E MEVROUW VERHAGE GOES: „Er n werk loeten vei groepen k ïl meer omen!" O Wilt u reageren? En ergieh ele id voor Carter verliesgevend Bibliotheken bij de verkoop inschakelen Renc bedi dit J verb EVEN UITBLAZEN terre des hommes D'66 OVER HET BEDREIGDE BOEK Vervalsers krijgen het moeilijk PAPTF.R VOOR UW PEÏ binnenland buitenland mini miwiiii Project Luiers Flexibel Nieuwe identiteits bewijzen in Italië Kernwapens ENQUETE KAME] DE STEM VAN VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 DE STEM VAN VRIJDAG 28 mm -V -- - - Wilt u in uw eigen woon plaats iets doen - via Terre des Hommes - voor de kin deren van de rekening en is er nog geen plaatselijke werkgroep? U kunt contact opnemen met het secretariaat in Den Haag, Pri nses Mariestraat 6a, tel. 070-637940. Wilt u zich aansluiten bij een werkgroep in uw woon- plaats of deze groep uw diensten aanbieden? Hier volgen de adressen van de Terre-des-Hommes- groepen of contactpersonen in westelijk Noord-Brabant en Zeeland: TERNEUZEN: Mevrouw Sauvangsjo, Bellamystraat 56, 01150-95626. OOSTBURG: J. Kollart, Pallas 36. MIDDELBURG: mevrouw J. Hemmes, Prinsenlaan 41, 01180-29486. GOES: mevrouw A. Verha-, ge, Jasmijnstraat 3, 01100-16915. AXEL: mevrouw Boon, Pr. Hendrikstraat 28, 01155-1277. BERGEN OP ZOOM: me vrouw Gerrits, Hoogstraat 20, 01640-33027. HOEVEN: mevrouw I. Smeets, Ericalaan 14, 01659-3560. HOOGERHEIDE: H. Cortie, Lorentzstraat 7, 01646-1796. OOSTERHOUT: mevrouw R. Oomen, Ridderstraat 62, 01620-53419. ETTEN-LEUR: familie Cor- nelissen, Hoge Vaartkant 207, 01608-14890. Als mevrouw A. Verhage- Aarnoutse uit Goes eenmaal praat over haar werk voor Terre des Hommes (zie ook deze ru briek van woensdag 19 de cember), dan laat ze zich niet gemakkelijk meer interrumpe ren. Ongeduld bespeurend bij haar interviewer (ik ben ook maar een mens) zegt ze ver ontschuldigend: „Ja, ik weet het. Ik spring maar van de hak op de tak, maar er moet ook zóveel gebeuren in de wereld". Terre des Hommes kwam enkele jaren geleden tot de conclusie dat het hierheen ha len van zieke kinderen voor be handeling, voor die kinderen ook grote nadelen had. De aandacht werd daarom verlegd naar medische hulp ter plaatse. Begonnen werd met de uitzen ding van medische teams, vooral artsen en fysjothera- peuten. Dat betekende ook geen pleegkinderen meer in huize Verhagen. ,,lk kreeg de handen meer vrij en besloot daarom op andere wijze Terre des Hommes te steunen". Mevrouw Verhage richtte de werkgroep Goes op, een kleine kern van een man of zes die evenwel kan rekenen op veel hulp van anderen. Goes heeft een Informatiecentrum voor Ontwikkelingssamenwerking. Daar zaten al de wereldwinkel en Amnesty International. Ook Terre des Hommes vond er on derdak. Van daaruit begon de werkgroep de Goese samenle ving vertrouwd te maken met het begrip Terre des Hommes en de doelstellingen: directe hulp bieden aan kinderen in nood, waar ook ter wereld. „Het werven van fondsen is natuurlijk belangrijk", zegt me vrouw Verhage, „maar zeker zo belangrijk nog is het de mensen ervan te doordringen dat hulp bieden een christelijke plicht is". Als het gaat om het bekend heid geven aan zijn bestaan, pakt de werkgroep alle moge lijkheden aan. Het Infocentrum, waar permanent voorlich tingsmateriaal voorhanden is, betekent daarbij een belangrij ke steun. Verder onderhoudt de werkgroep verbindingen met de regionale en lokale pers, houdt lezingen op scho len en voor verenigingen. De werkgroep; stimuleert scholie ren tot het kiezen van onder werpen uit de derde wereld voor hun scripties. Het finan cieel adopteren van kinderen in de derde wereld door scholen - in klassikaal verband vooral - wordt aangemoedigd. Er wordt samenwerking gezocht met allerlei verenigingen en organi saties, bijvoorbeeld met een sportvereniging voor het orga niseren van een gesponsorde wandeltocht ten bate van het Terre des Hommes-project. .Gewoonlijk wisselen we per jaar van project", zegt me vrouw Verhage.,Het kan zijn - zoals nu het geval is met Cam bodja- dat we tijdelijk prioriteit geven aan actuele nood, maar doorgaans houden we ons aan het project. De keuze daarvan wordt meebepaald door het ac tieplan. Als daarin bijvoorbeeld veel plaats is ingeruimd voor de scholen, dan moetje natuurlijk een project kiezen dat vooral kinderen aanspreekt. Een goed voorbeeld daarvan was destijds de actie voor de vluchtelingen in Bangla Desh. Daar verkeerden mensen in grote nood. Ze waren dakloos en er moesten dus huisjes ko men. Eva de Hartog van het Leger des Heils was in Goes geweest en had er verteld over de nood in het Tongikamp. Toen was het voor mij niet moeilijk meer om de scholen in actie te brengen. Die huisjes kostten 150 gul den per stgk. Ze boden onder dak aan acht personen. De wanden waren van gevlochten bamboe en de daken van riet. Allemaal materiaal dat vlak In de buurt voorhanden was, zo dat als er eens een dak stuk was, de mensen niet behoef den te wachten tot er golfplaat uit het westen was aange voerd. De bamboeschotten konden zelfs dienen als red dingsvlotten bij eventuele nieuwe overstromingen. Acht tien- tot negentienhonderd huisjes (compleet met lapje grond!) brachten de Goese- naren toen bijeen". In 1978 koos Goes als pro ject een broodnodige trekker voor een dorp in Zaïre. Dat be tekende tevens een stukje na zorg ten behoeve van een voormalig pleegkind van de familie Verhage, Joseph van wieïn de vorige aflevering abu sievelijk werd vermeld dat hij uit Ethiopië kwam. Het afgelopen jaar was de aandacht van Terre des Hom mes gericht op de rijdende art senpraktijk (klinomobiel) voor een in Jakarta werkzame dok ter. Mevrouw Verhage, die niet nalaat te benadrukken dat er nooit genoeg hulp kan worden geboden, zegt toch redenen te hebben om dankbaar op 1979 terug te zien. De decemberac- tie voor Cambodja had halver wege deze maand al 2000 gul den opgebracht. Voor de kli nomobiel werd bijna 6000 gul den bijeengebracht, voorna melijk door een rommelmarkt (4700 gulden) en deelname aan een braderie in Goes-Zuid (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - Terwijl het gevecht in het Congres over Carters tweede energieplan nog volop gaande is, worstelen Car ter en zijn adviseurs al geruime tijdtnet de vraag hoe fase drie van de energieoperatie, die de VS minder afhankelijk moet maken van buitenlandse olie, eruit zal moeten zien. Carter wordt geacht eind volgende maand in zijn jaarlijkse „State of the Union" de nieuwe energieplannen in grote lijnen te ontvouwen. Op dit mo ment is het nieuwe plan echter nog volstrekt onduidelijk. Er zijn zoveel kinderen in nood op de wereld dat er nooit genoeg hulp kan worden geboden. (1000 gulden). Een wandeltocht (in de stro mende regen!) voor scholieren waarvoor het parkoers was uit gezet door een behulpzame sportvereniging bracht 3500 gulden op. „Maar wat zeker zo belangrijk was", aldus me vrouw Verhage, „was dat elk kind thuis praatte over de nood van kinderen in de derde we reld". Tussen de bedrijven door worden er verpleegstersuni formen, lakens en luiers inge zameld voor Sierra Leone. Vrijwilligsters breien dekentjes voor drie ziekenhuizen in Bangla Desh en drie in Afrika. „Als werkgroep kun je flexi bel en gericht werken. Je kunt directe hulp bieden. Voor de mensen is het pretting om zo gericht te werken en te geven. De meesten vinden het nu eenmaal prettiger wanneer ze precies weten waarheen hun bijdrage gaat. Een plaatselijke werkgroep kan ontzettend veel doen. Daarom moeten er veel meer werkgroepen komen!" Aldus mevrouw Verhage uit Goes. Volgens bronnen binnen het Congres zou de regering in middels een spectaculair voorstel tot invoering van een extra benzinebelasting van 50 dollarcent per gallon (onge veer een kwartje per liter) heb ben laten vallen. Carter zal vooral zijn teruggedeinsd voor de gevolgen van een dergelijk plan ten aanzien van de toch al hoge inflatie, te meer daar de recente prijsverhogingen van de OPEC-landen de benzine prijs al flink zullen opdrijven. De regering-Carter zou nu als kernpunt van het derde energieplan een nieuwe belas ting op geïmporteerde olie overwegen. Een dergelijke belasting zou de regering zo'n 20 miljard gulden per jaar op leveren. De sociale lasten zou den dan met een dergelijk be drag omlaag kunnen gaan. Door deze heffing op buiten landse olie zou de benzineprijs met circa vijf cent per liter stij gen. Het grote probleem voor Carter is, dat vrijwel geen maatregel om de olie-invoer te beperken op grote populariteit kan rekenen en met de presi dentsverkiezingen voor de deur is dat voor Carter een weinig aantrekkelijke ge dachte. Ondanks „Harrisburg" is een enorme stimulans voor de kernenergie op dit moment wellicht het minst impopulair. Carter heeft tot nu toe gekozen voor een voorzichtige voort gang op dit gebied, maar hij realiseert zich ook dat de te genstanders van kernenergie weliswaar een minderheid vormen, maar ook voortreffe lijk de kunst verstaan hun protest duidelijk te laten ho ren. De energiepolitiek, vanaf het begin door Carter gepre senteerd als het hart van zijn nieuwe beleid, heeft hem tot nu toe vrijwel uitsluitend politiek verlies opgeleverd. Van zijn eerste energieplan bleef in het Congres nauwelijks meer dan de helft over, zijn tweede plan leverde enig resultaat öp. De belasting voor oliemaatschap pijen, kernpunt van fase twee, bedoeld om de door opheffing van prijscontrole sterk geste- (Van onze kunstredactie) Het uitgeven van boeken op literair, non-fiction en weten schappelijk gebied dreigt steeds meer in de knel te ko men. Dat geldt ook voor tijd schriften op deze terreinen. De overheid is medeverantwoor delijk voor dit negatieve pro ces. Haar subsidie- en biblio theekbeleid en haar ingrijpen in economische processen werken daaraan mee. Het boek is een democratisch middel tot cultuuroverdracht. De ver schraling van het aanbod tast niet alleen het recht tot me ningsuiting, maar ook het recht van de lezers op infor matie en meningsvorming aan. Dat concludeert onder meer de Werkgroep Kunsten en Me dia van de Stichting Weten schappelijk Bureau D '66 in het rapport „Het (bedreigde) boek in de samenleving". Om die negatieve ontwikkeling te stoppen wordt onder meer aanbevolen: het instellen van een Fonds voor de lezer; in stelling van een produktie- fonds wetenschappelijke publikaties; inschakelen Van bibliotheken bij de verkoop van publikaties die niet zo best op de markt liggen; uitbouw en bundeling van een universi taire pers en de handhaving van de verticale prijsbinding van het boek. Is dat laatste punt internationaal een heet hangijzer; ook de actuele acti viteiten van de commissie CI- BRA (commissie incasso, be heer en repartitie auteursgel- den) vragen om aandacht voor het beknelde boek. De opmars van niet aan papier gebonden media speelt daarbij een grote rol. Het is bekend: óók bij kunst en cultuuruitingen moet geld bij. Maar stelt de overheid bij voorbeeld voor het toneel zes tig miljoen gulden beschik baar, voor literatuur is dit slechts zes miljoen, waarvan de helft naar het zogenaamde Fonds voor de letteren gaat. Via subsidies van CRM wordt 64,5 procent gestopt in de he ruitgave van klassieke auteurs, terwijl slechts negen procent in de moderne literatuur wordt geïnvesteerd.... en dan zijn het praktisch alleen de uitgevers De Bezige Bij en Van Oorschot die met het geld gaan strijken. De uitgevers balen er trouwen van subsidie aan te vragen. Dat kost soms meer geld door al lerlei ambtelijke rompslomp dan de hele subsidie waard is. Behalve deze gegevens zet het rapport in grafieken naast elkaar de oplopende produk- tiekosten, papierprijs, uitleen bibliotheken e.d. Dan blijkt onder meer dat het boek - on danks alle klachten - veel te goedkoop is gebleven; dat een boek dat nu f 25 tot f 30 kost, waarschijnlijk i 80 of f 100 zou moeten kosten. Hoe dat kan; hoe er dan toch iedere week weer boeken van rond de f 30 op de stapel komen te lig gen, maakt de nota niet duide lijk. Van het bibliotheekbeleid - gericht op een (geslaagde) mééruitleen voor weinig of geen geld - zegt men: „Een bibliotheekbeleid dat in een loffelijk streven naar spreiding van cultuurgoed, tegelijk het cultuurgoed vernietigt, ver toont weinig consistentie". De uitgevers zien er namelijk hun omzet mee dalen; de schrijvers worden ér geen cent beter van zolang er geen leenrecht be taald wordt en de bibliotheken krijgen onvoldoende personeel toegewezen om de toeloop op te kunnen vangen. Slachtof fers alom. De Werkgroep ziet onder meer soelaas in het oprichten van een Fonds voor de lezer (respectievelijk Fonds voor de publikaties), bestuurd door overheid, schrijvers, uitgevers èn lezers samen. Het fonds zal steun moeten geven aan de uit gave van „minderheidsboe- ken". Een aantal normen - vergelijkbaar met die van het Filmproduktiefonds - voor het functioneren ervan worden in de nota aangedragen. Het distributieapparaat in de boekhandel heeft zich niet aangepast aan betere sprei ding van kennis en ontwikke lingsniveau over het gehele land, zo wordt geconstateerd. Venendboekhandels en boe kenclubs komen aan dit euvel niet tegemoet, omdat het min- derheidsboekniet voorkomt in de catalogi met populaire boe ken. Daarom wordt voorge steld - na uitbreiding van personeel - tot een taakver breding van de bibliotheken te komen, zonder de boekhandel uit te schakelen. De bibliothe ken zullen als tussenpersoon een taak kunnen vervullen bij het leveren van minderheids- boeken. Al enige tijd wordt een Eu ropese beslissing verwacht over de vastgestelde boeken prijzen (verticale prijsbin ding). Het opheffen van een vaste verkoopprijs voor het boek is bijvoorbeeld in Frank rijk en Zweden al geschied. De negatieve gevolgen, met name voor het minderheidsboek - zo dat nog uitgegeven wordt - blijken groter dan de positieve. Deze nota wijst erop, dat ook bij de verkoop van grammo foonplaten het loslaten van die prijsbinding zich uiteindelijk tégen de consument gekeerd heeft. De werkgroep spreekt zich dan ook uit voor het handhaven van de prijsbin ding en is ook niet voor de scheiding tussen literair en overig boekwerk zoals minis ter Gardeniers onlangs deed. Wat betreft de wetenschap pelijke, specialistische uitga ven, wijst de werkgroep op de weinig doelmatige en zeer kostbare manier van uitgeven door wetenschappelijke in stellingen zelf. De overheid moet, aldus de nota, spoedig een samenhangend totaalbe leid voor wetenschappelijke informatieverzorging tot stand brengen. Een interuniversitair instituut voor wetenschappe lijke informatieverzorging zou opgericht moeten worden. Te vens wordt een pleidooi ge houden voor een universitaire pers zonder winstoogmerk bij het uitgeven (zoals de Ameri kaanse en Britse University Presses) met een promotie- en distributieapparaat, dat we reldwijd efficiënt kan opere ren. Ook zal daarbij een inter nationale harmonisatie van de auteursrechtwetgeving plaats moeten vinden. Verder wordt erop gewezen dat bij het for muleren van een zogenaamd reprorecht (fotokopiëren e.d.) - via de CIBRA - nog voorbij gegaan wordt aan de uitgeve rijen, die grote schade kunnen lijden door het reprograferen van een auteur. De nota is uitgegeven door Stichting Wetenschappelijk Bureau D.'66, Bezuidenhout- seweg 195,2594 AJ Den Haag. gen winsten enigszins af te ro men, werd uiteindelijk in de Senaat aanvaard. Maar de Se naat kwam veel lager uit (circa 360 miljard in tien jaar) dan de opbrengst van de eerder door het Huis van Afgevaardigden vastgestelde belasting (ruim 550 miljard). Senaat en Huis moeten nu gezamenlijk tot een compromis zien te komen en dat zal zeker niet meer voor 1 januari gebeuren. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Alle Italianen zul len binnen afzienbare tijd in het bezit moeten zijn van een identiteitsbewijs, dat onmo gelijk te vervalsen zal zijn. Het is een plastic kaart ter grootte van de in Nederland gebruike lijke giropasjes. Met een spe ciale Polaroid-camera wordt door de instantie, die de iden titeitsbewijzen uitgeeft, een kleurenfoto gemaakt waarop de handtekening van de hou der alsmede een aantal per soonlijke gegevens mee wor den gefotografeerd. In het plastic zijn enkele magneet bandjes verwerkt, waarin door een computer onzichtbare ge gevens worden aangebracht die alleen met behulp van een soortgelijke computer terug gelezen kunnen worden. Ver der zit aan dë zijkanten een aantal van elkaar verschillen de inkepingen, die alleen met behulp van speciale appara tuur kunnen worden aange bracht en zichtbaar gemaakt op een beeldscherm. Deze identiteitsbewijzen worden voor iedereen ver plicht gesteld, naast paspoor ten, autopapieren en dergelij ke, waarvan echter nogal wat vervalsingen in omloop zijn. Aangezien het uitgesloten moet worden geacht dat ver valsers over de hiervoor beno digde technische apparatuur beschikken, is het praktisch uitgesloten dat met de nieuwe identiteitsbewijzen wordt ge knoeid, tenzij de medewerking van meerdere ambtenaren zou worden verkregen. Bij de Italiaanse banken en op congressen zijn dergelijke pasjes, echter van een eenvou diger uitvoering, al enige tijd in gebruik. door Bert van Vpi,c. Toen Christopher 12 jaar was, schreef hij een gedicht in proza over Merimba P, rangamo, een door schuli verteerde, droevige held, dn zijn verlamde geliefde Ruth vergezelt aan het graf vat haar ouders, die hij door roe keloos rijden heeft gedood. Het verhaal is kort: het telt ongeveer 200 woorden en is ruimschoots minder danie helft van deze kolom. En het schrijven van elk woord voor Christopher een veld- slag van 10 of 15 minuten. Want Christopher Nolan, nu 14 is en die in Dublin woont, heeft bij zijn geboorte grote schade opgelopen, fl| kan niet spreken. Hij kan zijn bewegingen niet controleren. Hij kan niet op de juiste ma nier slikken en zijn hoojl hangt vaak als een geknaktt bloem. Elf jaar lang kon de jongen niets, totdat een pil die zij; Spastische bewegingen een beetje in toom houdt en met een band aan zijn voor hoofd bevestigde „snavel1 het hem mogelijk maakten met veel moeite, als schrijvende eenhoorn, toetsen van een elektrisch schrijfmachine aan te tikken. Zijn moeder houdt daarbij zijn hoofd stil, maar het is en lijdensweg om de juiste aan te slaan. Maar niettemin is Christopher, die alleen maar met zijn blauwe ogn kan spreken, volgens liten- tuurgeleerden „in de taal ge doken alsof dat zijn ontsnap ping betekende aan de dood" Ik heb zijn verhaal gelezen in een bijvoegsel van Thi Sunday Times en ik vertelk u door, omdat er iets in stee waarmee mensen die alle re den denken te hebben ott zichzelf te beklage1, he kunnen doen. Chris, ophi gebruikt volgens de gleer den woorden „alsof hij elek trische schokken stuurt dar een dood lichaam". En me bijna totaal afwezige midde len neemt hij graag aan ge sprekken deel. Hij zwrnil met zijn armen als een dren keling en hij fixeert zijn ogen op een object om duidelijk U maken wat hij wil zeggenen hij tikt, met zijn speciè snavel aan zijn voorhoofd, ie verzen uit waarin hij laai weten wat hij voelt. Hij wacht soms erg lang om iet te kunnen zeggen. Bijvoor- beeldtotdat de wijzersvanit klok op tien voor twadj stonden om zijn zusje Yvomt duidelijk te maken wat ft van haar dacht. Het V-teken, met de palm van de htti naar binnen gekeerd, is ini Angelsaksische landen terst beledigend en licht sceen. Christopher gaf 4 boodschap door naar de klel te kijken. Toen Christopher vier ju was, was hij voor het eerstel het laatst van zijn leven droefd. Hij liet zijn moeit merken dat ze naar kindtrt moest luisteren die bvitf- aan het spelen waren, ft keek toen naar zijn eigenlt chaam en hij begon te huiltt Zijn moeder zegt: „Hij huM een uur lang, smartelijk i' ontroostbaar. Toen snoof Ij en keek hij op alsof hij zegf' wilde: nu is het over. Hij1 nooit meer bedroefd gewent Hij schrijft dat, toen ft „gelatine-achtig en klageti geboren werd, gedacht we'' dat hij snel afscheid zou ti men van het leven. Maar Ie, hield er wijs aan vast. LEZERS REAGEREN OP DE STEM/ALGEMEEN SPELREGELS BRIEVEN VOOR DEZE RUBRiEK VOLLEDIG ONDERTEKENEN GEEN BRIEVEN OP RIJM HOUHÊ1' KORT MOGELIJK PUBLICATIE BETEKENT NIET DAT DE REDACTIE HET AUTOMATISCH MFT UW MeN'NGn^. Na al die discussies over wel en geen kernwapens, het vol gende. Misschien 'n wat andere kijk op de zaak. Zal er na 'n kernoorlog op welke schaal dan ook, iets veranderen in de positie van de aarde ten op zichte van de zon en andere planeten? Zeer zeker niet! Zal zij als 'n dode planeet rond de zon blijven draaien? Zeer ze ker ook niet! En waarom ei genlijk niet? Welnu, wij als mens leggen bij 'n dergelijk treffen natuurlijk wel het loodje; omdat wij maar 'n ge ringe dosis radio-actieve stra ling kunnen verdragen. Maar 'n gedeelte insekten, en datge ne wat aan kiemende krachten onder de oppervlakte ver scholen ligt aan biologische elementen; zee en diepzee, dat niet direct een overdosis krij gen; zal zich na 'n tijdje kun nen gaan ontwikkelen. (Va v„ (Van een onzer erslaggevers) GRONINGEN James Onedin en zijn Charlotte Rhodes komen misschien weer terug, maar niet in tv- vorm. Is de toekomst op de zeven zeeën weggelegd voor vrachtschepen met zeilaan- drijving? Gaat de motorvaart overstag? Mogelijk, best mo gelijk, als de olieprijzen zo hoog worden dat machine- aandrijving onbetaalbaar wordt. Dan is met tuig weer geld te verdienen. Vrij ver met research is al Conoship in Groningen, een combinatie van dertien Gro ningse werven, die al eens eerder een schoener heeft ge bouwd, die helaas na een korte lente als passagier- cruiser verminkt werd tot opleidingsmotorschip voor de Deense koopvaart. Co- noship's naval architect, zeg maar scheepbouwkundig ontwerper L.M. Huitema heeft vertrouwen in de co meback van het vrachtzeil schip, maar dan moet er wel een opdrachtgever bereid ge vonden worden. Onlangs Het is bekend dat bepaal' insekten en andere levens# men, zich juist goed kun*» uitbouwen zelfs bij constat) straling. Er zal zich zo'n W andere vorm van leven ontwikkelen waar wij ons ze» geen voorstelling van kunt*; maken. De ene mutatie kan» an dere zeer snel opvolgen do* deze extra stimulans. Waar* aarde in de normale omst») digheden zoals wij die nu keS nen, miljoenen jaren over 8' daan heeft. Plantengroei za'; groot gedeelte van de inclusief de steden, snel <>v° woekeren. Zal er dan toch 'n soort „aards paradijs" ontstaan? Maar wel zonder DEN HAAG - De omzetten en minder gunstig ontwikkeld dan een opgaande lijn vertoonde, is enquête vsn de Vereniging van bedrijven hebben meegewerkt, beroepsbevolking van ons land Bij 23 procent van de bedrij ven is dit jaar sprake van la- gere geldomzetten tegen vorig jaar bij 20 procent van de be drijven. Bij slechts 26 procent van de kleine en 38 procent van de grote bedrijven is sprake van een reële stijging van de geldomzetten (vorig jaar ach tereenvolgens 33 en 40 pro cent). Het aantal bedrijven met een absolute omzetdaling nam dit jaar toe en ook het aantal be drijven met een reële omzet groei liep terug. De grote be drijven hadden een relatief nU,n,de,r ongunstige omzetont wikkeling vanwege een ver- etering van de omzetontwik keling. De winstsituatie vertoonde ten opzichte van 1978 een hchte daling die bij de kleine bedrijven groter was dan bij de grote Van de grote bedrijven ,,®d 47 Procent dit jaar een boende rendement en dat is I b^enveel als vorig jaar; bij de Kleine bedrijven noemde 58 P oeent de rendementspositie jaar voldoende (vorig jaar hi, PFocen9- De achteruitgang J de kleine bedrijven houdt verband met de teleurstellende r-kkeling in de detailhan- Ho isector gezien blijken I'en H ,,e 'ndustriéle bedrijven I h kleine dienstverlenende I eLn]V5n relatief gunstiger T te ziin dan de kleine g oothandelsbedrijven en de ■eine detailhandelsbedrijven. »Ho j grote bedrijven komen I rol 'b ustriële ondernemingen I rp„ H ongunstiger naar vo- n dan de overige sectoren. ,,o ,e ontwikkeling van de in- hol^rlngen heeft dlt jaar een opgaande lijn te zien ge geven. Het aantal bedrijven Ivotl 6en reële groei van de in vestering. mens! Zonder diegene, die Jven verwacht voor 1980 groot gedeelte van dit f en stabilisering van de winst staande leven, zelf om opzichte van dit j. heeft gebracht in zijn °nCj houdelijke drang naar ma® en geld. Oosterhoa' A. Michieft w=, u ..-»en overtrof het aantal doifm de investeringen daal- ia ?n opzichte van vorig J ar is het accent iets verscho on naar de Os teringen. Ret merendeel van de be- uitbreidingsin- - jaar: 64 ocent van de kleine en 58 irocent van de grote bedrijven 'oorziet een gelijkblijvende winst. Een lichtpuntje is vol-

de Stem | 1979 | | pagina 4