Klachten verzamelen lover gezondheidszorg binnenbrandje Verkeerde zuinigheid: bron van gevaar liLBii fyelinstuif voor junioren Hoofdplaat T axivergunning voor bedrijf in Walsoorden IN lamswaarde Bouw open haard zaak van vakkennis 800 jaar Hulst op televisie ■RWET streek :meente |sas van gent reidingsbesluit remeente >as van gent ereidingsbesluit GEMEENTE HONTENISSE splanning -ebur9emeesïe%X'eTï INITIATIEF GROEP GEZONDHEIDSZORG Z. VLAANDEREN Interesse PZEM in bouw proef fabriek kolen- Hockeyclub Hulst houdt wafelactie Ongelukjes W aarschuwen Hulst vergassing Kleine subsidies delegeren aan G.S. fSTEM VAN DINSDAG 8 JANUARI 1980 T9 |;n semi-overheidsinfori jTTati gemeente ?rr. D? V r. r J(J U I Ithouders van Terneuzen I kennis, dat ter gemeente- bt een verzoek met bijlagen [Mourik, p/a Vlooswijkstraat m vergunning ingevolge de hten, in werking brengen en an een doe-het-zelf-zaak bn met een gezamenlijk ver- W gebezigd zullen worden lelijk bekend Vlooswijkstraat ffikend gemeente Terneuzen li, 1458 en 2025. Iia de dagtekening van deze it voor een ieder de gelegen- laren tegen het verlenen der Lngen bij het gemeentebe- 22 januari 1980, des vóór- i het stadhuis een openbare Iden, waarbij mondeling he iliging van dit verzoek kunnen femeente-secretarie, afdeling 'nis nemen van de terzake in- |r op gevestigd dat inwoners Ineuzen of van een aangren- fcar openbare kennisgeving llechts tot beroep gerechtigd Joon of bij gemachtigde op de ng zijn verschenen. Jonden kunnen wat dit betreft Sdig indienen van schriftelijke li 1980 pthouders voornoemd, C. Ockeloen, burgemeester A.J. van Pagee, secretaris van Sas van Gent maakt - ter fet bepaalde in art. 22 van de lijke Ordening - bekend, dat de Jijn openbare vergadering van I besloot te verklaren dat een wij- Itemmingsplan „Buitengebied" loor: 3gen aan de Isabelaasluis 2 te (de verbouw van een woning; pelen in het plan waarvoor bij de een gebruiksvoorschriften wer- alsmede voor een gedeelte van sin aan de Kanaalpolder te gelegen aan de Fortstraat te |s ten behoeve van het gebruik opslagterrein. kadsbesluiten met situatieteke- r een ieder ter gemeentesecreta- pene zaken, ter inzage. december 1979 De burgemeester voornoemd, W. Dusarduijn ir van Sas van Gent maakt - ter het bepaalde in art. 22 van de elijke Ordening - bekend, dat de i zijn openbare vergadering van j 79 besloot te verklaren, dat vooi :n van het bestemmingsplan i wijziging van dit bestemmings-1 >ereid. raadsbesluit met bijbehorende I m ligt voor een ieder ter ge- afdeling algemene zaken, ter 27 december 1979 De burgemeester voornoemd, W. Dusarduijn Postbus 20 Hontenisse en wethouders van Hontenisse maks I iform artikel 3 lid 4 van de verordenffll laak, samenstelling, bevoegdhedene I e vaste commissie van advies en bijstar I leid, inwoners van de gemeens Hont» I len aanmelden of laten aanmelden vw| lacature voor eerder genoemde com"1' I inuari 1980 kan men zichzelf of P«rs0',el ilijke vacature schriftelijk opgeven bij bu 'f vethouders van Hontenisse. r' to. Somers De secretaris, B.A. de Schepper. [fan onze correspondent) HOOFDPLAAT - Teneinde ji lange winterstop wat te irbreken had het jeugdhe ld»' van voetbalvereniging jjufdplaat een spelinstuif rfirganiseerd, die afgelopen 'iierdagmiddag werd gehou- 0 |n de nieuwe kantine op jjl voetbalveld. Aanvankelijk waren de ge- Ijjthten van het jeugdbestuur nok uitgegaan naar een klein jjflbaltoernooi in sporthal 3e Veerhoek", maar de zaal j;teit niet beschikbaar. Zaterdagmiddag rond één Kt verzamelden zich zo'n vijftig junioren in de kantine, ja werden verdeeld op vijf .joegen die elkaar moesten tampen op diverse spelon- derdelen. Er moest worden gesjoeld, getafeltennist en (ro le draad) koek-gehapt. Na tuurlijk ontbrak de spelregel- sedstrijdniet. Er werd ook een quiz gehouden. De Hoofd- pialse jeugd amuseerde zich kostelijk. De wedstrijd beschuit-eten - ballon-blazen in volle gang. (Van onze haagse redactie) DEN HAAG - De taxivergunning voor firma A. Buijsse in Walsoorden (gemeente Hontenisse) zit goed. Met die uitspraak heeft de afdeling Rechtspraak van de Raad van State in Den Haag de provincie Zeeland in het ongelijk gesteld. In het midden werd gelaten of het nu vergunning voor twee (zoals verleend) of één taxi moest zijn. Het college van B. en vV. van Hontenisse had de firma A. Buijsse in Walsoorden in sep tember 1977 vergunning ver leend voor personenvervoer met twee taxi's. De firma G. Cappendijk en zn. uit Kloos- terzande was tegen dat besluit in beroep gegaan bij gedepu teerde staten van Zeeland en die verklaarden dat beroep in januari 1978 gegrond en ver nietigend het besluit van B. en W. van Hontenisse. De firma Cappendijk en Zn. vreesde namelijk schadelijke concurrentie van het bedrijf uit Walsoorden en GS van Zeeland gaven het bedrijf daarin gelijk. Met name vrees de men concurrentie op het ge bied van specifiek taxivervoer. Aangezien door gewijzigde richtlijnen van de commissie vervoersvergunningen uit 1874, diegenen voorrang krij gen bij vergunning voor groepsvervoer, die de status van ondernemer in personen vervoer hebben, was het vol gens GS van Zeeland belang rijk voor Buijsse vergunning te krijgen voor vervoer van per sonen met taxi's. Daardoor krijgt men namelijk die status. Volgens Buijsse werd hem door het besluit van GS van Zeeland belet het groepsvervoer, dat hij al bijna zeven jaar deed, uit te oefenen. Daarnaast was naar (Van een onzer verlaggevers) AXEL - De eerste bezigheden van de nog op te richten lirerkgroep Gezondheidszorg Zeeuws-Vlaanderen zullen soeten bestaan uit het verzamelen van klachten over de Invaliteit en het functioneren van de gezondheidszorg en liet opzetten en uitvoeren van een huis-aan-huis-enquete lom achter het oordeel van de bevolking te komen over de [gezondheidszorg in Zeeuws-Vlaanderen. De uit deze on derzoeken verkregen gegevens moeten dan worden ver- Iwerkt in een zwartboek en kunnen voorts als leidraad Idienen bij het opstellen van een eisenprogramma. Ook [moet er een netwerk van contactadressen worden opgezet, [verspreid over geheel Zeeuws-Vlaanderen, waar mensen [niet klachten terecht kunnen. Dat is de mening van de, naar aanleiding van de onlangs door de P.v.d.A-Axel uit gebrachte „discussienota gezondheidszorg", in het leven [geroepen initiatiefgroep. Deze initiatiefgroep, die de oprichting van een breed sa mengestelde werkgroep ge- zondheidszorg voorbereidt, I hoopt in de loop van deze [maand bovengenoemde pun- ten verder uit te werken. Eind [februari verwacht men dat dat lot de definitieve oprichting van de werkgroep kan worden [overgegaan. De initiatiefgroep :aat onder meer uit de JP.v.d.A-afdelingen Axel, [Kuist, Sas van Gent en Ter- seuzen, de K WJ-beweging van I «erkende jongeren distrikt Zeeland en de algemene Ne- I Wandse invaliden bond (ANIB) afdeling Zeeuws- llaanderen. Inmiddels zijn ook contacten gelegd met de üstrictsbesturen van de FNV- Zeeland en de ABVA/KABO- Zeeland. Het FNV heeft al la- i weten in principe wel mo gelijkheden te zien voor deel- »ame aan de werkgroep. De "Itiatiefgroep heeft voorts di- 'etseZeeuwsvlaamse afdelin gen van politieke partijen uit- I genodigd om deel te nemen aan Ie op te richten werkgroep. Naar aanleiding van de „dis- j 'ussienota Gezondheidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen" zijn er J'j de initiatiefgroep al diverse "lachten binnengekomen. Ook I '(eden mensen hun medewer- king aan. Om dit voorlopig te "innen opvangen zal Wim Wok (de samensteller van de I lloussienota) uit Axel optre- Jw als coordinator. Klachten kunnen worden doorgegeven ha de volgende telefoonnum- ®«s: 01155-2119, I "150-97025, 01150-13 984, "140-15 5 6 9 en 01153-1807. Voor wat betreft de actuele gang van zaken spreekt de ini- natiefgroep zijn voldoening uit over de door provinciale staten aangenomen motie waarin de noodzaak tot demo cratisering van de ziekenhuis besturen wordt uitgesproken. Ook acht men het een winst punt dat gedeputeerde staten voortaan jaarlijks een rapport gaan uitbrengen over de stand van zaken met betrekking tot de vorming van ziekenhuis- groepen in Zeeland. De initia tiefgroep tekent daar echter bij aan dat er nog een lange weg is te gaan, voordat deze uitspra ken en toezeggingen in perma nent beleid zullen zijn omge zet. Ook op dit vak ligt er vol gens de initiatiefgroep zeker een taak voor de op te richten werkgroep Gezondheidszorg Zeeuws-Vlaanderen. HULST - De Mixed Hoc keyclub Rapide uit Hulst houdt zaterdag 12 januari een huis-aan-huis wafelactie om de clubkas wat bij te spekken. De actie duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Er worden wafels verkocht in Hulst, St.-Jan steen, Heikant en Nieuw-Na- men. Naast de huis-aan-huis actie worden er ook verkoop punten gestationeerd in de Gentsestraat en op de Vis markt te Hulst. Het wafelbak- ken staat onder leiding van een speciaal voor deze gelegenheid aangetrokken Belgische wa felbakker. Wie wil zien hoe dat allemaal in zijn werk gaat kan 11 januari en 12 januari een kijkje gaan nemen in het club huis van „Rapide". (Van een onzer verslaggevers) LAMS VAARDE - Een bin- oenbrandje in de woning van "e 'amilie Q. aan de Lange •'euwstraat te Lamswaarde leeft gisterochtend enige "ebade aangericht in één van e hamers. De vrijwillige 'andweer uit Kloosterzande °e*de echter niet in actie te ,0men Het vuur ontstond toen e 'nhoud van een verwar mingselement van een radiator am vatte. Toevallig was de amer leeg, zodat de schade beperkt bleef tot een paar ver brande kozijnen. Omdat er zich verder geen brandbaar materiaal in de kamer bevond, doofden de vlammen vanzelf. Wel was er een enorme roet- en rookon t wikkeling. De ijlings toegesnelde brandweer uit Kloosterzande hoefde dan ook geen blussingswerkzaamhe- den te verrichten. Men be perkte zich tot het naar buiten brengen van de defecte radia tor. Aluminiumafvoerbuis voor een open haard: foute boel. (Van een onzer ver slaggevers) ZEVENBERGEN - Open haarden. Ze schieten als paddes toelen uit de grond. Energiebesparing en „ouderwetse gezel ligheid" zijn de voor naamste redenen om er een aan te schaffen. En natuurlijk ook omdat de buurman er een heeft. Nijvere doe-het-zelvers spenderen er heel wat tijd en geld aan om zich te kunnen war men bij het knette rende vuur van een eigen open haard en anders is er altijd wel een familielid met twee rechterhanden, dat er een kan plaat sen. Een probleem is echter dat dit niet altijd even deskundig geschiedt, vooral met de rookafvoer ontstaan er nogal eens problemen. Zo ook bij een inwoner van Zevenber gen. Zijn nieuwbouwhuis was er op berekend dat er een open haard in zou worden gebouwd en zo geschiedde. Slechts één pijp moest hij zelf aanleggen. Hier ontstonden de moeilijkheden. De pijp - een dubbelwandige met alu minium van binnen - was uitstekend geschikt voor normale schoorstenen waar op aardgasinstallaties zijn aangesloten, maar de hitte van het open vuur kon hij op den duur niet verdragen. Het gevolg: smelten van het alu minium, opeenhoping van roet en tenslotte een kleine binnenbrand. Weliswaar met weinig schade maar met veel schrik. Omdat de laatste tijd steeds meer van dit soort „ongelukjes" plaatsvinden, heeft de afdeling inspectie van het brandweerwezen, resorterend onder het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, TNO Delft gelast een onderzoek in te stellen. In eerste instantie is dit onder zoek erop gericht criteria te vinden waaraan roofafvoe- ren zullen moeten gaan vol doen. Diverse materialen worden getest, waarna er ook regels worden opgesteld voor de brandveiligheid van open haarden. Momenteel zijn er van dit TNO-onderzoek nog geen resultaten bekend, het verkeert nog in het beginsta dium, maar men hoopt dit voorjaar een en ander af te kunnen ronden en conclusies te hebben getrokken. De brandweer van Zeven bergen heeft naar aanleiding van bovengenoemd binnen brandje diverse open haai- den onderzocht op brandvei ligheid in de vrees dat méér mensen verkeerd materiaal zouden hebben gebruikt. „Dit geval was overigens het gevolg van een vergissing van de leverancier. De bedoeling was een stalen afvoer te le veren. Maar je kunt niet voorzichtig genoeg zijn", al dus een woordvoerder van de Zevenbergse brandweer. „Veel mensen proberen zo voordelig mogelijk een haard te bouwen en vergeten daar bij wel eens de veiligheid". Hij is overigens blij met het onderzoek van TNO „Het wordt tijd dat er duidelijk landelijke regels komen, er zijn al wel diverse goede voorschriften, maar nog steeds is niet alles bekend over de materialen die te genwoordig worden ge bruikt. Zijn collega's in het West brabantse en Zeeuwse zijn het daar volledig mee eens. Woordvoerders van de regio nale brandweer in Vlissingen en Terneuzen spreken niet van een onhoudbare positie, maar waarschuwen wel voor ondeskundige aanleg. Zij staan ook ten volle achter het initiatief van de brandin- spectie en zien er graag een goede voorlichtingscampag ne aan verbonden. „Vooral mensen die veel geld hebben uitgegeven aan de moderni sering van hun huizen en daarbij ook een open haard willen hebben, verliezen de veiligheid soms uit het oog om nog w£t kosten te kunnen sparen en daar willen wij uitdrukkelijk voor waar schuwen. Immers: Eigen haard is goud waard, maar dan wèl met het goede mate riaal". zijn zeggen vanaf 1 januari 1978 het groepsvervoer zijn belangrijkste bron van in komsten. De mening van GS van Zeeland, dat van een be hoefte aan uitbreiding van het aantal taxi's in Hontenisse niet was gebleken werd bestreden door B. en V. van Hontenisse: het openbaar vervoer in Hon tenisse was slecht en daardoor was er grote behoefte aan meer taxi's. In haar uitspraak verweet de afdeling rechtspraak GS van Zeeland „onbehoorlijk be stuur", daar het besluit niet voldoende onderbouwd was. Temeer daar de landelijke norm één taxi op 1100 inwo ners in Hontenisse niet werd gehaald en er grote behoefte was aan taxi's in Hontenisse. Vel vond de afdeling het vreemd, dat GS van Zeeland in hun besluit niet overwogen hebben het taxibedrijf in plaats van vergunning voor twee taxi's er een voor één taxi te geven. HULST - Hulstenaren die niet aanwezig konden zijn bij de nieuwjaarsreceptie en de daarmee gepaard gaande ope ning van de feestelijkheden rond het 800-jarig bestaan, krijgen woensdag 9 januari de kans om te zien hoe alles in zijn werk ging. Tijdens de uitzen ding van het NOS-programma „Van Gewest tot Gewest", dat woensdag om 19.00 uur wordt uigezonden via Nederland 1, zijn namelijk beelden te zien van de nieuwjaarsreceptie in het Hulster stadhuis. Daar naast heeft het toen aanwezige NOS-camera-team ook nog wat mooie plekjes en monu menten in en om Hulst op film vastgelegd. Kaarting - De kaartclub Ce cilia hield een wedstrijd in het café-restaurant bij Ron de Vil der. Uitslag: 1. K. Kayser, 2. T. Val, 3. D. Verbraeken, 4. A. Emeleer, 5. mevr. Fruitier, 6. F. Piessens, 7. D. Scheel, 8. R. v.d. Brande, 9. J. v.d. Voorde, 10. P. van Kerkhoven. Sjoelen - In het café-res taurant bij Ron Devilder werd een sjoelwedstrijd gehouden. Uitslag: 1. mevr. Kayser, 2. mevr. De Vilder, 3. mevr. Van Ecke, 4. mej. Fruytier, 5. mevr. v.d. Heyden. Volgende sjoel- wedstrijd: 18 januari. Bridge - De bridgeclub Hulst heeft het eerste deel van de wintercompetitie afgeslo ten. Het klassement ziet er als volgt uit: A. Lijn: 1. mv. Bies- broeck - hr. Reunis, 2. HEREN Biesbroeck-Beusenberg, 3. echtpaar Nijenhuis, 4. dames Aronson-Vroomen, 5. dames Snuverink-Beuzenberg, 6. heren Snuverink-Burggraaf, 7. echtpaar Borm, 8. dames Hillege-Kind, 9. echtpaar De Feyter, 10. echt paar Holla, 11. mv. Bogaert-hr. Melchers (degraderen naar de B. Lijn). B. Lijn: 1. mv. Es- broeck-hr. Vendels (promo veren naar A. Lijn), 2. dames de Boer-Smulders (promove ren naar A. Lijn), 3. heren Teu- lings-Heindrickx, 4. heren Gerres-de Maat, 5. dames Ne- ve-Van Damme, 6. dames v.d. Linde-Beaart, 7. mv. De Kort- hr. Atkins, 8. dames De Booy- vVendels, 9. heren d'Hont-Ver- bunt, 10. heren de Booy-van Aart, 11. dames Stolte-Soon- ieus (degraderen naar C. Lijn). C. Lijn: 1. mv. Bruyns-hr. Romsom (promoveren naar B. Lijn), 2. dames v.d. Poel- Goossen (promoveren naar B. Lijn), 3. dames Veemaes-Ver- straten, 4. echtpaar De Kerf, 5. Heren Gijs-Van Laar, 6. dames Aarts-Eysink, 7. dames v.d. Velde-Stallaert, 8. dames Kalmthout-van Akker, 9. da mes Sanoers- v.d. Heuvel, 10. dames Voet-de Maagt, 11. echtpaar Bakx. Het tweede deel van de wintercompetitie start donderdag 10 januari. Medio februari begint de ver volgcursus en in september start de competit,e om de Ka- rel Blommaart-trofee. APELDOORN - VEG-gas- instituut NV in Apeldoorn heeft een contract getekend met het Institute of Gas-Tech- nology (IGT) in Chicago voor de aankoop van een procédé voor kolenvergassing en de vergassing van LPG. Dit heeft ir. J. Kraak, direc teur van VEG-gasinstituut NV, maandag meegedeeld tij dens zijn nieuwjaarsrede. Verwacht wordt dat niet eer der dan over twee en een half jaar een besluit kan worden genomen over de bouw van een proeffabriek. De PZEM in Middelburg, het Gemeente- Energiebedrijf in Amsterdam en het Gemeentelijk Gasbe drijf Groningen met het elec- triciteitsbedrijf Groningen- Drenthe hebben al belangstel ling getoond voor de proeffa briek, aldus ir. Kraak. Hij deelde verder mee dat het gasinstituut een studie wil la ten maken aan de hand waar van gemeenten en bedrijven voldoende inzicht kunnen krijgen om te kunnen kiezen uit kapitaalintensieve moge lijkheden tot energiebespa ring, isolatie, warmtepompen of combinaties van deze moge lijkheden. Voor de aanloopperiode wil VEG-gasinstituut twintig warmteprojecten pomppro- jecten starten. Daartoe zal het bedrijf binnenkort samen met de gasunie en de NEOM een gezamenlijke onderneming, Warmtepomp BV, oprichten. Voor de aanloopverliezen van de twintig projecten is zeven miljoen gulden nodig, waarvan het ministerie van Economi sche Zaken er drie voor zijn re kening neemt, aldus ir. Kraak. Hij zei te verwachten dat de uiteindelijke energiebesparing zeer aanzienlijk zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - „Betrek kelijk kleine subsidieaanvra gen zouden wij door Gedepu teerde Staten moeten laten af handelen. Dat hoeft wat mij betreft niet altijd in Provin ciale Staten te komen. Bij be dragen van zo'n vijf- a zesdui zend gulden blijken wij alle maal ineens deskundig en moeten wij er zo nodig iets over zeggen, terwijl veel grotere be dragen er zonder meer door gaan". Dit zei gisteren me vrouw Van Zanten tijdens de vergadering van de staten commissie Financiën. Hoewel meerdere commis sieleden voor een dergelijke regeling bleken te voelen, blijkt zoiets volgens de provin ciewet een moeilijke zaak. De ze wet kent namelijk het be grip „delegatie" niet en het zal heel wat voeten in de aarde hebben om een deel van het budgetrecht van Provinciale Staten over te hevelen naar het dagelijks bestuur van de pro vincie. „Tussen ambtelijk ap paraat en Gedeputeerde Sta ten is hier al eens uitvoerig over gesproken, maar wij zijn er toen niet uitgekomen", al dus de provinciale financieel deskundige J. Wagenvoort. „Misschien reden voor ons om wat minder te praten over der gelijke kleine posten", aldus commissievoorzitter H. Vene kamp. Wel sprak de commissie over een bedrag van 80.000,- no dig voor de aanschaf van een vervoerbare concertvleugel. Mevrouw G de Vries merkte naar aanleiding van dit agen dapunt op meer te voelen voor de aanschaf van nog zo'n vleu gel, die dan gebruikt kan wor den voor jeugd en muziek, me-? de omdat bij moderne muziek een vleugel met een derde pe daal wenselijk is. De heer Ventevogel vond de investering van 80 mille te hoog. „Hoeveel concerten worden er dan jaarlijks gege ven?" vroeg hij. Mevrouw Van Zanten vond, dat je beter kon vragen hoevei 1 concerten wor den er niet gegeven omdat Zeeland geen behoorlijke con certvleugel heeft". Uiteinde lijk bleek de commissie zich wel met het voorstel te kunnen verenigen.

de Stem | 1980 | | pagina 11