeristenstadje.... EDDY DE SCHRIJVER Tel. 01150-96651 ing Bossestraat van Hontenissef1^ 27 februari 1980 ofl te Vogelwaarde een i verband met de w- aat te Vogelwaarde- de gelegenheid g®" bezwaren tegen o ir te maken. 980 rs van Hontenisse. iter, Mr. M. Some* B.A. de Schepper AXEL - DeAxelse schaakclub bestaat bijna 40 jaar, ze werd namelijk opgericht in september '42. De eerste vier jarén kwamen eigenlijk in een slecht tijdperk, hoe het precies gelopen is weet ik niet maar op 17 juli 1946 vond de heroprichting plaats. De vereniging werd omgedoopt en noemde zich naar de in de oorlog omgebrachte Ne derlandse Topschaker Salo Landau. Landau was een zeer (beminnelijk speler, en le- Iverde de prestatie om in 11936 kampioen van Ne- Iderland te worden. Dit I was het enige kampioen schap tussen 1921 en 1952 I waar dr. M. Euwe niet in I meespeelde, alle andere I kampioenschappen (der- I hg jaar lang) werden door I Euwe gewonnen tot in '54 I LH. Donner aan het roer I kwam. In 1947 verscheen I bet boekje „Partij verlo- ren" waarin alle Neder- I landse schakers die in de I ('orl°g waren omge- Dracht, herdacht werden. I Hel jaar daarvoor noemde I Men te Axel de club naar I Salo Landau. Van de I oorspronkelijkeleden zijn I er momenteel nog twee I 'd: dhr. Peeters, jaren- I voorzitter en nu ere- 1 nd; en dhr. Cees de Putter, I vele malen kampioen van I de club en nog steeds I Moeilijk te verslaan. Veertien leden waren I "et er die begonnen; van- 1 de dag kunnen ze terugkijken op een club "ie flink gegroeid is en die I °eh minstens een veer- gtal jeugdspelers telt. I "et is niet altijd zo ge- 7est- Hoewel Landau in °e laren '50-'60 tot een "an de sterkste clubs i»° worden gerekend, I ofjer zo'n vijf-zes jaar Unge-6ngeWeldigein" I ®evaar dat alle clubs i, _eans bedreigt en dan I r„ j ,en S°ed handelen kattik, dan moet drastifuUrgaanweirken" tr»« maatregelen en. Het Axelse be- heeft dat gedaan, de e twee jaar worden »°gkWenc (v°orl°Pig Jes' 6ePlukt. een 78 geeft de club hoewèfa tlaadje uit en tot» e voorzitter er sj ®eeste werk aan doet edenniaTtziinvrouw>de 'aan c. geen verstek I drukt ik al bena is het k een goed bestuur Rfloart van elke club. ^OBY BELLEMANS. TERNEUZEN - De ver eniging Oud-Terneuzen maakt zich zorgen. Zorgen over de aantasting van de enkele oude piekjes die nog resten in de binnenstad en zorgen over het verdwijnen van de binnenschepen uit de Oostelijke kanaalarm. Die zorgen zijn geboren na dat de vereniging onlangs kennis heeft genomen van het verkeersplan dat is op gesteld door het bureau van Hasselt en de Koning. Vooral het laatste punt, het verdwijnen van de binnen scheepvaart uit het hartje van Terneuzen, zou de leden van de vereniging - en vermoedelijk van heel wat mensen met hen - spijten. Toch zou dat de conse quentie zijn van de aanbeve lingen in het verkeersplan. Ter hoogte van „de Hoop" zou een dam gelegd moeten worden om een verbinding tussen het Schuttershof en de Schepen- dijk tot stand te brengen. De vereniging Oud-Terneu zen heeft besloten niet bij de pakken neer te gaan zitten en er wat aan te gaan doen: er werd een brief gezonden aan het college van burgemeester en wethouders, met de volgen de strekking: „Sinds jaar en dag is Terneuzen één met de binnenvaart. Wij kunnen met een gerust hart vaststellen dat de scheepvaart en dan met na me de binnenvaart Terneuzen een stukje welvaart heeft be zorgd, vooral in de tijd vóór de ingebruikname van de nieuwe binnenvaartsluis". Men wijst op het enige stukje overgeble ven binnenvaart in het stads beeld en legt er de nadruk op, dat men zich dit niet graag ontnomen zou zien. Oud-Ter neuzen geeft te kennen dat zij niet in het verleden leven. Zij vervolgen hun brief dan ook: „Wij wijzen een verbinding Schuttershof-Schependijk niet van de hand, maar pleiten voor een brugverbinding. Een dam is mogelijk goedkoper, maar heeft grote gevolgen voor de binnenvaart, die dan wordt verbannen naar andere oor den. Op dat moment zou de Ter- neuzenaar het „oogcontact" met de binnenvaart helemaal verliezen en dat zouden wij in hoge mate betreuren", tot zover de brief van „Oud-Ter neuzen". Het is overigens niet alleen deze vereniging die het niet eens is met de op tafel liggende plannen: De schippersbonden Schuttevaer en CBOB hebben al laten weten dat acties over wogen worden als de afdam ming van de Oostelijke ka naalarm doorgang zou vinden. Terneuzen en de scheepvaart horen bij elkaar, zo vindt men. Het bestuur van Oud-Terneu zen zou deze relatie ook graag terug willen vinden in het museum. Nu min of meer in discussie is of dit moet blijven voortbestaan in haar huidige vorm heeft Oud-Terneuzen te kennen gëgeVen dat men graag zou willen inspelen op het ma ritieme gebeuren, temeer daar er ïn meerdere plaatsen al hoerenkamers zijn ingericht. „Wij vinden dat B. en W. binnenkort een beslissing moeten nemen", aldus be stuurslid W. de Zeeuw. „Bin nenkort zullen wij hen een brief zenden met het verzoek ons te laten weten wat de plan nen zijn". Er zijn inmiddels al contacten gelegd en oriënta- tiebezoeken gebracht en de inrichting van een maritiem museum zou te verwezenlijken zijn. Als plaats van vestiging lonkt men weer naar het oude stadhuis, dat nu weer ge- meentebezit is. Eventueel zou een poot aan de bibliotheek op het Java ook welkom zijn, maar men vreest dat dat te kostbaar zou worden. „Als er één plaats is om publiek te trekken, dan is het wel de Noordstraat", meent voorzit ter Johan de Vries. Hij heeft nog meer verlangens ten aan zien van de Markt en het oude tuinpad achter de Noord straat. „Dat zijn de enige over- Praten over een maritiem museum met een borreltje er bij gaat véél beter. V.l.n.r. W. Bareman J. de Vries en W. de Zeeuw. blijfselen van historisch Ter- neuzen. 't Zou zo prettig zijn als dat oude tuinpadje een oase van rust zou kunnen worden, met een ambachtelijk zaakje of zo. Er zijn al een paar pandjes die er nog staan opgeknapt, maar verder zou er heel wat moeten gebeuren. Zo ook met de Markt. Er is al een architect bezig met een plan om de Markt een ander aanzien te geven en meer te betrekken bij het Noord- straatgebeuren. De parkeer plaatsen die wegvallen kunnen wel ergens anders gesitueerd worden. Kijk, we zijn geen vereniging die per se bij het oude wil blij ven, er zijn kleine stukjes die we graag zo willen houden, maar verder willen we mee gaan met de tijd. Vandaar dat we inhaken op de actualiteit". Zo wil men ook daadwerke lijk meepraten in de plannen voor de rehabilitatie van de binnenstad. „We moeten zien te voorkomen dat daar gebeurt wat op het Java is gebeurd", meent Willy de Zeeuw. „We wachten in grote spanning af wat daar nu gaat gebeuren. Het was vroeger het prototype van een kleinschalige arbei derswijk met een eigen identi teit. De woonfunctie zal weer gestalte moeten krijgen, in welke vorm staat nog te bezien. 'Wij willen in een vroegtijdig stadium meepraten". O ja, Johan de Vries heeft nog een wens, een kleintje maar: „een „oudemannen- bankje" op de hoek van de Noordstraat en de Axelsedam, om te keuvelen en naar de bo ten te kijken". Wethouder drs. R.C.E. Barbé zal al deze zaken komen bespreken tijdens de eerste vergadering van Oud- Terneuzen in 1980. Plaats van handeling: café De Vriend schap, Noordstraat I. TERNEUZEN - Luxor- theater: Voor de 4e (en voorlo pig laatste) week de vermaarde film „Apocalypse Now". Vrij dag om 19.30 uur, zaterdag om 21.45 uur, zondag om 20.00 uur. Toegang: 16 jaar. Romy Schneider is de hoofd persoon in de Franse film „Une histoire simple" met als voor naamste tegenspelers Bruno Cremer en Claude Brasseur. Donderdag, vrijdag en maandag elke avond om 20.00 uur, zaterdag om 19.30 uur en zondag om 16.00 en 20.00 uur. Toegang: 12 jaar. Despannen- de film, „Het Geheim van het Bereneiland", waarin een ver beten jacht wordt gehouden op Duits goud, draait voor de 2 e week. Vrijdag om 22.30 uur, zaterdag om 19.30 uur, zondag om 13.45 en 16.00 uur, maan dag en dinsdag om 20.00 uur. Toegang: alle leeftijden. „De Erotische Capriolen van een Deurwaarder" draait vrijdag om 22.30 uur, zaterdag om 2L45 uur en dinsdag om 20.00 uur. Toegang: 16 jaar. „Terug van de Heksenberg" is een film vol met vliegende schotels, ruimtewezens, atoomgeheimen, allemaal vol doende om er een spannende rolprent van te maken. Dat is het dan ook geworden dank zij de vermaarde Bette Davis, Christopher Lee en vele ande ren. Zaterdag om 14.00 uur en zondag om 13.45 uur. Toegang: alle leeftijden, OOSTBURG - Ledeltheater: „Het heetste hoertje gaat vro lijk verder", met haar talrijke erotische avonturen in de Weense aristocratie. Vrijdag, maandag en dinsdag om 20.00 uur, zaterdag om 21.30 uur en zondag om 16.30 uur. Toegang: 18 jaar. Een aantal mensen doet afschuwelijke ervaringen op als zij naar het Amazonege bied trekken om te zoeken naar een indianenstam waarvan werd aangenomen dat deze allang niet meer bestond. Wat het gezelschap allemaal mee maakt kan men zien in „Ema- nuelle en de laatsten der kan nibalen". Zaterdag om 19.15 uur en zondag om 14.00 en 20.00 uur. Toegang: 16 jaar. HULST - De Koning van Engeland: „Once upon a time in the West" Donderdag, vrijdag, maan dag en dinsdag om 20.00 uur, zaterdag om 21.00 uur, zondag om20.45 uur. Toegang: 12 jaar. Ook de film „Alien" is best nog eens het bekijken waard. Daartoe is gelegenheid don derdag om 20.00 uur, vrijdag, maandag en dinsdag om 20.15 uur, zaterdag om 21.15 uur en zondag om 21.00 uur. Toegang: 16 jaar. Ook deze week draait in Hulst de pornofilm „Er zijn nog drie smachtenden voor u". Donderdag om 20.15 uur, vrijdag om 22.30 uur, zaterdag om 19,30 en 23.15 uur, zondag om 14.30, 16.15 en 19.00 uur, maandag om» 14.30 uur en dinsdag om 22.15 uur. Toe gang: 18 jaar. „De Vier Vuisten op safari", met Bud Spencer en Terence Hill, draait vrijdag en maandag om 20.00 uur, zater dag om 19.00 en 21.15 uur, zondag om 14.00, 16.15 en 18.45 uur en dinsdag om 20.00 uur. Toegang: alle leeftijden. Ook voor de tweede week, „II- sa, Meesteres van het Mannen kamp". Vrijdag om 22.15 uur, zaterdag om 19.00 uur, zondag om 16.15,18.45 en 21.00 uur en dinsdag om 20.00 uur. Toe gang: 16 jaar. GOES - Grand Theater: Hoewel de rage van de ram penfilms al een tijdje over zijn hoogtepunt heen is, worden dergelijke rolprenten nog steeds aan de lopende band aangemaakt, want er blijkt een publiek voor te zijn. „City on flames" Stad in vlammen) is er eentje uit die lange rij en doet qua opbouw en uitwerking wel heel erg aan Towering infer no" denken. Ditmaal gaat het dan niet om een brandende to renflat, maar om een olieraffi naderij die explodeert Vrijdag, maandag tot en met woensdag om 20 uur, zaterdag en zondag om 19 en 21.30 uur. Toegang: 12 jaar. Het weke lijkse pornoavondje (vrijdag 23 uur, toegang 18 jaar) wordt ditmaal gevuld met de Franse sexfilm „lis font tout", die bij ons de wat meer aansprekende titel „De zachte meisjes van de harde sex" heeft meegekregen. Het kinderprogramma op de zondagmiddag (14 uur, toe gang: a.l.) bestaat uit de te kenfilm „Bugs Bunny zet de boel op stelten." AXEL Realiseert u zich weieens hoe fijn het is om ge zond te zijn? Staat u er ook eens bij stil hoeveel mensen dat niet zijn. In veel gevallen hebben deze mensen medi cijnen nodig die bereid wor den uit bepaalde bloedsub- stanties. In andere gevallen, na een ongeluk of bij een ope ratie, moeten bloedtransfu sies worden toegepast. U kunt zich misschien voorstellen, dat er daardoor enorm veel bloed nodig is. Bloed wat door gezonde, volwassen mensen tussen 18 en 65 jaar afgestaan kan worden. Want zo'n enl^gl keertje per jaar kunnen we best een half litertje missen. Binnenkort worden er ook in Zeeuwsch-Vlaanderen weer een aantal van deze bloedplasma-avonden ge houden, op 27 februari bij voorbeeld in Axel, Sas van Gent en Hulst. Secretaris K.J. van Drongelen van de Axelse Rode Kruis Colonne vertelt er het volgende over: „Er komt een speciaal team van de bloedtransfusiedienst in Amsterdam. Sommige le den daarvan doen hele dagen niets anders, anderen zijn goed getrainde vrijwilligers. Verder is er altijd een arts aanwezig. Als onze voor schriften worden opgevolgd is het risico te verwaarlozen, het afnemen gebeurt liggend, daarna blijft de donor nog tien minuten in de rustkamer met een sterke kop koffie. Nee, die halve liter bloed kan best gemist worden. Na en kele uren is die hoeveelheid weer aangemaakt". Er zijn een paar groepen mensen die zich niet moeten melden als donor: na een K. van Drongelen (Axel): Als de voorschriften worden opgevolgd, is het risico te verwaarlozen". ernstige ziekte, een beval ling, of een operatie kan men beter een keertje overslaan. Indien er geneesmiddelen worden gebruikt of als men twijfelt moet de huisarts even geraadpleegd worden. Veel mensen vinden het maar eng, maar echt, er is niets engs aan. De „prikkers" zijn zo ervaren, dat je er niets van voelt en binnen een kwartier is de afname gebeurd. Het bloed wordt dan gedurende een minuut of twintig ge schud en in kisten zo snel mogelijk naar Amsterdam gebracht. Al acht uur na de afname wordt het bloed ver werkt! Wat gebeurt er dan mee? „Voor grote operaties wordt „vol" bloed gebruikt. Als ie mand een shock'heeft, bij voorbeeld als gevolg van een ongeluk, wordt een plasma- eiwit-oplossing toegediend, daarvoor hoeft de bloed groep van de ontvanger nog niet bekend te zijn. Dan zijn er de hemofiliepatiënten, zij krijgen een preparaat toege diend wat een concentratie bevat van een bepaalde stol- lingsfaktor waaraan zij te kort hebben. Hiervoor is ont zettend veel bloed nodig, omdat uit één halve liter maar een kleine hoeveelheid van dit cryoprecipitaat te halen is", legt Van Drongelen uit. Ook het zogenaamde immunoglobuline, wat an tistoffen bevat tegen de meeste in ons land voorko mende infectieziekten, wordt uit plasma geïsoleerd. Er is kort geleden zelfs een anti- rhesus immunoglobuline ontwikkeld, waardoor rhe- susbabies geen wissel transfusie meer hoeven te ondergaan. Dan kunnen ook nog de afzonderlijke rode en witte cellen en de bloed- plaatjes gebruikt worden, dus die éne halve liter wordt wel goed gebruikt, en er is enorm veel nodig. Stap dus over die drempel heen denk aan de slogan: bloed kan levens redden en „Uw

de Stem | 1980 | | pagina 25