LMensen hebben nog steeds idezelfde nood9 chtvanl tingen Jubilerende pastoor Ruyloft: loterij oen aam Weigeren uitkering wekt woede van Aardenburger Provincie wil expo-dienst beeldende kunst Bouw Hulster zwembad begonnen De tsloterij Dubbel gouden feest in Axel streek en bii elkaar elers nsen Hulst aroot Hulst pmswaarde Kloosterzande Sint Jansteen Kloosterzande Schrijfmachine vernield: week voorwaardelijk CULTUURNOTA GEREED Uitslagen schietingen Terhole Axel Heikant Expo van Jeanne Oosting in Hulst Raad Axel dinsdag bijeen Welzij nsplan Nieuw Namen en Heikant in de maak Heikant F STEM VAN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 T9 Totaal prijzenbedrag I 50 200 200 25.000 100.000 2.000 100 2 100 *2 400 1.000 2 5.000 500.000 2 5.000 2.000 2.000 2 2.000 3 50 3 1.000 3 2.000 3 100.000 3 2.000 4 35 4 85 4 85 4 110 4 50.035 4 2.035 4 5.085 5 50 16 50 16 50 >6 250 16 450 6 250.000 16 4.000 17 100 17 50 17 2.000 '7 2.000 >7 100.000 67 2.000 67 5.000 97 5.000 38 100 58 10.000 188 5.000 U88 5.000 1 9 15 169 1.015 169 6.015 149 25.015 '69 50.015 130 400 >10 100 )30 3.000 60 2.000 180 2.000 (Van onze correspondente) GRAAUW/NIEUW NA- I MEN - ..Ik merk vaak dat de mensen menen dat het geloof 10 verandert. Dat vind ik niet. De waarden van het ge- I loof blijven hetzelfde. De I mensen hebben nog steeds I dezelfde nood, hetzelfde I verlangen. Maar de manier I u aar op de mensen geloven, hun geloofsbeleving, veran dert". Dat zegt pastoor A. Ruyloft van Graauw en Nieuw Namen. Zondag 24 februari viert hij zijn vijf entwintigjarig priesterjubi- I leum. Dan vindt 's ochtend in plechtige eucharistie- viering plaats, 's middags ge volgd door een receptie, waarop de fanfare Nooit Ge dacht een serenade brengt en kerkbestuur en plaatselijk feestcomité namens de paro- I chianen cadeau's aanbieden. Pastoor Ruyloft, geboren [in 1930 in het Belgische St. Gilles-Waas, kwam in 197 5 naar Graauw. Enkele jaren later werd hij ook pastoor prfjs is gevallen, is e gewonnen prijs het prijzen zjjn dus al :tfouten voorbehouden^ lansspelbelasting draagt 25% en wordt ring gebracht, „schoon" uitgekeerd. ïee.En speel dan eens open en heeft u dus aandag3 maait 1980. Gouden Gids. hele loten per giro naai 125,- over als u vóór 't eind van deze ifgeschreven, speelt u paar dagen voor de otnummer(s) thuis- ler: .5151 I n v. Cotlectejj! U kunt de Staatsloten) he afschrijving (II keer vraagformulieren ragen 070-653955. ie derde trekking stort. npagne van de parochie Nieuw Na men. Voor zijn komst naar Graauw was pastoor Ruyloft kapelaan in Brasschaat. Hij kreeg die functie na zijn priesterwijding in 1955. Pastoor Ruyloft wil niet direct beweren dat zijn priesterschap een roeping van boven is. „Het was meer een samenloop van omstan digheden, een roeping via mensen, door de nood en de vraag van mensen", zo zegt 'hij. De kapelaan van pastoor Ruylofts geboorteplaats St. Gillis-Waas hield zich des tijds vooral bezig met de jeugd. Dat was voor de jonge Ruyloft een stimulans om theologie te gaan studeren. Na zes jaar Oude Humanoria in Belgisch Luxemburg, stu deerde hij twee jaar wijsbe geerte in Twente. Daarna volgde een jaar noviciaat als voorbereiding op zijn intrede bij de paters Maristen. In Nederland voltooide hij zijn theologiestudie verder. Pastoor Ruyloft ver wachtte niet dat hij na zijn priesterwijding meteen pa rochiegeestelijke zou wor den. Hij achtte het klooster leven toen waarschijnlijker en dacht bijvoorbeeld aan lesgeven op een middelbare school. Een eerste reden voor de verhuizing naar Graauw was in 1975 zijn wens om dichter bij het kloosterleven van de paters Maristen in Hulst te zijn. Hij ervaart zijn behoren bij de congregatie van de paters Maristen dan ook als een geweldige steun in geloof en werk. Pater Ruyloft be vindt zich het liefst dicht bij de mensen. Het toedienen van de sacramenten ervaart hij als de belangrijkste taak van de priester. Pastoor Ruyloft kan ook veel vreugde vinden aan ontspannende bezigheden. De weinige uurtjes, dat hij niet met zijn beide parochies bezig is, gebruikt hij om te recreëren. Zo kan men hem af en toe zien schaatsen (de buitenover is zijn speciali teit) en treft men hem soms vissend langs de Schelde aan. De plechtige eucharistie viering ter gelegenheid van zijn jubileum begint zondag ochtend om 9 uur. 's Middags van 15 tot 17 uur vindt de re ceptie in het gemeenschaps centrum plaats. ■Prijskaarting - Het ge- leenschapscentrum Den kilaert houdt vrijdagavond [februari een prijskaarting de foyer van Den Dullaert. ■wordt gekaart zonder roem. e inleg is vier gulden en het |ei begint om 20 uur. ■Vrouwengilde - Het Katho- Ik Vrouwengilde Hulst heeft lieer F.H. Jilleba uit Mid- lourg bereid gevonden, om lezing te verzorgen over onderwerp „antiek, na- kak of echt". Ook niet leden |n welkom. Voor hen is de |tree 3.50 gulden voor leden gulden minder. Belang eenden kunnen kunstmj- jrheidsvoorwerpen meene- ïnom ze te laten beoordelen [hun waarde als antiek op- |t. De lezing wordt gehouden ■Den Dullaert-op maandag 25 f'-ar: en begint om 20 uur. 10 maart verzorgt het jouwengilde een dia-avond Iff Oud-Hulst, op 24 april pt bij voldoende deelname reis naar Kevelaer her- IkL |KVo - De KVO-kring Hulst pdt donderdag 21 februari l°r de bestuursleden van de pgesloten afdelingen een plffigsbijeenkomst in Den llaert. De dames R. van r en D Cox spreken dan ..de nieuwe vrouwenbe- pg'ng" Aanvang 13.30 uur. e«vo-kring laat op 4 maart r bus rijden naar Tilburg, I» de jaarvergadering van I "0-organisatie wordt ge- liuen. Op 31 maart houdt Ijl een contactdag in Den Jwaert te Hulst. Mevr. de liser vertelt een vertoont dan IJsover de reis die ze samen, P de Breskense pastoor F naar Bharat in India pakte. belangrijk ;sen uw zaak - De bridgeclub leswaarde heeft weer enkele F wedstrijden gespeeld. De '™gen: groep A Howell 10, 1 spelers, max. 144. 1. mw I® jVaterschoot-mw. Kint- pKnujssen 63,84, 2. heren I® der Poel-de Waal 56,25, 3. ffi De Booij-van Aart, mw hootegem-hr. Giessen, Staai-hr. Staal 48,61. asP B: Howell 8,21 spelers, L, 1. heren Joossem- L,TS '2,22, 2. echtp. Van L,, en heren Joossen- E 55,56, 4. echtp. De ■Lu deBooij-mw. de L» Groep A: Howell Ian a „s' max i68: 1. heren id« Poel-de Waal 60,12, 2. khm t hr Staal 55'36. 3- IP ansen51,79,4. herende Lón", Aart 50>60 Pnt las 11e oweH 8, 21 spelers, 1 echtp. Van der I de 2',35'2- mw. De Booij- latin! lock 53'17> 3- heren Zeehengelen - De zeehen- gelvereniging De Vogel heeft een negental clubwedstrijden vastgesteld voor dit jaar. Het programma ziet er als volgt uit: zondag 16 maart van 13.30 tot 16.30 uur aan de Perk- straat, zaterdag 26 april van 12.15 tot 15.15 uur aan gemaal Zeedorp, zondag 11 mei van 12 tot 15 uur aan Baalhoek, za terdag 14 juni van 15.30 tot 18.30 uur nabij gemaal Kam pen, zaterdag 23 augustus van 12.15 tot 15.15 uur bij Mussen- nest Zeedorp, zaterdag 13 september van 17 tot 20 uur bij oud-gemaal Kampen, zondag 12 oktober van 15.30 tot 18.30 uur bij gemaal Zeedorp, zon dag 23 november van 13.30 tot 16.30 uur bij Perkstraat, zon dag 7 december van 13.30 tot 16.30 uur op nog nader te be palen plaats. Artsenbestand - Het artsen bestand in St.-Jansteen is uit gebreid. Dokter L. Adriaan- sens is deze maand een sa menwerking begonnen met de arts B. Schulte, die zich in St.-Jansteen gevestigd heeft. Ze voeren samen één praktijk. Om de wachttijden te bekorten begint men vanaf 20 februari met een spreekuur op af spraak. Prijskaarting - De NKV-afde- ling St.-Jansteen houdt rijdag 22 februari in café de Kroon een prijskaarting. De kaarten worden om 19.30 uur geschud. De inleg is 3,50 gulden voor niet-leden en 2,50 gulden voor leden. Schutters - De schuttersso- ciëteit St. Jan houdt op vrijdag 22 februari de jaarvergade ring. Dat gebeurt in café Sport. Aanvang 19.30 uur. De be stuursleden E. Savooij en G. van Dorsselaer treden af maar zijn herkiesbaar. Men wil ver der het schieti ngenprogramma voor dit jaar en de datum voor de komngschieting bespreken. Kaarting - Aan de kaarting, georga niseerd door de sociète it De Stoere Spelers, gehouden in café De Reizende Man, namen 36 personen dee. Uitslag 1. mevrouw Lucas, 2. mevrouw De Waal-kint, 3. Th. Peters, 4 P. Pauwels, 5. E. van Overme- ren, 6. J. Verschuren,-7. J. van de Borgt, 8. J. Leenknegt, 9. mevrouw De Waal-Baart, 10. mevrouw Hiel. Alle personen kwamen uit Kloosterzande. p U f «aagt 52,1 irne-Joossen en echtp. 38 KLOOSTERZANDE - Aan de zondag gehouden schieting in café R. van Kruyssen, namen 39 schutters deel. Uitslag: hoge vogel: P. Neve uit Klooster zande; eerste zij vogel: F. van Kruyssen uit Kloosterzande; tweede zijvogel: F. Pieters uit Kloosterzande; grootste aantal (5): R. Hiel uit Kloosterzande. (Van onze correspondente) MIDDELBURG - Conform de eis veroordeelde politic- rechter te Middelburg gister morgen de 37-jarige J.B. uit Aardenburg tot een gevange nisstraf van een week voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. Uit onvrede met de gang van zaken had B. op 10 augustus vorig jaar in het Aar- denburgse gemeentehuis een schrijfmachine op de grond gegooid, hetgeen hem een aan klacht opleverde wegens ver nieling vpn andermans zaken. Tragische omstandigheden hadden er toe geleid, dat B. plotseling zonder inkomsten zat. Herhaalde^verzoeken om een uitkering van de sociale dienst hadden niets opgele verd. En toen de dientsdoende ambtenaar hem tenslotte toe voegde: „Aan die spelletjes van jou doen wij niet mee", was voor B. de maat vol. Welover wogen pakte hij daarop de schrijfmachine,, die hij,yervol- gens op de grond gooide, om de aandacht van de politie te trekken. Diéaandacht kreegB. dan ook uitvoerig, maar het le verde hem wel een proces-ver baal op. De uitkering kwam die middag nog rond. Maar er zit sindsdien wel een zoge naamde strafkorting op. „Die ambtenaar deed gewoon zijn werk met", zo verdedigde B. zich voor de politierechter, mr. Mulder. Je kan wel zeggen dat ik uit zelfverdediging handel de. De politierechter maakte de man duidelijk dat hier juri disch gezien beslist niet van zelfverdediging sprake was, maar dat B. zelf helemaal fout had gehandeld. Officier van justitie mr. Van Nierop raadde de man tenslotte aan voortaan juridische bijstand te zoeken, omdat hij de problemen ken nelijk niet meer aan kon. Dé .38-rjarige A.R. uit Ter- neuz'en was het op 3 augustus met eens met de handelswijze van een PZEM-monteur die kwam kijken naar zijn defecte boiler. Woedend stapte hij daarop naar het PZEM-kan- toor in Terneuzen, waar hij de directeur te spreken vroeg. De dienstdoende ambtenaar V. kon de verbolgen B. echter niet verder helpen, waarop de man over de balie sprong en R. een stomp gaf. Twee stompen zelfs, zo verklaarden getuigen later. Daar weet ik niets meer van, aldus R. voor de politierechter. Volgens mij heb ik alleen maar geduwd. Een duw die V. overi gens lange tijd met een pijnlij ke schouder had opgescheept. Een boete van 750.- oordeel de politierechter mr. Mulder, waarvan 500.- voorwaarde lijk en een proeftijd van een jaar. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De pro vincie Zeeland wil een eigen tentoonstellingsdienst voor beeldende kunst in het leven roepen, die tevens voor educa tieve begeleiding kan zorgen. Over de vorm, waarin de dienst gegoten zou moeten worden, HULST - Aan de schieting voor bejaarden in zaal De Blaauwe Hoeve namen 36 schutters deel. Hoge vogel J. Maas, Hulst, eerste zijvogel L. Prenen Hulst, tweede J. Maas Hulst, meeste vogels (vier) J. Freyser Hulst. HULST - Aan de maandag gehouden schieting in zaal W. Blommaert namen 62 schut ters deel. Hoge vogel J. de Waal, Koewacht, eerste zijvo gel R. Boon Hulst, tweede A. Verdurmen Graauw, meeste vogels (vijf) O. de Moor St.-Jansteen. HENGSTDDK - Aan de carnavalsschieting in zaal P. van Dijk namen 35 schutters deel. Wip 1: hoge vogel W. van de Bogaert Ossenisse, eerste zijvogel J. Pauwels Axel, tweede F. Pieters Klooster zande. Wip 2: hoge vogel W. van de Bogaert Ossenisse, eer ste zijvogel P. Pauwels Kloos terzande, tweede P. Neve Groenendijk. Meeste vogels (zeven) A. van Dijk Vogel waarde. KOEWACHT - Aan de car navalsschieting van Willem Tell in zaal P. van de Steen namen 35 schutters deel. Hoogvogel L. Ringoot St. Pauwels, eerste zijvogel R. de Smet Koewacht, tweede J. Ferket Nieuwdorp, meeste vo gels (drie) F. Breijart Koe wacht. Dinsdag hielden de bejaarden een carnavalsschie ting bij J. de Guchteneire. Er deden 38 belangstellenden mee. Eerste hoogvogel G. van Damme Koewacht, tweede hoogvogel M. Buijs Koewacht, eerste zij vogel E. van Gaver Koewacht, tweede P. de Jong- he Heikant, extra prijs Jac. Herman Koewacht, grootste aantal (vijf) A. van Hooije Koewacht. Bejaarden - De r.-k. bond van bejaarden afdeling Ter hole hield een drukbezochte jaarvergadering in het dorps huis. De aftredende bestuurs leden mevr. De Potter en mevr. Apers werden met algemene stemmen herkozen. Tijdens de pauze werd getrakteerd op koffie met gebak. Mevrouw Lockefeer-Bleijenberg uit Hulst sprak de aanwezigen toe over het bejaardenwerk. Er werd nog wat gekaart en bingo gespeeld. (Van een onzer verslaggevers) HULST - In het Hulster Zoetevaartgebied is de bouw van het overdekte zwembad begonnen. Burgemeester P. Molthoff sloeg gistermiddag officieel een van de heipalen in de grond. Op het bouwterrein langs de Grote Kreekweg'was een klein gezelschap genodig den daarvan getuige. In gemeentelijke kringen verwacht men dat het over dekte bad in de loop van het volgend jaar in gebruik kan worden genomen. Over het be heer van het zwembad is nog geen definitieve beslissing ge nomen. Aangenomen wordt, dat de gemeente zal besluiten om zelf de exploitatie in han den te nemen. Als mogelijke exploitant wordt ook nog steeds het Dullaert-bestuur of een nieuw op te richten parti culiere stichting bij het zwem bad in particuliere handen te geven. De bouwkosten van het zwembad, dat wordt uitgerust met een beweegbare vloer, be dragen ongeveer vijfenhalf miljoen gulden (waarvan de provincie een half miljoen be taald). Bovendien wordt reke ning gehouden met daarnaast nog een jaarlijks exploitatie tekort van 300.000 gulden. Overwogen wordt nog het bad uit te rusten met zonnecollec toren (300.000 gulden) of beter te isoleren (50.000 gulden), be dragen die men door energie besparing terug hoopt te ver dienen. zal nog overleg plaatsvinden. Verder wil men de kunstuit leen gaan bevorderen. Om aan het benodigde geld te komen voor beide zaken wil het dage lijks bestuur de subsidie aan particulieren die kunst aanko pen stopzetten. Het rijk heeft deze vorm van subsidiëring af gelopen jaar al stopgezet. Daarbij wees de minister van CRM erop, dat de subsidie vrijwel uitsluitend ten goede kwam aan diegenen, die finan cieel toch al in staat waren kunst aan te kopen. De provinciale voornemens zijn vervat in een discussienota provinciaal cultuurbeleid 1980-1984. Belangstellenden krijgen tot 1 mei de tijd om op de nota te reageren. De nota besteed onder meer aandacht aan het provinciaal beleid ten aanzien van de pro fessionele kunsten, de ama teuristische kunstbeoefening, de kunstzinnige vorming en de volwasseneneneducatie. Een monumentennota en een mu seumnota zijn nog in de maak. Ten aanzien van de profes sionele kunst wordt in de dis cussienota onder meer over wogen een provinciale veror dening te maken voor het ver lenen van beeldende kunstop drachten bij de uitvoering van bouw- recreatie- en wegen projecten. Een provinciaal do cumentatiecentrum op het ge bied van de beeldende kunst ziet men niet zitten. Het wordt beter geacht om de losbladige bladdocumentatie van Zeeuwse beeldende kunste naars te optimaliseren. Plattelandsvrouwen - De Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Axel vergadert op maandag 25 fe bruari in het torenlokaal van de Nederlands Hervormde Kerk aan de iKerkdreef. De heer W. de Vries, directeur van het postkantoor in Axel, zal deze avond het een en ander vertellen over de PTT. Daarna kan iedereen vragen stellen. De avond begint om 20.00 uur. Rode Kruis - Op woensdag 27 februari wordt er in Axel een bloedplasma-avond van het Nederlands Rode Kruis ge houden. Leden van de Rode Kruis-kolonne Axel en een team van de bloedtransfusie dienst staan vanaf 18.30 uur klaar om de donors een halve liter bloed af te nemen. Deze elfde bloedplasma-avond in Axel wordt weer gehouden in de christelijke kleuterschool aan de Ds Jan Scharpstraat. Bejaardenschieting-In café de Pekton te Heikant wordt morgen een schieting voor be jaarden gehouden. De schie ting begint om 13.30 uur. De inleg is drie gulden en er is een gratis bedrag van 25 gulden aan prijzen beschikbaar. (Van onze correspondent) AXEL - Op dinsdag 19 fe bruari vierden twee bruids paren in de gemeente Axel hun gouden huwelijksfeest. Dat waren in de eerste plaats de heer A. de Clercq en mevrouw C. de Clercq-van Overloop. Ze wonen in de Boekweitstraat in Zuiddorpe. De heer De Clercq is 77 jaar, zijn vrouw drie jaar jonger. Ze vierden het feest met hun kinderen, kleinkin deren en verdere familieleden en bekenden tijdens een re ceptie bij café Het Gemeente huis in Zuiddorpe, waar bur gemeester A. de Kam het ge meentebestuur vertegenwoor digde. Het andere gouden bruids paar wordt gevormd door E. Coone en A. Coone-Aper. Ze wonen in Koewacht op de Kerklaan. De bruidegom is 79 jaar, zijn bruid wordt vandaag, woensdag, 71 jaar. Ze vierden het feest met hun kinderen en de overige familie op zaterdag 23 februari met een receptie bij V.d. Rumste in Koewacht. Ook bij hen kwam burgemeester de Kam op bezoek namens het gemeentebestuur. (Van een onzer verslagge vers) HULST - Galerie Van Geyt in de steenstraat te Hulst stelt de komende weken schilderijen, aquarellen en grafiek tentoon van Jeanne Oos ting. Ze behoort tot de beste schilders van ons land. Haar werk vertoont een sterk eigen karakter. In de twintiger jaren ont wikkelde ze een stijl waarin de natuur van plant en dier en het boe renland een grote beteke nis heeft. Haar werkwijze ken merkt zich dan door een onstuimig temperament met een lichte melangolie en een gevoel voor een zaamheid, waarin de dramatiek van haar eigen levensgevecht meespeelt. In haar Parijse periode werd ze vooral gegrepen door het felle leven in de oude, vaak arme wijken met ook de nachtkant van het bestaan. In de lijn van Hayter is ze ook technisch een van de pioniers van de nieuwe Nederlandse gra fiek. De expositie vindt plaats in het kader van 800 Jaar Hulst Stad en ter gelegenheid van de ver schijning van een door Hans Redeker samenge steld boek over Jeanne Oosting. Galerie Van Geyt presenteert deze week ook emailles van Go de Kroon. De expositie van Jeanne Oosting begint op 23 fe bruari en duurt tot 18 maart. De galerie is open tijdens de normale win keluren. (Van een onzer verslaggevers) AXEL - De Axelse gemeen teraad komt dinsdagavond voor de maandelijkse open bare vergadering bijeen. De vroede vaderen beslissen dan onder meer over de aankoop van de dorpshuizen te Zuid dorpe en Spui. Ook de planologische lega lisatie van de bosaanplant op Smitsschorre komt aan de or de. Ook beslist men over he- raanplant van bomen langs de kinderdijk. Verder komt het voorstel ter tafel om de warm- te-isolatie van de 286 betonnen woningen te verbeteren ter tafel. Op de agenda staan on der meer ook de subsidievoor- stellen voor emancipatieacti viteiten van het vrouwencafé 't Wuufje en de Axelse vrou wenraad. De bijeenkomst be gint zoals gebruikelijk om 19 uur en wordt in het stadhuis gehouden. (Van een onzer verslaggevers) HULST - De dorpsraad te Nieuw Namen en de inspraak- groep van Heikant hebben be sloten in hun dorp een voor bespreking te houden om tij dens de hoorzittingen over de welzijnsplanning goed besla gen ten ijs te kunnen komen. De voorbesprekingen zijn voor alle dorpelingen toegankelijk. „U zult begrijpen, dat het van groot belang is dat de ge gevens over het eigen dorp en de bestaande wensen en problemen op het gebied van de voorzieningen en activitei ten zo goed mogelijk naar vo ren komen", aldus de initia tiefnemers. De voorbespreking in Hei kant wordt gehouden op maandag 25 februari in het gemeenschapscentrum 't Hei- ke, die in Nieuw Namen op dinsdag 26 februari in ge meenschapscentrum De Kau- ter. De aanvang is beide keren om 20 uur. Oudste inwoner - In Heikant viert de oudste inwoner P.L. van den Berghe, beter bekend als Den Peuten, vandaag zijn 102de verjaardag. Afgelopen maandag werd hij nog gesig naleerd tijdens de boeren- maaltijd van de stichting Steens carnaval in het ge meenschapscentrum. 1

de Stem | 1980 | | pagina 19