E5)H vrii uit „RiooBverhaal" Opruiming raÉp^j ZATERDAG 12 JANUAR11* g voelt er niets voor om zijn ge meente te laten verworden tot. de vuilnisbak van Vlaanderen. In Zelzate is al industriële mi sère genoeg. „Laat ze in Gent maar naar gronden zoeken", zo stelt deze ambtsdrager. Het probleem van de havenbagger is niet ty pisch van de Kanaalzone. Het totaal baggervolume uit de Belgische havens bedraagt momenteel 35 miljoen kubieke meter per jaar. In Nederland zit met name Rotterdam in de maag met giftig slib, afkomstig uit de Nieuwe Waterweg. Wat „de groenvreterkes van Zel zate" onder aanvoering van Laureijs vrezen, is bij de Maasstad bewaarheid gewor den. Begin 1978 verbood het ministerie van Landbouw de consumptieakkerbouw in de 350 hectare grote Vlaardingse Broekpolder. De grond, af komstig van de bodem van de Nieuwe Waterweg en sinds 1957 met vaste regelmaat op gespoten, bevatte een kwikge halte dat 4,8 maal te hoog was. Het cadmiumgehalte over schreed 7,5 maal de toelaat bare hoeveelheid. De wortel tjes, verbouwd in de polder, stonden letterlijk krom van het gif. Naar de mening van de Zeeuwse milieu-inspectie is de grond in de Broekpolder zeker vergelijkbaar met de bagger specie uit het kanaal Gent- Terneuzen. Milieu-inspecteur Beijen: „Je kunt rustig aanne men dat de bagger voor Calle- Tiens, enwat is wettelijk in ons land De Belgische gemeente Zelzate dreigt dit jaar bergplaats te wor den van 1 miljoen kubieke meter giftige blubber uit het Kanaal Gent-Terneuzen. Het gaat om onrendabel bezinksel van de che mische industrie. Diepstekende schepen duwen er nu nog moei zaam doorheen en lopen soms zelf uit het roer. De bewoners van de wijk Callemansputte krijgen het op de stoep gedeponeerd. Het graven van de 18 meter diepe put is al aanbesteed, maar een ontgrondingsvergunning ontbreekt nog. Dat kan in België. De baggermaatschappij Andredco, die het project vrijwel zeker krijgt toegespeeld, vaart er wel bij. Ondanks oppositie ook uit Nederland, het aandragen van alternatieven en vooral veel politiek gemodder lijkt het Belgische ministerie varr openbare werken zijn zin te krijgen. De welvaartsbeerbak wordt enkele honderden me ters van een woonwijk aange legd. Natuurlijk met de nodige voorschriften. Het goedje uit het kanaal mag dan volgens Belgische normen niet giftig zijn. De zaak wordt wel keurig „gebetonneerd" om vermen ging met het omringende grondwater te voorkomen. De kanaalmodderput gaat 300 miljoen Belgische franks kos ten. Er moet 1,2 miljoen kubie ke meter znad „uitgecutterd" worden. De aanbesteding van dat project vond op 20 novem ber jongstleden plaats. Vol gens de Belgische wetgeving zijn voor de uitvoering van de plannen twee vergunningen nodig, vergelijkbaar met onze hinderwetvergunning en onze bouwvergunning. De laatste „ten behoeve van wijziging van het reliëf" Het ministerie van Economische Zaken in Brussel bereidt de hinderwet vergunning voor. Deze is aan gevraagd door het ministerie van openbare werken. De toe stemming om het reliëf te wij zigen moet van de Dienst Ste- debouw en Ruimtelijke Orde ning komen en dat is weer verre familie van het ministe rie van Openbare Werken, de aanvrager van de vergunnin gen. Een vestzak-broekzak systeem dus. De Antwerp Dredging Company lijkt een vette kluif te krijgen aan het slibprobleem van het kanaal Gent-Terneuzen. Jaarlijks komt er volgens schatting van de maatschappij zo'n half miljoen kubieke meter bij. Om de ergste nood te lenigen is men inmiddels al aan het bag geren geslagen. In een haven bij Evergem ligt al 300.000 ku bieke meter slib te wachten op transport naar Zelzate. Bag- germonsters hebben aange toond, dat de specie veel zware metalen bevat zoals cadmium, lood en kwik. Het is ngetwij- feld interessant om te weten dat het lood mogeljk afkomstig is uit verouderde riolerings systemen van de stad Gent. In dat verband heeft een woord voerder van het ministerie van Openbare Werekn zelfs ver klaard dat Gent de grootste vervuiler van het kanaalwater is. Chemische inwerking zou het metaal uit de loden riool buizen hebben losgeweekt. „Onzin", aldus Leon Laureijs van het Gewestelijk Comité Leefmilieu Zelzate „het komt van de industrie. Die hebben met subsidie dure zuiverings installaties gebouwd, waarvan de filters altijd verstopt zitten, want die moeten ze zelf beta len. Op de vervanging ervan is geen controle". Hij ziet het „rioolverhaal" meer als een afleidingsma- nouevre van „Brussel". Schijnbewegingen zoals er al meer zijn geweest. Hij onder vond het aan den lijve. Bij voorbeeld die keer dat ie met burgemeester Dansschutter van Zelzate op bezoek ging bij minister Mathot van Openbare Werken. Op vrijdag 12 mei 1978. Het duo werd afge scheept met een kabinetschef die een onderzoek naar de gif tigheid van het kanaalslib aankondigde. Drie dagen later kreeg Laureijs de resultaten al in het bezit. Het onderzoek was allang uitgevoerd en de zware giftigheid was goed bekend. De ontdekking van de slib- stortplannen is trouwens al even merkwaardig. Laureijs: „Op een goede dag hing er een aanvrag voor zandwinning op het publikatiebord van het gemeentehuis. Op het terrein zelf stond ook ergens een stokske met een vodje papier, zo, dat niemand het kon zien. Ze noemden het znadwinning. Toen ik een beetje achter dochtig belde naar het minis terie versprak één van die gasten zich: „Oh da's voor die slibstorting", zei ie. Op dat moment brak de beer los. Mi nister Mathot kreeg maanden „Da' spel in Callemansputte, da' moe gestopt worden. om De blubber bedreigUZelzate. Linksonder op de kaart Callemansputte. Gemodder Voorzitter Laureijs zwaaiend met papier: wettelijke middelen uitgeput. lang elke dag bezwaarschrif ten op z'n bureau, in totaal 4000. Niet alleen Van bewoners van Zelzate, maar ook van de Heemkundige Kring uit Sas van Gent en van Sas Promo tion. De Watermaatschappij Zeeland trok gealarmeerd aan de bel, vrezend voor beïnvloe ding van de dure spaarbekkens in de Braakman, via besmet grondwater. Om dezelfde re den volgt de Zeeuwse milieu inspectie de zaak met arguso gen. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat bracht de verontrusting over bij z'n Belgische collega. Volgens Leon Laureijs, be halve actieman oo'k achtens waardig CVP-raadslid, bete kent de slibberging, die door de Belgische overheid wordt betaald, een reusachtige con currentievervalsing: „Zuid- Chemie in Sas van Gent be taalt om z'n afval te mogen lo zen, maar een bedrijf als Kühlmann in Zelzate idat in dezelfde sector produceert mag z'n rommel zo in het ka naal lozen. De staat ruimte het wel op". Op verzoek van de Heemkundige ring in Sas van Gent heeft minister Tuijnman deze zaak in onderzoek. Dat zelfde bedrijf Kühlmann toon de zich trouwens een aanvan kelijk tegenstander van de lie gen hectare grote baggerop- slag achter zijn bedrijfsterrein. De direktie vreesde dat de 45 meter hoge gipsberg achter de fabrieksgebouwen op een Frank Puylaert van de Heem kundige Kring Sas van Gent ook present. kwade dag in de put zouden glijden. De bouw van het gat bij Callemansputte wordt vol gens een woordvoerder van het Belgische ministerie van Openbare Werken „een nieuw maar een gecontroleerd expe riment". Naar de mening van mevrouw ir. Y. Krebs van het Bestuur van de Waterwegen, de dienst die de supervisie heeft over het project. is er geen andere oplossing moge lijk. „We moeten ertoch ergens mee heen", zo verklaarde ze nog onlangs het overheids standpunt. Burgemeester Le- vien Dansschutter van Zelzate is er radicaal mee oneens. Hij mansputte dezelfde bestand delen bevat als de grond in de Broekpolder. Die havenspecie, dat is rotspul. Er zijn overal problemen mee". Verder om schrijft hij de kanaalmodder als spul dat we in Nederland niet zonder meer zouden depo neren". Alternatieve oplossingen voor de opruiming van de Gentse bagger zijn er in het verleden wel aangedragen. Zo is er tot grote schrik van Rijkswaterstaat even sprake geweest van storten in de Westerschelde. De afvoer zou echter bijna 5 miljoen gulden per kubieke meter per jaar gaan kosten en dat vonden de Belgen toch wat al te gortig. Een andere mogelijkheid, in combinatie weliswaar met een baggeropslag bij Calleman sputte, is een verbrandingso ven. Plannen daartoe zijn uit gewerkt door Addredco en in een vertrouwelijke notitie toe gestuurd aan minister Mathot. De baggermaatschappij sug gereert een verbrandingsoven met een capaciteit van een half miljoen kubieke meter slib per jaar. De verwerkingsprijs per kubieke meter bedraagt 423 Bfr. Het eindprodukt van deze slibverbranding is volgens het rapport gedroogd fijn zand. Dat eindprodukt is aldus „een niet-oxiciteitsonderzoek" niet giftigHet verbrandingso venplan is, zo meent Laureijs, „De Groenvreterkes" Tekst: Paul de Schipper Foto's: Cor de Boer Wie smachtend uitkijkt naar u!e^we scheldkanonnades van ■F. HERMANS zal zich met rlnJ°ngste boek IK DRAAG WSEN HELM MET VEDER- H (uitg. De Bezige Bij 32 50) teleurgesteld voelen. „''heeft daarom eerder ge publiceerde stukken in NRC, arool en Nieuwsnet bijeenge- f onder een vijftal verzamel- Alleen onder het kopje ■JNederland's verrotting" blijft 'I v®jvelend schelden en be- schuldigen. De rest van het bivi 'ruim 400 pagina's) bevat 1 pJuragen over schrijvers en j arijse musea en exposities, n ,ms wel informatief, maar j>een nieuws en vaak ver pandend in vrijblijvend gekeu- u teressant vind ik wel de m z.e bie Hermans daarbij en H i "1 de schrijverswereld j ht era tuur, want dat zegt •iooK over hemzelf dan de «betreffende auteur. a zfin Bijkaart-bundel gt Hermans eigenlijk niets tin„ aan ziIn rotte opmer- 3ljJ,ei? als zuurpruim. Hij kanheren op zijn voor- ge collega's aan de Gro- Wu universiteit, blijft Aan- ioL nekklg een ex-SSer i ee„pen- minister De Koning ^reformeerde glimpieper, een slibben een logisch gevolg van de filo sofie „tot behoud van ellende", die de Belgische overheid en de baggermaatschappijen han teren. Zijn visie op het ambi tieuze project: „Ge voelt wel dat die oven er gaat komen. Da's een cadeautje voor An dredco. Dat het eindprodukt niet giftig is, allez eh, da's nog al simpel. Het gif gaat bij de verbranding in rook op. Die rook wordt in water gewassen en dat water gaat terug het ka naal in. Hoe durven ze het vertonen! En dan nog te weten dat ze in een nobel gebaar de resterende grond aan de staat teruggeven". De toewijzing voor het gra ven van de modderbak bij Zel zate aan Andredco wordt in kringen van de Dienst Open bare Werken een dezer dagen verwacht. Het werk zelf moet half maart beginnen. Inmid dels kondigde het Komité Leefmilieu Zelzate „een hard verzet" aan tegen het nieuwe, maar gecontroleerde experi ment. Laureijs, ooit veroor deeld tot acht dagen bajes om dat hij bomen plantte op een plaats waar een haven moest komen, noemt de baggeraf- faire „een slibgate", een mod derige en kleinschalige variant van het Amerikaanse presi dentsschandaal. „Een aaneenschakeling van leugens en bedrog", zo karak teriseerde Laureijs de gang van zaken afgelopen dinsdag tijdens de vergadering in een cafélokaal aan de Markt Zelzate. Een gehoor vanont gende boeren en geïnten seerde Zelzatenaren luists er naar zijn relaas. Het moni uit in de conclusie: alle wet! lijke middelen zijn uitgeput, het enigszins berusten: „Tiens, wat is wettelijk in o land?" De reactie uit het rol rige zaaltje: „Voldoen steekpenningen geven". De Groenvreterkes voti zich tot het uiterste gedrew De beslissing is gevallen, blunder komt naar Zeht Het enige middel is nog publieke opinie mobilise» illegale actie, die tot in Bnis door moet klinken. De Zei tenaren krabben er nogs even voor onder d'n klak.St gesties voor actie zijn erali voorbeeld het bezetten vat brug over het kanaal vanC naar Terneuzen. Het kot werk is eigendom van Op bare Werken. Geen gek: vindt Laureijs: „Met zijna! naar de brug. We gaan d'n tenten op slaan en ze gaat niet af voor Openbare Werl zegt dat da' spel bij Cai mansputte niet doorgaat geloof niet dat ze ons allen van de brug in 't sop zul storten, denkt ge!'' VXJF tentoonstellingen te gelijk zijn geopend in het Van Abbemuseum te Eindhoven: geelden en aquarellen van Da vid van de Kop uit Den Haag; schilderijen en aquarellen van de Delftenaar .Erik Pape; schilderijen van de in Helmond woonachtige Bert Loerakker; David Askevold uit Los Ange les als vertegenwoordiger van de narrative- of story-art en de jjieuw Zeelander Darcy Lange met een Maori project in samenwerking met get sociologisch instituut van de Utrechtse universiteit. Alle exposities lopen tot en met 10 februari. jjeAUX Arts Trio (wereld vermaard) komt in ons land vier concerten geven van Haydn, Brahms, Beethoven en Schubert; op 27 januari in Concert gebouw Amsterdam, 29 januari muziekcentrum Vredenburg Utrecht; 30 ja nuari Concertgebouw Haar lem en 31 januari Diligentia Den Haag JAN KLAASSEN-Festival wordt vanaf 26 januari tot 9 februari gehouden in vier Utrechtse theaters. Er worden dan twaalf Jan Klaassenvoor- stellingen met poppen gege ven; voor jong en oud. Op 9 fe bruari is er een „congres" over de levensvatbaarheid van Jan en Katrijn. In 't Hoog is in deze periode een tentoonstelling met Jan Klaassen en de zijnen. ERNEST Bour komt Het Brabants Orkest dirigeren. Vincente Zarzo is daarbij solist in de eerste hoornconcerten van Mozart en Richard Strauss. Verder staan op het programma Ad Marginem van Raxach en Mathis der Mahler van Hindemith. Onder meer op 5 februari in Breda en 7 fe bruari in Tilburg SURREALISME in Polen is het onderwerp van de ten toonstelling die gisteravond geopend is door de ambassa deur van de Volksrepubliek Polen in het POC te Eindho ven. Tot en met 10 februari is er werk te zien van een groot aantal Poolse kunstenaars. KEES Vollemans, weten schappelijk medewerker van de TH Delft krijgt op 18 ja nuari in de Rotterdamse Doe len de Pierre Bayleprijs '79 voor architectuurkritiek. Drieduizend gulden en een penning. INTERNATIONALE dans en kinderdans is onderwerp van een aantal cursussen te ge ven door de Nevo. In Breda starten dergelijke cursussen op 21 en 26 januari; in Drimmelen op 24 januari en in Etten-Leur op 22 januari; in Roosendaal op 22 januari. Nederlandse danscursus wordt in Zeeland gegeven op 19 januari in Aar denburg; Griekse cursus in Vlissingen op 9 februari en Roemeense dansen in Aarden burg op 23 februari. Wie er meer over wil weten: Nevo tel. 010-660348. ENERGIE-besparing is het onderwerp van een affiche wedstrijd georganiseerd door niemand minder dan de Mobil. Negen Europese landen doen er aan mee. Per land drie prijswinnaars. Een jury onder leiding van Wim Crouwel beoordeelt de Nederlandse in zendingen. Sluitingsdatum is ,14 maart a.s. Studenten aan academies voor beeldende kunsten, grafische scholen en dergelijke instellingen kunnen meedoen.

de Stem | 1980 | | pagina 34