CHTE RANl over Lake Placid We hebben ons aan usland verplicht Titel voor Linitsjoekl Karponosov 9&P Medailleverdeling sfburg m WEER IN HET GAREEL flNUELLE lelaatsfen taimMen Hieuwe sationele onturen van Emanuetle sport k* I [LAURA 3EMSER tj| LAKE PLACID te LAKE PLACID Nijmegen - pieun strik, LAKE PLACID A 73 '3 febr. 7.15 uur, >4 febr. 2 en 8 uur. DE STEM VAN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 ■m i avontuur i.h. Ama- bied waar nog wilde I en allen naar het Ie- staan. Geweldige ïg met een expeditie 3'e. '5-;) Lada Stationcar 120° lo's: 265,- inkt. btw. 21: 365.- inkl. btw 9700 AH Groningen vice in geheel Europa 640-35295 el. 076-655987 12619 Ö-4485 306 1180-36815 1194-298 1291 3. tel 01150-12510 0723 '•4' i LAKE PLACID - Het hou- I jen van de Olympische Winterspelen in een dergelij ke kleine plaats als Lake Pla cid mag dan problemen ople veren voor de toeschouwers en de pers, de wintersportfe- deraties zijn meer dan geluk kig met het experiment. De voorzitters van zes winter sportfederaties prijzen de fa ciliteiten unaniem. in Lake Placid „Wij hebben tijdens de I winterspelen geen proble men van grote omvang ge kend", zei Mare Hodler, de Zwitserse voorzitter van het internationale skifederatie (FIS). Hodler en de voorzit ters van de internationale schaats-, ijshockey-, bobs lee-, rodel- en biathlonfede- raties waren het erover eens dat de sportfaciliteiten in Lake Placid bijna perfect waren. ,,Er waren een aantal problemen, meestal veroor zaakt door de wisselende weersomstandigheden. Maar daar kan niemand wat aan doen", aldus Hodler. Kijkend in de toekomst, merkte Hod ler op dat de schaatsers de Winterspelen graag een keer in een grote stad zouden wil len hebben vanwege de be tere accommodaties. „Maar zij weten dat wij de bergen -V ,V met naar de steden kunnen verhuizen en om de diverse takken van sport bij elkaar te houden, moeten wij com promissen sluiten". Hodler zei voorts dat de fe deraties Lake Placid en ver gelijkbare centra moeten helpen door het organiseren van internationale wedstrij den. ,,De centra hebben voor veel geld faciliteiten ontwik keld, dan moet daar ook ge bruik van worden gemaakt. De wintersportoorden kun nen bijvoorbeeld uitstekend worden gebruikt voor trai ningen van nationale teams en voor de ontwikkeling van jonge atleten". Linistjoek Karponsov in actie tijdens het ijsdansen. EES KERDEL ZWEERT BIJ LYMPISCHE GEDACHTE LAKE PLACID - Natalia Linitsjoek en Gennadi Karpo nosov uit de Sowjet Unie heb ben dinsdagavond in Lake Placid de gouden medaille ver overd op het onderdeel ijs- dansen. Het Hongaarse paar Krisztina Regoczy/Andras Sallay greep de zilveren plak en Irina Moisejeva en Andrey Minenkov uit de Sovjet-Unie wonnen het brons. Natalia Linitsjoek en Gen nadi Karponosov, die reeds na de verplichte figuren bij het ijsdansen schier onverslaan baar leken, hebben het tijdens de vrije kür nog onverwacht moeilijk gehad. Een verre van vlekkeloze vrije oefening van het Russische paar en daar te genover een fantasierijke en (Van onze correspondente) LAKE PLACID - De donkere politieke en organisatorische wolken boven de dertiende JOlympische Winterspelen in Lake Placid hebben Kees Kerdel (64), Nederlands lid van let Internationaal Olympisch Comité, niet van zijn olympisch geloof gebracht. Kerdel ■lijft vriendelijk door de spelen „nogal rommelig, sfeerloos en beslist geen nieuw hoogte punt" te noemen, maar zijn denkbeelden over de olympische gedachte zijn er niet door teïnvloed. I Hij betreurt de politieke [ïwikkelingen maar meent lilt het IOC de enig juiste be- liissing heeft genomen door fan Moskou vast te houden en fneer ruimte in te bouwen voor lefimtieve beslissingen over let al of niet aanvaarden van Je uitnodigingen voor de Spe len in Moskou. „Ik zou een besüssing van let IOC om zich aan te sluiten juj de eisen van enkele regerin- |en onjuist hebben gevonden. Be kunt nu niet voorzien wat er p komende maanden nog gaat lebeuren. Ik weet dat uit eigen rearing. Ik stond in 1956 als (hef de mission achter het be idt niet naar Melbourne te laan in verband met de Russi- lehe inval in Hongarije, maar 'nde zomer van 1957 waren we tl wel weer aanwezig bij de ïuropese zwemkampioen- Vhappen in Boedapest. Zoiets N je nu ook kunnen krijgen, januit de sport gezien hebben r'e ®s aan Rusland verplicht, N kunnen nu niet zeggen: We Imten niet. De olympische or- door Dick Toet ganisatie zou zich daar zelf de das mee omdoen", aldus Ker del. Maar het allerbelangrijkste vindt hij, dat regeringen der gelijke besluiten over sport mensen niet mogen nemen. Kerdel: „Het zou een ernstige breuk betekenen in de inter nationale sportrelaties. Ik ben van mening, dat sport een goe de zaak is". Hoewel hij nooit op topniveau heeft meegedaan, kan Kerdel uit eigen ervaring putten. Als zwemmer, bokser, hockeyer en roeier zegt hij zich gewarmd te hebben aan talrij ke vriendschappelijke inter nationale contacten. „Het heeft me altijd goed gedaan, veel van die contacten heb ik - w De medailleverdeling per land na 23 van de 38 Olympi sche nummers is: goud zilver brons totaal Sovjet-Unie7 4 5 16 Oost-Duitsland 6 4 6 16 Verenigde Staten3 2 - 5 Oostenrijk 3 1 2 6 Zweden2 - - 2 Nederland1 1 1 3 Zwitserland1-1 2 Roland4 1 5 Liechtenstein - 2 - 2 'talie2 - 2 Noorwegen- 1 3 4 Canadal 1 2 •lapani - i Hongarije- 1 - 1 Bulgarije - - 1 1 Tsjechoslowakije- - 1 1 IVest-Duitsland- - 1 1 Bij het skispringen van de 70-meter'schans werden twee hlveren medailles uitgereikt, bij het hardrijden op de op de 1000 meter twee bronzen. njan van NEC, hervat l!'fn de Gaining bij'de Nij- j e ri'divisieclub. |ilrj'ner Lean Looyen had J «agnuddag een verhelde- LovJesprek met Strik. Éi llet afgelopen zaterdag lnAZ°fivie uitwedstrijd te- li 36-i "Uls' omdat de bij- reelt ,'arif>e voetballer vorige in de t3e'cer- LnZ !e met Roda JC een statie leverd„e. Looyen 1 icun voelde ook wel dat hij de laatste twee, drie maan den minder in vorm was. Hij heeft nog altijd last van een achillespeesblessure. Toch denk ik dat hij zondag tegen Willem II weer speelt. Als Op- hof hersteld is van zijn en kelblessure, kan ik Edo weer als stuwende kracht op het middenveld posteren". Strik heeft 'n tijdje geaarzeld een diepgaand gesprek met Looyen te hebben. Hij zou NEC beu zijn, maar de partijen hebben elkaar dus weer ge vonden. nog. De doelstelling van ver broedering geldt nog steeds. Je gezichtskring wordt veel rui mer en met de meeste van de mensen kun je heel zinnig praten". Kees Kerdel vindt niet, dat Moskou een verkeerde keuze van het IOC is geweest. „Rus land hoort bij de internatio nale sport, er zijn al tal van grote internationale sporteve nementen gehouden. Dan kun je ze niet ineens bij de Olym pische Spelen passeren". Op de veld winnende ge dachte de Spelen op een vaste plaats, bij voorkeur in Grie kenland, te houden, heeft Ker del zich nog niet vastgelegd. Kerdel: „Dat heeft voor- en nadelen. Een nadeel is, dat nauwelijks te voorspellen is op welke plek in de wereld zich nooit grote politieke proble men zullen voordoen. Grie kenland bijvoorbeeld heeft lange tijd een regime gehad, dat ons in Nederland ook niet zo goed lag. En je verstoort on ze grondgedachte óm de spelen te rouleren, de wereld rond te gaan. Bovendien kunnen zij een geweldige sportieve en economische stimulans voor het organiserende land bete kenen. De Spelen in Amster dam bijvoorbeeld hebben het Nederlandse hockey een enorme lift gegeven. Tokio, Rome en Mexico hebben een geweldige economische push gehad". Maar de voordelen liggen volgens Kerdel ook duidelijk genoeg. „Het wordt steeds moeilijker landen te vinden, die zo'n enorm evenement aan willen en -kunnen. Als je een ex-territoriaal gebied inricht, zoiets als het Vaticaan, haal je de spelen uit de politieke sfeer. En je voorkomt de neiging om de Spelen steeds groter, duur der en indrukwekkender te maken". Maar de mogelijkheid van een permanente vesti gingsplaats zal volgens Kerdel zeker een serieuze aandacht krijgen, niet voor 1984, want die spelen zijn al aan Los An geles toebedeeld, maar zeker voor 1988. Ook voor de winterspelen acht Kerdel een meer perma nente oplossing mogelijk. „Ik bewaar de beste herinneringen aan de spelen in Saporro in 1972 en vier jaar later in Inns bruck. Ik zou me kunnen voorstellen, dat je op die twee plaatsen terugvalt. Beide ste den hebben al laten weten de Spelen weer te willen organi seren". Van een „mislukking" in Lake Placid wil Kerdel niet spreken. „Er zijn veel goede wedstrijden geweest, maar rommelig en weinig sfeer, ja dat wel", aldus Kees Kerdel. goed uitgevoerde kür van het Hongaarse paar Krisztina Re goczy/Andras Sallay, dat op de tweede plaats stond, bracht verdeeldheid onder de juryle den. Vijf van de negen juryju ryleden zetten het Russische paar op de eerste plaats, de overigen kozen voor de Hon garen, de enige twee die hun land tijdens deze Olympische winterspelen vertegenwoordi gen. Ook de puntentoekenning wekte onder de aanwezigen de nodige beroering. Centraal hierbij stond de beoordeling van het Russische jurylid Igor Kabanov, die zijn landgenoten tweemaal 5.9 punten gaf, het geen een enorm boegeroep in de ijshal ontketende. Het Hon gaarse paar kreeg waarderin gen tussen 5.8 en 5.9 punten, behalve van Kabanov, die niet meer toekende dan tweemaal 5.7 punten. Toen de winnaars bekend werden, was het boegeroep niet van de lucht. Bij de aan kondiging dat Regoczy en Sallay als tweede waren geëindigd ging een luid gejuich op- De Hongaren, die door de vrije oefening zeer populair waren geworden, kregen een staande ovatie. Bij de uitrei king van de medailles herhaal den de vreugde- en woede-ui- tingen zich nog eens. Het ijshockey is een sport waar het niet rustig aan toe gaat, zoals op deze foto blijkt, waar een complete veldslag aan de gang is. IJshockey arbiter somber over toekomst LAKE PLACID Voor één Nederlander is het Olympisch ijshockeytoernooi wjoensdag in elk geval nog niet afgelopen. Scheidsrechter Nico Toemen zal het als linesman ongetwij feld nog een paar dagen kun nen rekken. Voor hem zijn de Winterspelen trouwens toch al een groot feest. „Wat wil je, eens in de twee dagen fluiten we een wedstrijd. Thuis werk ik harder voor de kost. Eerlijk, het is net zo iets als vakantie", lacht de Goirlenaar. Toemen neemt zijn werk daarom niet minder serieus. „Want wee je gebeente wan neer je op het ijs een fout maakt. Als je een offside over het hoofd ziet, zul je dat mer ken. Werken als linesman is vreselijk inspannend, je con centratie mag geen moment verslappen. Het is hier wel zo dat wie bokken schiet er direct uitvliegt", aldus Nico Toemen die met zijn confraters in het hartje van Lake Placid en op een steenworp van de ijshoc- keystadions een gezellig fami liepension bemant. In een we reld waarin het transport probleem tal van mensen overspannen maakt zijn de scheidsrechters dus boffers. Voor Nico Toemen is „Lake Placid" niet het eerste A-toer nooi. Hij was de nationale ploeg jaren voor, want debu teerde in 1977 te Wenen op het hoogste niveau. De Rus Stara- voitov, internationaal de hoogste autoriteit in het scheidsrechterswezen noemde de Nederlander toen de beste linesman van het toernooi. Hij beloofde hem zelfs een invitatie als scheidsrechter voor het Isvestia-toernooi, als oefening voor het grote werk in een volgend wereldkam pioenschap. Die belofte is de Rus niet na gekomen en nog altijd figu reert Toemen als rechterhand van de scheidsrechter. Het ziet er naar uit dat het laatste stapj e naar de top voor Toemen juist iets te groot blijft. Een kwestie van „politiek", veron derstelt hij zelf. „Een handicap voor mij is dat je eigen land in de A-groep moet spelen om zelf een kans als scheidsrechter te krijgen. Nederland is nu zover maar hoelang zal dat duren. Bovendien, ik word te weinig gezien. Ze moeten gewoon niet om je heen kunnen als inter nationaal scheidsrechter. „Daar faalt echter de Ne derlandse bond. Die zal voor wedstrijden van de Neder landse ploeg buitenlandse scheidsrechters moeten uitno digen. Dan vragen die landen je als tegenprestatie terug. En je zult je ervaring toch moeten opdoen in internationale wedstrijden. Ik heb dit seizoen in dat opzicht amper gefloten. Nederland pakt voor zijn in terlands immers eigen scheidsrechters of de Canadese instructeur McLeod. Dat is het goedkoopste. Het gevolg is echter wel dat wij er in het buitenland niet aan te pas ko men. Waarom dan wel bij een wereldkampioenschap of tij dens de Olympische Spelen. Nee, ik geloof niet dat ik nog ooit als scheidsrechter in een toptoernooi zal fluiten. Het hoeft ook niet meer zo nodig. door Ton van Esch Mijn ambities zijn wat dat be treft wat getemperd." In Ne derland vormt Nico Toemen, die een scherp oog paart aan een prima schaatstechniek, jeugdig bravoure en vooral feeling voor de stemming in een wedstrijd, al jaren de ab solute top. Hij was zelf als speler geen lieverdje, wordt wellicht daarom door de spe lers geaccepteerd. Nico Toemen is derhalve een autoriteit en daarom, is het de moeite waard de oren te spit sen, wanneer hij het scheids rechterswezen in eigen land op de korrel neemt. Veel laat hij er niet van heel. Toemen is er trouwens de man niet naar om van zijn hart een moordkuil te maken. Er gaat in Nederland van alles fout met de scheids- rechterij", meent Toemen, die de oorzaak van alle kwaad vindt in de scheidsrechters- commissie." Die commissie wordt beheerst door de Am sterdammer Kuit. Een man die geen verstand heeft van ijs hockey maar optreedt als een dictator. Er loopt wel een Ca nadese instructeur rond in de persoon van McLeod maar die heeft niets te zeggen. Hij kijkt trouwens huizenhoog op tegen ons als scheidsrechters uit de eerste divisie want hij is jong een was zelf nog nooit meer dan linesman". „De nangheid is dat de scheidsrechters niets hebben te zeggen. Wij hebben nergens stemrecht. Velen durven trou wens hun mond niet open te doen omdat ze bang zijn voor de represailles. Een aardig staaltje van wanbeleid is de door de internationale federa tie verplichte Coopertest voor scheidsrechters. Die is bedoeld om voor het seizoen de conditie te testen. Wordt in Nederland na afloop van het seizoen ge houden. Is dat geen giller", roept Toemen uit. Willen de scheidsrechters organisatorisch orde op zaken stellen en als volwassenen worden behandeld, dieper zitten hun grieven ten opzichte van de strafcommissie. Die zette scheidsrechters in hun hemd door strafzaken uit te stellen of te bagatelliseren. „Er was het geval van een speler die een scheidsrechter heeft geslagen maar vrolijk nog ze ven weken speelde voordat hij werd gestraft. Bovendien wa ren er internationals, die openlijk voor de radio dreig den te bedanken voor Oranje wanneer hun straf te hoog zou uitvallen. En als je dan later merkt dat ze een belachelijk lage straf hebben gekregen, voel je je als scheidsrechter natuurlijk wel genomen", stelt Toemen, die onthult dat enkele van zijn confraters met de ge dachte hebben gespeeld om de play-offs om de titel te boy cotten. „Het zit ons tot hier", en Toemen maakt het bijpas sende gebaar met de hand tot aan de mond," wanneer er niets verandert vrees ik dat het komende seizoen de oorlog uitbreekt onder de top- scheidsrechters. De narigheid is dat de spelers steeds profes sioneler gaan optreden en de scheidsrechters pure amateurs blijven. Die kloof wordt steeds groter. Ik zie het voor de toe komst somber in".

de Stem | 1980 | | pagina 13