oames wijst erzoek af Aanslag op Waldheim in Iran voorkomen rtelijk A<f *rof. Hutten: Economie voor zwaarste krachtproef sinds Tweede Wereldoorlog Bazin veroórdeela Zwaar middel Iraans minister Ghotbzadeh: binnenland buitenland 1 atriottisch Front wil meer tijd b jou no<j nooit gezien lier nieuw w; commentaar k v> Engelse ziekte Inkomensbeleid Sjah El Salvador: leger wijst ultimatum af Aardbeving op Azoren eist veel doden Turks leger waarschuwt politici V I ibis iURG Tienen wij onze gasten e meeste mensen bediening en verder betekent het nog méér. attent en hartelijk it vriendelijke optreden ók tot goede service ij graag willen, dat >ij ons voelt. Hertogenbosch, Eindhoven. ïeweg 105, Telefoon: 013-686941. 1171 PK Badhoevedorp. Telefoon 02968-1234 PA Veenendaal,Telefoon 08385-22222 >6 AX Zutphen. Telefoon. 05750-25555, jE STEM VAN DONDERDAG 3 JANUARI 1980 Huidig beleid niet geschikt ALMELO - (ANP) - De bazin van de Almelose teckel Sam moet binnen 24 uur zodanige voorzienigen treffen dat de buurvrouw geen last me er heeft van het geblaf van de hond. Dit op straffe van een dwangsom van 250 gulden voor elke i dat zij handelt in strijd met het vonnis. Aldus heeft de president van de rechtbank in Almelo, mr.H. van den Biessen, woensdag bepaald in de uitspraak van het kort geding dat de buurvrouw tegen de bazin van hond had aangespannen. De rechtbankpresident verklaarde verder dat, als de maatregelen niet helpen, hij in een eventueel volgend kort geding zal overwegen de hond te laten verwijderen. De bazin van Sam had eerder verklaard dat de hond van de 168 uur, die een week telt, niet meer dan drie uur per week blaft. Mr. Van den Biesen noemde drie uur per week of 25 minuten per dag op onvoorspelbare momenten buitenspo rig veel. SALISBURY/LUSAKA KTR/UPI) - De Britse gou- erneur van Rhodesië, lord Soames, heeft woensdag :en verzoek van de leiders 'an het Patriottisch Front ifgewezen om meer tijd voor het bijeenbrengen van [hun guerrillastrijders op de astgestelde verzamel punten. Over twee dagen loopt de tijd van een week af die hiervoor was over- iengekomen in het vredes akkoord van Londen. Een woordvoerder van de 'ouverneurzei dat „de periode 'an zeven dagen en de bepa- ing over de verzamelpunten entrale elementen zijn van sn plechtige en bindende ivereenkomst. Deze kunnen niet worden gewijzigd". folgens het vredesleger van iet Gemenebest, dat toezicht ioudt op de naleving van het kkoord van Londen, hebben ich tot dusver 4.100 van de ieschatte 16.000 guerrilla- trijders gemeld sedert het be- 'and van kracht werd. Tijdens een persconferentie i Lusaka had frontleider Jos hua Nkomo, hoofd van de ZA- PU, er bij de Britse autoritei ten op aangedrongen zijn manschapperi meer tijd te gunnen. Hij riep zijn troepen in Rhodesië op zich te melden. De belangrijkste vertegen woordigervan Robert Mugabe, de andere leider van het Pa triottisch Front, Enos Nkala, had tijdens een persconferen tie gezegd dat ook Mugabes partij (ZANU) meer tijd wil. „Wij hebben te maken met mensen die al jaren in het oer woud zijn. Wij hebben geen radiocontact met hen. Wij moeten meer tijd hebben", al dus Nkala. Hij voegde eraan toe dat „als de gouverneur nee zegt, hij wel eens een tijdbom in zijn handen zou kunnen ontdekken". De twee leiders van het Pa triottisch Front zullen dit weekeinde terugkeren in Rho desië. Nkomo zal zondag in Salisbury aankomen na drie jaar in ballingschap te hebben doorgebracht. Volgens de ver tegenwoordiger van Mugabe, Nkala, zal zijn leider zaterdag terugkeren in Rhodesië na vijf jaar ballingschap. DIT IS OB EERSTE MAAL. DAT IEMAND DURFT SPOTTEN MET VAN DE PECOS! EEN BOETE VOOR HET HELE PUBLIEK' Mmmonfaar eertig jaar geleden gingen we het nieuwe jaar in met één ir 'an9e vraag op de lippen: moeten we sterven voor Dantzig? WETTEN TEN WESTËf 'ie bij het ingaan van dit nieuwe jaar afgaat op de alarmeren- ekrantekoppen, de krachtige taal van de doorgaans beheerst ^gerende Amerikaanse president Jimmy Carter en de crisis- teenkomsten van de NAVO in Brussel, moet zich wel afvra- m of we binnenkort moeten gaan vechten voor Iran of Argha- istan. '°k zonder de ondergangsprofeet te willen uithangen, moet ,en constateren, dat de ontwikkelingen in centraal-Azië ern- zijn. De Russische annexatie van de bufferstaat Afgha- istan, waarin tot voor kort Russische en Amerikaanse invloe- n getolereerd werden (zoals in elke bufferstaat), heeft een Nkel machtsevenwicht in Azië verstoord. 'P zo'n moment gaan grote mogendheden en buurlanden 'en complicatie is dat Afghanistan er zoveel heeft), antwoor- 'n zoeken om zich tegen de nieuwe bedreigingen te weren, ie landen zijn geen kleintjes, maar stuk voor stuk staten die op et internationale politieke toneel een woordje meespreken en fern weinig stabiel zijn: China, Iran, Pakistan en India, cvendien is de Russische hegemonie in Afghanistan bedrei gd voor de meeste oliesjeiks in het Midden-Oosten, die hun '°dukten leveren aan de invloedrijke (westerse) oliecon- "ns, die op hun beurt de (westerse) industriële wereld draai- 1de houden, die ons uiteindelijk welvaart oplevert. 'staan dus erg grote belangen op het spel en het is begrijpe- wat Amerika de Russische orde in Kaboel en de islamitische snorde in Teheran met angst en beven aanziet en probeert Russische opmars in zijn belangengebieden tot staan te 'engen. roerika denkt eraan naar het middel van de handelsboycot te "'iPen Dat is in een tijd van zogenaamde detente een uiterst ^aar middel, maar het zou daarmee Rusland wel treffen in ln achilleshiel, de toch al deplorabele economie. het genoeg is om Rusland de aftocht te doen blazen in ghanistan, is niet zeker, want niemand kent de prijs die Psland wil betalen om zijn politieke doelen te bereiken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het sociaal-economische beleid van de overheid en de sociale partners komt in de jaren tachtig voor een „uitzonderlijke kracht proef te staan". We moeten ons voorbereiden op het overwinnen van ernstigere ontwikkelingen dan zich sinds de Tweede Wereldoorlog hebben voorgedaan. De secretaris-generaal van economische zaken, prof. Rutten, heeft deze waarschu wende woorden neergeschre ven in zijn gebruikelijke nieuwjaars artikel in Econo misch Statistische Berichten (ESB). Toch wil Rutten aan zijn uitvoerige betoog over de economische ontwikkelingen niet de strekking van een on heilsprofetie geven. Maar zijn beschouwing is een aaneen schakeling van de mogelijke kwade kansen, waarmee de economische ontwikkeling ge confronteerd kan worden. De jaren tachtig zullen naar de mening van prof. Rutten veel moeilijker worden dan de nu afgesloten jaren zeventig. Hij vraagt zich af of het huidige beleid wel geschikt is om aan de problemen het hoofd te bie den. Prof. Rutten waarschuwt dat gemeenschapsuitgaven en loonkosten niet aanzienlijk uit mogen gaan boven de voorzie ne toename van het nationaal inkomen (3%). Zou dat wel ge beuren, dan zal dit „onvermij delijk gepaard gaan met een ernstige aantasting van de be- drijfsrendementen en van de positie van de betalingsbalans. „Daardoor zou de oplossing van de problematiek van de jaren tachtig zeer worden be moeilijkt. Een bijstelling van de beleidskoers door de over heid en de sociale partners komt daardoor in aanmer king", aldus prof. Rutten. Als zorgelijke elementen voor de komende ontwikkeling ziet de secretaris-generaal van economische zaken: een we reldhandel in mineur met da ling of stagnatie van de pro- duktie in een aantal belangrij ke landen, een zorgwekkend hoge prijsstijging, de oliesi tuatie die uitgegroeid is „tot een permanente bedreiging van de economische ontwik keling van de wereld". In eigen land zal de internationale ver traging sterk voelbaar zijn. Tegelijkertijd manifesteert zich een toenemende op waartse druk op het kosten- en prijspeil. Er dreigt een ver snelling op te treden in de stij ging van lonen en prijzen. De bedrijfsrendementen kunnen verder onder druk komen te staan. „Een en ander moet ons waakzaam maken tegen het gevaar in de loop van de jaren tachtig af te glijden naar een impasse met kenmerken van de Enelse ziekte" (stagnatie van de bedrijvigheid met stijging van kosten- en prijspeil, ook BISSCHOP Jose Aquino Pe- reira van Sao Jose do Rio Preto in de Braziliaanse staat Sao Paulo heeft gepleit voor de in stelling van de doodstraf in Brazilië voor „extreme geval len". wel aangeduid met de term stagflatie, red.). Doordat de groei van het ar beidsaanbod relatief groot zal zijn en de positie van de beta lingsbalans door diverse fac toren moeiüjk is, dreigt de na tionale economie in een klem te raken, die des te moeilijker is te ontgaan, omdat de interna tionale economische expansie beperkt zal zijn, mede als ge volg van politieke en sociale begrenzingen. Als doelstelling van de eerste orde voor de eco nomische en sociale politiek ziet prof. Rutten: het behoud van het betalingsbalans- evenwicht, het in de hand hou den van kosten- en prijspeil en het doen verbeteren van be drijfsrendementen. Hij dringt daarom met klem aan op het voeren van een inkomenspoli tiek, naar waarschuwt tegelijk dat de praktijk wel bewezen heeft dat in een situatie, waarin de arbeidsmarkt om vangrijk en langdurig is ver stoord, de onzekerheid toe neemt dat de loonmatiging van de sociale partners voldoende is om een stijging van de werkloosheid binnen redelijke termijn weg te werken. Prof. Rutten: „Het kan zijn dat koopkrachthandhaving alleen nog bereikbaar is vooreen deel van de werknemers, uitgaande van een reële loonontwikke ling die een stijging van de werkloosheid helpt voorko men. Het is overigens de vraag of in de jaren tachtig een ar beidskostenontwikkeling wel ke consistent is met een aan vaardbare werkgelegenheid kan worden gerealiseerd, als de loonvorming blijft verlopen langs de lijnen van de afgelo pen tientallen jaren." (ADVERTENTIE) T'roef vanmiddag of vanavond het grote verschil... vraag om een cjrfebro- vleeskroket... Het verschil zit binnenin. Echt vlees. Het beste schenkelvlees. Dat proef je. Hebro heeft de smaak van vroeger. Die velen al lang vergeten waren. Ze komen van de Slager, dus je wëet Watje eet! DEN HAAG (ANP) - De parlementaire pers heeft CDA- fractieleider Ruud Lubbers uitgeroepen tot politicus van het jaar 1979. Lubbers had een royale voorsprong op nummer twee, minister-president Van Agt. F ractievoorzitter Terlouw van D'66 en PvdA-leider Den Uyl eindigden op een gedeelde derde en vierde plaats. Aan de jaarlijks door het weekblad „de Tijd" georgani seerde verkiezing namen 75 parlementaire redacteuren deel. Als motief voor hun keuze noemden veel journalisten de wijze waarop Lubbers de taak van Aantjes als fractieleider heeft overgenomen. Hij wordt „onze zeventiende minister" genoemd en ..de niet te omzei len spin in het uiterste centrum van de Nederlandse politiek". Een ander noteert: „Lubbers is erin geslaagd van een CDA- VVD-kabinet een CDA-kabi- net te maken. Wat hij zegt, ge beurt. Dat is knappe typisch katholieke machtspolitiek, die herinnert aan Romme". Lubbers behaalde in totaal 84 punten, Van Agt kwam voor zijn tweede plaats op 53 pun ten. Terlouw en Den Uyl had den 39 punten. Vijfde is ge worden de vorig jaar november overleden oud-kamervoorzit ter Vondeling. Hoog scoren ook CDA-kamerlid Dijkman, minister De Ruiter van justitie, staatssecretaris Van Verkeer en Waterstaat mevr. Smit- Kroes, AR-voorzitter Hans de defensieminister Boer en Scholten. De journalisten mochten bij hun inzending drie namen noemenOver premier Van Agt wordt onder meer gezegd: „Hij is toch slimmer en handiger dan de meeste journalisten denken" en „Hij maakte van een onmogelijk kabinet reali teit, trekt zich van niemand iets aan en wordt toch weer CDA-lijsttrekker als hij dat wil". Over D'66-voorman Terlouw: „Hij heeft zijn partij bevrijd van de dodelijke om helzing van de PvdA". Maar ook „Het fenomeen Terlouw slaagt erin geen standpunten in te nemen en niettemin steeds meer kiezers te wmnen". Den Uyl wordt „de constante fac tor" genoemd. Bezetters verwijten Waldheim contacten met sjah-familie. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN - Iraans minister Ghotbzadeh van buitenlandse zaken heeft woensdag tegenover een Amerikaanse televisieploeg gezegd dat de Iraanse autoriteiten een samenzwering tegen het leven van VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim, die momenteel in Teheran is, hadden ontdekt. Dit was de reden dat een gepland bezoek aan een ziekenhuis voor lichamelijk gehandicapten niet doorging. Ghotbzadeh gaf overigens geen nadere bijzonderheden over de samenzwering. Eerder op de dag was zonder opgaaf van redenen bekend gemaakt dat het „verdere programma" van Waldheim was afgelast. De secretaris-generaal had zijn hotel ook niet meer verla ten na het drie uur durende onderhoud van Ghotbzadeh. De Iraanse minister verklaar de na afloop van het gesprek dat het bezoek van Waldheim zeker niet zal leiden tot vrijla ting van de gegijzelden. Wald heim verklaarde slechts dat wederzijds de standpunten waren uitgewisseld. De studenten hebben gewei gerd met Waldheim te praten zoals ze ook eerder al hadden aangekondigd. De studenten verweten Waldheim in het verleden relaties te hebben on derhouden met de familie van de ex-sjah. Als bewijsstukken werden foto's getoond waarop Waldheim onder meer de tweelingzuster van de ex-sjah ontvangt. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - De Algemene Energieraad, het adviesorgaan van de regering voor energie beleid, vindt dat de overheid te zuinig is met haar bijdragen aan energiebesparing. In de nota energiebeleid heeft de re gering aangekondigd uitein delijk 600 miljoen gulden per jaar voor dit doel beschikbaar te willen stellen. De afhankelijkheid van olie moet volgens de raad zonder dralen worden teruggedron gen en daarbij moeten de op brengsten van het aardgas een essentiële rol spelen. Van die baten moet veel meer dan tot nog toe besteed worden aan de realisering van een andere structuur van het energiever bruik en het subsidiëren van maatregelen die leiden tot be sparing. In haar advies aan de rege ring over de nota energiebeleid blijkt de raad nog niet geheel eensluitend over de vraag of invoering van een progressief energietarief voor huishou dens gewenst is. Twee leden van de raad twijfelen ernstig aan de uitvoerbaarheid van zo'n maatregel. De raad meent wel dat een hogere prijs voor energie naarmate men meer verbruikt, een extra aanspo ring zou kunnen zijn om zuinig te zijn met energie in het huis houden. Bovendien zou dit tot gevolg hebben dat de prijsstij ging als gevolg van schaarste minder wordt afgewenteld op de schouders van de spaarza me verbruikers. De ex-§jah heeft inmiddels in een interview verklaard dat hij Amerika had verlaten om de Amerikaanse regering te helpen in de oplossing van de crisis. De ex-sjah verklaarde zich ook bereid zich te verant woorden voor zijn bewind voor zoiets als een internationaal tribunaal. Iraans minister Ghotbzadeh heeft woensdag gezegd dat Pa kistan een medewerker van de ex-sjah zal uitleveren, die wordt beschuldigd van mas samoord. In de Iraanse stad Sanadaj hebben woensdag 20.000 on gewapende Koerden gede monstreerd. Het kwam ook weer tot schietpartijen waarbij doden zijn gevallen. Uit voorzorg tegen een eventuele economische boycot heeft Iran haar tegoeden bij banken in Europa overgeboekt naar andere landen. Iran heeft bij Europese banken in totaal 13 miljard dollar staan. De radikale Iraanse leider Montazeri is gisteren in de Li banese hoofdstad Beiroet op gedoken. Montazeri is de man achter het stuur van Iraanse vrijwilligers naar de PLO, de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie. SAN SALVADOR (AFP) - De strijdkrachten in El Salva dor hebben woensdag het ul timatum verworpen als „on aanvaardbaar" dat de regering van het land 31 december had gesteld. Het kabinet eiste dat de strijdkrachten zich uitspra ken ten gunste van de demo cratisering die na de staats greep in oktober was toege zegd. Het ultimatum dat door bij na het voltallige kabinet was gesteld, werd ook gesteund door twee van de drie burger leden van de Junta die het land sinds de staatsgreep regeert. Naast de drie burgers hebben drie militairen zittmg in de junta. Eerder woensdag had een gematigd linkse partij in het land, de Nationale Democra tische Unie, al haar ministers uit de regering teruggetrokken uit protest tegen „de invloed van het leger op de politieke besluitvorming". BIJ een busongeluk in Midden- Joegoslavië zijn woensdag ze ker twintig mensen omgeko men, doordat hun bus in de ri vier de Neretva stortte. Door dat eigenwijze kereltje op de voorpagina zijn we het nieuwe jaar allerbelabberdst begonnen. De tekst onder de tekening op de voorpagina verdween gisteren spoorloos. Nee, dat was geen grap. Door een ongelukje is de ,,grap van de dag" weggevallen. Toch leuk om te horen hoe sommige mensen de witte ruimte onder het Merijntje probeerden te verklaren. Betekende het: „Woorden schieten mij tekort aan het be gin van het jaar"? of: „Ik ben ingesneeuwd"? Of misschien: „Ik doe niks uit protest tegen wat de Russen uitspoken"? Nou, het was wel een afgang. Juist als er onder het snotaapje „Af(G)haan" had moeten staan. Dat krijg je als je altijd maar grappen over anderen maakt. Net goed. Even oefenen: 1980, 1980, 1980, 1980, 1980, 1980, 1980, negen tientaggetig. Ik wilde tussen de middag een Russisch eitje kopen, maar ik durfde het toch niet aan. We moeten weer iets anders bedenken. Demonstreren is nu in de mode in het oosten, dus het westen moet het nu over een andere boeg gooien. Voorspellers hebben al flink hun best gedaan: in 1980 wor den Carter, de paus, Helmut Schmidt, Van Agt, Ted Kenne dy, Maggie Thatcher, Khomei- ny, Johan Cruyff, Franco en Soekarno vermoord. ■k Of ze krijgen een vreselijk ongeluk. Of bijna een ongeluk, dat kan ook. Wat er ook ge beurt, aan het eind van het jaar zijn we alle voorspellingen weer vergeten. Nou en tenslotte nog een ge lukkig 1980, 1980, 1980, 1980, 1980, 1980. MERIJN ANGRA (RTR) - Het do dental van de zware aardbe ving die dinsdag de Azoren heeft getroffen, was woensdag opgelopen tot ruim vijftig. Vanaf de op de eilanden groep in de Atlantische Oceaan aanwezige Amerikaanse le gerbasis meldden officieren aan Washington dat vierhon derd personen gewond raakten bij de aardbeving, die een kracht had van 7 o!p de schaal van Richter. De doden vielen allen op het eiland Terceira, een van de negen van de onder Portugees beheer staande ar chipel op ca. 1400 km ten wes ten van Portugal. De burgelijke autoriteiten op de Azoren gaven een offi cieel communiqué uit waarin stond dat op Terceira honder den huizen ingestort zijn en verscheidene antieke monu menten zwaar beschadigd. In Angra do Heroismo renden duizenden bewoners de straat op toen de schok zich deed ge voelen. Van hen moesten 'er woensdag nog velen aan on derdak geholpen worden. Bij aardbevingen zijn het af gelopen decennium ongeveer 400.000 mensen om het leven gekomen, zo heeft professor Baath, directeur van het Zweedse seismologisch insti tuut in Uppsala, woensdag be kendgemaakt. Per jaar werden 19 tot 20 aardbevingen met een kracht van minstens 7 op schaal van Richter geregi streerd. ANKARA - Het Turkse leger heeft woensdag alle grond wettelijke organen in Turkije opgeroepen eensgezind tegen de dreigende gevaren op te tre den. De waarschuwing was vervat in een brief aan presi dent Koruturk. Volgens een woordvoerder mag het leger niet blijven zwij gen in het aangezicht van anarchie en de verdeeldhei d in het land. Hij voegde eraan toe dat de waarschuwing nog niet inhield dat het leger zou in grijpen.

de Stem | 1980 | | pagina 3