Aantal gijzelaars blijft onduidelijk e E wesp aarrente 4 NMB Onderzoek naar VS- computer in Rusland Kritiek Egypte op West Bank verklaring Begin Bloedplasma-campagne moet doorgaan I ïesreiFd iw geld blijft igbaar.* BAÏ premier afgetreden Actievoerders aangehouden bij gevangenis van Zutphen Arbeidsprojecten voor jongeren gesubsidieerd mm Vuurwerk liep uit de" hand - - y cvi 076-224323 WHO: Neem acupunc tuur wél serieus Helicopter vredes macht Rhodesie neergestort ^-Renterekening Heb je iets bereikt met je onderzoek rdti die klomp l yerbrdnóe ddrde binnenland buitenland Vietnamezen in Nederland opleiden Gotbzadech: Berechting na VN-sancties Lid rechtse Turkse partij [doodgeschoten Overvallers Indonesische Ambassade op vrije voeten. 514% 5%% 6 Va% W% VOOR UW VAKANTIEREIS REISDURO>aRKE Geloof in opperwezen gedaald in Duitsland tiet begrip criminaliteit. Is Wat is vrouwencrimina- hliteit onder vrouwen toe- en staat het met de behan- Vaarom komen de meeste laagste inkomensklassen bordencriminaliteit en hoe i alle deskundigen zal een be serie zal op de volgende J en 27 januari, 3, 10 en 17 In 21.10 tot 22.05 uur via *Uw geld blijft lagelijks opvraagbaar. J)ver de opgenomen ledragen berekent de 4MB een geleidelijk Ifnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij Ilk NMB kantoor ver krijgbaar. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK iDe NMB denkt met u mee. \L£l/£/W*l V KT/? AT. IVvSt/ y SOf PÊSTEM VAN VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 T11 Premier Maria de Lurdes pintasilgo heeft gisteren bij het Portugese staatshoofd, generaal Antonio Eanes, haar ontslag aangeboden. Haarregeringzal echter de lopende zaken afhandelen totdat begin januari het ka binet van Francisco Sa Car- neiro aantreedt. Hij is de lei der van de sociaal-democra tische partij (PSD), de voor naamste groepering in de centrum-rechtse, „Demo cratische Alliantie" die bij de verkiezingen van 2 december de meerderheid heeft gekre gen. De 49-jarige Maria de Lurdes Pintasilgo leidde de elfde regering sinds de revo lutie van april 1974. Haar kabinet dat 149 dagen aan het bewind is geweest, had hoofdzakelijk tot taak de vervroegde verkiezingen van begin december voor te be reiden. MANILLA, FILIPPIJNEN (UPI) - Opgeschrikt door knallend vuurwerk heeft een man op de Filippijnen een handgranaat in de richting van zijn buren gegooid, een jongeman gedood en vijf entwintig personen gewond. Volgens de lezing van de politie was de 27-jarige venter Ama dor Rufo woensdagavond in zijn woning in een achterbuurt van Quezon City bij Manilla, toen hij werd opgeschrikt door de knal van vuurwerk. Veronderstellende dat drie buren hem een poets hadden willen bakken, greep Rufo een handgranaat die in zijn woning lag en wierp haar naar hen. Een jongeman van 19 jaar kwam om het leven en vijfentwintig personen werden gewond, onder wie de drie buren. Het militair gezag op de Filipijnen heeft vuurwerk met Kerst mis en de jaarwisseling verboden, maar het publiek trekt zich weinig van het verbod aan. 99 99 AMSTERDAM (ANP) - Het Medisch Comité Nederland-Viet nam (MCNV) wil in Nederland Vietnamezen laten opleiden ter bediening van de medische apparatuur die het comité naar Viet nam stuurt. De opleiding zou moeten worden gegeven door de fabrieken die de apparaten leveren. Dit wordt nodig geacht om dat Vietnam evenals de andere ontwikkelingslanden worstelt met het probleem van de technische kennis en de omgang met technische apparaten. Een MCNV-delegatie onder leiding van comité-voorzitter prof. S.S. Polak heeft dit aan de Vietnamese autoriteiten aangeboden tijdens een bezoek van ruim veertien dagen aan het land. Het aanbod was in Vietnam goed ontvangen, al dus delegatielid dr. N. Fekkes op een persconferentie in Am sterdam. Met de betrokken fa brieken is nog geen contact over het aanbod geweest. Ook staat nog niet vast hoeveel Vietnamezen voor een oplei ding naar Nederland zouden moeten komen. WASHINGTON (UPI) - Het Witte Huis in Washington heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar de vraag of de Russen een in de Verenigde Staten gemaakte computer voor militaire doeleinden gebruiken, zo is van regeringszijde in de Ameri kaanse hoofdstad meegedeeld. President Carters adviseur voor de nationale veiligheid, Zbig- niewBrzezinski, heeft aan de ministeries van buitenlandse zaken en handel gevraagd beweringen te onderzoeken dat een compu ter van het type Sperry Rand Univac 1100, wordt gebruikt bij stress-analyse in Russische vliegtuigmodellen, waaronder de „backfire"-bommenwerpen van Toepolev. De beweringen in het jongste nummer van het weekblad Newsweek zouden de ratificatie van het Salt-2-verdrag over beperking van de nucleaire bewapening dat in januari in de Amerikaanse senaat behandeld zal worden, kunnen bemoeilij ken. De computer van 3.1 miljoen dollar werd begin 1979 geleverd, nadat het ministerie van handel in Washington er toestemming voor had gegeven. Hoewel hij staat opgesteld in het gebouw voor het staatsinstituut voor ontwerp en resaereh in kunstrubber, is de fabriek die het Toepolex-vliegtuig maakt, vlak in de buurt. ZO, we KüNj| WEN DOOR' GAAN! HET IN' GEZETTE 66L0 15 VER BEURCjl HET 15 HIER! GEEN SPEELHUI IT ADVOCAAT VAN /f ZUTPHEN (ANP) - De poli tie in Zutphen heeft gisteren rond het middaguur in het huis van bewaring te Zutphen elf leden van de anti-militairisti- sche actiegroep Onkruit aan gehouden en na verhoor weer vrijgelaten, aldus een woord voerder van de politie. Aan de actie in het huis van bewaring deden in totaal twintig mensen mee. Een aantal van hen zag kans na aanhouding uit een politiebusje te ontsnappen. De actievoerders blijken zichzelf overigens in de hal van Ihet huis van bewaring te heb- I ben opgesloten. Een meisje had toestemming gekregen bloe- men af te geven aan totaal- I dienstweigeraar Flip de K. (Toen de deur van het huis.van bewaring om half twaalf voor jhet bezoekuur open ging, lie- jpen alle Onkruit-leden naar binnen en sloten de voordeur lachter zich. ANKARA (AFP) - In Ankara |'s gisteren een lid van de ui terst rechtse partij voor natio nale actie PAN) vermoord, zo beeft de politie van de Turkse hoofdstad bekendgemaakt. Het slachtoffer, dat onder uur werd genomen door drie nannen die na hun daad wis- jten te ontkomen, is Ercument [Yabniei. Zijn broer, de advo caat Sevket Yahnici, fungeert p*s contactman van de PAN net de pers. olgens het CBS bedroeg het aantal in loondienst werkzame Personen in alle economische petiviteiten tezamen per 31 «aart 1979, 4.121.700 wat een fV'jging betekent ten opzichte van ultimo maart 1978 van P4.600 (+2,3 procent). Het be- |reft hier werknemers die ge woonlijk 15 uur of langer per ("eek werken. (Van een onzer verslaggervers) AMSTERDAM - Vlak voor de Kerst heeft Justitie de zeven Molukse overvallers van de In donesische ambassade in Am sterdam op vrije voeten ge steld. Van de zes jaar, waartoe zij veroordeeld waren, hebben zij er vier uitgezeten. Op 4 de cember 1975 overvielen dc ze ven het consulaat, een dag na dat zeven andere Molukkers een passagierstrein in Wijster hadden overvallen. Sedert juni van dit jaar verbleven de zeven vrijgelatenen al in zogenaam de open gevangenissen. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN - De Iraanse minister van buitenlandse za ken Sadech Gotbzadech, zegt dat hij het juiste aantal Amerikanen dat in de ambassade van de Verenigde Staten in Teheran is gegijzeld niet kent. Hij geeft toe dat er ver schil van mening is tussen i em en de „studenten" die de ambassade bezetten. In een interview in Teheran met de Franse televisie dat gisteren werd uitgezonden, verklaarde Gotbzadech dat hij niet meer wist dan wat hij in de kranten had gelezen. „Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken kent het juiste aantal niet en wat mij beteft, ik heb er nooit naar ge vraagd. Dat ga ik nu doen", voegde hij eraan toe. Gatbzadech gaf toe dat tus sen hem en de raad van de re volutie „nooit volledige har monie" heeft geheerst. „Ik vertegenwoordig de rege- ringspolitiek en dat is niet zonder meer die van de stu denten", aldus de minister. In een interview met ABC- news in New York heeft Gotb zadech gewaarschuwd dat de gijzelaars berecht zullen wor den als de veiligheidsraad van de Verenigde Naties economi sche sancties tegen Iran zou instellen of het land wordt blootgesteld aan een econo mische blokkade. In zo'n geval, zei de minister, zal er geen sprake zijn van een onderzoek door een jury naar het beleid van de ex-sjah, maar zal worden overgegaan tot berechting van de gijzelaars. Gevraagd of dan alle gijzelaars berecht zouden worden, ant woordde Gotbzadech: „Al len". Een van de Iraanse revolu tionaire religieuze leiders, ayatollah Mohammad Behesj- ti, heeft verklaard dat er geen sprake van is dat de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade zullen worden gestraft. In een vraaggesprek met het Japanse blad, Mainisji Sjim- boen" zei de secretaris van de revolutionaire raad, dat alle gijzelaars zullen worden vrij gelaten, wanneer „wij ons doel de Verenigde Staten te be rechten hebben bereikt". „Zelfs al zouden enkele gijze laars schuldig worden bevon den aan spionage, dan krijgen zij amnestie", aldus Behesjti. Volgens hem wil Iran de we reld duidelijk maken dat de VS de afgelopen 30 jaar inbreuk hebben gemaakt op de vrij heid, soevereiniteit en onaf hankelijkheid van Iran. Er zijn tekenen van opstan digheid onder de Amerikanen die in de Amerikaanse am bassade in Teheran in gijzeling worden gehouden. Volgens Willem Howard, een van de Amerikaanse geestélijken die kerstdiensten voor de gijze laars hebben verzorgd, waren van de 21 mensen die hij had gezien, „ongeveer 10 duidelijk rebels". Naar zijn mening leiden de jongeren, in het bijzonder de mariniers, het meest onder de spanningen van de reeds zeven weken durende gijzeling. Hun opstandigheid bleek o.a. uit „vinnige opmerkingen" die zij tegenover hun bewakers maakten. In Kerman in Zuidoost-Iran is gisteren een religieuze Isla mitische leider doodgeschoten. Dit heeft het officiële persbu reau „Pars" bekendgemaakt. Het slachtoffer is Sarkar Agha Abdolreza Ebrahimi, leider van een tak van de Sji'i- tische school. Hij vond de dood toen hij, van de moskee op weg naar huis, in zijn auto klem werd gereden door iemand op een motorfiets. Kort na de aanslag overleed Ebrahimi in een ziekehuis. Ook zijn chauf feur vond de dood. Onduidelijk is wie het was of wat zijn mo tief geweest kan zijn. (ADVERTENTIE) M - i Met ingang van 1 januari 1980 gelden voor onderstaande spaarvormen de volgende rentepercentages. Spaarvorm Opzegtermijn Rente Spaarrekening 2 weken Termijnrekening 3 maanden Beleggingsrekening 6 maanden Beleggingsrekening 12 maanden 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Hilversum, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam, Tilburg, Vught, Waalwijk. Zwaar bewaakt, op de grond en in de lucht, bezoekt de Israëlische premier Begin (links) de nederzetting Maale Adumim pp de bezette westelijke Jordaanoever. (Van onze redactie buitenland) CAIRO - Egypte heeft kri tiek geoefend op de verklaring van premier Menachim Begin, die gezegd had dat zijn land de westelijke oever van de Jor- daan nimmer zal prijsgeven. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken in Cairo sprak van een schending van de akkoorden van Camp David. Over plannen van Israël in het komende begrotingsjaar circa 600 miljoen gulden uit te trekken voor het bouwen van joodse nederzettingen op de westelijke oever zei de woord- voerde „elke nieuwe Israëli sche politiek om nederzettin gen te stichten is onwetting". President Sadat en premier Begin zullen op 7 januari bij een komen om te spreken over de stand van zaken bij de auto- nomie-onderhandelingen. Als vaststaand wordt aangenomen dat dan ook de kwestie van de nederzettingen aan de orde zal komen. De Israëlische premier Begin heeft gisteren in het bezette gebied oefeningen van tank eenheden bijgewoond en daar na vragen beantwoord van jonge soldaten die ongerust waren over het vredesverdrag met Egypte en de toekomst van het bezette gedeelte van Jor-, danië, dat ten westen van de rivier de Jordaan ligt. Israël, zei hij, kan de Pale stijnse zelfstandigheid blok keren door te weigeren de be zetting van het Jordaanse ge bied op te heffen „Iedereeen legt verklaringen af maar wij zijn hier. Als wij dus zeggen dat er geen Palestijnse staat komt, dan staat dat vast. Dit zelfde, ging hij voort, geldt ten aanzien van het bezette, ooste lijke gedeelte van Jeruzalem dat eveneens in de oorlog van 1967 op Jordanië was buitge maakt. (ADVERTENTIE) BEL GINiMEKENSTRAAT 120 BREDA DEN HAAG (ANP) - Het is verantwoord om door te gaan met de bloedplasma-campag ne van het Rode Kruis. Wel moet er een arts bij zijn. Dit concludeert de speciale com missie onder voorzitterschap van oud-premier De Jong, die in opdracht van het Rode Kruis de gang van zaken rond de plasma-avonden heeft onder zocht. De commissie werd in sep tember ingesteld na uitlatin gen van de directeur van de re gionale bloedbank Groningen- Drenthe, dr. C. Smit-Sinbinga. Deze had nogal wat kritiek geuit op het groepsgewijs af nemen van bloed op de plas ma-avonden, wat volgens hem niet verantwoord is. Verder zei hij dat er ondeugdelijk mate riaal werd gebruikt bij het op vangen, bewaren en transpor teren van bloed. Tenslotte be schuldigde hij er het Rode Kruis van een handeltje te drijven met bloed. Het rapport van de commis sie-De Jong handelt alleen over de plasma-avonden. Over de andere punten van kritiek zal ze later rapporten uitbren gen. De plasma-campagnes zijn destijds ingesteld om te kunnen blijven voldoen aan de toenemende behoefte aan plasma en zijn bestanddelen. In 1978 was ongeveer 90.000 liter plasma nodig, waarvan meer dan de helft afkomstig was van plasma-campagnes, aldus de commissie. Uit het rapport van de com missie blijkt dat het reglement voor de bloedtransfusie niet van toepassing is op de plas ma-campagnes. Dit betekent dat een plasmadonor niet wordt gekeurd. Ook wordt niet altijd het oordeel van de huis arts gevraagd. „Met andere woorden, de gewenste zeker heid dat de bloedafname niet schadelijk is voor de donor, ontbreekt", aldus het rapport. In de afgelopen zeven en een half jaar (totaal 900.000 bloeddonaties) zijn er vier klachten gemeld, waarvan er drie voorkomen hadden kun nen worden door een keuring. Deze drie klachten kwamen van mensen met bloedarmoe de, die verergerd is door de bloedafname. Het vierde geval betreft iemand die een dag na de bloedafname een hartin farct kreeg. Het is mogelijk dat bij de keuring zijn hartklach ten aan het licht waren geko men, aldus de commissie. De bloedafname en de orga nisatie van de plasma-avonden zijn zeer goed verzorgd, aldus het rapport. Volgens een tus sentijdse regeling van het cen traal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis (CLB) is de aanwe zigheid van een arts niet dwin gend voorgeschreven. Maar sinds kort informeert het CLB of er een arts is. Zo niet, dan neemt het CLB-team een me dicus mee, aldus de commissie. DEN HAAG (ANP) - Minis ter Albeda van Sociale Zaken heeft 8,5 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor expe rimentele arbeidsprojecten ten behoeve van jeugdige werklo zen. De minister haakt hierbij in op voorstellen van het NVV- jongerencontact. Doel is het opzetten van ex perimenten met groepsge richte projecten voor jongeren die moeilijk in het arbeidspro ces kunnen worden ingepast. Deze projecten moeten aan sluiten op maatschappelijke, behoeften. Het streven is ge richt op blijvende en volwaar dige werkgelegenheid. De deelnemersgroepen zul len zo gevarieerd mogelijk worden samengesteld. Zo zul len bijvoorbeeld ook jongeren opgenomen worden van wie bij inschrijving bij het arbeids bureau al is aan te nemen dat zij langdurig zonder werk zul len zijn. BONN (AFP) - Geloofde in 1967 nog 90 procent der West duitsers in een opperwezen, nu is dat 79 procent. In 1969 was 69 procent der Westduitsers ervan overtuigd dat men een goed christen kon zijn zonder tot een kerkgenootschap te be horen. Thans is 77 procent die mening toegedaan. Ondanks deze percentages gelooft 53 procent van de Westduitse bevolking in een voortbestaan na de dood, tegen 48 procent in 1967. Van de Westduitsers die socialistisch stemmen gelooft 39 procent in een bestaan na de dood en van de christen-democratisch stemmende Westduitsers 67 procent. Bovenstaande ge gevens zijn ontleend aan het nieuwsmagazine „Der Spie gel". A i/ 15 Zo zijn jullie daar nog? Wij ook. We gaan fris van de lever van start met een briefje van mijn favoriete medicijnman. Hij schreef het volgende: Benzine wordt duurder. Mensen blijven toch autorij den. Mensen gaan op eten be zuinigen, vooral op vlees. Vlees is schadelijk voor de gezond heid, dus de verhoging van de benzineprijs is een volksge zondheidsmaatregel! Met dank, geachte Keus-, Noor- en Okeelarts. Er rijdt een bus Belgische vakantiegangers door de Zwit serse bergen. Op de top merkt de chauffeur ineens dat zijn remmen weigeren. Hij roept de reisleider en zegt: „Awel de remmen weigeren, wat moeten we doen"!". De reisleider denkt even na, zet een liedje in op de wijs van „En Adam sloeg Eva met de enz." met de woorden „De remmen zijn stuk en we storten naar benëe". Vallen de buspassagiers in: „Holadijee, holadijo". ■tz Ja, het benne me tijden mensen, zal Wim Kan maan dagavond wel zeggen. Dat wordt trouwens nog moeilijk, want de Belgische tv zit onge veer tezelfdertijd Urbanus van 1 Anus. Willen jullie even tevo ren uitmaken naar wie geke ken gaat worden? Dit om te voorkomen dat er vóór middernacht al vuurwerk wordt afgestoken. Of een tweede tv in huis halen na tuurlijk. Nou tot ziens dan maar. MERIJN GENEVE (Reuter) - De Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) zegt dat de Westerse artsen de Chinese kunst van de acupunctuur serieus moeten nemen. Zij noemt 43 aandoe ningen die met naalden kun nen worden behandeld. Daar bij zijn verkoudheid, bron- cbiale astma, kiespijn, hoofd pijn en diarree. Wel is nog meer onderzoek nodig, zegt de orga nisatie in haar maandblad. S ALISBURY (AFP,UPI) - In het Noordoosten van Rhodesie is gisteren een helicopter van de vredesmacht, die bestaat uit militairen van verscheidene Gemenebestlanden, neerge stort. Hierbij verloren de drie Britse bemanningsleden van het toestel het leven. Dit heeft een Britse woordvoerder in Salisbury bekendgemaakt. Zowel uit Londen als uit Sa lisbury is gemeld dat het Pa triottisch Front, Josiah Tongo- gara, is bij een verkeersonge val in Mozambique om het le ven gekomen. Hij voerde het bevel over het Zimbabwe Afri kaans nationaal bevrijdingsle ger, de militaire tak van het front van Robert Mugabe. Westerse diplomaten vrezen dat de dood van Tongogara een negatieve invloed zal hebben op het pas bereikte bestand in Rhodesie. Zij achten de kans niet uitgesloten dat de guer rillastrijders zullen denken dat hun leider is vermoord.

de Stem | 1979 | | pagina 3