magazijn OOSTEN DE-HART VAN LONDEN Vier kandidaten voor drie medailles Op drieduizend meter in Lake Placid IIN I BSTBÜRG OM aat k stewardess van JNasiviiP Björg Eva Jensens Van niets naar iets Pötzsch aan kop EïïïïïiTrcraraïï JMk P&O Jet Ferries -imtmn Stesr- Irusland Matig herstel van FC Twente De Graauw beste aanvaller A In bij 10 van lentrum. [ngen. bestellen [aapkamer, ïnbiedine ik. ;de speciale voor u. )ntje. lagazijn sstiging 076-139044 bij rondneuzen beien. s met advies ISNELSTE m irtïTNm-* i ^T:WIÏII«TÏÏÏ1 (Van een speciale ver slaggever) LAKE PLACID - Als favoriet voor Olympisch goud was ze het ijs opgestapt. Na iets meer dan 400 me ter, nadat ze in haar race tegen de Russin Lalenkova net op toe ren was gekomen, de gradeerde ze zichzelf tot een figurant. Tweede plaats Van der Poel m _^fs%ing ls_nuj 5 01846-4733 65 H Sluis) DE STEM VAN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 (Van een speciale verslaggever) LAKE PLACID - Vier mannen hebben één ding gemeen, namelijk dat zij geweldig goed kunnen schaatsen. Verder lijken de vier kandidaten voor de drie Olympische medailles in het kunstrijden in niets op elkaar. Jan Hoffmann, de onderkoelde technicus, Bobin Cousins, de virutoze artiest. David Santee, de explosieve „kwajongen". Charles Ticknr, de degelijke veteraan. LAKE PLACID (ANP) - Het programma van van- I daag, de negende dag van [ie Olympische Winterspe llen is>' ski: estafette 4x5000 I meter skilopen dames [(15.00 uur). Ski: reuzeslalom dames, tweede manche (16.00 uur). Schaatsen: 1500 meter Ivoor heren (16.30 uur). Kunstrijden: korte Kür dames (21.00 uur). Kunstrijden: vrije Kür heren (01.30 uur). LAKE PLACID - De esta fetteploeg van de Sovjet-Unie [beeft zich op de viermaal tien [kilometer skilopen de sterkste [getoond. De lopers Botsjev, [üasjoekov, Beljajev en Zimja- [tov kwamen tot een totaaltijd |van één uur, 57 minuten en |],46 seconden. De uitslag is: 1. Sovjet Unie (Rotsjev 29.21,41/Basjoekov (29.48,57/Beljajev 29.21,78/ JZimjatov 28.27,70) totaal ■1.57.03,46. 2. Noorwegen Messen 29.45.9,96/Aaland 129.26,77/Aunli 30.14,80/Braa 129.18,24): 1.58.45,77. 3. Fin land (Kirvesniemi 31,17,45/ lTeurajarva 30.17,70/Pitkae- |nen 30.08,39/Mieto 28.16,64) 2,00.00,18 4. West-Duitsland (tafel 30.57,65/Müller 30,27.07/Notz 29.37,29/Behle |!9.20,73) 2.00.22,74.5. Zweden (Lundbaeck 31.39,44/Eriksson |29.51,54/Kohlberg 30.33,53/ Wassberg 28.48,20) 2.00.42,71. Italië (Detzolt 30.15,96/ Carrarra 31.10,76/Capittano 0.01,62/Vanzetta 29.41,59). Jan Hoffmann is, eigenlijk precies precies zoals de andere drie, altijd zichzelf gebleven. Tussen de Hoffmann die zes jaar geleden als achttienjarige voor het eerste wereldkam pioen werd en de kandidaat voor Olypisch goud van van daag is vrijwel geen verschil te ontdekken. Hij is zes jaar ou der geworden en nog altijd de man die zijn lessen prefekt kent. De ideale leerling, die zijn huiswerk braaf maakt en ijzig heerst in de verplichte fi guren, waar de getalenteerden altijd de hardste werkers hoog scoren. Op de techniek van Hoff mann, vier keer Europees kampioen, is niets aan te mer ken. Zowel voor zijn knie operatie, die hem in het seizoen 1974- 75 „stil" zette en zijn kansen op een Olympische me daille in Innsbruck verknoei de, als er na was hij op het kunstijs de mechanische mens of de menselijke machine. Robin Cousins, twee jaar jonger, is anders. In alle op zichten. Een artiest, virtuoos in het vrije rijden. Wanneer Cousins al niet als uitvinder van nieuwe figuren te boek staat, dan is hij wel een ver nieuwer. Cousins doet alles zelf, niet alleen op het ijs, ook in de voorbereiding. Hij is zijn eigen choreograaf, hij kiest de muziek voor zijn ongeëve naarde vrije rijden, hij naait de lovertjes op zijn schaatskos- tuums. De speelse Brit had echter als kunstrijder een handicap. Namelijk de zakelijk ver plichte figuren, waarin hij niets van zijn eigen persoon lijkheid kan leggen. Voor de Winterspelen heeft hij de ver betering daarin, die zich al manifesteerde bij het Europees kampioenschap, voortgezet. Een vierde plaats was zijn be- /AD VERTE NTIE) teverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK (Van een speciale verslaggever) LAKE PLACID - Over Björg-Eva Jensen, de winnares van de gouden medaille op de 3000 meter tijdens de Winterspelen van Lake Placid valt nog niet veel te vertellen. Ze is nog een open )oek, dat veel lege bladzijden telt. Maar daar zal de komende aren wel verandering in komen als ze het succes van Lake Placid aangrijpt om op voort te bouwen. Reeds overtuigend op de 3000 meter tijdens het toernooi om de wereldtitel voor all-rounders in Hamar op 13 januari kwam ze in net weekeinde van 26 en 27 januari in Assen tijdens de strijd om ®et juniorenwereldkampioenschap sterk naar voren. Zo sterk i ,^at ze 4e wereldtitel overnam van de overigens afwezige Amerikaanse Beth Heiden. Die titel betekende haar eerste grote uiomf op internationale gebied. lange en struise blonde Noorse uit Larvik werd afgelopen ""iuag de vijftiende februari twintig jaar. Tijdens haar gouden m var'3eter4e ze en passant het Olympisch record van Tatjana «fin1 j)Averina uit 4e Sovjet Unie met 13,06 seconden. De in geboren schaatsenrijdster, 1.69 meter lang en 64 kilogram ™aW, is nog scholiere en nog ongebonden. Veel tijd om te uaatsen derhalve en dat zal nog wel meer sprekende resutlaten loning en na de verplichte Kür stootte hij al door naar de tweede plaats van de twee oe feningen het hoogst gewaar deerd werd. Daardoor is Cou sins toch tamelijk dicht geko men bij de trilogie van zijn landgenoot John Curry, die vier jaar geleden drie gouden medailles veroverde; de Euro pese, de Olympische en die van de wereld. David Santee is even oud als Cousins. Beter in de verplichte figuren dan de Brit, maar steeds een klasse minder in het vrije rijden. Niet omdat zijn mogelijkheden veel minder zijn, maar alleen omdat het hele lichaam van de Ameri kaan in die beslissende mo menten van een kampioen schap de nervositeit voelt. Santee heef voor de Winter spelen een sport-psycholoog bezocht en in die gesprekken heeft ij de rust gevonden en de zekerheid die al in de korte Kür zichtbaar was. „Ik kan bijna niet wachten tot donder dag", zei hij nadat hij het voorlaatste onderdeel had voltooid. „Ik kan de strijd om de medailles aan en als ik er toch niet in zou slagen er een te veroveren, dan zal ik vechtend verliezen. Om aan de medailles te ko men, zal Santee tenminste nog een plaats moeten klimmen. De kampioen van de Verenigde Staten, Charles Tickner, staat nog tussen hem ep de twee Europeanen. Tickner leek tot dinsdag de zekerheid zelf. Rustig en zelfbewust zonder uitschieters, degelijk en be trouwbaar, werkte hij de drie programma-onderdelen af. In de korte Kür echter maakte hij een fout. Hij struikelde bij het einde van een serie sprongen, het belangrijkste onderdeel van de verplichte Kür. Zijn beloning was mager. Het Britse jurylid Sally Stapleton ging zelfs niet verder dan 5,0. Het kostte hem zijn tweede plaats in het klassement. Tickner is een man die liever het halve ei heeft dan de lege dop. Houdt dat in dat hij don derdagavond in Lake Placid op zeker gaat rijden? „Risico's nemen voor goud, of risico's vermijden voor brons? Ik weet wat ik donderdagavond zal moeten doen, maar die weten schap maakt mijn taak er zeker niet eenvoudiger op". Charles Tickner is de laatste van de fa- vourieten, die het ijs op moet, het lot heeft zijn concurrenten Hoffmann, Cousins en Santee vóór hem geplaatst. LAKE PLACID (SID) - Wereldkampioene Linda Fra- tianne is bij de verplichte fi guren van het dames kunstrij den voorbijgestreefd door de Oostduitse Europese kam pioene Anett Pötzsch en de viervoudige nummer twee bij het Europees kampioenschap, de Westduitse Dagmar Lurz. De stand Pötzsch (O.DL) pl.c. 9, 46.04 pnt., 2. Dagmar Lurz (W.D1) 20/44,00, 3. Linda Fratianne (VST) 26/42.76, 4. Emi Watanabe (Jap) 38/41.52, 5. Claudia Krostofics-binder (Oost) 45/40.32, 6. Susanne Driano (Ita) 55/39.32, 7. Kristiana Wegelius (Fin) 60/38.84, 8. Lisa-Marie Allen (VST) 69/38.44. (ADVERTENTIE) De Jetfoil is een revolutionair vaartuig dat zich op zijn draag^ eugels verheft en stabiel ên veilig op het water glijdt Met alle "«komfort voor de reiziger Afreis vanuit Oostende Na een orettig-rustige wtocht van Vh uur (drinks en shopping tegen speciale oora prijzen) wordt aangelegd vlakbij de Tower Bridge. „aar bus. metro, taxis bij de hand zijn. Zowel voor een !er'of zakenreis, neem voortaan de prettigste snelste weg per Jetfoil l Tot 6 overtochten per dag Vraag de °cbure met de afvaarturen aan uw reisbureau L^de Jetfoil is de reis naar Londen even aangenaam als het verbltifT^ i sSwhipï!tls fol<3erte ontvangen, OS 2 Pr \^'aa^5taande bon aan Naam .^nummer 09 3l59.3g.02.02. Postnummer Naam Adres T15 Ria Visser is onderuit gegaan Dramatische val Ria Visser Plaats Bij het ingaan van de tweede ronde voltrok zich het drama. Vertrokken' was ze op een tijd die haar een medaille zou moeten opleveren. Beth Hei den, die in de eerste rit op een tijd van iets meer dan 4.33 mi nuten was uitgekomen, was het lokaas. En Ria Visser durf de het aan. In overleg met trai ner Ab Krook wilde ze voor de tweede keer een gooi doen naar Olympisch eremetaal. Een volslagen black-out vernietig de alle illusies. Want alleen Ria Visser, de stayer bij uitne mendheid, bad zich nog kun nen meten met de Noorse Jen sen, de Oostduitse Becker en Beth Heiden. Was het de sneeuwrand die haar ten val bracht? Tikte ze met haar ene schaats tegen de andere? Het zal wel altijd een mysterie blij ven. Volkomen geknakt ver dween ze ogenblikkelijk van de ijsbaan. Geholpen door peetvader Dick de Vroome en chef de mission Bram Leeu wenhoek. Ook Ab Krook kon geen antwoord geven. Enigszins ontredderd probeerde hij de val van Ria Visser te ontleden: ,Ik denk dat de concurrentie in onze groep haar te veel is ge worden. Ze wilde opnieuw een tijd neerzetten. Dat Annie Borckink haar het goud op de 1500 meter nog ontfutselde, zat haar dwars. Misschien is dat het geweest. Ik zou ook geen andere verklaring kun nen geven. Het kan ook haar jeugdige leeftijd zijn geweest, die haar de das omdeed". Het is altijd moeilijk voor een coach om de waarheid on der ogen te zien. Ab Krook, die nimmer zijn rijdster zal afval len, draaide nu echter wel om de waarheid heen. In een week kan namelijk veel veranderen en de vier dames die nu al drie weken in de Verenigde Staten zijn, groeiden in een week Olympische Spelen duidelijk uit elkaar. Coach Ab Krook (links) ondersteunde Ria Visser na haar val op de drie kilometer. De saamhorigheid was ver dwenen. Annie Borckink en Sijtje van der Lende, de twee ouderen in zijn groep, trokken meer met elkaar op. Niet dat er ruzie was, maar de ietwat le venslustige wandel van Ria Visser en Haitske Valentijn stond het andere tweetal niet aan. Annie Borckink en Sijtje van der Lende vielen erover, dat Haitske en Ria enige keren met hun gedachten meer bij niet sportieve gebeurtenissen waren. Ab Krook gaf toe, dat deze meningsverschillen in tern niet positief hadden ge werkt, maar, en hij sprak nu wel vrijuit: „Daar wil ik het falen van Ria niet volledig op gooien. Als je een paar weken met elkaar onderweg bent, zie je een bepaalde groepsvor ming. Dat is zeker gebeurd. Natuurlijk heb ik die lichte uitspattingen van de jongere meisjes niet in dank afgeno men. Het kan de rust verstoren. Als een chef de mission moet ingrijpen, vraag je om moei lijkheden. Dan gaat het thuis front zich roeren als er bepaal de krantenpublikaties komen. Ja, en dan ben je verloren. Nogmaals, het heeft een rol meegespeeld, maar van door slaggevende betekenis was het voor mij niet". Ondanks de teleurstelling op deze laatste afstand van de dames kan Krook toch terug kijken op een geslaagd Olym pisch evenement. Het goud en zilver van Annie Borckink en Ria Visser op de 1500 meter blijft staan. Toch had hij even als velen verwacht, dat Ria Visser op de 3000 meter er nog een medaille bij zou pakken. „Natuurlijk kon ze het van daag waarmaken. Dit was ide aal weer voor Ria. Windstil en prima ijs. Dat de omstandig heden slechter werden, had haar nog geen parten kunnen spelen. Het ijs werd door de felle zon steeds zachter, maar ze reed nog in het vijfde paar, dus het kon nog net. Helaas, we hebben het niet mogen mee maken. De mysterie van de sport", sprak hij filosofisch. De dramatische val van Ria Visser in het begin van haar ra ce heeft een duidelijke terug val gehad op de andere twee. Gezien de onrust in de ploeg had Annie Borckink het alsnog kunnen waarmaken, echter Ab Krook heeft geen seconde met die gedachte gespeeld. Waar om niet? Ze kon zich een week geleden op de 1500 meter toch ook heerlijk vastbijten op de tijd, die haar concurrentie ge maakt had? Krook tot slot: „Ik had een idiote optimist moeten zijn om daar in te geloven. An nie is niet geschikt voor de 3000 meter. In Davos, waar ze op de 1500 meter al 2.11 mi nuten reed, kwam ze op de 3000 meter ook niet bij de eer sten. Nee, in Annie had ik van daag geen vertrouwen. Sijtje is aan het afbouwen. Dat zie je. Maar zolang zij er in Neder land nog niet af wordt gereden, zie ik voor haar nog geen reden om met schaatsen te stoppen. Internationaal gezien is Sijtje wel verloren voor de toekomst. De andere meisjes gaan haar veel te hard". En snel ging het op de 3000 meter. Reeds in het eerste paar. De loting had niet beter kun nen zijn. Björg-Eva Jensen, winnares van de 3000 meter in Hamar, waar in januari het toernooi om het wereldkam pioenschappen werd gehou den, startte tegen Beth Heiden. Het was voor de liliputter uit Madison de laatste mogelijk heid om nog een medaille te grijpen. In West-Allis was ze tijdens het wereldkampioen schap op de sprint al buiten de prijzen gevallen en ook in Lake Placid had ze nog niet het ge noegen mogen smaken van het winnen van een medaille. Ze was verheugd over de zege tocht van haar broer, maar in nerlijk knaagde het. Immers waren niet broer en zus Heiden bestempeld als de grote goud delvers van deze Olympische Spelen? Ze pakte haar laatste kans met beide handen, dacht niet aan haar lichte en kelblessure, en streed driftig om Olympisch goud. Echter weer was het de bevallige en volslanke Noorse, die haar dwars zat. Het verschil was minimaal echter Olympisch goud was aan de einder ver dwenen. Dat Sabine Becker ook het zilver voor haar neus wegpakte, was zelfs meer dan een teleurstelling. Het wach ten was op Ria Visser. Ook Diane Holum voelde aan, dat uit die hoek het laatste gevaar nog kon komen. Na iets meer dan 400 meter kon het Ameri kaanse duo naar binnen gaan. Het brons was voor Beth Hei den, dankzij die val van' Ria Visser. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE - FC Twente heeft zich gisteravond maar matig hersteld van de forse be kernederlaag (4-0) die de ploeg afgelopen zondag van Feye- noord kreeg te slikken. De formatie van oefenmeester Hennie Hollink sloot het in- haalduel tegen PEC-Zwolle wel winnend af (1-0), maar de manier waarop dat gebeurde, was verre van overtuigend. Tekenend voor de Ensche- dese onmacht was wel dat het enige en beslissende doelpunt van een tegenstander afkom stig was. Rinus Israël, die vori ge week zijn contract met de Zwolse club nog maar eens met een jaar verlengde, was in de eerste helft zo ongelukkig om zijn eigen doelman Van Geffen te passeren. In het vervolg van de strijd waren er voor de gas ten voldoende mogelijkheden om op gelijke voet te komen. Vooral Klaas Drost kreeg en kele voortreffelijke scorings kansen, maar de kleine Zwol lenaar weigerde hardnekkig deze te benutten. Voor de 6000 bezoekers in het Diekmanstadion viel er weinig te genieten. Zij veerden alleen op als scheidsrechter Van Swieten een voor hen on begrijpelijk beslissing nam. En dat gebeurde nogal eens. Na de wisseling kwam er wel wat meer leven in de brouwerij, vooral door de enthousiaste manier waarop PEC Zwolle probeerde de gelijkmaker te forceren. Maar FC Twente doelman van Gerwen werd toch nauwelijks onder vuur genomen. Dat FC Twente er niet in slaagde wat resoluter afstand te nemen van de oppo nent, lag vooral aan het gebrek aan stootkracht van de En- schedese frontlinie. De Noor Thoresen faalde met name na drukkelijk. Ook zijn vervanger Arie van Staveren, die ver moedelijk deze week nog over gaat naar MW, en dan het ko mend weekeind reeds tegen zijn oude club mag aantreden, kon daar geen verandering in aanbrengen. Inmiddels heeft de krappe winst van FC Twente wel tot gevolg, dat de oostelijke club op de ranglijst PSV voorbij is gestevend en daardoor de mogelijkheden om de komend jaar Europees voetbal te spelen, in eigen hand houdt. Ajax 22 18 2 2 38 58-20 AZ'67 22 14 5 3 33 48-21 Feyenoord 21 11 7 3 29 39-19 RodfiJC 22 12 3 7 27 35-26 Utrecht 22 10 6 6 26 34-26 Twente 22 10 5 7 25 29-28 PSV 22 9 6 7 24 40-27 Excelsior 22 8 6 8 22 37-40 Willem U 22 7 8 7 22 30-40 Den Haag 22 7 7 8 21 26-29 GA Eagles 22 8 4 10 20 30-29 PEC Zwolle 22 6 6 10 18 23-29 MW 22 4 9 9 17 26-37 Vitesse 22 5 7 10 17 27-41 Haarlem 22 5 7 10 17 29-44 Sparta 22 5 4 13 14 32-43 NAC 21 4 4 13 12 14-36 NEC 22 5 2 15 12 19-39 LAKE PLACID (ANP) - Na vier wedstrijddagen in het Olympisch ijshockeytoernooi te Lake Placid is Corky de Graauw de beste Nederlandse aanvaller. Met drie doelpunten en vier assists (beslissende voorzet ten) komt hij op de tiende plaats. De overige Nederlan ders komen bij de eerste twin tig niet voor. Victor Charlamov uit de Sovjet-Unie voert de ranglijst in de rode groep aan met negen punten (drie doel punten en zes assists). Hij wordt op de volgende acht plaatsen gevolgd door teamge noten. De Graauw is de enige niet-Russische speler die zich in de top-twaalf tot nu toe heeft kunnen plaatsen. SANARY (ANP) - Ad van der Poel is gisteren tweede ge worden in de ronde van Sanary voor wielamateurs. Hij eindig de achter de Zwitser Horst Zimmermann, die de 120 kilo meter lange koers in de omge ving van Sint Tropez aflegde in 3 uur 08 minuten en 37 secon den. Beiden maakten, evenals Ad Prinsen (tiende) en Jacques Vooys (vijftiende), deel uit van een kopgroep van 23 man, die na dertig kilometer was ont staan. De uitslag van de ronde van Sanary is: I. Horst Zimmer mann (Zwi), 120 km in 3.08,37, 2. Ad van der Poel (Ned), op 2 seconden. 10. Ad Prinsen (Ned), op 3 sec., 15. Jacques Vooys (Ned), z.t.

de Stem | 1980 | | pagina 11