vrii van de huwelijken §1 en studenten VAAK SNEL OPGELOST Bewijs SAMENLEVING Hindernissen OOR ORN. ERHOEVEN Praatpaal Niet minder HuSp Philips Turbulent 1 In eigen, land EN PEILINGEN N PEIUNGEN INGEN PEILING GEN pJtUNGE? Ofschoon ik mij had voor enomen niet meer over mijn inderen te schrijven, niet omdat het onmannelijk zon zijn, maar omdat het onwil lekeurig als opscheppenj gaat klinken, gebeuren er zulke wondere dingen dat it er de hele dag aan moet den ken en dus geen ander on derwerp vind om iets over ti schrijven. Die wonderlijke dingen zijn overigens de g woonste van de wereld en hebben niet alleen in mijn huis plaats. De kwestie is al leen dat ik er nog niet aan gewend ben en dus met ver bazing iets zie gebeuren waarvan ik weet dat het g. woon genoemd moet worden. Het gaat over lezen en schrijven, iets dat iedereen heeft geleerd en zo vanzelf sprekend vindt, dat hij tier- geten is, hoe dat in zijn werk ging. Wat wij het beste kun nen, daarvan vergeten un hoe we het geleerd hebbenen weten we niet hoe we doen. Nu ik het weer voor mijn ogen beuren vind ik het zo grijpelijk, dat het misschien maar beter is om het nog een keer te vergeten. Het werkt maar remmend zich te ver moeien met herinneringe aan iets onbegrijpelijks. De overeenkomst tussa het leren praten en het lerei lezen en schrijven is dat he allebei in een onbegrijpelijt snel tempo gebeurt en me een onvoorstelbare gretig heid. Bij mijn dochtertje al thans is die gretigheid zi groot, dat het spellen met eei even hevig enthousiasmi wordt beoefend als destijdi het brabbelen. Zoals ze doorging nil brabbelen, toen ze al aardi) kon praten - zo ongeveer al een ervaren musicus niet af houdt met vingeroefening zo gaat ze nu door spellen, ook als het gaat O' iets dat ze al van buiten W of zelf heeft opgeschreva. Daar hoort ee~ bepaald, aar zelend toontje bij dat eol- strekt onvermijdelijk lijkt" zijn en dat haa~ al imponeer de voordat ze kon lezen. 2'. las toen wel eens zogenaavu voor aan haar broertje imiteerde daarbij nauwgezd de toon van een kind dat z(r juist heeft leren lezen, ft ernst van die imitatie maakt' een buitengewoon komisw indruk, omdat zij zelfs n® niet aan het spellen toe u1®- Maar blijkbaar is het s?el len een zo noodzakelijke ja' in het leren lezen, dat het n" alleen niet overgeslagen kt* worden, maar dat die iets van een verschijnsel 1 zich zelf en een zelfstandij karakter krijgt. Zij b00$ niet een fase na, maar verschijnsel, het echte kzt in zijn meest boeiende 9' daante. Nu doet zich ook het ot!' keerde voor. Zij leest W broertje een boekje voord- zij allebei al van buiten te' nen. De kunst van het spl len, deze nieuw verwon benadering van het bot' eist nu van haar dat zi] allang bekende woorden a> zeiend en per letter ontcm en zachtjes voor zich uit spelt, als het ware in hetk en nog voorlopig, noordal die met enige stemverhefl' uitspreekt. Het broertje, nog nis' hinderd door de kunst het spellen en onbekom'"e op zijn geheugen vertT wend, zegt haar voor u neer zij dreigt vast te zt en incasseert met enige bazing haar bitse terecht"! zing; hij kent de regels het spel niet en evenm'n regels van het spellen denkt nog dat het genoeg weten wat er staat. Mo" weet het nog niet, hij £/e' het aüeen maar. SPe#' maakt een einde aan dot! loof, het is een heidens wei. Meneer, er is een poot van pijn fauteuil afgebroken. Zou die er nog asngelast kunnen worden?" „Wij heb ben zo'n last van Welschap. Kan er wat aan dat vlieg lawaai gedaan worden?" Ziedaar een paar van de vra gen die er bij de Technische Hogeschool Eindhoven bin nenkomen als er weer eens ee„ verhaal in de krant heeft gestaan over de hulp die de Hogeschool aan bedrijven kan bieden. Tal van particu lieren springen er met hun eigen problemen en probleempjes bovenop. Ge lukkig bellen er ook nogal wat bedrijven. Want daar is het uiteindelijk om begon- De innovatie-nota van het kabinet laat er geen twijfel over bestaan: de Technische Hogescholen moeten het be drijfsleven meer met raad en daad gaan bijstaan. Vooral de middelgrote en kleine be drijven moeten geholpen worden. Door op de TH's zo genaamde transferpunten in terichten moet de kennis van de wetenschappelijke onder zoekers naar het bedrijfsle ven worden „doorgesluisd". De TH Eindhoven verzet op dit punt al een paar jaar baanbrekend werk. In feite hébben ze daar al zo'n transferpunt. De Bestuurs commissie Contacten Be drijfsleven (BCB), waarin enkele hoogleraren van de partij zijn, staat het be drijfsleven in de regio bij met raad en daad. Praatpaal voor de bedrij ven die zich tot de TH Eind hoven wenden is Brugt Groenevelt van het Bureau Pers en Voorlichting. Hij fungeert als secretaris van de Bestuurscommissie Contac ten Bedrijfsleven. Groene velt: „Wij zijn hier in de eer ste plaats mee begonnen om dat we in feite vrijwel alleen contact hadden met grote bedrijven. Die weten ons ge makkelijk te vinden met hun academici, die vaak hier ge studeerd hebben. Ook heb ben we hier lectoren en pro fessoren die uit het bedrijfs leven afkomstig zijn. De kleinere bedrijven hebben veel minder zicht op de mo gelijkheden die hier zijn. Juist voor die groep wilden we iets doen". Terwijl de TH zich voor de grote bedrijven vooral bezig houdt met contract-research en de aanpak van incidentele Bij een onderzoek in Amerika geeft de helft van de Ameri kaanse mannen toe, zijn vrouw ooit bedrogen te hebben. Twee-derde van de mannen zegt, het in bepaalde omstandig heden te zullen doen. Dr. KT. Bartusis, psychiater, krijgt in haar praktijk 80% vrouwen met de problemen van het „be drogen" zijn. Deze ervaring èn de cijfers van dit onderzoek «aren voor haar aanleiding tot het schrijven van een bandlei ding bij een huwelijkscrisis door overspel. Het resultaat is een boek geworden: „Bijna iedere man", uitgegeven door Tie- bosch Uitgeversmij in Amsterdam. U betaalt er 24,50 voor: hetgeen ik niet teveel vindt voor „overspel". Hoewel het een Ameri kaans boek is, lijkt de situa tie in ons land niet zo bar veel te verschillen. Blijkbaar vond Josefien Westerveld dat ook, want zij heeft dit boek in het Nederlands vertaald. De titel „Bijna iedere man" toept bij mij echter irritatie op. Waarom niet: „Bijna in ieder huwelijk", of „Bijna ie dere man of vrouw". De titel accentueert' de klassieke on gelijke huwelijksopvatting: ®an werkt, is erg gesloten, maakt af en toe slippertjes: vrouw zit thuis, zorgt, is een zaam, gevoelig en kwetsbaar. Et zijn toch al veel stemmen opgegaan om dit beeld te vetanderen: heeft dat dan zo weinig effect gehad? ör.Bartusis: „Ikrichtmijn °oek aan vrouwen. Zij ko men het meest bij mij met de ze problemen. Mannen wor sen nog steeds geacht méér ontrouw te zijn dan vrouwen en vrouwen lijken door on- trouw het meest gekwetst te gorden. In mijn praktijk komen vrouwen, die allen de woede, de pijn en de afwij- ervaren hebben van het oodrogen zijn." Veel vrou wen weten niet hoe groot de omvang van dit probleem is. üt Bartusis gaat er vanuit dat als ze dat wel wisten, ze z'ch minder vernederd zou den voelen. Zelf geloof ik daar niets 811 Al weet je dat nationaal op internationaal duizenden rouwen hetzelfde overkomt, ap het moment dat het je verkomt, is de vernedering problemen, vraagt de klei nere onderneming een heel andere benadering. Vaak kunnen de kleintjes al .met een geholpen worden. „Een verrassend groot deel van de recent binnenkomende vra gen kan in een kort contact met een deskundige, op basis van zijn ervaring, direct of snel worden opgelost", meldt de Bestuurscommissie Con tacten Bedrijfsleven in een voorlichtingsblad. Verder kunnen kleine en grotere problemen dienen 'als afstu deeropdracht voor studen ten. Duur is die hulp voor be drijven niet. De inzet van studenten kost niets. Pas als er TH-personeel aan te pas komt (wetenschappelijke medewerkers, hoogleraren) moet er volgens een bepaald uurtarief betaald worden. De hulp van een hoogleraar is het duurste. Voor zijn hoog geleerde inbreng wordt 122 gulden per uur in rekening gebracht. Bedrijven die echt geen geld hebben en toch ge holpen moeten worden, kun nen een beroep doen op een speciale pot van het ministe rie van Economische Zaken. Groenevelt: „Wij praten hier niet over innovatie. We noemen het gewoon hulp aan het bedrijfsleven. We zijn nauw gaan samenwerken met de Rijksnijverheids- dienst. Die blijkt bij kleinere bedrijven toch nog tamelijk onbekend te zijn. Een man van de Rijksnijverheids- dienst zit hier één dag per week. De TH geeft vooral aanvullende hulp. Zoals we hier zitten zijn we in feite een club amateurs. Het wordt nu, in het kader van de innova tie-nota, wat structureler aangepakt. We moeten wel oppassen dat het niet gaat uitdijen tot een grote, onbe weeglijke dienst. We moeten voldoende feeling houden met de realiteit". De bedrijven moeten trouwens geen overspannen verwachtingen hebben van wat de TH kan doen. Een toverstaf is ook in Eindhoven nog niet uitgevonden. Kleine adviezen zijn gauw gegeven, maar vaak blijkt dat er ach ter een paar onschuldig lij kende vragen een hele be- drijfsproblematiek schuil gaat. Soms kunnen die problemen in het kader van de studie worden aangepakt (in een aantal studie-richtin gen moet de student een tijd in een bedrijf gewerkt heb ben). en pijn niet minder erg. Pas veel later ga je deze dingen in een bepaald verband zien. Maar een afwijzing blijft een afwijzing, of het nu veel of weinig voorkomt: en op het moment dat het jóu over komt, is het voor jou het erg ste. Dr. Bartusis stelt verder dat hoewel overspel uiter mate veel voorkomt, de meeste vrouwen het niet kunnen accepteren en niet geleerd hebben ermee om te gaan. Dat is misschien wei waar, maar je leert allicht niet met overspel omgaan, voordat je er op de een of an dere manier mee te maken krijgt. Maar, laat ik niet flauw zijn. Ik begrijp nu de keuze van de titel, maar erg terecht vind ik het nog steeds niet. Op zijn minst had ik bij deze vertaling een voor- of nawoord verwacht waarin ons Nederlandse denken wat meer aan bod zou zijn geko men. Dr. Bartusis gaat in haar boek in op de vraag wanneer je nu eigenlijk iets als over spel moet beschouwen. Dit lijkt me voor veel mensen een belangrijke en goede vraag. Je hoort soms beweren dat, als iemand regelmatig „er gens" komt, er gefluisterd wordt, dat ze eeri verhouding hebben. Als je iets erg snel overspel of ontrouw noemt kan het zijn, dat dat meer met je eigen wantrouwen te ma ken heeft. Het belangrijkste is, aldus dr. Bartusis, dat je' leert letten op signalen in je huwelijk. Als bijvoorbeeld een man regelmatig met an dere vrouwen flirt, hoeft dat nog helemaal geen ontrouw Maar vaak kost het erg veel moeite om de bedrijfs- problemen in het studiepro gramma in te bouwen. Want in de Hogeschool hebben ze uiteraard méér te doen. Bo vendien zijn er aanzetten om de studieduur te verkorten en de kwaliteit var» het onder wijs te verbeteren. „En dan komt daar die innovatie- problematiek tussendoor gefietst", zegt Groenevelt. Daarom worden de bedrijfs- problemen die meer werk vragen gezeefd door de BCB. De TH heeft, niet ten on rechte, nogal eens het verwijt gekregen dat ze te zeer geo riënteerd was op de Eindho- vense multinational Philips. Niet alleen viel een groot deel van de afgestudeerden ja renlang in een gespreid bedje bij Philips, er was ook een nauwe band tussen de hoog leraren en het personeel van de Philips-laboratoria. Niet zelden werd het Philips-lab verruild voor een hoogle- raarspost. Groenevelt sig naleert echter dat Philips niet meer het alleenverto ningsrecht heeft. Er zijn bij de TH meer openingen ge maakt om af te studeren bij te betekenen; het kan een gewoonte geworden of gebleven zijn. Maar als het flirten plotseling optreedt is er in ieder geval „iets" aan de hand. Juist op deze plotselin ge signalen moet je leren let ten. Als je naar aanleiding van dit soort signalen ongerust gaat worden, denk dan niet meteen „het ergste", begin niet met je man verwijten te maken, neem hem geen exa minerend onderzoek af, want dat komt allemaal zeer on prettig over. Je kunt hem dan juist met je wantrouwen, je boosheid of je „ter verant woording" roepende hou ding in de armen van een an dere vrouw (of mandrijven. Ik denk hierbij zeit aan net indrukwekkende Shakes- pearestuk „Othello" uit mijn schooljaren, waarin een zak doek, die in de tuin ligt, al bijna als bewijs van ontrouw wordt gezien en aanleiding is tot de heftigste verwijten. Maar vraag je je misschien af, moet ik dat dan zomaar laten passeren? Het is misschien aardig, mede naar aanleiding van deze vraag, enkele cijfers uit een onderzoek te noemen: aan duizend vrouwen werd gevraagd hoe zij zouden rea geren als ze te weten kwamen dat hun man vreemd ging? Tien procent zou onmiddel lijk echtscheiding aanvra gen, negen procent zou het niet willen weten, maar ze ventig procent zou erachter willen komen waarom zoiets gebeurde en pas daarna een beslissing over het huwelijk willen nemen. Geen heftige verwijten en geen examen, maar wat dan wel? Begin uit te spreken dat je je zorgen maakt over jullie eigen relatie, adviseert dr. Bartusis. Je geeft dan meteen aan dat je, wat er gebeurt, als een gezamenlijke verant woordelijkheid ziet. Boven dien leg je het accent op het belangrijkste, namelijk je huwelijk, en niet zozeer op „die ander". Het is ook niet zozeer „de ander" die een huwelijk bedreigt maar het verlies aan emotionele inti miteit in je eigen huwelijk. Ik ben blij dat dr. Bartusis dit zo benadrukt. Mijn erva ring is dat dit zeer waar is. Als de intimiteit uit je huwe lijk weg is of nooit heeft plaats gevonden sta je eigen lijk al met je rug tegen de muur. Van ontrouw in de volle betekenis van het woord hoeft dan nog niet eens sprake te zijn. Op deze problematiek wordt uitge breid ingegaan aan de hand van vragen uit de praktijk. Deze wijze van behandeling komt bij mij uitstekend over. kleinere bedrijven. Veel meer dan vroeger gaan afgestu deerde ingenieurs ook bij kleinere bedrijven werken. Een verheugende ontwikke ling. Het aantal jonge inge nieurs dat voor zichzelf be gint is echter nog uiterst klein. In Amerika bijvoor beeld is juist hierdoor de af gelopen jaren een groot aan tal arbeidsplaatsen gescha pen. Groenevelt: „Wij heb ben hier eens nagezocht hoe veel mensen voor zichzelf be gonnen zijn. Dat zijn er maar enkele. Het is ook moeilijk voor ze aan geld te komen". Wat nu bij een TH als Eindhoven aan de gang is zou een jaar of tien geleden vol slagen onmogelijk zijn ge weest. In de turbulente jaren zestig werd elke band tussen onderwijs en bedrijfsleven als zeer verwerpelijk van de hand gewezen. Wat dat be treft is er nu een andere wind gaan waaien. Het besef wint veld dat de rendementen van het bedrijfsleven toch de kurk zijn waarop de collec tieve sector, het onderwijs incluis, drijft. Natuurlijk wordt niet alles maar onder zocht wat het bedrijfsleven aanbiedt. Zo zag een vak groep van de TH er weinig brood in om onderzoek te doen voor een producent van zonnebanken. De vakgroep beschouwde de zonnebank als een overbodig produkt. Bij een speelautomatenfa- brikant lag het wat moeilij ker. De ene vakgroep elec- tronica wees het onderzoek van de hand, de andere had er geen moeite mee. GERARD KESSELS Blijkt overspel toch plaats te hebben gehad, dan doemen er heel wat hindernissen op. Dr. Bartusis overdenkt alle problemen mee, en geeft een aantal adviezen die het overwegen waard zijn, al hoef je het niet overal mee eens te zijn. Aan de orde ko men bijvoorbeeld: afhanke lijkheid, lelijkheid, woede, pijn, sex, schuld, kinderen. Zeer kort gaat ze in (te kort!) op de mogelijkheid dat „die ander" homofiel of bijvoor beeld een prostituee zou zijn. Het is beslist noodzakelijk dat er dan gepraat moet wor den. Meestal zijn beide part ners of is een van hen dit niet gewend. Dit boek zou vol doende kunnen zijn, maar meestal is de hulp van een derde nodig om dit op gang te brengen. Het meest ideale vindt de schrijfster dat man en vrouw een aantal gesprekken apart en een aantal gesprekken samen hebben. Maar niet al tijd lukt dat. Het moeilijke punt om toe te geven dat ook hijzelf in een relatie fouten kunt maken wordt vaak ont kend of uit de weg gegaan. Zij geeft wel een aantal ad viezen hoe toch een gesprek tot stand te brengen is en raadt ook aan, indien de man blijft weigeren, alléén door te gaan met hulp zoeken. Dat hoeft helemaal geen teken te zijn van afhankelijkheid zo als sommigen beweren. Een stoornis dient zo goed moge lijk verholpen te worden, an ders worden de gevolgen nog erger. Als iemands auto ha pert en hij laat hem nakijken zal niemand beweren dat dit van een overdreven afhan kelijkheid getuigt. Dr. Bartusis gaat er wel vanuit dat overspel altijd een teken van een emotionele storing is. Zij wijst de opvat ting dat je met meerdere personen een sexuele relatie zou kunnen hebben als leef stijl helemaal af. Zij stelt zich hiermee diametraal op te genover het standpunt van sommige radicaal-thera peuten, die het juist een te ken van volwassenheid vin den als man èn vrouw zelf kunnen beslissen, wóar, wannéér en met wé ze een sexuele of intieme relatie willen. Mocht u besluiten dit boek om welke reden dan ook te kopen, dan raad ik u aan wel van te voren te overwe gen welke van deze twee op vattingen u wilt aanhangen. Goed; overspel is hier dus een stoornis; een gesprek en/ of hulp blijken noodzakelijk. Hoe gedraag je je daarin naar elkaar? Op de eerste plaats moet je beseffen dat pijn niet te vermijden zal zijn. De schrijfster maakt dit duide lijk aan de hand van een aantal voorbeelden. De crisis die ontstaan is, is er niet voor niets. Je zult moeten ontdek ken wat er fout is gegaan en hoe diep de liefde nog is om verder te gaan. Zelfs al loopt het huwelijk op een echtscheiding uit, dan is het nog belangrijk om te ontdekken wat er fout is ge gaan, om in de toekomst de zelfde fouten te kunnen ver mijden. Bovendien is het be langrijk zo min mogelijk fouten op je kinderen over te brengen en die kans zit er dik in als je hier niet genoeg aan dacht aan besteedt. Zelfs de bijbel spreekt al over storin gen die zich doorzetten tot in het derde en vierde geslacht. Dr. Bartusis geeft in haar boek een vragenlijst mee over je partner, die ik persoonlijk erg onprettig vind. Het is een erg perfectionistische lijst, die van mij weg had kunnen blijven. Tenslotte ben je als je trouwt geen supermens. Be langrijker lijkt het mij, door verliefdheid heen te groeien "i Dr. Mary Ann Bartusis. naar een relatie die een „leerschool der liefde'-' wordt. Als je je gekwetst, woe dend en afgewezen voelt door het overspel van je man, heb je je waarschijnlijk nog niet gerealiseerd dat overspel ook voor hem geen of maar een zeer kortdurend pretje is. De heimelijkheid die vaak ont staat, de toenemende eisen van de minnares op gebied van aandacht, tijd en geld, kunnen een flinke druk ver oorzaken en tot een dubbele, niet vol te houden, belasting leiden. Volgen van beide vrouwen dan ook nog ver wijten vanuit hun tekorten, dan kun je je lol wel op! Een hele bende vragen met advie zen staan u in dit boek hier over ter beschikking. Ik noem: „carrière en thuiszit ten; frigiditeit; masturbatie; vaderrol; elkaar missen, fantasieën en financiën". ueiukkig leer dr. Bartusis je w^el dat je ook al ben je als vrouw misschien extra kwetsbaar en heb je nooit op eigen benen gestaan, niet bij de pakken moet gaan neer zitten. Neem de dingen op die zijn blijven liggen. De vreug de van je leven meer in eigen hand nemen, zal weldra de pijn, de eenzaamheid en de lagere levensstandaard waard zijn. Van de lagere levensstan daard die het mogelijke en soms onvermijdelijke gevolg kan zijn van een echtschei ding maakt de schrijfster zich wel al te gemakkelijk af, vind ik. Ook hier weer had het Nederlandse denken, waarin naarstig wordt ge zocht naar regelingen, die onrechtvaardigheden op dit gebied trachten recht te trekken, wel meer aan bod mogen komen. Zij accepteert dit al te gemakkelijk. Kortom een Nederlands gat in een boek, dat voor de rest zeker de moeite waard is en waar maakt wat het pre tendeert: een gids voor een crisis, ontstaan door over spel. Achterin is een lijst per provincie met hulpinstellin gen opgenomen. Het boek is niet in vaktaal geschreven, maar kan door ieder worden gelezen die met dit probleem te maken krijgt. MARIANNE EGBERS ZATERDAG 12 JANUARI 1980

de Stem | 1980 | | pagina 33