Kwaliteits- vimrwerk is in opmars [et ons de jaren *80 in Stichting 800 jaar Hulst presenteerde gastvrouwen Kerst vogelshow in Axel trok veel bezoekers Dekrantisnooitweil "IE ES 1IELSEN DE STEM jelke dag apart Axel Clinge Heikant St.-Jansteen Kloosterzande Boutique IMAKING ER 'TIE Jaap Schieman: Het blijft gevaarlijk Gevaarlijk Dieren Namen i - - kabinet Ichoolzaalvoetbaltoernooi in Hulst 1 Uitslagen schietingen Kerstzangavond Kloosterzande OÊSTEM VAN VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 T9 vrijblijvend, onze i bontsoorten, maten fokkerijen 22, Koewacht 1671. per. cieur (spoedcursus 2x per week, Jtboeken. Plm. 30 min. van- ktemann B.V., Boven Oost- 171-1752. onderhoud/reparatitj „lazenwasserij en schoon-J haakbedr. Logos 3achlaan 52, Terneuzen,;| bl150-18036 Bouwgrond Hulst Ite koop v. part. in beb. kom. I |550 m2 bhjvend vrij uit- Izicht, prima stand. Int: |01140-12757. De krant brengt nieuws, da's bekend- Wereldnieuws. Plus al 't nieuws dat J: niet zo wereld schokkend is. Zoals: vergadering van de gemeenteraad, inbraak bij De Jong. i.. En dat interesseert u toch óók? dat het op |16.30 uur tot kt 14 te Goes, i afzonderlijke gestelde vertrou- tnbieden. ten. (Van onze correspondent) AXEL - Nog vier nachtjes slapen en het vuurwerk kan de lucht in worden geschoten. Overigens bestaat deze traditie al erg lang. Het vuurwerk is eigenlijk afkomstig uit India waar de Bengalen hun vuur afstaken om de boze geesten te verdrijven. Het Bengaalse vuurwerk wordt trouwens nu nog verkocht. Ook de Chinezen zijn meesters in vuurwerk. Op oud en nieuw wordt in China het vuur aangestoken en hoe roder het vuur wordt des te meer geluk er in het nieuwe jaar te verwachten valt. Jaap Schiemand van „Den Kooperen Moor" uit Axel stond ons graag te woord om over allerlei soorten vuurwerk te praten. De tendens van het vuur werk gaat duidelijk in de richting van spuitende vul kanen, lichtkogels en vuur pijlen. „De mensen moeten kunnen zien wat ze gekocht hebben. Bij klappers hoor je een knal en weg is het. Je hoort ook steeds mensen of en ah roepen als ze naar het vuurwerk krijken", zegt Schieman. Elk jaar neemt de verkoop van vuurwerk toe. Voor miljoenen -en zelfs nog meer- wordt er de lucht in geknald. Toch hoeft vuur werk niet duur te zijn. „Het is wel zo dat hoe mooier het is, hoe duurder het wordt. De mensen kijken trouwens niet naar het geld. Ze geven graag wat meer uit voor een goede kwaliteit". De verkoop van vuurwerk mag alleen geschieden in de periode tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Het doel hiervan is de rust rond de kerstdagen niet te verstoren. In grote steden is dat overigens wel anders. In voetbalstadions worden elke week rookbom men of rotjes aangestoken. „In grote steden is de kans op illegaal vuurwerk veel groter dan hier bij ons". Het vuurwerk is in te delen in de volgende categorieën: knalvuurwerk, siervuurwerk (dit gaat niet de lucht in) stij gend vuurwerk, en tuin- vuurwerk zoals fakkels en de bekende sterretjes. De heer Schieman wil iedereen aan raden om het vuurwerk op een hoek van de straat af te steken. „Er bestaat altijd ge vaar dat vuurwerk op auto's en andere dure dingen te recht komt en dat brengt al leen narigheid". Hoewel de heer Schieman zoveel mogelijk vuurwerk wil verkopen, vindt hij het toch gevaarlijk. „Speien met vuur is altijd gevaarlijk. Het is onberekenbaar. Je weet nooit waar het terecht komt". Tevens wil hij wel onderkenpen dat sommige mensen die vet vuurwerk omgaan, gevaarlijk doen. „Kijk, als je een pijl in een fles houdt en je houdt die fles nog vast dan zit je maar een halve me tér van je gezicht af en dat is levensgevaarlijk. Elk jaar vallen daar slacht offers mee. Ik kan dan ook iedereen aanraden om een bril op te zetten bij het afste ken van vuurwerk", zegt Schieman. Overigens vallen er bij an dere volksfeesten zoals car naval ook altijd slachtoffers yodat het afsteken van vuurwerk niet minder of niet meer gevaarlijk is dan bij an dere gelegenheden. Het zelf maken van vuurwerk ge beurt ook vaak. Sterrere- gentjes worden dan in een elektriciteitsbuis gestoken en dat geeft een erg rokerig beeld. „Het zijn vaak ook mensen ie met scheikunde wat te maken hebben en iets willen uitproberen, maar dan kan er natuurlijk van alles mislopen". Het vuurwerk mag in Zeeuwsch-Vlaanderèn pas gekocht worden als de des betreffende persoon achttien jaar is. In de Randstad is dat 14 jaar. „Ik weet pok niet waar dat verschil vandaan komt", zegt Schieman. Mis schien dat men daar nog steeds denkt dat een Zeeuw dom is...". Het vuurwerk wordt eerst gekeurd alvorens het in de winkel komt te lig gen. Op het vuurwerk moet duidelijk in de Nederlandse taal de gebruiksaanwijzing staan. Bij de verkoop van vuurwerk behoort ook een adviserende taak. „Als ie mand om vuurwerk komt, zeg je er natuurlijk bij hoe ze dat moeten behandelen". de dieren hebben meestal niet zo'n schik in de nacht van de 3 li-e december op de eerste januari. „Ik maak daar zo geen punt van. Het is na tuurlijk het beste je dier bin nen te houden, want de meeste honden en katten zijn bang van vuurwerk". Het vuurwerk omt voora- nemlijk uit China en Duits land. Ook Nederland maakt vuurwerk, maar in beperkte mate. „Het meeste vuurwerk wordt ingevoerd, maar dat heeft ook zijn redenen. Als je vuurwerk wil maken kost dat nogal wat arbeidsuren en als men dat vuurwerk in Neder land zou maken, dan zou het bijna niet te betalen zijn". „Hoe gekker de naam klinkt, hoe beter je het spul verkoopt"; is de mening van Schieman, Vorig jaar had de Axelse zakenman voor het eerst een fluitend orgel inge kocht. De verkoop hiervan liep als een trein. Het flui tende orgel is en grondvuur- werk dat 24 lichtkogels met tussenpozen loslaat. Als de laatste kogel in de donkerte is verdwenen, dan houdt het gefluit op. Bij de verkoop van vuurwerk komt 'een goede planning altijd van pas. „Je moet een planning ma ken anders loopt het mis. Ik weet nu ongeveer al wat ik ga verkopen en dat is erg be langrijk". Het vuurwerk wordt opgeslagen in een spe ciale kluis die extra beveiligd is tegen brand. „Ik vind dat in sommige grote winkels het vuurwerk veel te gemakke lijk voor de pak ligt en dan riskeer je natuurlijk gevaar". Het afsteken van vuurwerk kan ook het beste geschieden met een sigaret of een sigaar. Lucifers zijn niet zo geschikt. „Bij lucifers kan de lont ge makkelijk in het midden gaan branden en dan is de kans groter dan het ding in je handen uiteenklapt. Het beste is eigenlijk een rietsi gaar, maar ja waar ga je die in deze tijd vandaan halen", zegt Schieman tot besluit. (ADVERTENTIES) 5e Stem is de lootste regionale krant van Zuidwest-Nederland. En etaleert [lat regionale elke dag duidelijk. Vant De Stem is twee kranten in pén: een eerste krant gewijd aan de Jandelijke en internationale lieuwsontwikkelingen; en een Iweede krant helemaal voor uw pigen stad en streek. Kan het puidelijker en handiger? De Stem is bovendien een echte gezinskrant, opvallend gevarieerd. Prettig om M lezen. De Stem van elke dag Peeft vaste pagina's voor radio en televisie, financieel-economisch aeuws, show en amusement, sport. 5e Stem bevat een breed scala van [aste rubrieken, voor elk wat wils. pen greep daaruit: Stripverhalen |n puzzels. Het dagboek „Deze Tijd" van venijnige Merijn. De dagelijkse rubriek „Even uitblazen" van Wim Koek. Columns over Kerk, politiek en vrouw. De lezerspostrubriek „Papier voor uw pen". De humoristische kunstgrepen van Pierre Jansen. De pittige parlementaire rubriek „Rond het Binnenhof". een onzer verslaggevers) ULST - Op de laatste dag het jaar, maandag 31 de- ber, wordt in Den Dullaert ulst een zaalvoetbaltoer- gehouden voor de lagere scholen uit de gemeenten Hulst en Hontenisse. De eerste bal wordt getrapt rond 9 urn 's morgens en omstreeks 16 uur zal bekend zijn wie de over winnaarstrofee mee naar huis mag nemen. De deelnemende ploegen, 19 in totaal, komen uit Hulst, Clinge, Vogelwaar de, Heikant, Hengstdijk, Nieuw-Namen, Kloosterzan- de, St.-Jansteen en Graauw. (Van onze correspondente) AXEL - De Terneuzense Marjolein van Luyk geeft tijdens de kerstshow van vlaslinnen-toonzaal Arolin in Koewacht een demonstratie weven op haar op vouwbaar weefgetouw. Zij weeft daarop met linnen garens volgens een Zweeds systeem, Rosengong genaamd. Zij leerde deze techniek aan een Zweeds volkshogeschool. Ook in ons land wordt de methode wel toegepast, maar dan meestal in een weverij. Vooral voor het fijne werk, zoals theedoeken en pla- cemats, is het bijzonder geschikt. Bezoekers legt Marjolein op hun ver zoek graag uit hoe het weven in zijn werk gaat. Ook andere werkstukken van haar, die vervaardigd zijn op een speciaal voor haar uit Zweden geïmporteerd 8- schachts-getouw zijn in Koewacht te be wonderen. Ook het kantklossen, waarvoor even eens linnen garens worden gebruikt, wordt bij Arolin gedemonstreerd. Dat gebeurt door de Koewachtse mevrouw Emiliëne Verschueren. zij volgt lessen in Beveren en verzorgt een cursus kant klossen in Axel. Beide dames zijn ook vandaag en morgen nog te zien tijdens de openingsuren van de vlaslinnen-toon zaal, waar ook gedurende deze dagen nog de speciale kerstshow van linnen wo ningtextiel te zien zal zijn. HULST - De SV de Stads herberg hield op het OZO- terrein een schieting op twee wippen. Uitslag: wip 1: hoge vogel: P. van Goethem, Kloos- terzande, eerste zijvogel: W. v.d. Bogaerd, Temse, tweede zijvogel A. Verhoeve, Kloos- terzande. Meeste kleine vogels (4 stuks) P. Stevens, St.-Jan steen, F. van Itegem, Hulst en F. van Swaal, Hulst. Wip 2: hoge vogel W. v.d. Bogaerd, Temse, eerste zijvo gel W. v.d. Bogaerd, Temse, tweede zijvogel A. Verhoeven, Kloosterzande, meeste kleine vogels (5 stuks) P. Boenne Hulst, L. Blankaert, Hulst en A. Rottier, Ossenisse. In totaal deden 45 schuttert mee. HENGSTDIJK - Aan de schieting gehouden in café P. van Dijk, namen 25 schutters deel. Uitslag: hoge vogel: R. de Guytenaere uit Vogelwaarde; eerste zijvogel: F. Passemiers uit Hellegat; tweede zijvogel: R. de Guytenaere; grootste aantal (4): R. de Guytenaere. ZUIDDORPE - Aan de be- jaardenschieting, gehouden in café De Herberg, namen 32 schutters deel. Uitslag: hoge vogel: P. Oosting uit Axel; eerste zijvogel: P. Samijn uit Zuiddorpe; tweede zijvogel: H. Jesoirens uit Koewacht; grootste aantal (4): Ch. de Beoye en E. de Ridder, beiden uit Zuiddorpe. Hosanna - De christelijke drumfanfare Hosanna uit Axel besloot het afgelopen week einde het seizoen met een bui tenoptreden in de gemeente Axel. Er werd een korte rond wandeling gemaakt door het centrum van Axel, waarbij voor de eerste maal de nieuwe uniformen werden gedragen. De gemeente Terneuzen be leefde een paar weken geleden al de primeur hiervan. Bestuur en leden zien terug op een suc cesvol 1979. Dit is volgens hen mede te danken aan de inwo ners en de middenstand van de gemeente Axel. Men hoopt, dat men daar ook volgend jaar niet tevergeefs bij aan zal kloppen. Prijskaarting - Op tweede kerstdag hield de voetbalver eniging Axel een prijskaarting ten bate van de jeugdafdeling. Er waren 97 kaarters. Uitslag: 1. AdrieBareman, 2. George de Rijck, 3. Fons Verbraecken, 4. Freddy Verpoorte en 5. Kees Witte. Prijskaarting - Aan de prijs kaarting door fanfare „Wel doen door Vermaak" in zaal de Troubadour deden 68 kaarters rnee. De prijzen bestonden uit hanen, konijnen en andere vleeswaren. Uitslag: 1. D. van Puyvelde, 2. J. Pilaet, 3. I. Bracke, 4. R. v.d. Kelen, 5. L. Smet. Kaïrrni oenendag - De dui- venir happij De Postduif hiel t café bij Th. de Bloc Troost de jaarlijkse kampioendag.Daarbij werden 148 duiven ingebracht. Kam pioen werden: oude doffers: F. Piersen, jaarlingen doffers: D. Nice, oude duivinnen: D. Nice, jonge doffers: P.Vonck, jaar lingen duivinnen: A. Thijs en jonge duivinnen: D. Nice. Prijskaarting - Aan de prijs kaarting in café Den Ouden Arend deden 40 kaarters mee. De prijzen bestonden uit wild. Uitslag: winnaarsronde: 1. E. Savoou-Ch. de Cock, 2. J. van Dorsselaer-Boon, 4. J. Franc- ken-G. Reijns en 5. J. van Goethem-P. Vermeulen. In de verliezersronde ging de eerste prijs naar P. Hageman en w. de Belie. De tritsing die tijdens de kaarting werd gehouden om een grote taart werd gewonnen door E. Savooy. Viscompetitie - Door de hengelvereniging Morres werd een viscompetitie gehouden met motorboot Catarina van de heer R. van Kruyssen op de Westerschelde. Uitslag: 1. H. van Rijt uit Kloosterzande, 2. G. Cornelissen uit Klooster zande, 3. W. van de Walle uit Hulst. (Van onze correspondente) AXEL - Ongeveer 250 ka naries en tropische vogels wa ren gedurende de kerstdagen te bewonderen op de kerstvo gelshow van de Zceuws- Vlaamse Vogelvrienden. Deze werd gehouden in de foyer van het cultureel centrum De Halle te Axel en trok tijdens de ope ningsdagen flink wat publiek. Wethouder P. Apers opende maandagmiddag de tentoon stelling. Hij prees de vereni ging om het feit dat zij nooit een aanslag doet op de ge meentelijke subsidie, maar haar eigen zaken regelt. Als enige vorm van waardering - zo noemde hij het - van de kant van de gemeente hing hij een zilveren medaille, met een lint in de kleuren van de stad, om bij de heer M. Meijer, die meer voudig kampioen werd en voor de tweede achtereenvolgende maal kans zag voorzitter A. Schieman voorbij te streven. Ook bestuurslid Chris Vinke werd door de heer Apers extra in het zonnetje gezet. Gedu rende de dertig jaar van het bestaan van de vereniging maakt hij deel uit van het be stuur. Op tweede kerstdag werden de prijzen uitgereikt. De kam pioenschappen werden als volgt verdeeld: algemeen kampioen kanaries ek: G. de Bree, algemeen kampioen exote: M. Meijer, derby kam pioen: A. Schieman, bonds- kruis: M. Meijer, bondsme- daille bijzondere kweek: C. van Zuilekom, bondsmedail- les: G. de Bree, M. Meijer en C. Hamelink. Overige kampioe nen: klasse 1 kanaries zonder rood: G. de Bree, klasse 2 ka naries vetstof zonder rood: M. Meijer, klasse 3 kanaries pig ment met rood plus vetstof met rood: C.A. Hamelink, klasse 4 kanaries bastaarden, postuur ok en oek: M. Meijer, klasse 5 alle bastaarden en postuurka naries ek'79: M. Meijer, klasse 8 zebravinken: A. Scheele, klasse 9 exoten ek 1978/79: J. v.d. Hooft, klasse 10 exoten open klasse: C. Herwegh. Eindstand klassement van verdienste (5 best geklasseerde vogels per inzender); 1. M. Meijer, 2. J. Pijpelink, 3. A. Schieman, 4. J. v.d. Hooft, 5. G. de Bree, 6. L. v.d. Akker, 7. J. Verspoor, 8. M. v.d. Velde, 9. C. Hamelink, 10. C. Goossen. HULST - Aan de schieting gehouden in café W. Blom- maert, namen 40 schutters deel. Uitslag: hoge vogel: G. Herwegh uit Hulst; eerste zij vogel: A. Verdurmen uit Graauw; tweede zijvogel: R. van Reet .uit Aarselaere; grootste aantal (5): A. Delforge uit Zandberg. HULST - Aan de maandag- schieting, gehouden in café Blommaert, namen 67 schut ters deel. Uitslag: hoge vogel: P. Boogaert uit Wijchen; eerste zij vogel: A. Verdurmen uit Graauw; tweede zij vogel: W. van de Boogaert uit Temse; grootste aantal(5): G. van Ha- verbeke uit De Klinge. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE - Van daag, vrijdag 28 december wordt in de Nederlands Her vormde kerk in het Laantje te Kloosterzande een kerstzang avond gehouden. Jong en oud van alle gezindten zijn daarbij welkom. Aan de kerstzang avond wordt medewerking verleend door het dameskoor „H. Martinus" en het orgel wördt bespeeld door de heer T. Totte. De avond, die voor ie dereen toegankelijk is, begint om 19.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) HULST - De stichting „800 Jaar Hulst Stad" heeft don derdag de gastvrouwen ge presenteerd, die komend jaar de feestelijkheden rond het 800-jarig bestaan moeten gaan opluisteren. Het gezelschap bestaat uit 25 dames, gerecru- teerd uit de diverse vrouwen verenigingen die Hulst rijk is. ,,'t Ziet er heerlijk uit", zo verwelkomde stichtingsvoor zitter burgemeester P, Molt- hoff de dames gisteren in de burgerzaal van het stadhuis. De burgemeester noemde de dames het „visitekaartje in alle opzichten" voor Hulst het ko mend jaar. Om zich op hun werk voor te bereiden kregen zij alvast een dikke map met gegevens en allerlei reclame materiaal mee naar huis. Op dinsdag 1 januari komen de gastvrouwen al in actie tij dens de nieuwjaarsreceptie en de opening van de festiviteiten. De krachten van de dames worden aangewend om de ge meentebodes te assisteren, om de informatiestand te beman nen en om lampions uit te rei ken. Voorts fungeren nog wat dames, zoals de burgemeester het noemde, „als decoratie ter begeleiding van het stich tingsbestuur", dat op nieuw jaarsdag in historische kos tuums de trappen van het stadhuis zal bestijgen. Het bestuur vertrekt om streeks 16 uur vanaf café Oud Antwerpen, gestoken in histo rische kledij en vergezeld van de Hulsthckerbuben, het ma- jorettenpeloton De Vossen, een jachtwagen met magistraat, zijn dame en de ceremonie meester en een boerenwagen voor de andere stichtingsbe stuursleden. Via het Houten kwartier, de Van Waesberg- hestraat, de Gentsestraat en de Markt komt men dan bij het stadhuis aan. Daar volgt eerst een toe spraakje door de magistraat, waarbij een oorkonde, een vlag en een zilveren herdenkings- munt worden aangeboden. Daarna volgt een vioolsolo met pianobegeleiding, een toe spraakje door de burgemees ter, een trompetsolo met pia nobegeleiding, en de aanbie ding van een nostalgische courant. Tot slot zingen alle aanwezigen het Zeeuwsch- Vlaamse volkslied onder lei ding van Anton de Kort. Rond 17 uur vertrekt de stoet weer van het stadhuis, aange vuld met kinderen, voorzien van lampions. De lampions kunnen vanaf 17 uur in de hal van het stadhuis worden afge- haakd. De route van de optocht loopt langs de Markt, de Kleine Bagijnestraat, Schutters en Nieuwe Weg, om te eindigen op het 's-Gravenhofplein.

de Stem | 1979 | | pagina 15