voorrusten schoonheid cultuur en natuur hand in hand Informatie Informatie Compromis De weg erheen Mini Voorjaar Boeiend Vele duizenden Neder landse skiërs hebben de laat ste jaren de Italiaanse provin cie Aosta ontdekt als een win tersportparadijs waar het Al pine-skiën met volle teugen, ook in de zomer, kan worden beoefend. Middeleeuwen Kastelen Wandelen Waar in zo'n zijdal en wil men ook elders rbndkijken dan ver liest men veel tijd met op en neer rijden. Maar met name fervente natuurliefhebbers zullen toch zo'n zijdal als ver blijfplaats prefereren, zeker wanneer zij hun dagen in de bergwereld willen doorbren gen. De hotels en de cam pings in de zijdalen zijn trou wens vrijwel zonder uitzon dering mooier gelegen dan die in het hoofddal met als in het oog springend voordeel dat men op een steenworp af stand van de natuur woont. Aosta is - zo wil het mij voorkomen - niet zo geschikt als vakantiebestemming voor een gezin, ook al omdat zwembaden er dun „gezaaid" zijn en omdat het aan vertier voor tieners schort. Toch warm geworden voor Aosta Dan is voor gezinnen dit compromis misschien denkbaar: een paar dagen naar dit dal en dan doortrek ken naar de Bloemenrivièra. Natuurminnaars pur sang en pittige wandelaars zonder kinderen zullen evenwel hun verblijf in deze heerlijke bergwereld stellig niet tot een paar dagen willen beper ken. Wel, wat belet hen l.Snelle route: Duitse en Zwitserse Autobah nen Bazel-Bern, Fri- bourg - Vevey - Mon- treux - Martigny - St. Bernhardtunnel - Aosta. 2. Rustige, deels mooie route door Arden nen en Jura: Maastricht- Luik - Bastogne - Arlon - Longwy - Metz - Nancy - Epinal - Remiremont - Belfort - Délemont - Biel - Neuchatel - Yverdon - Lausanne - Genève - An- nemasse - Cluses - St. Gervais - Mont Blanc- tunnel - Courmayeur - Aosta. 2. Variant: vanaf Epi nal - Vesoul - Besangon - Champagnole - Morez - Gex - Genève, verder als onder 2. Nat. Italiaans Verkeersbu reau, Stadshouderskade 103, 1073 AW Amsterdam, tel. 020 - 733264. Ufficio Informazioni Turis- tiche, Piazza Chanoux 8, Aosta (I). ld beroep op de reg de discriminatie v ■lingen uit Haïti n". Bijr.u terzelfder tl) dominee Gerard Jea die de leiding heeft v ote opvangcentrum van „Amerikaan' eid voor de Haitiaa rffers van het neger^ e mensenrechten' g overheerst, datdei gevoeliger wordt are druk. Een goe"e. ran de rechtszaken iositieve wending °P Maar voordat deze strijd op het h°°8 n0f s beslecht, kunnen er verstrijken. Geschikt voor: :on-zee-strandvakantie en loe/kijkvakantie; minder ge- ichikt voor gezinnen met tleine kinderen en voor oude re mensen; wel voor jongelui en gezinnen met tieners. Hoe is strand? reelal strand, soms rots; vrij wel altijd schoon; ook zee is choon, loopt langzaam af, liet gevaarlijk bij eb en vloed. Temperaturen: uni 21-23°, juli 25, augustus 8, september 22°; zeewater (ini 19-20, juli 20-22, augus- us 23-25, september 22°; in innenland lagere tempera- tren; in zomer subtropische emperaturen aan zee (32-40°) iegelijk. Wat kan men er doen? «remmen in zee en in zwem- aden bij grote hotels; wa- irskiën bij Ajaccio 50 gulden *r uur; surfen o.a. bij cam pings oostkust en ten zuiden jan Ajaccio, 12 - 18 p.u.; alen, huur grote boot 1350 5200 p. week, kleine boot jp- p.u., 35 halve dag; ka- oen op de rivieren (inl. VW astia-Ajaccio); diepzeedui- I® alleen verhuur flessen zO tot 33 p.d.tennissen bij «els; minigolf bij hotels; Paardrijden carnet voor lOx 1 f 165, p.u. 17; vissen op met plaatselijke vissers; Wandelen vooral in binnen- 'd, evenals bergbeklimmen 'utekaartjes bij VW); torts speleologie en moge- kheid tot parachutesprin- n; fiets huren: 7.50 per El ook brommers beschik bar; auto huren; Peugeot 104 P'P-d. 40 ct. per km., Peu- *»t 504 50 p.d. 60 ct. per Fertier: fcotheken: alom, tot in de f rnste plaatsjes; nachtclubs lAjaccio, Bastia, Ile-Rousse L a'vi; folklore, concerten m seizoen op vele plaat- ■h bioscoop: in elke grotere (Door Rinze Brandsma) Corsica is het grote Franse eiland, dat niet ten onrechte „lie de Beauté", eiland van schoonheid, heet. Het ligt in de hoek van de Middellandse Zee tussen Frankrijk en Italië, tegenover Marseille en Nice en het Italiaanse Livorno, vanuit welke plaatsen ook de veerboten varen. Het eiland is 183 km lang en 83 km breed. Maar dat wil bepaald niet zeggen dat je er in een vloek en een zucht over- en doorheen kunt rij den. Corsica is namelijk - op de oostkust na - bergachtig, woest en ruig, de wegen zijn smal en uiterst bochtig en vaak in niet al te beste staat. Een gemiddelde snelheid van 40 km/u is dan ook al heel wat. Van Corsica wordt wel ge zegd dat het een mini-conti nent is. Het heeft in de natuur bijna alles te bieden: van rots achtige stille strandjes tot brede zandstraten met naald en eucalyptusbossen - met schaduw - tot aan de kustlijn. Een laagvlakte in het oosten tot woest bergland met top pen van 2700 meter in het cen trum. Hete, zondoorstoofde steden en dorpen tot ijle met sneeuw bedekte bergstreken. Snelle, heldere riviertjes en blauwe weidse baaien. Gezel lige steden als Ajaccio en Bas tia, waar meer dan de helft van de 220.000 inwoners woont, naast verlaten, letter lijk uitgestorven gehuchten. Toeristencentra waar men zich met alle denkbare com fort kan laten vertroetelen tot stille plekjes in de wildernis waar men alleen met zijn tent je staat. Voor vrije kampeer ders is Corsica een waar para dijs, evenals voor blote zon nebaders. Nudisme is er, ze ker aan de oostkust, al tiental len jaren een normale zaak. De vegetatie is er, vooral in het voorjaar, een lust voor het oog. Het hele eiland is overwoekerd met bossen en een dicht struikgewas, ma- quis geheten. De lucht is be zwangerd met een onmis kenbaar kruidige geur. Er zijn wilde aardbeien, piepkleine crocusjes en cy- claampjes en wat al niet. Een ware verrukking voor lief hebbers van flora. Deduizend kilometer lange kust telt yele tientallen lieftallige en ongerepte ha ventjes. Fotografen en filmers moet worden aange raden eens zoveel films mee te nemen als het plan was. In de zomer is het er goed toeven. Het is warm, maar op enkele zinderende uitzonde ringen na, niet te heet door de invloed van de zeewind. En de koele bossen plus het fris se bergland bieden altijd soe laas voor wie oververhit is ge raakt. Maar in het voorjaar is Corsica ongetwijfeld op zijn voordeligst. Dan staat het he le eiland in bloei en is de tem peratuur overdag al heel be haaglijk. De schoonheid en de rust van Corsica komen dan het best tot hun recht. Kortom: het is een boeiend eiland, dat heel erg veel te bieden heeft aan de kam peerder, natuurliefhebber, trekker, zonaanbidder en fo tograaf. Zelfs in het hoogsei zoen kan men er volop rusti ge plekjes vinden, ook aan de stranden. Maar..wie niet gaat vliegen moet nogal wat tijd uittrek ken om er te komen. Een re tourtje voor de veerboot kost voor twee personen met auto toch al gauw vierhonderd gul den en een hele dag varen. De bevolking is wat stug en trots maar in wezen toch niet onvriendelijk. Van de Neder landers heeft de Corsicaan geen geweldig goede indruk. Hij vindt hen krenterig en zeurderig. De Duitsers be heersen met taal en geld en aanwezigheid de grote toeris tencentra en de oostkust en staan bij de bevolking in een goed blaadje. In het hoogseizoen zijn de toeristische centra overvol drommen buitenlanders. De een kan dat waarderen, wie dat niet kan zal probleem loos rustiger plekjes vinden. Excursies: boottochten op zee, vanuit vrijwel elk havenplaatsje, in duur variërend van 1 uur tot hele dag; voorbeeld: van uit Calvi naar Girolata en Golf van Porto hele dag 35 pp.; bustochten vanuit elke grote- Nationaal Frans Ver keersbureau, Prinsen gracht 670 te Amsterdam, tel. 020-247534. re plaats; halve dag 20, hele dag ƒ30 - 75, twee dagen incl. logies en maalt, 130. Wonen, eten en drinken Onderdak: hotels: zes eerste klas hotels, 2 pers. kamer halfpension van /65-/135;64 2de klas hotels, idem 50 - 75; 128 derde klas hotels idem 35 - 50; 153 vierde klas hotels idem 30 - 50. Appartementen, bunga lows: veelal in binnenland, 4 pers. p.w. hoogseizoen 150- 1000, 9 pers. 225 - 1250 (aan de kust duurder). Door de lucht: verschillende reisorganisa ties bieden Corsica aan, FTS/ Air France campingvliegreis vanaf 500, vliegreis met 4 sterren hotel 1300; Holland International campingvlieg- reis 426, 4 sterren hotel 71350; Relax campingvlieg-' reis 443, autofeis met bun-1 galow of hotel 240 - 835; Christoffel vliegreis 4 sterren hotel 1300; FTS/Air France vliegreis camper ter plaatse 1000-7 1600; vliegreis au to ter plaatse bij div. organisa ties 750 - 1000. NB: alle prijzen per week in zomer 1979. end aan dat rxistische re- erenigde Sta- kunnen wor- ene marxisti- hebben we re- engewerkt. Ik ld een grote >or Nyerere.... Allende zich e kant van het ld en niet aan ie. Een demo- tische regering rschijnlijk niet te hebben bin- lar we zouden idzaak hebben r iets aan te er zei verder: herscheid willen ■en marxistisch igen kracht aan omen en dat op wijze door de rordt gesteund zoals in Angola aar men vanuit vestingen de ile Westerse be- gericht". Maar dan niet tot de ie? Volgens mij anders door de e het Westelijke Cuba achter de te deel besteedt n aandacht aan iet cruciale punt iro-communisme en beschouwing, icn dat hij in zijn duidelijker aan- naar zijn mening ;len in een wereld Guevara te spre- ee, ja, vele soorten jn". Als de vcr- len de Verenigde Sovjet-Unie aan t, benadrukt Kis- oodzaak van een e gedragscode, daar aan toe ko- ichter leuk zijn als ns zou vertellen ■agscode is voorde dd-landen. Chili? izambique? Hoe- hillende soorten ben deze landen? The Guardian/De Wat kan men er doen? Het Aostadal is eerst en vooral een dorado voor wandelaars en na tuurliefhebbers. De mo gelijkheden voor het beoefenen van sporten zijn er beperkt. Zwemmen: openbare baden in Ayas, Aosta (2), Breuil/Cervinia, Cour mayeur, Pila, Pré St. Di- dier, St. Vincent, verder bij verschillende hotels en op enkele campings. Tennis: banen in An- tey, Aosta, Breuil, Brus- son, Cogne, Cour mayeur, Gressoney, La Thule, Pila, Valtournen- che. Paardrijden: in Aosta, Brusson, Gressoney, Pi la, St. Vincent. Zomerskiën: in Ayas, Breuil, Chamois, Cogne, Courmayeur, Gresso ney, Pila, Valtournen- che. Golflinks: in Breuil, Courmayeur. Casino: in Colle di Joux/St. Vincent. Wandelen: in elk zijdal zijn gemarkeerde wan delpaden, zowel op pla teaus als bergopwaarts; advies: wandelgidsje aanschaffen. Wonen, eten, drinken Onderdak: Het Aosta dal komt niet voor in de zomerprogramma's van de Nederlandse reisor ganisaties. Het is een uit gesproken vakantiege- bied voor individualis ten die zelf hun reis uit stippelen en onderdak regelen. Hotels: de provincie beschikt over 500 hotels, voornamelijk geconcen treerd in de wintersport plaatsen Courmayeur (68), Breuil - Cervinia (40), St. Vincent (33) en Pila (30). Het zwaarte punt ligt op de klassen 2,3 en 4 (ruim 400 hotels). Enkele prijsvoorbeel- den: in Cervinia-Breuil hotel volpension in laag- seizoen 200-800 gulden per week, in hoogsei zoen 230-1100 gulden p.w.; in Sarre hotel vol pension van 24-45 gul den per dag. al van Aosta Appartementen: in enkele plaatsen, o.a. Cer vinia, Pila app. te huur. Prijsvoorbeeld Cervinia 2 pers. app. van 250-380 gulden p.w., 4-pers. app. van 430-650 p.w. Berghutten: in Ayas, Bionaz, Cogne, Cour mayeur, Gressoney, Ol- lomont, Valgrisenche Valsavarenche, Valtour- nenche. Campings: 50 in totaal zowel in het hoofddal als in de zijdalen; prijsvoor beeld camping Pineta in Sarre (bij Aosta) p.p. 3.25 tent/caravan 3.25, auto 1.60. Campings: volop, in totaal 25.000 plaatsen; 2 pers. tent auto 8 per nacht. Eten en drinken: Over weg en water of door de lucht Met de auto: (Door Hen Bollen) Veel meer duizenden toe risten kennen het Aostadal in de zomer alleen van aan zien. Op weg naar de Ita liaanse Bloemenrivièra pas seren ze deze streek, die een geliefde route is tussen Zwit serland en de Middellandse •Zee. Slechts een handjevol Nederlanders kent het Aos tadal echter van een wat langduriger verblijf buiten de wintermaanden. En dat is jammer, erg jammer zelfs. Het Aostadal is namelijk één grote schatkamer van moeder natuur. Het is aan drie zijden ingesloten door de machtige bergwereld van de Canavese Alpen wier namen wellicht minder imponerend zijn dan die van de aan het begin van het dal gelegen Mont Blanc, maar die deson danks toch een dikke driedui zend, soms zelfs vierduizend meter hoog zijn. Stuk voor stuk, en zeker alle bijeen, le veren zij een magnifieke aan blik niet in het minst omdat hun kappen met eeuwige sneeuw zijn bedekt. De zijda len van Aosta, veertien in ge tal, zijn ware juweeltjes die el ke natuurliefhebber in ver rukking brengen. Die majes teitelijke natuur wordt dan ook nog bekroond door mees terwerken van menselijke bouwkunst: ruim honderd kastelen en verdedigingsto rens uit de middeleeuwen is Aosta rijk, meer dan enige an dere Italiaanse provincie. De eerste bewoners van het Aostadal waren Kelten, die door de Romeinen wer den onderworpen. De nieu we meesters onderkenden de strategische betekenis van het dal en bouwden er dien tengevolge verschillende le gerkampen. o.a. in het huidi- Eten en drinken: Vele tientallen restaurants, goed en niet duur; prijs- voorbeelden (rest. Ulisse in Aosta) pizza van 3-5, parmezaanse ham 6, sa lami 5, meloen met ham 9, spaghetti vanaf 3.50, biefstuk van de grill 12, peperbiefstuk 13, entre- cöte 10, gegrilde steak 7, escalope 7, konijn 7, fo rel 8.50, kaas vanaf 2.50, taart 3, ijs 2.50, fruit 3, wijn vanaf 5, kof fie ƒ1.50, bier 2.50. Voor couvert 1.50 ex tra. Alle prijzen in gul dens (zomer '79). Wat kan men er doen Echte eetcultuur, er wordt langdurig, laat en uitgebreid gegeten. Kwaliteit en samen stelling maaltijden goed, prij zen redelijk. Visgerechten veelvuldig, sterke invloed Ita liaanse keuken. Bediening snel, maar accuraat. Speciali teiten: kaas, vleeswaar o.a. coppa (schouderham), vis, t geitevlees. Prijsvoorbeelden menu's: salade nicoise of vis soep, canelloni, kaasomelet ofcotelet, kaas of fruit 16.50; hors d'oeuvre of vissoep, of tomaten, of mosselen, kalfs biefstuk of spaghetti, fruit of kaas met pudding 14. espresso 1, potje thee 2.30, pils 1.50 (vanaf), fris 1.80, ijs vanaf 0,75, borrel van 1,80 tot 4, likeur 3, glas wijn vanaf 1, karafje vanaf 3, fles vanaf 6. Het piepkleine haventje van Centuri op Cap Corse, de noordelijkste punt van Corsica. autoroute naar Marseille, snel maar duur (tol), minimale rij tijd 12 uur, beter in 2 dagen; goedkoper en langzamer via nationale en departementale wegen; oversteek vanaf Mar seille, ruim 8 uur varen; kos ten oversteek auto met 2 pers. zonder hut ruim 400 retour; varen vanuit Italië goedko per, maar langere aanrij route. Het Aostadal begint aan de voet van de Mont Blanc De provincie is rijk aan kastelen. Op de foto het uit de twaalfde eeuw daterende kasteel Aymavilles. ge Aosta. In de hoofdstad res teren uit die tijd het amfi theater dat plaats bood aan twintigduizend toeschou wers. Van de stadspoorten is al leen de Porta Praetoriana nog over, terwijl het Forum Ro- manum in onze tijd is bloot gelegd. Vergeleken bij andere Romeinse bouwwerken el ders in Italië zijn ze echter niet bijster indrukwekkend. Dat is wel het geval met vele van de honderd kastelen uit de middeleeuwen. Jammer genoeg zijn er slechts enkele voor het publiek toeganke lijk, maar ook het exterieur al leen levert reeds een impone rende aanblik op. In het bestek van dit arti kel kan ik er slechts een paar noemen. St. Pierre bij Sarre, hoog op een rots gelegen; het uit 1340 daterende kasteel Fénis, gebouwd door ene Ay- mon de Challant die ook te kent voor Aymavilles, waar hij op de ruïnes van een to ren uit de 12e eeuw een fort bouwde met vier ronde to rens (1350). Zijn zoon George is verantwoordelijk voor kasteel Issogne, dat in 1480 verrees en dat gerekend moet worden tot een van de belangrijkste en best gecon serveerde burchten van de streek. Die kastelen vindt men zo wel in het hoofddal (van de Dora Baltea-rivier) als in de zijdalen .en ze vormen de voornaamste cultuur-histori sche monumenten van de provincie. Waar men ook gaat in Aosta, welk dal men ook intrekt, voortdurend wordt het oog gevangen door grilli ge bergpieken met kloven en ravijnen, met wild omlaag stortende watermassa's die debet zijn aan een ongekend rijke flora, die niet alleen in het voorjaar uitbundig bloeit. Rijdt men een van de zuid waarts gerichte dalen in dan staat men aan het eind ervan - ze lopen „dood" - oog in oog met dé drieduizenders die deel uitmaken van het natio nale park Gran Paradiso. Dat zijn de dalen van de Savaren- che, Rhême en Cogne, waar de wegen eindigen op hoog ten tussen 1600 en ruim 1700 meter. De top van Gran Para diso ligt op 4067 meter en nor male stervelingen zullen daar wel een metertje of wat onder blijven. Toch hoeft men geen berg beklimmer te zijn om in dit 585 km2 grote park door te dringen: vrijwel overal vindt men gemarkeerde wandelpaden die behalve enig uithoudingsvermogen ook stevig schoeisel verei sen. Een ieder moet voor zichzelf maar uitmaken waar voor hem de grens van het haalbare ligt. Feit is wel dat ook minder recordachtige inspanningen weldra worden beloond. De rust, de stilte van de ongerep te bergwereld met haar schit terende flora, met - als men een beetje geluk heeft - verte genwoordigers van de alpine dierenwereld zoals zwarte spechten en steenbokken, vormen voor menig wande laar een rijke beloning voor zijn prestatie. De noordelijk van de hoofdweg nr. 26 gele gen dalen zijn niet minder fraai dan die in zuidelijke richting voeren. Een verhar de weg (nr. 27) leidt vanuit Aostastad naar St. Remi en St. Léonard met een vertak king langs de Valpelline die eindigt bij een bergmeer. Erg mooi is ook weg 400 vanuit Chatillon naar het ski-oord Breuil/Cervinia en de dalen Aya en Gressoney zijn be paald niet minder met na tuurschoon bedeeld. Een van de allermooiste tochten kan men maken door vanuit Mor- gex in het westen via de Tête d'Arpy naar La Thuile te rij den en dan via Torrent en Pré St. Didier terug naar de hoofdweg. Op deze zocht lijkt de Mont Blanc binnen hand bereik te zijn. Rijst de vraag: waar zullen we wonen Zowel in het hoofddal als in de zijvalleien vindt men volop hotels en campings. Mogelijk kan het een bezwaar zijn dat hotels en campings in het dal van de Dora Baltea vrijwel alle aan de hoofdweg met dag en nacht voortrazend (vracht) verkeer zijn gelegen. Tóch is dat dal het meest geschikt als uitgangspunt voor tochten en wel omdat de zijdalen op een na alle doodlo pen op de bergen. Woont men

de Stem | 1979 | | pagina 9