PLO met praatte Nederland E3NVM Russen starten offensief in Afghanistan Strenge veiligheids maatregelen in Madrid R6. Jeproeft weerdatjerookt. ek" graham Sutherland overleden Ook Iran nu akkoord niet onderzoeks commissie \uidelmde \n !Dexe binnenland buitenland ischka ^eer in irrest I.e waren een week ge- t en van zes tot twaalf jaar C an8ehis veroordeeld we- E ns ffieHeplichtigheid aan t, 0Iïldat zij hadden mee- fc...JP.en met de deportatie I- "<000 Franse joden en |®mumsten uit Frankrijk iBfr' nazi"conceutratiekam- fcim' Waar Huizenden van hen |Bush wint op forto RiCo TOORE.YAAR BEGIYG STRAFBARE FEITE.Y Atocha-procesvan start Forse straffen Vragen Algerijnse minister voor overleg in Nederland Babiuch Pools premier behandelen |>reen zo groot toegankelijk Ike documen- I bepaald land J uitgangspunt [op 28 mei de 2 juni Cuba, lerenigde Sta le verhouding Juid-Afrikaen tuding Israël- Id. |NOS deze zo- jtt wedstrijden |het Europese nschap voor I in Italië en lidagnamiddag la's van een besteed aan Ier het Holland pt festival zelf (leringen op de het redactie- oramiek deze besteden aan ke verkiezings in Amerika Intschap en die land voor de 11 VAN DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 lON'DEN' (RTR) - De Britse beeldende „stenaar Graham Sutherland is zon- p 76-jarige leeftijd in Londen over- len. Sulherland was de maker van een treden portret van sir Winston Chur- II jat zijn weduwe, baronesse Cle- tnline Spencer-Churehill liet vernieti- Sutherland, beschouwd als een van de otste Britse kunstenaars van deze u,v. overleed in het Royal Free-zieken- js in het sjieke Hampstead. Zijn Churchill-portret was besteld door het parlement en was de oorlogslei der in november 1954 op zijn 80-ste ver jaardag aangeboden. Churchill moet toen gezegd hebben dat hij was afgebeeld als zat hij in het kleinste kamertje van zijn huis en lady Churchill beloofde de familie dat het „nooit in de huiskamer zal hangen". Nadat barones Spencer-Churchill was overleden werd bekend dat zij persoon lijk de vernietiging van het portret had bevolen. De kunstenaar zei er later over dat hij geen wrok koesterde, maar het wel een daad van vandalisme vond. Schilde rijen van Sutherland berusten in tal van internationale musea, waaronder het Victoria and Albert in Londen en de mu sea van moderne kunst in Parijs en New York. Over Sutherlands werk is wel ge zegd dat het wat kil, wat gespannen als van een menselijke geest die geen rust kent, aandoet. Graham Sutherland en zijn vrouw Kathleen hebben gedurende ruim twintig jaar gewoond in de buurt van Menton in het zuiden van Frankrijk. Graham Sutherland. Kamer: Bevorder openbaar vervoer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer blijft hame en op bevordering van het openbaar vervoer en mgzaam verkeer. Volgende week komt de vdA-Tweede-Kamerfractie met een openbaar moersplan, dat tot 2000 een groei van het penbaar vervoer met 45 procent moet waarbor- ;en. Een en ander werd duidelijk lens de tweede openbare imissievergadering, die ijd was aan het structuur- lema verkeer en vervoer en meerjarenplan personen- 'oer 1980-1984. Tijdens de vergadering gis- ■en, die ging over het perso- mvervoer in al zijn aspecten, leek dat de zucht naar ener- ibesparing een van de be- igrijkste motieven was voor [dooien en voor de bevor- ing van het openbaar ver ren het langzaam verkeer, amaast werden verkeers- igheid, de leefbaarheid en bestrijding van verkeers- loppunten genoemd als ar- menten voor terugdringing m het aantal autokilometers i bevordering van het aantab Igelegde kilometers per lenbaar vervoer en fiets. Om het aantal kilometers rug te dringen en het open- lar vervoer aantrekkelijker maken stelde CDA-woord- Jerder P.A.M. Cornelissen lor wonen, werken en re- :eèren zo te situeren, dat lenbaar vervoer kwalitatief intrekkelijker te maken, een irgvuldigtariefsbeleid, goede arkeer- en stallingsmogelijk- efei voor auto en fiets bij enbaar vervoer haltes, een todsplan voor het langzaam rkeer en bevordering van het ïgebruik. De door Corne- ien genoemde elementen «eiden ook bijna allemaal in de betogen van PvdA- roordvoerders Van Thijn, de iamer en Zijlstra, D'66- 'oordvoerster Lambers-Ha- [Uebard en PPR-er Jansen, lok het oordeel van Cornelis- I BONN (RTR) - Drie oud-na- /Js die tot lange gevangenis- li ralfen zijn veroordeeld maar Jongende hoger beroep op T'b' voeten waren, zijn zater- H» aangehouden en op ver- J°ek van de openbare aankla- per in Keulen in arrest gesteld, p» heeft de politie aldaar mee- pcdeeld. Het zijn de voormalige ge- ftapochef van Parijs, de 70-ja- Pge Hurt Lischka, de majoor L" oo S.S. Herbert-Martin r'l" vermoord. ge Het voormali- Isohein, Van ('e Amerikaanse Nush vf d'enst CIA George jvoorverki de RcPub'ikeinse ^>onnrnngenOPP°rtORi- |alle'J.resu'taat betekent dat Ihatirm a, ^eVaarHigden naar de tPuhlit, eonventie van de Re- |a.s.tenl1JSe Part'i in Juli in de E.Pl,r01t Wordt gehouden, Wtc esteiPron4e op Bush "ooten stemmen. sen over het beleid. „De rege ring speelt op een aantal pun ten onvoldoende in op nieuwe problemen en nieuwe kansen" - werd door de meesten vaak in straffere termen overgenomen, hetgeen resulteerde in een stroom moties om veranderin gen aan te brengen in breide lange-termijnplannen. Zo bepleitte Cornelissen een nadere bijstellen van de finan ciële ruimte, beschikbaar voor investeringen, ten gunste van het openbaar vervoer en het langzaam verkeer en een uit breiding van het intercitys poornet. Van Thijn (PvdA), Jansen (PPR) en Lambers-Ha- quebard (D'66) hielden een pleidooi voor handhaving van het voorzieningenpeil van het openbaar vervoer op het plat teland,, terwijl ook.meer gelden voor parkeervoorzieningen bepleit werden. Kamerleden bespraken ook de resultaten van het onder zoek naar de bereidheid van automobilisten om energie te besparen in het autoverkeer. Cornelissen noemde die re sultaten „onthutsend" en stel de een op de automobilist ge richte voorlichtingscampagne voor. Daarnaast zouden - ook PvdA-er Zijlstra was daar voor - zuinigheidsmeters in auto's gemonteerd moeten worden zodat afgelezen kon worden hoe zuinig men reed, evenals dag-benzinemeters, zodat ge zien kon worden hoeveel ben zine een rit kostte. Net als ^ijlstra en mevrouw Lambers- Haquebard bepleitte Corne lissen energiebesparing door maatregelen in de fiscale sfeer. Mogelijkheden zijn het af schaffen van de motorrijtui genbelasting en het doorbere kenen ervan in de benzine-ac- cijns of het wijzigen van de basis van de motorrijtuigen belasting door in het vervolg niet alleen gewicht, maar ook energieverbruik en geluids- produktie mee te laten spelen in de bepaling van de hoogte van de motorrijtuigenbelas ting. Zijlstra rekende de mi nister voor, dat een autopark, dat 1 op 12 reed nu in Neder land twintig procent energie besparing zou opleveren. Au to's met een groot vermogen waren dan ook taboe voor Zijlstra. Joessef Hadas, de eerste Israëlische zaakgelastigde, staat de pers te woord na de opening van de Israë lische ambassade in Egypte. Naast hem wordt de naamplaat van het gebouw ge toond. DEN HAAG/DAMASCUS - In de Syri sche hoofdstad Damascus heeft gisteren de wat het Palestijnse persbureau WAFA aanduidde als „de eerste officiële ontmoe ting" tussen de Nederlandse regering en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO plaatsgevonden. De chef van de directie Afrika en Mid den-Oosten van het ministerie van buiten landse zaken, mr. N. van Dijl, besprak al dus WAFA de jongste ontwikkelingen in het Midden-Oosten en de mogelijkheid van het ontwikkelen en uitbreiden van betrek kingen tussen de PLO en Nederland met Abdel Hassan Abu Maizer, lid van het uit voerend comité en hoofd van de afdeling internationale zaken. De directeur-generaal van de politieke afdeling van de PLO, brigade-generaal Abdul Razzaq al Yahia, en de Nederlandse ambassadeur in Syrië, Van Ede van der Pais, waren bij de ontmoeting aanwezig. De directeur Afrika en Midden-Oosten is, aldus de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag een week geleden naar Libanon en Syrië vertrokken om met zijn collega's van ge dachten te wisselen. Hij heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om informatief contact op te ne men met hoge PLO-functionarissen met wie de Midden-Oosten-problematiek be sproken is. Het is het eerste contact met de PLO op dit niveau, waartoe Nederland het initiatief heeft genomen, aldus de woord voerder. Mr. Van Dijl heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om het Nederlandse standpunt in het Midden-Oostenconflict uiteen te zetten en op een aantal punten verduidelijking te vragen over het Pale stijnse standpunt, in het bijzonder over de passages in het handvest van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie die tegen Israël zijn gericht. (advertentie) Straks staat het voorjaar weer voor de deur. En denken wij aan het nieuwe fietsseizoen. Denk dan ook aan uw veiligheid en zorg dat uw fiets in orde is. Neem het zekere voor het onzekere en ga voor een inspectie beurt naar de BOVAG-fietsenman. U kunt hem herkennen aan het BOVAG-embleem. BOVAG-afd.tweewielerbedrijven waarborg voor betrouwbaarheid. (Van onze redactie buitenland) PESHAWAR/BRUSSEL/MANILLA - Sovjet-troepen zijn gisteren een grootscheeps offensief begonnen tegen Afghaanse rebellen in de zuidoostelijke provincie Pakhtia, zo is vernomen uit Afghaanse kringen in de Pakistaanse stad Peshawar. In de noordoostelijke pro vincie Badakshan zouden re bellen een strategisch gelegen vliegveld in handen hebben, waardoor de bevoorrading van de belegerde regeringstroepen is afgesneden. Diplomaten in Peshawar bevestigden de ver overing van het vliegveld van Faizabad, maar het Sovjet offensief kon niet uit onafhan kelijke bron bevestigd worden. Claude Cheysson, lid van de Europese commissie voor de betrekkingen met de ontwik kelingslanden. heeft gisteren het Amerikaans graanembar- go tegen de Sovjet Unie „on duldbaar" genoemd. De Ame rikanen hebben, vooral in de huidige periode, de neiging om alle problemen in min of meer militaire termen te behande len. En zo gebruiken ze hun macht op voedselgebied als wapen, aldus Cheysson. Voor de Europeanen is dat volgens hem een onduldbare zaak om dat Europa de wereldproble men niet uitsluitend in termen van macht wil aanpakken. Veiligheid van de handelsre laties is van groot belang, vooral op gebieden waar te korten bestaan. We hebben veel en terecht geprotesteerd tegen energieboycots, en kun nen daarom soortgelijke acties op voedselgebied ook niet aan vaarden, zo verklaarde Cheysson, die juist gisteren had deelgenomen aan een conferentie over de honger in de wereld. De Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Richard Holbrooke heeft gis teren gezegd dat de Verenigde Staten „ernstige tegenmaatre gelen ondernemen en voorbe reiden" om de wereld te laten zien dat zij bereid en in staat AMSTERDAM (ANP) - Het onderzoek van de rijksrecher che naar corruptiebeschuldi gingen tegen de Amsterdamse "narcoticabrigade en haar toenmalige chef commissaris Toorenaar, heeft niet uitgewe zen dat Toorenaar zich zou hebben schuldig gemaakt aan strafbare feiten. Dit heeft de procureur-ge neraal van het gerechtshof in Amsterdam, mr. J. Boekraad, gisteravond op de persconfe rentie in Amsterdam bekend gemaakt. Wel is gebleken, al dus een verklaring van mr. Boekraad, van een onduidelijk gebruikmaken van dubieuze informanten en van onregle mentair en onzorgvuldig hou den en bewaren van enkele bij hem gedeponeerde (automa tische) vuurwapens, onder meer afkomstig uit criminele Chinese kringen. In de verklaring wordt ver der gesproken van het op on verantwoorde wijze onder zich houden van beduidende hoe veelheden in beslag genomen heroïne, het blijven gebruik maken van een (terzijde ge stelde) rechercheur en het in enkele gevallen geven van een verkeerde voorstelling van za ken, onder andere aan het openbaar ministerie ter ver krijging van de vrijheid of.de1 niet-vervolging van criminele verdachten. MADRID (AFP/RTR) - De burgergouverneur van Madrid heeft alle betogingen en op tochten in de Spaanse hoofd stad verboden rond het „Ato- cha-proces" dat gisteren al daar begonnen is. In de bloe digste week sinds het overlij den van dictator Franco in 1975 kwamen op 24 januari 1977 vijf personen om het le ven bij een moordaanslag in een advocatenbureau aan de Atocha-straat, waarnaar het proces vernoemd is. De vijf vermoorden, van wie er vier pro-communistisch ad vocaat waren, waren in verga dering met vier collega-juris ten die ernstig gewond raak ten. In diezelfde januariweek vonden twee personen de dood tijdens een betoging voor am nestie, werden twee vooraan staande Spanjaarden ontvoerd door de „anti-fascistische re volutionaire groepen van de eerste oktober" en doodden le den van die organisaties twee leden van de politie. Van de totaal zeven verdachten van de aanslag van 24 januari staan er vijf terecht in het proces dat naar alle tvaarschijnlijkheid drie dagen gaat duren en dat waarnemers algemeen be schouwen als een test-case voor de stabiliteit van het ko ninkrijk Spanje. Een van de zeven kwam in 1979 op ere woord vrij en verliet prompt het land, terwijl de andere niet-aanwezige in de loop van het onderzoek een natuurlijke dood is gestorven. Van de vijf beklaagden I. I hangt Francisco Albaladejo, die als regisseur van de aanslag geldt, een gevangenisstraf van in totaal 54 jaar boven het hoofd. Twee medeverdachten, José Fernandez Cerra en Car los Garcia Julia die tijdens het onderzoek bekend hebben de fatale schoten te hebben ge lost, lopen ernstig de kans voor 33 jaar het gevang in te gaan op beschuldiging van terrorisme en onwettig wapenbezit. De twee resterende beklaagden is onwettig wapenbezit ten laste gelegd alsmede het stilhouden van de misdaad De advocaten vn de ver dachten zullen er, zo verwacht men in de Spaanse hoofdstad, voor pleiten dat alle beklaag den kwijtschelding van straf krijgen overeenkomstig de amnestieregeling van 15 okto ber 1977. Een van de advocaten van de nabestaanden van de slacht offers, die behalve de detentie in totaal ongeveer twee mil joen gulden schadeloosstelling willen vragen voor de vier bij de aanslag gewond geraakte juristen, verklaarde dat er, al heeft het onderzoek drie jaar geduurd, nog flink wat vragen over zijn rond de zaak: Waar kwamen de wapens vandaan, waarmee de aanslag werd gepleegd? Onderhielden de beklaag den connecties met uiterst- rechtse groepen? De mogelijke betrokkenheid van leden van de staatsveilig heidsdienst (de Spaanse B.V.D.) bij de affaire. Het is overigens politiek be paald onrustig in Spanje - sinds 1 januari zijn er 26 doden gevallen vanwege politiek ge weld. Het staat vast dat van hen acht gedood zijn door neo fascisten. Minister Antonio Ibanez Freire van Binnen landse Zaken gaf vorige week toe dat er banden bestaan tus sen de B.V.D. en die rechtse groepen. Dat het demonstratieverbod van de gouverneur van Madrid waarschijnlijk niet overbodig is, moge blijken uit de aankon diging van de (uiterst rechtse organisatie) „Fuerza Nueva" en haar jeugdafdeling, de „Fuerza Joven" dat zij tijdens het proces een „jacht op de ro den" zal organiseren. zijn Russische en Vietnamese agressie tegen te gaan. Hij ver duidelijkte niet welke maatre gelen overwogen of getroffen worden om de Amerikaanse bereidheid te tonen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance zal in de loop van deze week besprekingen voeren in Bonn, Rome, Parijs en Londen. Tijdens de besprekingen zullen tal van onderwerpen aan de orde komen, waaronder de situatie in Zuidwest-Azië. NEW YORK (RTR, DPA, AFP) - Zowel Iran als de Ver enigde Staten hebben inge stemd met de samenstelling van een vijf leden tellende commissie van onderzoek die de „misdaden" van de ex-sjah moet onderzoeken, zo heeft een VN-woord voerder in New York gisteren meegedeeld. Iran heeft mondeling laten weten dat het akkoord gaat, maar VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim wacht nog op een officiële bevestiging alvo rens hij officieel tot installatie van de VN-commissie zal overgaan. De Verenigde Staten verklaarden zich zondag ak koord met de samenstelling van de commissie. Iran zal niet deelnemen aan een ministeriële conferentie over de plannen op lange ter mijn van de olie-exporterende landen die donderdag a.s. m Londen wordt gehouden. Dit heeft de Iraanse minister voor oliezaken, Ali Akbar Moinfar in Teheran verklaard. SCHIPHOL (ANP) - Om met minister Van Aardenne van Economische Zaken te onder handelen over de Algerijnse aardgasleveranties aan Ne derland, is gistermiddag de Algerijnse minister van ener gie, Beikacem Nabi, op Schip hol aangekomen. De Alge rijnse bewindsman wilde op de luchthaven niet ingaan op vra gen van journalisten. Al langere tijd doen geruch ten de ronde dat Algerije van de leveranties van vloeibaar aardgas aan Nederland, waar voor indertijd een contract is gesloten tussen de Gasunie en de Algerijnse oliemaatschap pij Sonatrach, zou willen af zien. Volgens deze geruchten zou Algerije het gas liever via een pijpleiding naar Europa doen gaan. Minister Nabi, die vandaag in Den Haag een pers conferentie zal geven, zal tot woensdagavond in ons land blijven. Wat kan een mens in deze dagen toch intens verlangen naar zo'n tintelende, frisse, koele zomerochtend én zijn bed. En de sexboetiekhouder, bij wie een andere deelnemer zijn „neus" had gekocht, liep mee als pater. „Edde gij het Brabants Or kest gezien? Tachtig man en amaol kwijt". Nederland die heeft de bal. „Ha lekkere smeris van me". „Pappa, ik wil naar buiten, het is veel te heet hier binnen". „Dun dieje van da reisbu reau ken beter reizen verkopen dan ier te gaan staan zingen. Want da kentie nie". „Nee, ik wil geen cola, ik wil sinas". „Maar dan moet ik weer door die drukte heen". „Ik wil sinas". „Wij hebben 't schijt aan de tijd". Ja sorry hoor, meer weet ik me er niet te herinneren, on danks al mijn goede voorne mens „zomaar" wat kreten uit het carnavalspubliek te ont houden en op te noteren. De ouderdom zullen we maar zeg gen. Morgen ben ik er misschien wel weer. U ook? MERIJN WARSCHAU (RTR/DPA) - Het Poolse parlement heeft gisteren de 52-jarige Edward Babiuch, tot dusver secretaris van het centrale comité van de Poolse verenigde arbeiders partij, tot eerste minister be noemd. Zijn voorganger, Piotr Jaroscewicz, was vorige week afgetreden. Babiuch staat bekend als vertrouweling van partijleider Edward Gierek. Hij werd met algemene stemmen gekozen. De benoeming van Babiuch, een voormalige mijnwerker, werd al algemeen verwacht. Hij is een bekwaam econoom en heeft de reputatie van goed organisator. Babiuch begon gisteravond meteen met de reorganisatie van het kabinet. De 55-jarige Jan Szydlak, lid van het polit- buro, verliest de functie van vice-premier en wordt vervan gen door de 53-jarige Kazi- mierz Barcikowski. De 54-ja- rige Ryszard Karski wordt mi nister van buitenlandse han del. (advertentie)

de Stem | 1980 | | pagina 3