H EK IN oeko Rendementen bedri j f sleven dit jaar niet verbeterd Guerrillastrijders als helden ingehaald in Salishyry Met ons de j aren '8Q in KERK in beweging oost UW PEN binnenland buitenland r ENQUETE KAMERS VAN KOOPHANDEL Vannacht wapenstilstand in Rhodesië Opgetogen Persvrijheid Losjes DE STEM volgt de synode in Rome V Initiatief Paspoort van Philip Agee ingetrokken Gedaante verandering IP5* DE STEM VAN VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 Item: uit ariden ..V door Bert van Velzen i Christopher 12 jaar chreef hij een gedicht :a over Merimba Pe- no, een door schuld rde, droevige held, die erlamde geliefde Ruth :elt aan het graf van uders, die hij door roe- rijden heeft gedood, erhaal is kort: het telt eer 200 woorden en dat nschoots minder dan de jan deze kolom. En het ven van elk woord is Christopher een veld- jan 10 of 15 minuten. Christopher Nolan, die 1 is en die in Dublin t, heeft bij zijn geboorte schade opgelopen. Hij iet spreken. Hij kan zijn gingen niet controleren, an niet op de juiste ma- slikken en zijn hoofd t vaak als een geknakte a. 'jaar lang kon de jongen totdat een pil die zijn ische bewegingen een e in toom houdt en een een band aan zijn voor- i bevestigde „snavel" hem mogelijk maakten veel moeite, als een Ijvende eenhoorn, de en van een elektrische ijfmachine aan te tikken. moeder houdt daarbij hoofd stil, maar het is een nsweg om de juiste toets te slaan. Maar niettemin Christopher, die alleen r met zijn blauwe ogen spreken, volgens litera- ■geleerden „in de taal ge en alsof dat zijn ontsnap- I betekende aan de dood", heb zijn verhaal gelezen zen bijvoegsel van The day Times en ik vertel het jor, omdat er iets in staat irmee mensen die alle re denken te hebben om izelf te beklagehet nen doen. Chris, opher ruikt volgens de g.leer- woorden „alsof hij elek- che schokken stuurt door dood lichaam". En met ia totaal afwezige midde- neemt hij graag aan ge- ekken deel. Hij zwaait zijn armen als een dren- ing en hij fixeert zijn ogen een object om duidelijk te ken wat hij wil zeggen en tikt, met zijn speciale wel aan zijn voorhoofd, de ■zen uit waarin hij laat ten wat hij voelt. Hij \cht soms erg lang om iets kunnen zeggen. Bijvoor- üdtotdat de wijzers vande k op tien voor twaalf mden om zijn zusje Yvonne idelijk te maken wat hij haar dacht. Het V-teken, de palm van de hand .ar binnen gekeerd, is inde igelsaksische landen ui- rst beledigend en licht ob- een. Christopher gaf de dschap door naar de klok kijken. Toen Christopher vier jaar was hij voor het eerst en laatst van zijn leven be- ■oefd. Hij liet zijn moeder erken dat ze naar kinderen oest luisteren die buiten in het spelen waren. Hij eek toen naar zijn eigen li- raam en hij begon te huilen- moeder zegt: „Hij huilde uur lang, smartelijk en ntroostbaar. Toen snoof hij n keek hij op alsof hij zeggen jilde: nu is het over. Hij u ooit meer bedroefd geweest- lij schrijft dat, toen hi), gelatine-achtig en klagend eboren werd, gedacht werd 'at hij snel afscheid zou ne ren van het leven. Maar h>) ield er wijs aan vast. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN - James Onedin en zijn Charlotte Rhodes komen misschien weer terug, maar niet in tv- vorm. Is de toekomst op de zeven zeeën weggelegd voor vrachtschepen met zeilaan- drijving? Gaat de motorvaart overstag? Mogelijk, best mo gelijk, als de olieprijzen zo hoog worden dat machine aandrijving onbetaalbaar wordt. Dan is met tuig weer geld te verdienen. Vrij ver met research is al Conoship in Groningen, een combinatie van dertien Gro ningse werven, die al eens eerder een schoener heeft ge bouwd, die helaas na een korte lente als passagier- cruiser verminkt werd tot opleidingsmotorschip voor de Deense koopvaart. Co- noship's naval architect, zeg maar scheepbouwkundig ontwerper L.M. Huitema heeft vertrouwen in de co meback van het vrachtzeil schip, maar dan moet er wel een opdrachtgever bereid ge vonden worden. Onlangs presenteerde Conoship zijn zeilideeën nieuwe stijl op de tentoonstelling Europoort, waar bleek dat met name de Jappanners ver zijn. Huite ma: „In Nederland is het idee geopperd door de scheep vaartkunstschilder Frans Naerebout, uit Vlissingen, die begeesterd is van het zeil. Hij heeft een aantal ontwer pen gemaakt, liever gezegd: artist impressions, maar daar is hij niet ver mee gekomen bij het Maritien Instituut en het TNO. Die hebben wel in teresse, maar willen er voor lopig niet aan. Hetzelfde geldt voor het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Naerebout vangt een beetje bot. Eerst moet er belang stelling voor bestaan van de zijde van het bedrijfsleven. Ik moet eerlijk bekennen dat ik die zeilschepen ook voor lopig niet realiseerbaar vind, maar wie weet als straks de olieprijs zo hoog wordt, dat het varen onrendabel wordt. In elk geval zijn we er al mee bezig geweest. We hebben twee van onze standaardschepen, coasters van ruim 81 en 65 meter, door de computer gehaald om te kijken wat er gebeurt als ze worden omgebouwd voor zeil. We komen dan uit op 6 tot 8 knopen, alleen op zeil, voor de wind of een bakstag- wind (wind min of meer van achteren) bij windkracht 6 tot 7. Deze snelheid is ook te bereiken met een motor van 140 pk, maar conventioneel zitten we dan op die twee boten dure motoren van 2000 tot 1000 pk". Die snelheid van b.v. 8 knoop is voor de vrachtvaart op zee te langzaam, maar nu al varen de vloten door de olieschaarste hooguit 11 mijl, waar ze 17 tot 18 kunnen ha len. Wordt olie nog duurder, dan zullen ze nog langzamer moeten varen, en dan wordt zeil weer aantrekkelijk. Want de wind is gratis, en op de grote routes stabiel en gunstig. Het probleem is na tuurlijk dat je de bestaande vloot niet zo maar kunt om bouwen. „Als we de huidige scheepsvormen gaan aan passen aan zeil, dan moet het scheepsmodel volledig her zien worden: diepere kiel, meer masten, kleinere lui ken. We krijgen dan bela- dingstechnischc proble men". Het zeilschip nieuwe stijl heeft meestal geen zeil van doek of draion, maar van aluminium, of zeilen in de vorm van jaloezieën. In het buitenland, vooral in Japan, is de research veel verder. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - De omzetten en winsten van het Nederlandse bedrijfsleven hebben zich dit jaar minder gunstig ontwikkeld dan vorig jaar. De verbetering van de rendementspositie die sinds 1975 een opgaande lijn vertoonde, is dit jaar tot staan gekomen. Dit is de uitkomst van de jaarlijkse enquête vsn de Vereniging van Kamer van Koophandel. Fabrieken in Nederland waaraan 52.500 bedrijven hebben meegewerkt. Bij deze bedrijven is in totaal een derde van de afhankelijke beroepsbevolking van ons land werkzaam. STEM/ALGEMEEN RTEKENEN GEEN BRIEVEN OP RIJM h°ucHEVS CTIE HET AUTOMATISCH MET UW MENIN^^j Het is bekend dat bepaald® isekten en andere levensvo ten, zich juist goed kunti itbouwen zelfs bij const an raling. Er zal zich zo'n n adere vorm van leven ntwikkelen waar wij ons ze een voorstelling van kun ïaken. De ene mutatie kan ndere zeer snel opvolgen o° eze extra stimulans. Waar arde in de normale °ms' ligheden zoals wij die nu ke ien, miljoenen jaren over 8 laan heeft. Plantengroei za 'root gedeelte van de aar nclusief de steden, snel ove voekeren. Zal er dan tochi n soort „aards paradijs g ontstaan? Maar wel zonder mens! Zonder diegene, 01 groot gedeelte van dit staande leven, zelf om heeft gebracht in zijn on houdelijke drang naar m en geld. Oosterhou A. Michiel' Bij 23 procent van de bedrij ven is dit jaar sprake van la gere geldomzetten tegen vorig jaar bij 20 procent van de be drijven. Bij slechts 26 procent van de kleine en 38 procent van de grote bedrijven is sprake I van een reële stijging van de geldomzetten (vorig jaar ach- i tereenvolgens 33 en 40 pro cent). Het aantal bedrijven met een absolute omzetdaling nam dit jaar toe en ook het aantal be drijven met een reële omzet groei liep terug. De grote be drijven hadden een relatief minder ongunstige omzetont- wikkeling vanwege een ver- I betering van de omzetontwik- I keling. De winstsituatie vertoonde I jen opzichte van 1978 een lichte daling die bij de kleine I bedrijven groter was dan bij de I grote. Van de grote bedrijven I had 47 procent dit jaar een I voldoende rendement en dat is evenveel als vorig jaar; bij de kleine bedrijven noemde 58 procent de rendementspositie dit jaar voldoende (vorig jaar j>9 procent). De achteruitgang bij de kleine bedrijven houdt I verband met de teleurstellende entwikkeling in de detailhan del. Per sector gezien blijken dp kleine industriële bedrijven en de kleine dienstverlenende bedrijven relatief gunstiger gestemd te zijn dan de kleine groothandelsbedrijven en de Kleine detailhandelsbedrijven, bi] de grote bedrijven komen de industriële ondernemingen relatief ongunstiger naar vo ren dan de overige sectoren. De ontwikkeling van de in vesteringen heeft dit jaar een 'ent opgaande lijn te zien ge- i geven. Het aantal bedrijven jmet een reële groei van de in vesteringen overtrof het aantal waarbij de investeringen daal- en Ten opzichte van vorig |J9ar is het accent iets verscho ven naar de uitbreidingsin- 'ves teringen. Het merendeel van de be- 'rijven verwacht voor 1980 ren stabilisering van de winst ;n opzichte van dit jaar: 64 'rocent van de kleine en 58 ïrocent van de grote bedrijven 'oorziet een gelijkblijvende ''inst. Een lichtpuntje is vol gens de Kamer van Koophan del wellicht dat de grote be drijven met positieve winst vooruitzichten hoger in aantal is dan de grote bedrijven met negatieve verwachtingen. Daar staat tegenover dat meestal de werkelijke resul taten behoorlijk bij de prog noses blijken achter te blijven. De vooruitzichten voor 1980 zijn dan ook veeleer pessimis tisch dan optimistisch. Bij de kleine bedrijven is het personeelsbestand vooral toe genomen, met name in de bouw en in de metaal. Deze toename heeft de daling van het perso neelsbestand bij de grote be drijven net kunnen goedma ken. Ook het aantal buiten landse werknemers is dit jaar verder toegenomen. Ruim een kwart van de grote onderne mingen heeft dit jaar te kam pen gehad met een personeel stekort. Van de kleine bedrij ven heeft 14 procent te kampen gehad met een te geringe per soneelsbezetting. Personeel stekort komt voornamelijk voor in de industrie. De groot ste vraag van de ondernemin gen gaat uit naar mensen met een lagere beroepsopleiding. De Kamers van Koophandel geven ook een overzicht van de ontwikkelingen in 1979 per bedrijfstak: de bij de enquête betrokken agrarische bedrij ven (vooral tuinbouw en vis serij) hebben evenals in 1978 een verre van rooskleurig jaar gehad, waardoor de achter stand in de rendementspositie is blijven bestaan. De voedings- en genotmid delenindustrie en vooral de grote bedrijven daarin hebben een iets betere exportontwik keling doorgemaakt. Deze was echter onvoldoende om het beeld van de winstontwikke ling ten opzichte van 1978 in gunstige zin te kunnen beïn vloeden. Bij de textiel- en confectie- industrie is de ontwikkeling bij die van de totale industrie in 1979 opnieuw achtergeble ven, dit ondanks een groei van de export. De rendementspo sitie is naar verhouding on gunstig gebleven. De schoeisel- en lederin dustrie maakt iets betere tij den door. Bij deze tak van de industrie is in 1979 de rende mentssituatie verbeterd. De omzet- en winstontwik keling in de bouw heeft in 1979 een wending in ongunstige zin te zien gegeven. Deze was echter niet van zodanige om vang, dat dit tot een minder gunstig rendementsbeeld leid de. De grafische bedrijven en uitgeverijen wisten ook in 1979 hun relatief gunstige positie ten opzichte van andere be drijfstakken te behouden, zij het dat aanzienlijk minder grote bedrijven een reële om zetgroei konden noteren dan in 1978. Zowel wat omzet- als winst ontwikkeling betreft vertoon den de grote bedrijven in de chemie een relatief gunstiger beeld dan de totale industrie. Vooral de export was hierop van positieve invloed. De ont wikkeling bij de kleine bedrij ven verliep echter ongunstiger. Ondanks de rendementsver betering ten opzichte van 1978 bleef de achterstand ten op zichte van het gemiddelde beeld in de industrie bestaan. In de metaalindustrie heb ben de omzetontwikkeling en de winstontwikkeling zich bij de grote bedrijven ten opzichte van 1978 weer iets hersteld. De opleving leverde echter geen rendementsverbeterins op. De meubelindustrie heeft een teleurstellend jaar achter de rug; de rendementspositie is verslechterd ten opzichte van de andere industrietakken. De ondernemingen in de papier en kartonindustrie bleven hun relatief ongunstige rende mentspositie behouden on danks een duidelijk opgaande lijn in de omzetontwikkeling In de detailhandel was de om zet- en winstontwikkeling al leen maar teleurstellend. Vooral de grote bedrijven vie len daarbij in ongunstige zin op. Hierdoor werd de aanzet tot een rendementsverbete ring, die in 1978 optrad, weer tot staan gebracht. Voor het bankwezen was 1979 een min der gunstig jaar dan 1978. m Zimbabwe-Rhodesië: jong geleerd (Van onze redactie buiten land) SALISBURY - In Rhodesië is woensdag een bladzijde omgeslagen met de triom fantelijke terugkeer in Salis bury van 90 commandanten van het guerrilla leger van het Patriottisch Front die zullen meewerken aan de totstand koming van een wapenstil stand in de nacht van vrijdag op zaterdag. De commandanten, op wier hoofd tot voor kort een prijs stond, hebben 15 jaar buiten hun vaderland ge woond. Onder hen zijn Look out Masuku, commandant van het Revolutionaire Volksleger van Zimbabwe (Zipra) en Joshua Nkomo en generaal Rex Nhongo, com mandant van het Afrikaanse Nationale Bevrijdingsleger van Zimbabwe (Zanla) van Robert Mugabe. Volgens verschillende schattingen waren tussen de 15.000 en 50.000 Afrikanen- sommigen met spandoeken met de tekst „welkom aan de helden" - naar het vliegveld van Salisbury gegaan om de commandanten te verwel komen. Hun terugkeer is mo gelijk gemaakt door de tot standkoming vorige week op de Rhodesië conferentie in Londen van een wapenstil standsverdrag tussen de verschillende partijen. In de middaguren heeft de politie, niet meer bij machte het volk in toom te houden, gebruik gemaakt van wa penstok en honden. Een aantal personen werd door de dieren gebeten, onder wie een Britse filmer. Dit gedrag van de politie is gehekeld door de leiders van het Patriotiisch Front, die aan de Britse gezagsdragers hebben gevraagd erop toe te zien dat de agenten zich niet meer tegenover de Afrikanen gedragen „zoals zij jaren ge daan hebben." De aankomst uit Lusaka in Zambia van een eerste groep van 48 officieren van Zipra leidde tot opgetogen tonelen. De autobus waarin de in ca mouflagepakken gestoken officieren zaten, werd door de menigte bestormd. Ieder een wilde de inzittenden de hand schudden. Waarnemers hebben in de ontvangst van de „vrijheidsstrijders" een aanwijzing gezien omtrent de populariteit waarin het Patriottisch Front zich zal kunnen verheugen bij de ko mende verkiezingen. De commandanten die woensdag in Salikbury zijn aangekomen, blijven in de hoofdstad om deel uit te ma ken van de commissie van toezicht op de wapenstil stand. Zij allen staan onder het opperbevel van de Britse generaal John Acland. Deze sprak er woensdag twijfel over uit of er echt een wa penstilstand zou komen. Hij waarschuwde zijn 1.300 man voor landmijnen. Het Rhodesische Gilde van Journalisten heeft gouver neur Lord Soames inmiddels verzocht om de „totale her roeping" van alle censuur- maatregelen, die de afgelo pen veertien jaar de vrijheid van meningsuiting van de lo kale Rhodesische media heb ben onderdrukt. Gilde-voor zitter Michael Hartnack: „We worden in feite gecon fronteerd met een dodelijke overdosis aan geheimhou ding, die onverenigbaar is met politieke en persoonlijke vrijheid". De Rhodesische pers heeft nog altijd te maken met een groot aantal knevelwetten en regelementen, waarvan het bestaan.volgens de Rhodesi sche journalisten maar zeer ten dele kan worden ge rechtvaardigd door de oor logssituatie. Zo is er bijvoor beeld de censuur van het ge combineerde operationele hoofdkwartier. Volgens het Rhodesische Journalisten- gilde heeft deze censuur zo wel betrekking op „het mili taire nieuws" als op het wijde terrein van zaken die met de oorlog in verband kunnen worden gebracht. Dit wordt volledig genegeeerd door de internationale pers, maar, zo zeggen i de Rhodesische journlaisten, met toenemen de intensiteit en onredelijk heid toegepast op de lokale pers. Zelfs in berichten die vanuit het buitenland en zelfs uit Zuid-Afrika komen, wordt opnieuw het mes ge zet. Dan is er de „Officiële Ge- heimhoudingswet", die vol gens het Gilde zo losjes is geformuleerd, „dat het weerbericht van gisteren kan worden verboden als de au toriteiten dat wensen". En wat te denken van de „Open bare Ordewet", die het „in (ADVERTENTIE) Dat zou nou 'ns een prima voornemen zijn: met öns de jaren Tachtig in. Juist omdat wij van De Stem al aardig wat goede voornemens voor '80 rond hebben: heel wat extra's voor de krant in het nieuwe jaar. Extra's die u eigenlijk niet mag missen. Die De Stem maken tot méér dan nieuwskrant alleen. Een kleine greep, want we kijken wel uit om méér dan een tipje van de sluier op te lichten. dan niet zal opleveren. De Stem heeft twee eigen redacteuren ter plaatse, om onze lezers van dag tot dag over de ontwikkelingen te berichten. In januari kijkt de hele wereld naar Rome, naar wat de Nederlandse bisschoppensynode al discrediet brengen van au toriteiten" tot overtreding bestempelt, waarbij het aan de aangeklaagde journalist is om het tegendeel te bewijzen. Ook zijn er de nodige wet ten zoals de „Noodsvol- machtenwet" en de „Crimi nele Procedure- en Bewijs- wet", die verslaggeving over rechtszaken, deportaties, en zovoorts bemoeilijken of uitsluiten. Tot slot zijn er de „D"-orders, waarbij de na tionale veiligheidscommis sie, waarvan de leden onbe kend zijn, maar die ressor teert onder de minister van Openbare Orde, vrijwel on beperkte volmacht heeft om publicatie van vaststaande feiten of zaken die in de con troversiële sfeer liggen, te verbieden. Een woordvoerder van gouverneur Soames in een voorzichtige reactie op de kritiek van de Rhodesische journalisten: „Het is de be doeling van de gouverneur dat de pers tijdens de over gangsperiode de grootst mo gelijk vrijheid van verslag geving krijgt." Eerder deze maand heeft de Britse regering een geza menlijk initiatief van de BBC en de liberale Rhodesische oud-premier Garfield Todd afgewezen om de directe nieuwsvoorziening tijdens de overgangsperiode uit handen van de Rhodesische omroep te balen en aan de BBC-We- relddienst over te dragen. Todd reisde onlangs naar Londen om dit voorstel met de Britse regering te bespre ken. Hij wees Londen erop, dat de Rhodesische radio en televisie op dit moment nog „propagandamachines zijn die bisschop Muzorewa steu nen en dat de Rhodesische radio 's morgens direct de nieuwsuitzendingen van de Zuidafrikaanse staatsradio overneemt." De reactie van de Britse regering: het is niet onze zaak om grootse veran deringen aan te brengen in de Rhodesische instituten en dat slaat ook op de omroe- pinstituten. Wel zullen alle partijen tijdens de verkie zingscampagnes wel vaste zendtijd krijgen. WASHINGTON (APUPI) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft het paspoort in getrokken van de voormalige CIA-agent Philip Agee, die gesuggereerd heeft dat de Iraanse crisis zou kunnen wor den opgelost door dossiers van de CIA inzake Iran te ruilen te gen de Amerikaanse gijzelaars in Teheran. In deze weken rond Kerst mis is er in Rome een merk waardige tentoonstelling te zien in de Vaticaanse „Brac- cio dit Carlo Magno", links van het Sint-Pietersplein. Het gaat om een serie foto grafische reprodukties van de „Gedaanteverandering", het schilderstuk waaraan Raffaèl gewerkt heeft tot hij in april 1520 op 37-jarige leeftijd stierf. Het bovenste gedeelte van het werk stelt de gedaanteverandering van Christus op de berg Tabor voor, terwijl op het onderste gedeelte de scène is afgebeeld die in de evangelies op het verhaal van de gedaanteve randering volgt: een vader en moeder brengen een bezeten jongen naar de apostelen, die er echter geen raad mee we ten. De repródukties zijn het resultaat van een nauwe sa menwerking tussen de di recties van de Vaticaanse museums en de Amerikaanse Polaroid Corporation. Zes weken lang hebben Ameri kaanse specialisten in de Raffaelzaal van de Vaticaan se pinakotheek aan de opna men gewerkt. In de zaal werd een enorme camera gebouwd van zes meter hoog, diep en breed, die het mogelijk maakte een uiterst getrouwe reproduktie van het origineel te leveren in een formaat dat de grootte van het origineel (4.10 bij 2.79 m) tot op 5 pro cent benadert. Met een klei nere camera werden onge veer dertig detailopnamen gemaakt in natuurlijke grootte of in directe vergro ting (tussen drie en vijf keer het formaat van het origi neel). Zo kan iedere bezoeker van de tentoonstelling het schilderstuk bekijken vanaf dezelfde afstand als de res taurateurs die het werk tus sen 1972 en 1976 in de Vati caanse laboratoria onder handen hadden. De ontdekking van de oor spronkelijke kleuren van het schildersstuk vormde de sen satie van de restauratie werkzaamheden in de ze ventiger jaren. De vanouds bekende en vertrouwde Ge daanteverandering van Raf faèl had er heel anders uitge zien. Na de inval van de Franse troepen in de kerke lijke staat onder Napoleon, was de Gedaanteverandering van Raffaèl in het Louvre in Parijs terechtgekomen, waar men het werk met een laagje vernis bedekt had, gemengd met zg.Avignons geel". Nog minstens twee keer nadien kreeg het schildersstuk een soortgelijke behandeling. Op den duur hulden zich beide taferelen in een zachte gou den glans, die aan het geheel een mystieke tint gaf, maar tegelijk de oorspronkelijke kleuren steeds meer deed vervlakken. Tijdens de res tauratiewerkzaamheden werd dit geelfilter voorzich tig verwijderd en het resul taat was verbluffend. Het is niet meer hetzelfde schildersstuk als vroeger, zeiden veel bezoekers enigs zins teleurgesteld, toen ze de Gedaanteverwisseling voor het eerst na de restauratie te rugzagen. De behaaglijke warmte van de beschermen de laag vernis was verdwe nen. Het geheel maakte een grandioze, maar koele in druk. De reproduktie van het origineel op de tentoonstel ling werkt minder kil, maar voor veel bezoekers blijft het wennen. Waarschijnlijk overkomt een trouw bijbellezer iets dergelijks wanneer hij voor het eerst een exegeet bezig ziet, die met aandacht en eer biedige concentratie het kleurverzachtende vernis van vele eeuwen verwijdert en de oorspronkelijke lagen van bijvoorbeeld het Kind- heidsevangelie van Lucas blootlegt. Het is niet meer hetzelfde kerstverhaal van vroeger, is hij geneigd te ver zuchten. Het schokeffect is waarschijnlijk onvermijde lijk of het nu om de Gedaan teverandering van Raffaèl gaat of om het Kindheidsver- haal van Lucas. Het is wen nen, wanneer het ongepolij ste verhaal voor je ligt, zon der het goudfilter van zoveel vrome wensen, die de vader zijn van evenveel vrome ge dachten. De operatie is niet pijnloos, maar het resultaat is de moeite waard. Het ori gineel heeft een kwaliteit en felheid van kleur en licht die het winnen van alle bewer kingen. DR. J. HULSHOF

de Stem | 1979 | | pagina 5