oten? Laatste naar museum Onrust Iran duurt voort Russen beheersen Afghaanse steden V 2&e£&?$ 'M Steeds meer ringongelukkenin dienst m Schillebeeckx: r.k. kerk te centralistisch Begin en Sadat overleggen in Zuid-Egypte 1M I kl,M nog niet uil kwestie sluurhul 14 III Canada nit'l van plan ISSR eitra graan Ie leveren Belgisch kabinet in gevaar l.d. Klaaiiw kwetst Arubanen binnenland buitenland 3rv F ~f a abater ij lu kopen, {Staatsloterij, lljoen aanprijzer Marter: sancties doorvoeren ITS vLifj V Onderzoek naar 'lood van W Atlamson Onderzoek in Groningen in zaak Bruins. F Verwarring na moord op Sicilië PSTEM VAN DINSDAG 8 JANUARI 1980 riE) v 1 f. In de Gouden Gids. loor informatie: 070-653955,| llMESTONE (MAINE) - De laatste B-29 bommenwer per van de Amerikaanse luchtmacht, het type dat Nagasaki en Hirosjima bombadeerde, wordt uit Arizona overgevlo gen naar Engeland, waar hij een plaats krijgt in het lucht- taartmuseum in Londen. De B-29 werd ontworpen en gebouwd voor slechts één joel, bombardementen op Japan. De „Enola Gay" loet een utoombom los op Hirosjima op 6 augustus 1945 en drie jagen later wierp de „Boxcar" zo'n bom op Nagasaki. De laatste B-29, de „Razorback" is nog gebruikt gedu rende de Koreaanse oorlog. Zijn in het begin van de Twee- je Wereldoorlog door Boeing gebouwde 3.970 soortgeno ten, ook bekend als „superforten", zijn praktisch allemaal tot schroot verwerkt voorzover zij niet bij oorlogshande lingen waren verdwenen. Voor zover men weet zijn er nog 23 oi'er, waarvan enkele nog luchtwaardig. Deze toestellen zijn allemaal in handen van particuliere eigenaars. De luchtmacht verving later de B-29 door de B-47 en cervolgens door de B-52. De B-29 was uitgerust met vier zeer krachtige motoren, die elk 2.200 pk konden ontwik kelen. Het was het eerste produktietoestel met volledige jmkcabines voor de bemanning. 1 I I Tl l-^i t^/ ïRTROUW /WAAR OP MIJ, flNTO. IK ZAL DIE OUWE &0E? =N LESJE GEVEN! F I Jan onze redactie buitenland) TEHERAN - Aanhangers |nnayatollah Shariat-Madari, I vaanstander van de Iraanse JlidcrKhomeiny, zijn gisteren luijncl algemeen in staking in de stad Tabriz. De Iwust in het Turkssprekende [•ibicd duurde ook na het Inekeinde voort. Demonstranten kwamen Been bij het plaatselijke kantoor van de Islamitische 'Republikeinse Volkspartij, de Voornaamste politieke groe- jpering die trouw is aan Sha- liiat-Madari, om zijn steun te betuigen aan de partij ondanks de opdracht van de ayatollah [degroepering op te heffen. Acht buitenlandse journa listen die in het Iraanse Tabriz verbleven, hebben gisteroch tend het verzoek gekregen deze tad te verlaten en hebben Op dracht gekregen tót aan hun vertrek in hun hotel te blijven. Het" gaat orfTvier Fransen en vier Amerikanen. Masoud Rajavi, leider van de radicale islamitische „Moeja- hedin-e-khalq"-beweging en kandidaat voor de presidents verkiezingen op 25 januari, is gisteren ernstig gewond toen politieke tegenstanders hem aanvielen tijdens een herden kingsplechtigheid op een be graafplaats in Teheran. President Jimmy Carter heeft zondagavond tegen de secretaris-generaal van de "erenigde Naties, Kurt Wald- beim, gezegd dat de Verenigde Staten willen dat de Verenigde Xaties doorgaan met het tref fen van economische dwang maatregelen tegen Iran, uit protest over het vasthouden van Amerikaanse gijzelaars, In de loop van een onder houd van twee uur in het Witte Huis wees Carter een voorstel af dat Waldheim had meege bracht uit Teheran en dat be helsde dat een internationaal onderzoek zou worden inge steld naar de gedragingen van hesjah en vrijlating van de ge selden, \'N-secretaris-generaal Hurt Waldheim heeft gisteren een rapport aan de veilig heidsraad over zijn recente bc- z°ek aan Iran benadrukt dat geen oplossing voor ,,dit delicate en ingewikkelde probleem" kan aanbieden. Waldheim zegt in het rapport NAIROBI (UPI)- Het hoofd *a|i de politie in Kenia. Ben jethi, heeft gisteren gezegd a' een onderzoek wordt in- Sesteld naar de doodsoorzaak van de bekende natuurkenner mevrouw Joy Adamson, auteur tan de serie Born Free. Aan hankelijk verklaarde de politic a'te door een leeuw was ge- 4- Nu is gebleken dat ook auto van mevrouw Adam son is gestolen wordt de moge- Jtkbeid onderzocht dat ze is Vermoord. MèVrouw Adamson werd vorige week dood aan troffen bij haar kamp in "aba, zo'n 400 km ten noor dat Iran vrijlating van de gij zelaars nog steeds verbindt aan uitlevering van de Ex-sjah en teruggave van zijn bezittin gen. Wel zou volgens de secreta ris-generaal van de VN de in stelling van een internationaal onderzoek naar de misdaden van het regime van de ex-sjah de weg kunnen banen voor de vrijlating van de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran, Irans minister van buitenlandse zaken, Ghotbza- deh, zou tegen Waldheim heb ben gezegd dat de vrijlating van de gijzelaars „een van de gevolgen van deze procedure zal zijn". den van Nairobi, waar ze het 'evcn van luipaarden bestu deerde. Bii een lijkschouwing is in- "V'ddels vastgesteld, dat Joy uamson niet door een leeuw ^o°d. De politie heeft in- 'ddels drie voormalige me- "vverkers van de schrijfster ""gehouden voor ondervra- g'ne. DEN HAAG (ANP) - De KLM-directie heeft nog geen definitieve beslissing genomen over een mogelijke tweemans bediening in de stuurhut van de A-310. Een beslissing zal eerst tegen het midden van de volgende maand worden ge nomen. Staatssecretaris me vrouw Smit-Kroes (Verkeer) zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Rienks. In het antwoord zegt de staatssecretaris dat de stand punten tussen de KLM-direc tie en de belangenverenigingen van vliegers en boordwerk tuigkundigen „lijnrecht" te genover elkaar staan. Een zin volle voortzetting van het ge sprek tussen beiden is - naar haar mening - pas mogelijk als meer concrete gegevens over de A-310 beschikbaar komen. DEN HAAG (ANP) - Het aantal ongelukken ten gevolge van het dragen van ringen in diensttijd neemt bij de ko ninklijke landmacht voortdu rend toe. Alleen al in de perio de van mei tot en met oktober vorig jaar verloren twaalf, veelal dienstplichtige, mili tairen hun ringvinger, zo staat in de Defensiekrant, een weekblad van het ministerie van defensie. Volgens het hoofd van de sectie algemene bedrijfsveilig heid van de afdeling logistiek van de landmacht, luitenant kolonel J. Keijer, doen de meeste ongelukken zich voor bij het uit voertuigen springen: „Het komt dan wel voor dat militairen daarbij met hun ring achter de klep van een laadbak blijven hangen, of achter haakjes en beugels, met alle gevolgen van dien". Bij de landmacht bestaat op het moment geen verbod voor het dragen van ringen. Wel ad viseren de commandanten de militairen om bij bepaalde be zigheden de ringen af te doen. In brede kring leeft de mening, aldus de Defensiekrant, dat trouw-, verlovings- of vriend- sehapsringen dermate per soonlijk zijn dat het dragen niet verboden kan worden. Toch is nu een aantal vaste orders in voorbereiding op grond waarvan commandan ten de militairen kunnen ver plichten hun ringen af te doen. Overste Keijer hoopt echter dat de militairen „hun ver stand gebruiken" en uit vrije wil hun ringen zullen afdoen. „Uitvluchten als: mijn trouw ring is heilig, cn: wat zou mijn verloofde wel zeggen, zijn dom en kinderachtig", aldus de overste in de Defensiekrant. KINGSTON (AP) - Canada zal er niet toe overgaan om de Sovjet-Unie extra van graan te voorzien, mocht dit land te kampen krijgen met een graantekort als gevolg van de Amerikaanse beslissing de toegezegde levering van 17 miljoen ton koren cn tarwe aan de Sovjet-Unie niet door tc la ten gaan, zo heeft de Canadese minister van buitenlandse za ken Flora MaeDonald bekend gemaakt. De Europese Gemeenschap zal vrijdag in Washington vertegenwoordigd zijn op een spoedbijeenkomst van de grootste graanexporterende landen, zo is gisteren door een woordvoerder meegedeeld. De bijeenkomst is belegd door de Verenigde Staten om steun te vergaren voor een internatio naal graanembargo tegen de Sovjet-Unie wegens de inval in Afghanistan. HAGEN (ANP) - De recht bank van het VVestduitse Ha gen zal eind deze week op nieuw naar Groningen reizen om getuigen te horen in het proces tegen de van oorlogs misdaden verdachte Siert Bruins (58) en August Neu- hauser (67). Het is de derde keer dat de rechtbank, sinds het proces tegen beide ex-SD- ers op 29 oktober van het vorig jaar begon, naar Nederland gaat om daar getuigen te spre ken. De vorige keer hoorde de rechtbank in aanwezigheid van de openbare aanklager en de verdedigers, al een achttal inwoners van Delfzijl en om geving. Deze week zullen nog eens twee inwoners van de Groningse havenstad worden gehoord. De rechtbank hoopt dat zij enig licht kunnen bren gen in de zaak waar het in het proces tegen Bruins en Neu- hauser om gaat, namelijk de moord op de broers Meijer en Lazarus Sleutelberg. Bruins en Neuhauser worden ervan ver dacht de twee joodse broers, die als onderduikers waren gearresteerd, op 24 april 1945 in de buurt van Delfzijl te heb ben doodgeschoten. IN Miami is een handelaar in drugs overleden aan het in zijn maag kapot gaan van 110 rub berzakjes met 250 gram cocaï ne ter waarde van 100.000 dollar (Van onze redactie buitenland) KABOEL/MOSKOU/BEIROET - De Russische troepen in Afghanistan hebben alle groten steden en hoofdver- keersvvegen in handen. Wel zijn de Islamitische guerilla- strijders nog in staat overrompclingsaanvallen uit te voe ren, met name bij nacht. Dit melden westerse diplomaten in Kaboel. Minstens vijf groepen van Afghaanse opstan delingen, die hun toevlucht hebben gezocht in het noord westen van Pakistan, hebben besloten zich te verenigen in het licht van de Sowjet-interventie in hun land. Over de wijze waarop deze eenheid tot stand moet komen en over de nieuwe naam van het bondgenootschap zullen binnenkort nadere mededelin gen worden verstrekt. Westerse diplomaten in de Afghaanse hoofdstad meldden gisteren dat de Sowjet-troepen hun offensief concentreren op de bergachtige provincies Ba- dakshan en Paktia aan de Pa- kistaande grens. Ze maken daarbij gebruik van helikop ters met boordkanonnen en lichte pantservoertuigen. De Russen zouden slechts inci denteel verzet ontmoeten. „Er is geen sprake van Islamitische opstandelingen, of zelfs over gelopen Afghaanse troepen, die steden in handen houden tegen het Russische leger", zo zei een diplomaat. „Een Rus sische commandant behoeft slechts eerf bevel te geven en •eeh stad /ordt ingenomen". Ondanks de snelheid en de soepelheid waarmee de Rus sische actie is uitgevoerd, ge loven waarnemers in Kaboel niet dat het tot een snelle te rugtrekking van de Sowjet- troepen zal komen, zoals Mos kou heeft beloofd. „Dat zou er op lijken dat ze buigen voor internationale druk, en dat doen de Russen niet", aldus een diplomaat. Terwijl de Russische militaire aanwezig heid in Afghanistan door de diplomaten wordt geschat op 50.000 man, zeggen verbannen Afghaanse opstandelingen dat de 80.000 nu wordt genaderd, en dat nog elke dag versterkin gen het land worden binnen gebracht. De verbannen Af- ghanen noemen hun land een „tweede Cambodja" en ze be schuldigen de Russische troe pen ervan honderden onschul dige moslims te doden in mas sale wraakacties tegen op standige guerillastrijders. De militaire interventic van de Sowjets in Afghanistan lijkt in de Arabische wereld tot steeds grotere deining en ver warring tc leiden. Met uitzon dering van Syrië, lopen de reacties hier uiteen van krach tige veroordeling tot opvallend stilzwijgen. Door zondag avond in Damascus het accent te leggen op de noodzaak voor Syrië zijn banden met de Sowjet-Unie tc versterken, sprak president Hafez Assad, als enige van alle Arabische koningen staatshoofden, im pliciet zijn steun uit aan het Kremlin. China en de Verenigde Sta ten zijn het er in Peking over eens geworden dat „dringend verzet nodig is" tegen de Rus sische interventie in Afgha nistan. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van defen sie, geciteerd do.or het Chinese persbureau Nieuw China, zèi na afloop van een onderhoud tussen de Amerikaanse minis- ter van defensie Harold Brówit en de Chinese vice-premier Geng Biao, dat „de twee lan den het erover eens zijn dat dé internationale situatie op het ogenblik nog turbulente!' is dan vroeger en dat de Russi sche acties een directe bedrei ging vormen voor de wereld vrede". IN het gebied nabij de Thai- landse grens zi jn gisteren weer twee groepen tegenstanders van het huidige bewind in Cambodja met elkaar slaags geweest. Het was het derde in cident in vier dagen tijd. DE algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Mexico gisteren gekozen tot vijftiende lid van de Veilig heidsraad. Mexico komt op dc zetel die voorbehouden is aan een Latijnsamerikaans land. De Russische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Oleg Troyanovsky, leest aandachtig een resolutie, die door vijf niet- gebonden leden van de veiligheidsraad was ingediend en waarin werd opgeroepen tot terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Afghanistan. Troyanovsky deelde verslaggevers later mee dat hij zijn veto over de resolutie uit zou spreken als die in stemming zou worden gebracht in de Veiligheidsraad. ROME In een interview met het Italiaanse dagblad II Messagero heeft de Neder landse theoloog Edward Schillebeeckx gezegd dat het bestuur van de roomskatholic- kc kerk teveel is gecentrali seerd in de persoon van de paus. „Het pausdom zou in de toekomst op minder centralis tische manier uitgeoefend moeten worden", aldus Schil lebeeckx. ..We moeten bedenken dat in de eerste eeuwen de plaatselij- (Van onze redactie buitenland) ASSOEAN - De Israëlische premier Menachem Begin is giste ren in de Zuidegyptisehe stad Assoean aangekomen voor vier dagen van besprekingen met de Egyptische president Anwar Sadat, terwijl de bezorgdheid over een omvangrijk machts conflict in het Midden-Oosten groeiende is. Even na Begin's aankomst zei de Egyptische minister van defensie Kamal Hassan All te gen verslaggevers dat de Ver enigde Staten de beschikking zouden krijgen over Egypti sche marime- en luchtmacht bases ter verdediging van het gebied. Ali ontkende echter krachtig een bericht van de Israëlische televisie dat Egypte de VS permanente bases had aange boden en benadrukte dat Amerika daar ook niet om had verzocht. Hij zei wel dat Egypte „bereid was militaire faciliteiten aan te bieden aan de VS als Amerika op verzoek van een Arabisch land de ver dediging van dat land op zich neemt". Egyptische officiële woord voerders zeiden gisteren: „De toestand in Iran en Afghanis tan heeft de noodzaak dat spoedig brandende kwesties als de Palestijnse autonomie en de status van Oost-Jeruzalem worden opgelost, dringend gemaakt". Sadat en Begin verschillen van mening ten aanzien van de verstrekkendheid der be voegdheden die zij de 1.200.000 Palestijnen op de westelijke jordaanoever en in de Strook van Gaza willen ge ven. Egypte wil een grootse wet gevende, politieke en econo mische armslag. Israël biedt beperkte zeggenschap over za ken van dagelijks bestuur aan. Aankomst van premier Begin in Assoean. ke kerken de fundamentele, essentiële, primaire centra van de kerk waren Nu wordt de plaatselijke kerken nieuw le ven ingeblazen omdat er min der noodzaak is - ik zeg niet geen noodzaak - voor centra lisatie in Rome", zo zegt hij in het gisteren gepubliceerde in terview. Schillebeeckx heeft zich vo rige maand in Rome bij de con gregatie voor de geloofsleer moeten verweren tegen de ver denking dat zijn theologische denkbeelden strijdig zijn met de officiële leer van de kerk. In het interview kritiseerde hij ook de structuur van de cu rie. het centrale orgaan van het Vaticaanse bestuursapparaat. „Er zijn op het ogenblik teveel „pausen" in de curie. De kar dinalen in de curie schijnen op een hoger niveau te staan dan de andere kardinalen en dat tast het idee van de collegiali teit aan. zoals dat is geformu leerd door het tweede Vati caans concilie" Ook neemt prof Schille beeckx het op voor de Zw it serse hoogleraar Hans Kung. die van het Vatieaan zijn leer opdracht in de dogmatiek moet neerleggen (Van onze correspondent) ROME - Drie terroristische organisaties, één fascistische en twee ultralinkse hebben de verantwoordelijkheid opgeëist voor de moord die zondagmor gen in de Siciliaanse hoofdstad Palermo werd gepleegd op de regionale president Pier Santi Mattarella. Welke illegale po litieke organisatie er ook bij betrokken moge zijn, of er sprake is van een zwarte of een rode terreurorganisatie, het is zo goed als zeker dat ze heeft samengewerkt met de maffia, die in 1979^ in Palermo 69 mensen heeft vermoord. Het was mogelijk donker en dat stemt somber, mijn auto startte niet en m'n fietsband was lek, op de krant was mijn stoel weg en de eerste twee ty pemachines die ik pakte deden het niet, toen ik me even ver wijderde en weer terugkwam was die schrijfmachine ook weer weg. Kortom het was hartje maandag in druilerig Neder land. Maar gelukkig was mijn vriend Ad M hersteld vn zware hoofdpijnen en liet hij zijn immer vriendelijk gelaat weer zien. Op slag verbeterde de stemming en vooral toen hij het volgende aanreikte 1979: Jan Modaalt 1980: Jan Modaalt verder. En de regering wil dus nu een loonpauze en Albeda is de loonpaus. Eigenlijk een gek woord, loonpauze. Alsof er een pauze in het loon zit. Geen loon dus. Werken om niets, gratis voor niks. Dat woord deugt niet, loonpauze. Dat moet iets worden als loonrust of loonstijgingspauze of loondalingspauze, het ligt er maar net aan aan welke kant van Jan Modaal je je bevindt. Dus heren koppenmakers, loonpauze kan niet meer vanaf heden. Wedden dat het vandaag of morgen toch in de krant staat Ik kan met vrij grote zekerheid zeggen dat dat het geval zal zijn. Weet U nog wel dat ik in het oudejaar iedereen erop heb gewezen dat kerst-in, jazz-in, etc. met één N moest worden geschreven. En wat stond er de volgende dag in de krant? Juist: kerst-inn. Oude koeien uit de sloot ha len, dat kun je, hoor ik u zeg gen. Da's juist, maar munne frank zakte wat langzaam gis teren. MERIJN BRUSSEL (AP) - Onenig heid over voorgestelde grond wetshervormingen. die de Vlaams en Frans sprekende gebieden meer autonomie zou den geven, vormt een ernstige bedreiging voor de coalitie-re gering van premier YVilfried Martens. De voorzitter van het „front democratique francop hone" FDF, Antoinette Spaak, gaf gisteren te kennen dat haar partij zich wellicht uit de coa litie zal terugtrekken uit pro test tegen de voorgestelde de centralisering. Een van de belangrijkste vraagstukken wordt gevormd door de toekomstige status van Brussel, een Franstalige stad die geheel is gelegen in een Vlaams sprekend gebied van België De FDF bezet elf van de 151 regeringszetels. Als zij er toe zou overgaan haar zetels terug te trekken, zou de coali tie van premier Mart ens wel iswaar de meerderheid behou den. doch niet in staat zijn de grondwetswijzigingen met de benodigde twee-derde meer derheid te laten aanvaarden. ORANJESTAD (ANP) - Dc uitspraak die minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw in Venezuela heeft ge daan. namelijk dat hij ervan uit gaat dat dc Nederlandse Antillen een staatkundige eenheid blijven, is op Aruba zeer slecht ge\allen. Dat blijkt uit een telegram dat de Aru baanse politicus Betieo Croes namens zijn partij, de MEP, heeft verstuurd aan de Neder landse minister.

de Stem | 1980 | | pagina 3